Maximum-snelheden op sommige wegen Hartmans boerderij in de as en vanavond gelegd; Hoteleigenares herkent Bidault van foto's VUUR Nieuws in één oogopslag jPP 0PD00I treft het wegennet „Door vriendenblijk in de knoei gewerkt! Vrije-Boeren - oorlog nog in volle gang ïeen toestemming voor vakantie-verlenging Teleurstelling Ook grafische cao IS 7&T Prinses Beatrix heeft mazelen Aardgas bij Tjucliem aangeboord (B1TA) u Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER '"Steenstraat 37' CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Sfsntvsstigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Donderdag 7 maart 1963, 43ste jaargang 75 mannen bestreden Zie pagina 3 -v /AbonnerrtBnf<ffMfltfl'"vr" p.w. 0,65, p.m. f 2,80, p.kw-f 8,25 Klachfendienst bezorging 18 r 19 uur Nadat gisteravond in Hollandsdheveld en Hoo- geveen reeds geruchten circuleerden dal de boer derij van Hartman wel eens in vlammen kon op gaan. brak inderdaad te gen middernacht brand in het ontruimde pand uit.. Het is nagenoeg geheel verwoest. Het staat vast dat er blikken brandstof zijn gebruikt. Intussen zijn in Hollattdscheveld drie personen gearresteerd. Zij worden van geweldpleging beschuldigd. Het'bericht dat de Fran se ex-(premier Bidault zich ophoudt in een Zuidduits bergdorp is gisteren beves tigd door de eigenares van een hotel in Hopfen, die in foto's van Bidault een gast van een paar weken geleden herkende. Bidault zou in het hotel bezoek hebben gehad van een man die gelijkenis vertoont mei Argoud Minister Zijlstra heeft gisteren in de Eerste Ka mer meegedeeld, dat hij het gevaar van een acute overbesteding nu wel ge weken acht. Ons land is nu beter gewapend tegen een recessie, zo zei de minister. Tegen een internationale recessie valt echter weinig uit te richten. President Kennedy heeft verklaard, dat de vier Amerikaanse vliegers die in 1961 bij de mislukte in vasie op Cuba werden ge dood, vrijwilligers waren. Hij toonde zich ontevreden over het tempo waarin de Russen Cuba verlaten. Het college van rijksbe middelaars heeft de c.a.o. voor de confectie-industrie afgekeurd vanwege de va kantieverlenging welke daarin was opgenomen. De Franse regering heeft giisteren laten weten dat zij wel met de staken de mijnwerkers wil onder handelen, maar dan moet eerst het werk worden hervat. Deze eis is nu dui delijk van de hand gewe zen. Arbeiders van het aardgasbedrijf in het zuid westen van Frankrijk, dat voor de helft van de gas- produktie zorgt, hebben een sympathiestaking aan gekondigd. Het overleg tussen Ne derland, België en Enge land over het Britse lid maatschap van de E.E.G: zal niet in de huidige vorm worden voortgezet. Er zal nu gestreefd worden naar een politieke benadering van de vraagstukken. De Westeuropese unie lijkt daarvoor het aangewezen orgaan. Onder gewapend geleide verliet boer Hartman gisteren met zijn kinderen de boerderij, die in handen van het Landbouwschap is overgegaan. Achter Hartman de heer Harmsenbestuurslid van de „Vrije Boeren". Vannacht brandde deze boerderij af.... Vandaag verscheen in het Staatsblad een wijziging van het wegen verkeersreglement, dat de minister van verkeer en waterstaat de bevoegd heid geeft voor wegen en weggedeelten een tijdelijke maximumsnelheid in te voeren in verband met het optreden van opdooi. De nu ingetreden verandering ln de weersomstandigheden heeft de moge lijkheden voor opdooi bij bepaalde we gen aanmerkelijk vergroot. In vele ge vallen zal het zelfs noodzakelijk zijn de betrokken wegen voor het. verkeei af te sluiten of tenminste een maximum snelheid aan te houden. Het ministerie van verkeer en water staat verzoekt de weggebruikers mede In hun eigen belang dringend, zich de voorgeschreven maximumsnelheid te houden, teneinde ernstiger ongerief en grotere schade met de daaruit op lange termijn voortvloeiende vertragin gen in de afwikkeling van het verkee» - te voorkomen. De ANWB verwacht, dat in de ko- VANNACHT heeft de rode haan in het nog steeds broeierige gehucht Hollandschc Veld luidruchtig ge kraaid. Toen we om half één door een glibberige cn stinkende modder poel de ruim een kilometer van dc weg afliggende boerderij van Hart man bereikten, sloegen loeiende vlammen hoog uit het dak, terwijl een regen van vonken de lucht in sproeide. Dc brandweer was toen nog niet gearriveerd. Ook de politie was nog onderweg, schimmige figuren, die met de handen in de zak werke loos toezagen hoe een tot executie gebracht bedrijf door het vuur werd verteerd, gromden venijnig en ga ven duidelijk blijk in een wraak oefening tegen het landbouwschap te geloven, dat sinds de gerechtelijke verkoop in 1961 (17.000 gulden) eigenaar van de boerderij geworden Al gisteravond begonnen er geruch ten te circuleren, dat het slechts en kele uren tevoren ontruimde bedrijf van Hartman „er aan" zou gaan. Men fluisterde dit in de café's van Hol- landsche Veld, maar ook in die van het centrum van Hoogeveen, dat er nog altijd een kilometer of acht van verwijderd ligt. Rijksbemiddelaars keuren cao af Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring onthouden an de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de confectie-indus- rie, omdat het zich, evenals dc Stichting van de Arbeid, niet kon ver- ligen met de in deze c.a.o. overeengekomen vakantieuitbreiding van Ree dagen, waarvan er nog dit jaar één dag zal moeten worden gcrea seerd. Dit alles betekent dat de partyen die bij de c.a.o.-confectie betrokken jn, zich opnieuw om de conferentietafel moeten scharen, waarbij het an voornamelijk zal gaan om de vaststelling van een compensatie voor at „verlies" van de vakantie-uitbreiding. Het eerste gesprek hierover il zo snel mogelijk plaatsvinden. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn standpunt kenbaar ge laakt in een brief aan de vakraad voor de confectie-industrie en de lichting van de Arbeid. Hierin wordt onder meer gesteld, dat de kwes- e van de arbeidstijdverkorting een zaak van overleg is tussen de igering en de Stichting van de Arbeid en dat het College niet vooruit il lopen op de resultaten van dit overleg met betrekking tot de ruimte e er voor arbeidstijdverkorting nog dit jaar al of niet bestaat. Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties zijn over het Sluit van het College van Rijksbemiddelaars dat overigens wel werd rwacht diep teleurgesteld. Zij zijn van oordeel dat de kwestie van vakantieverlenging terecht is gekomen in het vaarwater van de al- mene afspraken, hoewel de confectie-industrie hierop een uitzonde- ig zou moeten maken, omdat in deze sector veel jongeren werkzaam n waarvoor in andere bedrijfstakken al langere vakanties bestaan, fzien het grote aantal jeugdigen onder de werknemers is een speciale ugd-vakantieregeling in de confectie-industrie moeilijk door te voeren, idat hierdoor het produktie-proces zou worden geschaad. Door deze gang van zaken met de confectie-c.a.o. is het zeer de vraag de c.a.o. voor het technisch personeel in het grafisch bedrijf de eind- reep wel zal halen. Zoals bekend is, werd in deze bedrijfstak, mede als ïvolg van het feit dat er wilde stakingsacties dreigden, eveneens over- ngekomen de vakantie nog dit jaar met één dag te verlengen. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) „Jongen, jij moet maar niet naar bed gaan", zei een bezoeker van hotel Ho- man, waar we ons tegen middernacht in de gelagkamer bevonden. Vannacht gaat het beginnen. De hens gaat er in, als je begrijpt wat ik bedoel". Een vlugge inspectietocht per wagen door het duistere Hollandsche Velclsc land bracht geen licht in deze even duistere zaak. Doch nauwelijks w; we terug, of een tipgever gaf op heimzinnige wijze het brandalarm. De man bleek gelijk te hebben. Wat hij niet vertelde, doch waarschijnlijk ook nog wel wist, was dat de brandstichters nogal wat voorbereidingen moeten heb ben getroffen. Door de ruiten die eerder op de avond waren ingegooid, moeten ze naar binnen zijn geklommen om de leeggehaalde boerderij als een fakkel te laten -ontbranden. .Vandaag zou een technisch onderzoek worden ingesteld. Vast staat reeds, dat de nodige blikken brandstof zijn ge bruikt. In de tas van een in beslag ge nomen fiets, werden vuisthandschoenen aangetroffen die sterk naai- petroleum roken.... Ravage De brandweer had aanvankelijk nogal wat moeite het erf te bereiken. Dc ho- gedrukwagen werd niet aan het modde rige pad gewaagd, wel de manschappen- wagen en een benzinepomp. Na een bijt in het ijs van het voor de boerderij lig gende kanaal gehakt te hebben en na veel gemier met de nogal tegensput terende pomp geluKte het na een mi nuut of tien uit zes stralen water te ge ven. Het duurde nog geen uur om de brand te bedwingen, maar van de boer derij stonden op dat moment alleen nog de muren overeind, terwijl een deel van het dak half naar beneden hing. Onmiddellijk nadat de spuitgasten wa ren gearriveerd onder politiebewaking, naar later bleek, vandaar het oponthoud, want de mannen van de mobiele brigades van de rijkspolitie, die de hele dag op de been hadden gestaan, waren net naar bed gegaan invadcerde ook kapitein Feybrief met zijn groep het veld. De meeste omstanders waren toen al ge vlucht, doch de weinigen die er nog ston den, werden met de blanke sabel uiteen gejaagd. Koekoek Boer Koekoek, die, naar zijn zeggen, steeds vrede en zachtzinnigheid heeft ge preekt, stak zijn hals vannacht wel bij- zonder gevaarlijk uit. Hij was op het tijdstip van het begin van de brand op het erf van boer Hartman aanwezig, hoe wel hij bij het trekken van de eerste sabel haastig de vlucht nam. De vraag is thans, of de leider van de achter de coulissen werkende. Vrije Boeren van een voorgenomen misdrijf op de hoogte was, zonder hiervan aangifte te hebben gedaan, zoals elke staatsburger tenslotte betaamt. Het is voorshands onmogelijk aan te nemen dat Koekoek na het brandalarm op het erf is gearriveerd, daar hij in de stad Hoogeveen logeerde. Ook boer Hartman, wiens vrouw een nicht van boer Koekoek is. liep op het erf rond. zij het voor een heel ander doel. Hij probeerde nog wat achtergebleven balen stro op zijn erf te redden. De brand moet hij van de overzijde van het kanaal hebben gezien, waar hij bü een zwager logeerde. In een boerderij, die eveneens aan de overkant lag, deed de politie nog een onverwachte vangst. Twee mannen, die daar niets te maken hadden, werden in de huiskamer gearresteerd en per jeep naar het politiebureau in Hoogeveen overgebracht. Vannacht om half vier werden ze niet vrijgelaten, doch ingeslo ten. Vanmorgen zouden ze voor een ver der onderzoek voor de hulpofficier van justitie worden geleid. Verzekering „Er gaan geruchten," aldus de op nieuw presente en vermoeid kijkende burgemeester van Hoogeveen, drs. A. J. Bakker,,dat de boerderij herver zekerd is, nadat de bestaande verze keringspolis op 1 maart was opge zegd. Of Hartman, of het Landbouw schap hierin is geslaagd weet ik niet. Mocht de boerderij niet verzekerd zijn, dan vrees ik het ergste voor Hart man. Zijn vrienden hebben hem dan lelijk in de knoei gewerkt. Een aanbod van het landbouwschap om de koop som met aftrek van het verschuldigde bedrag aan heffingen naar hem over te maken, heeft hij afgeslagen". Om verder vandalisme te voorkomen, hebben leden van de rijkspolitie de ge blakerde resten van de boerderij van Hartman afgezet. Ook bij het reeds dins- dir- ontruimde erf van boei' Nijmeijer werd de wacht betrokken. „Vanavond brandt er wéér een," zei brandweercommandant De Jong van de Hoogcveense vrijwillige brandweer, toen hij nat en vies uit Hollandsche Veld terugkwam. „Let maar eens op m'n woorden, morgenavond staan we weer in de modder. Die zaak daar van boer Van der Sleen, die er als laatste uitmoet, vertrouw ik niet". De politie gaf als commentaar: „We krijgen die brandstichters wel, ook al moet de onderste steen boven komen". (Zie ook pagina 7) Een beeld van de mijnwerkers staking in het gebied van Lor raine: met de burgemeester (met sjerp) en de raadsleden voorop demonstreren de stakers in de hoofdstraat van Creutzwald. mende weken een deel van het we gennet door het opdooiverschijnse) zal worden getroffen, hetgeen een situatie is die op deze schaal nog niet eerder in ons land is voorgekomen. Informaties De ANWB, die verwacht dat een groot aantal verkeersbeperkende maatregelen zal worden genomen, heeft besloten de informatiecentrale (nr 070-814381) in te schakelen, die alle voorkomende vra gen op het gebied van toerisme en ver- keer verwerkt en telefonisch hierover Inlichtingen zal verstrekken. Om zo snel mogelijk over actuele ge gevens te kunnen beschikken, heeft de ANWB de Wegenwacht ingeschakeld, die op de belangrijkste routes over een to tale afstand van ongeveer 3000 kilome ter zal patrouilleren en haar bevindin gen telefonisch aan de informatiecen trale zal doorgeven. Daarnaast heeft de ANWB een beroep gedaan op alle wegbeheerders van de belangrijkste doorgaande routes om gevens over beperkingen, voorzover deze betrekking hebben op de weggedeelten welke onder hen ressorteren, zo snel mogelijk aan de informatiecentrale te willen doorgeven. De ANWB hoopt met een snelle er nauwkeurige berichtgeving over de ge. nomen maatregelen de schade, althans voor het wegverkeer, nog enigszins te beperken. Prinses Beatrix kan haar verplich tingen op het ogenblik niet nakomen, aangezien zij mazelen heeft. De Prin ses heeft deze ziekte als kind reeds gehad. Een herhaling komt zelden voor. Er is geen reden tot bezorgd heid, zo deelt de Rijksvoorlichtings dienst mede. .ikwil Bolletje/* Wintel-prijzen moeten tlians verdwijnen De minister van economische zaken verwacht dat, nu de weersomstandig heden dit toelaten, het bedrijfsleven de toegepaste prijs- en tariefsverhogingen met ingang van heden ongedaan zal ma- ken. In dit verband zullen de zogenaamde sneeuwcent voor brood, melk en melk- produkten, alsmede de toeslag van 25 cent per hl op huisbrandkolen dienen te vervallen. In overeenstemming hier mee is blijkens een publikatie in de Staatscourant van 6 maart voor brood de beschikking sneeuwtoeslag 1963 in- getrokken. Voorts brengt het herstel van de nor. male vervoersmogelijkheden met zich mee, dat voor een toeslag op de prtfs voor het wegvervoer thans geen aan leiding meer bestaat. De Nederlandse Aardolie Mij. heeft bij het dorpje Tjuchem aan het Schildmeei ,in Groningen een aardgaslaag aange boord. Deze wordt thans aan proeven onderworpen. Dit is nu de vijfde plaats waar aardgas is aangetoond en waar nu een vijfde kolossale fakkel brandt. De andere vindplaatsen zijn Delfzijl, sioch- teren, Noordbroek in Groningen en An- nerveensekanaal op de grens tussen Gro. ningen en Drente. „Hij lijkt een beetje op tante...." Gesprek met Argoud bij Miinchen? m l Europese hogedrukgebied heeft zich in de agelopen 24 uur geleide lijk verder naar Zuid-Europa terugge trokken. De luchtdruk in het Noord zeegebied daalde verder onder invloed van storingen die ontstonden aan het koufront dat over de Britse eilanden lag. Een van deze storingen trok van. morgen met storm en regen over Schol- land. Het bijbehorende front passeerde ongeveer tezelfdertijd ons land met en. Icele buien. Op de oceaan trok een actie ve depressie van het zeegebied ten noorden van de Azoren naar een posl. tie op ongeveer 1000 km ten westen van Ierland. Het front van deze depressie kan morgen ons land. bereiken en zal dan waarschijnlijk enige regen brengen. Het zachte weer met zuidwestelijke win- Rapporten hedenmorgen zeven uur den houdt aan. Tendens dalend HOOGWATER SCHEVENINGEN 8 maart: 2.12 v.m., 14.29 n.m, HET WEER IN EUROPA De Bilt venvacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later meeh s,a0<m bewolking en mogelijk hier en daar enige regen. Matige tot krachtige wind tussen D. Helder west en zuid. Zacht weer. (Opgemaakt }'Penb te n u o»,). Zon en maan De Bilt 8 maart: zon op 7.13 onder 18.30; maan Elndh?™ Temper. Weers. gesteldh. 1 d 2 - ei te, S3 |l? op 16.28, onder 6.49. 10 maart: volle maan. TTET Jongste bericht, dat de Franse ex-premier Georges Bidault zich de laatste weken ophoudt in het Zuidduitse bergdorp Hopfen in de nabijheid van München, is gisteren bevestigd door de eigenaresse van net hotel Seeblick in Hopfen, die heeft verklaard, dat de man die eni ge weken bij haar heeft gelogeerd dezelfde is als de Bidault van de foto's. Mevrouw Anna Grünert vertelde ook,, dat hij tijdens zijn verblijf in haar hotel bezoek had ontvangen van een man die zij uit de kranten geïdentificeerd heeft als Argoud. Ook de serveerster beves tigde het verhaal van haar werkgeefster. De burgemeester van het dorp zei, dat Bidault ingeschreven stond onder de naam Maurice Berger, een Franse „pro fessor". Berger was vergezeld door de Italiaan Carlo Pontani (zijn secretaris Guy Ribeaud). De Franse professor hield zich bezig met het schrijven van een boek. Zondag waren zij plotseling ver trokken. Op hun kamer vond men een boek van Bouthol: De kunst van de politiek. De Duitse politie heeft verder druk werk met het opsporen van een blonde Westduitsc studente, die, mochten de ge ruchten op waarheid berusten, de secre taresse geweest zou zijn van ex-kolonel Argoud. De studente verdween kort nadat Ar- goud in Parijs werd gearresteerd. Vol gens dezelfde onofficiële berichten, waar schijnlijk van vriendinnen, was zij be trokken geraakt bij de activiteiten van het geheime leger door haar verliefd heid op een jonge OAS-officier. Zij or ganiseerde onder meer interviews van Argoud en Bidault met de pers. Zd.-Limb. Helsinki Stockli. Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUrlch Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon gh. bew. 2Tw. bew. zw. bew. zw. bew. gh. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew. gh. bew zw. bew mist mist gh. bew. gh. bew. zw. bew zw. bew h. b zw. bew. zw. bew. on bew. 1. bew. gh. bow. h. bew. L bew 1 bew. 1. bew. li bew. niet ontv. zw. bew mist onbew. 1. bew. h. bew ml6t windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1