Kangeroes na drie sets uitgespeeld „Gezinsverdunning" in 4 jaar verdubbeld Grootse zege van Ned. jeugd op Wales: 11-2 Kamer stemt in met nieuwe Visserij wet VERKOOPSTER Voorschoten herdacht ook Dag van Europa Dundee versloeg sterk Anderlecht in Brussel Schoolhoofd De Vries in Hillegom gehuldigd Cijfers volkstelling 1960 bekend LFC-TOERNOOI STARTKLAAR Militairen waren vaak in actie tegen sneeuw Veel sterfte in ondiep water Uitslagen en standen „De Bollenstreek" Eng. voetbalbeker H. PLANJE NOVA - MUSICA Geprolongeerd „DE OVERVAL" IHEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 7 MAART 1963 Meer alleenstaanden in eigen huis (Van een onzer redacteuren) Het beschikbaar komen van de landelijke cijfers van de dertiende algemene volksstelling, die van 1960 dus, maakt een inzicht mogelijk in de ontwikkeling van de woningvoor raad en van de verhoudingen tussen huishoudens, alleenstaanden en de beschikbare woonruimte sedert de woningtelling van 1956. Op 31 mei 1960 waren er iri Nederland 2.812.750 huishoudens en 390.800 alleen staanden. Op 30 juni 1956 waren er vol gens de algemene woningtelling van dat jaar 2.620.650 huishoudens en 331.360 al leenstaanden. Het aantal huishoudens is in Nederland dus toegenomen met 192.100 of gemiddeld 49.000 per jaar; het aantal alleenstaanden met 59.450 of gemiddeld 15.000 per jaar. Deze toeneming is be langrijk hoger dan die gedurende de pe riode tussen de volkstelling van 1947 en de woningtelling van 1956, toen de ge middelde toename per jaar 36.550 huis houdens en 12.200 alleenstaanden be droeg. Op 31 mei 1960 had Nederland een woningvoorraad van 2.823.690 stuks, bij de woningtelling in 1956 waren dat er 2546.540, zodat de woningvoorraad toe nam met 277.150 of gemiddeld 70.750 per jaar. Er zijn heel wat meer nieuwe wo ningen gebouwd dan dit cijfer aangeeft maar dat komt. doordat er woningen zijn komen te vervallen door afbraak, ver andering van. bestemming, onbewoon baarverklaring enz. Tussen 1947 en 1956 is de woningvoorraad met 429.000 stuks of gemiddeld 47.200 per jaar vermeer derd. Het aantal huishoudens dat alléén een woning bewoont, is tussen 1956 en 1960 toegenomen met 235.340 of gemiddeld 60.000 per jaar. Opvallend Is de vooruitgang van ,de relatieve positie van de alleenstaan den, vooral van hen die alleen ln een woning wonen. Terwijl het aantal huishoudens, dat alleen in een woning woont, met elf procent is toegenomen, was deze toeneming voor de alleen staanden rond veertig procent. Merkwaardig is ook, dat de woning voorraad zoals deze bij de telling van 960 is vastgesteld, 21.300 eenheden of 0,8 procent van de totale woningvoor raad lager blijkt te liggen dan volgens de lopende statistiek op grond van de algemene woningtelling 1956 en de se dertdien door de gemeenten gegeven pe riodieke opgaven betreffende vermeer dering en vermindering van de voorraad mocht worden verwacht Voor ongeveer de helft is dit verschil het gevolg van een engere en ook juiste re definitie voor de woningen met een eigen toegangsdeur, die men in 1960 aan nam. Voor de andere helft blijkt dit sa men te hangen met thans geconstateer de onnauwkeurigheden bij de telling Van 1956 en met onvolledigheden in de gemeentelijke opgaven Huishoudingen kleiner Ook Is gebleken, dat het kleiner wor den van de huishoudens en het toene men van het aantal alleenstaanden, de „gezinsverdunning" dus. in de jaren tus sen 1956 en 1960 is verdubbeld, i Het woningtekort is daardoor natuur lijk minder afgenomen, dan men oor spronkelijk had geraamd. Een analyse ring van de cijfers toont aan. dat deze afwijking in hoofdzaak ligt bij de kleine huishoudens en de alleenstaanden. Voor jdeze groepen blijken in de periode tus sen 1956 en 1960 de mogelijkheden om een huis te verkrijger^ of bij het kleiner worden van het gezin een huis voor zich jalleen te behouden zich aanmerkelijk gunstiger te hebben ontwikkeld dan men jaan de hand van de gang van zaken tussen 1947 en 1956 zou hebben ver wacht. den te hebben kunnen vormen, zodat zü gescheiden moesten blijven wonen. In 1960 was dit verschijnsel aanmerkelijk afgenomen. Voor 1960 heeft het centraal bureau voor de statistiek geen cijfers voor het woningtekort berekend, met het oog op de vele misverstanden rond dit begrip en de zich geleidelijk aan verschuivende accenten bij het bepalen van de urgen tie der onderscheiden categorieën van woningbehoefte. Een groot aantal huis houdens dat inwoning heeft, staat niet als „tekort" geboekt. Maar bij een rui mere woningmarkt zal dit aantal toch graag een afzonderlijke woning willen hebben. Wel is er in 1960 sprake van „onbe- vredige woningbehoefte" Voor het huis vesten van bewoners van „andere ruim ten dan woningen" wordt die gesteld op minimaal 24.080 en maximaal 31.130, voor het huisvesten van inwonende huis houdens tussen 100.000 en 212.320, voor ten gevolge van woningnood inwonende alleenstaanden ongeveer 25.000. Om 13e) Zilveren Molen Voor de dertiende maal gaat de Leid- se Football Club binnenkort het popu- laire jaarlijkse voetbaltoernooi om de Zilveren Molen houden. Evenals vorig jaar zal het toernooi weer in het teken staan van het zaterdag- tegen het zon. dagvoetbal, een verhouding die vorig jaar ruimschoots in het voordeel van het eerste doorsloeg. Wanneer de weers. gesteldheid dit zal toelaten wordt de eerste wedstrijd reeds op woensdag 27 maart gespeeld. Deelnemende verenigingen zijn (zon dagvoetbal): Foreholte, Hillegom, Was senaar en LFC. Van de zaterdagafde ling van de KNVB komt uiteraard Mo- lenhouder Zwart Wit '28 uit Rotterdam en verder Quiok Boys, Noordwük en Rynsburgse Boys. Aanstaande vrijdagavond zal op do bestuursvergadering van LFC de loting van de wedstrijden bekend worden ge maakt. Bij de sfaf van- de Nederlandse terri toriale bevelhebber heeft men de ba lans opgemaakt van het militaire aan deel in de strijd tegen de gevolgen van kou en sneeuwval, die uitwijst, dat burgemeesters 37 keer aan garnizoens commandanten om militaire bijstand hebben gevraagd, meestal voor hel sneeuwvrij maken van wegen. Militairen rukten 24 maal „gewapend met schop" uit In 13 gevallen werd er zwaarder materiaal, zoals dozers, graders en blowers ingeschakeld. De sterkte van de ingezette detachemen ten varieerde van 30 tot 100 man. Op 16 en 17 januari werden in Nijmegen pectievelij'k 550 en 325 man ingezet Zes maal heeft de staf van de NTB de Nederlandse Spoorwegen van dienst kunnen zijn door militairen ter beschik king te stellen voor het sneeuwvrij ma ken van stationsemplacementen. In Eindhoven, Vcnlo, Amsterdam en Gorinchem ging men de bevroren bo venlaag van zanddepots te lüf met spring stoffen. Explosievcn werden ook gebruikt tegen de IJsschotsen. die de pijlers van de brug naar de bouwput in het Haring vliet bedreigden. Tien dagen lang hebben militairen het waterleidingbedrijf in Ede steun ver- leend bij het ontdooien van waterleidin gen. Het leger heeft ook een belangrijk aandeel gehad in de strüd tegen de Rot terdamse „watermisère". Waardering hiervoor sprak uit brieven, die de chef van de generale staf kreeg van het Rot terdamse gemeentebestuur en van de directie van „Pakhuismeesteren". Ook heeft de burgerij grote waardering ge toond. Het leger zal alleen de kosten van transport cn van gebruikte materialen In rekening brengen. De prestaties van de militairen worden als oefeningen aange merkt. Amsterdams US won met 3-2 Atletiek Enige vooraanstaande Rus sische sportmensen, onder wie de we reldrecordhouder hoogspringen. Valeri Brum el, en vèrspringen, Igor Terowane- sian, hebben in het blad Moskowskaja Prawda telle kritiek geleverd op het gedrag van enige hunner collega's. Zij verweten hun verwaandheid, drankzucht en smokkelpraktijken. Elek Schwarz kon weer lachen, door slechte prestaties de laatste tijd zo geplaagde bondscoach vond woensdag op het veld van D.F.C. ln Dordrecht troost in de keurige prestaties van. het hart verwarmend spelende jeugdelftal (16 18 jaar), dat zich door een overwinning met 112 op de junioren van Wales plaatste voor het jaarlijkse UEFA-toer- nooi, dat omstreeks Pasen ln Engeland zal worden gehouden. Zeker, de tegenstand van Wales bleef beneden de maat. De Britten hadden geen gelegenheid gehad met elkaar te oefenen en bovendien waren zij ernstig gehandicapt door het ontbreken van hun spil en aanvoerder Powel. Maar deze jongste vertegenwoordigers van het Ned. voetbal gaven blijk van zoveel inzicht, combinatievermogen, enthousiasme en bovenal schotvaardigheid dat Elek Schwarz zijn tevredenheid nauwelijks verborg. De doelpunten werden gescoord door Giezen (3), Klijnjan (2), Nieuwen- huis -(5) en Verdonk. De achterhoede cn middenlinie van Oranje waren veel sterker dan de voor hoede van Wales. De Engelsen slaagden er dan ook vrij wel nimmer in de betrouwbare doelman Boomgaard te bedriegen. Hun twee doel punten waren eerder het gevolg van nonchalance in de Ned. verdediging, dan het resultaat van een goede aanval. Smith scoorde vlak voor rust uit een Indirecte (Van onze parlementsredactie) Instemmend is gisteren door de rweede Kamer gereageerd op het intwerp-Visserij wet, dat minister tarijnen in het najaar van 1961 heeft ngediend. Het zag er aan het eind 'an het debat naar uit, dat het wets- mtwerp vanmiddag bij de stemming net algemene stemmen zou worden lanvaard. Het wetsontwerp wil de bestaande wetgeving op het gebied van de zee-, :ust- en binnenvisserij bundelen. Daar naast zijn enkele tekortkomingen in n.n. de Visserijwet van 1908 wegge werkt. De adviestaak van de oude raad 'oor de visserij en het college voor de isserijen wordt overgenomen door iet produktschap voor vis en het vls- erijschap. Het aantal visakten voor de bliinen- tssery, dat momenteel vier bedraagt, il worden teruggebracht op twee, ver teld in grote en kleine visakten. Voor tt vissen met twee hengels, met één peciale hengel of met één peur heeft genoeg aan de kleine akte. Verschillende sprekers namen het ml- 'iter Marijnen kwalijk, dat in het itsontwerp de binnenvisserij overwe- ide aandacht krijgt en dat ten aan- len van de zee- en kustvisserij nauwe- iks regelen worden gesteld. De be- 'indsman antwoordde hierop, dat de :laal-economlsche en marktordenen- aspecten van de visserij zijn gere ild in de Landbouwwet. „Bovendien", zei hij, wijzend op de meer dan een miljoen sportvissers die ons land lit, „vereist een doelmatige bevissing de binnenwateren meer regeling de visserij op de wijde zee." De heer J. de Ruiter (c.h.) en mr Aantjes (a.r.) betreurden het, dat lister Marijnen deze gelegenheid niet aangegrepen om -bet hele visserij beleid ter sprake te brengen. De heer De Ruiter sprak de hoop uit, dat de overheid ertoe zal bijdragen, dat de na tionale visserij zal blijven bestaan. Over heidshulp bij de financiering ven de noodzakelijke vlootvernieuwing achtte hij noodzakelijk. Mr. Aantjes, die overigens z< te waardering voor het wetsontwerp aan de dag legde, deelde mee, dat hij graag de mogelijkheid tot beperking van viswedstrijden op zondag in de wetsbepalingen zou hebben zien opge nomen. De heer Kodde JS.G.) deelde dit standpunt. Minister Marijnen antwoordde echter, dat het wetsontwerp vooral een doel matige bevissing van de binnenwateren wil regelen. Beperking van de visserij op zondag noemde hij een ondeugdelijk middel om overbevissing te voorkomen: de wedstrijden zouden dan immers op zaterdag worden gehouden. Herbevolking Minister Marijnen deelde nog mee. dat nog geen besluit is genomen om een E.E.G.-visserijconferentip te hou den. Het zal, zo zei hij, erg moeilijk zijn om een conferentie te organiseren, waaraan ook niet-E.E.G.-ilanden mee doen. Het is daarom naar zijn me ning beter als de EE.G.-Commissie eerst maar eens zelf praktische voor stellen voor de visserij op tafel legt. Op een vraag of de visstand door de koude ernstige schade heeft geleden antwoordde de minister, dat naar het zich laat aanzien vooral in de ondiepe polderwateren vrij veel sterfte moet worden gevreesd. De overheid zal ech ter door middel van subsidieverlening bevorderen, dat nog voor het komende voorjaar aan herbevolking van het vis water kan worden gewerkt. Zoals gemeld zou vanmiddag over het wetsontwerp worden gestemd. De Ka mer zal zich dan ook moeten uitspre ken, over een amendement van dr. Ver- mooten. dat tot doel heeft, bepaalde, door de minister aan te wijzen wateren, waarop een visrecht rust, open te stel len voor vissers met niet meer dan één gewone hengel. Minister Marijnen heeft aanvaarding van dit amendement ont raden. vrije trap via een Ned. been, en in de tweede helft, die met 51 inging, ver kleinde aanvalsleider Matthews, die ove rigens alleen in naam aan de beroemde Stan deed denken, toen hij de bal na een weifeling van de verder uitstekend spelende stopper Van Rooy langs Boom gaard priemde. Van de overige Welsh men haalde slechts rechtsback Lucas, een Jongere broer van de huidige internatte-' nal, een ruime voldoende. De Ned. jongens hebben deze verras send ruime zege vooral te danken aan het hoge tempo, dat zij tweemaal 40 minuten volhielden op het zware, maar zeer goede bespeelbare terrein. Dank zij de zorg van een groep van 40 man, die erin slaagde binnen 36 uur onder leiding van het hoofd van de grondtechnische dienst van de K.N.V.B., de heer A. H. Bremekamp, het veld van ijs te ontdoen en het daarna te bedekken met 50 kubieke meter zand. Steeds weer gebruik makend van de through-pass kwamen de veel snellere voorwaatsen telkens weer alleen voor de dappere doelman Park, die zich keer op keer mis. troostig moesit omdraaien. Dit Ned. jeugdelftal heeft nog eens de grote reputatie van ons jeugdvoetbal be vestigd en als waardering voor hun at tractieve optreden kregen de jongens na afloop een warm applaus van de 2000 toeschouwers. Nederland: Boomgaard (AJax); Poulus (H.D.V.S.) en Van Hal (.R.B.C., Haan (Ajax), Van Rooy (Wilhelmina) en Van Loenen (.HV.C.), Van Ierssel (Baronie), Nieuwenhuis'(Elinkwijk), Giesen P.S.V.), Klijnjan (D.F.C.), en Verdonk (Hoens- broek). Wales: Park; Lucas en Jones, Smith, Mielczarek en Girolami; Hughes, aspa- a, Matthews, Evans en Lewis. In de uitwedstrijd tegen het sterke U.S. (Amsterdam) heeft het herenteam Kangeroes bijna voor een verrassing gezorgd. Na ruim verlies van de eer. ste set kwamen on ze stadsgenoten er steeds beter in. wat resulteerde in winst van de volgende twee sets. Toen ging echter de vermoeidheid een woordje mee- sprekend, terwijl ook een aan zijn voet geblesseerd geraakte Lieuwens verder weinig nut voor zijn team was. Zo wist U.S. toch nog een 32 zege te behalen. De Amsterdamse studenten deden m de eerste set beslist geen half werk. Vanaf het begin zetten zij onze stad genoten doorlopend onder druk en met geraffineerd aanvalsspel werd de verde diging van Kangeroes volkomen uit el kaar gerukt. Zonder moeite kwam U.S. op 10 door een 154 setwinst. Maar in de tweede set pakte Kange roes de zaken beter aan. Ook onze stad genoten kwamen rru tot zeer goede aan vallen, terwijl zij bovendien tegenover de aanval van U.S. de juiste verdediging wisten te stellen. Om en om scoorden beide teams, maar U.S. zag geen kans om de m het begin opgelopen achterstand van punten weg te werken en zo won Kangeroes met 1416. Dit verlies bracht U.S. danig van zijn stuk en hiervan profiteerde Kangeroes uitstekend. Keiharde smashes van Jaap 'Broersma en Bert van der Leeden be zorgden Kangeroes een 47 voorsprong en door uitstekend verdedigen van Jan Wille en Koos Taconis bleef deze voorsprong behonden. Wel trachtte U.S., onze stadsgenoten tegen het einde nog te overrompelen, maar Kangeroes bleef doorlopend op zijn hoede. Met 1015 zegevierden onze stadgenoten verdiend in de derde set. Geen kans Een geladen U.S. gaf Kangeroes in de vierde set geen schijn van kans. Ver moeid door alle inspanningen van de In 1956 bleken relatief grote aantal len jonge gehuwden nog geen huishou- voorgaande sets, zakte Kangeroes steeds verder weg. Vooral de aanvalskracht van onze stadsgenoten nam sterk af. Met de alleszeggende cijfers 150 zegevierde U.S. Gelukkig herstelde Kangeroes zich ln de beslissende set enigszins. Maar ook nu kwam het gebrek aan stootkracht weer duidelijk naar voren. Van der Leeden. Broersma en Taconis hadden in de voorgaande sets kennelijk teveel van hun krachten gevergd en kwamen nu nog slechts sporadisch tot een goede val. Door alle aandacht op de verdediging te concentreren konden onze stadsgeno- Voetbal De befaamde manager van de Engelse eerste divisieclub Manchester United, Matt Busby, die reeds zestien jaar bij de United werkzaam is, heeft een nieuw contract voor een periode van zeven jaar getekend. Voetbal De eerste wedstrijd tussen Roma en Rode Ster Belgrado in de kwart finales van het toernooi der Jaarbeurs- sleden is door de Italianen met 30 ge wonnen, die bij rust reeds een voor sprong van 20 hadden. De tweede wed strijd is op 20 maart in Belgrado. Tevoren had Rode Ster twee sterke tegenstanders. Rapid Wien en F.C. Barcelona uitgescha keld. Voetbal Benfica. de bekerhouder, heeft de eerste wedstrijd tegen Dukla Praag voor de kwartfinales van het toer nooi om de Eur. beker voor landskam pioenen gewonnen met 21. Bij rust was er nog niet gescoord. BILJARTEN De uitslagen van de teamcompetitie van het district De Bollenstreek van de KNBB alsmede de standen hiervan lui den: Klasse CI: Oude Haven-Oude Post 71; Soldaatje-De Turk 44. Klasse CII: Piet Gijs-Zeekant 53; Piet Gijs-de Turk 3 44; Luto-de Turk 4 44; Passage-de Turk 2 44; Flora-de Engel 80; Sport-Concordia 80. Klasse CIII: Passage 2-Amicitia 3 44; de Beurs-Berg en Dal 62; Vios 3- Royal Sport 08Oude Haven 2-Amicitia 2 4—4; Piet Gfjs 2-Vios 2 6—2. Klasse C IVa: Flora 2-Concordia 2 53; de Beurs 2-Soldaatje 2 26; Sport 2- Royal 80; Oude Post 2-Luto 2 62. Klasse C IVb: BVD-Luto 3 0—8; Vlos 4-Centraal 2 80; Amlcitia 4-Oude Ha ven 3 80 Klasse C IVc: Piet Gijs 3-Zeekant 3 80; Luto 4-Amicitia 5 26; BVB 2-de Beurs 3 08; Passage 3-Zeekant 4 8 Standen Klasse C II: De Turk 2 15 82—38; Pas sage 16 848; Luto 16 7751; Centraa' 16 69—59: de Turk 3 16 62—66; Flora 16 6266; Zeekant 15 5961; de Turk 16 59—69; Sport 15 5862; Piet Gijs 14 5359; Concordia 15 4377 en de Engel 16 42—86 Klasse C III: Amicitia 2 14 7933; Royal Sport 15 77—43; Passage 2 14 71—41 Piet Gijs 2 14 6052; Amicitia 3 14 5953; Oude Haven 2 14 5854; de Beurs 14 55—57; Berg en Dal 13 41—63; Vios 3 15 —38—82 Vios 2 15 30—90. Klasse C IVa: Oude Post 2 15 17743; Luto 2 12 64—32; Soldaatje 2 13 60—44' Concordia 2 14 5161; de Beurs 2 12 50—46; Royal 14 44—66; Sport 2 12 42—54; Flora 2 11 37—51; Zeekant 2 13 37—67. Klasse C IVb: Luto 3 14 76—36; Ami- cltia 4 13 74—30; Centraal 2 12 56—40: de Engel 2 13 50—54; BVB 13 44—60; Zeekant 3 11 41—47; Vios 4 12 40—56; Concordia 3 12 3858; Oude Haven 14 37—75. Klasse C IVc: Piet Gijs 3 14 8131; de Beurs 3 13 5648; Zeekant 5 13 3549; Amicitia 5 12 5442; Passage 3 12 5145; Zeekant 4 13 4856; de Engel 3 13 4262; Luto 4 12 31—65; BVB 2 8 22—42. ten de strijd nog vrij lang volhouden, maar bedreigen konden zij U.S. niet meer. Met een 159 setwinst besliste U.S. de strijd in zijn voordeel. De uitslagen van de woensdag gespeet de wedstrijden ln de competitie om de Engelse voetbalbeker luiden: Derde ronde: Leeds UnitedStoke City 31 (Leeds komt in de vierde ronde in een uitwedstrijd tegen Blackburn Middlesbrough); Lincoln CityCoventry City 1—6 (Coventry speelt in vierde ronde uit tegen Portsmouth of Scunthor» pe United); Sheffield UnitedBolton Wanderers 31 (volgende wedstrijd vooi Sheffield U. is uit tegen Port Vale); WalsallManchester City 01 (Manches ter City ontvangt in de volgende ronde thuis Birmingham City) Vierde ronde: Charlton AthleticChel- sea 03 (in de vijfde ronde speelt Chel sea uit tegen Manchester City. Aston Vilja of Bristol City); West Bromwich AlbionNottingham Forest 00. De replay voor de derde ronde tussen Blackpool en Norwich City eindigde in verlenging de stand na tweemaal drie kwartier was 11 ln een overwinning met 3il voor Blackpool, dat nu in de vierde ronde thuis speelt tegen de win naar van Bradford CityNewcastle United. Voetbal De Hamburger S.V. heeft woensdagmiddag voor 68.000 toeschou wers te Hannover een gelijk spel (22) bereikt tegen het Hongaarse elftal. De ruststand was 01. Het was de vierde oefenwedstrijd van de Hongaren voor de Europa cup-wedstrijd op 20 maart tegen Wales. Voor de Hongaren scoorden mid denvoor Albert en rechtshalf Kuharszky. Beide Duitse doelpunten kwamen van Wulf. Voetbal Aan het Europese tournee van het Braziliaanse voetbalelftal in het voorjaar, waarbij o.a. een wedstrijd te gen Nederland op donderdag 2 mei in Amsterdam op het programma staat ne men de volgende spelers deel: Gilmar. Gastilho, Dj alma en Nilton Santos, Al tair, Mauro, Zito, Zozimo, Garrlncha, Amarfldo, Pele, Pepe, Coutiniho, Zagalo Jaar en Vava. Voetbal Griekenland heeft de eer. ste wedstrijd tegen Turkije in de voor ronden van het int. jeugdtoernooi van de U.E.FA, (Eur. Voetbalunie), dat in april in Engeland wordt gehouden, met 2—1 gewonnen, nadat de Turken bij rust een voorsprong van 10 hadden Voor direkt gevraagd of z.sp.m. een IN DAMESCONFECTIE bij NOOROEINDE 6 KATWIJK AAN ZEE - TEL. 3824 Met onderwijstentoonstelling In het kader van de viering van de Dag van Europa heeft het gemeente bestuur gistermiddag in het Cultureel Centrum een bijeenkomst voor de leerlingen van de hoogste klassen van de Ulo-scholen en van Huize Bere- steijn belegd. Aanwezig waren tevens wethouder G. Schrama, gemeente secretaris J. de Bres, de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Delft, de heer J. G. F. Altepost en het gemeenteraadslid dr. M. S. Kamminga. Na een korte' inleiding door burgemees ter De Kool sprak mr. M. v. d. Stoel, lid van de Eerste Kamer en secretaris Bui tenland va de P.v.d.A., over de Europese eenwording. Mr. v. d. Stoel zette in een helder betoog uiteen, welke factoren on der meer hebben geleid tot de gedachte eenwording van Europa te realiseren. Ook het verband tussen twee wereld oorlogen en de Europese gedachte kwam ter sprake. De Gaulle werd eveneens be sproken. Hetgeen hij vertelde was zeer instructief en het heeft ongetwijfeld bij gedragen tot een beter inzicht van de jeugdige toehoorders in hetgeen zich in om de eenwording van Europa af speelt Tot slot werd een tweetal films ver toond, .Erasmus, stem van de rede" (een N.O.F.-film) en ..Kruispunt Europa", die beide goed insloegen. T entoonstelling Na deze bijeenkomst werd ln de Vliet- school een onderwijstentoonstelling ge opend over de Europese eenheid. Bij deze opening waren behalve de reeds genoemde autoriteiten nog twee raads- Biljarttoeniooi Gouda Zaterdag wordt het toernooi om het gewestelijk kampioenschap tweede klas se libre klein biljart gehouden van ge west Het Westen van de KNBB in de sociëteit „Ons Genoegen" aan de Boe lenkade in Gouda. Naast de kampioen van de districten Leiden, (D. v. Zalingen) en Bollenstreek (G. Hof) zal worden deelgenomen door A. Meijer (Delft) H. Callaa (Gouda) A. ZwUsen (Den Haag) K. Krijgsman (Krimpenerwaard) A. Maller (Rotterdam) en W. v. d. Waal (Schiedam). Een diep teleurgesteld Anderlecht acht woensdagavond de kleedkamer op. Met 14 waren de Belgische kampioe nen. die zo verrassend het toernooi om de Eur. beker waren binnengestapt door Real Madrid uit te schakelen, verslagen door Dundee. Ofschoon de Schotten periodes lang in de verdediging waren gedwongen cd soms met negen man hun doel barri cadeerden om de Belgische aanval op te vangen, kwamen zij in de eersto Helft toch door succesvolle doorbraken op een voorsprong van 20, waar tegen over de Belgen slechts één doelpunt kon- den stellen. Het eerste doelpunt van Dundee werd gescoord door Gilzean uit de eerste aanval van de Schotten, waar dezelfde speler de stand op 20 bracht. In de 35e min. kwamen de Bel gen, die reeds vele kansen hadden ge had, maar deze óf door eigen onmacht, óf door het voortreffelijke werk van doelman Slater, die na afloop door en- thousiaste Schotse spelers van het veld werd gedragen, in het „niet" hadden zten opgaan, tot hun eerste treffer. Deze ontstond uit een door linkshalf Lip pens ingeschoten strafschop. Dundee kon alleszins tevreden zijn met deze voorsprong. De Schotten had den het geluk aan hun zijde gehad, maar na de rust gaven zij er blijk van succes vol te kunnen opereren. Zij kregen nu een vastere greep op het SDel en veel- vuldiger werden hun aanvallen. Reeds ua een minuut spelen in de tweede helft bracht midvoor Cousins de stand op 1—3 en toen in de 22e min. rechtsbuiten Smith voor de vierde maal de weinig betrouwbare Brusselse doelman passeer de (14), viel er voor Anderlecht wei nig eer meer te behalen. De Belgen wa ren verslagen en met weinig hoop om tot de halve finales te kunnen door dringen zullen zij volgende week de reis naar Schotland aanvaarden. De achterstand van drie doelpunten is wel erg groot. OP 1 maart was het 25 jaar geleden, dat de heer P. de Vries werd be noemd tot hoofd van christelijke burgerschool (ULO) te Hillegom. Op 1 december 1962 werd het feit dat hij 40 jaar bij het christelijk onderwijs werkzaam was bescheiden herdacht in het vooruitzicht hem bij zijn zil veren jubileum als hoofd van de christelijke burgerschool te huldigen. Dat is gisteravond op grootse wijze geschied in de grote zaal van Treslong in tegenwoordigheid van burgemeester Van Nispen tot Pannerden en wet houder P. van de Boer als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de inspecteur van het Rijksschooltoezicht, de heer L. Schipper, de heer J. F. Tillema,. vertegenwoordiger van de christelijke mulovereniging, de heer P. Cnossen, hoofd van een muloschool in Amsterdam en oud-onderwijzer aan de C.B.S., ds. A. K. Krabbe en ds. Chr. Eerhard met hun dames, een groot aantal onderwijzers en leraren aan diverse scholen te Hillegom en omgeving, ouders en leerlingen. leden aanwezig, de heren Van Eerde en Pels, alsmede een groot aantal leer krachten van Voorschotense scholen. Wethouder Schrama op nde de tentoon stelling met er op te wijzen, dat Voor schoten verheugd is deze expositie van de Stichting Onderwijstentoonstellingen voor de jeugd te hebben kunnen inrich ten. De heer Ammerlaan van de Stichting hield daarop een inleiding, waarin hij een wel zeer persoonlijke visie gaf op de problemen van deze tijd: produktie, men tale instelling, verantwoordelijkheidsge voel en zelfs loon verhoudingen. De rondgang onder leiding van de heer Ammerlaan was echter niet voor elke leerkracht bevredigend. Het neemt echter niet "veg, dat deze week verschillende klassen van de Voorschotense scheden enigszins een indruk kunnen krijgen van de Europese gedachte, waaraam de zesde maart was gewijd en in verband waarmee van het gemeentehuis en van het Cultu reel Centrum de bekende groenwitte vlaig met de „E" van ..Eenheid" woei. Avert entie) KATWIJK de Nederlandse verzetsfilm Iedere avond 8.15 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur herhaling extra voorstelling voor de schooljeugd. Om 8 uur werd het echtpaar De Vries' binnengeleid door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. van Egmond. De leiding berustte bij de voorzitter van het feestcomité, de heer C. Haytink. Het feestelijk deel van de avond werd geopend met het zingen van enige lie deren door het meisjeskoor, begeleid op de piano en onder leiding van de heer R. Heidema. Daarna gaf de heer Haytink op geestige wijze weer, wat de heer De Vries kenmerkt. Een man uit één stuk, eenrechtschapen mens. een eerste klas onderwijsman. Het waren maar twee plaatsen waar hij onderwijzer was. Zaandam gedurende 15 jaar en in Hille gom 25 jaar. Ook dit kenmerkt hem, liefde voor het onderwijs en trouw aan de plaats waar hij zijn werk verricht. ln de oorlog In de oorlogstijd toonde hij zich goed vaderlander en hij schroomde niet een van zijn leerlingen die door de Duit sers was opgepakt bij hen vandaan te halen. Hij haalde ook de leerlingen van huis die wegbleven omdat ze meenden met mee te kunnen komen, hij hielp ze door de moeilijkheden heen. De heer De Vries wist het beginsel te handha ven. Hij deed dit ook als lid van de gereformeerde kerkeraad. De burgemeester van Hillegom wenste de jubilaris namens het gemeentebestuur geluk. Het onderwijs neemt een zeer be langrijke plaats in en het is een zegen als men dit onderwijs in handen weet van iemand die voor deze taak ten volle berekend is. Hij hoopte binnen niet al te lange tijd de heer De Vries te kun nen toespreken in een nieuw gebouw. De heer L. Schipper, Inspecteur van het onderwijs in dit district, haalde rapporten aan van zijn voor gangers over hetgeen zij bij het be zoek aan de C.B.S. te Hillegom had den gezien en ondervondcr Zo stond er gcschre*»n: Deze man lijkt mil wel flink, een goed lesgever, correct in zijn optreden, een sympathiek mens, een man van niet veel woor den, maar daden. De heer Schipper sloot zich hierbU gaarne aan. Ds. A K. Krabbe getuigde van grote waardering voor het werk door de jubi laris verricht Namens de ulo-vereniging, waarvan de heer De Vries geruime tijd voorzitter was, sprak de heer J. F. Tillema uit Haarlem De heer J. Liezinga cn de heer J. Valkenberg, respectievelijk hoofd van de school met de Bijbel en de Julianaschool, brachten hun gelukwensen over en de heer P. Cnossen deed dit als oud-onder wijzer aan de C.B.S. tc Hillegom en als collega-hoofd van een muloschool te Amsterdam. Vlaggen Voorts verschenen de vlaggen van de U.S.A.. Canada, Iran, Denemarken, Vir ginia. Engeland. Frankrijk en Nigeria op het toneel. De heer Bakker, onderwijzer aan de C.B.S. merkte op, dat oud-leer lingen van de C.B.S. ter gelegenheid van dit jubileum uit de landen waarvan de vlaggen op het podium stonden, geluk wensen hadden gezonden aan de jubila ris. Al deze bewijzen van waardering werden de jubilaris ter hand gesteld. Er was ook een telegram van Jan Hylkma uit het Midden-Oosten. De heer D. van Egmond overhandigde het cadeau van de oud-leerlingen, de ouders en het bestuur: een televisietoe stel. Namens het personeel voegde de heer Bakker hieraan een penhouder cn een balpen toe. Na de pauze werd door leerlingen van de C.B.S. het toneelstukje opgevoerd „De burgers van Calais", door de jubila ris geschreven. De heer Keizer verzorg de de regie. De band „The blowing bunglers" gaf enige nummertjes ten beste en Richard Heidema met zijn meisjeskoor kwam nog een keer op het podium, vervolgens was het woord aan de jubilaris, die dank baar was voor het gebodene. Overtuigd van eigen onwaarde, dankte hij God voor de hem geschonken gaven. Mevrouw De Vries-Hart werd bloemen gebracht. Vermelding verdient het feit. dat het bestuur van het Groene Kruis op 1 maart de jubilaris, die voorzitter is van het Groene Kruis, een armbandhorloge met inscriptie heeft geschonken. „De vogels ln de Kennemerdulneu" Dr. Ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de stichting „Kennemerduinen" heeft een lezing met projectie gehouder. rfver „De vogels in de Kennemerduinen' voor de leden van „Theorie en Prak tijk" Na de prachtige fauna in de Ken nemerduinen te hebben belicht sprak di Roderkerk over de vogels Er ziin vee- vogels die daar broeden, zoals de schol ekster. wulp en zilvermeeuw. Maar or- deze laatste is men niet erg gesteld. He' is een grote rover en treedt zeer agres sief op. Zelfs is de mens niet veilig vooi zijn scherpe snavel als men hem of zijn nest belaagt. Er zijn ook eenden in alle soorten er kieviten. De kokmeeuw, niet zo'n feil»- rover als de zilvermeeuw maar evenmin ln de gratie van de beheerders van d» duinen, breidt zich veel te sterk ui* Waren er in het begin maar drie nesten nu zijn er wel een paar duizend Pracn. tige dia's illustreerden de boeiends lezing. Schaakclub „De Uil" De uitslagen van deze week zijn: W Peet-J. Brauckman 0—1; Th..Jonkhee' J. v. d. Berg 01; J. v. d Weijderr-L. C Zonneveld MH H. Hulsman-J. van Lierop 10; groep B: J. H. Veenstra-Tb Brandsma 10; J. Salier-H. van Elsi 0—1; J. v. d. Woli-M. Rood 0—1; B Hartman-D Kapte in 01; J. Staats-H Keizer afgebr; C. v. d. Ploeg-J. v. d. Zwet 01; J. Ph. v. d Berg-B. "Winkelaai li— VOORHOUT Middenstand bijeen Voorhouts middenstand kwam biieen en dit is niet. voor niets geweest, want ver na het middernachtelijk uur gmg men huiswaarts. De oorzaak hiervan was dat de heer L. van Vliet, gemeente raadslid te Voorhout, een inleiding hield over het uitbreidingsplan, in het biizon- der dat gedeelte van het zuidoosten van de kom der gemeente, het z.g. dorps- pleinplan, waar vijf winkelpanden ziin geprojecteerd. Hierop volgde een leven dige discussie. Spreker heeft in do raadsvergadering tegen deze vijf win kelpanden gereageerd, hoewel er van de winkeliers van Voorhout niet één tegen het plan in beroep is gegaan bij de gemeenite. De heer J. van Wieringen bedankte al* secretaris wegens te drukke werkzaam heden. De door het bestuur gestelde kan didaat P. de Jong werd met algemene stemmen gekozen. De heer H. J. v d Plas. die reeds bestuurslid was. zal nu het secretariaat overnemen. Het be stuur ziet er nu als volgt uit: M. A. Hoek, voorzitter; Th. Ammerlaan, 2e voorzitter; H. J. C. v. d. Plas, secretaris; C. Moot, penningmeester; P. de Jong, commissaris. De voorzitter deelde nog mede dat er in het bestuur een goede verstandhou ding bestaat. Van de activiteiten van het afgelopen jaar werden o.m. spe ciaal genoemd de goede vakantierege ling van de plaatselijke middenstand, de etalagewedstrijd, het tot stand ko men van de feestverlichting (welke zo goed voldoet) en de komst van St. Ni- colaas. WV-voorzitter treedt volgend jaar af Voorhout's VW kwam ln Jaarvergade ring bijeen en voorzitter C. Ph. Zeiler releveerde dat, ondanks het feit dat er geen mozaieken konden worden gelegd door verbreding van de voornaamste ver keersweg van Voorhout, waardoor ook minder toeristen de gemeente bezochten, het bestuur toch dankbaar kon terugzien op het afgelopen jaar. Kwam vroeger Voorhout niet op de „kaart" voor, thans bewijzen dankbetuigingen uit omliggen de landen dat' Voorhouts VW doet wat mogelijk is. Dit jaar zullen weer mozaïe ken worden gelegd. Financieel slaat de vereniging er met slecht voor. hoewel de begroting voor 1963 een tekort laat zien van een paar honderd gulden, die echter door de re serve kunnen worden opgevangen. Pen ningmeester A. G. Bauw otving lof uitin gen voor zijn bemoeienissen. Een minder prettige mededeling van de voorzitter was dat hij, gezien zijn gevor derde leeftijd (70) nog slechts een Jaar zal aanblijven om daarna af te treden. Bij voorbaat zij hij dat een nieuwe voorzit ter bekend moet zijn met het spreken en schrijven van de drie moderne talen. Uit discussie bleek dat de heer Jongeneel bereid zou zijn deze functie over te ne men. De voorzitter hoopte hem dit Jaar geheel in te werken. De beschermheer der VW Voorhout, burgemeester Smolders, sprak zijn waar dering uit voor het werk van de VVV. Nu de Jacoba van Beicrenweg klaar is, hoopt hij dat de activiteit van het be stuur nog groter zal worden. Ook waar- deerde hij de grote energie waarmee de voorzitter van de VVV gemaakt heeft wat zU nu is. „Gij hebt hierbij niet alleen de VW, maar ook de gehele gemeenschap een grote dienst bewezen". De heer Zoller dankte de burgcmcesert. Ten slotte werden nog kleurendia's ver toond door de heer M. A. Hoek over (het voorjaar in de bloembollenstreek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11