Doodvonnissen in proces tegen anti-gaullisten „Onbeantwoorde vragen niet onderschatten" Peil prijzen en onkosten bleef in V.S. vrij stabiel PYJAMA'S Prijs beschikbaar stellen voor de veiligste auto /ft een. étontc Ky NIEUW Voortplanting van dieren i BURGER-PATIËNTEN IN HOSPITAAL Vierling in Ohio Geen Engelse interventie in Jemen ei Rapport van de TS .J.eveii nauwelijks s snogelijk op Mars ^Harriman krijgt nieuwe functie commissie Spanning rond uitdaging van rood-China Franse steun aan de dollar Raad van Europa wil periodieke rijproef Rijvaardigheid beneden peil SUNNY ROZIJNENBRQOD Nieuwe coalitie in W.-Berlijn Opstand in Syrië tegengesproken Newyorkse bus reed rivier in: 7 doden DINSDAG 5 MAART 116» W IJZIGEN PARIW AARDE VAN GULDEN Minister Zijlstra heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inzake de pariwaarde van de gulden ingediend. In zijn memorie van toelichting bij dit wetsontwerp zegt de bewindsman, dat hij zich heeft afgevraagd of de wijze waarop de regering de pariwaarde van de gulden kan wijzi gen, wel bevredigend is. In nauw contact met de Nederlandsche Bank is die kwestie bestudeerd. Die studie heeft geleid tot het formuleren van bevoegdheden en tot het vaststellen van een procedure welke bij een pariwijziging gevolgd moet worden, welke procedure in het wetsontwerp is vastgelegd. In de ontworpen opzet zal de bevoegdheid tot wijzigen van de pari waarde van de gulden worden gelegd in handen van de Kroon, op voordracht van de minister van financiën. De minister zal verplicht zijn om de directie van de Nederlandsche Bank over zijn voorgenomen besluit te raadplegen. Het door de minister van financiën voor te dragen besluit zal bovendien de instemming van de ministerraad moeten hebben. Minister Visser heeft meegedeeld, dat er op het ogenblik overleg gaande is over de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen het academisch ziekenhuis en het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht. Dit overleg kwam, nadat bij het academisch ziekenhuis de vrees was ontstaan dat het nadelige gevolgen zou ondervinden van het feit dat in het Centraal Militair Hospitaal burger-patiënten worden opgenomen. De mededelingen van de minister zijn een onderdeel van zijn antwoord op schriftelijke vragen welke het Tweede-Kamerlid, de heer J. G. Suurhoff (soc.), heeft gesteld. De heer Suurhoff had gevraagd of het Centraal Militair Hospitaal in de toekomst burger-patiënten zou gaan opnemen. De minister zegt nu dat dit reeds sinds 1951 geschiedt. Echter slechts indien er plaatsruimte is en indien het patiënten betreft van aan de inrichting verbonden specialisten. Mevrouw Phillip Axe. de 26 jaar oude echtgenote van de directeur van de ad vertentie-afdeling van een plaatselijk dagblad in Ohio, heeft het levenslicht geschonken aan vier dochters. De meisjes, die een maand te vroeg geboren werden kwamen in 17 minuten ter wereld. Moeder en dochters maken het wel. De verloskundige zei, dat alle vier on middellijk ademden en schreeuwden. Zij liggen thans twee aan twee in couveuses. Het echtpaar heeft drie kinderen Cathy (3), Shuch (2) en Timmy (1). Axe, die zichzelf een man van het nor male nerveuze type noemde, had zich op de bevalling voorbereid met het slikken van een dosis zenuwmedicijn. Bij de bevalling waren aanwezig drie verloskundigen, een kinderarts en twee anesthesisten alsmede een aantal ver pleegsters. Mevrouw Axe vertelde naderhand, dat zij de vier meisjes geboren had zien wor den. Zij had de artsen verzocht dit moge lijk te maken, toen zij een week geleden hoorde dat zij vermoedelijk een vierling zou krijgen. De Britse minister van defensie, Thorneycroft, heeft in het Lagerhuis verklaard dat leger, luchtmacht en vloot in een ministerie zullen worden on dergebracht. De moderne oorlogsvoering eist beweeglijkheid, snelle verplaatsbaar heid en vuurkracht en hierdoor is de nauwste samenwerking tussen deze drie afdelingen nodig geworden, zo zei hij. De Britse permanente afgevaardigde bij de V.N., sir Patrick Dean, heeft in ieen brief aan de voorzitter van de [Veiligheidsraad de beschuldigingen van Jemen, als zouden op 26 februari troepen en vliegtuigen van Engeland Jemeniti- eenheden in het gebied van Hareb 'Wlhebben aangevallen, van de hand ge ldwezen, b Sir Patrick verklaarde in zijn schrij- jven. dat Engelands politiek er op gericht lis zich niet te mengen in de strijd in [UDJemen tussen voorstanders van het e inieuwe republikeinse bewind en aan- ïhangers van de afgezette Imam. Op ge- wJnoemde datum hadden echter Jemeniti- m]sche artilleristen geschoten op stellingen van de troepen van de Adense federatie, iter wijl voorts een Jemenitisch jacht- >rdhdiegtuig op het gebied van Aden een inflnedische hulppost had beschoten, ged der •aai n Aanslag van Petit-Clamart Engeland en de E.E.G. De speciale Franse militaire rechtbank heeft de veertien be klaagden schuldig bevonden aan poging tot moord op president De Gaulle en heeft zes van hen ter dood veroordeeld, waarvan drie bij verstek. De drie terdoodveroordeelden zijn de 36- jarige luitenant-kolonel Bastien- Thiry, de gedeserteerde luitenant Bougrenet de Ja Tocnaye en de voormalige valschermjager Pré- vost. Jaarverslag Newyorkse bank: Het doel van de Amerikaanse 1130 leiden tot een correctie van onze nadelige betalingsbalans", zo meent de bank. Maatregelen tot het stimuleren van de fionetaire politiek in 1962 was het van de binnenlandse Épconomie en het tegelijkertijd be schermen van de internationale positie van de dollar, zo verklaart de Federal Reserve Bank of New York in haar jaarverslag. Het vol gen van een basispolitiek van mo netaire vrijheid, hetgeen het afge- jaar werd vereist door de ^traagheid van de economische ex pansie, was mogelijk door het ont- preken van inflatoire tendenties, tezelfdertijd bleef de positie van eiie betalingsbalans ernstig en een bnderwerp van voortdurende be zorgdheid. De economie is blijven groeien, maar expansie in het binnenland verliep reel trager dan in 1961 en bleef achter )ij het tempo dat in de vorige haussepe riode 1954-'57 werd bereikt, zo wordt in jet jaarverslag gezegd. Met het oog op Je betalingsbalans en gegeven de zeer ïaairuime liquiditeit en de snelle uitbrei- ling van de kredietverlening door de Danken ontstond er in 1962 twijfel over )f d« monetaire politiek nog veel meer 1ou kunnen doen voor het opnieuw tot s éven wekken van de binnenlandse komische situatie. De bank vervolgt: „Terwyl het Jouden van de inflatoire druk en liet lBrJerdwijnen van de gedachte aan infla- ideaie op den duur mogelijk tijdelijk zullen ^lijken was In 1962 in dit opzicht een leer geruststellend jaar. 1 Zowel de prijzen als de kosten in de herenigde Staten gaven een bemoedi- n ende mate van stabiliteit te zien. Deze Itabiliteit, vooral gezien in het licht van Ie aanzienlijke prijs- en kostenstijgin- jen in de meeste overige geïndustria- seerde landen, vormde een basis die ls zij blijft bestaan een factor van iroot belang zal zijn en op den duur groei der binnenlandse economie moe ten volgens de bank echter gepaard gaan met tariefverlagingen in Europa en het opheffen van de nog beslaande beperkingen die aan invoer en kapitaal verkeer zijn opgelegd alsmede met po gingen de kapitaalmarkten op het con tinent te vergroten. Dan zullen de groei en betalingsproblemen van de Verenig de Staten, Engeland en de onderont wikkelde landen en de inflatoire druk op het continent kunnen worden opge lost in een sfeer van toenemende alge mene welvaart en betalingsevenwicht, aldus de Federal Reserve Bank of New York in haar jaarverslag over 1962. I Volgens een voorlopige analyse van de Wetenschappelijke gegevens, welke men ilangs heeft gekregen via een aan twee dlons tot in de stratosfeer opgelaten „jlescoop. is op Mars de aanwezigheid i kooldioxide en waterdamp geconsta- _rd. Leven op deze planeet wordt ech- in het gunstigste geval „marginaal" lacht. iDit staat in een rapport van de Amc- Ikaanse geleerden die bij de proef waren fetrokken. Dr. Howard Weaver van de diversiteit van Californië verklaarde dat enige zeer primitieve vormen van Iven op Mars denkbaar zijn, als de hoe- telheid water daar ongeveer zo groot j als men nu schat. Indien er echter veel inder water zou blijken te zijn, zou mogelijkheid van leven aanzienlijk ringer zijn. tenzij er een andere vloei- f zou worden gevonden. ïjAvcrell Harriman. de Amerikaanse Jkderminister van buitenlandse zaken ïor kwesties betreffende het Verre Oos- jn, zal worden benoemd in de zeer krantwoordelijke functie van o® der mi- [ster van buitenlandse zaken voor po- jieke aangelegenheden, zo heeft het vTitte Huis bekendgemaakt. Harriman, Ie ambassadeur is geweest in de Sow- Itunie en Groot-Britannië, zal George IcGhee opvolgen, die een niet nader inschreven maar „belangrijke" ambas- kdeurspost gaat vervullen. De president van het gerechtshof, generaal Gardet, velde de vonnissen na twee en een half uur overleg. De beklaagden bleven onbewogen. Al leen Bastien-Thiry haalde zijn schou ders op toen men hem meedeelde, dat hij geschrapt was uit het register van het Legioen van Eer. Na voorlezing van het vonnis brak de echtgenote van Bougrenet de la Tocnaye in snikken uit. Zij schreeuwde: „Moor denaars. Schiet hem niet dood. Het is een schandaal". Tegen Bastien-Thiry en Bougrenet had de openbare aanklager de doodstraf ge- eist, tegen Prévost echter levenslang. Tegen Buisenes, die levenslang heeft ge kregen, was de doodstraf geëist. De an dere drie die bij verstek ter dood wer den veroordeeld, zijn Watin (de Manke), Bernier en de Hongaar Marton. De beklaagden zijn verdedigd door 15 advocaten met aan het hoofd Tixier- Vignancourt, die ex-generaal Salan des tijds van het vuurpeloton heeft gered. Gisteravond pleitte hij vijf uur achter een voor het leven van de beklaagden. Een der argumenten was, dat de be klaagden de Gaulle alleen maar gevan gen hadden willen nemen om hem voor Verder werden drie beklaagden tot le venslang veroordeeld, waarvan twee bij verstek. De andere verdachten zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen die va riëren van vijftien tot drie jaar. In Bagdad is vandaag een proces be gonnen tegen vijftien Iraakse communis ten, wie ten laste wordt gelegd, dat zij gewapenderhand zijn opgetreden tegen de opstandige beweging, die op 8 februari een einde maakte aan het be wind van generaal Kassem. Volgens de militaire gouverneur-gene raal van Irak, kolonel Moesleh, zullen de vijftien mannen terechtstaan voor een gewone rechtbank en niet voor een „volkstribunaal", zoals dat onder Kassem gebruikelijk was. Raketten, of satellieten kunnen tijdens hun vlucht door de ruimte van de aarde af gecorrigeerd worden, als zij van de berekende koers afwijken. Dit gebeurt dun door het laten ontbranden van kleine tot zeer kleine hulpra- ketjes, die het ruimtevaartuig in de gewenste richting stuwen. Hoe klein zo'n raketje kan zijn, toont bijgaande foto: de brand stoftank is niet veel groter dan een biljartbal en toch kan het slagen van een miljoenenproject van zulk een nietig onderdeel afhangen. Vele punten waarover bfj de onderhandelingen tussen Enge land en de E.E.G. onzekerheid is blgven bestaan kunnen als minder belangrijk worden aan geduid. Maar het is goed zekere vragen, die nog onbeantwoord zijn, niet te onderschatten, zegt het speciale rapport van 130 pagina's van de E.E.G.- commissie aan het Europese parlement in Straatsburg. Het rapport is opgesteld om vast te stellen of de beweringen waar zijn, dat Engeland alleen een aarzelende koers naar een uiteindelijke overeenkomst met de zes heeft gevaren, en slechts een mi nimum aan concessies bij de besprekin gen heeft gedaan. De Zes De Zes zelf waren het nog steeds niet eens over de interpretatie van de finan ciële voorschriften, een zeer belangrijk element Ln het systeem voor de land bouw. In dit verband is het niet onin teressant op te merken dat hetgeen voor een oplossing nodig was, in sommige gevallen vooral een stap van de Engelse regering moest zijn, maar dat er ook elke woensdag Jmgensmarkt Sterke keperflanel, fleu rig gestreept, geknipt voor jeugdige woelwa ters. Was- en kleurecht. Ruime, prettige pasvorm Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 4 jaar met kleine stijging per rr b.v. t jaar 6.95 Nu gisteren in het partijblad van de Chinese communistische partij, „De ro de vlag", het laatste van de vier delen over de opvattingen van deze partij met betrekking tot de houding van dc Rus sische communisten, is gepubliceerd, wacht men met spanning af hoe de Rus sen op deze publikaties zullen reageren. Waarnemers in Peking zijn het er over eens dat deze uiteenzettingen onbuig zaamheid vertonen ten opzichte van dat gene, wat de Chinese communisten als de voornaamste stellingen van de mar xistische theorie beschouwen. In het gisteren verschenen artikel worden de door China gestelde voor waarden voor een nieuwe wereldbijeen komst van communisten uiteengezet, waarbij opnieuw wordt gezegd, dat de Sowjetunie het initiatief behoort te ne men om de geschillen op te lossen. Ook nu wordt de ,,papieren-tijger"-op- vatting van Mao Tse Toeng verdedigd Premier Chroesjtsjef. de Italiaanse com- munistenleider Togliatti en andere Eu ropese communisten hadden kritiek ge leverd op deze opvatting. Mensen die het niet met de „papieren-tijger"-theo- ne eens zijn worden in het artikel „Fi listijnen" genoemd, die „onzin kletsen" en „lafheid boven waarheid stellen". Op nieuw wordt verklaard, dat de Chinezen deelneming van de Zuidslavische „mo derne revisionisten" aan een communis tische wereldeenheid afwijzen. Het blad geeft toe. dat de geschillen tussen communistisch China en de Sow jetunie met haar satellietstaten groter zijn dan eerst in de westelijke landen werd verondersteld. De Franse regering treft voorberei dingen voor het verstrekken van een nieuwe lening aan de Amerikaanse re gering tot steun van de dollar. De le ning zou naar vernomen wordt 100 tot 150 miljoen dollar groot zijn en voor een periode van 15 maanden verstrekt worden. De Franse regering zal tevens van de gelegenheid gebruik maken om mo gelijke Amerikaanse investeerders in Frankrijk de raad te geven, niet te trachten door het kopen van aandelen een controlerend belang in sleutelindus trieën in Frankrijk te krijgen. De rege ring is op het ogenblik bezig met het ontwerpen van bepalingen, die buiten landse controlering van sleutelindus trieën moeten voorkomen, zo ongeveer naar het voorbeeld van de in Zwitser land bestaande bepalingen. I In de Zuiditaliaanse plaats Palmi is een boer tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld om dat hij de overblijfselen van zijn vader uit het kerkhof had opgegraven en met diens schedel rondliep. De 34-jarige man zei dat zijn vader, die al twaalf jaar dood is, hem in een droom had gevraagd hem naar huis te brengen. Toch bleek de boer geen gees telijke afwijking te heb ben. De twaalfjarige Ylva Nilsson uit Stockholm, die al op vierjarige leef tijd kon lezen en als ze venjarige haar eerste gedicht schreef, zal bin nenkort een verzameling gedichten van haar hand in druk zien verschij nen. Ze kreeg dit aan bod na in een tv-pro- gramma te zijn opge treden. Ylva leest graag gedichten en speelt viool als zij haar huiswerk voor school klaar heeft en verder houdt zij van paardrijden. I Een rechter uit de Zweedse hoofdstad kreeg gisteren een man voorgeleid die een paar honderd kentekenplaten van op straat geparkeer de auto's „verzameld" bleek te hebben. Op alle platen kwamen de cij fers 4 en 5 voor. De man verklaarde dat het dan ook geen „gewone" verzamelwoede was ge weest die hem had ge dreven. Het was de ob sessie van een tegenslag die hij jaren geleden „in verband met het ge tal 54" had ondervon den. Dit had bij hem zo'n haat tegen die twee cijfers gekweekt dat hij ze gewoon niet meer kon zien.... I Haarlem zal vanaf donderdag, als in de vis- hal dc tentoonstelling „Haarlem op zicht" wordt geopend, een nieuwe stadsvlag voe ren. Tot nu toe had de stad een vlag met een rode en een witte bai De nieuwe vlag toont het stadswapen, voor stellend een zwaard, drie sterren en een kruis. De ondergrond is rood. I Een 21-jarige jonge man uit Nijmegen acht te zich tijdens het afge lopen weekeinde een ge vaar voor het verkeer, nadat hij juist een feest avond achter de rug had. Hij meldde zich met zijn fiets bij de po litie met het verzoek een taxi te bellen. De jongeman werd als een eregast met alle egards omringd. De vreugde bekoelde pas, toen de taxichauffeur zich meld de om mee te delen, dat de voorzichtige fietser slechts een paar hon derd meter van het po litiebureau woonde. DE verschrikkelijke gevolgen van het moderne verkeer hebben het Europese parlement bewogen zich ook eens bezig te houden met dit aspect van onze maatschappij. De cijfers worden elk jaar onrustbarender en hoe wel er zeer veel verenigingen be staan, die oproepen tot grotere veiligheid in het verkeer, in de praktijk wordt er nog te weinig aan gedaan. De Raad van Europa gaat nu, een onderzoek instellen naar de vei ligste auto en wil een prijs beschik baar stellen voor de fabrikant die de auto maakt met de meeste vei- ligheidsvoorzieningen. De Raad dringt er bij de leden-landen op aan autorijders aan een medisch on derzoek te onderwerpen, in het bij zonder de bejaarden onder hen, en de verplichte periodieke rijproef strenger te maken. Deze proeven variëren in heel Europa in gestreng heid. In België worden zonder exa mens rijbewijzen uitgegeven. Een commissie van deskundigen die door de Raad is ingesteld, meent dat de' hedendaagse automobiel levensge vaarlijk is. Omdat het voor de ver koop is ontworpen op een fraai uiter lijk, snelheid en een economisch ge bruik, heeft het voertuig teveel gevaar lijke uitsteeksels, zowel aan de binnen- als aan de buitenkant, aldus de des kundigen. Zij willen een wagen die is ontworpen om de inzittenden, en ieder een die hij zou kunnen raken, tegen ver wondingen te beschermen. toe zou brengen veiliger auto's te fa briceren. De jeugd De meeste slachtoffers vallen onder zeer jonge en bejaarde personen. Het hoogste percentage overkomt de groep tussen de 15 en de 25 jaar. Voor deze groep vormen verkeersongelukken de grootste doodsoorzaak. Daarop volgt de groep van mensen boven de 65. De deskundigen maken zich ook on gerust over de slechte rijvaardigheid van de mensen. Bijna 90 procent van alle verkeersongelukken worden aan menselijke fouten toegeschreven. Of schoon andere veiligheidsmaatregelen ook belangrijk zijn, ls de Raad van mening dat „de grootste hoop op ver betering is gelegen in de opvoeding en het onderricht van de weggebruiker." (Advertentie) Veiligheid Zij verklaarden dat fraaie uitsteeksels moeten verdwijnen en het interieur van de auto voldoende veilig moet zijn Bewezen is dat de verwijdering van de gevaarlijke onderdelen van de bin- nenconstructie ongeveer 75 procent van de fatale ongelukken zou kunnen voor komen. Daar werd aan toegevoegd, dat de fabrikanten verplicht zouden moeten worden voertuigen te bouwen die zijn uitgerust met goedgekeurde vei ligheidsvoorzieningen. Een functionaris van de Raad verklaarde dat de deskundigen zich ervan bewust zijn dat zij vechten tegen machtige commerciële belan gen in een sterk concurrerende in dustrie. Maar hij zei dat men hoop te dat een combinatie van veilig- heidspropaganda, wetgeving en zachte drang, de autofabrikanten er CO-OP LEKKER ALST FIJNSTE BANKET! gevallen waren waarbij er voorstellen van de Zes zelf nodig waren. Over de moeilijkheden bij de onder handelingen zegt het rapport: Het vraag stuk was niet alleen om Britse stelsels en verplichtingen in overeenstemming te brengen met de letter van het ver- c rag van Rome. het was meer een kwestie van het in overeenstemming brengen van deze systemen en verplich tingen met een gemeenschap die in de volle kracht van haar ontwikkeling is. De Engelse aanvraag voor lidmaat schap betrof de verplichting om niet alleen het verdrag te aanvaarden maar ook de aanzienlijke vooruitgang die is gemaakt sinds het verdrag werd gete kend. Probleem Het was over deze vorderingen dat de besprekingen dikwijls het moeilijkst waron, aldus het rapport, maar het feit, dat op zekere terreinen de inhoud van het verdrag nog steeds in een voor stadium verkeerde, en dat, in algemene zin gespreken, de toepassing van zijn verschillende aspecten nog in een tus senstadium was, heeft de zaken voor de onderhandelaren ook moeilijker ge maakt. Het probleem bestond hieruit, de re gelingen van de gemeenschap in over eenstemming te brengen met de pogin gen om het Britse stelsel aan te pas sen, terwijl daarbij rekening moest wor den gehouden met de vitale belangen van Engeland en met een gemeenschaps stelsel dat zelf nog grotendeels in de toekomst lag. Conclusie Het rapport concludeert: Deze onder handelingen hebben de gemeenschap gedwongen zich spoediger met deze pro blemen te moeten bezig houden dan an ders het geval zou zijn geweest. Deze procedure bracht met zich mee een gro ter bewustzijn voor de verantwoordelijk heden welke een uitgebreide gemeen schap in de wereld' zou hebben. De problemen die door de Britse de legatie werden gesteld maakten het voor de gemeenscan ook noodzakelijk om zonder verwijl de hoofdlijnen van het beleid te bepalen van zulk een grote cn machtige gemeenschappelijke markt met betrekking tot zaken, welke, als En geland eenmaal lid was, een rechtstreek se en kritische invloed zou hebben op hel algemene evenwicht van do vrije wereld. Heath Spaak - Luns Minister Luns zou vandaag in Brussel een onderhoud hebben met zijn Belgische collega. Spaak. De leider van de Britse delegatie, minister Heath, wordt morgen in de Belgische hoofdstad verwacht. In politieke kringen in Den Haag ver neemt het A.N.P.. dat minister Luns morgen met de ministers Spaak en Heath zal dineren. De Westberlijnse socialisten en vrije democraten (liberalen) zullen in de nieuwe Westberlijnse Senaat (stadsbe stuur) coalitiegenoten zijn. Hiertoe is gisteren tijdens het derde coalitie-ge sprek tussen de SPD en FDP besloten. Volgens de FDP-voorzitter William Borm zullen drie van de in totaal der tien Senaatszetels aan de FDP toeval len De christen-democraten, die tot dus ver de coalitiegenoten van de SPD in West-Berlijn zijn geweest, hadden na hun nederlaag bij de verkiezingen van 17 februari besloten in de oppositie te gaan. Hun coalitieverbond met de SPD in West-Berlijn heeft zestien jaar geduurd. In officiële kringen in Damascus is gisteren gezegd, dat de berichten over een opstand van Syrische legereenheden ongegrond zijn. Het Egyptische persbureau van het Midden-Oosten had zondag in Beiroet ontvangen berichten uit Syrië aange haald volgens welke Syrische legereen heden van het front" onder leiding van luitenant-kolonel Ziad el Hariry in op stand waren gekomen tegen de autoritei ten in Damascus. (Advertentie) A perfect l acu automatisch SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Een bus met een groep verpleegsters is gisteren in de East River in de stad New York gereden en gezonken. Van de elf inzittenden zijn vier gered. De an dere zeven zijn waarschijnlijk allen om het leven gekomen. Het gebeurde op Welfare Island, een eiland in de rivier, waar een aantal gemeentediensten zijn gevestigd. De ver pleegsters waren op weg naar hun werk in gemeenteziekenhuizen. De buschauffeur is kennelijk onwel ge worden. Een van de overlevenden ver telde: „Hij bukte zich, ik dacht om iets op te rapen. Toen hij niet weer over eind kwam, probeerde ik het stuur te grijpen, maar het was al te laat." 1146) Het aantal nakomelingen dat veer 60 eieren. Met het oog op de ge- door een diersoort wordt voortge- varen die de soort bedreigen ls het bracht staat In een bepaalde verhou- aantal voortgebrachte nakomelingen ding tot de gevaren waaraan die dier- ook ln dit geval weer zo „berekend" soort onderhevig is. Treffend komt dat juist het voortbestaan van de dit tot uitdrukking bij vissen, waar- soort verzekerd is. van sommige soorten vele miljoenen Dit verschijnsel kunnen we ln de eieren voortbrengen, terwijl andere gehele natuur waarnemen. De oli- met enkele tientallen eieren kunnen fant die vrijwel niemand te vrezen volstaan. Geweldige hoeveelheden heeft, brengt op late leeftijd (gemid- eieren zinken ln dc voortplantlngstijd deld 15 jaar) één jong voort en elke boven de paaiplaatsen van dc haring volgende 2 of 3 jaar wederom een naar beneden, maar jong. Het konUn, slechts een gering dat daarentegen deel ontwikkelt door talloze vUaJi- zich tot jonge vis- VS den omrinff<L zou jes, omdat talloze V. V® in vier jaar tijds dc rovers zich met stammoeder van 1% deze eieren voeden. VIJL I £IK miljoen nakomelin- Dank zij de miljoe- gen kunnen ztjn, in- nenproduktie van dien onder deze die- eieren worden ren niet door aller- de haringzwermen lei roofdieren werd echter niet geringer. huisgehouden. Dat deze dieren zich Hoe geheel anders gaat dit echter in gebieden zonder natuurl^ke vjj- blj het stekelbaarsje, wier eieren anden onbeperkt vermeerderen, is door het mannetje bewaakt worden, niet de schuld van de natuur, maar zodat het vrouwtje met enige dozlj- van de mens die hem daarheen heeft nen eieren kan volstaan. Zou ook het gebracht). stekelbaarsje, gelijk vele van haar Bijzonder instructief Is ook de verwante soorten, miljoenen eieren voortplanting van de zeekreeft die leggen dan zou de nakomelingschap telkens 30- tot 40-duizend eieren legt. al gauw tot fantastische getallen uit- Deze worden niet eenvoudigweg aan groeien, waardoor voor andere vis- hct water toevertrouwd, maar blijven soorten in het water geen plaats aa" het achterlijf van de moeder meer zou zijn. hangen, waar ze tegen rovers zijn De meeste amfibieën bedden ge- beschermd. Daarna glippen de lar- weldlge hoeveelheden eieren in ge- vcn uit de eieren cn vormen een on- lei-achtige kuitmassa's in, en zo kun- derdeel van het plankton, waar blj- nen we in bepaalde jaargetijden slo- na alle larven vroeg of laat te gron- ten en plassen bijv. zien krioelen van de gaan, zodat uit het legsel van ver- de kikkervisjes. Insecten en waterro- scheldene tienduizenden eieren zich vers houden daaronder echter een slechts een paar volwassen kreeften vreselijke opruiming, zodat tenslotte zullen ontwikkelen, slechts enkele exemplaren overbllj- Vóór we lets over het plankton vcn die tot volwassen kikvors op- zeggen, moeten we even ingaan op groeien. Maar de raatpad, bij wie de het veelvuldig geuite verwijt dat de jongen zich ontwikkelen ln inzlnkln- natuur verkwistend zou zijn. gen van het rugvel, legt maar ongc- (Nadruk verboden) H. PÊTILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5