Evangelie geeft overheid en volk richtlijnen DE DOKTER aan 'i woord Ds. Van Houdt moet nu toch a.o.w. gaan betalen Verkiezingsmanifest 1963 van de C.H.U. Politiek streven actueel en positief opbouwend Weer medewerking aan de predikantenvergadering griepgrig.«««» AKKERTJES 'MU+4 cacUU helpen sneller en beter dan ooit Uw Kunstgebit Zendeling in Vietnam vermoord Onderwijsbenoemingen Een woord voor vandaag Europese commissie stelt hem in ongelijk Christen moet zorgen NOG DEZE WEEK DRUAWASDROGER Oud-leider YMCA overleden DINSDAG 5 MAART 1963 T\E Christelijk-Historische Unie heeft er behoefte aan voor de komende Kamerverkiezingen duidelijk te stellen op welke grondslag en op welke wijze zij werkzaam wil zijn. Zij weet, dat dit ook voor u van belang zal zijn bfj het bepalen van uw stem. Aldus luidt de aanhef van het zojuist versche nen verkiezingsmanifest 1963. De C.H.U., zo wordt vervolgens, gezegd, wenst te bevorderen, dat overheid en volk zich bij hun beslissingen op het terrein van de staatkunde richten naar het Evangelie. In het Evangelie zijn wel gegeven de richtlijnen, maar niet de pasklare oplossingen voor de problemen van de concrete situatie van elke dag. Gods Woord biedt een leidraad voor het staatkundig denken en handelen, waaraan de C. H. U. zich bij voortduring gebonden weet. Bij het voeren van een vooruit strevende sociale politiek is de C.H.U. evenwel niet van mening, dat het resultaat van haar streven nu de enig christelijk aanvaardbare j oplossing zou zijn. Haar standpunt is en blijft, dat bij de vormgeving van een verantwoorde maatschappij i Gods Woord fundament en richtlijn behoort te zijn. Dat onderscheidt haar van socialisme en liberalisme. Streven In deze richting doordenkende streeft de C.H.U. a naar een bestuur van ons land, dat gericht Is op verbetering van het be- staansnlveau, zowel geestelijk als ma terieel, van heel het volk, op de behar tiging van de belangen van alle bevol kingsgroepen en vooral op de verbete ring van de positie van hen, die het bijsonder moeilijk hebben; b naar een staatkunde, die op inter nationaal niveau gericht is op behoud van de vrede, op samenwerking en op hulp aan die landen, die wij gezien onze welvaart verplicht zijn te hel- pen. De C.H.U. wijst daarbij af een zo- danige binding van de regering aan het parlement, dat die regering ln feite als zetbaas" van kamerfracties of van staatkundige en andere groeperingen zou fungeren. Voor de naaste toekomst acht de C.H.U. de volgende punten op het terrein van dc praktische politiek van het hoogste belang: Vrede, vrijheid Niet slechts op het voorkomen van oorlo gen. maar vooral op het bevorderen van een blijvende vrede moet het streven van ons volk zijn gericht. Op internationaal terrein houdt de toekomst allerlei dreigingen ln Iedereen weet wel wat het communistisch gevaar betekent. Daarbij mag er begrip zijn voor het feit. dat Rusland zich op zijn beurt door het Westen bedreigd acht. Ons vólk ia een vredelievend volk. Maar het begrijpt, dat eenzijdige ontwapening voor het behoud van de vrede en vrijheto in de huidige situatie funest zou kunnen zijn. In de situatie van thans zal een vastbe raden houding een waarborg kunnen bieden voor het behoud van de vrede (Cuba heeft ons dat weer geleerd). Dit ontslaat evenwel de volken en ook ons volk niet van de dure plicht al het mogelijke te doen tot het bereiken van een toestand van duurzame vrede, niet gegrondvest op machtsevenwicht, maar op een IntcrnaUona- le rechtsorde. Nederland zal ln diepe ver ontrusting over de huidige atomaire bewape ning met nog meer kraebt dan voorheen Invloed moeten aanwenden om Internationa le kontrölc van deze ontwikkeling le berei ken. Gestreefd moet worden naar een beter onderling begrip tussen de volken en naar al zijdige ontwapening. Buitenlands beleid Het buitenlands beleid dient gericht te zijn 6Pa de krachtige ontwikkeling van de Euro pese integratie o m. door versterking van dc positie van de E E G., opdat West-Europa meer en meer een stabiel element worde in het internationale economische en politieke leven; j b de toetreding van Engeland E.E.G., welke een dringende vereiste is en blijft; c een hechtere samenwerking op atlsntisch gebied ln de NAVO 01 Westen te voorkomen; d een versterking van het gevoel van in ternationale verbondenheid en onderlinge verantwoordelijkheid tussen de volken ln het kader van het vredelievend werk van de Ver. Naties. Het Is een els van sociale gerechtig heid, dat op krachUge en effectieve wijze hulp wordt verteend aan landen in versnel de sociale ontwikkeling. Technische hulp en sociale begeleiding zullen naast finan ciële bijstand nodig zijn. Sociale zekerheid De verdere uitbouw en ontwikkeling van maatregelen ter waarborging van de sociale zekerheid behoren te worden bevorderd. De uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomswet dienen te worden verhoogd tot een sociaal verantwoord minimum. Een wet op de Arbeidsongeschiktheidsver zekering moet zo spoedig mogelijk tot stand worden gebracht. Volksgezondheid Op het terrein van de gezondheidszorg zul len zeer in het bijzonder voorzieningen moe ten worden getroffen ln het belang van de langdurig zieken en de gebrekkigen in dc Nederlandse samenleving. Betere voorzieningen ln de gevolgen van de zware geneeskundige risico's, ln de eer ste plaats ten gunste van de gebrekkigen met ernstige aangeboren gebreken en van langdurig zieken kunnen beslist niet langer •orden gemist. Bijzondere aandacht zal moeten worden be steed aan verbetering van de verzorging van geestelijk gestoorde bejaarden. Voorts zullen wettelijke maatregelen op het terrein van dc geneesmiddelenvoorziening, de wonlnghyglcne, de luchtverontreiniging en de waterverontreiniging met kracht moeten wor den bevorderd. Economie Het economische beleid zal voortdurend moeten zijn gericht op het bevorderen en handhaven van een zo stabiel en hoog mo gelijk peil van werkgelegenheid. In het kader van de ruimtelijke ordening en in verband met het achterblijven van de structurele ontwikkeling in bepaalde gebie den dient de regionale industrialisatie nog steeds krachtig te worden bevorderd. richting onze economie zich. mede in verband met de economische integratie, zal moeten ontwikkelen. Bij het prijsbeleid moet met soepelheid aar een stabiel prijspeil worden gestreefd. Voorkomen moet worden, dat onze concur rentiepositie op de internationale markten en de koopkracht van ons volk door een voort durende prijsstijging worden aangetast. De groeikracht van ons economisch 1< zal bij de toenemende internationale concur rentie mede moeten worden verstrekt door een bevordering van research en technische scholing. Belaslingpolitiok ten behoeve van de laagstbezoli Met kracht dient te worden gestreefd naar vereenvoudiging van het belastingstelsel. Landbouw De landbouwpolitiek moet gericht blijven op het bevorderen en, waar nodig, verschaf fen van een redelijke bestaansmogelijkheid aan allen, die ln de agrarische sector werk gelegenheid vinden. Om dit doel te bereiken zal een ontwik kelingsplan voor het agrarisch bedrijfsleven moeten worden vastgesteld. Dit plan moet er ln het bijzonder op gericht zijn de con currentiekracht van onze landbouw zo sterk mogelijk te maken, waardoor een goede uitgangspositie bij het verwezenlijken van de Europese Gemeenschappelijke markt kan worden Ingenomen. Een te stichten ontwikkelingsfonds zal een doeltreffende uitvoering van het ontwikke lingsplan mogelijk moeten maken. In dit ka der zal bijzondere aandacht moeten worden besteed aan de levensvatbare kleine bedrijven. Voor een versnelde uitvoering van Cultuur technische werken dienen de nodige gelden beschikbaar te komen. Binnen het kader van de ruimtelijke ordening moet een juiste af weging plaatsvinden van de belangen van het agrarisch bedrijfsleven en recreatie, natuur bescherming en landschapsschoon. De maat schappelijke ontwikkeling ten plattelande moet met kracht worden bevorderd ten behoe ve van het welzijn van hen. die er leven er wonen. Het beleid ten van een verlaging drijf een verantwoorde plaats kan innemen. De werkzaamheid van de overheid op dit terrein dient niet gericht te zijn op een op heffing van op zichzelf weinig rendabele klei ne bedrijven in de middenstand en in het ambacht (z.g. randbedrijven). waarin velen nog een zekere bestaansmogelijkheid vinden. Visserij dat de regering dc Nederlandse visserij ln staat stelt aan de concurrentie op de Euro- markt het hoofd te bieden. Nu de visserij ook in andere landen van regeringswege ster ke steun wordt geboden, zal Nederland daar bij niet achter mogen blijven. Krachtige steun zal in het bijzonder nodig zijn voor de verre visserij, nu de Noordzee overbevtst wordt. Aangezien vele vissers op het Mssclmeer geen voldoende emplooi meer zullen vinden, zal de afvloeiing moeten nor den bevorderd. Aan hen, die het visserijbe drijf willen veriaten, zaJ een redelijke schade loosstelling moeten worden geboden. Ter bevordering onder meer van de werk zaamheid van de jongeren in het visserijbe drijf zal de grotere veiligheid en de betere accommodatie aan boord moeten worden be vorderd. De mogelijkheden van verbetering van de overgang van het lager onderwijs naar het onderwijs op visscrijscholen zullen moe ten worden onderzocht. Middenstand Het zelfstandig ondernemerschap, tot uiting komend bij het midden- en kleinbedrijf, vormt ook in de moderne maatschappij een onontbeerlijk element. De overheid heeft ook daarom tot taak een gunstig klimaat voor het ontplooien van dit zelfstandig onderne merschap te bevorderen en stimulerend te werken hij het in de middenstand opgekomen streven de eigen weerbaarheid te vergroten Bezwaren bij de uitvoering van het prijsbe leid b.v. moeten op verantwoorde wijze wor den ondervangen. De werkzaamheid van de overheid dient zich daarbij ln het bijzonder te richten op: 1. verbetering en aanpassing van het onder wijs; 2. intensivering van de bedrijfsvoorlichting aan dc Individuele ondernemer; 3. het treffen van maatregelen, die voorko men. dat een ordelijk economisch verkeer wordt ontwricht, ten nadele van de midden stand; 4. uitbouw en verbetering van de flnancle- ringsmogelljkheden voor het midden- en klein bedrijf; 5. het stimuleren van een zodanige verde ling van beschikbare gronden voor bedrijfs panden, dat daarbij het mldden- i klelnbe- Vrijzinnige hervormden besluiten: Woningbouw Aangezien de woningbehoefte nog - - ba in tal ceds van woningnood sprake is. zal plaats het beleid gericht moeten zijn op ean volledig benutten van de bouwcapaciteit ln alle delen van het land. Daarbij 2al moeten worden bevorderd, dat nog meer dan voor heen wordt gebouwd naai behoefte. Nog steeds bestaat de grootste behoefte aan woningen voor de groepen met de laag ste Inkomens (de woningwetwoningen), ter wijl de uitvoering van de noodzakelijke krot- opruiming Juist ook het getal van de wonin gen met de laagste huren zal doen verminde ren. Daarom dient ook ln de eerstvolgende Jaren aan de bouw van de woningen met de laagste huren voorrang te worden verleend. Daarnevens zal de bouw van huurwonin gen voor de middengroepen, zo mogelijk als z.g. premiewoningen, een bijdrage tot op heffing van de woningnood kunnen leveren. Zo nodig zal zelfs de bouw in andere sec toren Iets moeten worden ai geremd om op heffing van de woningnood nu op korte ter mijn mogelijk te maken. Bij het treffen van maatregelen ter voorziening ln de woning nood behoort ln het bijzonder ook op de belangen van grote gezinnen, van alleen •taanoen en van verloofden te worden gelet. Sociaal beleid Het sociaal beleid behoort het stempel van de evangelische gerechtigheid te dragen. In de komende regeringsperiode zal ln zo Dat betekent o.m.. dat de welvaart voor heel ons volk krachtig moet worden bevor derd en dat naar een nog betere spreiding daarvan over alle bevolkingsgroepen moet worden gestreefd. Bijzonder aandacht zal daarbij moeten worden besteed aan de z.g. achtergebleven groepen. Dc volgende punten zullen vooral de aandacht behoren te beb- (Van onze kerkredactie) De Vereniging van vrijzinnige hervormden gaat opnieuw met de Nederlandse Hervormde Pre dikantenvereniging samenwerken bij het beleggen van de predikan tenvergadering, die jaarlijks kort na Pasen wordt gehouden. Vorig jaar weigerde de Vereni ging van vrijzinnige hervormden mede te werken, uit protest tegen de schorsing van prof. dr. P. Smits door de Hervormde Kerk. Het hoofdbestuur van deze vereniging heeft dit besluit echter dit Jaar herzien en aan de secretaris van de predlkan tenverenlglng, ds. C. M. var Endt geschreven opnieuw In 1963 de me de-verantwoordelijkheid voor de predi kantenvergadering op zich te willen ne men. In de brief wordt evenwel gezegd dat het hoofdbestuur het nog altijd als een bezwaar blijft gevoelen ,.dat de mani festatie plaats vindt op een ogenblik, waarop zijn verontrusting over de beje gening, die professor Smits als eervol ontslagen predikant met dc bevoegdheid als van een emeritus ten deel is geval len, nog geenszins Is weggenomen De brief vervolgt: ..Anderzijds Is ei rekening mede gehouden dat uw mode ramen heeft beslist, dat alle Nederlands herv. theologische hoogleraren voor de bijeenkomst zullen worden uitgenodigd, ben: Loonpolitiek Bevorderd moet worden de invoering var nieuwe wettelijke regelingen voor de loonpo litiek. die een ruime verantwoordelijkheid moeten laten aan de organisaties van werk gevers en werknemers. Deze verantwoorde lijkheid dient uit de aard der zaak te wor den algewogen tegenover de verantwoorde lijkheid van de regering voor de centrale doeleinden vn haar beleid. De mogelijkheden voor regelingen omtrent aandeel ln de winst -*n voor maatregelen ge richt op bezitsvorming dienen te worden be nut. Advertentie kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsploat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op ziin plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dentofix voorkomt tevens onaongename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en dro gisterijen. waarin het hoofdbestuur een aanwijzing heeft gezien van het nemen van distan tie uwerzijds ten aanzien van het geno men besluit." .Temeer nu de manifestatie niet een bijzonder feestelijk karakter zal dragen, zal het hoofdbestuur dus gaarne opnieuw aan de organisatie van de bijeenkomst zijn medewerking verlenen." Het opmerkelijke van deze brief is de conclusie als zou de predikanten vereniging distantie van het schor singsbesluit genomen hebben. Deze vereniging kent eigenlijk geen leden en de jaarlijkse uitnodiging wordt toe gestuurd aan alle ambtsdragers in de Hervormde Kerk door de administra tie van de synode. De kerkelijke hoog leraren worden automatisch uitgeno digd. Andere hoogleraren kunnen een dergelijke uitnodiging natuurlijk ook ontvangen. De conclusie dat dit ten aanzien van prof. Smits zou betekenen dat er van een distantie van het schorsingsbesluit sprake is lijkt daar om wel bijzonder geladen. Communistische guerrillastrijders heb ben bij een wegversperring 80 km ten noorden van Saigon gisteren een Ame rikaanse zendeling en een Filippino ver moord, zo is van Amerikaanse militai ren in Saigon vernomen. De zendeling. Elwood Jacobson, reed mee in een auto die door een aantal andere wagens werd aangehouden. De Filippino werd door een kogel getroffen die eerst zijn dochter had geraakt. Dit meisje en drie andere kinderen werden ernstig gewond. De zendeling werkte aan de vertaling van de Bijbel in de taal van de Viet namese bergstammen. Ds. L. Hoorweg, gereformeerd predi kant te Haarlem is bij koninklijk besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ds. Hoorweg is reeds jaar verbonden aan de kerk van Haar lem. Daarvoor stond hij drie jaar te Voorthuizen. Ds. Hoorweg begon zijn predikantenloopbaan op 31 augustus 1924 te Purmerend. Onderwijs Het onderwijs zal nog meer moeten wor den gericht op de voorbereiding tot het ver vullen van een passende plaats ln de samen leving. Het godsdienstonderwijs op openbare scholen dient met kracht te worden bevorderd. Over het algenjeen bestaat geen reden tot klagen over het peil van de wetenschap in ons land. Toch moet gesteld worden, dat hier te lande in vergelijking met andere landen in verschillende takken van wetenschap nog een achterstand bestaat. Het beleid van dc Overheid zal daarom bij voortduring gericht moeten blijven op uitbreiding van de mogelijk heden van wetenschapsbeoefening. Zowel om gelijke ontwikkelingsmogelijk heden te bieden aan alle daartoe geschik- ten, als ln verband met de omstandigheid, dat de ontwikkeling van de Nederlandse sa menleving steeds meer de arbeid van ge diplomeerden en afgestudeerden vordert, za het volgen van alle vormen van voortge zet. hoger en wetenschappelijk onderwijs en van vakonderwijs op nog ruimer schaal fi nancieel mogelijk moeten worden gemaakt. Maatschappelijk werk Het beleid van de overheid dient te zijn gericht op het scheppen van mogelijkhe den voor een meer volledige ontwikkeling het maatschappelijk werk in al zijn factoren. In die gebieden waar door structuurwij zigingen verstedelijking, sanering van oude kernen enz. spanningen moeten worden opgevangen, moet aan het maat schappelijk opbouwwerk bijzondere aan dacht worden besteed. Waar mogelijk behoort de overheid de uitvoering van de maatschappelijke zorg over te laten aan de daarvoor geschikte organen van het particulier initiatief. Waar deze ontbreken bevordere de overheid totstandkoming. Bijzondere aandacht moet in deze tijd wor den besteed aan de zorg voor de jeugd en de bejaarden. Jeugd, sport de geor ganiseerde als van de ongeorganiseerde jeugd krachtig bevorderd. Aan de sport als belangrijk onderdeel vin de vrlje-tljdsbestefling moet krachtige steun van overheidswege worden verleend. Het vormend element in de jeilgdsport verdient daarbij bijzondere aandacht. De werkzaam heid van de overheitf-"-'"""fidwÉÉH richt op uitbreiding voor recreatie. Voorzieningen in stadswijken en dorpen op het gebied van de recreatie ten behoe ve van de daar wonende bevolking dienen evenzeer te worden bevorderd als zodani ge voorzieningen in groter verband ten be hoeve van het toerisme. Cultuur Positieve arbeid moet ook van de over heid blijven worden gevraagd, waar het be treft het stimuleren van de culturele ontwik keling van de gehele bevolking. Ten spoe digste behoort uitbreiding te worden gege ven aan de uitzendtijd voor radio en televi sie. Daarbij moeten enerzijds aan de orga nisaties. die tot nu toe de exploitatie van de radio en de televisie ln handen hebben gehad, waarborgen worden geboden niet al leen voor een voortzetten van haar arbeid maar tevens voor een verantwoorde uit breiding daarvan en moet anderzijds ruim te worden geschapen voor aanvaardbare te levisiereclame-uitzendingen. Verkeer, waterstaat ln verband met de steeds toenemende om vang van het verkeer op de weg, te wa ter en In de lucht zullen nieuwe voorzie ningen op verkeersgebied op korte termijn moeten worden getroffen, terwijl oude on voldoende voorzieningen waar mogelijk met spoed behoren tc worden aangepast aan de huidige behoeften. Daarmede worden niet slechts de belangen van het verkeer, maar wordt tegelijkertijd voor het hele volk de verkeersveiligheid gediend. Regeren is vooruitzien. Daarom moet het wegennet voldoen aan de eisen van deze tijd aan die van de naaste toekomst. Door snelle uitvoering van de voorgenomen dijkverhogingen en van de Deltawerken worde afdoende bescherming tegen storm vloeden geboden. De C.H.U. meent de steun van jon- eren en ouderen te mogen vragen bij aar arbeid in de zin, als in dit ver kiezingsmanifest in het kort aangege ven. Haar streven is actueel en posi tief opbouwend. Waar zij kritiek moet uiten, pleegt zij dat steeds in positie ve zin te doen. Zij vraagt u die steun in het besef, dat hetgeen zij in haar beginsel en stre ven tot uitdrukking brengt, in sterke mate in het Nederlandse volk leeft. Zij roept u dan ook op in het belang van heel het volk op 15 mei a.s. uw stem uit te brengen op: no. 1 van LIJST 5. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bcroepbaarstelling: ds. J. Mettau. thans pred. bij de Evang. Kirche im Rheinland te Anhausen; A. v. d. Vlist, kand. te Utrecht. Bilderdijkstraat 67; H. Zwiers. kand. te Utrecht. J. W. Frisostraat 22. Aangenomen naar Westerhaar (toez.): M. H. Geertsema, te Stedum (Gr.) Bedankt voor Puttershoek (toez.): J. D. Wuister, te Ophemert. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 't Zandt (Gr.): E. H. Rullmann, te Vlagtwedde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Londen en te Mitchell (Ont. Can.) (verb, ber.): H. v. d. Schaaf, te Opperdoes. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Axel (2e pred. pl.H. J. de Vries, te Bedum. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te 2e Exploërmond: Ph. Lin deman, te Veendam. Dr. E. F. van der Grinten: benoemd tot gewoon hoogleraar in de kunstgeschie denis der nieuwere tijden aan de t.k. universiteit te Nijmegen. Als op een presenteerblaadje wordt het plan de campagne de overpriesters in Jeruzalem aangeboden. Zij behoeven niet langer te discussiëren over de vraag welke list zij zullen moe ten gebruiken om Jezus in handen te krijgen. Op een gegeven ogenblik meldt zich Judas bij hen, een discipel van Jezus. Hij wil de verradersrol tot het bittere einde spelen. Over de prijs zijn zij het spoedig met hem eens. En verder zijn vele zorgen van de overpriesters afgenomen: Judas zal het juiste moment afwachten om Jezus hun in handen te spelen. Zo voltrekt zich het verraad. Zo gaat het aan op de ontknoping. Het wachten is nu nog slechts op een goede gelegenheid. Jezus' tijd is nu bijna gekomen. Het moment, waarop Hij de bange tocht zal gaan naar Golgotha. Straks wordt hij in staat van beschuldi ging gesteld: het lasteren van God. Het lijkt nu, of de duivel op het punt staat zijn allergrootste overwinning te boeken. Judas, gedesillusioneerd in al zijn toekomstverwachtingen, geeft zich over aan de duivel. Over onze wereld daalt de nacht van het meest gruwelijke verraad. Het licht van de Paas- morgen schijnt een onmogelijkheid. En toch: niet de duivel zal het laatste woord hebben. Niet Judas beslist over Jezus' lot. God geeft de wereld, de mensen, niet prijs aan het verderf Later, na Pasen, zal Jezus Zijn volgelingen vragen, of zij dan\ niet wisten, dat alle deze dingen aldus moesten geschieden. ïens, die y j Straats- yQQJ- ^601110111 «passing DE Europese commissie voor 9 5 de rechten van de mens, die met het Europese hof in burg waakt over de toepassing van de Europese conventie op de mensenrechten, heeft twee klach ten tegen de staat der Nederlan den onontvankelijk verklaard. Een klacht, ingediend door de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) te Uithuizermeeden (Groningen) en haar predikant, ds. D. van Houdt, was gericht tegen de toepassing van de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en we zenwet. De tweede, afkomstig van een niet met name genoem de Nederlandse veehouder, was een beroep tegen de verplichting voor veehouders om zich aan te sluiten bij de gezondheidsdienst ingevolge de wet op het voorko men van tuberculose onder het vee. Beide klachten waren ge baseerd op religieuze overtui ging- De klacht van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Uithuizer meeden en van ds. Van Houdt, stel de dat de A.O.W. en de A.W.W. on verenigbaar zijn met de bepalingen van de Europese conventie inzake het recht op eerbiediging van eigen en gezinsleven (artikel 8) en de ge loofsvrijheid artikel 9) en met het recht op vreedzaam genot van bezit volgens het toegevoegde protocol (ar tikel 1) op de rechten van de mens. Volgens Bijbel Volgens de klagers blijkt duidelijk uit de Bijbel, dat God heeft verordend dat alle christenen" moeten zorgen voor de ouden van dagen, en in het bijzonder de predikanten, die in behoeftige om standigheden verkeren. De a.o.w. en a.w.w. schenden volgens hen dit "god delijke voorschrift en belemmeren ds. Van Houdt, die verplicht, is aan deze pensioenen bij te dragen om in over eenstemming met Gods gebod te leven. De klagers gaven toe dat de wet men sen uitzondert die gewetensbezwaren hebben, doch zij voegden hieraan toe, dat in zulke gevallen een bijdrage wordt geheven in ae vorm van een belasting terwijl geen evenredige compensatie (Advertentie) HET DROOGPROBLEEM OPGELOST VRAAG BIJ UW HANDELAAR de commissie gebracht nadat de natio nale rechtsmiddelen tot in hoogste in stantie waren uitgeput. De boer had gesteld, dat de verplich ting voor veehouders om lid te worden van de gezondheidsdienst in strijd was met zijn geloofsovertuiging en bijgevolg een schending van de geloofsvrijheid.; De Europese commissie verklaarde echter, dat de Nederlandse wet die dit lidmaatschap voorschrijft, gerechtvaar- wordt uitbetaald aan mensen die het digd is omdat ..gezondheidszorg" ook be- pensioen weigeren. Dit kwam volgens hen neer op confiscatie van bezit. De Europese commissie voor de rech ten van de mens verklaarde echter, dat de geloofsvrijheid niet wordt geschon den omdat niemand wordt verplicht een ouderdomspensioen aan te vragen cn men bovendien mensen met gewe tensbezwaren niet verplicht direct in het pensioenfonds bij te dragen. Gezinsleven Het recht op eerbiediging van eigen en gezinsleven achtte de commissie niet geschaad, omdat er geen aanwijzingen zijn dat de Nederlandse autoriteiten het gezinsleven niet eerbiedigen. trekking kan hebben op het voorkomen van ziekten bij vee. De commissie was van mening dat het in het belang van de gemeenschap als geheel is, dat doel treffende maatregelen waaronder verplicht lidmaatschap van een gezond heidsdienst door een regering wor den genomen. Vit 1958 De zaak van ds. Van Houdt da teert uit 1958. In dat jaar begon hij een proces tegen een inspecteur van belastingen uit protest tegen een aanslag op grond van de a.o.w. Hij verloor dit proces, evenals een be roep bij de Hoge Raad. De Hoge slotte bestaat er ook geen schending Raad verklaarde dat de geloofsvrij- van het recht op vreedzaam gebruik van - 1 bezit, omdat de belasting op grond van een geldige wet van mensen met ge wetensbezwaren wordt geheven in het algemeen belang, 'ter verzekering van een gelijke behandeling en om ontdui king te voorkomen. Deze klacht was, evenals die van de veehouder (eveneens een lid van de ge reformeerde kerk (vrijgemaakt) voor Dr, Sherwood Eddy, oud-leider van de Young Men's Christian Association (YMCA) is gisteren op 92-jarige leeftijd overleden. Dr. Eddy, die in Leavenworth, Kan sas werd geboren studeerde theologie en begon in 1896 zijn werkzaamheden als missionaris in Indië. In 1910 werd hij YMCA-secretaris voor Azië. In 1921 stichtte hij de „seminar" een Amerikaanse studiegroep, voor het al lereerste experiment op het gebied van internationaal onderwijs. Ofschoon hij in 1930 officieel aftrad, is dr. Eddy tot 1959 nauw verbonden gebleven met de semi nar. In de Eerste Wereldoorlog diende hij bij de YMCA in Frankrijk. Oud-geref. gemeente te Ooltgensplaat geïnstalleerd Te Ooltgensplaat is een aantal leden uit de gereformeerde gemeente getreden. Zij heeft zich nu aangesloten bij de Oud- gereformeerde Gemeenten. Vandaag zal deze nieuwe gemeente op Ooltgensplaat geïnstitueerd worden in een dienst die ds. L. Gebraad van St.-Phillpsland zal leiden. heid volgens de Europese conventitj, niet betekende dat men aan zijnT wettelijke verplichtingen kon ontko men, vooral niet als die verplichtin gen niets uitstaande hadden met he belijden van de geloofsovertuiging. De zaak van de veehouder dateer i uit 1952. In dat jaar werd hij gemaand zich aan te melden als lid van de ge-; zondheidsdienst volgons de wet op heL voorkomen van tuberculose onder her.' vee. Zijn weigering had in 1955 tot ge volg dat zijn veestapel in beslag werd genomen. In 1959, toen hij weer ccir koe had gekocht, werd hem een prof ces aangedaan omdat hij weer in ge breke bleef om zich als lid te meldenoi Hij werd veroordeeld tot een boete vaifr honderd gulden of 20 dagen hechtenis, terwijl de koe in beslag werd genomen en verkocht. Beroepen van dit vonniP werden verworpen. Fe (Advertentie) „Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelop t „Medische rnbrlek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." Naar aanleiding van het artikeltje over „haar uitval" ln deze rubriek is er een vraag over vroeg grijs worden". De vraagsteller Is pas 26 jaar en begint aan de slapen reeds te ver grijzen. Hij vindt dat vervelend en tracht met behulp van kleurshampoo de kleur te behouden. Het grijs worden is een natuurlijk verschijnsel, wat helaas bij de één vroeger dan bij de ander optreedt. Het is echter niet te stuiten. Het grijs worden is een erfelijke aangelegenheid en ont staat doordat de kleurstoffen in het haar wor den afgebroken. Door de lichtinval krijgt het haar daardoor een wit of grijs aspect. De enige mogelijkheid om hier verandering in te brengen moet dus van de mensenhand komen, in de vorm van een of andere kleuring. Wat Is een breuk van het middenrif Het middenrif is een spierplaat, die de borst holte van de buikholte gescheiden houdt. De vorm kan men vergelijken met een omgekèerd bord, waarvan het middelste gedeelte stug i)an materiaal is en de randen spierachtig, dus sa- mentrekbaar. Wanneer de samentrekking plaats vindt, wordt het bord dus „platter" en komt er meer ruimte in de borstholte en minder in de buikholte. Deze vermindering van inhoud van de buikholte wordt genivelleerd door een geringe uitzetting van de buikwand. Deze gehele gang van zaken is een onderdeel van de ademhaling. In het middenrif bevinden zich enige gaten, noodzakelijk om de slokdarm, de lichaamsslag ader en lichaamsader door te laten van de borst holte naar de buik. Vooral waar de slokdarm passeert is het middenrif wel eens wat zwakker, zoals ook op bepaalde andere gedeelten van het middenrif. Door de druk in de buikholte kan een gedeelte van de buikinhoud door de breuk uitpui len in de borstholte. In enkele gevallen is de slokdarm te „kort", waardoor een deel van de maag in de borstholte is getrokken. In de mees te gevallen bestaan de klachten uit gevoeligheid over de maagstreek en klachten bij de spijsver tering, doch deze zijn zelden ernstig van aard. In vele gevallen behoeft dan ook niet medisch ingegrepen te worden. Men zal dan kunnen vol staan met adviezen als: Niet direct na het eten gaan liggen. Geen zware dingen tillen, waardoor de breuk zich zou kunnen vergroten; Niet te plat slapen. Deze ziekte wordt gekenmerkt door het optre den van paarsbruine knobbels in de huid. Verder treden er lymphklier zwelling en op, vooral in de borstkas. In sommige gevallen treden er ook bot- afwijkingen op. In velschillende opzichten heeft deze ziekte iets weg van tuberculose, doch een reactie, die bij t.b.c. positief moet uitvallen, doet dat bij deze ziekte niet. Het doorlichtingsbeeld van de longen en de samenstelling van de knob bels aan de andere kant, lijken zeer veel op t.b.c. De oorzaak is nog steeds onbekend. Een vi rus kleinste soort levend materiaal is nooit aangetoond. In hoeverre de tuberkelbacil toch een rol speelt is eveneens onbekend. In de mees te gevallen geneest de ziekte vanzelf weer, al kan daar een lange tijd mee gemoeid zijn. Naar aanleiding van een vroeger gestelde en beantwoorde vraag over „bedwateren", advi seert een lezer verandering van luchtdoor het tij gedupeerde kind bijvoorbeeld voor naar een kolonie te sturen. r. Inderdaad ziet men vaak, dat kinderen daare na 's nachts droog blijven. Wat zijn „meeëters", en hoe zijn deze tl verwijderen? Meeëters zijn verstopte uitvoergangetji van talgklieren. Ze doen zich voor als zwar puntjes en ontsieren in vele gevallen het gezicl De verstopping ontstaatvoornamelijk wannei de smeerklieren te sterk functioneren, terwi bovendien de uitvoergangetjes zódanig verhol nen, dat zij snel verstoppen. In vele gevallen gai de verstopte kliertjes ontsteken, waardoor achter de prop een hoeveelheid etter ophoopt, dit stadium spreken wij van „acne". Op een geven ogenblik breken de acnepuistjes via gangetjes door, waardoor het puistje wel weg maar er meestal een klein lidtekentje achU blijft. Dit geschiedt vooral, wanneer de puistjl met geweld worden uitgedrukt. Waarom bij sommige jonge mensen de smet kliertjes meer smeer produceren dan bij andt is niet duidelijk. De mogelijkhedd van een hol monale aangelegenheid is groot, maar nooit oveip: tuigend bewezen, omdat het toedienen van ho moonpreparaten slechts zelden verbetering geej Ook het verbod van gebruik van vette spijzen z als varkensvlees, pindakaas, oude kaas, en vi zoete spijzen,-heeft vaak weinig resultaat, sultaat. De behandeling zal dus voornamelijk gerkT.. worden op de huid zelf, terwijl de toediening vit 1 grote hoeveelheden vitamine A en C, bestrali? met infrarood, hoogtezon tot de mogelijkhedi behoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2