de olie mel24-urige werkdag! De gangmakers Eén christelijk geloof met veel verschijningsvormen Bouwproduktie in 1962 iets laser dan in 1961 Een woord voor vandaag Winter gaf schoenmaker klap met rubberzooi Conferentie uitgesteld Verkeer szondaar kan tot les worden verplicht Initiatief van de burgerij kou gevat DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 ANDERZIJDS HET LEERBOEK Prof. dr. K. H. Miskotte is in de „Waagschaal" toe aan zijn laatste artikel over de Heidel- bergse Catechismus. Hoewel hij het gedeelte dat wij nu laten volgen zelf een „saaie passage" noemt, „moeten we er toch dóór, om het wier, de hinder, de bal last voor de opvaart van het zin gende verstand, achter en onder ons te laten." Het gehalte van ons leerboek is ongelooflijk, al dus prof. Miskotte. Hij vervolgt: Over de gebreken, die wij als moderne mensen, in de ..eeuwige jeugd" van Heidelberg vinden, zul len we niet breed uitweiden. Er zijn drie soorten verwijt, zeer ver schillend van oorsprong en ge wicht. Ten eerste zijn er de ver wijten, die de taal en denkvorm willen treffen, maar blijken vaak de inhoud te betreffen; de stem men in die geest hebben een on waarachtige toon; waren ze eer lijk, dan zouden ze zeggen: dat verwerp ik. dat geloof ik niet, daar ben ik tegen! En als daar aangewezen wordt, dat de cate chismus daar de Bijbel naspreekt, dan zouden ze moeten zeggen, niet „ik verwerp zondag zoveel en vraag zoveel", maar „ik wil Paulus en Johannes bestrijden, ik wil van het apostolisch getuigenis af'. Dat staat ieder vrij (ofschoon natuurlijk niet In de kerk), maar het moet zich niet verstoppen in de omtrekkende beweging fier als een leger, in feite als hete brij. In de tweede plaats horen we de verwijten, geboren uit de nood der existentie en de verlegenheden der rede m.a.w. de theologische bezwaren; vaak voegt zich daar bij een gevoel van diepe onvrede; men meent b.v. de leer der voor zienigheid te moeten verwerpen na al het schrikkelijke, dat over ons, tijdgenoten, lotgenoten, geloofsge noten is gekomen in de tijd van de staatsheerschappij der onderwe reld. We hebben er allen aan gele den en de wonden van hart en geest willen niet genezen. Maar we moeten dan niet zeggen, dat ons leerboek eenzijdig, oppervlakkig, of levensvreemd oordeelt, omdat het in een andere, barre (maar minder barre) tijd ontstaan, spreekt met vaste stem over de troost, dat God alle ding regeert; de vraag is: zegt de Schrift werkelijk iets anders? en als men dat bestrijdt, moet worden aangewezen dat het onschriftuurlijk is wat ons leer boek belijdt; men mag echter niet uit existentiële ernst bij Marcion heul zoeken en zich afschermen tegen de klare taal der Schrift, om minder pijn te hebben. We kunnen hier niet verder over deze kritiek, gelijke verwijten ordenen overzicht te hebben. Als ik de neomarcionisten moest bijvallen, met mijn gekweld hart of als ik een bijzonder licht had in deze sfeer van raadselen, zou ik een eigen klacht of een eigen leer ge ven; het zou mij dan kwalijk staan, de catechismus af te vallen, aan de essentie en aan de struc- want zij is op dit punt trouw tuur van de- Schrift. In de derde plaats zijn er de verwijten of bezwaren, die voortko men uit het gevoel van leemten, die niet te dulden zijn; daartoe be hoort m.i. terecht, het ontbreken van het eschatologisch perspectief; de geschiedenis en het lot der vol ken komt niet of nauwelijks in het gezichtsveld, men mist de centrale plaats van Israël. Men schrijft het ontbreken toe aan het „individua lisme" dat in de tijd der reforma- de oude cateche- tische grondteksten: de geloofsbe lijdenis, de tien geboden en het ge bed des Heren; die werden uitge legd voor de gemeente, elk naar zijn aard; men kan onmogelijk zeg gen. dat de notie van het Rijk daar op de voorgrond staat (trouwens waar is deze notie bij Paulus?). Dat is meer bepalend geweest, dunkt mij dan het „individualisme"; bij deze laatste kritiek, waarmee we kunnen instemmen, is intus sen wel te hopen, dat niemand persoonlijk geloof en persoonlijke roeping individualistisch zal ach ten. Tot deze rubriek van verwijt behoort ook de klacht, over het ontbreken van „sociale ethiek"; ik weet nooit goed wat de term be duidt, maar ik meen te begrijpen, dat de Wet niet wordt toegepast op het bovenpersoonlijke bewegen van staat en maatschappij, dat de zonden van het openbare leven van de overheid b.v. niet gezien worden, dat alleen van de zonden van enkelingen in het openbare le ven wordt gesproken en daardoor een hele dimensie aan het ethisch oordeel zich onttrekt. Dat zal waar zijn! maar hier ben ik meer blij dan ontevreden met dit tekort. Ethiek is zoal leerbaar niet over draagbaar van de ene tijd en si tuatie in de andere. Als Paulus aanwijzingen had gegeven boven de zeer summiere, die hij in de parenese van zijn brieven geeft, zou zijn leer der heiliging als ver ouderd aandoen. Zo acht ik ook gelukkig, dat ons leerboek het gebod Gods wel zeer concreet brengt, dus egen algeme ne beginselen voorstelt, maar aan de andere kant van toepassingen op situaties, die met de tijd wisse len. zich met zuivere intuïtie ont houdt. Het feit verdient trouwens overweging, dat door het gebodene in ons leerboek vaak geraakt wordt aan nog wezenlijker problemen van zedelijke aard dan die men meest op het oog heeft, als bijv. dat het rechte niet-vloeken voortkomt uit het positieve van het rechte belij den en het rechte aanroepen, als de onkuisheid in het huwelijk gelijk gesteld wordt met die daarbuiten, als onder .stelen" mede verstaan Karl Barth over r./r. en protestanten IJzeren gordijn opgetrokken Karl Barth heeft in een inter view met het Franse blad „Réa- lités" gesproken over het nieuwe klimaat tussen rooms katholieken en protestanten. De betrekkingen tussen de twee groepen zijn aan zienlijk beter dan een eeuw ge leden. „Hoe meer wij over elkaar weten des te beter leren we ver staan dat er maar een christelijk geloof is, dat op verschillende (Advertentie) NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER manieren tot uitdrukking ge bracht wordt", aldus Karl Barth. „Toen ik theologie studeerde was het ondenkbaar dat een protestant een rooms katholiek boek las. De rooms ka tholieken op hun beurt hadden een even vreemd idee over het protestantisme als de protestanten over hen, omdat alles wat ze over elkaar lazen altijd afwij zend was. Maar heden ten dage is het ..ijzeren gordijn" opgetrokken en vind ik het prettig met bepaalde rooms ka tholieken samen te werken," aldus Karl Barth. Hij gaf als voorbeeld van die samenwerking het feit dat hij in een boek van Hans Küng (de vooraanstaan de Zwitserse rooms katholieke theoloog) een voorwoord geschreven had. „Er werd zelfs toestemming tot het drukken ervan verleend! Het is werkelijk een kwestie van het elkaar kennen". Volgens Karl Barth is het grootste struikelblok voor de toenadering tussen de Reformatie en Rome het kleine en schijnbaar onbelangrijke woordje: en. „Als wij zeggen: Jezus, zeggen de rooms katholieken: Jezus en Maria. Wij trachten Christus als onze enige Heer te gehoorzamen, de rooms katho lieken volgen Christus en zijn plaats vervanger op aarde: de paus. Wij gelo- dat we gered zijn door het werk Christus: de rooms katholiek voegt hieraan toe: en door onze goede wer ken. Wij zeggen dat kennis van God alleen door het geloof kan worden ver kregen, maar de rooms katholiek voegt hieraan toe: en door het verstand. Wij geloven dat de enige bron van openba ring de Heilige Schrift is terwijl de rooms katholiek hieraan toevoegt: de traditie." We móeten een voorbeeld nemen Jozef. Niet op de manier van rooms katholieken die hem bijna gelijk stellen aan Maria. Karl Barth is van mening dat Jozefs rol in relatie tot Christus de rol is die de kerk eigenlijk behoorde te spelen. Zoals Jozef eigen lijk altijd op de achtergrond bleef, alle Slorie aan Christus latend. Zo ook zal e rol van de kerk moeten zijn willen herontdekken de heerlijkheid var Gods woord. Prof. J. G. van Gelder zestig jaar De kunsthistoricus prof dr J. G. var Gelder is gisteren zestig jaar geworden. Dit was voor velen aanleiding om hem in het Kunsthistorisch Instituut Utrechtse universiteit geluk te wensen. De oud-leerlingen boden hem een album discipulorum aan met wetenschappe lijke bijdragen en met een lijst van de ongeveer tweehonderd geschrif ten, die prof Van Gelder aan onderwer pen uit de beeldende kunsten wijdde. De jubilaris werd als zoon van de - bekende kunsthistoricus dr. H. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Koudekerk a. d. Rijn e te Donkerbroek: H. Makkinga te Wilsum (Ov.); te Sappemeer-Hoogezand (vac. S. G. Bloem): J. Nierop, te Haulerwijk; te Den Burg (Texel»: Joh. Goldschmeding, kand. te Loenen a. d. Vecht. CHRIST. GEREF. KERKEN EVANG. LUTHERSE KERK Geen exportverbod dieren geldig In antwoord op een verzoekschrift van de anti-vivisectie-stichting, te verhinde- dat huisdieren en andere hogere diersoorten worden uitgevoerd of door gevoerd naar buitenlandse vivisectiela boratoria, heeft de minister van justitie, A, C. W. Beerman, verklaard, dat art. 2 van de wet op de dierenbescher ming, op de uitvoering waarvan de stichting in dit verband had aangedron gen, de regering de gelegenheid biedt deze dierenhandel in het eigen land het bijzonder ook aan de grens controleren, maar niet een basis vormt het uitvaardigen van een export verbod. Ook in economisch opzicht ziet de minister hiervoor geen reden. De discipelen hebben het van het begin af aan geweten, want Jezus heeft het hun verteld. },De "Zoon des mensen zal overgeleverd worden in de handen der mensen, en zij zullen Hem ter dood brengen en ten derden dage zal Hij opgewekt worden" (Mattheus 1723). De aankondiging laat aan duide lijkheid niets te wensen over. De discipelen weten wat Hem wacht. Overgeleverd in de handen der mensen. Dat is niet zo mooi. Wie in de handen der mensen valt, heeft niet veel meer te verwachten. De mens is weinig scrupuleus. „En zij werden zeer bedroefd", schrijft Mattheus verder. Waarom bedroefd? Daarom omdat zij alleen het eerste gedeelte van Jezus' woord goed horen en het tweede gedeelte niet verstaan. Jezus zal hun ontvallen, en dan is het voorbij. Dan is de glansi verdwenen. De discipelen zien slechts het eindeniet het begin. Ze zien enkel de dood. Meer niet. Misschien hebben ze nadien aan de avond van elke dag een zucht van verlichting geslaakt. Gelukkig, vandaag is Hij nog bij ons gebleven. En gingen zij de nacht in met angst en vrees. Zou het morgen gebeuren? Vandaag de dag nog zijn er discipelen onder ons. Mensen, die zich opmaken als voor een begrafenis. Jezus leven loopt ten einde. Wie niet het woord verstaat: ten derden dage zal Hij opgewekt worden", zal nooit het Paasfeest vieren. Voor hem wordt Goede Vrijdag het slot. Chr. schoenherstellers bijeen Advertentie) (Van onze sociaal-economische redactie) Dat de rubberzooi voor elke schoenhersteller een geduchte vij and is, heeft de (bijna) afgelopen winter weer eens terdege bewe zen. De schoenmakers hebben hun omzet, naarmate de koude aan hield, haast even snel zien dalen als het kwik in de thermometer, al zakte de omzetnaald dan niet beneden het nulpunt. Inmiddels is een kentering in deze situatie waar te nemen. Het gebruik van leren zolen neemt thans met de lente in het nabije verschiet, weer toe- De moeilijke situatie die door de lange winter in vele (doorgaans' klei nere en eenmans)-bedrijven is ont staan, heeft de voorzitter van de Christelijke Bond van Schoenmakers patroons. de heer M. Tiemens uit Groningen, de vraag in de mond ge legd of het in de schoenmakerijwe reld niet zou kunnen komen tot vor ming van een fonds, waaruit kan worden geput in omstandigheden als waarvoor velen zich in de afgelopen Uit gegevens van het centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat.i'o het jaar 1962 aan woningen en andere gebouwen (zonder nor maal onderhoud en werken van minder dan 2.000,voor een bedrag van 2.908 min. werd geproduceerd. met prijsveranderingen dan blijkt dat de reële produktie in 1962 ongeveer ge- "jk was aan die in 1961 of iets lager. De produktiebedragen (in lopende prij zen) voor de belangrijkste sectoren lui den als volgt: Woningbouw 1.429 min. (daling 11 min. of 1 pet.), bedrijfsgebouwen voor de nijverheid 486 min. (stijging 53 min. of 12 pet.), bedrijfsgebouwen voor handel «n verkeer 253 min. (stijging ll zondheidszorg Het onderhanden werk steeg 4.307 min. op 1 januari 1962 tot 5.047 min. op 1 januari 1963. Een stij ging van 740 min. of 17 pet. Voor de woningbouw lag dit bedrag 302 min. of 13 pet hoger. Van de in 1962 begonnen woningen (91.880) was 52 pet. opgedragen door particulieren. In 1961 bedroeg dit per centage 64 pet. Het aantal begonnen wo ningen zonder rijkssteun in 1962 25.065 woningen tegen 36.245 in 1961. In 1962 werden 78.375 woningen vol tooid, w.o. 46.240 of 59 pet. huurwonin gen (1961: 51.241 woningen of 62 pet.). Pleidooi voor biecht van protestanten i het Nederlands Pro- biecht mag zijn omdat dit een rooms- katholieke zaak is. De rooms-katholieke kerk heeft in de biecht een bijbels ge geven bewaard, maar heeft dit, naar de mening van „De Protestant", vervormd en misvormd. Wanneer de biecht een bijbels gegeven is. dan zijn de pro testantse kerken het ten onrechte kwijt geraakt, aldus het blad. dat voorts zegt dat de protestantse kerken alle moeite moeten doen om de aard van dit ge geven en de omgeving waarin het in bijbel is geplaatst, nader te ontdekken. Men acht het juist, dat ook in pro testantse kring gelegenheid wordt gege ven. zijn zonden te belijden en absolutie te ontvangen. Voor het juist functione ren van de biecht zou het goed zijn. dat daartoe op geregelde tijden gelegenheid wordt gegeven en dat van die gelegen heid ook gebruik wordt gemaakt. Een geregeld biechten, aldus „De Pro testant". zal de mens brengen tot een meer concreet zelfonderzoek. Het or gaan concludeert ten slotte, dat de biecht een algemeen christelijk goed ls, dat ln de rooms-katholieke kerk ont spoorde. in de protestantse kerken he laas tc weinig wordt beoefend en in dien goed gebruikt, een zegen voor de gemeente kan zijn. Ondfrwijsbenoemingen Dr. P. G. de Haan: benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de microbiologie. Gelderse C.B.T.B. is teleurgesteld over chr. Kamerleden De voorzitter van de Gelderse Chris telijke Boeren en Tuindersbond, de heer Van der Leij. is teleurgesteld over houding van de christelijke agrariërs dè Tweede Kamer bij de debatten ov de bijzondere maatregelen voor de land bouwers op de gemengde bedrijven op de zandgronden. woningen. In 1961 werden 51.241 huur woningen voltooid, waarvan 32.251 of 63 jjet. woningwetwoningen. Aan weg- en waterbouwkundige ka- pitaalwerken werd in 1962 voor een bedrag van 989 min. geproduceerd. Dit is 188 min. of 23 pet. meer dan in 1961. Geen optreden tegen missie en zending in Israël (Van een onzer medewerkers) De beroering die in Israel is gerezen rondom de stichting van het door chris tenen geplande dorp Nes Ammiem Israel heeft niet alleen de doelstellingen van dit plan in de regering en in het parlement tot onderwerp van gesprek gemaakt. Door de kwestie-Nes Ammiem, dat, naar velen in Israel en elders vrezen, mogelijk een centrum van zending onder de joden zou kunnen worden, is tevens de aandacht gevallen op de vele zendings- en missieposten in Israel. Reeds lang be staat er in Israel weerstand tegen het 3gen onder de joden van Israel prose- De weerstand is in het bijzonder ge- ;zen door bepaalde vormen die deze activiteiten aannemen. Menachem Porus, een parlementsafgevaardlgde voor de ultra-orthodoxe Agoedas Israel heeft dezer dagen aan de minister van gods dienstzaken dr. Zerach Warhaftig, van wie bekend is dat hij ernstige bedenkin gen koestert tegen Nes Ammiem, ge vraagd door wetswijziging de werkzaam heden van missie en zending in Israel onmogelijk te maken of in ieder geval te beknotten. De minister gaf namens de regering te verstaan, dat hij weigert stappen te on dernemen om de missie- en zendings- posten in Wel deeli- hebben gevoerd met de delegatie die de missie- en zendingsposten vertegenwoor digde. Hij had de delegatie er opmerk- op gemaakt, dat hun wij."* boren. In 1924 werd hij wetenschappe] assistent en in 1936 conservator van net prentenkabinet en de bibliotheek bij het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam. Tegelijkertijd studeerde hij kunstge schiedenis en promoveerde te Utrecht op een baanbrekende monografie over de schildertekenaar Jan van de Velde. Kerk van Culemborg wordt gerestaureerd De grote of St. Barbarakerk in Cu lemborg, waarin de stichter van de kaapkolonie Jan van Riebeeck in 1619 werd gedoopt, verkeert in een verwaar loosde toestand. De uit de dertiende eeuw daterende monumentale kerk, die in de middeleeuwen tot tweemaal toe afbrandde, zal worden gerestaureerd. Hiermee is een bedra. van 1,5 milioen gulden gemoeid. In de kosten van her stel zullen, zowel het rijk als de pro vincie Gelderland deelnemen. Wegens de aanhoudend ongunstige weersgesteldheid is de conferentie over „Kerk en Jeugd", georganiseerd door de Stichting Gemeentetoerusting voor le den der Gereformeerde Kerken, op 1 e: 2 maart aanstaande te Oegstgeest, voo onbepaalde tijd uitgesteld. keerszondaars in het arron dissement Amsterdam bij een voorwaardelijke veroordeling wor den verplicht een verkeerscursus te volgen op het hoofdbureau van politie. Deze bijzondere voorwaar de zal in daartoe geëigende ge vallen worden opgelegd als op voedende maatregel- De justitie denkt in het bijzonder aan verkeersdeelnemers, die bij de behandeling van hun blijk van hebben gegeven niet of onvoldoende op de hoogte te zijn van de verkeersregels. Het ini tiatief voor deze door de justitie in samenwerking met de Amster damse verkeerspolitie uitgewerk te maatregel is uitgegaan van de Amsterdamse vereniging voor Geld* die in Arnhem is ge- evangelieverkondiging geen goede indruk maakt op de Israëlische bevolking. In Israel zijn vooral bezwaren gerezen jonge kinderen te beïnvloeden. Anderzijds heeft de vicaris-generaal van de Latijnse Kerk in Israel bisschop Pier Giorgio Chiappero tegenover het ministerie van godsdienst zaken zijn misnoegen uitgesproken over de „laster jegens de missiescholen in Israel". De bisschop verklaarde, dat op geen der missiescholen van zijn kerk joodse kinderen worden onderwezen tegen de zin van hun ouders. Een ivoord tegen kerkhof-opschik Dr. K. S. van Wijk de Vries, predikant van de Nederlandstalige gereformeerde kerk in Pretoria, heeft de Zuidafrikanen gewaarschuwd dat het zondig is om met elkaar te wedijveren in de oprichting van pompeuze monumenten op de kerk hoven. Hij heeft „protserige" graven, fili- graan-grafbeelden, verkwisting van bloe men en woordenrijke grafschriften afge keurd, en vroeg om een „heroriëntatie van de denkwijze over de dood graf". Dr. De Vries verklaarde dat vele graf stenen een heidense levenswijze verra den en van nadelige invloed voor de kerk zijn. „Wij moeten de dood en de do den sober behandelen. De grafstenen die wij aanbrengen moeten christelijk .oofdredacteur artikelen voorkomen voudig zijn'aldus dr. De Vries. ds. W. A. Hoek. dr. L. D. Terlaak l Hij betreurde ook het gebruik Poot. J. van Heyst, dr. D. Kalmijn, beeldingen van engelen dieren telts van ds J. H. Grolle en pfarrer G Helbig. afbeeldingen van de dood, en voegde Enkele stukken, die indertijd door dr hieraan toe dat sommige mensen „zelfs Gravemeyer zijn gepubliceerd en een op het kerkhof proberen portret -»—=r veilig verkeer De vlag in top' die ook bij de voorbereiding werd betrokken. De voorzitter van deze vereniging, de Amsterdamse substituut officier van justitie mr. H. G. van Everdingen, zei dat het plan met enthousiasme bij het Amsterdamse parket ia begroet. „Het is nuttig iets opvoedends te doen en de weggebruikers meer verkeersdisci- pline bij te brengen", zei hij Met be langstelling ziet hij de resultaten tege- 5 avonden De verplichte verkeerscursus wordt ge durende vijf avonden gedurende an derhalf a twee uur in een theorielo kaal op het hoofdbureau van politie (capaciteit 50 personen; gegeven. „Voor ons is er niets nieuws onder de zon, want we geven deze cursussen a" geruime tijd", zei de chef van de Am sterdamse verkeerspolitie, commissa ris H. Kessler. „Het enige verschil dat we tot nu toe alleen met vrijwil lige kandidaten te maken hadden. Nu krijgen we er gedwongen cursisten bij. Meer tijd Hoofdinspecteur J. Kuipers van de af deling voorlichting van de verkeerspo- litie gaat ook deze cursussen leiden. „We liepen al lange tijd met zo'n plan rond", aldus de commissaris. In ver band met de personeelsbezetting kwam er evenwel niets van teree'nt. Nu de Amsterdamse verkeerspolitie manschappen meer behoeft te leveren voor de verkeerslessen op de scholen (deze worden nu tijdens de aardrijks kundelessen door onderwijzers gege ven). heeft de verkeerspolitie meer armslag gekregen. Er wordt na 1 maart overigens geen grote stroom van gedwongen cursis ten verwacht. „Van geval lot geva zullen wij moeten beoordelen of zo'r cursus nut en zin heeft", meent mr Van Everdingen. Het systeem van dt verplichte verkeerscursus werd in om land het eerst toegepast dour de jus titie in Dordrecht. weken geplaatst zagen. De heer Tie- deed deze suggestie in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de bond, die gisteren de ge hele dag in Utrecht werd gehouden. De winter 1962—1963 heeft ook aan het licht gebracht, dat talrijke schoenma kersbedrijven te weinig hebben geïnves teerd of maatregelen hebben genomen tegen tijdelijke inzinkingen, waardoor een aantal zaken op de rand van de afgrond kwamen te leven. In dit ver band sprak de heer Tiemens er zijn verontwaardiging over uit dat sommige schoenmakers „de omstandigheden van de laatste weken hebben uitgebuit ora met de prijzen te knoeien". Ook sprak hij zijn afkeuring uit over prijsafbre- kende reclame-campagnes. (Eén schoen hersteller bood zelfs 1,75 voor oude zo len, doch zijn poging om de omzet te vergroten is mislukt, zo werd vast gesteld). Overigens toonde de heer Tie mens zich niet somber over de „wel vaart" in de schoenmakerij in het al gemeen, doch hij zou toch wel iets voe len voor een diepgaand economisch on derzoek in vergelijking met andere, ver gelijkbare, bedrijfstakken. Dat de schoenmakerij hieraan inder daad wel eens behoefte zou kunnen heb ben bleek ook uit de cijfers, die de heer J. B. V. Meerbach, medewerker van het Economisch Instituut voor de Mid denstand, naar voren haalde in een re de over „de schoenmakerij heden en in de toekomst, gezien in het licht van de E.E.G.", Waar de omzet van schoenen ln de periode 1950—1960, in geld uitgedrukt, is gestegen met 203 pet. (inclusief een prijsstijging van 19 pet.), ls de gelde lijke reparatieomzet in die periode ge daald met 8 pet. Eén der oorzaken is, dat talrijke kleine herstelbedrllven (vooral ook eenmanszaken) zijn verdwe- Nadat hun aantal sinds 1947 reed» met een kwart was ingekrompen, heb ben in de periode 19561960 nog eens duizend zaken de strijd gestaakt. Van1 de thans nog overgebleven 7000 bedrij ven verkeren er een paar duizend nog in min of meer zorgwekkende omstan digheden; zij kunnen niet of nauwelijks aan de hogere eis der consumenten vol doen en het nodige investeren voor ver bouw df aankoop van machines. Voor de „krachtige kern" in de be drijfstak, die uiteindelijk over zal blij ven, liet de heer Meerbach een optimis tisch geluid horen, ook met het oog op de ontwikkelingen in de E.E.G., al zal het kostenpeil wellicht stijgen. Is de totale reparatie-omzet gedaald, per bestaand bedrijf viel er over het algemeen niettemin een stijging wai en hoewel ook hierop het gebruik rubberzolen een niet te miskennen nadelige invloed heeft uitgeoefend. De diverse schoenmakerspatroonsbon den hebben samen met de lederwaren- fabrikanten daarom geruime tijd gele den een stichting in het leven geroepen met het doel het gebruik van zooileder iropageren en te stimuleren. Er is s een zeer geslaagde actie achter de rug. Inmiddels zijn voorbereidingen getroffen voor een aantal nieuwe pro- paganda-acties, waarbij ook de buiten wettelijke radiozender „Veronica" zal worden ingeschakeld. In de huishoudelijke vergadering werd e vraag naar voren gebracht of het wel gewenst is dat de christelijke bond hieraan zijn medewerking verleent, met name, omdat deze radioreclame ook op zondag zal worden gebracht. Het be stuur zal proberen over deze kwestie In de stichting overeenstemming te berei ken zonder dat het tot een breuk be hoeft te komen. Binnenkort zullen bier besprekingen beginnen. NOG DEZE WEEK HET DROOGPROBLEEM OPGELOST DRU^DROGER VRAAG BIJ UW HANDELAAR ;nd door de voorzitter C.B.T.B.. het tweede kamerlid mr. B. W. Biesheuvel, die de positie van het ge mengde bedrijf op deze bijeenkomst heeft besproken. Mr. Biesheuvel zei dat de heer Van der Leij de zaak van een zijde had be licht. ,.U hebt er geen oog voor gehad, dat u daarmee onparlementaire krachten Kerkblaadje komt met bijzonder nummer Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van dr. K. H. E. Grave meyer op 25 februari 1963 verschijnt dezer dagen in een omvang van 20 blad zijden een bijzonder nummer v.» nrvaan Menig ouder leraar mocht dan nog zo tevre den zijn met de best denkbare wereld waarin hij leefde van de jongere docenten kon men dat zeker niet zeggen, en zij waren het juist, die de grootste invloed op ons uitoefenden. Twee hunner een classiscus en een historicus leerden ons begrijpen dat onze wereld, zoals die reilde en zeilde, allesbehalve ideaal was en dat het ze ker de taak der jonge mensen was om daar ver andering in te brengen. Ze brachten ons overi gens op zeer uiteenlopende wijze dat inzicht bij. De classicus was een Belg. en hij nam zijn plaats in in het ondergronds verzet tegen de Duitse overheersing. Dat verzet had zeker niet de omvang van de acties, overvallen en sabotagedaden tijdens de tweede wereldoorlog; net ging allies naïever toe, al vielen er ook toen slachtoffers. Maar de publi caties van het „Vrije België" konden keurig netjes in het neutrale Nederland gedrukt worden: het ri sico ontstond pas wanneer ze over de grens ge smokkeld werden en in bezet gebied gedistribu eerd. Maar dat één van onze leraren en dan nog wel 'n man van de zogenaamde dode talen, die ons jongens méér aan fossielen dan aan levende we zens deden denken zich met zoiets gevaarlijks als de illegaliteit inliet, dit spreidde een aureool om zijn hoofd. Eerlijk gezogd waren we hem in het begin nu niet bepaald enthousiast tegemoet ge treden toen hij ons de eerste beginselen van het Grieks moest bijbrengen. We waren nog al oproe rig en de orde liet bij hem te wensen over. Maar toen we eenmaal in de gaten hadden wat hij durfde, won hij meteen onze hartelijkste sympathie. We za ten in de rats als hij af en toe een tocht naar Brussel ondernam. En we waren trots en verrukt als hij daarvandaan weer ongeschonden terugkeerde. Jammer genoeg konden we hem geen handlangers- diensten bewijzen. Er waren in die jaren binnen de vaderlandse landpalen geen Duitsers die men te vuur en te zwaard bestrijden kon. Maar dat besef dat we iets hadden te doen in de strijd voor recht ._.j de dingen niet voort laten gaan zoals ze gin gen. En deze ontevredenheid over de gewone, al ledaagse gang der zaken is toch zeker ook een evangelisch moment. De historicus vulde deze classicus op een sublieme wijze aan. Meestal gaf hij les in uniform, want hij was, net als de meeste andere jonge mannen, gemobiliseerd. Nu was er noch in het tenue, noch in de houding van de Nederlandse soldaat tijdens de eerste wereldoorlog ook maar iets heldhaftigs. De rare slobberpakken, de wonderlijke verweving van dienstklopperij en leraarschap, en daarbij nog 's mans kennelijke doofheid waarmee hij als eer ste de draak stak maar die ondertussen toch wel zeer hinderlijk was het waren allemaal details die ons niet veel deden verwachten van een moge lijke strijd op leven en dood tegen Germaanse be lagers. Maar deze historicus vocht ook op een heel ander terrein Hij was de eerste, die onze ogen opende voor de misstanden op eigen bodem. Hij wees de fouten in onze samenleving aan. En te be ginnen met de vroege middeleeuwen doceerde hij. ons de worsteling tussen de bovendrijvende volks burgers, arbeiders en proletariërs. Daar kwam iets bij. Zowel de classicus als de historicus waren belijdende christenen. En luist vanuil hun christen-zijn waren zij zo fel gekant tegen allerlei misstanden die een oude generatie als van zelfsprekend aanvaardde en zo mogelijk goed praat te. Deze beide jeugdige docenten waren niet van plan om zich bij de bestaande toestand neer te leg gen. En zij zaaiden een zaad van bewust verzet te gen alles wat hoe ook overal voorkomend, hoe vaak door kerken en overheid gesanctioneerd in wezen in strijd is mot de maatstaven van het Ko ninkrijk Gods. Zo deden zij ons de kerk zien een volkomen nieuw licht: niet als de hoedster i goedprater van het bestaande, maar als de profeet van nieuwe verhoudingen. In hen verjongde zich de oude kerk; in hen kreeg die kerk iels inspirerends en meeslepends; iets. dat opriep tot concrete daden. Ik geef dat gevoel opzettelijk geen eigen naa Namen zijn teveel een etiket. Maar het ging een actief levensbesef, dat de consequentie trok uit het geloof in Jezus Christus: Hem te kennen brengt verplichtingen mee in de omgang met de naaste. En achteraf geloof ik dat deze beide jonge leraren de oorzaak zijn geworden dat er zoveel theologen voortkwamen uit die zoekende Gymnasiastjesl

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2