NIEUWE AANVOER Sunkisi Geheimzinnig waas over arrestatie van Argoud Geheime dienst dr„ C£f aansprakelijk Gunstige tendens van Westduitse economie Gesprek over kernmacht voor N.A.V.O. begonnen „Peilingen" over Berlijn worden weer hervat Labourlid voor plan-Ulbricht SUNNY Oude vechtjas Sweeny in ziekenhuis gestorven CHEFAROX Ouderzorg bij dieren DONDERDAG 28 FEBRUARI 1%3 Duitse politie stelt onderzoek in "I "J |De arrestatie werd openlijk vergele- voormalig leider van de O.A.S., is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens subversieve activiteiten tegen de Franse staat. Overigens hangt een wolk van geheimzin nigheid over de omstandigheden waaronder hij is gearresteerd, Tegen de rechter van instructie heeft Argoud gezegd, dat hij maandagavond in een hotelkamer in München door drie mannen is overmeesterd. De Franse pers is unaniem van mening, dat niet de collega's van Argoud uit de O.A.S. hem hebben uitgeleverd, noch dat de organisatie van Bidauit hem heeft verraden, maar dat Argoud Frankrijk binnen is gesmokkeld door ,,barbouzes", een Algerijnse term voor het Deuxième Bureau (de Franse geheime dienst). Adolf Argentinië door Isra ëlische agenten. De Beierse justitie heeft opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de geruchten dat Argoud München is ontvoerd. Ook de federa le autoriteiten in Bonn stellen belang deze kwestie. Tot dusver zijn echter geen aanwijzingen, dat Argoud langs in München is geweest of dat j van hieruit zou zijn ontvoerd. (Advertentie) Verse SUNKIST citroenen zijn overal weer volop verkrijgbaar. wettig gedeponeerd Grens Argoud zelf weigerde de autoriteit' te vertellen in we'-k hotel hij in Mün chen was aangevallen en welke naam hij gebruikte. Hij zei dat hij geblinddoekt Frankrijk is binnengebracht en dus niet de gevolgde route kon vertellen. Tijdens de autorit had hij tussen twee overvallers gezeten. Een vraaf. hoe Argoud de grens is gepasseerd, want de douane laat meestal geen ge blinddoekte en ongeïdentificeerde man en Frankrijk binnen. Argoud onderbrak zijn verklaring her haaldelijk met betuigingen van trouw de O.A.S. en scherpe veroordelin- van De Gaulles politiek. De 47-ja- rige kolonel zag er overigens zwaar toegetakeld uit. Een tand was uitge slagen en hij droeg een pleister op zijn neus. Zijn ogen zaten dicht en zijn wenkbrauwen waren afgeschoren. Getuige arrestatie van Argoud betekent zoals gemeld een onderbreking van het proces dat gevoerd wordt tegen de 15 personen, die beschuldigd zijn van het plegen van de aanslag op president De Gaulle in Petit Clamart. De verdedi gers stonden er op dat Argoud gehoord zal worden als getuige. zou Argoud voor een openbaar hof brengen waar hij zijn vernaai van de arrestatie in het openbaar zou kunnen herhalen. Of het zover zal komen is nog niet bekend. Een van de leden van het hof heeft Argoud ondervraagd en zal vandaag verslag uitbrengen aan de rechtbank. Verdediger Tixier Vignan- court heeft al gezegd dat een weige ring „een sanctioneren van internatio naal banditisme" zou betekenen. Werktijd richten naar televisie? In het Ruhrgebied zijn stemmen opge gaan om de werktijden van de fabrie ken te schikken naar de late televisie uitzending. is de bedoeling dat de werktijden im 7 of 8 uur 's morgens aanvan gen inplaats van om zes uur of zo, opdat de fabrieksarbeider beter uitgerust kan zijn wanneer hij opblijft voor de late uitzending van de televisie. Daar de Westduitse televisie tegen elf jr 's avonds uit de lucht gaat, wordt geschat dat de doorsnee arbeider Ruhrgebied een nachtrust van 5._ heeft. Dit vindt professor Heinz Schmidt- ke, een industriële psycholoog bij protestantse organisatie die zich diept in sociale problemen van onze te weinig. Onlangs verklaarde hij op een bijeen komst van industriëlen uit het Ruhrge- ..Onze huidige werktijden werder _esteld in de tijd dat de mens met de kippen op stok ging". Sommige zaken moeilijker Franse afgevaardigde zei niets Kennedy's plan De V.S. hebben gisteren bij monde van president Kennedy's speciale afgevaardigde Livingston Merchant in de permanente NAVO-raad in Parijs hun plan voor een multilaterale NAVO- kernmacht ontvouwd en de veer tien bondgenoten gevraagd naar hun mening over de wijze, waar op het denkbeeld het best kan worden verwezenlijkt. Alle afgevaardigden namen aan het debat deel, behalve die van Frankrijk, welk land niets voelt voor de Polaris en voor een geïntegreerde NAVO- kernmacht. In Washington heeft de Westduitse mi nister van defensie Von Hassel het Ame rikaanse plan uitvoerig besproken met president Kennedy zelf. Na afloop zei Von Hassel, dat Duitsland ten nauwste met de V.S. zal samenwerken om de mul tilaterale kernmacht te verwezenlijken, niettegenstaande het Franse verzet. Maar er zijn nog een groot aantal problemen die besproken moeten worden. Vragi en Merchant heeft zich in Parijs ook nog niet gewaagjd aan de detailbesprekinigen. Vele afgevaardigden wilden meer weten over de structuur van het commando het politiek toezicht. Verder werden Ie vragen gesteld over de kwestie, of de Polarisraketten zullen worden afgescho- De V.S. en de Sowjetunie hebben besloten de verkennende bespre kingen over het vraagstuk-Berlijn te hervatten. Premier Chroesjtsjef nam verscheidene weken geleden verklaring uitgegeven Labour-leider wil staalindustrie nationaliseren De nieuwe leider van de Britse La bourpartij, Harold Wilson, heeft gister avond in een radio- en televisietoe spraak verklaard dat zijn partij de staalindustrie weer zal nationaliseren in dien zij bij de verkiezingen de over winning behaalt. (Labour nationaliseerde na deze industrie maar de conse herstelden voor een groot deel de par ticuliere eigendom). Wilson gaf voorts te kennen dat partij „niet bang" is ook andere r..aus- trieën te nationaliseren. H*s belasting stelsel zou moe te* "lorden gestroom- lijnd. De nuttige Wensen zullen m ons stel sel voorrang krijgen, aldus de Labour- leider, die zei dat Engeland weer een jnistenleider Walter Ulbricht belangrijke werkplaats in de wereld kan re&eling. yan het vraagstuk-Duits- 'mi.r'wort^blnut '""1. ..eventueel mei enige «ij.igüi- In te veel industrieën is er te veel dood hout. verklaarde hij: „Er zitten te veel directeuren door familieconnec- ties." voor onderhandelingen ,,de enige basis" zijn. Volgens Shinwell is een volledige hereniging van Oost- en West-Duits- land in de praktijk onmogelijk. Daar om moeten de beide Duitslanden on verwijld gaan onderhandelen over een toestand waarbij de betrekkingen tussen beide landen ..enigszins nor maal" zouden zijn. kostbare zaak zou zijn of dait met op pervlakteschepen zal kunnen wonden volstaan. Duidelijk is wel dat de V.S. de controle op het afvuren van de kernwapens vol ledig in eigen handen willen houden. Kennedy's plan zou aandringen op een NAVO-kernvloot, bU voorkeur opper vlakteschepen, waarop Polarisraketten gemonteerd, bemand door verschillende landen en op elk schip een Amerikaan, die het bevel tot schieten zal overbren gen. De Engelse scheepswerven zullen voor lopig vijf Polarisonderzeeboten bouwen voor een totale waarde van 200 miljoen pond sterling. De eerste order zal later dit jaar reeds worden geplaatst. De kern- ladingen zullen Brits zijn, het lancerings- sn controlemechanisme Amerikaans. V rouwenkiesrecht in Perzië De sjah van Perzië heeft gisteren be kendgemaakt. dat de vrouwen in zijn land voortaan zullen mogen deelnemen parlementaire verkiezingen. Op economische conferentie in Teheran hij, dat er een einde zal worden gemaakt de „sociale schande" dat de vrouwen Perzië worden gelijkgesteld met mis dadigers en krankzinnigen die ook geen stemrecht bezitten. Vorige maand gingen er voor het eerst ■ouwen naai- de stembus, toen er een referendum werd gehouden over het plan ■an de sjah voor landhervorming. Hi itemmen werden echter niet officieel meegerekend voor de uitslag. Toen de mededeling van de vorst be kend was geworden, trokken duizenden juichende vrouwen met spandoeken "nut marmeren paleis om de sjah te dan- Dif is de enige onderzeeboot, die ooit voor het Amerikaanse mi nisterie van binnenlandse zaken is gebouwd. Het is een scheepje van één ton en meet vier meter. Twee mensen kunnen erin plaats nemen. De onderzeeboot is ge bouwd ten behoeve van het la boratorium voor de vis- en wild stand. Onderzoekingen zullen worden verricht in de baai van San Francisco. CO-OP ROZIJNENBROOD LEKKERALST FIJNSTE BANKET! matigde afneming houdt echter geen onmiddellijk gevaar in. In de richtlijnen van het rapport con stateert het ministerie voor a) De overheid: de vergroting van de totale uitgaven moet afgcmelen worden naar de tc verwachten toeneming van het werkelijke maatschappelijke pro- dukt. Hogere uitgaven moeten goed ge maakt worden door verminder 11 gen op andere plaatsen. Er moeten prioriteiten worden vastgelegd voor de taken van de overheid. b) De ondernemer: het ministerie waarschuwt voor onjuiste investeringen. Aile genomen bes issingen mo ten van het feit uitgaan, dat de situatie op de arbeidsmarkt op langere termijn funda menteel veranderd is. De winstmarge» zuilen kleiner worden. c) De werknemer: het ministerie i vx v x - i dringt aan op een pauie op het gebied krachten IJl het binnenland en een van verkorting van de werktijd en op in opwaartse richting gaande we- een gematigder loonpolitiek. Het Westduitse ministerie van economische zaken voorspelt voor 1963 een gurvstige economische ontwikkeling in de Bondsrepu bliek. In het gisteren gepubli ceerde eerste economische rap port wordt de optimistische con junctuurprognose gemotiveerd met belangrijke stimulerende reldconjunctuur. Dit sluit echter voor afzonderlijke sectoren de waarschijnlijkheid niet uit, dat de zaken moeilijker zullen gaan. Het ministerie constateert voor 1963 dat: de produktiviteitsvooruitgang voor de gehele economie vermoedelijk 3 k 3% procent zal bedragen; een zeer grote mate van bezetting verzekerd schijnt en er nog steeds geringe werkloosheid en grote vraag naar arbeidskrachten zal bestaan; de algemene prijsstijging geringer zal zijn dan in 1962 en in 1961. Deson danks zal prijsstabiliteit niet volledig bereikt worden. Ook zal er op de diverse markten overmaat van vraag blijven bestaan. Van de kant van de lonen is een stijging van de kosten te vrezen; grote over- Hijn dienstver- richtingenverkeer met het buiten land verder zal afnemen. Deze ge- Verbetering van rechtspositie negers in VS President Kennedy heeft vandaag eei wetsontwerp naar het Congres gezonden dat beoogt de rechtspositie van de ne gers in de Verenigde Staten te verbete ren. Het ontwerp stelt meer gelijkheid op het gebied van kiesrecht tusse blanke en de gekleurde bevolking, i studiefaciliteiten en gelijke kansen bij het verlenen van functies voor. De president doet in het wetsontwerp een beroep op de blanke bevolking een einde te maken aan de rassendiscrimina tie, „waaronder al te vaak buitenland se diplomaten, studenten en toeristen te lijden hebben". Vocht in zeven Labour Hoe zijn vrouwen in Amerika? Sommige Europeanen denken, dat te veel Amerikaanse vrouwen in het gezin „de broek aan hebben". Dit is gebleken uit een enquête van het Amerikaanse voorlichtingsbureau (USIA). Uit de enquête is gebleken, dat de Europese vrouwen de neiging vertonen de onafhankelijkheid, efficiency en xueuse kleiding van hun sexegenoten Amerika te bewonderen. Anderzijds ge loven de Europese mannen dikwijls, dat de Amerikaanse vrouwen de neiging hebben om te overheersen en dat zij slechte huisvrouwen zijn. De Britse Labourpartij heeft het initiatief tot een hervatten de „peilingen". Het plan van Ken nedy is nog steeds een nagaan van de mogelijkheden die er zijn voor serieuze oriderharwjpiingen. Het gesprek zal v>. ssryce instantie gaan tussga rthok en de Russische ara- >5Bsa«eur in Washington, Dobri- nin. Het Britse socialistische parle mentslid Shinwell heeft in Oost-Ber- lijn tegenover een correspondent van Neues Dutschland verklaard, dat de |voorstellen van de Oostduitsc wordt ge zegd dat Wilsons uitspraken lijn en Oost-Duitsland niet afwijken van de tot nu toe gevolgde Labourpolitiek. Wilson had aangedrongen op een be perkte geallieerde erkenning van Oost- Duitsland en op erkenning van de Oder- Neisse als Oostduitse grens. De verklaring van Labour legt er de nadruk op dat het bezoek van Erler, de vice-voor/.ilter van de Westduitse so cialisten. aan Londen was vastgesteld lang voordat Wilson zijn opmerkingen over de Berlijnse crisis maakte. Erler zou vandaag een uitvoerige bespreking hebben met Wilson en diens specialist voor buitenlandse betrekkingen, Gordon Walker. Als er niet zo'n mist geweest was. aldus de verklaring van Labour, dan zou de heer Wilson naar Brussel gegaan zijn om Ollenhauer een uiteen zetting te geven van de Labour-ziens- Schietpartijen in Elisabethstad Bij vuurgevechten trale^Kongotese leger en Katangaanse politiemannen zijn vier mens.e" De Kongolese permanente vertegenwoor diger in Elisabethstad. Joseph Ileo. zei gisteren op een persconferentie, dat de moeilijkheden waren l?,e" TCatan'aan in een camouflage-uniform werd neergeschoten toen hij verz bij zijn arrestatie door een gemengde pa trouille van Kongolese militairen en Ka- soldaten die naar de plaats partij werden gezonden. vielen. hinderlaag van Katangaanse politieman nen Bij het daaropvolgende vuurgevecht sneuvelden twee Kongolese soldaten en een Katangaanse agent. De politie is de hele nacht in de be trokken wijk blijven patrouilleren Churchill in de v.9. ereburger? Het Amerikaanse Congres heeft giste ren de eerste stap genomen om sir «m. ston Churchill te maken tot erebi ^Eerf subcommissie voor immigratie uit het Huis van Afgevaardigden niach haar voorzitter, een in de juiste dingen gesteld wetsvoorstel in te dienen. dat president Kennedy machtigt een ciële proclamatie uit te vaardigen. Rus: hagedisverhaal is een verzinsel Een vooraanstaande Russische ge leerde heeft gisteren een Russisch bericht als zouden twee prehistori sche tritons (salamanders) na 5000 jaren bevroren te zijn geweest weer tot leven zijn gebracht, een verzin sel genoemd. Het verhaal, dat door Radio-Moskou naar Amerika was uitgezonden, werd gepubliceerd in het Russische literaire tijdschrift Neva, in het numme cember vorig jaar. Toen hij per telefoon van het verhaal in kennis werd gesteld, zei professor Lo- zinsky van het instituut van de cellen- leer in Leningrad „Ik herinner mij twee jaar geleden een boek te hebben gelezen van een I schrijver van kinderboeken. Het ging I over geologen die in Siberië reisden. Het kwam hierop neer dat zij tritons hadden gevonden in een laag eeuwig be vroren grond. Dit feit is nooit bevestigd. De professor vertelde dat hij de schrij ver van het artikel in de Neva had ontmoet en hem had verteld dat het verhaal niet juist was. oorlogen Charles Sweeny, die in de Twee de Wereldoorlog het befaamde Amerikaanse „Eagle Squadron" van de Britse Royal Airforce aan voerde, is gisteren op eenentachtig- jarige leeftijd in een.ziekenhuis te Salt Lake City gestorven. Sweeny vocht in zeven oorlogen vijf verschillende landen. Hij was tien jaar toen hij zijn eerste stap op het. slagveld zette. namelijk in Spaans-Amerikaanse oorlog. In 1914 hij dienst bij het Franse vreemdelin genlegioen. waar hij binnen drie f rang van luitenant-kolonel bereikt Toen de Verenigde Staten in 1917 de oorlog aan Duitsland verklaarden werd hij naar het Amerikaanse leger overge plaatst. Aan het einde van deze oorlog was hij daar kolonel. Driemaal werd hij gewon a In de daaropvolgende twintig jaren am hij deel aan gevechten in Europa, het Middenoosten en Afrika. Hij werkte soms als oorlogscorrespondent van Ame rikaanse kranten en tijdschriften. Als generaal Sweeny van het Poolse leger streed hij tegen de bolsjewisten en stapte daarna over in het revolutio naire leger van Kemal Ataturk. In 1925 voerde Sweeny een squadron Ameri kaanse piloten aan, die als vrijwilligers voor de Fransen tegen het leger van Abd'el Krim streden. Men zag hem vervolgens in Spanje als militair raadgever voor de republi keinen in de burgeroorlog en in 1939 weer in het Franse Vreemdelingenle gioen. Toen de tweede wereldoorlog uit brak vormde Sweeny uit een groep Amerikaanse vrijwilligers het befaamde Eagle Squadron", dat aanvankelijk een „Kreeft-geschil" nog niet opgelost Een woordvoerder van het bureau van de Braziliaanse president heeft gister avond te Brasilia verklaard dat de Bra ziliaanse regering het onmogelijk acht de onderhandelingen met de Franse autoriteiten over het geschil inzake de kreeftenvisserij voor de Braziliaanse kust te hervatten, „nu Braziliaanse mi litaire vliegtuigen op negentig mijl uit de kust van noordoost-Brazilië een Frans oorlogsschip hebben waargeno- Hij vervolgde: ,.De aanwezigheid van dit Franse oorlogsschip, ook al bevindt het zicht buiten de Braziliaanse terri toriale wateren, draagt bepaald niet bij tot bet vinden van een oplossing voor het geschil. Goede vrienden dank zij lintjesregen Prins Peter, neef van koning Paul van Griekenland, heeft een ongebruikelijke uitleg gegeven voor de vriendschappe lijke verhouding tussen officieren van Europese landen die elkaar tijdens de tweede wereldoorlog zo bitter hebben bestreden. De prins, die aan het hoofd staat in een delegatie van Europese reser- i-officieren die een bezoek bracht aan president Kennedy werd na afloop ge vraagd hoe hij als Griek, zo goed kon opschieten met delegatieleden uit Duits land en Italië, twee landen die Grieken land 20 jaar geleden hebben aangeval- Prins Peter wees opv de drie rijen lintjes op zijn uniform en zei: „zij heb ben hun onderscheidingen door ons ge kregen en wij de onze door hun. Dit maakt dat wij zeer goede vrienden Steenkoolproduktie Europa stijgt Blijkens voorlopige cijfers van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft de steen koolproduktie in Europa (zonder de Sowjetunie) in 1962 590 miljoen ton be dragen, zijnde 7 miljoen ton of 1 procent meer dan in het voorgaande jaar. In Nederland verminderde de produk- tie met 1 miljoen ton. in België met 0.3 miljoen ton, in West-Duitsland met 1.6 miljoen ton en in Spanje met 1,1 mil joen ton. De -produktie b'.eef van onver anderde omvang in Frankrijk. De op brengst steeg in Tsjechoslowakije met 1 miljoen ton, in Polen met 3 miljoen Groot-Britanië met 7.1 miljoen onderdeel was van de Franse lucht macht, doch dat na dc val van Frank rijk naar de Britse Royal Air Force werd overgeplaatst. Het squadron voerde een groot aantal belangrijke en gevaarlijke opdrachten uit. Na deze oorlog vond Sweeny het tijd om de vechtjas uit te trekken en De voorraden bij de mijnen in West hij vestigde zich in de Verenigde Sta-1 Europa zijn verleden jaar verminderd 47 miljoen tot 43 miljoen ton. (Advertentie) Haliplus Uw vitaminenschild tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid Haliplus /ft eeft Ky I Een kunstmatig aange legde zee in ^Volgograd zal binnenkort een grote kaviaarbron worden. De zee strekt zich uit over een afstand van 600 kilo meter. Hierin zijn diver se soorten steurachtige vis 150.000 in getal die kaviaar opleveren, uitgezet. I De Noorse ontdek kingsreiziger Ingstad is van mening, dat er be wijzen bestaan dat er Vikingen hebben ge woond op Newfoundland, 500 jaar voor de komst van Columbus in de Nieuwe Wereld. Hij zegt dat hij vorig jaar tij dens een expeditie naar de noordpunt van het eiland een aantal oude woonplaatsen .ïeeft ont dekt. I Een 8-jarig meisje in Nashville die per abuis een aanslagbiljet voor inkomstenbelasting over 1960 had ontvangen, schreef aan de inspec teur der belastingen: ,,Ik hen 8 jaar oud, on gehuwd en ik werk niet". Met vermelding van het nummer van haar spaarbankboekje en het bedrag van haar spaarrekening, ruim 17 dollar, schreef zij ver der: „Dit is al het geld dat ik bezit, behalve een stuiver voor de ijsco man". Dat uit Amerika op het gebied van de mu ziek vreemde dingen ko men, is bekend. Maar de jonge Amerikaanse trompetist Don Ellis maakt het wel wat al te bont. Hij speelt in Zwe den en hij doet met zijn band allerlei vreemde dingen om maar op te vallen. Hij strooit zout in de vleugel, hij zit te kaarten op het toneel, hij slaat voortdurend met het deksel van de vleugel en gooit voor werpen de zaal in. De voorzitter van de Zweed se bond van jazz clubs heeft nu geprotesteerd. De Zweden staan over het algemeen welwillend tegenover nieuwe vor men van jazz, maar de kunsten van Je jonge Ellis gaan hun toch wat te ver. Een Israëliër ver scheen voor de gods dienstige rechtbank in Haifa om een scheiding aan te vragen. Reden: zijn vrouw heeft geen al gemene ontwikkeling ge noten, heeft geen moder ne denkbeelden en ver veelt hem. Hijzelf heeft de afgelopen jaren de nodige kennis vergaard en is moderne opvattin gen gaan huldigen. Zijn vrouw is echter op het zelfde peil blijven staan. Hij zag maar een oplos sing: een scheiding om met een „moderne" vrouw te kunnen g3an trouwen. De rechtbank veroordeelde de man tot het gedurende drie maanden bijwonen van alle zaken die bij haar voorkomen „om zelf te constateren hoeveel ver veling een moderne vrouw met zich brengt". Maagklachten? Vormt een genezende laag op de maagwand Nam Adoela wraak op Hallslein? De Kongolese minister-president, Adoe la. heeft gistermiddag dc voorzitter van de Europese commissie van de EEG, prof. Hallstein. vergeefs laten wachten. De Kongolese premier, die een officieel bezoek aan België brengt, zou om drie uur de president van de Europese exe cutieve een bezoek brengen in het „hoofdkwartier" van de gemeenschap in Brussel. De rode loper was uitgerold en een „erewacht" van het huishoudelijk perso neel van de commissie, compleet met witte handschoenen, stond tegen drie uur opgesteld. Premier Adoela kwam echter niet opdagen. Van de zijde van de Europese com missie werd na het oprollen van de ro de loper verklaard, dat er een „misver stand" in het spel moet zijn geweest. Een andere theorie is echter, dat de Kongolese staatsman op deze ietwat on gebruikelijke wijze heeft willen doen blijken van zijn misnoegen over het feit, dat de EEG-ministers dinsdag geen da tum hebben vastgesteld voor de onder tekening van de nieuwe associatie-over eenkomst met de 18 Afrikaanse landen, 1 Is. 1142) Het is algemeen bekend dat de zoogdieren voor hun jongen zorgen. Daarvoor zijn het trouwens zoogdie ren, wier taak het Immers ls de Jon gen het eerste voedsel toe te dienen. Deze ouderzorg kennen we boven dien van de vogels, met uitzondering van degenen die zich de koekoekge woonten hebben aangewend en van de sociaal levende insecten zoals bijen, mieren, termieten c.d. Maar hiermede zijn de voorbeelden van dc roerende ouderzorg verre van uitge put, want tussen de verzorging van de jongen cn het in-het-wilde-weg prijs geven van de eieren aan de vrije natuur (zoals sommige vissen cn insecten doen) liggen alle mogelij ke varianten. Ja, hier en daar nadert de zorg die sommi ge lagere diersoor- gen hebben de roe rende ouderzorg der zoogdieren. Pas uit het ei ge komen bloedzuigers zuigen zich vaak aan het moederlichaam vast en wor den door haar meegedragen; soms verlaten zij dit toevluchtsoord voor een ogenblik en zwemmen een poos je vrij rond, maar spoedig daarna keren zij weer tot het veilige moe derlichaam terug. Zo hechten ook kikkervisjes van tropische kikvorsen zich vast aan de moeder, die hen meesleept van de ene plas naar dc De zorg van het oorwurmwijfje voor haar jongen Is bijzonder merk waardig en Iaat zich zeker met de moederzorg van zoogdieren en vogels vergelijken. Dit onschuldige dier, waarvoor vele mensen desondanks een onweerstaanbare griezel heoben, houdt geduldig de wacht bij haar eieren die zonder verzorging tc gron de zouden gaan. De jonge oorwur- gelijken reeds bij het verlaten der eieren op de moeder, die hen beschermt en verdedigt tot de kiD- deren, na talrijke vervclüngen, vol wassen zijn geworden. Dan gaat de moeder tc gronde en wordt het oor wurmgezin ontbonden. Maar ook insecten die een volko men gedaanteverwisseling ondergaan en wier larven in lichaamsbouw en leefwijze volkomen verschillen van de geslachtsrijpe wormen, leiden soms een echt gezinsleven. Dc op rupsen gelijkende larven van ecu bladwesp in Tasmanlë grazen bijv. onder bescherming van de vijdgc- spreide poten van hun moeder, het plantengroen af. Op gelijke w(jze worden dc larven van Zuid- Amerikaanse schild kevers door hun moeder beschermd. Overdag z(Jn deze larven op eigen ge legenheid op zoek 's nachts vinden z(j bescherming onder het lichaam van Ook de anders zo afzonderlijk le vende spinnen zijn vaak trouwe zor gende moedersdie b(j de eieren de wacht houden of de jongen in de eerste tijd van hun leven gastvrij heid in het moederlijk web verlenen. Pas later worden deze Jongen tot uitgesproken kluizenaars, die In Iede re soortgenoot, zelfs als deze tot de begeerde sexe behoort, een vijand Talrijk zijn de andere voorbeelden van familieleven die we bij lagere diersoorten aantreffen, maar we zul len liever eens laten zien op welke wijze de moeders zich voor liet kroost opofferen. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13