Nieuwe Leidse Courant Scherpe kr'iek van China premier Chroesjtsjef Commentaar Leider van O.A.S. Argoud gepakt Sprookje over toenadering is al uit op En toén verdween hij in het donker..." OTEM blijft voorlopig een eigen koers varen Voorstel tot bundeling met TVN-TER Woensdag 27 februari 1963, 43ste jaargang KLEUREN MAKEN Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Nieuws in CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD DE MAN één oogopslag De illusie van een Rus- sisch-Chinese toenadering heeft maar kort stand ge houden. De publikatie van de redevoeringen van Chroesjtsjef in Chinese communistische bladen had slechts ten doel, de Russische premier des te feller te kunnen aanval len. Dat is gisteren gebeurd in een ongekend verbitter de aanval, die via radio Peking werd ondernomen. De Chinese communisti sche leiders beschuldigen Chroesjtsjef ervan, sinds september 1959 de twep- dracht in het communisti sche kamp te hebben be vorderd, als gevolg waar van het wereldcommunis me thans is verdeeld. Nederland heeft veel kritiek te verduren nu het zij het dan samen met Italië geweigerd heeft, het associatieverdrag tus sen de E.E.G. en achttien Afrikaanse landen te te kenen. Zestien van de achttien staten onderhou den nauwe economische banden met Frankrijk. Vandaar de opmerking van de Nederlandse afge vaardigde: „De breuk die wij nu in Europa hebben, kanzich uitbreiden tot Ex-kolonel Argoud, een van de vroegere OAS- leiders, is gearresteerd. De politie werd opgebeld, dat zij de „verrader" kon op halen. Hij bevond zich in een vrachtauto, die dicht bij het bureau was gepar- Harold Wilson, de nieu we Britse Labourleider. heeft opnieuw opgeroepen tot een beperkte geallieer de erkenning van Oost- Duitsland, als onderdeel van een regeling inzake Berlijn tussen Oost en West. Hoeveel opvarenden om het leven zijn geko men bij de scheepsramp op de Westerschelde is nog niet zeker. Het staat niet vast of er 42 dan wel 39 mensen aan boord van de Miraflores waren, zodat geen zekere opgave kan worden gedaan van het aantal vermisten. De al zeven jaar gele den opgerichte OTEM wenst een eigen koers te varen onafhankelijk van de TVN. Er bestond voor al verzet tegen het door de heer Zwolsman verte genwoordigde „neo-kapi- talisme". Een project met Zwolsman als coördine rende figuur zou moeilijk haalbaar zijn in de Twee de Kamer. In de Amsterdamse Schinkel is het stoffelijk overschot gevonden van de prostituee „Zwarte Jean ne", die sinds 3 december werd vermist. Het is mo gelijk dat zij door verdrin king inplaats van door moord om het leven is ge komen. De staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Schol ten, heeft een brief gekre gen van 57 bekende figu ren uit kringen van kunst en wetenschap. Zij vragen om een zelfstandig pro gramma op het tweede te levisienet naast dat van de omroepverenigingen. Twee in Nederland wonende vluchtelingenkinderen, de tienjarige Irene Danuta Skrzetuszweski uit Polen, die thans in Den Haag woont, en de twaalfjarige Laszlo Andor uit Hongarije, die in Leiden woont, hebben gisteren op paleis Soestdijk de Koningin de langspeelplaat „All Star Festival" aangeboden. De verkoop van deze plaat, waarvan de netto-opbrengst ten goede komt aan het werk van de hoge commissaris voor de vluchtelingen, is gisteren vrijwel in de gehele wereld begonnen. Aan handen en voeten geboeid EX-KOLONEL Antoine Argoud, een van de leiders van de ge heime extremistische organisatie die het op president de Gaulle heeft ge munt, is gearresteerd. De arrestatie vond op nogal ongewone wijze De politie werd opgebeld en stem zei„Argoud heeft "ons v den. Hij verknoeide ook alles wat hij had moeten doen en hij heeft gefaald bij de moordaanslag in Petit-Clamart. Jullie kunnen hem oppikken. Hij ligt vlak bij het bureau in een vracht wagen" Hoewel de politie over het algemeen twijfelt aan dergelijke telefoontjes, ging zij toch kijken. Tot hun verbazing v den de agenten Argoud, aan handen voeten gebonden, achterin een vracht wagen. Italiaan bood valse dollars te koop aan De centrale recherche van de Amster damse politie heeft in zijn pension in Amsterdam-zuid aangehouden de 32- jarige Italiaanse employé van het Ge meentevervoerbedrijf, G. V. uit Genua, die ervan verdacht wordt valse dollar biljetten in omloop te hebben gebracht. Zoals bekend is werden vorige week bij het grenswisselkantoor in het Am sterdamse Centraal Station drie valse dollarbiljetten ter wisseling aangeboden. Twee lichte vrouwen hadden ze geïn casseerd. V. ontkende niet de biljetten te hebben getoond en te koop aangebo den, maar dit was slechts als grapje bedoeld. (Advertentie) DAVO - MATIC G. A. A. Nouwens HET sprookje van de Russisch-Chinese toenadering is al gauw uit. De publikatie van de redevoeringen van Chroesjtsjef in Chinese commu nistische bladen had slechts ten doel, de Russische premier des te feller te kunnen aanvallen. Dat is dan gisteren gebeurd in een ongekend verbit terde aanval, die via radio Peking werd gelanceerd. De Chinese commu nistische leiders beschuldigen Chroesjtsjef er van, sinds september 1959 de tweedracht in het communistische kamp te hebben bevorderd. Daarmee zou hij het geschil hebben ontketend, dat thans het wereldcom munisme verdeelt Veelbetekenend werd er bij gezegd, dat Chroesjtsjef zijn kritiek voor het eerst uitte aan de vooravond van zijn besprekingen met president Eisenhower in Camp David. En de Chinezen beschuldigden hem er van, dat hij laaghartig en een zijdige honderden hulpovereenkomsten en contracten had geannuleerd om economische druk op communistisch China te kunnen uitoefenen. De aanval werd gedaan in de vorm van voorlezing van een hoofdartikel Id het Pekingse Volksdagblad, nadat de uil zending er van herhaaldelijk was aange kondigd. Het was voor het eerst, dat Chroesjtsjef economische en politieke sancties op Peking had toegepast. In het westen was algemeen bekend, dat de Russische premier een groot ge deelte van zijn Chinese hulpprogramma 77 i 'n pand aan de Groenburgwal „i Amsterdam is gisteren brand uitgebroken. Hoewel de brand zelf spoedig gelocaliseerd kon worden, bleek hier dat het be roep van brandweerman lang niet ongevaarlijk is. In het pand was n.l. plastic opgeslagen en waarschijnlijk tengevolge van ontwikkelde gassen of rondvlie gende plasticdeeltjes werden en kele brandweermannen aan het hoofd zodanig gewond, dat zij in een \riekenhuis behandeld moes ten worden. Na hun behandeling gingen zij terug naar de hoofd wacht van de brandweer Noe 8 vermisten O na scheepsbrand Naar thans officieel is vastgesteld zijn bij de botsing tussen de Pana mese tanker Miraflores en de Britse tanker Abadesa maandagmiddag op de Schelde negen zeelieden, allen opvarenden van de Miraflores om gekomen. De namen van de slacht offers zijn, zoals de politie meedeel de: De 59-jarige kapitein Giacomo Verar- do, de 33-jarige eerste stuurman Raoul Russian, de 28-jarige derde machinist Giovanni Rovegno, de 40-jarige Ste ward Hennio Grandi, de chef-stoker Adolfo Baseri, de stoker Giuseppe Fio- rentino en de werkman Alessandro Africano, allen eveneens 40 jaar en de 30-jarige koksmaat Alfonso Vitanza. In rlansweert staat opgebaard het stoffe lijk overschot van de 51-jarige stoker Francesco Bacchione, die by de aanvaring zwaar werd gewond en tydens het •ransport naar de vaste wal is overle- Op het ogenblik zijn twee politievaar- tuigen op de plaats van de ramp aan het dreggen. Van acht slachtoffers zijn de stoffelijke overschotten nog niet ge vonden. De Miraflores is gisteren om half zes vlot getrokken. Vandaag is het schip naar Antwerpen gesleept. De rijkspo litie te water heeft aan boord geen lijken gevonden. Irma Verardo, de vrouw van de ver miste kapitein zei: „Ik lag in het water bij mijn man, toen hij mij wegduwde en zei: „Ik kan absoluut niet meer". Toen verdween hij in het donker. De gewonde bemanningsleden, die in een ziekenhuis in Bergen op Zoom zijn opgenomen zouden vandaag het zieken huis kunnen verlaten. Volgens deskun digen hebben de olieladingen van de Miraflores en het andere schip, de Aba desa, niet gebrand. Aan boord van het laatste schip zou de verfkamer in brand zijn gevlogen. Op de Miraflores zou het gas in de druktanks vlam hebben ge vat. De Miraflores is voor de helft uit gebrand. De scheepsdeskundigen ach ten hft evenwel mogelijk, dat de romp van het schip gered wordt. ongedaan had gemaakt. Hel Volksdag blad onthulde, dat de Russische maat regelen reeds begin juni 1960 genomen werden na het congres van de Roemeense communistische partij, toen China kritiek leverde op Chroesjtsjefs pogingen voo- een toenadering tot Eisenhower. Het Volksdagblad citeerde voorts de bewering van Chroesjtsjef, dat zelfs een kleine vonk een grote wereldbrand kan veroorzaken en dat het daarom nodig zou zijn alle soorten oorlogen te ver mijden. En het zegt vervolgens: „Dit wil zeg gen, dat er geen onderscheid wordt ge maakt tussen rechtvaardige (communis tische) en onrechtvaardige (kapitalis tische) oorlogen en dat er tegenkanting bestaat tegen oorlogen van nationale bevrijding, revolutionaire volksoorlogen en gerechtvaardigde oorlogen van alle soorten onder het voorwendsel, een we reldoorlog te willen voorkomen. Het blad zegt ook, dat Chroesjtsjef de communistische partij van China aange vallen heeft om haar grote lijn van socialistische opbouw om haar grote sprong voorwaarts en om haar volks communes en dat hij de laster verspreid heeft, dat de Chinese partij een avontuur tuurlijke politiek voert in haar leiding van de staat. Dit was de eerste erken aing door China van het feit, dat Chroesj tsjef en de Russische communisten zich verzet hebben tegen Mao Tse Toengs ge liefde projecten. Voorts verklaarde het Volksdagblaci dat de Russen alles willen doen om tot Deze luchtfoto maakte het ANP van de geteisterde Panamese tankboot Miraflores. Vanmor gen kwam er nog steeds rook uit het geblakerde rampschip. een ontwapeningspact te komen en dal energiek het verkeerde idee uitgedragen wordt, dat een wereld zonder wapens zonder legers en zonder oorlogen kan worden verwezenlijkt, terwijl het impe rialisme en het uitbuitingssysteem nog Voor vervolg zie pagina 4i Zoals bekend werd op 22 augustus het vorig jaar een aanslag gepleegd op de Franse president in Petit-Clamart. Tegen zeven van de vyftien beklaag, den is hiervoor de doodstraf geëist. Argoud wiens gelaat was gezwollen en tekenen van mishandeling vertoon de toen hij werd gevonden, gaf bij zijn eerste verhoor onmiddellijk zijn indentiteit toe. Naar werd verni zou hij tegenover de poPitie hebben verklaard, dat hij uit München wa« ontvoerd. Later deelde de politie mee een mar voor ondervraging te hebben aangehou. ■den, die zich onder een groepje menser bevond dat de arrestatie van Argoud gadesloeg. Argoud heeft verklaard door drie mannen uit West-Duitsland Parys te zyn gebracht. Bij confrontatie met de aangehoudene, zei Argoud, dat er „tachtig procent kans was" dat deze een van het drietal was. Nog een arrestatie De Parijse politie heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat een van de „acti visten' tegen wie maandag in verband met zijn aandeel in de mislukte slag op president de Gaulle in augustus Petit Clamart bij verstek de dood straf werd geëist, zich in hechtenis be man, de 32-jarige uit Hongariji afkomstige voormalige légionnaire Gyula werd vrijdagavond aangehouden appartement nabij het vliegveld Orly, nadat de politie mededelingen had ontvangen, dat jonge „activisten1 hun toevlucht in dat huis hadden ge zocht. Bij een verrassende overval werd behalve Sari »ook de bewoner van d< uit Algerije afkomstige verze- keringsagent, aangehouden. De arresta ties werden geheim gehouden om even tueel nog andere „activisten" op dat adres op te vangen. De volgende ochtend belde een j< geman aan die, toen hij door een pc tieman werd opengedaan, direct met pistool het vuur opende. Een inspecteur werd geraakt, maar men slaagde e te overmeesteren. Het bleek Bernard Lescrainier te zijn, een 21-ja- rige deserteur uit Bordeaux. Sari, die bij het vreemdelingenle gioen in Indo-China heeft gediend, is beschuldigd, op 22 augustus van het vorige jaar in Petit-Clamart uit een stilstaande bestelauto de passerende auto van president De Gaulle met een machinepistool te hebben beschoten. (Van onze speciale verslaggever) In een uitvoerig communiqué heeft de oudste adspirant-concessionaris voor reclame-televisie, de zeven jaar geleden opgerichte OTEM (kranten, banken, grote industrieën) gisteravond bij monde van haar voorzitter, prof. dr. J. R. M. van den Brink, verklaard dat zij voorlopig een eigen koers blijft varen. De mededeling werd gedaan, nadat te Amsterdam een vergadering van houders van opriehtersaadnelen was gehouden, naar aanleiding van de toenadering, welke de nieuw-opgerich- te TVN-TER (Van Walsum-ZwoLs- man) had gezocht. Het antwoord van de OTEM kan overigens wel als een genuanceerd ,.nee" worden samenge vat; hieruit de conclusie te trekken dal het net zo goed een genuanceerd „ja" had kunnen zijn, is verkeerd. (Voor vervolg zie pag. 4) W/"AT HEEFT de Indonesische regering ermee voor, dat het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Nederland toeft te komen? Telkens zijn er geruchten. NIen hoort van hoge Indonesiërs die in de buurt zijn geweest. Reeds is de heer Lei- mena genoemd als de eerste ambassadeur na het herstel. En telkens ook is de in druk, dat het nu toch spoedig komen gaat. Maar dan zakt het weer voor enkele dagen weg. Daar zijn er, die hier enige kwaadaardig heid achter zoeken. Indonesië polst, Neder land uit zich ontvankelijk, maar dan trekt, als het ware plagerig, Indonesië zich weer terug. Wij voor ons geloven niet aan een derge lijke opzet. Er zijn wellicht problemen van serieuzer aard. Misschien zijn er verwik kelingen binnen de Indonesische regering zelf. Of anders toch in haar omgeving. De kijk die men daar op de verhouding tussen Indonesië en Nederland heeft, is niet voor allen gelijk. Er zijn er die zich de oude vriendschap herinneren. Er is in middels ook een geslacht aan het opgroeien dat daarvan minder weet heeft, doch des te meer van het sindsdien gerezen conflict. We zullen verstandig doen, ook dat te beseffen. Maar ook verder er liggen tussen Ne derland en Indonesië enkele problemen, die, hetzij reeds voor of bij, hetzij toch na het herstel van de betrekkingen, aan de orde zullen komen. Oefenen zij nu reeds een vertragende werking uit? Wij zouden het betreuren. Onze voorkeur gaat uit naar: eerst herstel van de betrekkin gen en dan verder zien. Dan tevens is, mede door het persoonlijke contact, een sfeer en een situatie waarschijnlijk als voor de benadering van de problemen gunstig. Herstel van de betrekkingen met Indone sië is voor Nederland net zo min als voor Indonesië een levenskwestie. Maar het is wel iets wat ons alleszins welkom zal zijn. Dat mag men in Indonesië best weten. En juist waar de nieuwe band in weder zijdse onafhankelijkheid kan worden aan gegaan, zal hij te waardevoller zijn, im mers overwegend door vriendschap kun nen worden gekenmerkt. Waarom dan nog langer getalmd? Ver wachting die wordt uitgesteld krenkt het hart, dat is een bijbelse wijsheid, die, als alle bijbelse wijsheid, vandaag nog geldt. (RITA) Tendens stijgend "DOVEN Polen is een nieuw krachtig hogedrukgebied aangekomen, dat de rol van het hogedrukgebied in de omgeving van ons land overneemt. De luchtdruk in het centrum is tot bijna 1045 mb gestegen. Dit heeft tot gevolg, dat de weerstoestand de komende paar dagen niet veel verandert. Aan de rand van het hogedrukgebied, dat zich tot Ierland uitstrekt, zwenken actieve Oceaandepressies naar het noorden af. Deze trekken langs IJsland naar het zeegebied bij Spitsbergen. Aan de zuid flank van het hogedrukgebied stroomt een nieuwe hoeveelheid zeer koude en droge continentale lucht naar het wes- ten toe af. De vorst zal hierdoor in de nacht overwegend matig blijven. De zon. nestraling is zo krachtigdat de tem peraturen overdag het nulpunt bereiHET WEER IN EUROPA ken en plaatselijk zelfs tot enkele gra den boven het vriespunt oplopen. Rapporten hedenmorgen zeven uw De Bilt verwacht tol donderdagavond: j j j l Temper. I Droog en overwegend zonnig weer. station Weers. Lj d8lj I Zwakke tot matige wind tussen oost en cestctdh. g-' d" Zuidoost In de nacht en vroege ochtend 5 S 11 z-b overwegend matige vorst en hier en D; Helder daar mist. Morgenmiddag temperaturen Ypenburg om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 Vlisslngen uur). Eelde Dondredag 28 febr. zon op 7.31. onder Zd -] 18.16, maan op 9.52, onder 7 maart Helsinki Eerste Kwartier. (Advertentie) MEER WARMTE OP KOUDE DAGEN Geen betere warmte dan de smakelijke warmte van een goed bord soep. Van zès borden soep! Zoveel borden haalt u uit elk pak Honig soep. Dat zijn twee bor den extra, die u vooral op koude dagen goed kunt gebruiken. Haal Honig soep in huis. De fijne, geurige ingrediënten worden nu extra beschermd in het spe ciale VERS-PAK. Dat betekent extra garantie voor de kwaliteit en versheid van Honig soep. Zes borden uit elk pak, dus voordeliger in prijs. Stockholm gh bow Oslo zw bow. Kopenh. zw bew windstil -8 -10 0.2 dndstll 8 -6

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1