Nieuwe Leidse Courant SCHEEPSBRAND: 10 DODEN groot doden Rampen op zee - getal Commentaar Amsterdams meisje door hond gebeten Een inkomen van f 40.320 per uur J Aanvaring van tankers veroorzaakt inferno op Westerschelde -- Snelle hulp - anders meer slachtoffers Dinsdag 26 februari 1963, 43ste jaargang "N Lente in de lucht: mode FOTO'S CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghablavafi Zie pagina 5 mijn hert in teghenapoef* p f 0 65 p m 2 80 p kw. f 8,25 KlacHiendienst Kantoren Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 - Gito 58936 Abonnementsprijien Nieuws in één oogopslag Een zware scheepsbrand heeft gisteren op de Wes terschelde het leven ge kost aan tien zeelieden. In het beruchte Nauw van Bath ramde de 13.350 ton metende Britse tanker Abadesa de 20.776 ton me tende Panamese tanker Miraflores midscheeps. Tijd om in de sloepen te gaan was er niet meer. De opvarenden van de Pana- mees ('bijna allen Italia nen) stortten zich in het ijskoude water. Ondanks verzet van Franse zijde hebben de EEG-landen besloten, de kwestie van Engelands toelating tot de EEG op de agenda van de minister raad van deze organisatie te handhaven. Gesproken werd over resoluties van het Europese parlement te Straatsburg, waarvan er een de Europese commis sie van de EEG vraagt, een rapport op te stellen over de langdurige onderhan delingen over Engelands lidmaatschap en dit (met suggesties) in te dienen bij de volgende zitting van de Uit Washington wordt vernomen, dat de Verenig de Staten (en wellicht ook andere landen) zich in ge val van de vorming van een multi-nationale Navo- kernmacht het recht van veto willen voorbehouden over het gebruik van kernwapens. De Navo- raad, die vandaag in Parijs zou bijeenkomen, zal zicb met de vorming van deze kernmacht bezighouden. Het laatste woord is hier bepaald nog niet over ge sproken. De attractie van deze winter, het rijden met een auto over het ijs van het IJsselmeer, is niet zonder gevaar. Het is al herhaal delijk voorgekomen dat wagens met passagiers door het ijs zakten. De rijkspolitie heeft het rij den zonder toezicht na drukkelijk verboden. Per vliegtuig zullen overtre ders worden opgespoord. Een hond. die in de cember tegen rabies was ingeënt, heeft gisteren een meisje in Amsterdam ge beten. Kort daarna is het dier overleden. Of de hond aan hondsdolheid leed. is nog niet zeker. Behalve op de Wester schelde hebben zich giste ren nog twee scheepsdra- ma's afgespeeld. In de Aegeïsche zee verdronken 21 opvarenden van een Grieks vrachtschip en een aanvaring van een Japan se veerboot bij Kobe ver oorzaakte de dood van acht opvarenden. j-- - rtiigyr Beelden van het drama dat zich gistermiddag op de Wester schelde (zie het kaartje links) heeft afgespeeld. Rechts boven de situatie van ver af be schouwd: het brandende schip links is de Panamese tankboot Miraflores, rechts is vaag de Britse tanker Abadesa te onderscheiden. De foto hier naast is vanuit de lucht (door Nat. Fotopersbureau Stevens en Magielsengenomen. Dui delijk is te zien hoe hevig het vuur op de Panamese tanker (Van onze speciale verslaggever) EEN ONGEKEND ZWARE SCHEEPSBRAND heeft gistermiddag op de Westerschelde het leven aan tien zeelieden gekost. Een inferno van vuur spoot plotseling op, toen in het beruchte Nauw vau Bath de 13.350 ton metende Britse tanker Abadea de 20.776 ton metende Panamese tanker Miraflores midscheeps ramde. Tijd om in de sloepen te gaan, was er niet meer. De opvarenden van de Panamees bijna allen Italianen stortten zich hals over kop in het ijskoude water. Dank zij een direct ingezette red dingsactie van een sleepboot en een bergingsvaartuig van het Vlissingse bedrijf Van der Akker konden vele verkleumde drenkelingen op het nip pertje worden gered. overstappen. Met de rest van zijn beman ning vocht hij door met succes, naar later bleek. De 28 opvarenden van de Miraflores. die konden worden gered de Panamees had, behalve de loods cu de roerganger, 39 mensen aan boord, van wie één leven loos uit het water werd opgehaald, ter wijl een ander In de machinekamer ver brandde hebben hun leven aan het inzicht en het snelle optreden van een handjevol bergers te danken, dat, dicht in de buurt, met het ruimen van het drie weken geleden gebroken, Finse vrachtschip AIca bezig waren. De Brit was met negentienduizend ;on stookolie naar Engeland onderweg, toen hij de binnenkomende, met der tigduizend ton ruwe olie geladen Panamees met z'n scherpe boeg open scheurde. Hoewel over de oorzaak van de bijzonder ongelukkige botsing nog niets door de bevoegde instantie1; is gezegd, vertelde de roerganger van de Miraflores, de Antwerpenaar Rosé Careel ons gisteravond in Rilland- Bath dat de tanker dwars over het vaarwater is gelopen. „In de bocht", zei de door en door versteende man, „kregen we plotseling met een zware zijstroom te kampen. Deze stuwde hel schip naar de andere kant, waar juis; de afkomende Britse tanker Abadesa aan kwam zetten". De verongelukte zeelieden zijn allen van de Panamees afkomstig. Onder tien bevinden zich de kapitein, de 59-jarige Giacomo Verardo wiens vrouw werd gered en de eerste stuurman. Beiden zijn 't laatst op de brug gezien cn zü« waarschijnlijk verbrand. Steekvlam Volgens de verklaring van de Bel gische loods Van der Torre, die vijftig minuten in het inkoude water heeft ge legen en licht gewond in het ziekenhuis van Goes moest worden opgenomen, brak er nog geen vijf seconden na de aanva ring brand uit. Binnen enkele minuten loeide het vuur van voorplecht naar achtersteven, terwijl hoge steekvlammen tientallen meters naar boven sprongen. De rookontwikkeling werd zó zwaar dat de inwoners van Krabbendijke naar bui ten liepen, omdat ze de zon, die om half vijf nog stralend scheen, als bij een natuurverschijnsel zagen verduisteren. De Britse tanker had aanvankelijk eerst met brand in het voorschip te kam pen. Terwijl de kapitein. F. Richards uit Londen, bevel gaf de sloepen klaar te maken, ging hij met alle beschikbare bemanningsleden het vuur te lijf. Omdat het zich even Met aanzien dat de Abadesa het niet zou houden, liet hij niet lang daarna negentien van de tweënveertig opvarenden op het douanevaartuig Alk Dreiging „Er op af! Met z'n allen!", schreeuwde uitvoerder Peter Pleussers. toen hij de eerste vlammen zag. De sleepboot Zee arend en het bergingsvaartuig Ary beide van Van der Akker waren dan onmiddellijk bij de hand, toen de eerste schipbreukelingen overboord sprongen. Tot enkele meters voor de vlammen voeren ze om de versteende zeelieden, die inmiddels door op het water uitstromende, brandende olie wer. den bedreigd, in hun boten te trekken. Met 28 opvarenden van de Panamees aan boord onder wie de vrouw van de omgekomen gezagvoerder en die van de geredde eerste machinist zag de Ary kans juist voor het begin van de eb het tijhaventje van Bath te bereiken. Was dit niet gelukt het scheepje lag on middellijk na afmeren al aan de grond! dan hadden de half bevroren drenke lingen alleen met een roeibootje de wal kunnen bereiken, een karwei, dat zekei verschillende uren in beslag zou hebben genomen. Op de dijk, waar zich slechts één cafeetje bevindt, stond burgemeester Jobse van Rilland-Bath al met z'n hel pers klaar. Met particuliere auto's en enkele ambulancewagens, welke door de vliegbasis Woensdreoht waren gestuurd, werden de in de bittere kou kleumende schipbreukelingen naar het dorpshuis ge bracht, waar, letterlijk zowel als figuur lijk, een warm onthaal wachtte Kleren De kleine dorpsgemeenschap var Zeeuwse dorp, die zelf zo goed weet wat een ramp betekent, had hele stapels bijna gloednieuwe kleren en dekens te voor schijn getoverd. Daar. waar tekorten of pasproblemen waren, liet de gemeente voorraden uit de winkels aanrukken. D--* B B. was present, het Rode Kruis, er werd koffie, soep en cognac uitgeschon- De Miraflores lig<t nog steeds op enkele honderden meters uit de kust voor Ril land-Bath, precies tegenover de door midden gebroken Fin. Gisteravond om twaalf uur was het vuur vrijwel geblust, dankzij de sleepboot Holland van Muller uit Terneuzen, die de brand met snel- blusapparatuur en 2500 kilo schuim te lijf ging. De lading van de tanks is niet geheel in vuur en rook opgegaan. Ook aan boord van de Abadesa was! vóór twaalven het vuur geblust Het schio had toen de steven gewend en voer op eigen kracht langzaam naar Antwerpen De aanvaring en de daaruit ontstane brand heeft het scheepvaartverkeer op de Westerschelde lange tijd gestremd Vanmorgen vroeg werd het schip naar de andere kant van de rivier gesleept en met z'n achterzijde op de Marlemon- seplaat, vlak voor de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen, gezet. Bij een uitwijkmanoeuvre als gevolg van de aanvaring is een andere Pana mees, de supertanker George Livarnos. eveneens aan de grond gelopen. Gis teravond werden verwoede, doch ver geefse pogingen gedaan het ship weer vlot te krijgen. Gisteren hebben zich twee scheeps- drama's afgespeeld, waarbij zeker 29 mensen om het leven zijn gekomen, terwijl nog 39 personen worden ver mist. In de Aegeïsche Zee zonk het Griekse vrachtschip Aigli: 21 opva renden verdronken, een man werd ge red. Even buiten de Westjapanse ha ven Kobe zonk een veerboot na in aanvaring te zijn gekomen met een Ja pans vrachtschip. Van de 62 opvaren- den zijn er acht verdronken en wor den er nog 39 vermist. In de Aegeïsche Zee is het Grieks» vrachtschip Aigli (1965 ton) ter hoogte van de Sporadische eilanden gekapseisd cn gezonken, nadat de lading erts wal gaan schuiven. Het schip maakte daar door slagzü en kantelde vervolgens ge heel voordat de bemanning gelegenheid had in de sloepen te gaan. Alleen de marconist, de 52-jarige Michael Kokaria uit Athene, wist zich in veiligheid te stellen. Hij had ernstige verwondingen opgelopen aan de benen. Alleen de conist kon worden opgepikt. De aanvaring tussen de 238 ton meten de Japanse veerboot Tokiwa Marui en het Japanse vrachtschip Richmond <9545 ton) vónd gisteren plaats ter hoog te van Kobe. Beide schepen hadden juist deze haven verlaten. De veerboot zonk vrijwel onmiddellijk. Vanmorgen wer den nog 39 opvarenden vermist, nadat acht lijken waren gevonden. Alles wijst op hondsdolheid In Amsterdam is zondagmiddag een bastaardhond onder verdachte omstandigheden overleden, nadat het dier zijn 13-jarige begeleidster had gebeten. Alle verschijnselen wij zen op hondsdolheid, doch de autori teiten hebben hieromtrent nog geen zekerheid. Het kadaver van de hond is voor onderzoek naar het rijks- seruminstituut in Rotterdam gezon- De hond werd zondagmiddag door een 13-jarig meisje aan de lijn uitgelaten. Voor het RAI-gebouw trok de hond zeven maanden, oude ruigharige bastaard fox-terrier zich opeens los ging in het wilde weg bijten. Het meisje werd in een duim gebeten en voorts zette het hondje zijn bek in een paar ijzeren buizen, waardoor de bek ging bloeden. Het schuim stond dc hond om de bek. Het lukte het meisje niet dc hond, die reeds verlammingsverschijnselen toonde, te pakken te krijgen. Ze belde haar vader op, die ook een vergeefse poging deed de viervoeter ie vangen. Wel beet het dier enkele malen in z(jn richting. Ten einde raad werd de politie ge alarmeerd, die met een vangstok het beest wist te vangen. Vijftien minuten aankomst op het politiebureau Pieter Aertzstraat was de hond reeds overle den. Hij was inmiddels kort tevoren ge heel verlamd geraakt. Het meisje is door de G.G. en G.D. behandeld. Zij had een wond aan haar linkerhand opgelopen. Volgens dr. Noor- dam staat het nog lang niet vast dat de hond aan rabies is overleden, omdat het dier in december 1962 tegen deze ziekte was ingeënt Volgens dr. Noor- dam kan de hond een hersenvliesontste king hebben gehad. De G.G. en G. D. zal het onderzoek m het kadaver van de hond afwach ten alvorens het meisje tegen hondsdol heid te vaccineren. Indonesië kondigt herstel diplomatieke betrekkingen aan Een woordvoerder van de Verenigde Naties te New York heeft gisteren medegedeeld, dat de Indonesische vaste vertegenwoordiger bij de V.N„ L. N. Palar. aan secretaris-generaal Oe Thant een brief van zijn regering heeft overhandigd, waarin deze ver klaart, besloten te hebben de diploma tieke betrekkingen met Nederland te herstellen. De tekst van de brief is niet openbaar gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft hedenmorgen verklaard dat men in Den Haag weet van de door de heer Palar aan Oe Thant gerichte brief, waar in medegedeeld wordt dat Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Neder land wenst te herstellen. In Haagse kringen is men van oordeel dat wat tot dusver over de brief is be kend geworden, geen nieuws bevat, daar reeds herhaaldelijk door Indonesië is gezegd, dat Indonesië herstel van de diplomatieke betrekkingen wenst. Men vraagt zich in deze kringen af of de brief een datum noemt voor dit herstel en een naam van een Indonesiër die zijn land in Nederland zal vertegenwoor- TVADAT tot dusver het conflict tussen China en Rusland hoog was opgelopen, zijn er thans enige aanwijzingen van toe nadering. Schoorvoetend schijnt het ie gaan naar een topconferentie. Hoe dezo nieuwe ontwikkeling te zien? De kloof tussen Moskou cn Peking is al lengs breed geworden. De wederzijdse ver wijten zijn in bitterheid toegenomen. De Chinese machthebbers beschuldigen de Russische geestverwanten van het ergste dat de ene communist de ander kan toe dichten, te weten van onzuiverheid in de Marxistische leer. Op hun beurt houden de Russische leiders de Chinese geestver wanten gebrek aan werkelijkheidszin en aan verantwoordelijkheidsbesef voor. Het vergelijk dat Chroesjtsjef met Ken nedy schijnt na te streven moet zijn Chi nese collega, immers tot een compromis bereid, een doorn in het oog zijn. Welis waar plachten beide communistische lei ders elkaar nog te ontzien en beperkte de strijd zelf zich voornamelijk tot beider satellieten en tot een polemiek,per hoofd artikel in beider partijpers. Maar het me ningsverschil kon daardoor te onverhole- ner aan de dag treden. Nu echter opnieuw blijken van toenade ring. Hoe ze te verklaren? Mogelijk wijzen ze op meningsverschil binnen het Kremlin. Ten slotte hebben de communisten in China het voordeel van consequent te zijn in de leer. en de vraag kan rijzen, of ieder Rus sisch communist wel de jongste ontwik kelingen van leider Chroesjtsjef heeft kun nen meemaken en volgen. Moest met de kans op een reactie, ook in zijn eigen om geving, geen rekening worden gehouden? Deze mogelijkheid zit erin. Dan kan een topconferentie met Peking aan Chroesjtsjef de gelegenheid bieden, ook ten overstaan van zijn weifelende omgeving het bewijs te leveren dat er, anders dan met de Ame rikanen, met de Chinezen toch geen zaken zijn te doen. Er zit ook nog een andere mogelijkheid in. Te weten deze, dat Chroesjtsjef zijn on derhandelingspositie tegenover Amerika meent te kunnen versterken door te doen uitkomen dat hij ook altijd nog een Chi nese troef in handen heeft. Voor China zou het in wezen vernederend moeten heten, te mogen fungeren als een troef in Russische hand, maar Chroesjtsjef is nimmer kieskeurig geweest, ook niet ten overstaan van zijn vrienden, wanneer het erom ging de politiek te voeren die hij in het hoofd heeft. Het verdient weer aanbeveling, de komen de gebeurtenissen met aandacht te volgen. Tendens stationair i het vriespunt. (Opge- t?EN hogedrukgebied handhaafde boven het Waddengebied waardoor het daar windstil bleef en er uitgebrei de mistgebieden voorkwamen. Elders, waar weinig of geen bewolking was, daalden de temperaturen in de nacht op vele plaatsen weer onder de min tien graden, hoewel in het algemeen tot iets minder lage waarden dan de vorige nacht. Opnieuw meldde het vliegveld Eelde dc laagste temperatuur, ditmaal min vijftien graden. Inmiddels heeft zich boven de rand staten een nieuw krachtig hogedrukge bied gevormd dat nog voortdurend in temperaturen c omvang toeneemt en dat in de kern al 1115 nUr). een luchtdrukwaarde vertoont welke ho ger is dan het hogedrukgebied bij dc ZON EN MAAN Waddeneilanden. Woensdag 27 februari: zon op 7.33, c Hierdoor zullen met oostelijke winden der 18.14; maan op 9.27, onder 22.53. in Duitsland aanwezige wolkenvelden Zondag 2 maart: eerste kwartier. naar het westen gaan bewegen. Tegelijkertijd daalt de luchtdruk iets Hoogwater bcheveningen in Zuid-Frankrijk en Spanje onder in- 27 februari: 5.28 v.m.; 17.15 nrn. vloed van een Oceaandepressie waarvan de hoofdkern overigens in noordelijke Rapporten hedenmorgen zeven u richting over IJsland zal ontwijken. De wiiulen zullen daardoor in ons land wat gaan toenemen uit oost tot zuidoost. gtatioii Dc nachtelijke minimumtemperatu ren worden daarbij wat minder laag. D~Helder woensdagavond: Ypenb \ii htl ik |i-: lil De Bilt verwacht tot i Tijdelijk overdrijvende wolkenvelden ^fèngcn maar overwegend droog weer. Zwakke De Bilt tot matige, morgenmiddag in het zuiden X^?.Ule van het land af en toe vrij krachtige fd^lmb." v wind tussen oost en zuidoost. In de nacht Heislniki v overwegend matige vorst, morgenmiddag 11/TET enige minachting heeft veel vrolijker en ze hebben in moet hebben- De 70-jarige schik over verbeeldingskracht, nalrs het hardst. Zij werken 1*-L dc „rijkste man ter wc- veel gevallen een veel beter heer Getty noemde die groep maar ik heb vrienden, die ook het langst', reld", de Amerikaanse multi- karakter. Verdienen doen ze mensen helemaal niet. Het zal over precies evenveel verheel- Paul Getty, die in Londen miljonair J. Paul Getty, het ook nog wel, want een „klei- dan ook wel niet zo'n grote dingskracht beschikken. Het woont, vertelt van zichzelf dat voor de Britse televisie gehad nc zakenman" komt toch nog groep zijn, anders zouden er is waar, ik werk hard, maar hij nooit het gevoel heeft ge- ovcr dc mensen die nog min- altijd aan ccn inkomen van wel meer ongeregeldheden dat doen vele anderen ook". had goed bij kas te zijn. Toch der verdienen dan de „kleine ongeveer één miljoen per voorvallen. Toch ziet hij in dat laatste lijkt het wel een prettig ge- zakenliedcn jaar! Paul Getty vertelde de kij- punt zijn grote succes en het voel te weten, dat je inkomen Zo'n „kleine zakenman" Maar wat daar beneden kende bevolking, dat hij niet welslagen van alle andere mil- geschat wordt op 40.320 gulden wordt door hem benijd, want komt, dat moeten wel de ver wist hoe hij zo rijk was ge- jonairs. „Van alle klassen per uur. Het lijkt niet zoveel, deze mensen zijn over het al- schrikkelijkste paupers zijn worden. „Ik ben intelligent, waarmee ik in aanraking ben maar het is beslist genoeg om gemeen veel jonger dan hij, mensen, waar je meelij mee maar dat zijn cr velen. Ik be- gekomen, werken de miljo- er van rond te komen. Brussel niet o windstil 5 -5

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1