Nieuwe LeMse Conranit fel contra president ansholt Franse Commentaar Poes eet beter dan gevangenen... r Te maken met andere Adenauer Vriendschap met Britten maar..... Dr. Van Roijen ontkent contact met Indonesië Zaterdag 23 februari 1963, 43ste jaargang E.E.G.-probleem: HOEVEEL VOER PER KJPPEËI CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is gheblavao mijn hert in teghenspoef V.. Zie pagina 2 'Abonnementsprijzen bezorging 18 t- 19 Europese Beweging hield S. L. Mansbolt, vice-voorzitter van de EEG-comraissie, heeft gisteren op 'n ieravond in de Ridderzaal in Europese manifestatie in Den Haag met klem verklaard, dat er geen alter- n Haag een Europese Mani- natief is voor een volledige Britse toetreding tot de Europese gemeen- tatie om uiting te geven aan schap en dat er zelfs geen alternatief zou mogen zijn, wil men de gemeen- bezorgdheid over de huidige schap niet denaturen. Hij leverde ernstige kritiek op de bepalingen in het uatie in Europa. Op de foto Frans-Duitse verdrag die spreken over consultatie over zaken die l.n r. de volgende sprekers: gemeenschap thuis horen- Deze bepalingen waren volgens hem in strijd V. G. M. Marijnen, Neder- met het Verdrag van Rome en onaanvaardbaar. ds minister van landbouw; O- A Dr- Mansholt was de laatste spre- R.ppon, de Britse fiifer kei op m bljeenkomst, aie de Euro. in openbare werkenmr. J. M. pese beweging had belegd in de Rid- H. Luns, Nederlands minis- derzaal om uiting te geven aan haar an buitenlandse zaken; dr. bezorgdheid over de huidige situatie Mansholt, vice-president in Europa enjte getuigen van de vaste de E.E.G.-commissie; da tegen oud-minister van Euro- li pese zaken in Frankrijk. liieuws in het Europese eenheidsstxev j. icgcii aanslagen te verdedigen. Deze jlcc-president van de Duitse betoging wer£j door vele v< ropa Union, dr. Kurt Birren- siaande figuren bijgewoond, onder ich en de Fransman Maurice wie de ministers Luns en Marijnen, staatsseertearis Schmelzer, de ambas sadeurs of hun vertegenwoordigers van vele landen (waaTbij de afwezig heid van de Fransen opviel) en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman. Dr. Mansholt legde er de nadruk op, dat president De Gaulle niet alleen een geheel ander Europa wil dan de ande ren, doch dat hü ook de plaats van dat Europa anders ziet. Eén man heeft na mens één lidstaat het beginsel van de integratie door de daad opgezegd. Het afbreken van de onderhandelingen met Engeland en ook het Frans-Duitse ver drag waren daarom consequente daden die aan reeds vroeger geuite afkeer van de integratie reële en dodelijk ernstige betekenis geven. Hij betoogde met klem. dat de moei lijkheden bij de onderhandelingen tus sen Engeland en de E.E.G. niet zo groot waren geweest dat men reden had het gesprek af te breken. Hij stond dan ook dicht bij het standpunt van premier Mac- millan. dat het afbreken niet een gevolg was van die moeilijkheden, maar integen deel van de kansen van welslagen. Dr. Mansholt ging diep in op 't Frans- Duitse verdrag. Hij kon de noodzaak er van als bezegeling der Frans-Duitse ver zoening niet inzien, omdat die verzoening reeds in de Europese gemeenschappen een feit was geworden. Zinspelend op de vooroorlogse pogingen van de Franse staatsman Briand en diens Duitse col lega Stresemann om tot een Europese organisatie te komeii, zei hij, dat Robert Schuman (de geestelijke vader vai> het E.GJt.S.-verdrag) in 1950 als een nieuwe Briand op zoek naar een nieuwe Strese mann de Duljse bondskanselier Aden auer had gevonden. Daarom betreurde lijj het, dat De Gaulle in 1962 kennelük een andere Adenauer had ontmoet. Hij kon in het Frans-Duitse verdrag niets anders zien dan een poging tot blokvorming in de Europese gemeenschap. Hij waarschuwde tegen tussentijdse overeenkomsten met Engeland en andere kandidaat-leden op basis van associatie of douane-unies die alleen voor indus- trieprodukten zouden gelden. Men zou In geen geval mogen afglijden naar een oplossen van de gemeenschappen in een vrijhandelszone, waarvoor ook binnen de gemeenschapslaoden steeds weer voor standers blijken te bestaan. De huidige kern van de zes moet bewaard blijven en al zou het uitermate moeilijk zijn om haar in de komende periode uit te bou wen, men moest toch verder gaan. Daar bij zou als onvervangbare richtlijn moe ten gelden, dat er binnen de gemeenschan geen enkele stap wordt gedaan zonder dat men zich rekenschap geeft van de gevolgen ervan voor een uitbreiding van de gemeenschap op een later tijdstip. De crisis waarin Europa nu verkeerde, had volgens dr. Mansholt opnieuw aan getoond, hoezeer men een politiek dak boven de economische integratie nodig heeft. Meer dan ooit besefte men nu, hoe noodzakelijk het is dat er een democra tische en supranationale politieke unie één oogopslag Het technisch personeel ln het grafisch bedrijf i krijgt er dit jaar etn dag vakantie bij, wanneer ten minste de Stichting van de arbeid de nieuwe C A.O, goedkeurt. Die langere va kantie bleek de oplossing tc zijn van het conflict, dat deze week in het gra- Eisch bedrijf dreigde. Prof. Wemelsfelder heeft het geweten, dat hij giste ren ernstige kritiek lever de op de vakbeweging. De reacties waren niet mals. Men sprak van een klap in het gezicht" en van een uiting, die te begrijpen is - ln deze carnavalstijd". Volgens de laatste be richten zijn er in de Li bische stad Barce, die door een aardbeving werd ge troffen, 30 doden te be treuren. Op een Europese mani festatie in Den Haag i3 gisteravond o.m. door dr. Manshoed, felle kritiek ge oefend op de Franse hou ding ten opzichte van de Europese politiek. Morgen zal het grensak- koord tussen Rood-China Pakistan worden getekend De Indische reactie op deze overeenstemming was: wij erkennen geen enkel ak koord over Kasjmir. De kluis van de ge- J tneente-ontvanger van Meppel in het stadhuis is j gekraakt. De buit. die de geroutineerde inbrekers I ter dan f 35.000. I meenamen, was niet min- „Ik waarschuw de Ver enigde Staten, dat een aan- i va] op Cuba een derde wp- ireldoorlog zal betekenen". Deze woorden zijn afkom stig van de Russische mi nister van defensie, Mall- nofski. In Amerika maakte men zich niet druk om deze uitlating. „Een ty pisch verjaar'dagsbabbel- zei minister van bui tenlandse zaken Dulles. „Op de dag van het Rode leger kan hij toch niets an- iders zeggen". witte cup ie-gar- gante. and J9 5 Glijdende lonen zijn lo nen, die zijn gekoppeld aan ie werkelijke stijging van het nationale inkomen en aan het indexcijfer voor de kosten van het levens onderhoud. Voor het eerst ln de geschiedenis van West-Duitsland zijn onder handelingen voor dergelij ke lonen tot een goed ein- de gebracht. De gelukkigen met de glijdende lonen zijn de 425.000 werknemers in ie bouwnijverheid. Dr. Mansholt sprak onbevangener dan de drie sprekers, die hem vooraf gingen De Fransman Maurice Faure. mede ondertekenaar van het verdrag van Ro me. volstond met de constatering dat de Europese eenwording thans de ernstigste crisis van haar geschiedenis doormaakt en dat koelbloedigheid geboden is. Hü meende, dat een afkoelingsperiode van bijvoorbeeld enige maanden, verstandig zou zijn. HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 3450.- importeur Rotterdam, tel.l 15255 De Britse minister van huisvesting, G. Rippon, verklaarde zich geheel eens met de eis van minister Heath, dat elk initia tief, dat elk alternatieve voorstel Engeland afkomstig moet zijn var Gemeenschap en dat er in geen geval weer een periode kan komen van lange onderhandelingen Het Duitse lid van de Bondsdag, de C.D.U.'er K. Birrenbach. stelde, dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag geens zins bedoeld was als een streven naar hegemonie in Europa. Hij bepleitte nauw contact tussen de E.E.G. en Engeland en de andere landen van de vrijhandelszone bij verdere maatregelen en besluiten, op dat de nu ontstane kloof zich eerdér kleinen dan vergroten zal. Te midden van deze huizenzee in Barce heeft een aardbeving een spoor van verwoesting getrokken. Deze luchtfoto werd gisteren ge nomen vanuit een vliegtuig van de R.A.F, dat op Malta is gesta tioneerd Indonesië Engeland en Malakka zullen met het oog op de Indonesische politiek van „confrontatie" ten opzichte van Malakka speciale verdedigingsbespre kingen gaan voeren. De vice-president van iMalakka, Abdoel Razak, maakte dit gisteravond bekend. Er is nog geeD datum voor overleg vastgesteld. Deze mededeling is gekomen even na dat Indonesië gisteren Engeland de ver zekering had gegeven van zijn vriend schap. Deze boodschap werd overhan digd aan lord Home en was de eerste reactie van Indonesië op de herhaalde verzoeken van Engeland, dat Indonesië de rebellen van Broenei niet zal onder steunen. Tegelijkertijd werd in de boodschap echter verklaard, dat Indonesië vijandig staat tegenover het Britse plan tot stich ten van een federatie Maleisie. omdat dit een neo-kolonialistische poging zou zyn om Indonesië te omsingelen. Dja karta is van plan aldus de boodschappen, zich te verzetten tegen elke vorm van kolonialisme en imperialisme. Engeland probeert nog een tegenstan der van de Maleise federatie to>t andere gedachten te brengen, namelijk de Phi- lippijnen. President Macapagal heeft in Manilla verklaard.dat president Soekarno nog dit jaar een bezoek aan zijn land zal brengen, waarschijnlijk in juni. Dit zou dan twee maanden zün voor de vorming van de federatie. Dr. J H van Roijen, de Nederlandse ambassadeur te Washington, is gister middag op Schiphol aangekomen en heeft ontkend dat er te New York con tact is geweest tussen Nederlanders en Indonesiërs over herstel van de diplo- rnaueKe Detrekkingen zoals de Indone sische minister van buitenlandse zaken had verklaard. Hij gaf met nadruk te kennen dat zijn bemiddelingspositie be ëindigd was en dat hij dus geen contact met de Indonesiërs zou hebben. _.j is naar Nederland gekomen om zijn familie te bezoeken en periodiek met het departement van buitenlandse zaken besprekingen te voeren o.a. om te emen hoe de regering staat tegen- de uitsluiting van Groot-Britannië uit de EuromarkL Men is er in Amerika verklaarde hij goed van doordrongen, dat De Gaulle uit politieke en niet uit econo mische overwegingen de onderhande lingen met Engeland heeft afgebroken. Amerika zal echter de eenheid in de N oorda tlanti sche verdr agsorga nisatie (Navo) blijven nastreven ook al heeft De Gaulle tijdelijk de klok teruggezet. Jongeman sloeg zijn stiefvader Twee jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van justitie in Utrecht tegen de 22-jarige J. v. K. uit Putten die zijn stiefvader op 24 juli van het vorige jaar ernstig had mishandeld. K had ruzie gekregen met de stiefvader over het feit, dat deze K.'s zusje zoo hebben geslagen. Weer aardschokken in Libië Al 300 doden geborgen - zoeken duurt voort Volgens gisteravond in de Libische stad Tripoli gepubliceerde cijfers zijn er na de aardbeving in Barce tot dus ver 300 doden geborgen. Het aantal ge wonden bedraagt 500. Barce zou voor negentig procent verwoest zijn. Eer dere berichten uit Benghazi, de resi dentie van de Libische vorst, maakten melding van 500 doden, doch dit is van verscheidene zijden tegengesproken. Het zoeken naar slachtoffers duurt Op een vraag of hij iets kon zeggen over de geruchten over zijn benoeming tot minister van buitenlandse zaken, antwoordde hij ontkennend. Hij wilde zich over deze zaak niet uitlaten omdat deze nog te vaag was. Eénmanspartij werd geweigerd De Kiesraad heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de heer N. Verlaa» te Amsterdam om de liberale belangen vereniging van middenstanders en werk nemers tc registreren onder de naam „Sociaal Liberaal Centrum", v omdat in het verzoek van de heer Verlaan wordt gesteld, dat het centrum tot 1 juni als éénmanspartij zal functioneren, hetgeen in strijd is met de kieswet. Belgen willen naar de Zuidpool België voert met Nederland en de Verenigde Staten besprekingen over sa menwerking bij een nieuwe Zuidpool expeditie. Deze besprekingen die, naar men in welingelichte kringen in Den Haag zei, in vergevorderd stadium zijn. gaan over de hulp, die Nederland en do Verenigde Staten kunnen geven aan een Zuidpoolexpeditie onder Belgische lei ding. Volgens berichten uit Brussel wenst België voornameiyk technische hulp voor deze expeditie, die zo mogelijk in 1964 naar het Zuidpoolgebied zal worden gezonden. echter nog voort, zo werd gezegd en het aantal zal waarschijnlijk nog stij gen. Er is een luchtbrug ingesteld tussen Barce, Benghazi en Tripoli voor het voer van de gewonden. Elf vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht nemer deel aan de reddingacties. Over de Libi sche radio wordt herhaaldelijk een oproeD gericht om bloed te geven. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zaL waarschijnlijk maandag, 500 ramppakket, ten. inhoudende onder meer speelgoed, toilet- en gebruiksartikelen, naar Libië zenden voor de getroffen kinderen al- Vrijdagavond zijn in het gebied van Barce weer twee aardschokken waarge nomen. Zij hebben evenwel geen verdere schade aangericht. Alle gebouwen in deze streek waren reeds verwoest en onbe woonbaar. Het aantal daklozen is 12.000. De ziekenhuizen in Barce en Benghazi zijn vol. Nog steeds is het juiste aantal doden niet bekend en zoekt men in de bergen puinhopen naar slachtoffers. Radio Libië deelde in een bulletin mee. dat koning Idris van Libië en kroonprin ses Hasan Ride 25.000 pond en 10.000 dol- lor geschonken hebben voor een nood fonds voor slachtoffers. Vliegtuigen heb ben gisteren vanuit Tripoli veertien vluchten naar Benghazi gemaakt om raden aan te voeren. Het Britse leger, het Libische leger, de politie en padvinders werken samen bij de hulpverlening. Nu akkoord in grafisch bedrijf De besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedryf hebben gisteravond bekendge maakt dat de onderhandelingen over de technische c.a.o. voor het grafisch bedryt tot overeenstemming hebben geleld. Overeengekomen werd dat de con tractuele uurlonen der volslagen werk nemers en werkneemsters met zes cent zullen worden verhoogd (in de derde en vierde gemeenteklasse met zeven cent), dat de uurlonen der vrouwelijke werk nemers voor zover ze minder dan 90 pro cent van de vergelykbare mannenlonen bedragen, tot 90 procent daarvan zullen worden opgetrokken, terwijl voorts de Jeugdlonen naar evenredigheid van d» stijging der volwassen lonen zullen wor den herzien. De werkelijke lonen zullen met 2H procent worden verhoogd. De A O W- compensatie van een procent blijft bij een en ander bulten beschouwing, ln 1963 zal aan dc werknemers een extra snipperdag worden toegekend, terwijl voorts is overeengekomen dat bü de vol gende onderhandelingen binnen het. ka der van de loonpolitieke mogelykheden de vakantieduur zal worden vastgesteld op minimaal drie weken. De nieuwe c.a.o. die zo spoedig mogelijk aan de Stichting van de Arbeid zal worden voorgelegd, zal een geldigheidsduur hebben van 31 december 1962 tot 1 februari 1964 Gistermiddag arriveerde op Schip hol de broeder van prins Bernhard, prins Aschwin, die met zijn echtge note, prinses Simone, een informeel bezoek van enkele dagen brengt aan het Koninklijk gezin op Soest- dijk. QVER DE KRITISCHE rede die de hoog leraar Wemelsfelder gisteren tegen de vakbeweging heeft gericht en waarvan we gisteren het verslag hebben geplaatst, zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. Tenzij men mocht betwijfelen, of deze rede van voldoende hoedanigheid is om er breed op in te gaan een twijfel die rechtvaar dig lijkt. Vastgesteld moet worden, dat het profes sorale getob van een opmerkelijke onwe tenschappelijke eenzijdigheid en al even zeer van een opmerkelijke onwetenschap pelijke overtrokkenheid was. Dat zullen ook zijn hoorders, dit gezelschap van werk gevers, hebben moeten erkennen. Of had men in die kring nu beslist b»« hoefte, dit alles te horen? Het valt nau welijks aan te nemen. Ook wanneer men oorzaak meent te zien tot kritiek, zal men moeten toegeven, dat een in deze toon ge houden betoog nauwelijks een bijdrage mag heten tot verbetering in de situatie, dat zij integendeel een kwade dienst be wijst aan ons maatschappelijk bestel, waar op men kritiek kan hebben, doch waarbij men zich dubbel mag bedenken alvorens het in te ruilen voor een ander. De vakbeweging was voor deze hoogge leerde spreker zondares. Geen woord over het gebrekkige in onze menselijke samen leving als zodanig. Geen woord over de vraag, hoe, wanneer de vakbeweging dan zo machtig is, dit te verklaren is. Intussen blijft ook hier het feit dat wie het heden wil begrijpen, moet teruggaan naar het begin. Voor de vakbeweging vandaag geen taak meer? Maar dan heeft de professor toch wel verzuimd om kennis te nemen van hetgeen in het bijzonder de christelijk* vakbeweging beweegt in haar streven naar redelijke ondernemingsvormen, waar mee niet alleen de ondernemer doch ook de arbeider zich één weet. Of is de spreker van mening ,dat wij ook In dit opzicht ver genoeg zijn gevorderd? Zou het niet veeleer zo zijn dat veel van datgene waarin de spreker aanleiding meende de moeten zien tot kritiek, afge zien van het karakter van deze kritiek, juist moet worden teruggevoerd naar de omstandigheid, dat we nog altijd niet ver genoeg zijn gevorderd? Ér ware nog wel meer over het betoog te zeggen, zo, wanneer de schijnt wordt gewekt dat dc vakbeweging in wezen op gaat in haar bestuurders. Zo voorts, wan neer de schijn wordt gewekt alsof het de vakbeweging aan wijsheid en ook aan in getogenheid ontbreekt Ook ter wegneming van wat men vatbaar acht voor kritiek betekent een betoog als het hier gehouden in wezen geen stap vooruit. Fa D. Kret en Zn. Voor VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES IEMCO N.V. nOVEN onze omgeving en centraal Europa is de luchtdruk verder ge slegen hetgeen de vorming van een nieuw hagedrukgebied, waarvan het centrum nu boven Duitsland ligt, tot gevolg had. Tijdens opklaringen daalden de tempe raturen opnieuw sterk. In ons land meld den verschillende stations omstreeks ml?» 15 graden. Uit Duitsland. Polen en Tsjecho-Slown- kije werd plaatselijk omstreeks 20 gra den vorst gemeld, uit Noord- en Midden- Frankrijk 7 tot 14 graden. Het hogedrukgebied zal ook gedurende het weekeinde het weer in ons land blij ven beheersen. Aanvankelijk is daarbij nog weinig wind, maar later kan de wind iets toene men uit zuid tot oost, naarmate een sto- ringsgebied op de Oceaan zich over dc Golf van Biscaye, Spanje en Portugal naar het zuidoosten uitbreidt. In de vorsttoestand komt dan ook nog vrijwel geen wijziging. De Bilt verwacht tot zondagavond: Statior Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. In de nacht en vroege n"j|ëfdêi ochtend matige tot strenge vorst, weinig Ypenb. wind en hier en daar mist. Midden op Vlies, de dag temperaturen gedurende enkele Ee'de uren om het vriespunt en zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. (Opge- Eindh Tendens stijgend onder 18.09 u„ maan op 8.12 u„ onder 18.43 uur. Maandag 25 februari: zon op 7.37 u., onder 18.11 u„ maan op 8.39 u.. onder 20.06 uur. 24 februari: nieuwe maan- Hoogwater Scbeveningen 24 februari: 3.27 v.m.; 15.39 njn. 25 februari: 4.07 v.m.; 16.21 n.m. i 11.15 uur). Zondag 24 februari: Hi-l wordt voor i wat al te luguber en te zwart schilderde. „De menus zijn volledig toereikend voor de gezond heid en de laatste jaren is er veel verbetering gekomen in de bereiding van de maaltij- Labourpartij zitting heeft in gulden per week wordt uit- en toe ook wel eens met ons gevangene niet mogelijk het (deftige Hogerhuis, heeft gegeven door de staat en van mee wal de pot schaft. Mijn ders te leven dan op een zich vrijdag opgewonden dat bedrag wordt f 5.50 aan poes krijgt beter te eten, dan mens-onwaardige manier", over de toestanden in de En- voedsel besteed. dc mensen in de gevangenis- zei hij verder nog. gelse gevangenissen. Met een sen. Onze gevangenen heb- van verontwaardiging tril- -,Ik heb", zo zei Lord Ston- ben de laagste standaard voor Toen stond Lord Dilhorne den", aldus" Lord Dilhornè. lende stem verklaarde His ham, „mijn vrouw gevraagd. Hottentotten", riep de boze op om voor de Conservatieve De Britse gevangeniskoks Lordship, dat de dertigdul- wat je vandaag de dag met Lord met stemverheffing uit. regering Lord Stonham van zijn tegenwoordig dus niet zend bijzonder slecht gevoed 11 shilling per week aan voed- repliek te dienen. Hij zei, dat voor dc poes, als zij met zo de meest ele- zijn adellijke collega van La- weinig geld zoveel smakelijks yel weten te creëren.... worden. sel kan kopen. Zij vertelde „Als i Hij had berekend, dat per mij, dat ze per week meer mentaire levensbehoeften, als bour het gevangenisleven IJilifWillil verand. -O -*.4 windstil O -15 verand. -0 -10 windstil -O -13 windstil -O -6 windstil -4 -2 0.2 wind9tll -j -M 0 windstil 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1