EIGEN HAARD r het water 0pen briel UW TUIN Blad is goud waard, ook al ligt het een lappendeken ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 het i Driehonderd er geldebinnenschepen voor «Maashaven vastgevroren i de winterse Rotterdam. de huidfcyenzovele gezinnen, waar- ran het werk en dus de ver- ómstava^ienste stil staat* Heti moeten t van d^e' bijzondere vrouwen zijn, de ker^chippersvrouwen. Hun proble- in heeimen zijn weer heel anders dan en Chriibij ons, aan de wal. „Op een In Chri%chip moet je proppen en stop pen", zegt een schippersvrouw, i. En over de prop in haar keel, *0Ials de kinderen naar school en vodus van boord gaan, praat ze rervolN1'"" niet' .otfonin ..De Nieuwe Zorg", het schip ievemnvan de famüie j Veuger is ons zeeeenPoel- **et ergens achteraan de vloot van in de ijsmassa gekluis- weeterde binnenschepen. Voor ons _j gaapt een ruimte van ruim een „rlOlmeter, de eerste stap. Vooruit ,pn Kodan maar; langs smalle gangboor- jnen overstappend van het éne ütmoet schip op het andere, passeren we zeker vijftig van die huizen op Waaro] het water. Discreet kijken we voor ons, we passeren rakelings met 11 vele huiskamers; daar, een wan- kei houten trapje, met een touw vastgesnoerd aan het hoger lig- jgende schip. Brr, eindelijk hebben we de doolhof van schepen ach- ter ons en lezen: ,,De Nieuwe 'Zorg". We zijn er, gelukkig zonder ge- benen. Er zijn moeders. l\die deze glibberige gang dagelijks moeten maken, óók als ze in .verwachting zijn. aandacht veran» Dappere schippersvrouwen! In ambts«de kieine gezellige roef wacht ons uitga-de gastvrouw, mevrouw Veuger. zeil Ze lacht: ,,Ik ben zelf op het i. «chip geboren en wil niet ruilen met de wal!" De forse, kordate j verschijning, wie men het oma- Ischap nog niet aanziet, knipoogt naar haar man: ,,We hebben acht 'kinderen hier grootgebracht en meer het ging best." Acht? En die klei ne stuurhut boven? „Daar eten we. met z'n twaalven kun je er jomaruïwel zitten, als het makke scha- ipen zijn.' i het piepM om tagas en stromend water. Dertien- Be- honderdliter water kunnen ze aan Sau- boord opslaan... Zachtjes tjoeke- tjoekt de motor, die de accu op- versiteit laadt voor electriciteit: wat dat betreft, zijn ze niet van dc wal j afhankelijk. Vergeleken bij onze I normen is alles hier 1 illiputachtig, klein, maar knus. De ruigten on- [der en naast de bedden zijn benut als provisiekasten en hangkasten. Een bergkast onder de vloer van de stuurhut is een natuurlijke koelkast, want 'het vertrek hier ligt onder water. De kast lijkt wel een kruidenierswinkeltje, „maar dat moet ook wel. want de parlevinkers zijn vaak duur." En in de schepen, waar de bergkasten bij de knalpijp van de motor liggen, is het juist niet koel. Hoe een schippershuishouding Schipper J. Veuger vim dc Nieuwe Zorg", op dit ogenblik werkeloos op het dek van zijn schip (foto boven), dat in de Rotterdamse Maas haven, evenals zovele andere vaartuigen, in het ijs gekluisterd is. schip. Wat niet wisselt schippersvrouwen dat zijn de zinsprob! Dapper liggen dan ze het, als t zicht is? heel anders 1 de wal.' Hoe doen gezinsuitbreiding in acht kinderen zijn er zeven aan boord geboren. Je zorgt, dat tegen die tijd de boot aan kant ligt op onze oudste zoon hebben we zo vier -weken liggen wachten... Toen mijn doch ter een baby kreeg, heeft ze on dertussen een nieuwe roef op het schip laten zetten, dat zoek je uit, zodat het economisch uitkomt. Werk en huishouding zijn nauw verweven in het wereldje op het Bij de geboorte helpt een zus ter of dokter, er is hulp voor moe der en kind en de kraamheer doet het huishouden. Handig Schippers zijn handig! Ze zijn immers bij hun werk altijd thuis. Tegenwoordig gaan de schippers vrouwen voor een bevalling liever naar een ziekenhuis. De mensen van de wal zijn niet handig op het schip en hebben met graag een verpleging aan boord. Trou wens, hier in de omgeving van de Maashaven is maar één dokter die wil komen op een schip! La ter heb je raad van een Consul tatiebureau nodig. Als we aan wal komen is onze eerste gang meest al naar eén telefooncel, waar je adressen kunt vinden. Met vra gen kom je te Rome. je moet overal brutaal op af. Ook de kin deren leren dat bij het opgroeien." Schipperskinderen zijn vrijmoe dig, terwijl ze toch de eerste ja ren van hun leven op het kleine wereldje, dat het schip is, moe ten leven en daar dan ook alleen. Als peutertje op de vloer van de stuurhut, of rommelend in de roef. (..je laat ze maar wat be gaan".). Als het mooi weer is spelen ze buiten, Om de roef wordt dan een loophek gemaakt van grof en stevig gaas, zodat ze een veilig speelplekje hebben. Erg be weeglijke kinderen, voor wie dat plekje te klein is. worden aan de lijn gezet Die lijn wordt gespan nen van voor tot achteraan het schip, het ondernemende kroost krijgt een stevig tuigje om en wordt aan het lijntje gehouden door een grote ring met een riem, zodat ze veilig over de luiken kunnen dribbelen. O, beweeglijke boefjes en altijd dat water zo dichtbij- gezin zonder kinderen begin een hoeraatje, terwijl de kinderen soms later niets meer mogen. Wij hadden één uitge sproken slecht kosthuis. Als onze dochter daar gebleven was, was het een zenuwpatiëntje .geworden. In de vakantie thuis merkten we: het werd net een schuw vogeltje. Tenzij je een zeer goed kosthuis treft, prefereren wij een inter naat." In een kosthuis met „ei gen" kinderen ligt het voor de hand, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en de koekkoek wat achtergesteld wordt, ondanks de goede bedoelingen van de pleeg ouders. Het kostgeld betaalt de schipper zelf. terwijl de kosten voor extra kleren ook niet mis zijn. Moeder stopt en verstelt, wat je van een vreemde niet meer kan vergen. Ligt je schip in Frank rijk, als de vakanties beginnen, dan moeten de kinderen gehaald worden: alweer extra reis- en soms verblijfkosten. „Maar je wilt voor je kind het beste". Vader Veuger is ontevreden over het feit, dat deze kosten niet eens van de 'belasting mogen worden afgetrokken. Hier roert hij een teer punt aan voor de varende gemeente. De schippersbonden bepleiten leerplicht voor de kinderen van af het zesde jaar, en hopen op vergoeding van kosten voor het onderwijs. Anderen menen: schip- 1 perskinderen kunnen best naar de gewone lagere school. Dit zegt I het hoofd van een schippers- school: „Onze schippers leven in een eigen wereldje: soms dag en nacht werk aan boord, veel wer ken, weinig slaap, tijden van vol- I komen isolatie van de buitenwe reld. Onze school houdt met al i die dingen rekening, leert de kin- deren dat belangrijke medium: de radio, naar waarde te schatten en te gebruiken. Leerplicht Normale leerplicht voor de schip perskinderen? Dan wordt het ogenblik van de scheiding ver schoven van de acht- naar de zesjarige leeftijd. Kunnen zó jon ge kinderen deze spanningen ver werken?" Meisjes worden schip- persmoeders en de moeder be paalt sterk de sfeer van haar ge zin, waar gewoond en gewerkt wordt op hun kleine eilandje. Moe der heeft een belangrijke taak: de interessen naar buiten, het con tact met de buitenwereld, dat al les hangt van de houding van de schippersvrouw af. Ziet moeder tegen de klauterpartij naar de wal op. dan kan ze in de metro pool Rotterdam zelfs kant noch Puree in de wal zien. Het opgenomen worden in een kerkgemeenschap moeten zij ook missen. „Je wordt ner gens echt thuis". Van catechisatie komt niet veel: een paar vragen in een schippersblad van de kerk, de antwoorden kun je zó invullen van- het blad. Je kunt een tien hebben, en er nog niets van af weten. De contactdagen die de kerk organiseert, worden zeer op prijs gesteld, van heinde en ver komen de gezinnen. Oude beken den zien elkaar weer. ..Met de taal in het buitenland redden we ons wel", een ander probleem. Een mondje vol is in de praktijk gauw opgedaan en zelfbedieningswinkels zijn ideaal in dit opzicht. Overigens krijgt tweederde van de schippersjeugd voortgezet onderwijs, en op de la gere school al is er Franse en Duitse les voor hen, eenvoudige zinnetjes waarmee ze boodschap pen kunnen doen. „Even een kopje koffie bij el kaar drinken? Soms. als je onver wacht in een sluis ligt met een kennis." „Alle dagen nieuwe zorgen", zegt de naam van het honderd- vijf en vijftig ton metende motor schip. ..Het is een erg afwisse lend leven en je verveelt je zel den", zeggen de bewoners. In een radeloze situatie zit de jonge vader, als de oorzaak van zijn vadertrots maar in de wieg ligt te brullen en niet van zins blijkt hiermee op te houden, terwijl vrouwlief uit Zo niet de kraamheren van deze foto, die de baby flink bij de beentjes durven te pak ken. Een luier omspelden kunnen ze trou wens ook erg handig, kijk maar eens naar hun servetachtig schort, 't Is altijd prettig als pa ook zijn mouwen op kan stropen in geval van nood. Trouwens, met het lange weekend mag hij tegenwoordig meer van zijn spruit genieten dan vroeger het geval was, en voor wat hoort wat. En daarom: de vaderschool. Deze les in billetjes-poederen werd gegeven in Göppingen in West-Duits- land, maar ook in ons land zijn er kruisver enigingen, die voor leergierige jongemannen vader-cursussen organiseren. Als de ooie vaar zich dan aandient, is de kraamheer op alles voorbereid, en kan hij hem met open armen ontvangen. Vroeger was een uitvinding een belevenis, maar tegen woordig worden we er haast onder bedolven en op elk ge bied! Daarom kunnen we er ons nauwelijks meer over opwinden, hoewel ons huisvrouwelijk bestaan toch door alle nieuwe hulpmiddelen sterk vereen voudigd is! Alleen voor de tuin waren tot dusver weinig opzienbarende vindingen bekend, want uit eindelijk stelt het werken met Jevend materiaal Maar de kwekers zitten toch ook niet stil en een nieuwe zaaimethode wordt ous thans gepre senteerd, waardoor de grootste leek er een tuin vol bloemen, een mooi gazon en een gevarieerd moes- cn kruidentuintje op na kan houden. De nieuwe vinding berust op een systeem A'an een gelijkmatige verdeling van het zaad tussen celstof, dat we maar voor het uitrollen of neer leggen hebben. Wat een oplossing, als ons gazonnetje door de barre winter heeft geleden. We schoffelen alleen het oude gras af en rollen dc nieuwe grasloper er over uit. die 50 cm breed is. Het is dus ge makkelijk te berekenen hoeveel we nodig hebben. Een paar meter uitrollen, besproeien en dan weer verder tot we klaar zijn en besluiten met de lo pers met een halve centimeter aarde te bedekken. Dit laagje met een plankje of de achterkant van de schop aandrukken. VAN BLOEM'EN PLANT soep Bang „Daar ben ik ook bang voor, nog altijd, en dat is eigenlijk ie dere schippersvrouw." bekent me vrouw Veuger eerlijk. Een kleu terschool, daar komen schippers kinderen in de regel niet aan toe, hoogstens voor de tijd, dat ze aan de kant liggen. Van hun zesde tot hun achtste jaar gaan ze naar de zgn. „ligplaatsschool" waar ze individueel onderwijs ontvangen, elk met een eigen leermap en eigen leerstof. Als het schipperskroost acht jaar Is, openen zich de poorten van de schippers-school voor hen. Daar vinden ze acht 'klassen met halfjaarlijkse overgangen. In vier jaar leren ze net zoveel als hun collega's aan de wal in zes jaar. Trots vertelt moeder Veu ger: „Onze kinderen kwamen alle maal meteen in de tweede klas en zijn nooit blijven zitten". De schoolpoort gaat open, maar de schuifdeur van de roef gaat dicht voor het achtjarige schipperskind, ze moeten van boord en zijn niet langer onder moeders vleugels. Een internaat of kosthuis, daar zijn ze nu op aangewezen. Het valt met mee. om zo n jong kind al aan de buitenwereld te moeten afstaan. Het merkwaardige is. dat de vaders er geducht mee tobben, en de moeders het ogenblik, dat het kind van boord af moet, het flinkste doorstaan. Er was een vader, die zijn kind naar school bracht en bij liet afscheid een dikke zoen gaf. Het kind liep, zonder op of om te kijken van hem weg eu aan het gestrekte ruggetje wist hij: „ze loopt te huilen". Ook bij hemzelf liepen de tranen over de wangen, maar gelukkig, ze zagen het niet van elkaar. Er zijn spanningen, toch valt de aanpassing geweldig mee. Als een kind zich veilig voelt en het gezellig heeft kan het zich wondermooi aanpassen aan het nieuwe „tehuis". Maar zoals het klokje thuis bij moeder tikt, tikt het toch nergens... In de kost De familie Veuger heeft erva ring met kosthuizen en internaat „In een internaat scheren ze de kinderen over één kam. In eer. Na de „uitspattingen" van de feestdagen gaan we weer „nor maal eten; gewoon een degelijke i wintersoep oj> het menu. waarvoor de basis erwten of bonen zijn. is ook niet te versmaden! Is 2o'n soep te dun uitgevallen, dan kunt i u er een geschilde aardappel door heen raspen, dat zult u wel we- I ten. Het kan tegenwoordig echter nog eenvoudiger: strooi er een eet- I lepel instant-a ardappel-puree-poe- der door, en klaar is kees, zonder I vuile handen. Welk een vermoeiende winter beleven we. Niemand jammert, maar iedereen zucht. Als je men sen op straat passeert die samen oplopen of even bij elkaar staan te praten, hoor je: „en onze slaap kamer is zo koud, ik durf er ge woonweg niet meer naar toe" en je ziet de ijsbloemen op de ruiten, je hoort de harde stilte van zo'ii kamer, je ziet ook de hand die met een traag gebaar de volgende morgen het gordijn opzij schuift: wéér sneeuw, of: wéér die nijdige, vochtige wind van gister; en je weet dat voor de persoon in kwestie dan weer een man, een kind, of wie zal het zeggen: zijzelf „erdoor" moet, dat de zorgen over kleding, warm te, over duurte, de daaglijksc blij moedigheid verdringen. Ik reed deze week acht maal in een tram of bus: alle keren za ten de mensen in zichzelf verzon ken te huiveren; er was bijna geen gesprek meer. Eenmaal hoor de ik: ,,o zeg, ik voelde zijn ogen in mijn rug!" gevolgd door een ademloos „oh", maar dat was dan ook van 2 allerliefste ze ventienjarige jongedames. Jeugd doet -aan stromen denken, aan on weerstaanbaar stromen van be ken, en hoewel ik een paar re gels van Boutens totaal uit hun verband ruk, moet ik, verkerend tussen jonge mensen, ook in deze barre tijd denken: „o, wij weten wel wat kracht, alle stille sneeuw die gadert, van uw bergen smel ten doet" en iedere moeder die met zorgen in haar hart ach ter haar snaterende dochtertjes aanloopt en de bestopte maillots ziet, of de lieve zoontjes op huis ziet aan komen met de natte, snel slijtende lange broeken, moet eigenlijk dankbaar zijn dat zijzelf de zorg en de 'kinderen de stop pen hebben, want zo is 'het het best verdeeld. Dit maar even. briefschrijfsters, om u te zeggen dat u zich niet zo moet excuseren over „die klei nigheden" die toch als u schrijft onwillekeurig naar boven komen, heus. ik heb ook mijn kleinighe den. En ik ben zo ontzaglijk blij dat het kleinigheden zijn. Sinds in onze kennissenkring het eerste do delijk ongeval is gebeurd, worden onze gedachten weer bepaald bij engelen Gods. engelen die ons en onze kinderen geleiden over de hobbels en bobbels van de slecht geruimde straten, over de barre buitenwegen, over het laagje Bij de aanleg van een nieuw gazon eerst de grond normaal spitten en gelijk harken. Is de grond onbemest, dan eerst 100 gram gemengde kunstmestkor- relmest per vierkante meter uitstrooien en inharken. Zo mo gelijk tien dagen vóór het zaai en. dat bij voorkeur tussen half maart en half mei zal moeten geschieden. Behalve het gemak biedt de grasloper het grote voordeel van de ge lijkmatige zaadverdeling, een voedingsstof voor het eerste begin, het voorkomen van vo- gelschade en eventueel weg spoelen van het zaad. Alleen bij langdurige droogte zal ge goten moeten worden. Zaadmatjes zaaien of uitplanten. spreiden we nu kleurige lapjes van cel- stof uit, als gekleurd wasgoed op de bleek! De bloemzaad matjes zijn verkrijgbaar in sets van 6 stuks in 6 kleuren en soorten, met een afmeting van 25 x 25 cm. Desnoods kun nen ze nog met een gewone schaar in tweeën of vieren ge deeld worden. We draperen al die kleurige lapjes over ons bordertje en verleggen ze net zo vaak tot de kleurcombinatie ons bevalt. Bedenk dat de planten breder uitgroeien dan de lapjes groot zijn, zodat we bij het uitleggen 15 cm houden rondom elk matje, ook langs de paden. Vóór het zaaien en liefst 10 dagen van te voren. 50 gram korrelmest per vierkante me ter uitstrooien en inharken. Na het uitspreiden van de matjes goed besproeien en daarna met een halve centimeter aarde af dekken en aandrukken. Dan volgt een tijd van spanning naar de bloemenweelde, die de kweker ons voor de zomer heeft beloofd. Kruidenhoekje klein kruiden hoekje. de huisvrouw, ook al gemakkelijk te verwezenlijken door het nieuwe zaaisysteem. Het krui- denzaadmatje bevat rijtjes pe terselie, selderij, dille, pimper- de behandeling is als van de bloemenzaad- matjes. Wat de groenten be treft kunnen we kiezen tussen radijs, spinazie, zomerpeen en winterpeen. alsook inmaak uitjes. met daarnaast een zaadmat met 6 verschillende koolsoorten. Ondanks sneeuw en ijs staat het zaaiseizoen toch voor de deur en met meer vreugde dan ooit zullen we ons op de tuin- arbeid werpen. Laten we dan profiteren van de uitvinding van een vakman, die ons het tuinieren zo zeer vergemakke lijkt! Tuinkruiden Wat doen we er mee Een bosje peterselie of selderij heeft de groenteboer wel voor ons in voorraad, bonenkruid wordt al wat minder, maar vraag hem niet naar koriander, lavas venkel of marjoraan. Bieslook en pimper nel, ooit van gehoord? Het zijn allo geurige tuinkrui- Iden die onze maaltijden roman tisch en persoonlijk kunnen ma ken. Tuinkruiden kan men gemak- kelijk zelf kweken in een apart hoekje van de tuin en zelfs in een bloempot op de vensterbank, I mits ze een lichte standplaats J krijgen. Hoe ze gekweekt worden en in welke recepten ze verwerkt kunnen worden komt men voor een kwartje aan de weet. over te schrijven op giro no. 363081 van het Voorlichtingsbureau voor de a °P Voeding in Den Haag. op het bij- ~c~ "t rook je vermelden: Tuinkruiden. noods het vol deernis verzorgen Dan ontvangen sneeuw met de verraderlijke glad- keert u" zei Jezus, keer je om. heid eronder, over de dichtgevro- Vaak had ik vroeger het idee dat ren 'kanalen (waar ze tóch op zoiets op zijn minst het aanne- kiauterenj en vijvers. Engelen die men van een ingewikkelde denk- omgaand het riTTA eT„ «oeKje en draait BID EN toekomst onze hand niet r..««» geen volgorde al- voor basilicumsaus of gulyas met eenheid, daarvoor marjolein, want het staat er al- c w lemaal in. .illllllllllli' chaam. al gebed WERK, dat leen, dat is moesten we als het ware één woord hebben. Het gehele doel bidden is al; werk, omge- al ons "werk dat wij in ophoudend gesprek bewaren voor ziekte. Die voorko- structuur inhield. Bij 'het ouder met God verrichten: gebed, men dat auto's slippen. Engelen worden, ontdekken we dat het Aan de heer en mevrouw die ook die soms iemand thuishalen. niet anders is dan ons omkeren om beurten op zaterdag het eerst En, daar het christelijk geloof en de zon van God ons hart te de Open Brief mogen lezen (en armen. Alles anders te nooit ruzie!) wil ik beloven dat ik Gods kant. geen plek in ons leven overslaat: laten engelen die onze blijmoedigheid behoeden, die de koude rand om ons hart doen smelten. Nu het woord: dooi weer iets voor ons gaat betekenen, moesten wij eigenlijk ook verlangen dat de starheid van het hart zich ge wonnen geeft aan een vrij, onbe kommerd stromen. Ik zie het soms in een brief samengaan: als het materiële zorg geeft, is er de vrees dat men zich er geestelijk niet meer bovenuit kan werken, .,Als Jan 's avonds thuiskomt, moppert hij over de slordigheid in de kamer. Natuurlijk, hij is moe. En hij ziet niet hoe ik het na vieren een beetje genoeglijk tracht te houden met vier wilde brassen in één kamer. Stuur ik de drie oudsten tot 6 uur naar bui ten (als het lukt) dan klaagt hij over de manier waarop ik hen hun kleren laat ruïneren.... Ik zie het natuurlijk ook, ik zie zelfs dat hij in zekere zin gelijk heeft. Ik zal hem niet voor de voeten wer pen: doe jij het dan eens. Maar het knaagt aan mijn opgewekt- Nog meer gemak voor de huisvrouw persoonlijk schrijven nog De huisvrouw heeft tegenwoor- nader op het bovenstaande dig een hele conserven-en/of diep- vriesindustrie achter de hand, als eens gauw klaar wil zijn of heeft laten mislukken. inga: een brief zorgvuldig opgebouwd denksche ma; ook ben ik geen filosofe, maar een echte briefschrijfster die. zoals het bij briefschrijven behoort, zonder vrees achter haar gedachten aanwandelt. En helaas ben ik dan toch al vaak te moei lijk. zoals mevr. V. mij deze week duidelijk maakte Gelukkig zegt zij na: „Ditis een wereld naast de mijne, ik sta buiten uw gedachten" nog: „men spreekt niet iedereen aan, ieder heeft zo zijn eigen kring' er is geen brief voor ailen, "ai streef ik dan ook naar een brief voor vélen. Uw onderwerp echter is belangrijk genoeg: ik hoop er de volgende week op in te gaan. Daarmee kunnen wij een kant- en-klaarmaaltijd op tafel toveren in weinig tijd. Natuurlijk uit Ame rika komt het volgende snufje, dat nog een stapje verder gaat dan bij ons. Men koopt daar groenten, die ingevroren zijn in een lekker botersausje. Bovendien is de groente verpakt in een stevige luchtdichte zak, u snapt het al: geur en smaak worden zodoende vastgehouden. Nog een voordeel: met verpaking en al gaat ons menu in de pan en als de inhoud op goede temperatuur is worden groente en saus in de schaal ge- opgediend. De verpak- En heid, dat laatste beetje dat ik a zijn thuiskomst had bewaard..." Kijk, dit is een vechten tegen verwachts te eindigen: wie a die dame midden in de brief niet leuk? Ik bedoel die symbolische - dame met Snoetje en pen? Er is heer in de lezerskring die Nu moet ik zeggen, met dank voor je brief van maandagmorgen: hot Avas méér dan het materiële. Hier gaat niet mijn bedoeling je op ie plaats dit plaatje zo slecht vindt passen het togen dc vrees: kan hij hier te zetten met de vorige brief. Ik bij het beeld dat hij zich van mij zo wet gelukkig zijn? Ziet hij niet wou je een manier van denken teveel het negatieve? Leert hij aan de hand doen die je het gra- zichzelf wel (leer ik hem wel) ge- ven en piekeren iukkig te zijn. leert hij wel vech- te. Als je op de ten voor een zonnige kijk op de senharten klopt dingen, tellen wij wel, onder het niet terug, dan is daar. gemopper van hem en de lichte beeld van vandaag: bevroren va- zucht van mij door. al de din- ter. En dan kun je wel gaan hak- gen waarin wij gezegend worden? ken, maar dan krijg je hoogstens Lieve vriendin, en met jou vijf scheuren. Het strómen kan pas anderen wier klacht je zo uitne- na dooi. na warmte, na zon ko mend vertolkte: ik zou zeggen van men. Daarom zei ik: bid voor hen. ia. Want jullie hart is niet star. Niet als weinig maar als veel. Deze Avinter is een kwelling. Soms hoor je zeggen: ik kan al- Maar het gemopper en gezucht leen-maar bidden. Alleen-maar is ertegen bewijzen dat het ijs gaat dan een aanduiding van een po- scheuren en kraken omdat de vere bezigheid. Maar wie dat zegt, stroom doorgang vraagt. „Be- ziet niet dat het intens bezigzijn king is bovendien zó geconstru- ïcts on- eerd. dat in de pan tegelijkertijd wie vindt andere levensmiddelen kunnen worden gekookt. Voor de afwas behoeft men de hand niet meer te draaien: één vuile pan is de moeite niet. heeft gevormd dat hij weigert de t lïchtermaak- Open Brief te lezen. Deze wordt lur van men- hem nu vóórgelezen. Zal ik om ■feór m°Pnn" krulletjes vragen? En om een paar wijdopengesperde ogen?! Geen „Bent U ook zo'n man Omdat de redactrice, die we kelijks voor u de rubriek „Bent U ook zo'n man?" verzorgt, door de griep aan haar bed ge kluisterd is, moeten we, jam mer genoeg, een week over slaan. Ook namens u, wensen wij haar van harte spoedig beterschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15