Ook invaliden kunnen uitkering ontvangen Politieke motieven spelen bij gratiebeleid geen rol Vanmiddag stemming over verdrag met Duitsland Nu spoedig akkoord over c.a.o. grafici? Maandag eindoordeel over c.a.o. confectie? Knoeierij van boeren om toeslag „valt mee'' LEIDERDORP ifi UWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 Minister-president De Quay zegt toe: Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen (Van onze parlementsredactie) Ook zij, die als gevolg van de nazivervolging invalide zijn geworden, zul- Jn kunnen delen in het bedrag van DM 125 miljoen, die West-Duitsland oor de nazislachtoffers beschikbaar stelt. Dit zei de minister-president, Irof. dr. J. de Quay gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling >an het algemeen verdrag met Duitsland. Hij richtte zich hierbij vooral ot de heer Smallenbroek (a.r.), die van deze toezegging de steun van de lx. fractie min of meer afhankelijk had gesteld. Staatssecretaris Van louten (buitenlandse zaken) en Stijkel (verkeer en waterstaat) deelde mee, lat de belanghebbenden zich akkoord hebben verklaard met de bepalin- |en van het verdrag inzake de Eemsmond en de Rijnvaart Van een der- jelijke mededeling had dr. Diepenhorst (c.h.) de steun van zijn fractie aan iet verdrag afhankelijk gesteld. Vanmiddag zou over het verdrag porden gestemd. Het leek gisteren al pel zeker, dat liet aantal voorstem- jers een zeer grote meerderheid zal •ormen. Wel werd door de verschil- ende sprekers nog eens benadrukt, lat zij niet van harte voor zouden lemmen. Dit werd door minister Zijl ira zeer begrijpelijk geacht Minister iuns nam in tweede termijn, na de dtspraak van prof. Zijlstra, een meer iritische houding jegens het verdrag an dan hij in eerste termijn had ge- laan. Instemming wekte bij een groot a an al Kamerleden het betoog van prof. De )uay. Hij sprak over de verdeling van |e DM 125 miljoen, waarover, zoals men veet, een commissie onder voorzitter- chap van dr. W. Drees een voorstel had tedaan. Van verschillende zijden in de tamer was ervoor gepleit, ook de inva- iden onder de nazislachtoffers van een' litkering op grond van het verdrag te aten profiteren. De commissie-Drees had dit ontraden, kndat het erbij betrekken van de inva- iden onvermijdelijk zou moeten leiden pt het instellen van medisch onderzoek in onderzoekingen naar de oorzaak van |e invaliditeit. Dit zou waarschijnlijk een lubjectieve beoordeling tot gevolg héb ten en bovendien leiden tot uitstel van (Ie uitbetaling. Prof. De Quay kon de Kamerleden gis- eren echter meedelen, dat hij had laten lagaan, of een andere oplossing volgens en objectieve maatstaf was te vinden. mmm )p grond daarvan was hij tot de con- 'lusie gekomen, dat invalide oud-ver- ietstrijders onder de regeling kunnen vallen voor zover zij een buitengewoon li© Penfloen eenieten. De overige invalide ijt. oazislachtoffers zouden voor een iiltke- 'ing in aanmerking kunnen komen, voor - lover zü vallen onder de regeling hulp- verlening oorlogsslachtoffers Van het Iff» ninisterle van maatschappelijk werk. Prof, De Quay wees er wel op, dat bij het hanteren van deze maatstaven geen onderscheid kan woltien ge maakt naar de ernst van de invalidi teit en op grond van de omstandig- herd of de invaliditeit blijvend of slechts tijdelijk is. Bovendien moet j het verband tussen nazivervolging en J invaliditeit al zijn vastgesteld. I De Kamer nam, zo bleek bij de re- Rieken, hiermee gaarne genoegen. Der- lalve zullen alle invaliden eenzelfde uit tering ontvangen. Hebben zij bovendien log meer dan drie maanden gevangen fezeten dan ontvangen zij daarbij nog 1 [en uitkering op grond van deze gevan- fenschap. Minister De Quay sprak de loop uit, dat spoedig tot vaststelling van le bedragen en tot uitkering kan wor- |en overgegaan. Rectificatie Merkwaardig genoeg werd gister- niddag nauwelijks teruggekomen op Ie eis tot uitstel van ratificatie van iet verdrag totdat meer inzicht was «kregen in de Europese gezindheid •an West-Duitsland. Minister Luns weigerde verband te leggen tussen het Jederlands-Duitse verdrag en het ver- Irag, dat Duitsland met Frankrijk leeft gesloten en op grond waarvan le Europese gezindheid van de Bonds- epubliek in twijfel was getrokken. Minister Luns had er onder meer op «wezen, dat ook de Eerste Kamer het rerdrag met Duitsland nog moet goed- dat hiermee nog wel wat tijd tal zijn gemoeid. Kennelijk vond de Kamer dat met de mededelingen van de bewindsman genoegen kon worden ge komen. Over dit belangrijke punt werd In tweede termijn sleohts nog door een enkel Kamerlid gesproken. Minister Korthals (verkeer en water staat), sprekende over de waterstaatfkun- Sige aspecten van het verdrag, zei over de verontreiniging van de Rijn. dat het Kiet mogelijk was in een bilateraal ver drag als het onderhavige een zaak te regelen, die Slechts in multilateraal ver pand kan worden opgelost By de replieken zei prof. Pat(jn (soc.). ervoor te voelen, met dr. Bruins Slot (a.r.) te zeggen, dat Nederland de nazi slachtoffers zelf eerder en beter schade loos had moeten stellen. Hü vroeg de regering, de nazislachtoffers er niet on der te laten lijden, als de Eerste Kamer het verdrag verwerpt. ANWB neemt mensen van KNAC in dienst Als verder uitvloeisel van de inten sieve samenwerking die zal ontstaan ussen de A.N.W.B. en de KLN.A.C. ts >csloten dat personeel van de K.N.A.C bij de A.N.W.B. in dienst zal treden Hoeveel personeelsleden het betreffen zal kon nog niet worden meegedeeld Steeds zal bij het overgaan van perso neelsleden uitgegaan worden van het principe dat zij in minstens gelijkwaar dige posities bij de A.N.W.B. komen te werken. Dr. Diepenhorst wees erop, dat zijn kritiek nog slechts matig was geweest en had getuigd van zelfbeheersing. Het zou hem niet verwonderen, als er n totstandkoming van dit verdrag Duitóland meer geschilpunten zouden be staan dan ervoor het geval was. Op zijn belangrijke vragen inzake de Eemsmon- ding en de Rijnvaart zei staatssecretaris Stijkel, dat er geen verschil bestaat tus sen het oordeel van de belanghebbenden en dat van de regering. Hij deelde mee, dat de regering streeft naar een regime voor de overige internationale binnen wateren dan de Rijn, dat is geïnspireerd door de Acte van Mannheim. De heer Scheps (soc.), die zijn af wijzend standpunt onverkort hand haafde, meende, dat het nieuwe Duits land onderhandelingsmethoden had toegepast, die men van het vorige Duitsland had kunnen verwachten Minister Luns meende, dat deze ver gelijking toch wel wat ver gaat. On danks zijn kritiek toonde de heer Scheps, en na hem de heer Smallen broek, grote erkentelijkheid voor de in de verdeling van de DM 125 mil joen aangebrachte wijziging. Behalve de inhoud en de totstand koming van het verdrag speelde nog een ander argument een rol bij het bepalen van het standpunt door de verschillende fracties. Reeds voo ondertekening was de Kamer, op c missieniveau, door de betrokken be windslieden ingelicht over de loop vaai de onderhandelingen. Dit maakte het en verschillende sprekers ga ven dat toe des te moeilijker oir nu nog mee te werken aan verwer ping van het voor velen verwerpelijke verdrag. Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- gingsyermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer Werkgevers wellicht bereid vakantie met één dag te verlengen TTIT het communiqué dat de bestu- ren der werkgevers- en werkne mers-organisaties in het grafisch be drijf gistermiddag hebben verstrekt naar aanleiding van de dreigende sta kingsacties als gevolg van het vastlo pen der onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. voor het technisch per soneel, mag de conclusie worden ge- Minister Beerman antwoordt Senaat: ZEER weinig concrete mededelingen heeft minister Beerman (justitie) gistermiddag gedaan in de Eerste Kamer, toen hij de vragen en op merkingen van verscheidene senatoren met betrekking tot de eventuele gratiëring van de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda gevangen zitten, beantwoordde. De minister verklaarde alleen uit drukkelijk, dat politieke overwegin gen bij het gratiebeleid in Nederland geen rol mogen spelen. De stemming óver de begroting werd, op verzoek van de socialistische afgevaardigde mr. G. J. P. Cammelbeeck, aangehou den tot volgende week dinsdag. De P.v.d.A.-£ractie wilde zich eerst nog beraden over de consequenties die de beantwoording van de minister opriep Minister Beerman vond het begrijpe lijk dat nu weer herinneringen aan groot leed en grof onrecht worden wakker geroepen. De vier oorlogsmisdadigers in Breda hebben daarin een zeer belangrijk aandeel gehad. De gratieverlening heeft volgens de minister tweeërlei aspect, namelijk een algemeen en een bijzonder toegespitst op het individuele geval. Elke gratiever lening moet nauwkeurig worden onder zocht. terwijl een beslissing eerst na veel overleg moet worden genomen. De minister gaf dan ook. de verzeke ring dat het beslissen op verzoeken tot het verlenen van gratie door hem zeer consciëntieus wordit overwogen en dat hij juist in deze 'gevallen bijzondere waarde hecht aan het advies van de rechter. Ook het argument: ..Moet ik dat nog doen?" is medebepalend, maar niet beslissend. Minister Beerma n'had zich verwon derd over de opmerkingen van de com munistische afgevaardigde mevrouw Van Ommeren—Averink. Hij herinnerde eraan dat in 1955 bij het bezoek van dr. Adenauer aan Moskou door de Sow- Jetunie 9628 oorlogs-misdadigers wer den gegratieerd. Uit welke overwegin gen? Uit edelmoedigheid of uit politieke overwegingen?, zo vroeg hij aan de com muniste. V er schillen Uitvoerig stond minister Beerman stil bij de verschillen tussen politieke de linquenten en oorlogsmisdadigers. In het begin stond de regeling op het standpunt dat het Besluit buitengewoon strafrecht voldoende omslag bood. De bijzondere raad van cassatie besliste in februari 1947 dat Duitsers niet konden worden berecht. Om in die impasse te voorzien besloot de regering dat geloka liseerde bedrijvers van oorlogsmisdrij ven konden worden gestraft door invoe ging van een artikel in het Besluit bui tengewoon strafrecht. In dit verband is aansluiting gezocht bij de delictsom schrijving van Londen. Over het algemene aspect van de gra tieverlening zei de minister nog dat men hierbij kan overwegen gratie uit te sluiten. Aan de andere kant is gratie verlening wel bepleit voor categorieën delinquenten. De algemene aspecten kun nen een gunstig en ongunstig klimaat vormen waarbinnen het individuele ge val zal moeten worden beoordeeld. Met reserve Naar zijn mening moet over indi viduele gevallen met enige reserve wor den gesproken, ook al is de zaak ln technische zin „sub judice". Wie is ln staat een ooi-deel uit te spreken over een individueel geval?, zo vroeg de mi nister zich af. Het aantal mensen dat gefundeerd kan oordelen, is beperkt „Er is nauwelijks een onderwerp denkbaar dat zich slechter leent voor een brede discussie dan juist dit", al dus minister Beerman, die hiermede de woorden van een van zijn voorgangers aanhaalde. Zulk een discussie treft rechtstreeks labiele mensen in en buiten de gevangenis. Mensen die door de tijd niet zijn heengeholpen over de smart. Het nemen van een beslissing op het stuk van de gratie had de minis ter ondervonden als een van de moei lijkste taken die op zijn schouders rusten Tijdens de replieken verweet de heei Cammelbeeck (soc.) de minister dat hij de kritiek had omzeild. Het door de be windsman van de senatoren gevraagde begrip voor het gratiebeleid kon de heer Cammelbeeck niet opbrengen. Na de zeer vele kritische opmerkingen van an dere Kamerleden kon hij zich niet voor stellen dat deze met geen \yoord wilden repliceren. De heer Cammelbeeck her haalde daarna zijn vragen die hij dins dag in eerste instantie over het gratie beleid had gesteld en met name die over de actie van de hoogleraren Pomp» en Van Bemmelen Ondanks dit nogmaals aandringen op een duidelijk antwoord zei de ministei te blijven bij hetgeen hij in eerste in stantie hierover had gezegd. „Dat is dul delijk geweest en de andere leden de Kamer hebben dat begrepen. Ik do geen verdere mededelingen", zo zei ml nister Beerman enigszins geprikkeld. Te kort Voor minister Beerman over het gra tiebeleid kwam te spreken, was hij nog ingegaan op enkele algemene opmerkin gen met betrekking tot het door hem gevoerde beleid. Veel senatoren hadden dinsdag verklaard dat de minister ln zijn ambtsperiode te weinig wetgevende arbeid heeft verricht. De minister zeJ ln zijn antwoord dat een periode vaD vier jaar voor een minister van justitie, wat de wetgevende arbeid aangaat, eigenlijk te kort is. Die arbeid'is. dat is hem bij bestudering van de historie van verscheidene wetsontwerpen gebleken, een werk van langere adem dan vroe ger. Hij was onder de indruk gekomen van het volume wetgevende arbeid d3t op internationaal niveau wordt verricht door de stafafdeling wetgeving van zijn departement. „Dat neemt niet weg dat deze stafafdeling versterking behoeft", zo zei hij. In de nog resterende periode van zijn ambtstermijn zou nog een nieuw ont werp Vreemdelingenwet worden Inge diend, terwijl ook ontwerpen op het ge bied van de vakantie, het auteursrecht en de zetelverplaatsing nagenoeg gereed zUn. Over het tempo van de arbeid der her ziening van het Burgerlij kwetboek zal minister Beerman dat dit bepaald wordt door het driemanschap daV na overlijden van prof. Mefters, diens overnam. Toen dit driemanschap die taak aanvaardde, is opgemerkt dat geen drievoudige versnelling zou mogen worden verwacht, maar een negenvou dige vertraging... „Commandobrug" Hij haakte ook nog even ln op de op merking van de anti-revolutionaire af gevaardigde prof. mr. dr. I. A. Diepen horst, die de plaats van het ministerie van justitie een registratiekamer commandobrug van de regering had ge noemd. „Het eerste etiket spréékt me niet aan en het tweede acht ik een staatsrechtelijk monstrum. De ministei van justitie is op de commandobrug als loods wanneer het regeringsschip door Juridisch vaarwater vaart", aldus minis ter Beerman. Over de groentijd deelde de minis ter ten slotte nog mee dat het niet op de weg van de minister van jus titie lig,t een standpunt in te nemen ten aanzien van het instituut van de groentijd. „Dat is de taak van mijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen." Tegen het slaan bij de ontgroening had de minister ern stig bezwaar. De studentencorpora moeten uit zichzelf begrijpen dat dit verschijnselen zijn die niet tolerabel zijn. trokken dat men aan werkgeverszijde bereid is een belangrijke concessie te doei. op het punt van de door de werknemersbonden geëiste vakantie verlenging. De onderhandelingen over de grafi sche c.a.o. zullen waarschijnlijk reeds morgen worden hervat. Hoewel men noch van werkgevers-, noch van werknemerszijde bereid was commentaar te leveren op het commu- niqié, kan worden aangenomen dat de werkgeversdelegatie de bevoegdheid zal krijgen een belangrijke concessii doen aan de wensen der werknemers bonden op het stuk van vakantie-uit breiding, die hét grote struikelblok bij het overleg bleek te zijn. Zoals bekend eisten de werknemers nog dit jaar verlenging van de vakan tie-periode van dertien tot vijftien da gen. Naar wij verwachten zullen de werkgevers. die aanvankelijk elke vorm van vakantie-uitbreiding afw zich bü de komende onderhandelingen bereid verklaren de vakantie dit jaar één dag te verlengen. Bovendien znllen zü mogelük bereid zyn aan dt derhandelingen over de tweede vakan tiedag bü de besprekingen over de c.a.o. jor 1964 prioriteit te verlenen. Het feit, dat de werknemersbonden zich bereid hebben verklaard om in een officieel communiqié van beide partijen bij de c.a.o. een dringend beroep op hun leden te doen zich van „wilde" te onthouden, wüst erop. dat ook deze zijde de mogelijkheid van spoedig akkoord thans niet uitgesloten wordt geacht. De werknemers zouden terwille hiervan vrij zeker hun eis „twee dagen" wel willen beperken tot ..één dag". Zo zou de oplossing dan lie gen in het aloude „verschil delen." Teleurstelling bij voorstanders van nieuw loonsysteem (Van c sociaal-economische redactie) looncommissie van de Slichting van de Arbeid heeft gisteren beslo- de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de confectie-industrie te leggen aan het College van Rijksbemiddelaars, aangezien ook in het bestuur der stichting, zoals gemeld, geen goedkeuring van de züde der werkge- kon worden verkregen op de over eengekomen vakantie-uitbreiding. Zeer aarschünlük zal het College van Rüks- bemiddelaars reeds a.s. maandag ziin oordeel over de confectie-c.a.o. uitspre ken. Aan het lot van deze overeenkomst behoeft thans nauwelijks meer getwij feld te worden, daar het college haar reeds vorig jaar, toen het oude loonsys teem nog bestond, heeft afgekeurd. Af gezien echter hiervan bestaat er by de voorstanders van het nieuwe loonvor mingssysteem, waarvan de spelregels onlangs bij ministeriële beschikking kracht zijn geworden, teleurstelling de gang van zaken met de c.a.o. de confectie-industrie. Zij moeten stateren, dat, waar onder het nie systeem de verantwoordelijkheden bij het bedrijfsleven zelf worden gelegd, dit bedrijfsleven de eerste de beste „grote c.a.o." al niet in veilige haven wist te brengen en weer terug moet vallen de overheid. Dit is temeer teleurstellend, omdat de werkgevers- en werknemersorganisa ties in de bedrijfstak zelve over struikelblok van de vakantieverlengine wél zijn heengekomen. Slippartij eist dode en zwaargewonden Op de Peeldijk tussen Elsendorp en Handek onder de gemeente Gemert is de 24-jarige heer B. W. M. de By uit Eind- haven gisteren met zyn personenauto te gen een boom gereden en om het leven gekomen. Zün verloofde, die naast hem zat, moest ernstig gewond naar het zie kenhuis te Veghel worden overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. Achter in de auto zat de moeder van de heer De Bij, die eveneens met ernstige wondingen naar het ziekenhuis is voerd. De wagen is vermoedelijk op een ijsrichel langs de weg geslipt. 70 Procent is overdreven F een onlangs gepubliceerd ver slag van een zitting van de eco nomische politierechter te Arnhem werd gemeld, dat niet minder dan ze ventig procent van de landbouwers een onjuiste aangifte doen om in aan merking te komen voor de graantoe- slag van de overheid. Bij informatie is ons thans gebleken, dat dit per centage schromelijk overdreven is. De officiële cijfers geven een veel gun stiger beeld van de omvang der knoeierijen. Elk jaar, in mei als de boeren hun bouwplan hebben vastgesteld, moeten de gemengde landbouwbedrijven op de zandgronden aangifte doen van het te verbouwen graanareaal, om voor de graantoeslag van f175 per hectare in aanmerking te kunnen komen. Deze op gaven moeten geschieden bij de plaat selijke bureauhouders van de provin ciale voedselcommissarissen. Telkenja- re gaan controleurs van de Algemene Inspectiedienst op pad om steekproe- Vorig jaar werd een tiende deel var alle hiervoor in aanmerking komende landbouwers bezocht en tijdens de zit ting van de Arnhemse economische po litierechter. waarin enkele boeren zich voor een onjuiste aangifte hadden verantwoorden, werd verklaard, dat bij deze steekproeven aan het licht zou gekomen dat zeventig procent van bezochte boeren een valse aangifte hebben gedaan. Het werkelüke percentage onjuiste op gaven bedroeg echter zestien percent, zo werd ons van de züde der Nederland se Christelüke Boeren- en Tuindersbond meegedeeld. Hiertoe behoren echter nog een groot aantal landbouwers, die juridisch niet strafbaar worden geacht, omdat zü aannemeiük konden maken dat niet opzettelijk een onjuiste opgave werd verstrekt, büvoorbeeld in gevallen van kadastrale afwükingen, onbewust gemaakte fouten en van niet voldoende begrüpen van het opgave-formulIer. Het aantal boeren, dat strafrechtelijk vervolgd wordt, is zodoende nog merkelijk lager dan het werkelijke tal onjuiste aangiften. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren wel haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe c.a.o. voor de handarbeiders in de me taalindustrie. alsmede aan de c.a.o.'s voor de textielindustrie en voor het per- neel van de A.K.U. In geen van deze c.a.o.'s is vakantie verlenging overeengekomen. Ook deze akkoorden moeten nog door het College van Rijksbemiddelaars worden bekrach tigd, doch dit is een formele aangele genheid, omdat de Stichting van de Ar beid daartoe «nog) geen wettelijke be voegdheid bezit. Ontslag Nederlanders in Nieuw-Guinea versneld Het bestuur der Verenigde Naties in Nieuw-Guinea wil op 1 april geen Ne derlanders meer in dienst hebben, mo gelijk enkele uitzonderingen daarge laten. Vele Nederlanders, die tot 1 mei een contract hebben, kregen reeds een mededeling dat zy op korte termyn zul len worden ontslagen. De contracten vermelden een opzeggingstermyn van acht dagen. Het is de bedoeling, dat de ontslagenen zo spoedig mogelijk ver trekken. Thans zijn nog ruim tweehon derd Nederlanders in dienst Vorige week was nog verklaard dat het niet in de bedoeling lag hen te ont slaan maar slechts aandrang uit t« oefenen om vóór 15 april te vertrekken. Thans heeft New York echter opdracht gegeven tot ontslag. Ook vele van de honderd interna tionale ambtenaren hebben aanzegging van vertrek gekregen. Men wil, dat de laatsten 15 april vertrokken zullen zijn behalve de achttien in het Nederlands- Indonesisch akkoord genoemde hoge ambtenaren. Het Nederlands programma van radio. West-Nieuw-Guinea zal op 1 maart van 2% tot 2 uur per dag worden ingekrom pen en op 1 april geheel worden ge staakt omdat er dan toch haast geen Nederlanders meer zullen zijn. Ook het Nederlands personeel van de radio is tegen 1 april ontslagen. Maasdam sloepenrol was niet verplicht Kapitein Lagaay van de Maasdam v>us op de korte reis van Rotterdam naar Bremerhaven wettelijk niet verplicht tot een sloepenrol voor de passagiers, zo deelt de directie van de Holland- Amerika Lijn mede, als een reactie op de in verschillende publicaties gesteld® vraag, waarom aan boord van het pas sagiersschip, dat lek stootte in de mon ding van de Weser, geen alarmoefening ts gehouden. Het schepenbesluit-1952 draagt de ge zagvoerders op kort na het begin van elke reis appel-oefeningen te houden, uitgezonderd evenwel aan boord, van die schepen, „die een korte interna tionale reis ondernemen'. De achter grond van deze bepaling is, dat van passagiers, die een zo korte reis maken, niet mag worden verwacht dat zij da weg in het schip voldoende kennen. Hun veiligheid wordt gewaarborgd door een ander artikel van het schepenbesluit, waarin de verplichting staat dat de be manning geoefend wordt in het waar schuwen en verlenen van hulp aan de passagiers in tijden van nood. Deze training heeft de bemanning van de Maasdam inderdaad gehad Als extra maatregel was in iedere hut ln vier talen de gedragslyn aangegeven, die de passagiers bij alarm moesten vol gen. Het nummer van de sloep en het dek stonden daarbij vermeld. Bovendien is overal in het schip de weg naar hot sloependek door door rode en groene pijlen aangegeven. Het is bij de H.A.L, gebruikelijk, dat zowel tijdens het verblijf in de thuis haven als in New York een sloepenrol wordt gehouden voor de bemanning, wat voor de passagiersschepen betekent ge middeld twee keer per maand. Uit Bremen wordt bericht dat nog niets over de oorzaak van de aanvaring bekend is. De gezagvoerders, officieren, loodsen en getuigen moeten nog enkele verklaringen afleggen, aan de hand waarvan de Raad voor de Scheepvaart in Bremen (en Nederland) haar uitspraak zal doen. GROND VOOR 815 WONINGEN In aansluiting op de voorstellen tot grondverkoop. die B en W. de raad vorig jaar dedien. stellen zij thans voor opnieuw tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan Zijllaan en Meijepolder. bestemd voor de bouw van woningen, winkels en boxengarages, over te gaan. Het voorstel omvat de volgende ver kopen: 1. aan de heer C. Meerburg te Leider dorp, grond bestemd voor de bouw van 55 eengezinswoningen en 7 boxen garages, voor f 495.015; 2. aan Bouwbedrijf Koningen en Ba tenburg N.V. te 's-Gravenhage, grond bestemd voor de bouw van 58 eengezinswoningen en 15 boxen garages. voor f 510.840 3. aan de heer N. Mol te Leiderdorp, grond bestemd voor de bouw van 18 eengezinswoningen, voor f 186.300: 4. aan de heer W. Hcnnipman te Lei derdorp, grond bestemd voor de bouw van 7 eengezinswoningen, voor f 48.300; 5. aan Bouwbedrijf Joh. Noorlander en Zonen te Leiden, grond bestemd voor de bouw van 37 eengezinswo ningen en 8 boxengarages, voor f 365.780; 6. aan Fa. Van der Velden en De Jong te Leiderdorp, grond bestemd voor de bouw van 11 eengezinswo ningen en 5 boxengarages, voor f 109.435. 7. aan de heer G. S. Nagtegaal te Leiderdorp, grond bestemd voor de bouw van 18 eengezinswoningen, voor f 167.190; 8. aan de heer A. Buys te Voorburg, grond bestemd voor de bouw van 2 eengezinswoningen, voor f 22.000; 9. aan Bouwonderneming Bentim te 's-Gravenhage, grond bestemd voor de bouw van 25 eengezinswoningen, voor f 166.250; 10. aan Bouwbureau Joh. P. Schippers te 's-Gravenhage, M. J. Berg A. Boon te 's-Gravenhage, J. Weber te Rijswijk (Z.H.). L. P. van Brussel Zn. te Wassenaar. Bouwbureau Th. Fehling te Scheveningen en Centrale Handelmij. Buijs te 's-Gravenhage. grond bestemd voor de bouw van 584 etagewoningen en 9 winkels, voor f 2.671.205. De verkopen betreffen samen dus de verkoop van grond voor de bouw van 231 eengezinswoningen. 584 etagewonin gen, 9 winkels en 35 boxengarages, voor f 4.742.315. E.H.B.O.-diploma's uitgereikt In het dorpshuis reikte de burge meester een diploma uit aan een elftal dames, die met succes het examen EHBO hadden afgelegd. De heer Gallas zei het prettig te vinden, nu eens nader met de EHBO-afdeling te kunnen kennis maken. Het was hem opgevallen dat aan de laatste cursus alleen door dames was deelgenomen. Kennis van EHBO is geen overbodige zaak, integendeel. De wereld wordt gevaarlijker en dat moe ten wij dan niet ineens in het groot zien. Het aantal gevallen, waarbij het nodig is dat snel en goed wordt gehol pen, neemt toe De gediplomeerden zijn; mej. W. Aker, P. Corpelv. Dommelen. L. v. d. GaagArnoldus. mej. N. v. Hemerl, mej. A. Hooger- vorst, mevrouw KamladeSpruit, me vrouw W. J. KoehbruggeSchuurman, mej. D. Korpershoek, mej. E. G. A. de Kryger, mevrouw H. SlingerZaal en mevrouw J. Sterkv. Helmondt. Namens de cursisten bood mej. A. Hoogervorst aan dokter P. van 't Woud. die de cursus leidde fotomateriaal aan Mevrouw Van 't Woud kreeg bloemen. De dokter zei bewondering te heb ben voor zijn cursisten om hun door zettingsvermogen. Namens het bestuur bood voorzitter Brinksma hem eveneens fotomateriaal aan en een plantenbakje. Jaarvergadering Sparta In het dorpshuis hield gisteravond de gymnastiekvereniging „Sparta" haar jaarvergadering. Na opening door zitter G. v. d. Krol las de secretaris zyn jaarverslag dat o.m. een terugblik gaf op de herdenking van het 50-jarig be staan. De penningmeester kon maar een klein batig saldo vermelden. By de bestuursverkiezing werden mej M. v. d. Stoel en de heer H. van Driel herkozen. Mevrouw C. Straatsma stelde zich niet herkiesbaar. In haar plaats werd mevrouw H. J. Vochteloo—Oos- terveld gekozen. In de rondvraag werd gevraagd of het niet wenselijk zou zijn als vereni ging toe te treden tot het KNGV om in de gelegenheid te zijn aan wedstrijden deel te nemen. Met muziek en het ver- lonen van dia's werd de avond verder doorgebracht. Jaarvergadering van de Christen-vrouwen Het bestuur van de Christen-vrouwen bond, afd. Leiderdorp, ziet altyd weer kans om van de jaarvergadering een prettige avond te maken. Het zakelijke gedeelte wordt vlot afgewerkt, maar toch krijgen de leden een goed over zicht van het afgelopen jaar. Na opening meditatie door mevrouw Bleichrodt kreeg de secretaresse gelegenheid haar verslag uit te brengen. Dit jaar bestaat de afdeling vüf jaar. Er werd begonnen 81 leden. Dit aantal bedraagt thans Het werk van de bezoekcommissie die het contact met zieken e.a. onderhoudt, wordt zeer gewaardeerd. De avond werd verder gevuld met declamatie, het vertonen van dia's, waar van men een wedstrijd maakte in het herkennen van de onderwerpen en mu- Schilderij van de brug B. en W. stellen de raad voor van de heer J. C. Roelandse, Hoogmadeseweg 34 te Leiderdorp voor f425 een schilde rij te kopen, voorstellende de brug over de Rijn met omgeving. Verlichting torenuurwerk Door slijtage is het torenuurwerk van dc Hervormde kerk reeds geruime tijd buiten gebruik. De Hervormde kerk voogdij wil nu overgaan tot de aanschaf van een geheel nieuw elektrisch toren uurwerk met automatische slagwerk motor. De kosten worden geraamd op f 1500. Eenzelfde bedrag vergt de ver lichting van het uurwerk en B. en \V stellen nu de raad voor, dit laatste be drag voor rekening van de burgerlijke gemeente te nemen. Verkeersmaatregelen B, en W. stellen de raad voor een wachtverbod in te stellen voor de hoofd rijbaan van het deel van de Hoogmade seweg tussen de Hoofdstraat en de krui sing van deze weg met de Ericalaan. met uitzondering van de zuidoostelijke zijde van de Hoogmadeseweg. gelegen tussen Hoofdstraat en Kastanjelaan en uitzondering van het tot parkeer plaats bestemde deel van de weg. Vl'üziging uitbreidingsplan Blijkens een voorstel van B. en W. verdient het aanbeveling het uitbrei dingsplan in onderdelen Essenpark zo danig te wijzigen, dat het aan dc Hoog madeseweg grenzende deel wordt be stemd voor de bouw van een aantal bungalows. Subsidie-voorstellen B. en W. stellen de raad voor ook voor 1962 aan de hervormde vrouwen dienst een subsidie van f 100 toe te ken nen ten behoeve van de bejaardenso ciëteit. Voorts worden in overleg met de culturele raad de volgende subsidies voorgesteld: korfbalvereniging Veloci- tas f300 harmoniekapel Leiderdorp f 1.000; muziekschool Leiderdorp voor 1962 een aanvullende subsidie van f 550 cn voor 1963 een subsidie van f685 De muziekcommissic heeft een subsi die gevraagd voor het jaarlijkse advent- concert. B. en W. stellen voor het tekort van dit concert ad f90 te vergoeden. OEGSTGEEST Weigering bouwvergunning Op 27 september 1962 heeft J. A. C. van Leeuwen, Dorpstraat 77, bij B. en W. van Oegstgeest een verzoek ingediend om vergunning voor het bouwen van een warenhuis aan de Almondeweg. Bij besluit van 4 december hebben zij vergunning geweigerd: volgens het uit breidingsplan Oegstgeest-Noord is dit perceel bestemd voor ..industrieterrein" cn Jiet bouwen van een warenhuis is in strijd met deze bestemming. Appellant stelt, dat hem indertijd voor hetzelfde perceel wel (tydelijk) vergun ning is verleend. Naar aanleiding van een advies van de commissie van deskundigen toe tc kennen schadevergoedingen bij onteige ningen. hebben B. cn W. besloten in het vervolg geen tydelijke verguningen meer te verlenen. De commissie heeft erop gewezen dat by het verlenen van een tijdelijke vergunning dc gemeen te uiteindelijk een hogere schadevergoc- dig moet geven dan wanneer geen ver gunning is verleend. B. en W zijn van oordeel dat het in het belang van de gemeente is, dat waar mogelijk de scha devergoeding wordt beperkt. B. en VF. geven dc raad in overweging het beroep leer Van 1 .leeft ineed klaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11