wier Communistisch blok formidabel gevaar EVA: snel lagere invoerrechten NAVO-kernmacht geen beletsel voor kernstop IN DE ITALIAANSE MODE Brandt wil een coalitie Europa der Vaderlanden steeds meer in de mode Brullende j onkvrouweii DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 Of het één is Perzisch kabinet afgetreden of niet Premier Assadollah Alam van Perzië heeft gisteravond het ontslag van zijn kabinet ingediend bij de Sjah. Deze heeft Alam echter opgedragen een nieu- Zolang dit fundamentele doel blijft we regerjng te vormen Alam volgde in bestaan, moeten wij het communistischejuli van het vorig jaar Ai, Amini op blok als geheel met buitengewone waak-.i, zaamheid in het oog houden.... indien „De vijandigheid en expansie- zucht van het communisme stelt een formidabele macht tegenover ons onverschillig of Chroesjtsjef en Mao Tse Toeng samengaan of afzonderlek optreden". Aldus Stevenson, de Amerikaanse am- basadeur bij de V.N. „Hun on enigheid draait tot dusverre al leen om de vraag of het kapita lisme op vreedzame of op ge welddadige wijze moet worden begraven. Beiden zijn voorstan ders van de begrafenis. Oostduitsers weer weg uit Kongo De drie Oostduitse waarnemers naar de conferentie van de economi sche commissie van de Verenigde Na ties voor Afrika in Leopoldslad (Kongo) zijn weer per vliegtuig via Brussel naar Oost-Berlijn vertrokken, nadat de Kongolese autoriteiten hen enige tijd „onder huisarrest" hadden gehouden. Dit is gisteren in diplomatieke krin gen in de Kongolese hoofdstad vernomen. Van Kongolese zijde werd als reden voor het huisarrest opgegeven, dat de Oostduitsers geen visum hadden. Zoals gemeld, had Oost-Duitsland krachtig ge- bureau A.D.N. waren de drie waarne mers uitgenodigd door het hoofd va V.N. in Kongo, Gardiner. De conferentie zelf is gisteren in Leopoldstad begonnen. Er waren Afrikaanse en Europese delegaties wezig. Gardiner, die tevens secretaris- Seneraal van deze commissie is, sprak e vergadering toe en wees er in zijn toespraak op, dat de Afrikaanse landen hun middelen op zodanige wijze moeten beheren dat zij bewijzen niet alleen in staat te zijn de buitenlandse hulp te aanvaarden, maar er ook een maximaal profijt van te kunnen trekken. de communisten overal verdeeld verwarring zijn. Het communistische blok is agressief en machtig en vast besloten nog machtiger te worden. „Het overtreft alle Europese staten afzonderlijk genomen in getalsterkte en zelfs Amerika heeft slechts een be grensde superioriteit ten opzichte van de sterke, sobere Sowjetunie Daar om was het verstandig dat w(j in de N.A.V.O. tot de conclusie zijn gekomen, dat wij boven de souvereiniteit en het nationalisme van ieder van ons uit moeten gaan in een gemeenschappelijke overweldigende eenheid van afschrik wekkende kracht." Stevenson stelde voor de voorwaarden van dat bondgenootschap opnieuw onder de loupe te nemen met het oog op de houding van de Franse president, Charles de Gaulle. „De unificatie van Europa, zei hij, „zou het gebouw van een Atlan tisch deelgenootschap tot een veilige kern van wereldorde kunnen maken. Het feit, dat De Gaulle schijnt te willen terug keren tot oudere denkbeelden van natio nale suprematie en grandeur moet ons niet afschrikken." „Het moet niet moeilijk voor ons zijn te begrijpen waarom Frankrijk wellicht een belangrijker rol in Europa en ir gezag over onze gemeenschappelijke dediging wil spelen Het moet Frankrijk niet moeilijk zijn, te begrijpenpaghe Alam is tijdens zijn bewind aan de moeilijke taak begonnen om zes her vormingswetten ten uitvoer te brengen. Deze beogen: 1. Landhervorming. Tot dusverre zijn 842.117 ha. bouwland on der 52.112 gezinnen verdeeld. 2. De verkoop van regeringsbedrijven ter financiering van het landhervor mingsprogramma. Een nieuwe kieswet om fraude bij de verkiezingen te voorkomen. 4. Nationalisering van de bossen. 5. Vorming van een onderwijzerskorps van 50.000 leden. In de landbouwgebie den is nog 80 procent van de bevolking analfabeet. 6. Een plan om de arbeiders 20 pro cent van de netto winsten van de fa brieken te geven. President Sihanoek (van Cambodja) biedt ontslag aan Prins Norodom Sihanoek, het staats hoofd van Cambodja, heeft zijn ontslag aangeboden nit protest tegen de - - p»6.,c „-elke in de Thallandse pers tegen willen dat Europa een gro-j,em wordt gevoerd. De prins bevindt aandeel in die gemeenschappelijke zlch op het ogenblik in communistisch China. verdediging op zich neemt. Wij kunnen de voorwaarden van ons bondgenoot schap opnieuw bezien, maar de wereld is zeker nog niet zo veilig, dat iedereen zich kan veroorloven haar te verbrok kelen." Men verwacht dat het parlement een motie zal aannemen, waarin het staats hoofd wordt verzocht op zijn besluit te rug te komen. Een zevental richtlijnen De ministers van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) hebben vandaag besloten, dat het programma tot verlaging van de invoerrechten versneld moet wor- hoofdpijnhoof dpho... AKKERTJES cAc&ctt helpen sneller en beter dan ooit Foster op ontwapeningsconferentie De Amerikaanse afgevaardigde aangedrongen op de terugtrekking var naar de ontwapeningsconferentie, t«Vmffitenk"rba?e" in^h.t^buite"- William Foster, heeft op de bijeen komst van gisteren verklaard, dat de V.S. sterk gekant zijn tegen het plaatsen van kernwapens onder nationaal toezicht van niet-kern- mogendheden en dat een multilate rale kernmacht van de NAVO niet in strijd is met deze politiek. President Tubman van Liberia heeft Harrison Grigsby ontslagen als minis- defensie in verband met het Wel zouden de bondgenoten van Amerika hierdoor een stem krijgen in de kernstrategie, maar zij zou den niet meer behoeven te streven naar de ontwikkeling van een eigen onafhankelijke kernmacht. Het on langs gesloten Frans-Duitse verdrag inzake nauwere samenwerking heeft niets te maken met kernwapens, zo zei Foster. Hij bracht de woorden van president Kennedy in herinnering volgens welke West-Duitsland zich blijft houden aan zijn verplichtingen, «een kernwapens te vervaardigen of aan te schaffen. Wat de kwestie van een kernstopver- drag betreft zei de Amerikaanse ge delegeerde, dat Amerika aanvanke lijk de instemming van Chroesjtsjef met twee of drie inspecties ter plaat se per jaar als een blijk had be schouwd van wezenlijke bereidheid tot onderhandelingen over een doeltreffende overeenkomst. Groot was dan ook de verrassing geweest, toen Rusland tijdens de informele be sprekingen in de V.S. had meegedeeld, dat het beslist niet wilde onderhande len over hét aantal inspecties. De Russische afgevaardigde Koeznet- sof zei volgens een westelijke bron, dat de plannen voor een multilaterale kern macht ertoe zullen leiden, dat landen zeggenschap krijgen over kern wapens. Uit de persconferentie die pre sident Kennedy donderdag jl. hield, volgens hem duidelijk merkelijk meer invloed zullen krijgen. Koeznetsof wilde, wat de kwestie van ■lgemene en volledige ontwapening be treft. dat de volgende ounten met voor rang worden behandeld: 1. De Russi sche ontwerp-verklarmg waarin wordt land, 2. Een niet- aanvalsverdrag tussen NAVO en het Warschau-pact; en 3. De instelling van kernwapenvrije zones. De Brit Godber zag veel heil in een spoedige bijeenkomst van de subcom- missie Inzake een verbod op kernproe-i]angs ontdekte militaire komplot waarin Groot-Britannië. de V.S. en Liberiaanse staatshoofd uit de weg te uc Sowjetunie zitting hebben. De Ita- ruimen. liaanse afgevaardigde Cavalletti drong! De president schreef de minister, dat er bij de twee voorzitters van de con- hij hem niet als onschuldig kon beschou- ferentie, Foster en Koeznetsof, op aan wen, ook al zou de minister wellicht een dergelijke bijeenkomst te beleggen, niets geweten hebben van het komplot. Een Russische woordvoerder zei later Daarom onthief de president hem van echter, dat er nog geen vooruitgang was zijn post, in afwachting van het resul- geboekt wat het bijeenroepen van ,de taat van een onderzoek naar de samen- subcommissie aangaat. 'zwering. Greene mag niet naar universiteit voor blanken Een uit drie rechters bestaand Ame rikaans federaal hof van beroep in At lanta heeft gisteren een gerechtelijke eis van de neger Greene tot toelating tot de universiteit van Mississippi ver worpen. Greene wilde evenals James Meredith aan deze universiteit studeren, die voorheen uitsluitend voor blar.ken toegankelijk was. De rechters hebben nu bepaald dat Greene geen gerechtelij ke actie meer kan voeren voordat hij andere mogelijkheden van beroep op de commissie voor toelating van de univer siteit heeft uitgeput. De universiteit wilde Greene niet aan nemen omdat hij onvoldoende vooroplei ding zou hebben gehad. den en dat de organisatie zelf versterkt moet worden. Bijzon derheden zouden vandaag wor den vastgesteld. Functionarissen en deskundigen van de EVA werkten tot laat in de avond aan de voorbereiding van een samen vatting van de gemeenschappelijke politiek, die heden ter goedkeuring aan de ministers zou worden voorgelegd. Zij hebben daarbij een zevental punten als richtlijn. Deze punten zijn: 1. een herziening van het tijdschema van de EVA voor verdere verlagingen van invoerrechten: 2. de mogelijkheden voor bilateraal of multilateraal optreden ter vergemak kelijking van de handel in landbouw- produkten tussen de EVA-landen; 3. bevordering van de uitbreiding van de handel in vis; 4. vraagstukken betreffende de crite ria voor de oorsprong van goederen, en aangaande de rechten; 5. een tijdschema voor de afbraak van kwantitatieve beperkingen; 6.-coördinatie van de handelspolitiek voor de EVA; en 3_ vraagstukken aangaande -de kapi taalbewegingen en de economische financiële politiek. De minister's zullen over twee a drie maanden een bijeenkomst in Lissabon houden, waar het gedetailleerde werk bezegeld zal worden. De besprekingen over versnelling van de tariefverlagingen hebben het verwach te verschil van mening aan het licht •gebracht tussen de imeer geïndustriali seerde EVA-landen en de leden, die een grote uitvoer van landbouw- en vis- serijprodukten hebben, zoals Noorwe gen en Denemarken. Verwacht wordt, dat de ministerraad nauwkeurig zal on derzoeken, wat de invloed van ver dere tariefverlagingen op de respec tievelijke ledenlanden zal zijn. (Van onze moderedactrice) De Italiaanse modeontwerpers kenmerken vrijwel al hun modellen door een zekere zwier. Soms ontstaat die zwier door een ingewikkelde construc tie met losse panden, flodders en sjaals. Soms ook louter door de kleur combinaties, die gedurfd zijn en typisch afgestemd op felle zonneschijn en blauwe luchten. En wanneer dan eens een model rustig van lijn en stil van toon is, dan komt er wel een detail, dat alle aandacht opeist, zoals een roos, een strik of een opvallend bijou. Overigens hebben zowel de Italiaanse als de Parijse couturiers de neiging de taille iets hoger dan de normale plaats aan te duiden. De roklengte blijft in de buurt van de knieschijf en de halzen zijn vrijwel steeds hoog, althans aan de voorzijde. De modellen van Tita Rossi tonen wel duidelijk de overvloed van ideeën, die een Italiaan in één ontwerp weet toe te passen. Allereerst is er de mantel met hoge taille. De zijnaad is naar voren geplaatst en het rugpand in vele smalle panden gesneden. De mantel was uitgevoerd in een abrikoosgele wollen stof en gevoerd met een imprimè in wit en zachtgeel. Van het zelfde materiaal als de voering ia de japon, eveneens met verhoogde taille, die echter niet nauw aansluit. Zwier in overvloed De ruimte in de rok is in het voorpand verwerkt door een brede, niet ingestreken ploot. De genopte japon, bedoeld voor een ochtendwandeling, is uitgevoerd in een witte 'A imprimé met blauwe nopjes en mosterdgele kriebeltjes. De japon zou mouwloos zijn, indien er geen gevoerde flappen op de schouders ge hecht waren, die V.l als het ware een bovenmouw vor men. Als mid dagtoiletje een mouwloos deux- pieces mat glad de rok. Het lijfje is een basque, de verhoogde taille wordt echter toch gesuggereerd door de inge werkte horizon tale baan. Voor de avond een zij den japon van grote zwarte bloemmotieven- De lange aange knipte sleep wordt naar boven geslagen en tus sen de schouder bladen vastge hecht met een grote zwarte roos. Mouwen of niet? O Links: Sleep omhoog Hecht*?' Taille gesugge reerd Het Amerikaanse Opperste gerechts hof heeft beslist dat de Amerikaanse raad voor arbeidsverhoudingen geen zeggenschap heeft over de arbeidsvoor waarden voor buitenlandse zeelieden aan boord van schepen onder buitenlandse vWg, die Amerikaanse havens aandoen. De gezochte zeggenschap was gerichf tegeh 6chepen onder Liberiaanse. Hon- durese en Panamese vlag die in feite eigendom zijn van Amerikaanse maat schappijen. De sociaal-democratische partij van West-Berlijn heeft WUIy Brandt gisteren opnieuw benoemd tot burge meester in het stadsdeel. Ook heeft de partij de eis van Brandt tot vor» ming van een nieuwe Senaat ge steund, wat betekent dat de SPD niet alleen wil regeren. Brandt heeft echter na het grote suc ces van zondag gezegd geen regering, te willen, waarin alle partijen zijn ver tegenwoordigd. De grote vraag is nu in. welke richting Brandt het zal zoeken; C.D.U. of de liberal-en.- De Amerikanen noemden de verkie zing van zondag een „overweldigende keuze voor de vrijheid" en een drama tische nederlaag van de communisten. Het officiële Russische commentaar, zag de uitslag totaal anders. In Moskou werd er op gewezen, dat de partij van. Adenauer de grootste verliezer was, een „bewijs dat de Weslberlijnse bevolking, het niet eens is met de politiek van de ze partij die een vreedzame regeling van de kwestie-Berlijn in de weg staat". De pas gekozen leider van Labour. Ha rold Wilson, heeft Brandt hartelijk ge lukgewenst met de schitterende over» winning. In Fins stadje 46 graden onder nul In een groot gedeelte van Europa blijft het winteren en waar dat niet het geval is heeft men van zware regenval en wateroverlast te lijden, zoals ln Span- tjejea ZulMtaHë. In noordwest- en mid den-Europa wordt een nieuwe koudepe- rlode verwacht die volgens „desknndl- gen" weieens tot half maart zou kun nen duren. Brits vorstelijk bezoek aan Frankrijk Koningin-moeder Elizabeth van Enge land zal medio april een reis van zes dagen maken naar de vallei van de Loire in Frankrijk. Men verwacht echter niet dat zij een ontmoeting zal hebben met president De Gaulle, zo heeft gisteren een woordvoerder van Clarence House verklaard. j Een kort verblijf in Parijs, meestal - .verplichting" bij een koninklijke j bezoek aan1 Nasleep van Cuba-crisis Congres gaat kritiek op Kennedy onderzoeken s door Frankrijk, In de V.S. is de nasleep van de mSibëSL?dmeïr0UW De Gaul" heb' kwestie-Cuba nog steeds groot. Het Een voorgenomen bezoek aan Parijs Congres staat op het punt te be- St tod8InowtóT'volgendïmafnd'8?: g™™ «n onderzoek naar de reeds afgelast. De annulering van nog koninklijk bezoek zou de kritiek hebben doen oplaaien. /ft een. Ékwtte, Kif, Voor de eerste maal m de geschiedenis is een blinde benoemd tot rechter bij het Opperste Gerechtshof in Karls ruhe. De 40-jarige dr. Schulze is vanaf zijn ge boorte blind. I Russische ingenieurs hebben met succes proe ven genomen met een '„vliegende auto" die zich op een luchtkussen met een snelheid van 100 tot 200 kilometer per uur kan voortbewegen. Volgens Tass zou een Rus in 1927 al octrooi op een dergelijke uitvin ding hebben gekregen. I In Bulgarije zouden op het ogenblik sigaretten worden gemaakt die geen nicotine bevatten en die „zelfs de meest kieskeurige roker tevre den stellen. Deze siga retten zouden bovendien nog bevorderlijk zijn voor de genezing van kanker en andere ziek ten. I De 58-jarige Zweedse schrijver Harry Martin son, wiens „Aniara" tot basis is genomen van de geen gedichten meer te zullen schrijven om dat hij het te druk heeft met proza. Hij heeft zijn laatste gedichten aan zijn uitgever in be waring gegeven voor eventuele uitgave na zijn dood. Het Italiaanse vor stenhuis heeft pertinent de geruchten tegenge sproken als zou prin ses Maria Gabrieia gaan trouwen met prins Pier re van Griekenland. Ex-koning Umberto wil de de berichten niet eens lezen. De Griekse prins is 54 Jaar, de prin ses 23. I Als de verblijfplaats van een gedaagde ln En geland niet bekend is, dan eist de rechtbank in de regel bekendma king door middel van een advertentie. In het geval van de heer Da vidson uit Londen lijkt dat echter een moeilijke zaak. Hij leest namelijk alleen maar het nieuws over de rennen. Koningin Elisabeth en prins Philip van Groot- Brittannië zijn gisteren uit Nieuw-Zeeland in Australië aangekomen voor een bezoek van vijf weken. (Van onze correspondent in Bonn) Na het verslag, dat de West- duitse minister van buitenlandse zaken Schroeder medio vorige week heeft uitgebracht voor de bonds dagcommissie voor buitenlandse aangelegenheden, geloven toonaan gevende politici in de bondshoofd- stad, dat de Europese ontwikkeling hoe langer hoe meer gaat in de richting van het „Europa der Va derlanden", dat de Franse presi dent De Gaulle al sinds vele jaren nastreeft. Deze ontwikkeling wijkt af van de In zichten omtrent een volkomen geïnte greerd Europa ook op politiek gebied dat o.a. België, Nederland «n Luxem burg voor ogen staat. Na bestudering van het Frans-Duitse verdrag van menwerking op politiek, militair en tureel gebied van 22 januari jl zijn Duit se politici er van overtuigd, dat dit ak koord moet worden gezien als een pro loog tot verdere bilaterale afspraken tussen de zes E.E.G.-partners. Naar men zich herinnert is zelfs al verdrag zou kunnen slui- officieel vastgesteld, dat West Duitsland een soortgelijk ven" ten met Engeland. Het Is in diens eigen woorden het officiële doel van president De Gaul le om het tussen Frankrijk en de bonds republiek overeengekomen systeem van bilaterale consultatie op politiek, mili tair en cultureel gebied uit te breiden tot alle E.E.G.-partners. Op deze wijze zou zo zegt men ln kringen van coa- Utle-polltici ln Bonn de losse Euro pese federatie tot stand komen, die pre sident Dc Gaulle ziet als de Ideale Euro pese oplossing. Bondskanselier Adenauer heeft De Gaulle principieel gezegd, dat hij zal toestemmen in een fusie van de drie bestaande Europese organisatiea (E.E.G., E.G.K.S. en euraHtm). Daarover zal met de overige part- ners nog worden onderhandeld. Ter staat van paraatheid ten tijde van het installeren van Russische offen sieve wapens op Cuba en de bewe ring van de regering, dat zij niet eerder dan 14 oktober zeker wist, dat Cuba zich bewapende en dat deze bewapening een bedreiging voor Amerika vormde. dat, hoewel Cuba nauwgezet oog werd gehouden, er geen reden was tot paniek. En ineens 14 oktober was het zover. Minister McNamara heeft foto's van de verkenningen voor de televisie laten zien, maar geen enkele foto uit de pe riode september en de eerste helft van oktober. Toen hem daarnaar gevraagd werd zei hij, dat hij geen tijd nad alle foto's te laten zien. Op 10 oktober reeds deelde senator Keating mee, dat hij meende te we ten dat zich offensieve raketten op Cu ba bevonden. Deze week begint men met het on derzoek. De commissie zal verschillende hoge militaire functionarissen horen. De verwachting is. dat het verhoor zal uit wijzen dat de militairen de bewering van de regering van 3 oktober (er bevin den zich geen offensieve wapens op Cuba) zullen logenstraffen. Niet in stilte Een Amerikaanse regeringsfunctiona ris heeft voorspeld, dat Castro-gezinde communisten in Latijns-Amerika zich de komende maanden zullen toeleggen op een campagne van gewelddaden om te trachten, regeringen te ondermijnen en omver te werpen. deze winter: zowel in de Noorse plaats Karsjok als de Finse stad Salla werd een tempera tuur van 46 graden onder nul genoteerd. In Zuid-Spanje hebben overstromingen aan vier mensen het leven gekost. In de provincie Cordoba zijn drieduizend men sen dakloos geworden. Doordat land bouwgronden onder water zijn komen te staan, werden 90.000 mensen werke- weekeinde zeven mensen de dood den bij grondverschuivingen en over stromingen, waren brandweerlieden gis teren in stromende regen bezig met op ruimingswerkzaamheden. Een 150-tal ge» zinnen is dakloos geworden. In de stad Graghano zijn de straten bedekt met «en laag modder van een halve meter. auer heeft enkele weken geleden over zulk een parlement gesproken. Hij liet daarbij doorschemeren, dat hij „zich zou kunnen voorstellen, dat ookhet onderzoek in alle stilte zal gebeu- president De Gaulle voor deze ge-ren. De republikeinen echter hebben i kunnen worden ge- Het geldt in Bonn als zeker, dat pre sident De Gaulle in Parijs bondskanse lier Adenauer zijn toestemming tot een direct gekozen Europees parlement heeft gegeven. De Gaulle vertrouwt daarbij op de sterke gaullistische meerderheid in Frankrijk. In Bonn vraagt men zich af, wat er waar is van de geruchten volgens hetwelk De Gaulle bondskanselier Adenauer ertoe overreedde om een clau sule uit het Frans-Duitse verdrag te schrappen, waarin oorspronkelijk stond, dat dit verdrag slechts kon worden be zien „in samenhang met reeds be staande Europese én Atlantische ver dragen". Volgens de socialistische „Parlemen- tarlsch-polltische pressedienst" is de ze clausule die de bondskanselier er ln wilde opnemen voor Amerika en dc «verige Europese bondgenoten op aandringen van De Gaulle geschrapt om «kn versneld In werking treden van het «erdrag mogelijk te maken. hem te verstaan gegeven, dat de rege ring niet op een milde behandeling hoeft te rekenen. De kritiek op de regering zal zich waarschijnlijk toespitsen op de kwestie van de dreiging die van Cuba uitging voor de Latijns-Amerikaanse landen, de V.S. en de wes telijke wereld. Volgens de republikeinen echter bezaten en bezitten de Russen nogl steeds een machtige basis in Cuba voor het organiseren van subversieve activiteiten in Zuid-Amerika en het' opleiden van agenten. Ook Stevenson heeft gewezen op het gevaar dat de Russen opleveren als zij agenten ln Cuba gaan opleiden en dat doen ze. Militair gevaar is dan wel-j Iswaar to verwaarlozen, maar de be dreiging van de vrede ln het Westen blijft. 1134) De Griekse mythologie ver telt ons van Gorgonen, dat «Ub jonkvrouwen met bepaalde eigen schappen, die we moeilijk tot de aantrekkelijkste van het vrouwelij ke geslacht kunnen rekenen. Want dc naam schijnt te dulden op een „gebrul dat aan de donder gelijk Is". Om te beginnen gingen de Gor gonen zich dus te buiten aan een angstaanjagend gebral, wat op zich zelf al niet duldt op een overmaat aan tedere lieftalligheid. Bovendien bezaten deze jonkvrouwen een groot rond en van woede vertrokken ge zicht met brede, platte neus, wijd gesperde ogen, slangenhaar en slag tanden waarop het everzwijn ja loers zon zijn geweest. Schrik en ontzet ting ging van de Gorgonen uit en wie hen aanzag versteende. Ge lukkig woonden zij een flink atuk uit de buurt van het oude Grieken land, want als hnn woonplaats wordt het uiterste westen, d.w.s. de over kant van de ooeaan genoemd, in welke richting men ook het doden rijk vermoedde (in verband met het ondergaan van de ton ln die richting). Een andere plezierige omstandigheid was het feit, dat de dames nogal gering in aantal moe ten zijn geweest, althans er zijn slechts weinig Gorgonen bij name bekend. Heslodus noemde er maar drie waaronder Medusa en Homerus wist alleen van deze laat ste te verhalen. Zoals u weet, sloeg de Griekse held Ferseus het hoofd van Medusa sf, er angstvallig voor wakend dat hij het gedrocht niet kon aanzien, door het spiegelgladde schild dat hij voor deze gelegen heid van de godin Athene had ge leend, angstvallig voor zich uit te houden. Maar dc afgehouwen Gor- gonenkop behield desondanks haar kracht, want de goede koning Atlas werd er door venteend en troont thans als Atlasgebergte op de Noordkust van Afrika. Uiteindelijk belandde het Medusahoofd bij de godin Athene, die het op haar schild Het bevestigen, waardoor deze strijdlustige dame aanzienlijk aan kracht won. Ook in de Oosterse kunst komen afbeeldingen voor van een der;clijk schrikaanjagend vrouwelijk gelaat, voorzien van slangenharen, slagtan den en alle ingrediënten die we zo juist hebben opgesomd. Uiteraard zouden we hier kunnen denken aan kontakt tussen belde oude kuituren. Merkwaardig Is in dit verband dan ook de mededeling van Seligmann, die verhaalt van een mythische fi guur bij de Onondaga Indianen, ge naamd Tododaho. Het hoofd van de ze man zou bedekt zijn geweest door een warwinkel van slagen en zijn toornige blik was voldoende om ieder te doen neervallen die hem aanzag. In dit geval kan van beïnvloeding van kuituren moeilUk sprake zijn geweest. Hiermee willen we geenszins sug gereren dat er in de oudheid figu ren met een dergelijke krachtdadi ge boze blik Inderdaad zonden heb bes bestaan. Integendeel, onderzoe kers zijn tot de gevolgtrekking ge komen dat het „hoofd van Gorgo" oorspronkelijk een vreeswekkend masker ls geweest dat op schilden en amuletten werd aangebracht om kwade Invloeden te weren. Naar aanleiding van deze lichaamloze koppen zouden de legenden van Me- dnsa en alles wat daaraan verwant ls, zijn verzonnen. De naam Medusa betekent gebiedster en de dame ls van oorsprong een Koronthlscbe aardgod In, die achteraf met Gorgo werd geïdentificeerd. Het zijn dus monsters, zelf geschapen door de mens die zich door kwade machten omringd dacht. Het zonderlingste voorbeeld Is In dit opzicht de Basilisk. H. FéTILLON Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9