Lends e Comramt Vis sterft door zuurstoftekort Geheime plannen voor een tv-maatschappij uitgelekt Commentaar !1 I! islil Zwolsman penetreert televisiewereld Eigen vakbond aan het Hof Gekaapt schip naar haven in Brazilië Westen betaalde rode wapens van Indonesië I Dinsdag 19 februari 1963, 43ste jaargang Italië (mode) siuier I WrecHun I. D If MER HoofdradKtaur: Dr. E. Dl EMC* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD UNA 1 PtieMws in één oogopslag De gekaapte Venezo laanse vrachtvaarder An zoategui ligt thans in "Bra ziliaanse territoriale wate ren en zal naar Belem (Brazilië) worden bege leid, waar aan de rebellen politiek asiel zal worden verleend. De iairiden van de Euro pese .wijhandels associatie (EVA) hébben besloten over te gaan tot een ver snelde verlaging van de invoerrechten. Dit besluit is een eerste reactie op het .veto van De Gaulle over Erfgelands toetreding tot de EEG. De expan'siezucht van het communistische blok is een. formidabel gevaar voor de vrije wereld, of de Sorwjetunie en communis tisch China het nsu met elikaatr eens zijn of niet. Beide hébben de „begra fenis van het kapitalisme" op hun programma staan, aldlus Stevenson, de Ame rikaanse ambassadeur by de Verenigde -Naties. Indonesië, dat financieel •in een moeilijke positie verkeert, voert onderhan delingen met het Interna tionale monetaire fonds om verlichting te krijgen voor zijn buitenlandse schuld. Amerika zou na melijk van plan zijn de hulp aan Indonesië dras tisch te verminderen. Voor al de opbouw van de de fensie met Russische wa penen heeft Djakarta veel gekost. Men schat deze kosten op een miljard dol lar, die hoofdzakelijk door de Westerse landen zijn gefourneerd. De leden van de Twee de Kamer hebben vandaag een adres gekregen van de „groep 47", welke het overgrote deel van de Ne derlandse dagbladbedrij ven vertegenwoordigt. In het adres stelt de groep zich op het standpunt van de N.D.P.. dat de dagbla den worden bedreigd door de invoering van de tele visiereclame. Voorgesteld wordt nu, dat de groep, waarbij zioh nog meer dagbladen kunnen aanslui ten, deze reolame zal ex ploiteren in samenwerking met de omroeporganisaties. De aanleg van een dam vari de Friese wal naar Ameland is noodzakelijk en, zo meent een studie commissie, ook financieel mogelijk. Het Amerikaanse Con gres zal een onderzoek in stellen naar de staat van paraatheid van de strijd krachten in de tijd, dat de Russen hun raketten op Cuba installeerden. Verder zal de bewering van de re gering worden onderzocht, dat zij niet eerder dan 14 oktober wist, dat Cuba zich bewapende en dat deze be wapening een bedreiging vormde voor de Ver. Sta ten. De grootondernemer Reinderr Zwolsman (van de Landlbank) heeft zich aan gediend als de belangrijk ste gegadigde voor de ex ploitatie van de reclame- televisie. Hij kan worden gezien ais de belangrijkste figuur achter de nationale stichting „Televisie Neder land", waarvan, zoals be kend, burgemeester mr. G. E. van Walsum voorzitter „Sftntvastigh Is gh*bUvwt mijn hert in teghenipoet" Zie pagina 5 Abonnementsprijzen J En toch.... en toch.... het wórdt lente. En weer of geen weer, vandaag is in Bovenkarspel de jaarlijkse Westfriese Flora geopend. Duizenden voorjaarsbloemen zorgen in de enorme veilinghal voor een zonnige aan blik, die even alle sneeuw en kou doet vergeten. Rijnvaart in moeilijkheden DE op zichzelf niet zo ernstige sneeuwval van de laatste dagen heeft de sportvissers in grote onge rustheid gebracht. Doordat er name lijk niet voldoende licht in vaarten sloten kan doordringen, is het water nog zuurstofarmer geworden dan het al was, zodat men ernstig bezorgd is over de visstand. Een an dere groep, die door het opnieuw be ginnen van de winter in zorg is ge komen, is de Rijnvaart. Daar de Rijn oor het begin van de vorstperiode niet genoeg water uit de zijrivieren heeft gekregen, is de waterstand te laag om de vaart naar behoren te la ten functioneren. En de deskundigen in De Bilt hebben maar weinig hoop te bieden: (matige vorst en plaatse lijk enige) sneeuw. Natuurlijk is nog niet te zeggen hoe groot de vissterfte zal blijken te zijn. Deskundigen schatten haar op ruw weg vijftig procent, waartegenover echter kan staan, dat de in leven blij vende vis de kans heeft door een overvloed aan voedsel (weinig var kens, dikke spoeling) zich forser te ontwikkelen dan onder normale om standigheden. Het ernstigst getroffen acht men de ondiepe polders in Noord- en Zuid- Hqlland. Hierop is de verse sneeuw veelal blijv enliggen. terwijl op de grote plassen elders de meeste sneeuw (Van onze speciale verslaggever) Met een coup-de-théatre, die in omvang en stijl uniek voor Nederland is, heeft grootondernemer Reinder Zwolsman (o.in. van de Landbank) zicli aangediend als dc voornaamste gegadigde voor exploitatie van het miljoenenproject van de reclame-televisie. Hij is de belangrijkste figuur achter de Nationale Stichting ..Televisie Nederland" waarvan, zoals we gisteren reeds meldden, Rotterdams burgemeester Van Walsum voorzitter is. Zwolsmans rol in de TER: de onderneming, die in opdracht van de TVN de reclame in het tweede tv-net moet gaan verzorgen, is door het bestuur van de nieuwe stichting volledig geheim gehouden. Opvallend is, dat in het communiqué, dat gisteren naar aanleiding van de oprichting van de TVN werd uitgegeven, met geen woord owr de gelijktijdige oprichting van de TER wordt gerept. Even opvallend is, dat met name wordt gezwegen over de bepaling m de statuten dat de reclame-verzor ging in het programma van de TVN indien deze tenminste de zend- cossessies krijgt wordt verpacht aan niemand anders dan de TER De financiers achter de TER zijn zes banken, waaronder de Landbank. de Centrale Boerenleenbank. Pierson, Heldring en Pierson en de Midden- standsbank, zomede de dagbladen De Telegraaf, De Volkskrant, Het Pa rool en de Nieüwe Rotterdamse Cou rant. die tot de initiatiefnemers van de OTEM behoren, de eerste maat schappij, die voor het tweede tv-net Mar ga Klompé trok schoenen en kousen uit i Door de zware regens die de I laatste weken in Suriname zijn gevallen is de waterstand in de rivieren abnormaal hoogDat ondervond onder andere minis ter Klompé, toen zij in j stuwmeer gebied bij Affobakka een be\zoek bracht aan een zg. transmigratiedorpDoor het i hoge water was namelijk de aan- i legsteiger onder water geraakt. Dit was evenwel geen probleem J voor de Nederlandse minister, i die sportief haar schoenen en j kousen uittrok en door het water j aan wal stapte. Lachend merkte zij op, dat zij blij was dat er geen fotograaf aanwezig w (met reclame) een concessie aanvroeg Deze banken en kranten zullen teza men over de helft van de oprichtersaan delen van de nieuwe N.V. beschikken De OTEM en de groep van 47 dagbladen, die ook een concessie heeft aangevraagd, zouden te zijner tijd kunnen deelnemen met elk 25 procent van het oprichtings kapitaal. Geheime operatie In een verbluffende operatie en in het grootste geheim heeft Zwolsman met be hulp van vier van de oorspronkelijke oprichters van de OTEM de laatste orga nisatie proberen te doorboren. Volgens de plannen krijgen de vier, hierboven genoemde dagbladen elk 10 procent in vloed in de TER. terwijl ze in de OTEM het niet verder dan drie en een half pro cent konden brengen. Reeds gisteren heeft Zwolsman de voorzitter van de OTEM, prof. dr. J. R M van den Brink (Amsterdamsche Banki de oprichting van de TER als een vol dongen feit medegedeeld en hem de vraag voorgelegd, of de OTEM Amsterdamsche Bank bereid wi het project deel te nemen. Het dictaat van dc groep had voor professor v. d. Brink niet meer het effect van een over rompeling. daar van de plannen al iets was uitgelekt. Naar verluidt heeft Zwols man de kous op de kop gekregen. Nocb de OTEM, noch dc Amsterdamsohe Bank zouden voor de nieuwe constellatie dan gewone belangstelling hebben. De greep naar invloed in de exploitatie de commerciële televisie al mag dan niet van hemzelf zijn uitge- past wel in dit operatiegebied. Het laat zich aanzien dat Zwolsman in de TER met zijn eigen ondernemingen niet meer dan voor tien procent zal par ticiperen om het gevaar te vermijden 'lat de parlementaire weerstand groter In plaats van kleiner wordt Zelfs wordt verwacht als de TVN/TER-plannen nog kans van slagen hebben dat de heer Zwolsman niet de voornaamste functie in ihet bestuur op zich zal nemen. Voor de functie van president-commis saris van de TER zou mr. H. D. Pierson van de bank Pierson. Heldring en Pier son zijn aangezocht. Deze bank staat be kend als een van de nauwste relaties van de Zwolsman-groep. Vaststaat dat Zwolsman, nadat hij eenmaal voor dc gedachte was gewonnen, zelf de opbouw van het TVN/TER-project ter hand heeft genomen en dat hij alle belangrijke be sprekingen zelf heeft geleid. Kansen gestegen Evenmin is het zeker, of de groep van 47 dagbladen bereid is op de voorwaar den van de TER of de TVN in te gaan Op 't ogenblik liggen de papieren zo dat de kansen voor deze groep van 47 gestegen zijn. De Nederlandse Televisie Stichting zou zich ln geval van een con cessie met de programmaverzorging kun- bezighouden en de dagbladen mei de reclameverzorging. Of de groep deze kansen zal prijsgeven voor een aandeel van 25 procent in de TER staar nog ster» te bezien. is weggewaaid, zodat er daar in ieder geval licht in het water kon door dringen, wat het zuurstofgehalte aan zienlijk heeft verhoogd. Overigens dreigt er nog een aanslag op het visbestand. Straks zullen de pol derbesturen gaan malen om het dooi water af te voeren. Dat kan tot gevolg hebben, dat het vuile water zich met het redelijk schone vermengt, waardoor veel vis kan sterven. De Visserij-inspec- voor de binnenwateren heeft daar- het dringende advies gegeven om het malen eerst bijten te hakken, zodat het zuurstofrijke smeltwater zo snel mogelijk de vis kan bereiken. Inmiddels heeft men al op verschillen- 3 manieren getracht het zuurstofge halte onder het ijs te verhogen, onder door met compressors zuurstof in het water te blazen. Men heeft er suc- :ssen mee geboekt, maar het is ondoen- jk om elk viswater op deze wijze van teer zuurstof te voorzien. 2 mndstil Wat de Rijnvaart betreft, deze ligt nu circa twee maanden stil. Daar de invoer van overzee is doorgegaan, lig gen er alleen in Rotterdam al duizenden :n en goederen te wachten op verder ier. Opslagproblemen zijn hierdoor echter niet ontstaan, doordat tientallen Rijnschepen en lichters de rivier afzak ken en geladen kunnen worden. De ge laden schepen hebben echter geen kans hun vracht naar de plaats van bestem ming te brengen. Weliswaar is men er in geslaagd de Rijn tot Koblenz ijsvrij te maken, maar daarmee heeft men geen bevaarbaarheid bereikt. Er is een lage waterstand, waar- n men weinig of niets kan doen. De oorzaak ligt in het feit, dat de aanvoer van dooiwater verreweg on voldoende is gebleken. De noodzake lijke aanvulling met water uit de zij- ren is namelijk achterwege ge bleven. De Rijn heeft hierdoor een peil bereikt, dat voor zover men zich Voorzitter: M. Ruppert Ook het Hofpersoneel heeft nu „vakbond", die een hele lange i kreeg, namelijk de Centrale commissi* georganiseerd overleg ter behartiging van de sociale belangen van het hofper- soneel. Deze commissie Is door de Ko ningin als werkgeefster officieel geïn stalleerd. Tot voorzitter van bet geor ganiseerd overleg heeft de Koningin he- noemd de heer M. Ruppert, lid va Raad van State en oud-voorzitter het C.N.V. iN. het communistische Rusland cn zijn satel lietstaten een groot aantal Afrikaanse stu denten tot zich getrokken. Maar voor de studenten begint dit meer en meer op een teleurstelling uit te lopen. Vooral de Ghanese studenten in Bulgarije voelen zich bijzonder ongelukkig. Ze ge nieten er geen vrijheid en mochten zelfs geen eigen vereniging oprichten. Natuurlijk hadden ze dit alles vooruit kunnen weten, maar ten aanzien van het communisme zijn velen en niet alleen in Ghana nu eenmaal goedgelovig. Ze hebben nu iets van de werkelijkheid geproefd en voor niet weinigen onder hen zijn de opgedane ervaringen reden gewor den. de communistische wereld de rug toe te keren. Reeds zijn verscheidenen ook in ons land aangekomen, waar zij nu graag hun studie willen voortzetten. Ons dunkt, zij zijn welkom. Uiteraard hadden zij destijds beter ineens kunnen komen, maar op bepaalde jonge volken is de aantrekkingskracht van het communis me althans aanvankelijk blijkbaar Kfoter dan die van de vrije wereld. De vrijheid echter die ze in Bulgarije hebben ontbeerd zullen ze bij ons zeker vinden. In het algemeen trouwens moeten buiten landse studenten ons welkom zijn. Echter is het niet voldoende, zo het bij een alge meen welkom blijft. Wie in een ander land studeren gaat, moet niet verplicht zijn, doch wel de mogelijkheid hebben, ook dat land zelf en zijn bevolking te leren kennen. En naar de gemeenlijk gehoorde klacht ontbreekt aan het geven van deze mogelijkheid ails regel nog bijzonder veel. Wanneer dan onze herbergzaamheid te kort schiet, kan 't gebeuren dat de vreem deling weinig anders ontdekt dan her bergen. Men mag in een buitenlands student rus tig een. vertegenwoordiger opmerken van zijn eigen volk. Hij ziet met de ogen van zijn volk en hij ziet ook voor en namens zijn volk De indrukken die hij opdoet zijn straks de indrukken van zijn volk. Hier mag dan tegelijk een beloning liggen voor de gastvrijheid, waartoe wij intussen ook zonder dat gehouden zijn. (Advertentie) .ihlMBoWyhel'-' (Zie vervolg op pag. 6) Brazilië heeft een oorlogsschip uit gezonden om de gekaapte Venezo laanse vrachtboot Anzoatcgui naar de Braziliaanse haven, Belem, te bege leiden, waar de rebellen aan boord van het Venezolaanse schip politiek asiel zullen krijgen. In een communiqué van het Brazi liaanse ministerie van buitenlandse za ken wordt gezegd, dat wanneer dc Anzoategui in een Braziliaanse haven zal zijn aangekomen, er beslag op gelegci zal worden met het doel het schip aan Venezuela terug te geven De Antzoategui die woensdag aoor tegenstanders van president Bctancourt van Venezuela in volle zee gekaapt werd bevindt zich thans in Braziliaanse terri toriale wateren, terwijl Amerikaanse vliegtuigen en schepen zich gereed hou den om het schip opnieuw te volgen Indien het weer zee mocht kiezen. Prins Bemhard naar Afrika Vanmorgen is Prins Bernhard, verge zeld door z(jn adjudant, luitenant-kolo nel C. C. Geertsema, met de regerings- friendship vertrokken voor een reis van enkele weken door centraal Afrika. De Prins reist via Khartoem naar de repu bliek Tsjaad en de Centraal Afrikaanse Republiek. Midden maart wordt de Prins in ons land terug verwacht. Een van de twee Venezolaanse torpe- dobootjagers. die de Anzoategui achter volgen, heeft de Amerikaanse marine- basis op Trinidad aangedaan voor repa raties. In Port of Spain (Trinidad), heeft de Venezolaanse consul-generaal gezegd dat enkele opvarenden van de Anzoate gui van boord gegaan zijn. De nieuwe Canadese ambassa deur in ons land. de 61-jarige heer Frederic William Bull, is gister middag uit Canada op Schiphol aangekomen. De foto toont de heer Buil bij het verlaten van het vliegtuig. TIE VORSTTOESTAND in Europa houdt *-* nog steeds aan. In een zwak hoge- drukgebied boven Scandinavië komt strenge vorst voor. In een groot gebied in Midden-Zweden vriest het meer dan 25 graden. In Duitsland komt slechts op enkele plaatsen strenge vorst voor. In ons land meldde Eindhoven met 9 graden vorst vannacht de laagste temperatuur. Langs de grens van de vorst, die boven Zuid-Frankrijk ligt, trekt een van de oceaan afkomstige storing naar het oos ten. H{j brengt zware sneeuwval in het Alpengebied en doet de luchtdruk in dat gebied dalen. Tengevolge hiervan wordt de wind in ons land meer noordoostelijk, waardoor koudere lucht uit Denemarken het noorden van het land kan bereiken. Aangezien er echter niet veel opklaringen zullen komen, zal over het algemeen niet meer dan matige vorst voorkomen. Plaat selijk kan nog wat sneeuw vallen. Het hogedrukgebied boven Scandinavië wordt aangetast door een depressie bij de noord westkust van Noorwegen. Deze ontwik keling zal pas na morgen van betekenis worden voor het weer in ons land. Dc Bilt venvacht tot woensdagavond: Bewolkt met plaatselijk mist, hier en daar wat sneeuw maar ook plaatselijk Tendens stationair opklaringen. Overwegend zwakke noord oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 nar). Woensdag 20 februari: zon op 7.47, onder 18.07; maan op 5.29, onder 13.46. Zondag 24 februari: nieuwe maan. HET WEER CN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur TVE laatste tijd circuleren berichten dat de Verenigde Staten voornemens zijn de hulp aan verschillende landen in te trekken dan wel drastisch te verminderen. Indonesië wordt in dit verband veelvuldig genoemd. In donesië zou een van de landen zijn die het bedrag aan dollars dat het land binnenstroomt, op de verkeerde manier gebruikt waardoor het rendement minimaal is. Indonesië, dat het financieel bijzonder moeilijk heeft, voert nu vertrouwelijke besprekingen met het Internationaal Monetaire Fonds over een plan om de zware buitenlandse schuld te helpen verlichten. Geschat wordt dat de opbouw van de Indonesische verdediging met Russische wapenen meer dan een miljard dollar heeft gekost, dat is dan een miljard, ge fourneerd door hoofdzakelijk de wester se landen. Het nieuwe hulpprogramma zou een nieuw krediet tot een maximum van 350 miljoen dollar inhouden, te ver strekken door het IMF en bevriende westerse landen. Eerst echter zal Indonesië zijn begi- dngspolitiek moeten herzien en met lan den van het communistische blok en de westerse landen moeten onderhandelen over uitstel van afbetaling op nog uit staande leningen. Indien Indonesië ln staat is órde op /aken te stellen voor wat betreft zijn economisch beleid zal aan de V.9., Japan. West-Duitsland, Frankrijk en Engeland worden gevraagd deel 't* nemen aan het stabilisaticplan. Deel neming van Nederland zal afhangen van dc regeling die getroffen wordt voor de Nederlandse eigendommen, dl* door Indonesië zijn genationaliseerd. Deze belopen een bedrag van 1.2 miï- lard dollar. Dan moet er ook nog een regeling worden getroffen voor on geveer 2100 miljoen dollar nog uit staande handelsschulden. Het belang van de besprekingen wordt oog benadrukt door de gespannen to*- «tand met Malakka. In kringen van het IMF gelooft men echter dat Indonesiës positie tc precair is om zich ook nog t* wagen aan een oorlog. Economische op bouw is belangrijker en dat zal Indone sië wel inzien, zo redeneert men 1b Washington. De hulp van de communis ten aan Indonesië zou tot nu toe onge veer anderhalf miljard dollar bedragen Het dollarbedrag van dc Amerikaans* militaire hulp is geheim. De economisch* hulip van de V.S. bedraagt 671 miljoen dollar. Ypcnburg Belde De Bilt Eindhoven Zd.-Llmb. Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Brussel Luxemb. Bordeaux windstil -o -9 l windstil 1 -7 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1