Nieuwe leidse Courant Gekaapt schip voor Braziliaanse kust Grote overwinning voor S.P.D. en Willy Brandt V Jacht op de Anzoategui gaat door Suriname als basis van vliegtuigen Vele duizenden auto's bij uitgebrand C A O.A.S.er leider van aanslag op De Gaulle Maandag 18 februari 1963. 43ste jaargang Eén plaat VOORKWAM CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD et gekaapte Venezolaanse fachtsóhip Anzoategui, dar p<7 altijd niet door de marine is overmeesterd. ïeuws in één oogopslag Als een spookschip liigt de Anzoategui voor de kust van Brazilië. Aan boord valt geen spoor vain leven te bekennen. Even min is bekend, wat de re bellen, die het schip vori ge week in volle zee heb ben overmeesterd, van plan zijn. Niettemin ziet het ernaar uit, dat de eind fase van het op de Santé Maria-affaire gelijkend» drama nu in zicht is ge komen. De verkiezing van het Westberlijnse huis van ai- ,Een gevaardigden is een grote overwinning geworuen voor de partij van burge meester Willy Brandt. De sociaal-democraten, die reeds een absolute meer derheid hadden in het stadsparlernent, behaalden gisteren bovendien no* een winst van ruim 9 pet wij De grote verliezers waren schil- de christen-democraten. 1 vTer" I want ook de liberalen wa- X.a,n ren fortuinlijk in de stem- I busstnjd. erland De £rote brand in het fünge- hart hart- Amsterdam heeft A. een schade be ron kend van vijftien miljoen gulden. Het weekeinde was de nablussing hêt spektakel van de Amster dammer. Tienduizenden voetgangers hebben naar het verwoeste pand geke ken. Bovendien hebben er gisteren tussen twee en ze ven uur in twee rijen dik zo'n honderdduizend auto's over het Damrak gereden. Een geheim Cubaans radiostation heeft gisteren omgeroepen: het bevrij dingsleger is op voet van oorlog. „De rode troepen uit Moskou worden door ons verdreven". Officieel commentaar op deze radio- uitzending, die in Florida werd opgevangen ont breekt. Voor de uitzending van de televisie-reclame in de toekomst heeft zich een nieuwe gegadigde gemeld. Opgericht is de nationale stichting ..Televisie Neder land'', waarvan Rotter dams burgemeester, mr. G. E. van Walsum, voorzitter is. De stichting wil onaf hankelijk van de be staande omroepverenigin gen en onafhankelijk van de reclame tevens een te levisieprogramma uitzen den in overeenstemming met 't Nederlandse volks karakter. Tussen de werkgevers en werknemers in het gra fische bedryf is 'n gespan nen verhouding ontstaan. Zaterdagmiddag is in Am sterdam een vergadering gehouden, waar 990 typo grafen aanwezig waren. Zij besloten, wanneer dan nog geen nieuwe overeen stemming is bereikt over de nieuwe CAO, ingaande woensdagavond 7 uur ge durende 24 uur in de Am sterdam se dagbladbedrij ven te staken. Zowel de Amsterdamse ochtendbla den als de middagkranten zouden donderdag dan niet verschijnen. Het geschil punt tussen de werkgevers en werknemers is een va kantieverlenging met twee dagen. Over de andere on derdelen van de c.a.o. is wel overeenstemming be reikt. ALS een spookschip ligt de Anzoategui i boord valt geen spoor van leven te bekennen. Evenmin i de kust van Brazilië. Aan bekend, wat de rebellen, die het schip vorige week in volle zee voor de Venezo laanse kust overmeesterd hebben, van plan zijn. Niettemin ziet het er naar uit, dat de eindfase in zicht is. De vrachtboot blijkt niet in de richting van Cuba te zijn gevaren, zoals aanvankelijk werd verondersteld. Van nacht is het schip op dertig mijl ten noorden van het eiland Maraca voor anker gegaan. Er kwamen twee bootjes langszij. Over de opvarenden van deze scheepjes is niets bekend. Amerikaanse pat rouillevaartuigen, die de Anzoategui „schaduwen", heb ben geen enkel aanknopingspunt kun nen vinden. Intussen spoeden twee Venezolaanse torpedobootjagers zien naar dc Anzoategui om te pogen het schip te pakken te krijgen voordat het de Braziliaanse territoriale wate ren bereikt. Verwacht wordt, dat de rebellen politiek asiel zullen krijgen, wanneer zij er in slagen, het schip een Braziliaanse haven te laten bin nenlopen. Een Amerikaans oorlogsschip ligt op ongeveer twintig mijl van de Anzoate gui. Het heeft alleen tot taak het vaar tuig in het oog te houden en mag geen enkele actie ondernemen. Zaterdag heb ben Amerikaanse vliegtuigen rook ont wikkelende raketten boven de Anzoat?. gui afgevuurd om de aandacht van de rebellen te trekken. Het waren geen raketten, waarmee het chip aangevallen zou kunnen worden. De rebellen' rea geerden echter niet en lieten a«- Anzoategui zijn zuidwaartse reis voort zetten. Opvallend is, dat de vracht vaarder een koers volgt, die gelijkt on die van de Santa Maria, het schip dat twee jaar geleden werd gekaapt. De Santa Maria liep in Recife binnen. De Anzoategui zou naar Belem (een andere Braziliaanse haven) willen gaan. Belem ligt op ongeveer 500 km van de plaats waar het schip zich nu bevindt. Suriname Geruime tijd heeft de Anzoategui voor de kust van Suriname gevaren. De Su rinaamse premier, mr. Emanuels. had president Bétancourt van Venezuela reeds beloofd, de bemanning te zullen interneren, en het schip aan de ketting te leggen, als het Paramaribo zou aan. doen. In deze stad heerste grote span ning. De procureur-generaal en eeD troepenmacht werden voortdurend od de hoogte gehouden. De Nederlandse marinevaartuigen, die zich op de Antil len bevinden, werden niet ingeschakeld. Wel werd het vliegveld Zanderij ten zuiden van Paramaribo gemaakt tot basis voorde Amerikaanse verken ningsvliegtuigen. die het schip volgen. (Zie vervolg pagina 6> 0 De 6-jarige Harry Jansen uit Gies- beek is zaterdag tijdens het spelen in de buurt van zijn ouderlijk huis in de IJs- sel geraakt en verdronken. 58936 'Abonnementsprijzen Kolonel Aref nu veldmaarschalk De president van Irak, kolonel Aref. heeft promotie gemaakt. De revolutio naire raad heeft hem benoemd tot veld maarschalk „met het oog op zijn bijzon dere verdiensten voor de revolutie van 8 februari". Voor het eerst sedert de boycot door Irak van de Arabische Liga naar aanlei ding van de kwestie-Koeweit, heeft een vertegenwoordiger van dit land een bij eenkomst van de Liga bijgewoond. De Sowjetunie veroordeelt de vervolging van de communisten als „bloedige ter reur". Het centrale comité van de partij neemt „het doden van Iraks beste zonen" misdadig. Ook 350 Irakezen die in Enge land studeren, hebben een beroep gedaan op de V.N. en het Rode Kruis om een einde te maken aan het bloedvergieten Een woordvoerder van het nieuwe bewind heeft overigens verklaard dat alle ver- zetshaarden zijn uitgeroeid en dat het bijna in het gehele land weer rustig is. Met de Koerden zou een akkoord worden gesloten. Detailhandel bezorgd over haringkwaliteit De commissie van detailhandel in vis heeft zich zorgen gemaakt over de kwaliteit der geveilde haring in het af gelopen iaar. De kwaliteit is naar haar mening zeer wisselend geweest. Bü het Produktschap voor Vis en Vis- produkten zal de commissie er op aan dringen. dat bij de technische voor schriften er in de toekomst voor gezorgd wordt, dat de aan de markt komend» kwaliteiten een zo stabiel mogelijk beeld kunnen vertonen. Dit is in de laatst gehouden vergade ring van de commissie besloten. Aan het produktschap zal verzocht worden het bakverbod voor detaillisten met in gang van het nieuwe seizoen niet op nieuw in te stellen. De commissie be sloot een studiecommissie vakopleiding in het leven te roepen. m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 Een deputatie van de verbindingsdienst der Koninklijke Landmacht heeft zaterdag op paleis Soestdijk prinses Marijke ter gelegenheid van haar 16e verjaardag een rubberboot aangeboden. Voorts heeft een twee tal minder-valide kinderende 14-jarige Jopie van der Ven uit Delft, leerling op de Mytylschool te Delft, en de 15-jarige Pim Vos uit Ach- terueld, die aan spierverlamming lijdt, namens de stichting „Het vierde Prinsenkind" de Prinses een lectuurbak aangeboden. C.D.U. verliest in W.-Berlijn De socialistische S.P.D. van bur gemeester Willy Brandt heeft giste ren een reusachtige overwinning be haald in de eerste Westberlijnse ver kiezingen sinds de communisten hun WILLY BRANDT Toeschouwers in zeven rijen dik Een treffend beeld van de brand, bij C. en A. oan het Damrak te Amsterdam. Met een geblakerde modepop in de armen komt een brandweerman uit de rokende ruïne, welke zich langzaam met een dikke laag ijs bedekt. De geweldige brand in de Amster damse binnenstad, waarbij het ge bouw van C. en A. volledig were verwoest, heeft naar schatting voor een totaal van vijftien miljoen gul den schade aangericht. De waarde van het gebouw, dat eigendom van de maatschappij tot exploitatie van onroerende zaken Beruspassage N.V. bedraagt ongeveer acht miljoen gulden, welk bedrag in de vijftien miljoen gulden is inbegrepen. Daar toe behoort ook de schade aan voor raden en inventaris van het hoeden- magazijn Gieskes ten bedrage van een half miljoen gulden. Het dames- en kinderkledingbedrijf van C. en A. zal zo spoedig mogelijk, zij het op kleinere schaal, worden voortgezet in de herenafdeling aan de Nieuwendijk, die door de brand is ge spaard. Het hoofdkantoor van C. en A. zal tijdelijk worden ondergebracht in een huurpand aan het Rapenburg Inmiddels heeft het brandpiket der Amsterdamse politie de drie jongens op gespoord, die alarm hebben geslagen voor de brand. Het drietal, dat in de Jordaan woont, liep om kwart over drie vrijdagnacht via een doorloop achter de direct aan dc Nieuwendijk liggende etalages, in de richting van de Dam. De jongelui zagen vlak achter een aan deze doorloop liggende etalage tegen de zij wand van het aangrenzenden herenmode- magazijn Gieskes vlammen. Twee hen alarmeerden de spoeiknecht van de nabij gelegen cafetaria en de derde holde naar een brandmelder. Aan de hand de bouwtekening zou het brandpiket nagaan of achter deze etalage elektrische leidingen liepen. De brand bij C. en A. heeft het afge lopen weekeinde bijzonder veel toeschou wers getrokken. Tussen twee en 2 uur gisteren zijn duizenden autos in twee rijen over het Damrak gereden waar veel agenten de bestuurders tot doorrijden maanden. Tot zelfs uit Limburg was nieuwsgierige automobilist gekomen het uitgebrande pand te zien. Verder ren er duizenden wandelaars die in tot zeven rijen dik achter de afzetting op hun gemak naar de ruines stonden te kijken. Het verkeer in de binnenstad heeft verscheidene uren volledig in knoop gezeten. Het tramverkeer kon gistermorgen half twaalf in beide richtingen worden hersteld. Wel moesten de tramstellen dei vijf hier passerende lijnen ter plaatse zeer langzaam rijden. Het rijverkeer kon korte tijd later, echter alleen in de rich ting Dam-Centraal Station worden toe gelaten. Het instortingsgevaar aan de Damrakzijde is vrijwel opgeheven nadat zaterdagmiddag een deel van de gevel was omver getrokken. Het straatgedeelte voor het gebouw aan de kant van de Nieuwendijk blijft nog volledig afgesloten wegens instortings gevaar van de achtergevel. In deze smalle winkelstraat kan men geen gevelgedeel ten omver halen en daarom zal er een schutting worden gebouwd met daar binnen een dubbele steiger, zodat men het slechte deel van dc gevel steen voor steen kan afbreken. muur door de stad bouwden. De sociaal-democraten hebben de abso lute meerderheid, die zij reeds in het stadsparlernent bezaten, nog kunnen vergroten S.P.D. behaalde een winst van negen procent in vergelijking met en versterkte daarmee de over heersende positie. De christen-demo craten daarentegen leden aanmerkelijk» erliezen, terwijl de liberalen dermate vooruit gingen dat zij weer in het Huis Afgevaardigden terugkomen. De communisten leden een nog grotere ne derlaag dan vier jaar geleden. Zij kre gen slechts ruim 20.000 stemmen van de ruim anderhalf miljoen uitgebrachte geldige stemmen De sociaal-democraten behaalden 61,9 procent tegen 52,6 procent by de vorige verkiezingen. Zij krijgen 89 zetels tegen 77 zetels. De christen-democraten vielen van 37,7 procent op 28,9 procent terug en in zetels van 55 op 41. De F.D P. kwam met 7,9 procent boven de 5 pro cent uit in tegenstelling tot in 1958 toen zij slechts 3,8 procent kreeg. Zij bezetten nu tien zetels. De communisten ten slotte kregen ondanks de kleinere op komst nog minder stemmen dan in 1958: 1,3 tegen 1,9 procent en geen zetel. De opkomst was nu 88.9 procent tegen 92.9 Politieke waarnemers zien in de ver rassend grote winst voor de S.P.D. na alle strubbelingen een bevestiging, dat de sociaal-democraten ook dit jaar hun opwaartse gang voortzetten. Bovenal is de uitslag echter een versterking van de positie van hun populaire voorzitter Willy Brandt, die wegens zijn voor nemen om Chroesjtsjef te ontmoeten, hevige kritiek te slikken kreeg. In hoe verre deze verandering in de barometer stand van invloed zal zijn op de politiek van Bonn is niet te zeggen. Dat Brandts kansen op het kanselierschap hiermee zijn versterkt, is wel duidelijk. Brandt zelf dankte de kiezers voor hun grote opkomst en noemde de uitslag Hij vond het niet gewenst om nu direct al te praten van een Senaat met ver tegenwoordigers van alle partijen. De socialisten kennen zelf regeren, de an deren kunnen meedoen op de den zoals ze door de socialisten worden gesteld, aldus Brandt. De C.D.U.-plaatsvervangend burge meester Amrehn en oud-minister Lem mer werden in hun district niet recht streeks gekozen. Zij werden door twee sociaal-democraten verslagen; later kre gen zij een opdeelzetel. Amrehn zei dat hij verlies had verwacht, maar niet dat het zo'n vaart zou lopen. De vrije democraten kondigden aan dat zij met hun tien stemmen er voortaan voor zullen zorgen dat in het stadsbestuur van een oppositie gesproken kan worden. De Oostbcr-' lijnse reactie ten slotte was de wran ge conclusie dat de Westberlijners nog steeds niet begrepen waar de politiek van de vrede lag. De terroristen van het geheime leger had den twee data 2 en 15 februari vast gesteld voor het vermoorden van president Charles de Gaulle. De 51 jaar oude madame Paule Rousselot do Liffiac heeft met betrekking tot de mislukt* poging van vrijdag tegenover de recherch* verklaard: „Generaal De Gaulle zou op d* tweede of de vijftiende febr. vermoord worden. Het project van de aanslag werd in de laatst* twee weken van januari besproken" Madame Rousselot de Liffiac is donderdag avond tezamen met drie officieren van de oud* Êcole militaire gearresteerd. Zij worden ervan verdacht De Gaulle vrijdag bij het begin van «en bezoek aan de militaire school met een snelvuurgeweer te hebben willen doden. De geestelijke vader van de samenzwering was een voortvluchtige terrorist van het ge heime leger, Georges (de manke) Watin, dia met O.A.S.-functionarissen in Spanje in con tact stond. Madame Rousselot de Liffiac heeft verklaard tn contact te hebben gestaan met Watin. die zich schuil hield in het Parijse appartement van kapitein Robert Poinard van de zee-artil lerie, een van de samenzweerders. Watin heeft de data vastgesteld, na medio Januari teruggekeerd te zijn van een bezoek andere O.A.S.-terroristen in Spanje Record brandschade De door de brand bij C. en A. in Amsterdam aangerichte schade, döe voorlopig wordt geschat op rond f15 miljoen, heeft de in Nederland sinds half december door brand veroorzaakt* schade gebracht op een recordbedrag. Hoewel exacte cijfers op dit ogenblik nog niet voor handen zijn, wordt de totale brandschade ln Nederland in de periode van half december tot heden voorlopig globaal geschat op f50 tot f60 miljoen. Hiertegenover staat een bedrag aan schade door brand over het gehele jaar 1961 van f58,7 miljoen en een gemiddelde Jaarlijkse brandschade over de jaren 1957 tot en met 1991 van rond f50 miiljoen. Veel groenten zijn verloren gegaan Als gevolg van de langdurige vorstperiode moeten voor zover thans kan worden nage gaan, gewassen als boerenkool, prei en spruit- kool grotendeels als verloren worden be schouwd. De teelt van winterbloemkool in de open grond is gebeel mislukt, zo deelt het ministerie van landbouw en visserij mee. Bij de teelt onder glas is de groei van de bloemkool in vele gevallen tot stilstand geko men. Volgens gegevens van 8 februari waren er verbeteringen in de stand van komkom mers én stooktomaten. Bij de stooksla laat de kwaliteit veelal te wensen over. Margarine duurder Met Ingang van vandaag is de prijs van margarine met een cent per pakje van 250 gram verhoogd. Naar de bond van Nederlandse margarine fabrikanten mededeelt is deze prijsverhoging het gevolg van gestegen grondstoffenprijeen. KONINKLIJK PAAR MET TWEE PRINSESSEN TERUG Dc Koningin, de Prins cn de prinses- en Beatrix cn Margriet zijn zaterdag per vliegtuig van hun vakantie in Oos tenrijk teruggekeerd. Prinses Irene is voor een week in Lech achtergebleven. 8787 WAGONS EXTRA De Nederlandse Spoorwegen hebben gedurend edit weekeinde 283 extra goe derentreinen laten rijden, die in totaal 8787 wagens omvatten. Tendens stijgend TVADAT zaterdag in Limburg en Oost. Brabant lichte dooi was voorgeko men, is de koude lucht weer over heel Nederland uitgevloeid. Boven Noord- Duitsland ontstond een kleine storing, die vergezeld gaat van een omvangrijk sneeuwgebied. Dit laatste heeft zich geleidelijk ook over onze omgeving uit. gebreid De sneeuwval is hier in het al. gemeen maar licht. Het vliegveld Eind- hoven meldde vanmorgen met 2 cm de grootste hoeveelheid verse sneeuw. Een rug van hoge luchtdruk boven Zuid. Scandinavië verplaatst zich langzaam in zuidelijke richting. In verband hierme de wordt in onze omgeving de. kans op opklaringen groter en zal de vorst wat gaan toenemen. Van de oceaan af be- HET WEER IN EUROPA weegt zich een actieve storing naar de Golf van Biscaye. Ze zal het weer in Kapporten hedenmorgen zeven uur onze omgeving niet kunnen beinvloe. den, maar wel zal waarschijnlijk in de I III TrmP'r-1 loop van de morgen de wind zuid.oo telijk worden en iets aanwakkeren. De BUt verwacht tot dinsdagavond: wat Ovei wegend matige wind ,*?inge tussen noord en oost. Lichte tot matige De BHt vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). Twente Eindhovc ZON EN MAAN Zd.-Llmt Dinsdag 19 februari: zon op 7.50. onder siock^' 18maan op 4.31. onder 12.54 Zondag 24 februari: nieuwe ma; Kopenh. Ruim zeven miljard levensverzekering Het Centraal bureau voor de statis tiek raamt dat er in 1962 voor H.2 mil jard aan nieuwe levensverzekeringen is tot stand gekomen. In 1961 was de produktie ruim f 6.5 miljoen. In december 1962 was de produkti* f 1.330 min., waarvan f 810 min. rente verzekering, over geheel 1962 f 3.3 mil jard rente, f 3.1 miljard kapitaal en f 290 miljoen volksverzekering. zal rich °n Geneve

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1