«„Nieuwe Leidse Courant Miljoenenbrand bij C A in A'dam Maar mariniers het concert der ging door Commentaar 'ft* '.'aLli Chroesjtsjef reikt China de hand Russische schrijver te westers Zes modepoppen bleven over..... B.B.-brandweer zorgde voor paleis op de Dam Vijf personen gearresteerd Moskou eist concessies CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 16 februari 1963, 43ste jaargang - "n WONING kopen auto cadeau AUTO kopen vliegreis cadeau Zfe Zondagsblad 1 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 1 'Abonnementsprijzen EEN zeer grote brand de grootste, die na de oorlog in Amster dam heeft gewoed heeft vannacht het pand van C. en A. voor lames- en meisjeskleding en het hoedenmagazijn Gieskes, gelegen kissen de Nieuwendijk en het Damrak in de hoofdstad volkomen Ver hoest. De brand werd tegen drie uur aan de zijde van de Nieuwen- ïijk door voorbijgangers ontdekt en greep snel om zich heen in de brandbare voorraden. Toen de brandweer met groot materieel ter Llaatse kwam was het nog mogelijk het gebouw binnen te dringen. Haar op de trappen naar de eerste verdieping stuitten de brand weerlieden op een enorme vuurzee. Brandende stukken van de roltrappen naar de tweede verdieping vlogen de brandweermannen >m de oren en zij moesten zich terugtrekken. \ieuvvs in één oogopslag Een grote brand heeft in de vroege morgenuren het pand van C. en A. aan het Damrak in Amsterdam ge. heel verwoest en grote schade aangericht aan en kele andere gebouwen. De BB-brandweer moest wor den ingeschakeld om te voorkomen, dat het ko ninklijke paleis op de Dam en de Nieuwe kerk door de enorme vonkenregen in vuur en vlam gezet zouden worden. De schade be draagt vele miljoenen. De gewonde Maasdam ligt thans in een dok ln Bremerhaven teneinde een algehele inspectie te on dergaan. De schade wordt in geld uitgedrukt zeer aanzienlijk geacht. In Duitse kringen wordt op nieuw aandrang op de autoriteiten uitgeoefend om de fatale wrakken nu eindelijk eens te verwijde ren. Ook hier dempt men de put als het kalf ver dronken is Premier Chroesjtsjet schijnt ernst te willen ma ken met zijn streven, het ideologischconflict met communistisch China met de mantel der liefde te be. dekken. Gisteren heeft hij op een receptie te Moskou de Chinese ambassadeur opvallend hartelijk om helsd en verklaard, dat als het kapitalisme begraven moet worden, de Sowjet- unie en communistisoh China samen de laatste schep aarde op het graf zullen werpen. Leden van de Franse militaire inlichtingendienst hebben zoals we giste ren al meldden in de nacht van donderdag op vrijdag een samenzwering tegen het leven van presi dent De Gaulle verijdeld. Vijf personen zouden zijn gearresteerd, onder wie een lerares Engels van de militaire krijgsschool te De Russische afgevaar digde op de ontwapenings conferentie te Genève, Koeznetsof, heeft gisteren gezegd dat de onderhande lingen over stopzetting van kernproeven alleen gaande gehouden kunnen worden, als de westelijke mogend heden concessies willen doen. Thans is de beurt aari de Verenigde Staten, zei Koeznetsof. Tegen half vier braken de vlammen aan de kant van de Nieuwendijk loeiend door het dak en joegen grote wolken vonken over de binnenstad. Inmiddels vrat het vuur door het ze ker vijftig meter diepe pand heen in de richting van het Damrak, waar om half vijf de vlammen zichtbaar werden. Ook was het vuur via de smalle Nieuwendijk overgeslagen naar het dak van het tegenover C. en A. lig gende herenmodemagazijn van Smoo renburg en naar de daken van de naast C. en A. gelegen panden, waar in het herenmodemagazijn G. en G en de firma Hazenberg in overhemden zijn gevestigd. Nu werd zeer groot alarm geslagen De bewoners van de nabij gelegen Zoutsteeg hadden intussen hun voor naamste bezittingen gepakt en waren gevlucht. Een van de directeuren van C. en A. schatte alleen de schade aan verbrande confectie reeds op 4 a 5 miljoen gulden. Snel Terwijl de brandhaarden op de omlig gende panden snel konden worden be dwongen greep het vuur in het gebouw van C. en A. en Gieskes met niet to stuiten snelheid om zich heen. Na el kaar stortten de vloeren van dit enorme pand naar beneden en het werd dui delijk. dat hier niets meer te redden viel. Tegen half zes was het pand één grote vuurzee, die duizenden Amster- dammers, onder wie de officier van justitie mr. W. Tonckens, naar het Dam rak had getrokken De brandweer ondervond bij de blus- slngswerkzaamheden grote moeilijkhe den door een te geringe waterdruk. Het was dan ook een grote steun toen om ze» uur de drijvende brandspuit Jan van der Heyden door het ys tot voor het centraal station had kunnen doordringen en men door het koppelen van slangen tot een lengte van zeshonderd meter de krachtige motoren van deze brandspuit kon gaan gebruiken Omdat door de rondvliegende von ken en brandende stukken kleding het gevaar niet denkbeeldig was, het vuur zich in de wijde omtrek zou gaan nestelen, werd de BJÏ.-brand- weer gealarmeerd, vooral om het Ko ninklijk Paleis op de Dam en de Nieu we Kerk te beschermen. Toen de tientallen verkoopsters van C. en A. en de 'honderden Amsterdam mers van ochtend rond negen uur in drommen bij het uitgebrande winkel pand arriveerden, zagen zij zowaar nog iets dat hen deed herinneren aan een damesconfectiebedrijf. Onder de woeste nij van smeulende balken, neergestorte vloeren en verwrongen radiatoren was één etalage onaangetast gebleven. Daar in stonden vijf vriendelijk glimlachende etalagepoppen, gekleed in zonnige lente- jurkjes. Hoe triest de aanblik van het gebouw ook was, de poppen bleven glim lachen.. Hoog laaiden de vlammen op en gretig vond het vuur voedsel in de kledingvoorraad van de winkelgalerij van C. A. Slechts de voorgevel en een etalage bleven gespaard. „In de sloepen" betekende het trieste einde van een tocht je „spelevaren" met de Maas dam. Duidelijk is te zien op de foto hoe het onfortuinlijke schip overhelde. Prins brak beentje van linkerband Prins Bernhard heeft bij een sk geluk een middenhandsbeentje vai linkerhand gebroken, zo heeft woordvoerder van het hotel waar de Prins logeert gisteravond meegedeeld. De woordvoerder verklaarde dat de Prins, die njet Koningin Juliana en d( drie prinsessen twee weken met vakan tie in Lech is, op een skibaan in dc buurt is gevallen. Zijne Koninklijke Hoogheid werd door plaatselijke doktoren behandeld en hand werd verbonden. USSR zwaait met mantel der liefde Aanslag De Gaulle: Vijf personen, die een aanslag op De Gaulle hebben voorbereid zijn gis teren gearresteerd. Namelijk de lera res Engels van de militaire krijgs school in Parijs, drie officieren er sergeant-majoor. Een aantal anderen, onder wie de leider van het komplot. zouden nog voortvluchtig zijn. Er is beslag gelegd op drie gew met een televizier: twee werden er thuis bij een van de officieren fPoinard) ge vonden. de derde werd aangetroffen in de auto van een der samenzweerders. Hiermee zouden de aanslagplegers op de president hebben moeten schieten ter wijl deze door de tuin wandelde van de krijgsschool, die hij gisterochtend bezocht. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Bremen, zaterdagmorgen. Terwijl gisteravond in het Ubersee museum van Bremen de Koninklijke Militaire Kapel voor een gehoor van 500 genodigden naar hartelust musi ceerde, werd het schip, waar alles om ging: de zo ongelukkige lekgestoten oceaanreus Maasdam, in Bremerhaven in een dok naar boven gepompt. De Norddcutsche Lloyd, met wie de Holland-Amerika Lijn samenwerkt, had alsnog gelegenheid gevonden het zo bekende Rotterdamse passagiersschip aan een inspectie boven water te onderwerpen. Hoog boven het drijfijs van zijn nieuwe thuishaven Bremerhaven priemde de geel-groene-witte schoor steen van de pakketboot rampzalig naar boven. Vanmorgen zou de schade worden opgemaakt: een rekening, die niet misselijk zal zijn. deed, was het concert van de Koninklijke Marinierskapel dat in het uberseemu- seum van Bremen zou worden gegeven. ,,Er moet dankbaarheid zijn", zei hij, „dankbaarheid voor het feit. dat alles zo goed is afgelopen. Tot een betere uitdruk king hiervan dan in een concert kan het welhaast niet komen", (Voor vervolg zie pagiiia 11) schijnt voort te duren, betekent t volksgemeenschap een aanzienlijk verlleo. Noodvoorzieningen van allerlei aard moe ten worden getroffen. Vele bouwwerken liggen stil, maar uiteraard behoren de ar beiders te worden geholpen aan middelen van bestaan. Hetzelfde kan gezegd worden met het oog op groepen van landarbeiders en anderen. Er zijn gelukkig regelingen. Er zijn reserves gevormd die nu moeten worden aangesproken. Extra kosten moeten worden gemaakt om de bewoners van bepaalde streken van levensmiddelen en brandstoffen te voorzien. Zo zijn er nog wel meer uitgaven te noe men die onvermijdelijk zijn die waarde ring verdienen, maar die, uit economisch oogpunt beschouwd, een verlies betekenen. Hierover bestaat geen verschil van ge voelen. Rijk en gemeente stellen beschik baar. Ook de kerken laten zich niet on betuigd. Dank zij de sociale regelingen wordt er stellig veel minder armoede geleden dan ln de winter van 1890. Er is sindsdien wel Iets veranderd. Maar indien nodig kan en moet er nog meer gebeuren. Er moet bereidheid zijn om hulp te ver lenen. We leven in een rijk gezegend land. Het mag niet zo zijn, dat als gevolg van ons in gebreke blijven nog armoede wordt geleden. De Sowjetrussische afgevaardigde op de ont wapeningsconferentie in Genève. Koeznetsow. heeft gisteren gezegd dat de onderhandelingen over stopzetting van kernproeven alleen gaan- oe kunnen worden gehouden, als de westerse mogendheden concessies willen dqgn. Thans i het de beurt aan de Verenigde Staten, aldus Ie Russische gedelegeerde. Bij de gedelegeerden van de 17 landen, die aan de conferentie deelnemen, wekte hij d« Indruk dat Rusland van het Westen een aan vaarding van het Russische aanbod van maxi maal twee of drie inspeoties per jaar verwacht Koeznetsow noemde het Russische aanbod e«n grote concessie. Op een vraag van verslaggevers of de Sow jetunie geen belang meer sbelt in voortzetting der besprekingen van de uit afgevaardigden van Engeland, Rusland en Amerika bestaande «uboommissie over de stopzetting van de kern proeven, heeft een Russische woordvoerder gezegd: dat ligt niet ver bezijden de waarheid. De subcommissie is nog niet bijeen geweest sinds de hervatting op dinsdag na het reces van twee maanden. Óndanks de toenemende druk die door de neutrale delegaties wordt uitgeoefend, bestaan er thans geen plannen voor een bijeenkomst van deze commissie. HAMMOND ORGELS J PRIJZEN V.A. 3450.- importeur Z Een Britse firma heeft een veiligheidsbril vervaardigd, waarvan het glas zo sterk is, dat men er met een luchtbuks een stalen kogel tegenaan kan tchieten zonder dat de ogen Worden beschadigd. Het glas barst natuurlijk wel, maar de ®flen lopen geen gevaar. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet- unie schijnt toch ernst te willen maken met zijn voorstel om liet ideologische geschil met communistisch China met de mantel der liefde te bedekken. Eerst heeft hij al een concessie ge daan door China uit te nodigen voor een gesprek om de hangende kwesties te bespreken. Gisteren heeft Chroesj tsjef op een receptie in Moskou de Chinese ambassadeur opvallend vrien delijk omhelsd en bij die gelegenheid verklaard, dat als het kapitalisme be graven moet worden, dc Sowjetunie en communistisch China samen de laatste schep aarde op het graf zullen werpen. Chroesjtsjef maakte van deze betuiging van vriendschap een geweldige „show zoals hij wel meer doet wanneer hij in vorm is. De Chinese ambassadeur reageer de hier buitengewoon enthousiast op, zo- dal mag worden aangenomen, dat voor de buitenwereld althans de vrede tussen bei de landen is getekend Op de vraag of dit het begin was van een nieuwe fase in de betrekkingen tus sen China en de Sowjetunie antwoordde Chroesjtsjef ontkennend. Er bestaat al vele jaren vriendschap tussen beide lan den, zei hij. De begroeting is slechts een voortzetting van die vriendschap om le tonen, dat de communistische partijen van China en Rusland altijd zullen blijven samenwerken in volmaakte broederschap. Ontwijkend Chroesjtsjef gaf een ontwijkend ant woord op de vraag of er een ontmoeting op het programma staat met de Chinese leider Mao Tse Toeng. De Chinese ambas sadeur stond er intussen lachend bij. Mi nister Gromyko was de initiatiefnemer tot de show van Chroesjtsjef door de Chi nees naar hem toe te brengen terwijl de Russische premier met westerse cor respondenten zat te praten. Instemming Chroesjtsjef wisselde ook nog enkele woorden met de Amerikaanse ambassa deur Foy Kohier, die juist in Moskou is teruggekeerd van zijn bezoek aan Wash ington. De Russische premier bevestigde, dat Kohier hem geen boodschap had ge bracht van president Kennedy. Toen ik gistermiddag m'n bagage van de Maasdam afhaalde, lag hel schip enigszins scheef tegen de kade aangedrukt dezelfde kade die was voorbestemd een groots, onthaal toe te bereiden Niets en dan ook niets kon de herinnering hieraan levendig houden. In plaats van in feeststemming verke rende genodigden waren het gedepri meerde bemanningsleden, die in de hal en de lounges stonden te praten. Een enorme hoop fel oranje gekleurde zwem vesten. die voor de loopplank lag, herin nerde aan het trieste lot, dat het schip zo onverwacht had getroffen. Op dat moment was reeds duidelijk, dat de Maasdam nooit maandag zou kun nen uitvaren. De vraag is zelfs, bf het schip dit op 18 maart zal doen: de datum, waarop de volgende afvaart is gepland. De boeg lag zeker een meter dieper dan onder normale omstandigheden. Ten minste vier dubbel bodemtanks hadden het begeven, terwijl de slagzij aan bak boordzijde op onverklaarbare wijze door slagzij aan stuurboordzijde was gevolgd Twee ruimen stonden vol water, waaruit voor de zoveelste maal bleek dat water dichte schotten voor geen schip een overbodige luxe vormen. Hoewel de be- manningsverblijven waren afgesloten. was geconstateerd dat deze waterschade hadden opgelopen Het zoute water had veel persoonlijke bezittingen voorgoed verknoeid. Een van de directeuren van de H.A.L., mr. H. M. Dutilh. verklaarde dat alles in het werk zal worden gesteld de 450 passagiers,, die de volgende week uit West-Europa naar de Verenigde Staten moeten worden vervoerd, op waardige wijze te compenseren. Middelen gaf hy nog niet aan. wat niet wegneemt dat er druk over een inzetten in charter van de Seven Seas wordt gespeculeerd, die deze winter in Bremerhaven ligt. na te zijn overgedragen aan Ruys. Als voor deel wordt naar voren gebracht dat dit schip reeds een staf aan boord heeft. De grote vraag is nochtans, of men er bin nen twee dagen in zal slagen de Seven Seas te bevoorraden en een civiele dienst te geven. De heer Dutilh. die niet in de redding boten was gegaan, doch gisteren de hele dag op de brug van de Maasdam heeft gestaan „M'n vrouw dacht", vertelde hij, „dat de kapitein en ik de enigen wa ren die aan boord waren gebleven" had reeds in de morgenuren alle feeste lijkheden afgelast, die in verband met de aankomst van de Maasdam in Bremer haven op het programma stonden. Het enige, waar hij geen ingreep in achter iets zachtere lucht voorkomt, U tot boven het zuiden van ons land door. gedrongen en komt nog langzaam iets verder naar het noorden. Overdag kan het bij ons 1 a 2 graad jes dooien, maar 's nachts is weer wat lichte vorst te verwachten. Van de oer. aan nadert een nieuwe depressie Ierland en deze zal na zondag opnieuw een aanval ondernemen. De winter toont zich echter in onze omgeving bijzonder hardnekkig. Ook vanmorgen werd noo 1*^58 weer 4 a 5 graden vorst gemeten. Bij Groenland ligt een liogedrukgebied dat zich in de richting van IJsland ver. plaatst. Een definitief einde van deze vorstperiode kan daarom nog niet wor. den aangekondigd. Tendens dalend Hoogwater Scheveningen 17 februari: 8.39 v.m., 21.07 n.m. 18 februari: 9.35 v.m., 22.18 n.m. Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht iot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, maar slechte hier en daar wat lichte sneeuwval. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Lichte, in dc nacht plaatselijk u'H^iiër matige vorst (Opgemaakt. 11.15 uur). Ypenb Zon on maan aS!"*™ Zondag 17 februari: zon op 7.54. onder D*Biit 17.56 u.. maan op 2.23. onder 1139 uur. Maandag 18 februari: zon op 7.52, onder zd.-Limb!1 Helsinki T~)E BEKENDE Russische» liefde getuigde toen hij geleverd, maar door Wladi- stuurde een ingezonden stuk sen hadden net als hij schrijver Ilja Ehren- zweeg np het moment dat mir Yermilof, een Sowjet- naar de Izwestia, waarin hij (Ehrenburg) gezwegen of- burg, de literaire spreek- bekende volksleiders, onder criticus, die een grot be- echter niet nogmaals zijn schoon zij wisten wat zich buis van Stalin, ligt zijde- wie enkele van zijn vrien- wonderaar is van het Rus- (westerse) opvattingen uit- onder Stalin afspeelde. lings overhoop met premier den, tijdens de zuiverings- sische regime. Zijn aanval eenzette, volstond met moderne westerse opvat inzicht over doodgeschoten." De i werden vulde verscheidene kolom- te verwijzen naar zijn Ehrenburg zal toch door- Ehrcnburg worden Izwestia, dat i het regeringsblad moireszodoende vermeed gaan met het schrijven van hij een rechtstreekse botsing zijn memoires. tingen, die de auteur wel gepubliceerd in het Russi- vier miljoen exemplaren met premier Chroesjtsjef. Hij zelf verklaard. Ze zullen ook maar de regeringsleider niet sche tijdschrift Novy mir heeft en wordt geredigeerd lanceerde zelfs nog een te- gretig worden gelezen door waardeert. In het laatste (Nieuwe wereld). door de schoonzoon van genaanval door Yermilof er- mensen, die zij het in De kritiek op deze en an- Chroesjtsjef, Alexei Adzjoe- van te beschuldigen, dat hij mindere mate delen in dere uitlatingen geschreven „dat auteur is niet hoogst per- Uiteraard liet Ehrenburg sterke vaderlands- soonlijk door Chroesjtsjef het hier niet bij zitten. Hij van Stalin leefden. De men- heeft gespreid. Berlijn Frarrfcfoi MQnchen Zürich Genève nno 2 -1 3 0* b'bew1 onbew! windstil C -0 0.6 windstil -9 -10 1 windstil -7 -9 3 nnw 1 -5 -12 0 ono 7 -3 -4 0.4 gh. bew gh. bcw. gh. bcw. regen zw. bew. regen zw bew zw. bew. OZO 1 2-1 0.6 no 6 CO 0.1 no 4 -1 -3 0J no t 1 -I 1 z 3 110 4 zzw 3 4 3 3 nw 2 12 5 7 ozo 4 3-3 1 Tl no 5 9 5 9 ozo 4 -0 -3 0.1 windstil 1 -1 6 zzo 3 -4 -8 O n 1 2-6 0.1 gh. bew zw. bew niet ontv. 1. bew. ono 2 6-11 windstil 6 0 1 zzo 6 0-7 0 w 6 8 -10 0 o 3 :s 8 1 h. bew. regen gh. bew. h. bcw. regen n 5 9 2 2 ono 2 8 5 14 wzw 7 8 9 3 wzw 9 C 4 9 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1