RONY HEERTJE Brandstof uit automaat ZONDAGSBLAD IN ENGELAND EN FRANKRIJK ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 Wenen aan de lijn èn Stockholm èn Frankfort èn Parijs 5TOT D 1 B,J de bontkoning van Nederland Wie nu eens niet wil horen klagen over deze winter, wie ein delijk wel weer eens een blij ge zicht wil zien, moet binnenwippen op Keizersgracht 123 in Amster dam, het fraaie ,,Huis met de Hoofden", dat al dateert van 1602 en waarin weer reeds geruime tijd de heer Rony Heertje (59) zo succesvol zaken doet als Neer- lands topfiguur in de nationale en internationale bonthandel. Of binnenwippen is het woord niet. Daarvoor is die gebeeldhouwde deur in die soliede gevel van licht bruine baksteen te goed gesloten. Maar wanneer ze eenmaal elek trisch is opengesprongen en je op de twintig meter lange gang be groet bent door Ivon van Turen- hout, de charmante dame de ré- ception, brengt een onverwoestba re lift de bezoeker naar de zo veelste etage en zwaait opnieuw een gebeeldhouwde deur open nu met handkracht, van de bont koning zelf. Achter die deur is zijn domein. Het blijkt een kasteelachtige ruimte te zijn, een slot-zaal, be timmerd met eikehout uit de Zui- derkerk. En ook al het andere is kostbaar antiek: de tafels, de stoelen, de gezellige schouw, de tegeltjes die daarbij horen, de kasten, de lampen aan de zolde ring en de grote tapijten op de vloer, om nog maar te zwijgen van de schilderijen en de klokken langs de wanden. Over die veel heid van pracht valt gedempt licht, dat van buiten komt via glas-in-lood-raampjes. raampjes welke sledhts een halve meter hoog zijn, doch zich over de hele lengte van het vertrék uitstrek- Niet zo bont- „minded" We moeten even met de ogen knipperen en zouden het liefst eerst wat willen acclimatiseren. Onze gastheer is echter net terug van vijf dagen Moskou en mor gen is het weer Londen dat hem wacht. Hij biedt ons dus van ach ter zijn bureau wat gehaast een sigaret aam, beweegt dan, opval lend bedaard, het ronde,, al ka lende hoofd een paar maal op en neer en zegt desgevraagd: ,,Jajaer is deze winter wel wat meer bont verkocht dan de vorige en er is meer versleten; maar de Nederlandse vrouw is nog lang niet zo bont-,.minded" als de Duitse of dc Italiaanse, of welke andere buitenlandse vrouw ook. Nog slechts een jaar geleden begon er ook hier wat gang Maar, vergis u niet, ik ver koop geen bontmantels, ik han del in vellen en pelterijen, ga daarvoor twee driemaal per jaar naar de veilingen in Leningrad, bezoek trouw de veilingen in Lon den, reis voorts naar alle grote wereldcentra waar zaken in bont vallen te doen de Ver. Staten van Amerika en China incluis. De veilingen in Leningrad en Londen zijn evenwel voor Europa het be langrijkste. En waar Rusland het beste bontland ter wereld is d o e ik ook het meeste met de Russen. O zeker, er is geen land waar zoveel bont gedragen wordt als in Amerika. De Amerikanen fokken op hun reusachtige farms enorm veel bont. maar daar de bont consumptie daar eveneens heel groot is, kan ik me beter op Rus land richten. Ik kom daar al zo'n dertig jaar." Als we Rony Heertje vragen, hoe hij in die handel terecht is gekomen, antwoordt hij met eni ge trots, dat hij er al als jongen van 16 kennis mee maakte. Neen, zijn vader zat er niet direct in. Die was een eerbaar Amsterdams manufacturier. Alleen 's winters deed hij wel eens wat in bontjas sen. zo naast z'n gewone handel. Maar dat was juist genoeg voor Rony. om op bont verliefd te wor den. Manufacturen vond hij maar zo zo, studeren lag hem helemaal niet en toen papa hem op zekere dag vroeg, wat hij dan wél wou, zei hij dat hij bont wilde gaan kopen in Berlijn. Hoewel nog een jongen, kreeg hij zijn zin. Met tweeduizend gul den in z'n portefeuille spoorde hij naar de stad aan de Spree en hij maakte daar géén slechte start Dat was het begin. En verleden jaar waagde hij het erop, in de R.A.I. de eerste internationale bontveiling te organiseren. Ze werd een groot succes, want er werd voor niet minder dan vijf miljoen gulden omgezet. Zelfs uit Amerika kwamen de inkopers overvliegen. En al zal Amsterdam natuurlijk als bontveiling nooit die omvang krijgen als Leningrad of Londen, het werd in elk geval meteen de derde veiling van Eu- Amsterdam ligt zo mooi", zegt Heertjes ..en als ik bont uit Rusland hierheen breng blijken er volop handelaren in Duitsland. Italië. Frankrijk etc. te zijn. die er de voorkeur aan geven hier hun inkopen te doen. Daarom zal de tweede Amsterdamse veiling nóg indrukwekkender worden." Staalbedrijf Dan vertelt hij ons, dat ook de bonthandel in Rusland één groot staatsbedrijf Is. Het draagt de naam Sojuzpushnina, dat over vijf tien of meer steunpunten be schikt, verdeeld over het hele land, om de vellen in te zamelen. Op al die bases sorteert men de vellen volgens bepaalde stand aard-assortimenten. Er zijn bijv. een heleboel soorten Persianer en in deze soorten heeft men weer diverse kleuren en kwalitei ten. Doordat die sortering tot in de perfectie is doorgevoerd en daar streng de hand aan wordt gehouden, is het mogelijk een partij telefonisch of per telex te kopen, zonder dat ze afwijkt van wat men hier reeds in huis heeft. Want heeft men in Amster dam van een bepaalde „soort Geen woord kwaad van deze winier Een Amerikaanse autohandelaar deed onlangs in een groots opgezette reclamecampagne de volgende aanbieding: „Maak een gratis reis naar Europa met elke door u gewenste luchtvaartmaatschappij en wordt eigenaar van een nieuwe auto. Voor de totale prijs van de auto ontvangt u: a. een retourvlucht New York Parijs: b. de auto stss^klaar in Parijs afgeleverd; c. een reis door Europa; d. terugverscheping van de auto naar New York'*. Een Franse bouwonderneming stelde kort geleden een auto beschikbaar als cadeau voor ieder, die een woning kocht in een nieuw flatgebouw. AlITO KOPEN? VLIEGREIS CADEAU duizend vellen liggen, doch een grossier wil er vijftienhonderd hebben, dan moet Heerfur NV (zoals de zaak op de Keizers gracht officieel heet) kunnen ga randeren dat ook de na te bestel len vijfhonderd van precies de zelfde hoedanigheid zullen zijn. Zie hier de grote kracht van dit Russische staatsbedrijf. Dit nabestellen kan in de zgn. vrije handel worden gedaan, daar er nu eenmaal niet elke week een veiling in Leningrad is. Wel zijn er verscheidene, die alle tussen ju li en februari worden gehouden. En het is al weer Sojuzpushnina, dat het bont op de veiling brengt. Op de laatste veiling waren circa 100 inkopers uit de gehele wereld, die haast allen elkaar kennen en elkaar ook later weer in Londen ontmoeten of in Amsterdam, waar genoemd staatsbedrijf eveneens met geweldige kwantum-s ver schijnt, met name dan in Londen. Behalve op die veilingen en in de vrije verkoop (in Ruslandf kan men nog op een derde manier in kopen, nl. vooruit, op contract. Men plaatst dus al een order, voor dat de vellen er zijn, maar moet dan bij een bestelling van bijv. een miljoen gulden reeds zo'n vier ton sche bank storten. Afgezien van de Sabelvellen vor men de Nertsvellen wel het be langrijkste object in de Russi sche bonthandel. Sabel is het fijn ste èn kostbaarste bont dat Rus land te bieden heeft, omdat dil beest niet kan worden gefokt. Het is buitengewoon mooi maar ta melijk schaars. Met het fokken van nertsen zijn de Russen thans een jaar of tien bezig en al heeft Amerika waar de nerts thuis hoort en nog in het wild voorkomt nog steeds een veel en veel gro tere en mooiere produktie, ook de Russen komen er «teeds beter in. Hoewel merkwaardig genoeg nergens betere en mooiere nert sen gefokt worden dan in Neder land. Alom stijgt de vraag naar Nerts en het is thans al zover, dat hoewel de omzet in Persianer het qua volume nog wint van de Nerts, de Persianer in geldomzet de vlag voor de Nerts heeft moe ten 'strijken. Nerts geliefd Nerts is buitengewoon geliefd bij de dames. Het behoort tot de ..general furs", waarmee alle an dere bontsoorten worden aange duid. die niet tot de Persianer be horen. Bij de Persianer onder scheiden we weer als hoogste kwa liteiten, Buchara. Turkmen en Ka zaksten. namen ontleend aan drie landstreken in Rusland die tegen Perzië zijn aangèlegen en waar de schapen met de mooiste wol voor komen, Want een Persianer vel is een vel van een schaap, of beter van een 2 weken oud lammetje van het zgn. vetstuitschaap, dat behalve in Rusland nog in Afga nis tan en in Zuid-West-Afrik a wordt aangetroffen. Ook Breit- schwanz is het vel van zo'n lam metje, maar van een lammetje, dat kort voor de geboorte dood ging en dan een extra zacht vachtje heeft met heel fijne krul letjes. Breitschwanz is daarom ook extra prijzig. Mensen als Rony Heertje, die al zo veel jaren meelopen en uit eigen aanschouwing leerden, uit welke gebieden de beste Perzia- ner, de beste nertsen, de beste Bisams etc. komen weten oók, dat de „oogst" het ene jaar veel be ter kan zijn dan het andere. Bij een nat voorjaar, dat veel gras Ocelot-kat uit China, het vel van een dier dal alleen in het ivild voorkomt en mede daar om zeer prijzig isi brengt, zodat de schapen maar raak kunnen grazen, groeien de jongen in het moederlijf zó weel derig, dat de wolkrullen erg dik worden. Zulke vellen hééft men niet graag. Bij een droog voorjaar krijgt men te maken met minder flink onwikkelde lammeren, wier krullen vaak weer te armetierig zijn. Ook hier heeft de gulden middenweg de voorkeur. En waar blijven nu al die vel len, die Heertje in Rusland koopt? "Verreweg het meeste komt niet eens in ons land. Hij koopt veel voor Amerika, voor Duitsland en tal van andere landen, waaronder Italië een grote plaats inneemt. Want meer nog dan in Frankrijk weet men in Italië raad met zijn vellen. „De mooiste en sjiekste bont mantels zie je in Italië dragen", zegt hij. En lang niet alleen door vrouwen van mannen met hoge posities. De Italiaanse vrouw heeft ontzaglijk veel geld over voor een bontjas. En ze weet ze ook terdege te dragen. In Nederland Wat zijn afzet in Nederland be treft, die wordt, zoals al opge merkt, almaar beter. Er komen hier, evenals in Rusland, voortdu rend meer gegadigden, waartoe vooral de warenhuizen veel bij dragen. Zeventig procent van de in Nederland verkochte bontjassen heeft al via de warenhuizen plaats als gevolg van de veel grotere keuze die ze bieden dan de klei- Heertje levert zijn vellen aan de grossiers, die er meestal ook een atelier op na houden om de jassen te laten maken. Waarna deze grossiers-fabrikanten bun ar tikelen bij de winkels plaatsen, in het hele land. De grossiers-fabri kanten zitten echter bijna uitslui tend in Amsterdam. Natuurlijk importeren zij zelf ook wel (overal vandaan), doch die hoeveelheid valt bij de import van Heertje totaal in het niet. Hij importeert behalve uit Rus land ook uit China. De uitvoer van dat land liep echter enorm terug, toen enkele jaren geleden alle Chinezen er privé-ijzergiete- rijtjes op na moesten gaan hou den in het kader van het zoveel- jaren-plan. Dat plan mislukte bij na onmiddellijk. Daardoor is het reeds nu weer zover, dat China opnieuw veel schapen- en geiten- vellen aan de markt brengt, wel ke beesten worden gefokt. Daarnaast levert het nogal wat vellen van in het wild levende dieren als de Ocelot-kat, Murmel, Wezel, Kolinsky e.d. De Russen leveren eveneens veel vellen van in het wild levende dieren, w.o. behalve Sabel ook Kolinski, Mar ter. Muskusrat. Otter. Wolf. Her melijn, Marmot. Lynx. Hamster, Eekhoorn enz. Maar evenals in Amerika kregen de gefokte pels- dieren verre de overhand, al kan men nog nergens zoveel vellen van in het wild levende beesten kopen als in Rusland. Met dat al liggen de verhoudingen nog altijd zo, dat terwijl de Russische bont export momenteel 60 miljoen dol lar bedraagt hetgeen wel haast de hele produktie is de Amerikaanse produktie op ca 250 miljoen dollar kan worden ge- De heer J. M. Heertje, voor al zijn relaties in binnen- en bui tenland Rony, die reeds op zijn 16de jaar in de bont-business ging. schat. Doch hiervan is weinig of niets te koop voor het buitenland. Heertje importeert ook uit Hon garije waar hij het monopolie kreeg van het staatsbedrijf Ta- nimpex te Boedapest uit Tsje- cho-Slowakije, uit Canada, uit Zuid-Amerika en uit Scandinavië. En voorts bezit hij in Eist, bij Amerongen, een Nertsfarm, die tot de allergrootste van Europa behoort. Daar zitten een 4000 van de bes te moederdieren, die eind april worden gepaard en begin juni jon gen werpen gemiddeld 4'A jong per moeder zodat de eigen pro duktie in 1962 ongeveer 17000 nertsen bedroeg. Reeds na 8 maanden is de pels goed, doch ook de pels van de moederdie ren, die men doorgaans 3 jaar aanhoudt, is nog uitstekend en meestal wat groter. Met die farm begon Heertje al in 1934, door honderd jongen te kopen in Amerika, waar men er zo uitstekend in geslaagd is, uit het bruine wilde dier tal van mutatienertsen te fokken, d.w.z. nertsen in allerlei andere kleuren: sneeuwwitte, gitzwarte etz. Met die 100 werd in Eist voort- gefokt. En zo groeide zijn farm zienderog'en, terwijl bovendien bij de 500 farms, die ons land thans groot en klein bij elkaar telt, er ook nog heel wat zijn met stammen uit de farm van Heertje. „Helaas wordt er hier te lande naast veel goeds ook nogal wat rommel gefokt", zegt hij wat te leurgesteld. Dat is daarom zo jammer, omdat het fokken van één nerts van 8 maanden toch al tijd nog plm. 40 kost. En als zo'n pelsje dan niet eén goede prijs op brengt wordt er niets aan ver- Vóór de oorlog had Heertje óók zelf een grossierderij annex fa briek, maar na de oorlog is bij zich uitsluitend op de import van vellen gaan toeleggen, alsmede op het kopen van vellen voor derden. En daarin gaat jaarlijks voor vele miljoenen guldens om. Tevens be hartigt hij nog de belangen van de 300 Chinchilla-farmers in Euro pa. Persoonlijk echter houdt hij het meer op de Nerts. Al laait hij er terstond op volgen, dat de bont- prijzen enorm vast zijn, behalve nu juist die van Nertsen. (Van onze sociaal-economische redactie) De verkooppsychologen bedenken en gebruiken onophoudelijk nieuwe middelen om de consument tot kopen te prikkelen. Daarbij weten zij niet alleen op weloverwogen wijze tegemoet te komen aan nieuwe behoeften, die om welke reden dan ook in bepaalde bevolkingsgroepen zijn ontstaan, evenzeer verstaan zij de kunst niet-bestaande behoeften te creëren. Een commissie van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs heeft in talrijke landen een onderzoek ingesteld naar nieuwe verkoop- vormen en -methoden. Op dit punt is een snelle evolutie aan de gang, die zelfs via regelmatige onderzoekingen niet op de voet te volgen is. Niettemin geeft het rapport van deze commis sie tal van interessante voorbeelden van nieuwe ontwikkelin gen, waarmee ook de Nederlandse consument in de nabije toe komst mogelijk te maken krijgt. Iets wat ons vooral in de kou de winterdagen wel aanspreekt is de brandstoffenvoorziening. In Engeland en Frankrijk neemt men proeven met de verkoop van steenkolen per automaat. Een brandstoffenhandel in En geland heeft van het gemeente bestuur van Bristol toestemming ontvangen om zo'n automaat in een nieuwe woonwijk te plaat- Te groot De produktie van Nerts wordt te groot, meent Heertje. Alléén de Nederlandse produktie was in 1962 reeds over de 150.000 vel. Niet. dat er straks niet genoeg kopers meer voor zullen zijn, maar over enkele jaren, als de wereldbevolking 30 miljard zielen telt, zal er beslist onvoldoende vakkundig personeel wezen, om van al die vellen jassen te maken. Als we vragen hoeveel men voor een nertsmantel betalen moet ver nemen we, dat de werkelijk goede mantels variëren van 20.000 tot 75.000, al naar gelang kleur, be haring e.d. Wat men in Nederland op dit gebied ziet dragen gaat doorgaans de 15.000 niet te bo ven. Dat vinden wij al een hele hoop 'geld. d.w.z. de bankdirec teur, de gearriveerde notaris, een minister of een fabrikant. Maai bij Heertje vertrekt men geen spier als men ons voorrekent: „Je hebt voor een Nertsjas 50 vellen nodig a 100, de prijs waarvoor wij ze aan de grossier fabrikant leveren. Dat is al 5000. Daar komt dan eerst 1500 maakloon bij. Want het versnijden van al die vellen ter breedte, en sommige baantjes om ze langer te maken weer in V-vormige stukjes van een hal ve centimeter breedte, die ten slotte allemaal weer nauwkeurig aan elkaar moeten worden gezet, kost een zee van tijd. Als de man- maanden uit Eist IUnJ.die voor f 100 per stuk naar de grossier-fabri kant gaan om er jassen van te (bij Am er nog eens 2000 bij. Dat is teza men al 10.500. En de winkelmar ge bedraagt meestal 40 50 pet, waarmee we dan wel aan de 15.000 toe zijn". We beginnen haast te duizelen, maar kunnen niet ontkennen dat de som aardig klopt. ,.En per sal do is een Nertsmantel een grote luxe. Konijn wil men al lang niet sen. Men heeft twee soorten ma chines ontworpen. De grootste kan 3te ton kolen bevatten en levert af in zakken o.i.d. die de koper zelf verschaft. (Voor klan ten. die geen zak bij zich heb- gen, is er een aparte automaat die papieren zakken verkoopt). Om aan dc wettelijke bepalin gen te voldoen is in de automaat een weegschaal verwerkt, die zichtbaar is door een doorzich tige wand. De kleinste automaat bevat ongeveer 700 kg kolen en levert ze in zakken van 28 of 56 pond. Deze kolen zijn echter duurder in verband met de verpakking. De kleine machine zou voorna melijk kunnen dienen om ver traging in de aflevering door ko lenhandelaren. bijv. bij 'plotse ling ingetreden koude, te helpen opvangen. De grote automaat wordt meer geschikt geacht voor plaatsing in of bij een flat- In Frankrijk overweegt een groep brandstofhandelaren de mogelijkheid van massa-verkoop per automaat uit een installa tie,' die 50 ton kolen kan bevat ten. eveneens bedoeld voor flat gebouwen e.d. Deze installatie zou in het ontwerp van een ge bouw opgenomen kunnen wor den, waardoor verdere opslag ruimte voor kolen overbodig Complete maaltijden verpakte maaltijden pan klaar vla automaten te leveren. Onder één handelsmerk worden tien verschillende maaltijden (samengesteld uit varkensvlees en groenten, rechtstreeks van de boerderij) gekoeld en ver pakt in geparafineerd karton, verkocht. Eén automaat kan 150 maaltijden bevatten en zij is uit gerust met een koelinstallatie. Momenteel voert men in East Anglia een proefprogramma uit met enkele tientallen automaten, die rechtstreeks vanuit de boer derij bevoorraad worden. Ver wacht wordt dat verpakte verse produkten een even gevraagd haar heeft veulen idem mollenvangers bestaan niet meer. I Dus wat wilt ge? Gelukkig, er is IxOpGIl 611 W3SS6I1 nog Persianer en er is nog... Maar in de kamer waar we n u zijn, in die van mede-direc- I teur Jacques Rutten. valt het niet I mee een regelmatig gesprek te voeren. Elke vijf minuten rinkelt er de telefoon. Lugano aan de 1 lijn. dan weer Stockholm, Frank fort. Helsinki. Antwerpen, Milaan. I 't Lijkt wel of alles in scène is gezet. En toch is het pure wer kelijkheid. De grote catalogus, vol notities met een grote bos sleutels heen enweer, er worden kegels bont vellen aangedragen, als bananen- trossen zo omvangrijk en zwaar. En al die vellen dragen labels die de lqek totaal niets, maar de koopman alles zeggen. Zo wor- I den er op de Keizersgracht zaken I gedaan, d.w.z. afspraken gemaakt Amsterdam te komen kij- I Bij de verdere ontwikkeling van verkoopmethodes neemt de automaat wel een zeer grote plaats in. „Grand Way" heeft onlangs in Miami een supermar ket geopend, die o.m. een 44 meter lange „voedsel-automaat" heeft, die met behulp van zwaar tekrachtsysteem duizenden in blik. glas of papier verpakte kruidenierswaren levert aan hen, die op gemakkelijke wijze willen uitzoeken en inkopen. Aan de nieuwe supermarkt van de Grand Union Company te Ramsey, New Jersey, is zelfs een serie complete was automaten verbonden, zodat huisvrouwen hier hun gezinswas kunnen doen en tegelijkertijd al hun boodschappen kunnen ver richten. Deze wasserij is een proef in het* kader van de op vatting der firma over de „one stop shopping". Zij werkt zon der bediening van dc kant van het bedrijf en is 24 uur per dag open. Wisselautomaten verschaf fen munten om de juiste hoe veelheden zeep. wasmiddelen en blauwsel te kopen. Concurrentie In tal van landen is een ver scherpte concurrentiestrijd waar te nemen tussen warenhuizen, waarbij de stedelijke detailhan del steeds harder moet vechten om zich te handhaven. Een su permarket in België creëerde zelfs vestigingsplaatsen voor dienstverlenende winkeliers, zo als een apotheker, een textiel handelaar. een kapper, een han delaar in elektrische apparaten. Ook bouwen steeds meer wa renhuizen parkeergarages van vele verdiepingen met een ge makkelijke directe toegang tot alle afdelingen van hef waren huis. Enkele Belgische warenhui zen hebben met plaatselijke par keerterreinen de terugbetaling Ivan het parkeergeld geregeld, indien de klanten boven een ze ker bedrag hebben besteed. De Italianen kunnen zich beroe- MELKAUTOMATEN BIJ FLATS be- ïtbe- de toekomst zijn melk halen uit een automaat „op de hoek De resultaten van een proefneming met melkautomaten in de binnen stad van Londen zouden in die richting kunnen wijzen Gebleken is dat de bewo ners van het centrum der Britse hoofdstad, waar zich veel kleine flatjes bevinden en waar geen melkboer aan de deur komt, gretig van de geplaatste melkautomaten ge bruik maken. Er is een groei ende „vaste afname" ont staan. Velen maakten er een gewoonte van elke morgen de hoeveelheid benodigde melk uit de automaat te halen. Wellicht biedt deze vorm van melkverkoop in Neder land eveneens perspectieven voor flatbewoners, die de melkboer niet meer „aan de deur" krijgen en er wel voor zouden voelen zich de regel matige afdaling naar de be gane grond „op een dikwijls ongeschikt moment" te kun nen besparen. men op het bezit, bij Bologna, van een unieke meubel-super- market met een totale vloerop pervlakte van meer dan 11.000 m2. Er bevindt zich o.m. een compleet ingericht huis, dat zelf ook te koop is. Een Zwitserse firma heeft in Duitsland een organisatie van kleinhandelaren in het leven ge roepen, die in steden met meer dan 30.000 inwoners per telefoon verkoopt, waarbij op basis van een ponskaartensysteem een zorgvuldig uitgekiende be zorging bij de klantep plaats vindt. Dit systeem berust op het trekken van alle mogelijke voor delen uit de moderne technische ontwikkelingen en op de verkoop van een strikt beperkt assorti ment van standaardlevensmid delen. bestaande uit slechts een nf twee artikelen uit iedere groep. Klanten die iets willen kopen dat niet op deze kaarten staat moeten 10 Pf. betalen voor het maken en verzenden van een aanvullende kaart. Ook in Zweden is dit systeem inge voerd, doch de „gewone" wa renhuizen zijn hiertegen een fel le strijd begonnen. De Franse groothandel ontwik kelt een telefoonorderservice voor klein-handelaren ter ver mijding van het tijdverlies en kosten, verbonden aan een ver tegenwoordigersapparaat. Afbetaling Hel verkopen en kopen met krediet-faciliteiten neemt In vrij wel alle landen nog steeds toe. Zelfs in de Sowjet-Unie heeft men op beperkte schaal proeven met de verkoop op afbetaling genomen. De klanten behoefden zich slechts te leglmitcrcn cn het adres van de werkgever te ver strekken, waarna zij konden be talen in 6 of 12 maandelijkse ter mijnen, terwijl een rente van 2% werd berekend. In Japan koopt reeds bijna de helft van alle ge zinnen op afbetaling en één der grote Amerikaanse warenhuizen geeft ook teen-agers al bepaal de krediet-faciliteiten. Ook in de luchtvaart is de „uitgesmeerde" betaling inge voerd, waarbij „Air France" zelfs zover gaat dat de klanten niet alleen krediet kunnen krij gen voor de betaling van pas sagebiljetten, maar ook voor „all-in-trips", het huren van auto's en kosten van logies en excursies, terwijl de aanbetaling slechts 10% van de reiskosten bedraagt. De rest kan betaald worden in 3, 6, 9 of 12-maande- lijkse termijnen. Intussen wint ook de gewone verhuur van duurzame goederen, w.o. machines e.d. steeds meer veld. De verwachting bestaat zelfs dat de concurrentie steeds meer ondernemingen er toe zal dwingen hun produkten te ver huren inplaats ze te verkopen. Prestatiebeloning De concurrentiestrijd leidt er ook toe dat men in tal van be drijven al meer behoeflc krijgt aan initiatief en leiderscapaci teiten van het personeel. Hier door wordt de prestatiebeloning al actueler. Een groot levens- middelenbedrijf in noord-Enge- land heeft daarvoor een uniek schema uitgewerkt, dat op het volgende neerkomt. Aan het ge hele personeel, de chef inbegre pen. wordt aan het eind van de week een groepsbonus uitbe taald. die bestaat uit 1/6 van de besparing die wordt verkregen, indien de salariskosten die week minder dan 8,5 pet. van de ver koop hebben bedragen. Op deze manier worden de ba sis-salarissen met de volgende percentages verhoogd: In Het cijfer van 1/6 zou ver hoogd kunnen worden zonder dat dit invloed zou hebben op het totaal uitbetaalde bedrag als het cijfer 8.5 voldoende verlaagd wordt. Dit zou het moeilijker maken een bonus te verdienen, maar zou de beloning voor een extra goede verkoop verhogen, indien er eenmaal een bonus zou worden verdiend. Aan de andere kant zou het cijfer 8.5 verhoogd kunnen worden zonder invloed te hebben op het totaal uitbe taalde bedrag, als het cijfer 1/6 voldoende zou worden verlaagd. Dit zou het gemakkelijker ma ken een bonus te verdienen, maar zou de „versnelling"' ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13