Nieuwe leidse Courant Geen reclame-inkomsten naast de kijkgelden Commentaar Wegen bedreigd door ,koud vuur Hertog had recht op een berichtje Televisie kost 18 mille per uur Eigen maatschappij van omroepvereniging nodig Twee meisjes verongelukt Chef staf zet generaal op zijn nummer Amerika gaat hulp sterk beperken Indonesië een pr obleem Bezwaar van G.S. kost Deventer halve ton Dinsdag 12 februari 1963, 43ste jaargang Koude boekt hitterecord CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Giro 58936 Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendienst bezorging* 18 19 Dit is de 7O-jarige aartsbisschop van Lwow in de Oekraïne, Josyp Slipyi, die achttien jaar in een Russische gevangenis sleet en nu plotseling is vrijgelaten. Zondag werd hij in Rome door de Paus ontvangen. Hij was tot levens lang veroordeeld wegens colla boratie met de Duitsers". (Van onze parlementsredactie) De NTS en de omroeporganisaties, die hun televisie-uitzendingen met de opbrengst van de kijkgelden bekostigen, moet worden verboden, boven dien nog reclameprogramma's uit te zenden. Tot deze conclusie komen de staatssecretarissen Scholten van onderwijs, kunsten en wetenschappen en Gijzeis van economische zaken in hun nota naar aanleiding van het eindverslag van de Tweede Kamer over de nota inzake reclametelevisie. De bewindslieden baseren hun stand punt op het Europees verdrag inzake de rechten van de mens en de vrije ningsuiting. Zij menen, dat het bestaan van een bovengenoemde situatie de concurrentieverhoudingen met de overi ge publiciteitsorganen, die geheel of ter dele uit reclame worden bekostigd, ern stig zou verstoren. Deze verstoring, die door niets wordt gerechtvaardigd, zou "in genoemd geval rechtstreeks door de overheid in hand worden gewerkt. Dit achten de staatssecretarissen in strijd met (Van onze speciale verslaggever) HET „koude vuur", zoals de opdooi wel eens wordt genoemd, heeft het zware vrachtvervoer voor nieuwe problemen gesteld. Hoe wel de wegbeheerders uiteraard begrip hebben voör de noodzaak de verbindingen open te houden, zijn ze tegelijkertijd verplicht maatregelen te treffen om de schade door opdooi zoveel mogelijk te beperken. In verschillende delen van het land heeft dit reeds tot het snelheden geleid, tot wieldrukbeperkingen )FD JWD alle s i vracht en hier en daar zelfs tot afsluitingen vervoer. Vanmorgen heeft het wegschap Walcheren besloten alle B-wegen tijdelijk af te sluiten. Dit brengt nogal wat ongemak met zich mee, omdat het eijand bijzonder veel B-wegen telt. Het verbod geldt ove rigens niet voor personenauto's, die door hun betrekkelijk gering ge wicht weinig of geen schade kunnen aanrichten. Opdooi wordt veroorzaakt door het uit de grond trekken van de vorst. Dit brengt het wegbestand veelal omhoog dit geldt in 't bij zonder voor secundaire en tertiaire wegen, die dikwijls uit klinkers of asfalt zijn opgebouwd wat inhoudt dat dit door het passeren van zwaar vrachtvervoer wordt stukgereden. "Voor vervolg zie pagina 7 meld verdrag. Als dus de NTS en de omroeporganisaties reclame-uitzendin gen willen verzorgen, moeten zij hier voor een afzonderlijke maatschappij op richten, die geheel los van de kijkgel den opereert. Zoals bekend willen de bewindslieden de NTS op het tweede t.v.-net een zendtijd verlenen van tien uur per week. Een nog aan te wijzen commerciële maatschappij zou over de resterende twintig uur mogen beschikken. Als het derde t.v.-nct gereed is, verhuizen NTS en omroeporganisaties naar dat net. De bewindslieden spreken als hun overtui ging uit, dat invoering van een derde t.v.-net noodzakelijk en gewenst is. Zij wijzen erop, dat vele andere landen plan nen hebben voor een derde televisie- De heren Scholten en Gij zeis heb ben de NTS niet verzocht, na te gaan, of het haar mogelijk zou zijn, geduren de meer dan tien uur per week op het tweede net uitzendingen te ver zorgen. Zij waren reeds tot de con clusie gekomen, dat dit financieel niet mogelijk zal zijn: de kosten van de uitzendingen zijn hoog en stijgen nog Uit aan de nota toegevoegde becijfe ringen blijkt, dat de totale exploitatie- Gistermiddag is op de Hoogstraat te Roosendaal de achtjarige Diana Hen driks, toen ze plotseling de rijweg over stak, door een passerende personenauto gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood-. Om ongeveer kwart voor zes stak op de Bosstraat, eveneens in Roosendaal, de achtjarige Johanna van Dorst plot seling de weg over, vlak voor een na derende auto. Het meisje werd gegre- en was eveneens op slag dood kosten per uur voor de televisie in 1960 f 14.717 bedroegen, in 1961 f 15.736 en in 1962 f 18.264. Voor de radio luiden deze bedragen f 1997. f 2119 en f 2310 per uur. De bewindslieden schrijven, dat het de bedoeling is aan de commerciële maatschappij op het tweede net een concessie te verlenen voor ten hoogste acht a tien jaar. Na afloop van deze termijn ligt de concessie open en zullen de aanspraken van de zich dan aanmel dende gegadigden geheel opnieuw moe ten worden bezien. Tenslotte delen de staatssecretarissen als hun mening mee. dat de reclame via de televisie niet alleen zal zijn voor behouden aan een kleine groep grote in ternationale concerns. Overigens geven zij toe, dat het medium in de eerste plaats door de grotere ondernemingen voor reclamedoeleinden zal worden be nut. Dit zal inderdaad kunnen leiden tot een groter verbruik van de produkten van die ondernemingen, maar de be windslieden vermogen dat niet als nadeel te zien. (Van onze parlementsredactie) De chef van de generale staf, luite nant-generaal A. V. van den Wall Bake, heeft in een persoonlijke brief aan de garnizoenscommandanten in ons land enkele opmerkingen rechtgezet, die de commandant van de vierde divisie, gc- neraal-majoor J. H. Heimei, vorige week maandag tijdens een zitting van het ambtenarengerecht in Den Haag heeft gemaakt. Generaal Heimei heeft toen verklaard, dat alleen kneusjes onder dc officieren tot garnizoenscommandant worden be noemd. Generaal Van den Wall Bake reageert hierop in zijn brief door te schrijven, dat hij deze opvatting niet deelt en er met leedwezen kennis van heeft genomen. Overigens noemde hij de aam van generaal Heimei niet. Voorts laat de chef-staf weten, dat hij de functie van garnizoenscomman dant als een onmisbare en zeer waarde volle schakel in het geheel van de krijgsmacht beschouwt. Hij schrijft, dat hij slechts gunstige berichten heeft ont vangen over de wijze, waarop de garni zoenscommandanten hun functie ver vullen. Nieuws in CHTEf 23 jaa rcompen vrije koS salaris 'inkhove AAR i kamer .'iderdorn één oogopslag Amerika overweegt de hulp aan verschillende landen o.m. Indonesië drastisch te verminde ren of geheel stop te zet ten, wat daar ook de ge volgen van mogen zijn. Voortaan zal alleen hulp worden verleend als vast staat, dat het geld goed besteed wordt. Premier Macmillan heeft in het Brite Lager huis een dringend pro gramma uiteengezet om aan de noodtoestand het hoofd te bieden, die ont staan is door het veto van De Gaulle over Engelands toelating tot de E.E.G. „Als de Europese visie verduis terd is. komt dat door een dramatische, brute, poli tieke zet", zei hij. Het zou in strijd zijn met het Europees verdrag inzake de rechten van de mens, wanneer de om roeporganisaties reclame inkomsten genoten naast de ooivangst van kijkgel den, zo is van de zijde van de regering aan de Twee de Kamer meegedeeld. De omroepverenigingen zou den aparte maatschappijen voor de reclame moeten oprichten. De Verenigde Staten, Engeland en Rusland heb ben het nieuwe, revolutio naire bewind over Irak of ficieel erkend. De nieuwe regering is een campagne tegen de communisten be gonnen. De regering heeft 7 a 8 ton uitgetrokken om jon geren in staat te stellen in minder-ontwikkelde landen hulp te gaan ver lenen. De Amerikaanse regering zou de mogelijkheid onderzoeken om het aantal 'landen, dat hulp van de Ver enigde Staten ontvangt, drastisch te verminderen. Niet alleen zou ver dere economische hulp worden ont houden aan bepaalde landen, die er geen behoefte meer aan hebben, doch ook aan andere landen die van de tot dusver ontvangen hulp geen goed gebruik hebben gemaakt. Tot de eerste categorie worden gere kend Lybië en Thailand en, na verloop van drie a vier jaar, ook Formosa. Israël en Griekenland. David Bell, de nieuwe administrateur van het Amerikaanse hulpprogramma, zou tot de conclusie zijn gekomen, dat de dollars, die de Verenigde Staten aan twaalf landen, waaronder een paar Latijnsamerikaanse. hebben vertrekt, louter weggegooid zijn. Men acht het mogelijk, dat de rege ring er zelfs toe zal besluiten om aan bepaalde landen de hulp geheel te sta ken, welke consequenties daaruit ook zouden mogen voortvloeien. Praktisch is dit reeds het geval wat Haïti betreft, doch het is niet uitgesloten dat ook gro tere landen door een soortgelijke beslis sing zullen worden getroffen. Indonesië zou in het bijzonder een probleem opleveren. Verscheidene rege ringsfunctionarissen zijn er voorstander van om alle hulp aan dit land te staken, hoe ernstig de gevolgen daarvan ook mogen zijn, gezien de economische en strategische betekenis van dit land. Doch andere Amerikaanse deskundigen willen de hoop niet geheel opgeven, in verband met de constructieve houding van enke le leden der Indonesische regering en d< gebaren van toenadering, die reeds tus sen Indonesië en het Internationale netaire fonds zijn gemaakt. Tot de landen, die de Amerikaanse hulp het nuttigst hebben besteed, wor den gerekend India en Pakistan, en mo gelijk ook Nigeria en Colombia. Op 23 februari is het feest in Moskou. Dan zal de 45ste dag van het Rode Leger worden ge vierd. Ter gelegenheid hiervan hebben de Russische autoritei ten een kleine tip opgelicht die de Sowjet-rakel-geheimen be dekt. Er zijn foto's vrijgegeven van Russische raketten en hel afvuren ervan. Dit is er één van de serie. Op de voorgrond een snelboot van de marine, uitge rust met lanceerinrichtingen voor twee raketten. Op de ach tergrond is nog juist, in een grote rookwolk, het puntje van de mast zichtbaar van een der gelijke boot. die een raket heeft afgevuurd. Ivan Skripof, de van spionage beschuldigde Russische diplomaat, zijn vrouw Vera en zijn zoon zijn onder politie-escorte op het vliegveld van Sydney naar het toestel gebracht, dat hen van Australië via Djakarta weer naar de Sowjetunie bracht. Skripof, die eerste secretaris van de Russische ambasadeur in Canberra was, werd het land uitgewezen, nadat de spionage werd ontdekt door een contra-spionne van de Austra lische veiligheidspolitie. Wachtgeld voor ontslagen directeur Met vijfentwintig stemmen voor t drie tegen (C.P.N.-fractie en de heer J. F. van de Burgt van de P.v.d.A.) heeft de gemeenteraad van Deventer gisteravond het voorstel van B. en W. aangenomen om de directeur van openbare werken, ir. E. A. Bierdrager, eervol ontslag te verlenen met toepassing van artikel 8 van het ambtenarenreglement van de gemeente. Zoals bekend, was een nieuwe be handeling van de kwestie nodig, omdat Gedeputeerde Staten van Overijssel een eerder genomen besluit van de raad als niet in overeenstemming met het amb tenarenreglement niet goedkeurden. Volgens dat besluit werd de- directeur van openbare werken het gevraagde ontslag eervol verleend met toekenning van een bedrag van ongeveer 105.000. Alle woordvoerders van de fracties pro testeerden tegen de wijze waarop G. S. deze kwestie behandeld hebben. Ze had den vier maanden nodig, om tot de af wijzende beschikking te komen en ga ven toen nog dit besluit onder embargo door, zodat de raad slechts weinig tijd werd gelaten zich te beraden. Gezien het grote belang, zowel voor de ge meente als voor de betrokkene bij een snelle oplossing, wilde men niet tegen de juridisch betwistbare beslissing van G. S. in beroep gaan. De aanneming van het nieuwe voorstel betekent vol gens de becijfering van enkele woord voerders. dat de heer Bierdrager veer tig- tot zestigduizend gulden meer zal krijgen dan wanneer G. S. het eerste besluit van de raad zouden hebben goedgekeurd (tenzij hy een betrekking aanvaardt, waarvan het salaris van het wachtgeld moet worden afgetrokken). In artikel 15 van de wachtgeldrege ling die ir. Bierdrager het recht geeft ;n wachtgeld tot 22 januari 1973. de dag waarop hy 65 Jaar wordt, wordt bepaald dat betrokkene aan B. en W. kan verzoeken de wachtgelduitkering door een afkoopsom te vervangen. VS en Rusland erkennen nieuw bewind in Irak Slechts drie dagen nadat een anti communistische revolte het vijf jaar oude bewind van premier Kassem in Irak omverwierp, hebben de V.S., En geland en enkele uren daarna de Sow. jetunie het nieuwe bewind In Irak of ficieel erkend. Deze erkenning is snel gekomen. Algemeen werd verwacht dat deze landen zouden wachten tot de op standelingen het heft goed in handen zouden hebben en orde en rust zouden zijn hersteld. T~\E LES die het gebeurde in Irak ons leert, is de bevestiging van de oude waarheid, dat de revolutie haar kinderen verslindt. De nu vermoorde Kassem heeft destijds wreed huisgehouden om aan de macht te komen en om aan de macht te blijven. Wanneer thans de haat losbarst, heeft hij die zelf eens gezaaid. Maar moet dit lot niet ook eenmaal hen gaan treffen die zich ditmaal van het be wind hebben meester gemaakt? Het heeft iets van een klassiek drama deze ket ting van moorden, waarvan de ene scha kel in de andere grijpt en die zonder einde schijnt Een mensenleven weegt weinig in de Arabische wereld en het wapen is snel. Een innerlijk verscheurde wereld is het en een waarin de partijvorming groeit als een woekerplant. Met democratie heeft het niets gemeen. Hoezeer zou men de volken daar toewen sen. dat hun een stiller en rustiger leven ware beschoren. Hoeveel beter zou het zijn, indien de meningsvorming zich er langs ordelijke weg kon voltrekken. Maar het lijkt er voorshands niet op. Het woord is er aan de legers en dezer kracht ligt nu eenmaal minder in het woord dan in de daad van het geweld. Een verscheurde wereld met vooralsnog een weinig gefundeerd gezag. De politieke beweeglijkheid i$ er groot. De te wensen stabiliteit is er vaak nog ver te zoeken. Nu hier. dan daar. hoort men van aan slagen, van pogingen om regeringen om ver te werpen, leest men tegelijk van hon derden doden. Het is er een wereld die het christelijk mededogen behoort op te roepen. Mohammed heeft er geen vrede gebracht, niet in de harten en dus al even min in het openbare leven. Vanuit Egypte speelt in dit alles Nasser zijn spel Ook wanneer hij zich van recht streekse bemoeiingen onthoudt, doet zijn invloed zich gelden. En men mag wel on der de indruk geraken van de macht die onder zulke omstandigheden de radio be tekent Zij is het middel waardoor de massa's worden opgezweept. En al te ge makkelijk laten zij zich opzwepen. Men zou de mensen ginds, mannen, vrou wen cn kinderen als wij, een beter, een meer menswaardig bestaan gunnen, een van politieke rust. van meer sociale ze kerheid, een waarin het leven zelf eer biedige erkenning vindt. Maar hoe ver lijkt dit alles nog, ook in een eeuw waarin zich alles snel voltrekt cn waarin het ongeduld toeneemt om het te bereiken. (RITA) „Geen wonder, dat u vroeger altijd mooie cijfers voor geschiedenis had. Er gebeurde lang zo veel niet, als tegen woordig." l?en oud uit Frankrijk afkomstig la gedrukgebied verplaatste zich lang zaam naar West-Duitsland. Het bracht in ons land nogal wat neerslag. Deze begon maandagavond op de meeste plaatsen als regen, onderkoelde regen of ijsregen maar in de loop van de nacht koelde de atmosfeer wat verder af en ging het sneeuwen bij een tem peratuur van 1 a 2 graden onder nul. Ook morgen zal dit depressiegebied. dat zich maar uiterst langzaam naar het noordoosten verplaatst, zich nog dicht bij ons land bevinden zodat voor al aanvankelijk de kans op sneeuw nog groot is. De temperaturen blijven in het algemeen dicht bij het vries punt bij zwakke tot matige winden uit noordelijke richtingen. Dc Bilt verwacht tol woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog enige sneeuw. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Lichte vorst tol temperatuur om het vriespunt. (Opgo maakt te 11.15 uur). Zon cn maan Woensdag 13 februari: zon op 8.01. ■nder 17.48; maan op 23.07. onder 10.10 Zaterdag 16 februari: laatste kwartier HET WEER C\ EUROPA Rapporten hedenmorgen s» De Engelse regering heeft haar excuses aangeboden aan de Hertog van Windsor omdat zij liem niet van tevoren op de hoogte heeft gebracht van de publlkatie van buitgemaakte Duitse archieven, waarin de hertog, de voormalige Engel se koning Edward de Achtste, een pro- Duitse gezindheid wordt toegeschreven. Thomas, de staatssecretaris van buiten landse zaken, heeft in het Engelse par lement verklaard, dat normaliter dc aan- op de verwyzingen i zijn gevestigd zijn persoon. Dc Engelse regering betreurt het dat wegens een administratieve fout Zjjne Koninklijke Hoogheid in dit geval niet is ingelicht. De buitgemaakte archieven bevatten een rapport, kennelijk van de hand van de hertog van Coburg, die Hitler in 1936 vertelde dat koning Ed ward een groot voorstander was van een Engels bondgenootschap met nazi-Duits- land. Hy zou toen bereid zijn geweest Hitler persooniyk in Engeland of in Duitsland te ontmoeten, wat de toenma lige Engelse regering van Stablcy Bald win hiervan ook mocht denken. In een ander document zegt dc Duit se ambassadeur in Londen, dat koning Edwards vriendelijke houding tegenover Duitsland wei eens zou kunnen leiden tot het uitoefenen van een zekere mate van invloed op dc Engelse buitenlandse politiek. Onmiddellijk na publikatie van deze documenten in december heeft de her tog van Windsor verklaard, dat zij „een valse indruk wekken". Maar nu is dan de Engelse regering overgegaan tot het aanbieden van verontschuldigingen. Tho mas maakte dit bekend in het Lagerhuis, nadat hij over deze kwestie door ver schillende parlementsleden was geïnter pelleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1