Mr. Menten onderscheiden met universiteitspenning van het draaiboek Kritiek op corruptie in de maatschappij 1963 NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag; Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed ióot Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak e Howard". Gebouw K. en W„ 3.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, medewerkenden Mstilav Rostropovitsch, cello, en Galina Vishnevskaya, sopraan. Maandag De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen. tweede ronde zwart-wit. Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedige minnaar" (ab.). Diligentia, 8.15 uur: Het Smetana- fcwartet. Dinsdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leidsche Kunst kring „Voor Allen", Jan Smeterlin, piano. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring, „Pickpocket" van Robert Bresson. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.13 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met tde I „Kimbelijn". kken Diligentia. 8.15 uur: Museum-Kameror- ;st en -Kamerkoor o.Lv. D. J. Balvoort. Woensdag Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Dr. G. D. van Wengen over „Mens en samenleving in Suriname". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Galaconcert „Sempre Crescendo" (6.30: Receptie.). Van der Heijden, 12.30 uur: Lunch Nij verheid en Handel, prof. mr. W. L. Haardt over „Open ondernemerschap". Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedige Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residentie Orkest o.Lv. Willem van Otteloo, solist: Malcolm Frager, piano. Op Gouden Wieken. 8.15 uur: I solisti Veneti o.l.v. Clandio Scimone. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l.v. Willem van Otterloo, solist Malcolm Frager, piano. Lakenhal, 8 uur: Opening eretentoon- stelling werken van H. H. Kamerlingh Onnes t.g.v, 70ste verjaardag. Casinotheater, 7 uur: K. en O.-film van de maand ..Les quatre cents coups", van Ihxffaut. Over 't Hoff, 8 uur: Kop. Ned. Natuur historische Vereniging, spreker dr. S. J. van Ooststroom. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister". Gebouw K. en W., 8 uur: The Ameri can Gospel Singers met negermusical: „Black Nativity". Diligentia, 8 uur: Adolphe Mandeau, viool, en Myrtha Perez, piano. Vrijdag Academie. 4.15 uur: Oratie prof. dr, M. Siniscalco, buitengewoon hoogleraar in de anthropogenetica. Van der Heijden, 8 uur: Niria, „Sleu tels en sloten door de eeuwen heen". Geref. jeugdhuis, 8 uur: Jaarvergade ring Vola. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab.). Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Het Masker met „De rode Pimper- Zaterda g ekt* ®en burcht. 3 uur. Ons Grunnegen roe' laand, Toneelclub Delft met „Wie waiten locd na't ales", door Koos Beswino. •ven Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering chr ■van tambour-en pijpercorps „Kunst en Ge- Nog noegen". Ee' D e n H a a g. Kon. Schouwburg, 3 uur: ote- Werkgroep Haagsche Comedie met ,.Im- '"V provisatie" en „Gedwongen huwelijk": i '-15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak S<fn 1 Howard". p Diligentia, 8 Dierentuin, 8 v Pulchri Studio, 2.3' ir: Virgina Hutchings, r: Duke Ellington, jazz- Haags Barok Trio. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Twee j vrouwen (18 jaar); donderdag: Les qua- tres cent coups Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De Overval (14 jaar) Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Inspecteur Gorilla slaat er op los (14 jaar); donder dag: The king and I. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het huwe lijk van mr. Mississippi (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ivanhoe (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). LeeszaaJ en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en voensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vaD 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10—5.30 uui Bijkantoor chr school Obrechtstraa< volw dinsdag en donderdag van 6.30— uur n.m zaterdag 25 uur: jeugd: elk» woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag, en dinsdag van 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 630 tot 830 uur 's avonds A.R. toogdag in Hoofddorp In Hoofddorp wordt voor het zuidelijke deel van Noordholand en omgeving a.s. woensdag een A.R. toogdag gehouden, 's Middags spreekt mr. dr. J. Meulink. lid der Tweede Kamer, in het „Verscho len nest" over „Beginsel en beleid": des avonds behandelt staatssecretaris B. Rool- vink actuele politieke vraagstukken. Ds. D. Biesma jr., Chr. Geref. predikant te Aalsmeer sluit de ayond en de gebroe ders Spaargaren uit Llsse verlenen me dewerking. Eervolle vermelding Groningse student Prijsvraag NADAT de rector magnificus der Leidse universiteit, prof. dr. S. Dresden, gistermiddag in de stadsgehoorzaal zijn rede over kunst en kitsch had uitgesproken, waarvan wij in de krant van gisteren uitvoerig verslag uit brachten, reikte hij aan mr. E. E. Menten de universiteitspenning uit. Prof. Dresden zwaaide de heer Menten lof toe voor de schitterende wijze waarop hij zo lange tijd de belangen van de Leidse universitaire gemeenschap heeft behartigd. „Wanneer men de opsomming van uw werkzaamheden leest, vraagt men zich af, wanneer u eigenlijk gerust hebt. U moet over een schier bovenmenselijke arbeidskracht beschikken". De rector magnificus prees vooral de activiteiten van "mr. Menten in de moei lijke oorlogsjaren, toen hij de ere-titel „bankier van het verzet" heeft verdiend. De universiteitspenning is de heer Menten toegekend ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag voor het vele dat hij gedurende een reeks van jaren achtereenvolgens als secretaris-penning meester en voorzitter van Gecomitteer- den en thans als voorzitter van de Uni versiteitsraad van het Leidsch Univer- siteits-Fonds voor de Leidse universi teit heeft gedaan en nog steeds doel. In de tweede wereldoorlog werd de heer Menten toen de vrijheid in zicht was, van Londen uit benoemd tot rege ringscommissaris voor Nederlands volks herstel. Tal van binnen- en buitenland se onderscheidingen heeft hij in de loop der jaren ontvangen. Hij is onder meer Commandeur van de Huisorde van Oranje-Nassau en officier in het Le gioen van Eer. Het hoofdbestuur van het Leger des Heils in Nederland verleende hem eer tijds een zeer bijzondere onderscheiding uit dank voor de met succes bekroonde onderhandelingen, die hij voor het hoofdbestuur met de Duitse bezetter Na de plechtige uitreiking van de penning kreeg prof. dr. S. E. de Jongh, hoogleraar in de farmacologie, de gele- legenheid de uitslag bekend te maken een in 1961 door de faculteit der geneeskunde der Leidse universiteit uitgeschreven prijsvraag. Daarin werd proefondervindelijk onderzoek ver langd nuaar de vraag in hoeverre het nverklaarbare bloeddrukverla- gende effect van rodaanverbindingen Zoekt u een GERO-CASSETTE van ƒ40,— of ƒ400,—. De Gero Specialist. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Dr. Westermie jubileerde Dr. H. J. Westerink, die gisteren zijn 25-jarig jubileum vierde als Geref. pre dikant te Leiden, zag deze dag niet ongemerkt voorbijgaan. De gehele dag door is het een komen en gaan geweest van mensen, die hem geluk kwamen wensen, terwijl er menig bloemstuk als mede schalen met fruit werden bezorgd. Onder anderen kwamen hun geluk wensen aanbieden: de Gereformeerde predikanten dr. Dronkert, ds. Maaskant en ds. Rothuizen, hun Hervormde col lega's ds. Vossers en ds. Kloek, afvaar digingen van wijkraad en kosters, mr Woudstxa, die de „Commissie van samen werking voor de sludentenpredikant" vertegenwoordigde en de heer Melse. scriba van de kerkeraad. Van de wijk raad ontving de jubilerende predikant een diplomaten tas en namens de koster* werd hem een straalkacheltje aangebo Ouderavond lagere school Storm Buijsiugstraat Donderdag heeft de christelijk-natio- nale school aan de Storm Buijsingstraat de jaarlijkse ouderavond gehouden on der leiding van de heer J. H. de Jong, penningmeester van het bestuur van de Geref. school-vereniging. De avond werd gehouden in de aula van de chr. nat. ULO-school aan de Diepenbrocklaan. Kinderen van de laagste klassen voer den een tweetal toneelstukjes op onder leiding van mej. Postmus en de heer Hoogmoed. De kinderen werden beloond met een warm applaus van de vele ouders. Het schoolhoofd, de heer P. J. Datema, hield met de leerlingen van de zesde klas een vlot vraaggesprek over aardrijkskunde. Een tweetal echtparen deed mee aan het vragenspel: „Wie brengt mij thuis?". Zowel de heer De Jong als het school hoofd sprak de hoop uit, dat binnen afzienbare tijd reële bouwplannen voor een nieuwe school op tafel kunnen ko- Gulf Oil: De winst is in 1962 met $1.46 miljoen gestegen tot 340 min of 3.27 'vorig jaar 3,24» per aandeel. In de eer ste zes maanden daalde de winst 11%. doch dit werd goedgemaakt door een stijging van 12% in het tweede halfjaar. In september werd het kwartaaldividend met 0,05 tot 0,40 verhoogd De netto- produktie steeg 11% tot 1.699.000 vaten per dag. De aardgasproduktie steeg 16% tot 39,2 min kubieke meter per dag. De kapitaalsuitgaven worden geraamd op 500 min tegen 344 min in 1961. Mr. Menten (links) ontving gis teren uit handen van de rector magnificus der rijksuniversiteit te Leiden de Universiteitspen ning. Op de achtergrond prof. W. den Boer, secretaris van de senaat. Foto N. van der Horst. zou kunnen samenhangen met wijzigin gen in de functie van de schildklier. Er bleek één antwoord te zijn binnen gekomen. dat door de faculteit een eer volle vermelding waardig werd gekeurd. Inzender daarvan was de heer W. de Jong. medisch kandidaat te Groningen, aan wie prof. De Jongh een oorkonde overhandigde. De muzikale medewerking aan de bij eenkomst werd verleend door het Ac- coord der Studenten Muziekgezelschap pen te Leiden „Lyra Academica". De middag werd afgerond met een drukbezochte receptie. NV SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg ZO, teletcon 26-'fÜ) Twee vrouwen CASINO Italië is in de laatste twee oorlogsjaren enorm geteisterd. De Ita liaanse troepen hadden overal waar ze zich vertoonden onherstelbare klappen gekregen. de geallieerden drongen voortdurend vender op. de Duitsers wer den teruggedreven. De boimbanctementen op de Ita liaanse steden hadden miljoenen mensen tot vluchtelingen gemaakt. Hon ger en armoede met daarmee gepaard gaande morele ontreddering hadden het land tot de afgrond gebracht. Het spreekt vanzelf, dat vroeg of laat dit stof zou bieden voor een groots ge monteerde film Hiervoor heeft Vittorio de Sica meit zijn film „Twee Hij heeft van zijn Italianen bepaald geen helden gemaakt. Het is een film die ongetwijfeld van een groot vakman schap getuigt, maar tevens van de on uitroeibare Italiaanse neiging alles „groots" te willen zeggen: de sentimen ten worden te sentimenteel, de pathe tiek te pathetisch, de sensaties te sen sationeel. Sophia Loren is er de jonge weduw vrouw in. die met haar dertienjarig dochtertje het bedreigde Rome ontvlucht om op het platteland op verhaal te ko men. Zij vindt daar evenwel dezelfde ellende als overal. En als haar dochter tje in een verwoeste kerk door Afrikaan se soldaten die in dienst der geallieer den zijn. wordt verkracht, is dit mis schien wel der werklijkheid getrouw, maar voor ons net iets teveel. Teveel van alles: van sentiment, van sensatie, van ellende. (Op z'n Italiaans). Inspecteur Gorilla slaat erop los REX Onder begeleiding van een gillerig liedje „Le Gorille", zet de film in waarin inspecteur Gorilla van de Franse geheime politie, deze keer sa men met zijn zoon, enkele met miljoe nen smijtende corruptie zakenlieden ont maskert. Natuurlijk gaat dit 'weer ge paard met enige staaltjes van Goril la's kunnen, waaruit we concluderen dat hij beter in het oerwoud had kun nen bbjven. Gorilla's zoon wordt he'. vriendje van het servetslappe zoontje van de grootste corrupteling en loopt allemaal vreselijk goed af. Vechtende boeven) Schaaktoernooi L.S.G. De volgende schakers hebben de uit nodiging aanvaard dit jaar uit te komen in de eregroep van het door het Leids Schaak Genootschap tp houden Note boom-toernooi: drs. C. L. van den Berg de heer N Cortlever, de heer H. F. Crab- bendam (die vorig jaar de wisselbeker won» en mr. A. de Groot, kampioen van het L.S.G. De Noteboom-wedstrijd wordt gehou den op 23 en 24 februari a.s. De le ronde in de eregroep zal reeds op vrijdagavond 22 februari worden gespeeld. Het toer nooi zal dit jaar worden gehouden in restaurant Zomerzorg aan de Stations straat te Leiden. Jubileum Geref. Boud Leiden De uitgestelde jubileumvergadering van de afdeling Leiden van de Geref. Bond wordt nu gehouden op donder dag 7 maart, 's avonds om 8 uur in Pre- Tussen de bladzijden Huwelijk van Mr. Mississippi STUDIO Friedrich Dürrenmatt is een verbitterd mens. Waar deze Zwitserse domineeszoon rondkijkt, overal ontwaart hij evenals wijlen Berthold Brecht het verderf in de menselijke maatschappij en de men selijke verhoudingen. Daarom is deze van huis uit ongetwijfeld idealis tische moralist een keiharde moraliserende cynicus geworden. Zijn to neelstukken (Bezoek van een oude dame, Opera van een bank, bijv.) heb ben dit reeds bewezen. Zijn „Die Ehe der Herrn Mississippi", oorspronke lijk een toneelstuk, is door hem omgewerkt tot een draaiboek van de ge lijknamige film, waarvan Kurt Hoffmann de regie voerde. Kennelijk is dit een kolfje naar de hand van de eveneens nogal satyrisch aangelegde Kurt geweest, want het is een gaaf werkje van bittere (uiteraard overdreven) maatschappijkritiek geworden. Dürrenmatt heeft vroeger theologie gestudeerd, maar daarvan heeft hij slechts enkele notities overgehouden. In deze film zijn de theologische fouten apert, evenals trouwens de maatschap pelijke visies, maar het merkwaardige feit doet zich voor. dat men op deze slakken gerust zout kan strooien, de film wordt er niet minder door. Algemen tendens is: drie honden vechten om een been, de vierde loopt er nog mee heen. Het been is in dit geval de schoongebouwde jongedame Anasta sia: voorheen echtgenote van een sul kerfabrikant, daarna van Mr. Mississippi onderwijl geliefde van de communisti sche wereldrevolutionair, alsmede van de christelijke dokter van het St. Georg- Armenkrankenhaus, maar tenslotte toch de vrouw van de slimme minister vau justitie, die op het eind de grote triom fator is. Dürrenmatt stelt in zijn film naast el kaar de drie grote idealistische stromin gen van de Westerse wereld: het Joden dom. met zijn wet van Mozes en stern- ge zin voor gerechtigheid, het Christen dom met zijn geest van barmhartigheid en het communisme met zijn wereldre volutie. Zij alle drie leggen het loodje legen de sluwe praktijken van de mi ter van justitie in een fictieve staat gens in West-Europa. Mr. Mississippi vertegenwoordigt de idealen van Mozes. Hier begaat Dürren matt zijn eerste grote theologische fout* voor hem is de wet van Mozes de ge rechtelijke vergelding „oog om oog' (vgl. Lev. 24:20. maar hij vergeet dat de zelfde Mozes in Lev. 19:18 voor het eerst in de Bijbel de wet van de liefde heeft gepredikt (hebt uw naaste lief als uzelf» De dokter vertegenwoordigt het barmhartige christendom, dat de we reld veranderen wil door goed te doen Dit christendom der goede bedoelin gen is terecht een farce geworden ln deze wereld. Terecht, want evenmin als men het Christendom mag stellen tegenover het Jodendom, mag men er een moraal van maken, die door de goedwillende mens wel eens even ln de praktijk zal worden gebracht. Het Christendom, dat het Evangelie der genade heeft losgelaten en verschrom peld is tot een moraal, moet onherroe pelijk falen. Daarnaast heeft ten derde de commu nist ook de bedoeling „de wereld te Burgemeester Visserpark te Alphen aan den Rijn hebik vo rige week een zeldzame ontmoe ting gehad. Een ontmoeting met schap welisw maar er liepen er in die tijd zo- weer terug was in Groningen r{eus 0p e belastingstudie veel onderwijzers werkeloos .Aan de ene kant lonkten hem de en de resultaten waren er naar. rond... Nu was zo'n volontair- journalistiek en het uitgeversbe- Ondertussen sliep de in hem ont- de belastingen". i persoonlijkheden, die op heel gelukkige wijze al zeventien maar ik kon jaar lang met dezelfde vrouw zijn getrouwd. Die twee persoonlijk heden werden 40 jaar geleden in Groningen geboren en ingeschre- %ven onder dezelfde naam: Jan E. Niemeijer. Tot het eind van de oorlog lie pen hun levens parallel. Daarna ging J. E. Niemeijer met als basis een mulo-opleiding bij de belas tingen werken waar hij door hard studeren van lager ambtenaar op klom tot de middelbare rangen en ten slotte zelfs tot de hogere, zon der dat hier de gebruikelijke stu die aan de belastingacademie in Rotterdam aan te pas kwam Thans is hij ontvanger van 's rijks belastingen in Alphen en op orga nisatorisch gebied: voorzitter van de Zuidhollandse Broederschap van Ontvangers van 's Rijks Be lastingen. Jan E. Niemeijer zede zijn in dp oorlog begonnen studies in let terkunde, cultuurgeschiedenis. Grieks en Latijn voort en hij ging schrijven, poëzie en prozn Onder meer heeft hij nu twee ro mans, meer dan twintig kinder boeken en een aantal schoolboeken np zijn naam staan en hij is lid 2 proza. ..In van het hoofdbestuur van de Bond van Chr. Kunstenaars voor een slecht betaald baantje heel wat opsteken. Zo snuffelde ik veel in de bi- bliotheek, terwijl ik 's avonds de woord drijf toe, terwijl de belasting- waakte schrijver niet in de dienst aan zijn andere mouw letterkundigen met wie hij be stond te trekken. Het werd een vriend was geraakt Risseeuw, moeilijke beslissing voor de man, Rijnsdorp, Anne de Vries en Jo in wiens hart de letteren een Ypma, om er enkelen te noemen handelsavondschool bezocht. Een steeds grotere plaats waren gaan lieten hem evenmin los. Hij jaar later werd ik „schrijver" bij innemen hoewel hij op school publiceert regelmatig in Ont.- alles wat met letterkunde te i is een man met een dubbel leven: J. E. Niemeijer, ontvanger rijks belastingen te Alphen aan den Rijn en schrijver van dan twintig kinderboeken, enkele romans, poëzie en literair i ziet i m'n vrije tijd schilder ik wat", vertelde hij me links van hem een nog niet voltooid portret De heer Niemeijer, die een pret tig verteller is, voelt zich erg ge lukkig met dit dubbele leven. Hij heeft een lieve (ook al Groningse) vrouw ze kennen elkaar al van hun 16de jaar af vijf kinderen, een herdershond en eendje op wielen dan. Door Hans. "^kto fie 00ri0Q voelrfp dp ken had, altijd een stomvervelen- jonge Niemeijer er niets de zaak had gevonden. Waar het zijn broodwinning betrof, won de belastingdienst het pleit. Niet 'schrijvers ..^tnraad in de Arbeius- dienst te gaan werken. Hij stu- lelijk deerde veel, ging in de illegaliteit vanwege de grotere sociale zeker- werd in 1945 gearresteerd heid maar omdat de heer Nie- een wonderlijke speling van het drie weken in de strafgevangenis meijer er benauwd voor was, dat Groningen en daarna tot de hij anders zich schuldig zou gaan bevrijding in een boos kamp in Duitsland, waar hard moest wor- ..Dat komt", vertelde hij me „om- den gewerkt, terwijl er bitter wei- den: hij vreesde, dat hij wat hem dat in 1937 mij een volontairs- nig was te eten. Velen overleef- in de letteren lief was geworden baantje toerolde bij de Kamer van den dit dan ook niet. ambtelijke apparaat heeft hij on langs reeds zijn zilveren jubi leum als ambtenaar gevierd maken aan een soort apenliefde, oals hij me zei, met andere woor- moetingen vier jaar lang zat hij zelfs in de redactie van dit literaire tijdschrift. Dan zijn er de romans van Jan E. Niemeijer: Mijn naam is Christoffer en: Kind zonder vader. Bij het doorblade ren ervan zag ik, dat hij evenals in zijn kinderboekjes, een dank baar gebruik maakt van het dier Ook schrijft de heer Niemeijer regelmatig in „Jong Gerefor meerd". Het wonderlijke tijdens ons ge sprek vond ik, dat de heer Nie meijer met minstens evenveel liefde over zijn werk bij de be lastingen sprak als over zijn schrijversschap. „Een boeiende job met vele facetten en ook gro te sociale aspeèten", zei hij van zijn broodwinning. Overstappend naar zijn tweede „ik" bracht hij het momenteel actuele probleem van de subsi diëring van literair werk ter sprake. De heer Niemeijer is van mening, dat de literaire tijd- schriften, die een belangrijke functie vervullen in het letter kundige leven en die vaak baan brekend werk verrichten, beter moeten worden gesubsidieerd, terwijl ook op het vrijwel verge ten terrein van het kinderboek meer moet worden gedaan. Wat huiverig staat hij tegen over het geven van stipendia aan hij zei me ook waar om: „De samenleving heeft geen dienende taak ten opzichte van de schrijver maar de schrijver heeft een dienende taak ten op zichte van de samenleving". Koophandel in Groningen en die jaren telden mee. Eigenlijk had Wat vroeg een mager z i dooddrukken als het beroeps matige MOETEN met de stok ach ter de deur kwam staan. anderen". Deze wereld echter, zo is Dür- renmatts bittere ervaring, laat zich niet veranderen. Zij laat zich alleen maar misbruiken door de sluwe, handige jon gen: in dit geval de minister van justi- Ingewikkeld Het verhaal is zeer Ingewikkeld. Mr. Mississippi (O E Hasse) brengt als pro cureur-generaal de dame Anastasia. die haar suikerfabrikant heeft vergiftigd, omdat hij haar bedroog met Mississippi's vrouw niet ter dood, maar trouwt daar. entegen Anastasia na eerst met hetzelf de vergif luit de apotheek van de chris telijke doktcr-Hansjöng Felmy) zijn vrouw gedood t.e hebben. Hij laat zich zelf en Anastasia in een huwelijk boet» doen voor de misdaad. Inmiddels komt de wereldrevolutionair (Martin Held) een oude vriend van Mississippi om de wereldrevolutie te ontketenen, maar deze revolutie mislukt. Mississippi komt ln het gekkenhuis, waar hij steeds roept „Die Welt musz geandert werden!", de commmunist wordt door zijn eigen ka meraden geliquideerd, de dokter raakt aan de drank en de minister (Charles Regnier) wordt de redder van het va derland doordat hij de een tegen de an der weet uit te spelen en trouwt Ana stasia (Johanna von Koczian». De we reld is niet veranderd, maar blijft nog even corrupt als zij was. Dürrenmatts getuigenis is volko men dat van onze tijd: alle idealen lopen schipbreuk. Ook de christe lijke tenminste als men van het christendom een moreel idealisme heeft gemaakt. Evenwel, dit laatste zegt Dürrenmatt niet, want zijn theologische studie heeft hem niet tot de rechte theologie gebracht. Maar dit laatste kunnen wij eraan toevoegen omdat de Bijbel ons ge leerd heeft dat de mens en zijn eigengerechtigheid tot niets in staat zijn, dan alleen tot vergroting van de chaos. Een hoogstmerkwaardige film. die veel stof tot denken geeft aan allen die wil len nadenken over de beklagenswaar dige staat van de mens en zijn wereld. Ivanhoe TRIANON De liefhebbers van een romantisch en spectaculair avonturen verhaal zullen door de film Ivanhoe niet worden teleurgesteld Het verhaal speelt omstreeks 1200, na de dorde kruistocht. Koning Ri(dl»ard Leeuwenhart van Engeland wordt door Leopold van Oostenrijk gevangen geno men, die van Richards broer, prins Jan, een losprijs eist. Maar deze zweert met een stel Normandische edelen, zich van de troon meester te maken. Richards trouwe volgeling. Wilfred van Ivanhoe, een Saksische ridder, besluit echter het losgeld bijeen te brengen voor zijn ko- Na een heroïsche strijd (met een com plete burchtverovering) komt dat geld er. maar Ivanhoe moet later ook nog het leven redden van Rebecca, de mooie dochter van de Joodse geldschieter Isaac, die als heks is veroordeeld tot de vuur dood. Verliest hij het tweegevecht met de Normandische edelman Dc Bois-Guil- bert. dan rookt dc brandstapel voot haar. Natuurlijk wordt de edelman dodelijk gewond. Rebecca kan in vrijheid gaan en dc redder van Engeland, koning Richard, verschijnt. De film biedt spanning genoeg. Vooral jongelui zullen zich de figuur van Ivan hoe (Robert Taylor) blijven herinneren als de belichaming van trouw, moed en ridderlijkheid. (Ridderlijk spektakel). De Overval LIDO De Overval is opnieuw ge prolongeerd. Nimmer te voren is in ons land een rolprent van deze allure gemaakt. Hier is in eendrachtige samen werking van een goed op elkaar inge speeld team een film vervaardigd, die met recht klassiek mag heten door zijn soberheid. De welgelukte overval op ds Leeuwarder strafgevangenis in decem ber 1944. resulterend in de bevrijding van ruim vijftig politieke gevangenen, is in beeld gebracht op een wijze die diepe bewondering afdwingt. (Uitstekende Nederlandse film). De langste dag LUXOR Dc geprolongeerde film De langste dag. geeft de eerste 24 uur van de invasie op de Normandische kust wee», gebaseerd op gegevens van het gelijknamige boek van Cornelius Ryan. Vijf regisseurs hebben zich Inge spannen de kaleidoscopische gebeurte nissen van deze gigantische operatie in beeld te brengen, waarbij zij hadden besloten in geen enkel onderdeel van originele journaalopnamen gebruik te maken. De makers zijn er goed in geslaagd de oorlog in zijn zakelijke werkelijkheid uit te beelden, zodat men hier geeen ogenblik heeft te maken met het wild west-genre in moderne vorm. Deze film ls ernst, bittere ernst tot op de laatste meter toe. (Eerlijk oorlogsbeeld). Puzzelprominenten I. W. A Menkhorst-Koopman. Breestraat 58a, Leiden; 2. Pier Rondaj De Waalmalefijtstraat 144, Katwijk aan Zee: 3. mejuffrouw 5 J. P. den Haan, Burg. Meyboom- l straat 40. Rijnsburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3