Nieuwe Leidse Courant Anti-rode opstand in Irak lijkt geslaagd Miljarden in rook vervlogen Commentaar SDr. Leimena genoemd a als ambassadeur Cl Tankauto s botsten op drukke rijksweg 12 Trein grijpt auto: dode op overweg Autoherstelbedrij ven verwachten „chaos Weduwe en zoontje (8) vermoord Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 'Abonnementsprijzen „Stantvaitigh is ghablev m. f 2,80, p.kw. 8,25 Zaterdag 9 februari 1963, 43ste jaargang internationale autolijnd.enste. Holland-Belgii M.Vm«£Kf ■"""Kii I» -6405 Uil Kassems tweede man wordt president Naar uit de veelal nog verwarde berichten valt op te maken, hebben de opstandelingen in Bagdad de situatie goed in de hand. Van de militairen die zich in het ministerie van defensie bevonden, hebben er zich 600 over gegeven, waarna men begonnen is de doden en gewonden uit het gebouw te halen. Over premier Kassem doen nog allerlei geruchten de ronde. Uit Israëlische bron kwam gisteravond het bericht dat hij nog in leven is en zich gereed maakt om terug te slaan. Dr. J. LEIMENA gematigd Intussen vat steeds sterker de me ning post dat de opstand anti-com munistisch is. Deskundigen leiden dat af uit de samenstelling van de ,raad van de revolutie". Ook in Washington wordt dat algemeen aangenomen. Daar neemt men aan dat de revolte ontketend is door Kassems besluit van de vorige week, 58 nationalistische officieren te ver vangen door pro-communistische. Uit sen gisteravond door radio-Bagdad omgeroepen bericht dat alle artsen zich onmiddellijk naar de ziekenhuizen n ten begeven, leidden deskundigen o gens af dat er nog steeds gevochten wordt de hoofdstad. Ook dn Istanboel den berichten ontvangen over activitei- iverd 'imba De Indonesische ambassade in Londen wilde geen verdere mede delingen doen over de berichten uit Djakarta met betrekking tot een iventucle hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland, aldus het Indonesische persbureau Antara. Ook rd tegengesproken, dat een lid van de staf van de Indonesische ibassade te Londen naar Nederland is vertrokken, zulks in tegen- lling met persbureau-berichten uit Djakarta, die het tegendeel leidden. De woordvoerder zeide: „Wij hebben tot nu toe niets gehoord. Wij hebben niets ontvangen. Niemand is vertrokken. Er is niets aan de hand". Te Djakarta wordt volgens Ass. Press overwogen, dr. Johannes Leimena, vice- premier. tot eerste ambassadeur te benoe men, wanneer Nederland en Indonesië de diplomatieke betrekkingen hervatten. Welingelichte kringen noemen Leimena de waarschijnlijkste persoon omdat hij ook ten tijde van de revolutie gematigd was. Men meent te weten dat hij vele contacten onderhoudt met Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders Vieuws in een oogopslag Een meisje van zeven tien jaar uit Keulen heeft de Amsterdamse politie vier maanden lang werk bezorgd. Zij vertelde in oktober dat zij uit Hon garije en Polen was ge vlucht. Taaldeskundigen hebben zich het hoofd ge broken óver de taal van Bianca, zoals ze zich noem de. Niemand kon er uit komen. Nu blijkt dat het meisje thuis ongenoegen had gekregen en een zwerftocht door Europa heeft gemaakt. De Duitse moet over een zeer grote grote fantasie beschikken. Prof. mr. J. J. van der Ven, hoogleraar in Utrecht heeft zich in het Neder lands juristenblad achter de mening van zijn beide collega's, de hoogleraren Pompe en Van Bemmelen geplaatst met betrekking tot de vrijlating van de vier Duitse oorlogsmisda digers die nog in ons land gevangen zitten. Prof. Van der Ven is wel van me ning dat zo de Duitsers mochten worden vrijgela ten, zij nimmer meer in ons land mogen komen. In Arnhem is gister avond besloten dat de stroom goederen die zijn aangeboden voor Het Dorp per advertentie aan de man zullen worden gebracht. Een Amerikaanse verkoop bleek om organisatorische redenen niet uit te voe ren. Goederen die voor Het Dorp zelf bruikbaar zijn, worden uiteraard niet verkocht. Uit Bagdad komen nog steeds verwarde berichten binnen, waaruit men kan afleiden dat er nog ge vochten wordt. Dat Kas sem omgekomen is, werd niet bevestigd. Overigens lijkt wel "duidelijk dat de opstand anti-communis tisch getint is. Kassem's „tweede man", Arif is tot premier benoemd. De carrosseriebedrijven en de auto-spuitinrichtin- gen verwachten een ver schrikkelijke chaos als de dooi goed doorzet Legio wagens hebben lichte aan rijdingen opgelopen. In sommige garagebedrijven heeft men al wachtlijsten van vier maanden aange legd. Verwacht wordt dat de drukte tot het voorjaar zal aanhouden. ten van Mig-straaljagers boven Bagdad, die raketten zouden afvuren. Volgens radio-Kairo is op verscheiden» de stad brand uitgebroken. President Radio-Bagdad heeft gisteravond geroepen datde nationade raad Abdoel Salaam Mohammed Arif tot president van de republiek Irak heeft benoemd en brigade-generaal Achmed Hassan Badr tot premier. De Verenigde Arabische Re publiek was gisteren de eerste mogend heid die het nieuwe bewind erkende. Eerder op de dag heeft radio-Kairo om geroepen, dat de revolutie een Egypti sche mag worden genoemd, die slechts één doel heeft, namelijk de Egyptisch- Iraakse eenheid. Egypte heeft toegezegd, Irak dezelfde steun te verlenen als des tijds Jemen. Nasser heeft gisteravond president Arif een gelukstelegram gestuurd. Arif was na Kassem de voornaamste leider va revolutie waarbij de monarchie afgeschaft. Onder Kassem is hij lange tijd de j de tweede plaats geweest. In 1959 werd hij ter dood veroordeeld, omdat hij aanslag tegen Kassem zou hebben beraamd, welke straf later evenwel ir levenslang werd veranderd. In 1961 be val Kassem dat Arif moest worden vrij gelaten. Voor vervolg zie pagina 9 Per 1 mei is tot hoofdredacteur het r.k. weekblad De Linie benoemd de G. J. van den Boomen. chef van de nachtredactie van de Volkskrant. Hij de eerste leke-hoofdredacteur van dit blad. Klachtendienst bezorging 18 19 Verkoop PARIE ORGEL Enorme stagnatie tijdens spitsuur Een ware verkeerschaos ontstond gisteravond tijdens het spitsuur op de Rijksweg 13 van Den Haag Utrecht, toen in de gemeente Waarder twee tankauto's met aanhangwagens frontaal met elkaar in botsing kwa men. Bij dit ongeluk werd de bijrijder van een der wagens gedood en een chauffeur zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde, toen een perso nenauto, rijdend in de richting Utrecht, twee voor hem rijdende vrachtwagens met aanhanger wilde passeren. De ach terste van deze twee was een Duitse tankauto met gasolie. Dit voertuig ging plotseling naar links om een Rotterdamse vrachtauto, geladen met lege flessen, voorbij te gaan. De Duitse chauffeur moet op het laat ste ogenblik de naast hem rijdende personenauto hebben gezien, want hij zwenkte naar rechts en daarna naar links door de berm. Eerst ramde hij 'èe aanhanger van de vrachtwagen. De a**>hangwagen kantelde. De tankauto ging links door de berm en kwam op het andere weggedeelte frontaal in bot sing met een uit de richting Utrecht komende tankwagen met aanhanger, om in de berm aan de overzijde te kap- De Duitse bestuurder liep een shock op. maar zijn bijrijder raakte onder de auto en vond daarbij de dood. Met zwaar ma teriaal kon zijn stoffelijk hulsel worden bevrijd. De chauffeur van de Nederlandse tank auto moest uit zijn cabine gezaagd wor den en is met een gebroken been en vleeswonden naar een ziekenauto in Woerden overgebracht. Er ontstond op beide rijbanen een geweldige opstopping. De Duitse bijrijder, die om het leven HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 3450.- importeur :d«m, tel. 115255 s de 21-jarige Alfred Pettau Het onderwijzerstekort is in Neder land nog steeds nijpend. Ook in Zierik- zec. waar het bestuur van de Christelij ke lagere school een beroep heeft ge daan op een gehuwde onderwijzeres me vrouw L. v. d. Velde-Bakkcr. Voor haar 4 maanden oude baby was geen oppas te krügen en er zat dus voor het bestuur niets anders op dan mevrouw plus baby uit te nodigen de school te bezoeken De baby Jan Willem ligt in de regel stil in de kinderwagen, die voor de klas staat. Als hij het te bont maakt, wat wel eens voorkomt, wordt hij net als de an dere kinderen op de gang gezet. Het hoogtepunt voor Nederlan<is jong ste leerling ligt rond tien uur, het ogen- waarop de schoolmell: binnenkomt. Gezellig met dé andere kinderen drinkt Jan Willem zijn kwart litertje, al doet hij er als regel wat langer over dan de anderen. _Na de melkpauze gaat hij (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks half acht vrijdagavond is op de met automatische knipperlichten be veiligde overweg tussen de Kandelaarweg en de Groeneweg in Kethel (Schiedam) een ongeluk gebeurd, waarbij de 26-jarige tuinder G. v. d. Helm uit Delft om het Een trein uit de richting Delft greep de auto. die v. d. Helm bestuurde. De man werd uit de wagen geslingerd en kwam twaalf meter verder op het ter rein van een boerderij terecht. V. d. Helm werd zwaar gewond; bij aankomst in de dr. Noletstiehting te Schiedam bleek hij te zijn overleden. De trein kwam en kele tientallen meters verder tot stilstand De auto werd totaal vernield in een sloot gevonden. De Delftenaar wachtte voor de overweg totdat een trein uit de richting Schie dam voorbijkwam. Hoewel de knipper lichten bleven branden trok hfj zijn wa gen op toen de andere trein naderde. Een automobiliste aan de andere kant waar schuwde nog met knipperende koplam pen. De trein, die de auto greep had twintig minuten vertraging en is niet -erder gereden dan Rotterdam CS. Alle verig treinverkeer werd gestagneerd. Van onze sociaal-economische redactie) IN de carrosseriebedrijven, de plaat- werkerijen en de auto-spuitir tingen verwacht men een „verschr lijke chaos" als gevolg van een stelpende hoeveelheid werk, die zal los komen als de dooi eenmaal goed is .in gevallen. De grote druktedie nu reeds rele bedrijven heeft overspoeld, „niets" zijn bij de enorme bedrijvigheid, welke hen in het komende voorjaar De i al i Drama in Rotterdam een sigarettcnwinkel aan Brekelsveld in Rotterdam-Z is, de politie aanneemt, vannacht of in de vroege ochtenduren een dubbele moord gepleegd. De slachtoffers zijn de eigenares van de zaak, de weduwe Barbara A van der Hoffvan Heek (38), en haar 8-jarig zoontje Martinus Simon Maria. Ilun lijken werden van morgen in de hal van de woning aan getroffen door een ouder zoontje Jo hannes (9) van de weduwe, die de politie waarschuwde. Nadere gegevens ontbraken nog. Gisteravond zijn op rijksweg 12 in Waarder twee tankwagens met elkaar in botsing gekomen. Uit de ivrakstukKen werden een dode, een zwaar- en een licht gewonde gehaald. Het wrak van de Duitse tankwagen, die na de botsing van de berm kantelde. vang van het aantal deuken en verniel de bumpers, spatborden of portieren onmogelijk meer is te overzien. Reeds nu hebben de uitdeukinrichtingen e spuitbedrijven al geruime tijd handen vol werk; wachtlijsten van vier maan den zijn geen uitzondering meer. grote stroom wordt echter verwacht als het voorjaar aanbreekt, omdat de meeste automobilisten met hun repara tie-opdrachten willen wachten tot de tyd van sneeuw en ijzel achter de rug Is. („Best mogelijk, dat ik er de volgen de maand weer een deuk bij heb. zie je? dan kan ik met één opknapbeurt volstaan"). Zij kunnen dit doen, omdat de schade-experts der verzekeringsmaat schappijen toch onmiddellijk na een bot sing hun bevindingen noteren, zodat de automobilisten zeker zijn van eventuele uitkering. Ook de garagebedrijven hebben het over het algemeen drukker dan in nor male winters, hoewel zij het werk nog best aankunnen. Er worden meer onder houdsbeurten gevraagd, terwijl ook meer lekke banden te repareren zijn en meer accu's worden verkocht. De benzine- omzet ?s iets gestegen, daar de motoren 's winters meer energie nodig hebben. Daar staat evenwel tegenover dat vele automobilisten, die meer voor ple zier dan uit noodzaak achter het stuur zitten, nu hun auto in de garage of op straat (al dan niet ontdaan van d- accu) laten staan. Verpleegster (20) verongelukt Op rijksweg 13 (Rotterdam—Den Haag) onder Delft is gisteravond een perso nenauto door de middenberm geschoten en op de andere rijbaan in botsing ge komen met twee elkaar passerende vrachtauto's. De 20-jarige leerling-ver pleegster M. A. van der Loos uit Was senaar is daarbij zo ernstig gewond, dat zij vannacht in de Ursulakliniek te Was- sr is overleden. De bestuurder var personenauto, de 22-jarige onder wijzer F. M. Houtsma uit Venlo, is ern stig gewond in een ziekenhuis te Delft „Mooie dooi met weinig regen (Van een onzer redacteuren) De dooi maakt vooralsnog het neme.. an speciale maatregelen door Rijkswa terstaat niet nodig. „Het is een mooi dooi met weinig regen", aldus verklaarde gistermiddag een woordvoerder van betrokken departement. „Het is niet te verwachten", zei hij, „dat het ijs zal gaan kruien. De dijken zijn goed en de rivieren zijn genormaliseerd en geregulariseerd. En het kruien van ijs treedt voornamelijk op bij ondiepten in rivieren en bij grind- banken. Maar de toestand op de rivieren wordt nauwlettend in het oog gehouden. De grote klap komt voor ons land als het in Duitsland hard gaat regenen. Op het ogenblik is er nog een geringe boven- aanvoer van water en een beetje wa de zijrivieren van de Rijn". Rijkswaterstaat heeft vrijdag met der tien ijsbrekers op de rivieren het ijs ge broken. Op de Waal is gevaren tot St. Andries en op de Lek bij Wijk bij Duur stede. TN Nederland zijn, volgens de Detailhandel in Ta baksfabrikaten en Rokersbe nodigdheden, in 1962 meer een half miljoen meer dan in 1961 en ongeveer anderhalf miljard meer dan het jaar daarvoor. De 15.190.319.185 in Het verbruik van sigaren (f 171.863.269) in 1961 tot jard 123.334.378 en tabak is in 1962 ten op- 9.209.099 kg (f 165.745.583) in f 1.061.850.945). zichte van 1961 gedaald. Het 1962. verbruik van de goedkopere De totale waarde van alle 1960: De geldswaarde van alle ta baksartikelen samen is sinds 1939 bijna vertienvoudigd, bij De vraag naar de verschil- een ongeveer 4-6 maal hoge- dukten samen was in 1962 loop..dez j?ren aanzienlijk joen). Voor sigaretten werd De cijfers zijn voor 1962: f 18 miljoen hoger dan in geW^i An 1939 bestond "^1939 54 miljoen gulden nn.rPrLÏfi90'^'^?»^ 319.276.352 (f24.961.823). *n 1?.®1 w*f deze. ech'« 22 Procent. De teruggang bij tabak zijn deze cijfers resp. opgerookte sigaretten f 62 miljoen hoger dan het de sigaren die nog steeds 70 miljoen en 252 miljoen en kerftabak jaar daarvoorf 1 mil- d"»rpiat, is fditel ten eoede 21 miljoen en 166 miljoen Het verbruik 3 is gedaald: van 9.651.155 kg jard 141.060.990, 1961: f 1 mil- gekomen' aan de sigaretten, gulden. 'T'OT de vraagstukken die in onze tijd belangrijk aan actualiteit hebben ge wonnen behoort dat van de achtergeble ven gebieden. Dank zij mede de weten schap waartoe in deze dagen de commu nicatiemiddelen van pers, radio en tele visie ons in staat stellen, zijn wij ons te sterker bewust geworden, te leven op één wereld. We zijn onze verantwoorde lijkheid gaan gevoelen voor onze mede mens, ook wanneer deze ver weg woont, en dat gevoel van onze verantwoordelijk heid. eenmaal gewekt, laat ons niet ge makkelijk meer los. Dat het hier problemen betreft van een enorme omvang, is zonder meer duidelijk. Ook als de goede gezindheid er is, blijft de vraag, hoe te komen van het woord t«*t de daad. hoe de bereidheid om te zetten in werkzaamheid. Toch moet het komen tot die bereidheid. Het is in onze wereld van vandaag met de verdeling van de rijkdommen nog heel onbevredigend gesteld. Naast de vele die in feite aan geen ding gebrek hebben zijn er de miljoenen die ook het noodzakelij ke nog moeten missen. Dat Ls een gedachte die ons onrustig behoort te maken. Onwetendheid is ons niet meer gelaten. Wc weten, hoe de zaken staan. Onze men selijke plicht is het, daarnaar nu ook te handelen. Er zitten bovendien enorme mogelijkheden in. Mits wij deze in dienst van de mensheid ook weten te benutten. Een vraag is dan al duidelijk, wat wij vanuit onze rijkdom hebben te bieden aan wie kommervol leven, te bieden niet alleen aan materiële goederen, maar vooral ook aan geestelijke waarden. En dan de vraag: wij leven in een open wereld, maar hoe ziet men ons? Welk beeld krijgt men van ons in die landen, die lang zijn achtergebleven, maar die nu met ons worden geconfronteerd zoals wij met hen? Laat ons bekennen, dat het beeld niet zelden ongustig is, zoals in het ver leden de ervaringen die men in gindse landen met het christelijke weten heeft opgedaan vaak ongunstig zijn geweest. Wij behoren te beseffen, dat in de ont moeting, waartoe onze tijd ons dan nu de gelegenheid geeft, tegelijk het element ligt van de uitdaging. Er zijn hier kansen om onze medemens wèi te doen, die niet straffeloos worden gewaarloosd. Ook van deze mogelijkheden, ons geboden, zullen we rekenschap hebben af te leggen. En niet alleen tegenover de historie, hoe deze eens zal oordelen. Er ligt hier een roeping voor de mens. ecn"roeping die in het bijzonder de christen zal aanspreken. Er ligt hier ook een roe ping voor de politiek, niet het minst in christelijke geest en zin beoefend. Daarom verheugt het ons zo oprecht, mel ding te mogen maken van de belangstel ling die het enorme vraagstuk van de onderontwikkelde gebieden ook heeft bin nen de kring der christelijke partijforma ties. En tot die verheuging is bijzondere aanleiding, nu, na een gedegen pubiikatie van a.r.-zijde enkele jaren terug, nu ook van c.h.-zijde een studie in het licht is gegeven, die algemene aandacht verdient liet betreft hier het juiste nummer van het tweemaandelijkse „Christelijk-Histo- risch Tijdschrift", welk nummer geheel aan Nederlands taak inzake samenwer king met de ontwikkelingslanden is ge wijd (verkrijgbaar bij Van Keulen N.V. in Den Haag). Wij willen gaarne vaststellen, van de in houd van dit nummer met stijgend res pect te hebben kennis genomen. Het on derwerp is behalve belangrijk ook uiter mate gecompliceerd. Welnu, het wordt hier van onderscheidene kanten benaderd, doch op een wijze dat de onderscheidene facet ten ook afdoende duidelijk worden. Er zijn hier studies bijeengebracht over de dienst van de kerk in deze, over het ka rakter van de technische hulp, over kwes ties betreffende ruilvoet en investering. Daarnaast treft het ons, hoe telkens weer een ieder onzer als het ware wordt ge drongen naar de praktische toepassing. Dit laatste is zeker bij dit onderwerp niet overbodig. Tc gemakkelijk immers kan men blijven staan bij de theorie, bij het betuigen van een algemene bereidheid, zonder dat ook bij het woord de daad wordt gevoegd. Hier anders. Hier worden ook de mogelijk heden voor vrijwilligers belicht, wordt een beroep gedaan op de jeugd, wordt niet minder ook de belangstelling van de vrouw- gewekt. Dat tevens de veranderingen worden vermeld die bij de ontwikkelings volken behalve economisch ook cultureel en geestelijk plaatsgrijpen, verbaast ons niet, verheugt ons daarentegen wel. Kortom, een belangrijke pubiikatie over een problematiek die het verdient. IJET LUKT NOG niet met de gisteren ingevallen dooi. De temperatuur steeg tot 3 a 6 graden, maar bij de Wadden en in Duitsland kwam de vorst- grens gisteravond tot staan. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk hoog en de depressie die tijdens het weekeinde een nieuwe aanval op de vorst zou on dernemen trekt van zuid-Ierland naar zuid-Frankrijk weg. Hierdoor wordt, de u>ind boven ons land weer oostelijkt zo dat vanmorgen de vorst zich in de noor delijke provincies weer aankondigde. De temperatuur blijft bij ons voorlopig bij het vriespunt, maar kan in de komende nachten weer onder het vriespunt dalen. Dit betekent, dat er nog geen streep on der de vorstperiode kan worden gezet, waarvoor wij gisteren het pollool al by de hand hadden. De Bilt verwacht tot morgenavond: llalf tot zwaar bewolkt, met aanvanke lijk op vele plaatsen mist, maar later verbetering van het zicht. Droog weer met over het algemeen een lichte vorst, overwegend matige oostelijke wind (Op gemaakt 11.15 uur). Zon en maan Zondag zon op: 8.07 u.. onder 17.43 u.. maan op: 19.49 u.. onder 9.1Ï uur. Maandag zon op: 8.05 u.. onder 17.45 u., maan op: 20.56 'u.. onder 9.32 uur. 16 februari: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningen 10 februari: 4.32 v.m; 16.41 n.m. 11 februari: 5.06 v.m; 17.15 n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1