HOT SHOPPES HET ROTSOORD rEen mens moet eten-n horeca-creatie van man, die met een „root beer stand" begon wereldprimeur bij onderwijs aan slechthorenden ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 Marriott als student al zakelijk C_J Conrad Hilton, de man, die zich eigenaar kan noemen van een keten van hotels over de hele wereld, is door zijn recente vestigingen in Nederland, verreweg de bekendste hotel- magnaat van de Verenigde Staten geworden. Maar het verhaal van zijn succes staat niet alleen. Er zijn in de Verenigde Staten nog meer voorheelden van mensen, die in de ho- reca-business tot grote en opvallende succes sen gekomen zijn. J. Willard Marriott Sr. is één van die mannen. Hij is de president van Hot Shoppes Incorpo rated, een concern, dat zich in vele van de Verenigde Staten be zighoudt met het voe den van hongerige mensen tegen een re delijke prijs in een nogal luxueuze of exo tische omgeving. Het verhaal van J. Willard Marriotts ge slaagde weg naar de top, begint weliswaar niet hij de geschiede nis van de krantenjon gen, die het in de moeilijkste omstan digheden toch rooide, maar het'lijkt er wel veel op. J. Willard Marriott, da president'direc- teur van Hot Shop ges langs de Potomac-rivier in Washington bouwen. Een luxueus motel met 370 kamers. Daarna volgden nog vestigingen in vijf. lp zes andere plaatsen, en naast die groots-opgezette motels, verrezen P ook nog de restaurant-variëteiten: de „Mighty Mo" drive-ins, de ca- fetaria's, en de grote restaurants, ,v i maar ook snackbars langs de gro- te toegangswegen naar New York m en in Florida. Marriotts was en Is een man, die niet bang is om iets aan te pakken. Wat hij en zijn vrouw Alice in 1927 begonnen is nu een machtig concern met zo'n 125 in vesteringen, met een eigen room- ijsfabriek, met een eigen drukke rij, met eigen proefkeukens en een grote veeboerderij in Fau quier Couty, Virginia, waar het vlees voor de „Hot Shoppes" groeit aan de koeien en schapen, die daar grazen. En de omzet van nu? Meer dan zestig miljoen dollar en dat wordt bij elkaar gebracht door miljoenen etende Amerikanen, die vlot en vriendelijk worden bediend door de 8600 mensen, die nu het perso neel van het Marriott-concern vor- De jonge Marriott dan. bewees al heel vroeg over een goed ont- wikkeld zakeninstinct te beschik ken i hij tien jaar oud, toen hij voor de eerste keer de boerderij van zijn I vader in de staat Utah verliet om I een trein met schapen naar San Francisco ite begeleiden. De d>ie- I ren moesten dn de havenstad in Califtornië worden verkocht en II Marriott bleek toen al zoveel handelsgeest te hebben, dat hij met een zoet winstje naar de „ranch" terugkeerde. En toen hij j ging studeren aan de Universiteit f van Utah, hoefde hij zich over I een studietoelaige van. vaders kant weinig zorgen te maken. rnt in die dagen ging Manyott de textiel.' Hij verkocht warme winterkleren aan .lumberjacks" in de houthakkerskampen van de westelijke staten en op een ogen blik had hij 45 medestudenten aan het werk, die voor hem met lekker warme, lange onderbroe ken de houthakkerskampen van zeven staten afreisden. In één seizoen verdiende hij op deze ma nier drieduizend dollar. J. Willard Marriott was dus een veelbelovend zakenman, toen hij nog maar' nauwelijks afge studeerd was. En passant was hij ook gedurende twee jaar zende ling voor de Mormonen in de staat New England en hij volgde daarbij het voorbeeld van vele bewoners van Utah, een voor beeld, dat ook heden ten dage nog wondt gevolgd en dat zelfs de „missionaries" van de Heili gen der Laatste Dagen naar de Nederlandse huisdeuren brengt. In zaken In 1927 echter, kreeg Mar riotts broodwinning definitief gestalte. Met vijfhonderd dol lar op zak trok hij naar de hoofdstad Washington en in de 14th Street verscheen voor het eerst boven een pijpenla het uithangbord, dat nu bekend is in de U.S.A.: „The Hot Shoppe". J. Willard Marriott was nu de finitief in zaken. Voor hem Het witte nijlpaard Het witte nijlpaard, door G. van Veldhuizen. Uitgave N.V. Gebr. Zomer en Keuning, Wa- geningen. Ds. G. v de lezers onbekende blijk in Veldhuizen, die voor n onze bladen geen geeft van zijn lief- 'olkswijk" eens te en vlot geschreven roman, die hij „Het witte nijl paard" heeft genoemd. In deze ro man voert hij verschillende per sonen ten tonele, die allen, bewust of onbewust, een rol spelen in een volkswijk van een grote, overigens fictieve stad. De belevenissen van deze mensen en hun wijduiteenlo- pende reacties daarop projekteert de schrijver tegen de ontroerende geschiedenis van de vlucht van Jo zef en Maria met het Kind Jezus naar Egypte. Dat verhaal heeft voor de één in zijn persoonlijke situatie een heel andere beteke nis, dan voor de ander, maar ten slotte leidt het voor ieder toch naar hetzelfde punt. namelijk tot de overtuiging, dat de vlucht door gaat. Het witte nijlpaard wordt in het verhaal genoemd de taxichauf feur Piet Wulders, een wat onbe houwen man, maar een, die Gods stem gehoord heeft. Hij betekent veel voor Bram van Vollenhove, een vicaris, die over veel dingen nog met zich zelf in het reine moet komen. De tekening van de in „Het witte nijlpaard" voorko mende figuren is van dien aard. dat velen er mensen uit hun eigen omgeving en misschien wel zich zelf in zullen herkennen. Dat is onzes inziens de grootste verdiens te van het boek. De verhaaltrant van ds. Van Veldhuizen is, zoals men wel weet, prettig en onder houdend. Zijn boek, dat méér wil bieden dan alleen maar een boei end verhaal over mensen uit de volkswijk, zal dan ook stellig veel Waardering ontmoeten. stond één ding muurvast: de mensen moesten altijd eten en ze zouden bij hem terugko men, als dat voedsel goed toe bereid was en niet al te duur. „The Hot Shoppe" specialiseer de zich in „root beer", een frisse dronk, die zelfs in de verste ver te niets met bier uitstaande had, maar die werd (en nog wordt) gemaakt van siroop van wortels van een Mexicaanse plant, over goten met spuitwater. Dat „noot beer" is in de States nog altijd bijzonder populair en in de zomer van 1927 vroeg Marriott (met een uitgebalanceerd gevoel voor reclame) voor deze frisdrank ex tra aandacht van de bewoners van het deel van Washington, waar zijn eerste „Hot Shoppe" stond. Hij deelde bonnen uit voor gratis „root beer" en dat deed de verkoop van deze verfrissing der mate stijgen, dat hij al spoedig een tweede „root beer stand" kon openen aan de 9th Street North- Getrouwd J. Willard Marriott en zijn rnige zoon, die ook directeur van iet concern is. zoeken liet niet lechts in het leveren van goed dkoop mogelijk voedsel, iok in sfeer. Hotel, dal voor vijf miljoen dollar in Phila delphia werd gehonwd, heeft niet alleen een eigen zwembad, maar ook een restaurant, dat geheel ingericht is in Polynesische stijl en dat de naam „Kona Kai" kreeg. Aan het volle zomer, keerde Marriott te rug naar Utah om daar te trou wen imt Alice Sheets, het meis je. dat al in zijn schooljaren in zijn dromen de eerste plaats had ingenomen, nog vóór zijn definitie ve plannen om een keten van goe de en goedkope restaurants in de Verenigde Staten te creëren. In een T Ford gingen J. Willard en Alice naar hun twee „Hot Shop pes" in Washington D.C. Daar deden de jonggehuwden een teleurstellende ontdekking. Naarmate het konder werd, dron ken de Washingtonians minder van liun ijskoud „root beer" cn dank zij Alice Marriott werd toen de vondst gedaan, die het Mar- riottconcern later groot zou ma ken. Alice stelde voor de verkoop ter hand te gaan nemen van „Hot Tamales", een pikant vleesgerecht van Mexicaanse origine, van soep en andere koudweermenu's. De zaak bloeide opnieuw en binnen het jaar was Marriott zover, dat hij één van zijn idealen kon ver wezenlijken: een restaurant, waar de klanten in hun auto's konden binnenrijden en een vlotte, snelle bediening ontvingen. Het werd het eerste „drive in"-restaurant van de hoofdstad Washington. Veel belangstelling uit buitenland Uit het buitenland komen ze kijken, professoren uit Zuid-Afrika en Amerika, onderwgs-inspecteurs uit Duitsland en België. Leer lingen uit het hele land zitten er in de banken en directeur W. Bosman zegt: „wat wij hier aan techniek hebben, is uniek". Het Rotsoord, de christelijke school voor slechthoren den in Utrecht, heeft internatio nale naam en be langstelling. Dank zij nieuwe Neder landse vindingen staat zij vooraan op het gebied van onderwijs aan in het gehoor ge handicapte kin deren en behoort zij tot de modern ste scholen ter wereld. Met een ingenieus, door Phi lips ontwikkeld, systeem heeft Het Rotsoord een belangrijke stap vooruit gedaan ,en moge lijkheden gecreëerd, die er vroeger niet waren: gloednieu we en kostbare (3300 gulden per lokaal) apparatuur hebben het onderwijs verregaand ge perfectioneerd. Trillingen Bij dit nieuwe systeem wordt gebruik gemaakt van magneti sche trillingen. De onderwijzer spreekt door de microfoon, de leerlingen vangen met hun hoor- De nieuwe vinding van Phi lips: de ringleiding gemonteerd in de halsband, zodat de kinde ren ook als zij voor het bord moeten komen in hun mag netisch veld blijven. Door mid del van de microfoon op de borst kunnen ze zich verstaan baar maken. Ook de onderwij zeres draagt zo'n microfoon. apparaatjes de trillingen, die magnetische trillingen J omgezet, op. Dat is op zichzelf niet zó nieuw. Het principe van magne- Zelfs tijdens de crisisjaren ging het met „The Hot Shoppes" ex celsior. De lage prijzen konden worden gehandhaafd en Marriott leverde ondanks dat prima kwali teit. In 1933 waren er zes „Hot Shop pes" in bedrijf en de totale om zet bereikte in dat jaar een mil joen dollar. Paleizen Ware eetpaleizen hadden in die vijf jaren reeds de plaats ingeno men van dat eerste onooglijke win keltje aan de 14th Street. En op nieuw bewees Marriott een man van zijn tijd te zijn, die oog had voor de mogelijkheden, die als het ware voor het grijpen lagen. Hij ontdekte, dat mensen, die op het punt stonden een vliegreis te be ginnen op het naburige vliegveld, eerst bij hem voedsel kwamen in slaan. Hij pakte ook dit groot aan en begon maaltijden té leveren aan diverse luchtvaartmaatschap pijen. Het „Hot Shoppes"-concern ver sterkt op dit ogenblik de inwendi ge mens van luchtreizigers op tien belangrijke vliegvelden in de Verenigde Staten. Nog een an dere tak van voedselvoorziening vroeg en kreeg Marriotts aan dacht. Hij begon met het „uitzen den" van lunches en diners naar grote bedrijven en regeringskanto ren en ook dat bleek al spoedig „big business" te zijn. Hotels J. Willard Mafriotts sprong in het hotelwezen was nog maar een kwestie van tijd. In 1957 liet hij voor vijf miljoen dollar het Mar riott Motor Hotel bij de Twin Brid- In de slagerijen t an het „Hot Amerika zeer populair is en die Shoppes"-concern, die hun vlees 00j. dc snackbars en cafetaria's krijgen van de eigen veeboerderij ;W„r/nm/ em Ueeds heken. welwillender Virginia, wordt vrijwel tinu het gehakt gedraaid voor de j dere klank „Hamburgers", een eterij, die in onthaal begint te krijgen. tische trillingen wordt in de school al geruime tijd tegepast en er is veel mee geëxperimen teerd. Maar in de loop van de jaren is dit systeem aanzienlijk verbeterd, in nauwe samenwer king met drs. J. J. Groen, audioloog aan de Utrechtse uni versiteitskliniek (en adviseur van het schoolbestuur) en Phi- Er waren namelijk bezwa ren. Door een ringleiding langs het plafond werd een horizon taal magnetisch veld tot stand gebracht, waardoor de leer lingen de leraar en elkaar wel goed konden verstaan, maar het nadeel was dat de trillin gen die dwars door muren gaan ook in andere loka len werden opgevangen. Een complete spraakverwarring was er het gevolg van. Door dat horizontale magne tische veld was het de leraar zelfs mogelijk met kinderen op de speelplaats te spreken. Een ander nadeel van dit sys teem was dat de onderwijzer aan zijn stoel achter de mi crofoon was gekluisterd. Nieuwe vinding Die problemen zijn nu opge lost. Philips vond een nieuw sys teem u.t, een vinding waarop zij noga' trots is. In plaats van een horizontaal magnetisch veld werd een verticaal veld gecre- eerd door middel van een ring leiding die onder elk van de stoelen van de kinderen werd geplaatst. I Iedere leerling heeft nu dus zijn eigen magnetisch veld. Zon- Ider anderen te storen kan de onderwijzer gemakkelijk met de I kinderen spreken. Bovendien kan liij zich vrij door het lokaal bewegen: de vasle microfoon is vervangen door een microfoon die hü op de borst meedraagt en die door een lang snoer is verbonden met Moet een kind voor het bord ko men waardoor het dus zijn mag netische veld zou verlaten dan krijgt het evenals de onderwijzer een borstmicrofoon, in de halsband waar van de ringleiding is aangebracht. Het neemt dus al lopend zijn magnetisch met zich. Voor de leerlin- hoefijzervormige tafel zitten, is het systeem zeer een voudig: ze hoeven slechts een knopje om te draaien om te kunnen spreken en zich verstaanbaar le maken voor leraar en klas genoten. „De toepassing van deze nieu we vinding is een groot succes", zegt directeur Bosman. Er wor den aanzienlijk betere resulta ten mee geboekt dan met vroe ger gebruikte methoden. Uit het hele land krijgen wc brieven binnen van ouders, die hun kin- n-ige tafel krijgen de kinderen les. Dat de ringleidingen, die de magnetische velden doen kunnen ze elkaar en de onderwijzers duidelijk vers Veel aandacht wordt Rotsoord besteed aan dividiteel contact lusse kracht en leerling. Fot juffrouw T. A. Th. Wal in een „onderonsj Op het ogenblik hebben we geveer 130 kinderen, waarvan een belangrijk gedeelte is onder gebracht in Utrechtse pleegge zinnen. De school omvat een kleuter-, een lagere- en een ulo afdeling, die worden geleid door zeven leraren en leraressen plus twee logopedisten, een gym nastiekleraar en een handwerk- onrierwijzeres. Dan zijn aan de school een keel-, neus- en oor arts, een psycholoog en een audioloog verbonden. Die zijn er om te bepalen of de kinderen geschikt zijn tot de school te v/orden toegelaten en voor de tussentijdse controle. Méér scholen De heer Bosman is niet ten onrechte trots op zijn school, cic al zoveel blijken van belang stel'. ng ook van ver over de grenzen heeft ondervonden en nog steeds ondervindt. „Maar", zegt hij. „bij het pu blick merk ik nog wel eens veel onbegrip op. Dat komt omdat het. een b.l.o.-school is". „Teveel wordt er nog gedacht aan een school voor debielen. Dat is natuurlijk onzin. Het ver schil met andere scholen ls al leen de manier, waarop les wordt gegeven, de apparatuur". Ef n ns van directeur Bos- er protestantse scho len voor slechthorenden. Naast 18 neutrale en r.k.-scholen staan er nog maar drie pro testantse: in Leiden. Voorburg en Utrecht. Meer scholen en dan gespreid over het hele land zijn hard nodig. Voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13