SCHAKEL TUSSEN MENSEN MAAKTNU KAAS CO-OP LAAT U DELEN IN DE WELVAART! COOP GOEDKOOP 89 49 Visserij in Groenlandse wateren boeiend bedrijf Klaarheid in misdrijven WINST VOOR CO-OP IS WINST VOOR U veri kad je! iDE r E t- iSS NIEUWE LEIDSE COURANT Visserij golf jes STEEDS groter wordt de belangstelling, die met name de vissers uit West-Duitsland koesteren voor de mogelijkheden voor de visserij van de Groenlandse wateren. De Groenlanders kwamen met hun vissersschepen nooit ver buiten de kust en dat was ook wel begrijpelijk want hun scheep jes waren klein en hun visserijmethoden primitief. Men viste bovendien alleen om zijn eigen behoefte te dekken. De laatste deccenia is men daar echter tot moderne methoden overgegaan. Toch is er in de Groenlandse wateren nog vrijwel geen „grote visserij" uitgeoefend. In de Groenlandse wateren wordt momenteel gevist door uiteenlopende groepen. Zo wordt in de wateren van de Davis Strait gevist door de vissers uit de F&r Oër. De in ternationale visserijbedrijvigheid speelt zich af in deze wateren, maar blijft daarbij buiten de visserij zones. Verder oefenen de Groenlanders zelf hun visserij uit. Zij krijgen daarbij steun van de Deense regering en v den door deze regering ook gecontroleerd. In 1908 kwamen de vissers van de Fai Oër voor het eerst in deze wateren en toen ontdekten zij eigenlijk maar weinig vis. Het duurde tot 1920 voor men op nieuw een expeditie near deze contreien waagde. Men had toen een aantal drie- maatBOhoeners, die speciaal voor deze viseerij waren uitgerust. Het succes was toen groter en dit leidde ertoe, dat de vissersvloot van de eilandengroep die bij Groenland in actie was, uitgroeide tot 170 schepen. Merkwaardig was dat men al snel gebruik maakte van een bevoor radingsschip, dat de vangsten mee naar huls nam. Later werkte men zelfs met vier of vijf van diergelijke transportsche pen, die de vaingst van de vloot over brachten naar de havens. Men viste toen echter nog met kleine schepen en een beperkt aantal vissers. Als de mannen aan wal kwamen, bouwden zij een blok hut. Zo hadden ze op de Groenlandse kust een sdhuilverblijf bü slecht weer. In 1954 kon men al spreken van een vis sersdorp dat uit deze activiteiten was gegroeid. 33 schepen gébruikten het dorpje sis basis. Vriesinstallatle Na de tweede wereldoorlog en meer bijzonder na de uitbreiding van de IJs landse visserij limieten da er een concen tratie ven de vissers van de Far Oër te bemerken geweeet Men verzamelde zich voornameliiv bij de westkust. Oude Brit- sa en LJslr. 'se trawlers werden aange kocht en nieuwe eenheden werden ge bouwd, zodat de vloot tot 200 eenheden uitgroeide. Br ia nu zelfs een trawler bij. die beschikt over een verwerkings- en vliesinstallatie. Daardoor kan men een groot deel van de aanvoeren zouten, fileren en diepvriezen. Vooral de kabel jauwvangsten, die het grootste aandeel vormen ln de aanvoeren, worden zo be werkt. De gezouten of gedroogde kabel- jauwproduktle wordt onmiddellijk ln* gesdheept naar de afzetgebieden, meestal Zuldeuropese mogendheden of Zuidame rikaan se. Gefileerde kabeljauw wordt geëxpor teerd naar Groot-Brltannië en de Ver enigde Staten. Faeringehavn is nu uit gegroeid tot een Internationale vissers- haven. Een Deens-Fftroërse-Noorae visse- rijonderneming heeft een vijftien jaar lange conoessie gekregen in Groenland. Men ls overgegaan tot de bouw van vrleslnstallatles. 20Utinstellingen en fi- leerfa brieken, voedingssta tions, werven en zoutapslagplaatsen. Later heeft men zich aangesloten bij de Royal Green land Trade" voor de gemeenschappelijke produktie van $out, vistuig en transport. Gedurende het seizoen wordt Faeringe havn nu bezodht door ao'n honderd vis serij-eenheden per dag. Tweehonderd schepen hebben er hun thuishaven. In 1924 hebben de Noren een vis- aarU-expeditie naar de Davis-Stralt gestuurd en een tweede tending in mORDWIJKERHOVT Muziekavond school Van Munsteren Met een gevarieerd programma heb ben de leerlingen van de heer W. F. van Munateren en diens assistenten (da heer N. Schramm en mej. Rla Beelen) maandag- en dinsdagavond In de taal van de gebrs. Brama succes behaald. Ook vanavond en morgenavond (don derdag) zal de muziekschool Van Mun ttoren uitvoeringen geven Het begon maandag nogal „angstig": mlschlen waren het de „première-zenu wen" of waa er door het barre winter weer de laatste weken minder gerepe teerd, maar de muziek van het ensem ble klonk doorgaans wat vals. Het groep je kleine Jongens met accordeons liet daarna echter horen, dat het na viif maanden les al een populair nummertje aardig kon vertolken Het klasje van de allerkleinsten met de gitaren deed het ook goed. Het optreden van de vijf accordeonisten o.l.v. de heer Van Mun- steren op de viool pakte minder goed uit. Een aparte vermelding verdienen ze ker de kleine jongens van wie de één. aangekondigd als tokkelende zigeuner, heel wat mans was op zijn gitaar en de ander een behoorlijk solo op zijn accor deon weggaf. Hartveroverend waren ook de vier kleine meisjes die na de Italiaanse nummertjes van de twee Ita lianen met helmwee zongen. WU kunnen onmogelllk alle 21 pro- grammanumrners afzonderlijk bespre ken. De Zuiderzeeballade. de twist, de teenagers, de ijséhow met rolschaatsen, het waren gezellige muziekstukjes, al slaagde het ene wel eens wat beter dan het andere. Bij de meeste nummers was veel werk gemaakt van de kostumering en decors. Jammer dat Henk van Mon steren. die „Leichte Cavallerle" Op zijn accordeon speelde, nogal zenuwachtig wa». want hij kan dit moeilijke nummer stellig beter brengen dan hij deed. Een bijzonder groepje vormden de Mioh's, twee meisjes en jongens, die tot één gezin, woonachtig in De Zilk, be horen. Er waren voorts een cowboy- ïhow, pseudo-Cliff Richards, het Mexico Trio. De assistenten van de heer Van Muniteren en mej. Bep Kaptein lieten hierin Spaanse nummera horen. De heer G. van Oijlswijk en Bep Kaptein kondig den de nummers het jaar daarop. De vloot omvatte ongeveer veertig schepen. In 1928 verscheen een Brits-Noorse expeditie. De vloot was qua omvang en capaci teit veel groter dan de voorgaande en bestond uit de meest uiteenlopen de schepen. Zo waren er ond?r meer sestig kleine sloepen en twee opber- glngsvaartulgen met samen 15.0C0 ton. M-er dan 750 mannen waren op deze schepen werkzaam. Verscheidene Deense vlsserUmaatschappüen wilden hier ook aan beginnen, maar zü ver wachtten daarbij regeringssteun en daarmee was de Deense regering bepaald niet zo scheutig als men hoopte dal ze zou zijn. Niet alleen wilde men de Groenlandse visserij beschermen, maar ook wilde men de bevolking van het grootste eiland ter wereld niet Ie vlug Inwij'cn In d- Europese beschaving. Men wilde ook de slechte Invloed vermijden, die wel eens uitgaat van een te sr.rile overschakeling van oude naar nieu we methoden. De Deense schipper Christian Ver.oe uit Esbjerg bleef bil zijn plmncn o 1048 ging hij over tot de oprichting een maatschappij, de „Greenland Deep Sea Fisheries". Hil monsterde Groen landse vissers en gaf hun het nodige onderricht. In mei van dat jaar vertrok hij uit Esbjerg naar de Groenlandse wa teren met een vloot van zes 9chepen. Hij gebruikte verschillende methoden richtte zich het jaar daarop geheel op het ..poundnet". Hij bedreef toen de visserij uit de haven Ugplk bij GodWhaab. Hij besloot te overwinteren teneinde het volgende voorjaar onmiddellijk met de visserij te kunnen beginnen. De Godt- haabfjord bleef evenwel dichtgevroren en pas in med kon hij weer met de vis serij een aanvang maken. De verliezen (Vervolg van pagina 1) Signalement De derde mede-verdachte, de 20-jarlge Eddie van Rijswijk, zonder beroep, Is thans nog op vrije voeten. Het laatst is hij dus gesignaleerd In het kledingmaga zijn, to enhij zwarte aangeplakte bakke baarden droeg en «iJn haar was zwart geverfd. Elk spoor van hem ontbreekt. De politie vestigt er de aandacht op dat Van Rijswijk als een zeer gevaarlijk Individu moet worden beschouwd, dal tot alles in staat is. Iedere aanwijzing Is de politie dan ook bijzonder welkom. Eddie van Rijswijk behoort tot het don kere type. Vermoedelijk draagt h|j r' we puntschoenen, een grijze broek, bruin colbert met grijse strepen, een wit overhemd met een blauwe gestreepte stropdas en een overjas. Hij is bloots hoofds. Z|jn lengte is ongeveer 1.83 meter. Twee van de drie vrienden, H. en Van R.. brachten dikwijls de nacht Negro door aan de Van Ostadestraat, H. sliep dan in een bouwvallig bed. Van R. had slechts een paar stoelen tot slaapplaats. Soms ook hielpen zij handja in de bar van El Negro. Bij de politie waren beiden wel bekend, maar dat betrof slechts kleine misdrijven. S. was nog nooit met de politie in aanra king geweest Als vriend van de beide andoren placht hij ook vaak El Negro te bezoeken. Zij waren gewoon elkaar hun kle ding uit te lenen, zodat de signalemen ten maar gedeeltelijk bleken te klop pen. Een von de zwarte jacks die twee van hen hebben gedragen, is vrijdag nacht bij de inval in El Negro gevon den. Er eaten bloedsporen op. Dit bloed, evenals het bloed dat waren groot zodat zijn onderneming ter ziele ging. Toch heeft hij ook in de jaren daarna steeds initiatieven Ingeleid in de richting van een Deense visserij bij Groenland. Het ziet er wel naar uit. dat de bui tenlandse bedrijvigheid bij Groenland steeds groter zal worden. Aan de kusten van het eiland heerst al enige tijd een grote drukte. Langs de langgerekte kus ten worden nieuwe havens aangelegd en reeds bestaande havens worden ver nieuwd en uitgebreid. Heit voornaamste doel is de bevordering van c(e zeevisserij en uitbreiding vam de conservenfabrleken. Door de rotsachtige gesteldheid van de bodem kan men de werkzaamheden slodhts uitvoeren door boringen en opblazingen. Op zee De SCH 21 Arie van der Zwan heeft in één trek 23 kantjes haring gevangen. Ook ving men in dezelfde trek nog 36 manden koolvis. De VL 142 Voorwaarts kwam er slechter af. Men deed een trek van slechts vijftien manden hoops, meest wijting Deze söhepen vissen tussen de 58 en 59 graden noorderbreedte. De KW 159 Marian Ellen is actief in de Ierse Zee. Daar wordt niet erg druk meer gevist. De Marian Ellen toonde met haar vangat waarom man ndet meer zo happig la op <le visserij ln de Ierse Zee. want men deed maar een trek van zeven tot acht kantjes haring. Eerder had men gelijke trekjes gedaan. Een schrale boel dus in de Ierse Zee. De VL 131 Petronella en de SCH 242 Hui- bertje vissen eveneens in de Ierse Zee. Men meldde een schrale visserij. De tongschepen bij de P-boelen meld den trekken van 40 tot 50 kilo tong en 2 tot 3 manden tadbot en platvis. Een enkele kabeljauw wilde ook nog wel worden gevangen. Wat er was In IJtmilden werden dinsdag aange voerd door 52 schepen 5376 kisten, waar- ven 150 schelvis. 280 radio, 720 wijting. 95 gul en kabeljauw. 280 koolvis. 520 haring. 100 makreel. 1585 schol. 60 tar bot. 240 varia en 1125 stuks kabeljauw Er waa 70 000 kilo tong In Scheven:ngen was de aanvoer 60 wijding. 40 eul en ka beljauw, 450 schol en 17.000 kilo tong. Noorse coaster gezonken Ter hoogte van Guernsey in Het Ka naal is gisternacht het bijna 2.000 ton metende Noorse vrachtschip Johan Col- let vergaan. De 25 bemanningsleden zilf) gered. Het schip had dinsdagavond nood seinen uitgezonden omdat door werking van de lading zwara slagzij werd ge maakt. Verscheidene sohepen. die ln de buurt waren namen bemanningsleden aan boord Zes man. die nog aan boord van de Noorse boot waren gebleven toen deze door de Franse sleepboot Abeille op sleeptouw was genomen, be sloten ten slotte toch in een redding boot over te stappen omdat het schip steeds meer ging overhellen. Dit be tekende hun redding, want enige tijd later verdween het vrachtschip in de golven. stuk gebroken glas van het tuimelraam van n~t suikerwerkfabriekie aan de Schanenlaan kleefde, zal nader worden onderzocht. Onbegrijpelijk Het is de politie onbegrijpelijk, dat ei-en-lijk zo betrekkelijk weinig mensen tips over de drie daders hebben gegeven, vooral, daar het drietal het misdrijf in de Hugo Verrieststraat hebben gevierd met een rondje kip voor zes andere vrienden. Zij gnven de eigenaar van de consumptie tent f 25 fóoi Met betrekkelijk weinig gegevens heeft de Haagse politie onder leiding van de chef van de afdeling centrale recherche, commissaris H. van Harskamp, met het tot klaarheid brengen van twee afschu welijke misdrijven een knap stuk werk geleverd. Nederlander vermist op vakantietocht in Griekenland De 20-Jarlge Amsterdamse student AI- win Westerhuls wordt sinds 20 januari In Griekenland vermist. HIJ was op 15 januari in Griekenland aangekomen om er tien dagen te blijven. Op 20 januari vertrok hij met een huurauto naar Ko- rlnthe. Van dat bezoek ls h|J niet terug gekeerd. Zijn bagage had hU in zUn ho. tel achtergelaten, zodat h|j wel van plan geweest moet zijn daar terug te komen. Zijn vader, die op 28 januari aangif te heeft gedaan van de vermissing van zijn zoon. waarna Interpol de opsporing van Westerhuis heeft verzocht, is inmid dels in Oriekenland aangekomen. Hij wil nu trachten persoonlijk de verblijf plaats van zijn zoon op te sporen, nu de pogingen van de politie geen resul taat hebben opgeleverd. Een ongeluk wordt niet uitgesloten geacht. De Griekse politie vreest, dat de jon geman van een rotswand is afgereden, ergens langs de nauwe kustweg, die pa rallel loopt aan de Golf van Korinthe. De Nederlandse ambassade in Athene heeft verklaard niets te weten over Westerhuis. daar hij met haar geen én kel contact heeft gehad. De heer Westerhuis Sr is gisteren, di rect na zijn aankomst, begonnen met het systematisch afzoeken van de kust weg naar Kaap Sounion. Grietje nog op rots, opvarenden veilig De hoop op behoud van de Neder landse kustvaarder Grietje, die voor het eiland Man in de Ierse zee op de rotsen zit. is niet groot meer. De bemanning van zes heeft het 296 ton metende vaartuig verlaten en be houden de wal bereikt. Vier hunner zijn gistermiddag vroeg ln een rubberboot van boord gegaan. Kapitein Boersma (42) uit Kampen en stuurman D. de Ja ger (33) uit Vlaardingen bleven aan vankelijk aan boord, maar toen het weer slechter werd, gingen z|J met de „Broek" naar de kust. Opvarenden zijn stuurman De Jager, 2e stuurman Pieter Marien (20), machi- nist Bart Zwaansdljk (24) uit Amster- dam. kok Richard Mossel uit Slnrhteren en de matrozen Dick Veen uit Drach- ten, Qovert Molenaar (18) uit Capelle a.d. IJseel en de 18 Jaar oude matroos V. Mosselaar. Nadere verklaring van 0e Thant over Nieuw-Guinea Een woordvoerder van Oe Thant. secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren -te New York Oe Thants standpunt bevestigd, dat elko wijziging van het akkoord over westelijk Nieuw-Guinea do goedkeuring van 1 der land en Indonesië en tevens van Algemene Vergadering moet hebben. Intussen is Oe Thants rechterhand Naraahlman gisteravond te Djakarta aangekomen om besprekingen te voeren over een versnelde overdracht langrijke posities in Nieuw-Guinea aan Indonesiërs. Prijsvraag voor betere woningen Onder het motto „werkelijk wonen" heeft het Bouwfonds voor Nederlandse Gemeenten, ter gelegenheid van het binnenkort gereedkomen van de 25.000e woning voor zijn deelnemers een prijs vraag uitgeschreven onder de Neder landse architecten. Dit is gebeurd in samenwerking met de Nederlandse Hulshoudraad en de Studie, groep Efficiënte Woningbouw. De opdracht luidt: het ontwerpen va) een eengezinshuis met een woonwaarde boven het thans in Nederland gangbare peil. Het bekroonde ontwerp zal t.z.t te Enschede worden gebouwd en als mo delwoning ingericht De Veenkoloniale Hypotheekbank te Sappemeer zal in april 29 (vorig jaaT 24) dividend voorstellen. Eilanden geïsoleerd voorraden slinken De aanhoudende vorst is er de ooi zaak van, dat de kolen en kruideniers waren en de groenten op Schiermon nikoog schaars beginnen te worden Met het oog hierop heeft het gemeen tebestuur besloten te trachten vóór morgen enkele vliegtuigen te charte ren. om brandstoffen cn levensmldde len naar het eiland te brengen. Deze wijze van transport is echter zo duur, dat bijvoorbeeld een mud kolen zeker tien gulden meer zal gaan kosten dan normaal. Het gemeente bestuur zal echter enigszins in de kos ten tegemoet komen. De verbinding (door de lucht) met Vlieland en Terschelling is gisteren door de zware mist geheel verbroken geweest. Vandaag zou men proberen WOENSDAG 6 FEBRUARI 19j Is IE Sportieve prestatifT van de Prins Prins Bernhanl heeft gisteren ea)l sportieve prestatie geleverd. Hij heek toen namelijk in de omgeving van LecBud de moeilijkste afdaling gemaakt lanerlar de „Schwarze Wand" van de Rüssikopter Oostenrilkers spraken van een „uitst kende sportieve prestatie", daar minstens een zeer goede amateur zijn om haar te kunnen leveren. De Koningin en de drie Prinse: deden het wat kalmer aan. Zij skidj op de Hexenboden-helling in Zürs, w; zij ook de lunch gebruikten, 's Middi keerden zij naar Lech terug wat te winkelen. de eilanden weer door middel vliegtuigen vanuit Leeuwarden te 1 voorraden. Ook Ameland is door jl lucht niet bereikbaar. GOUDSE VOLVET grote Hoy ROOKWORST per stuk SIAM RIJST droogkokend 500 gram zware PALLY 400 chocoladerepen 9 voor l""~" Prijzen geldig t/m 13 februari CO-OP FROU-FROU per pak CHOCOLADE KORRELS zak 200 gram SPAAR VOOR 7% GEZINSOBLIGATIE I In elke CO-OP winkel spaarzegels voor Gezinsobligaties met fantastisch hoge welvaarts-rentel Vraag eroml ALTIJD HET BESTE VOOR UW GELD I De CO-OP garandeert u altijd de beste kw^ef liteit voor de prijs die u betaalt. Mocht ea.de artikel niet aan die kwaliteit voldoen, dan krijt' u onmiddellijk uw geld terug 1 fkloi

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6