Boontje komt al om zijn loontje RENNIES Aardbevingen in Chili Comité Gele Rijders is van plan door te gaan Onderzoek van zaak der gestrande Zuidafrikanen DIEFENBAKER TOT DE ORDE GEROEPEN Deuren afsluiten tijdens periode van afwezigheid Bfonchileffen Overweldigend van binnen t-"*k™ a,™,::1: WOENSDA. 6 FEBRUARI 1963 NATIONALE HERDENKINGSDAG De detailhandel heeft er bezwaren tegen dat de nationale herdenkings dag ter gelegenheid van het feit dat Nederland 150 jaar geleden zijn on afhankelijkheid herkreeg, op 30 november is gesteld. De Raad voor het grootwinkelbedrijf heeft de centrale werkgeversbonden vorige maand een brief geschreven waarin deze bezwaren zijn vervat. Ook is het bestuur van de Sociaaleconomische raad van de inhoud van de brief op de* hoogte gesteld. Een van de bezwaren is dat 30 november, de laatste zaterdag voor Sint-Nicolaas, een zeer belangrijke omzetdag is, zodat een eventuele win kelsluiting zeer ongunstig zou vallen. Daar komt dan nog bij dat het her denkingsfeest de aandacht van de Sint-Nicolaasviering afleidt. De raad suggereert de herdenkingsdag op 31 augustus te houden. PRIJSSTOF BROOD De Nederlandse bakkerijstichting heeft in Utrecht, aan het slot van een vergadering met enkele honderden leden van rayonale bakkerijcom missies een telegram verstuurd aan de minister van economische zaken, met een verzoek tot opheffing van de prijzenbeschikking 1962. De stichting meent dat deze collectieve maatregel die voor acht provin cies geldt, discriminerend en beledigend is voor de overgrote meerderheid van de bakkers die zich wel aan de toegestane broodprijzen hebben ge houden. De voorzitter van de stichting, de heer J. B. Hurkmans, zei dat aan gezien herhaaldelijk blijkt dat de stichting een betrouwbare onderhande lingspartner is en met eerlijke cijfers op tafel komt, het haar moet worden toegestaan, de broodprijs zo nodig te verhogen tot het gewenste niveau en hiervan achteraf mededeling te doen. De keerzijde van de medaille is dat de stichting erop moet kunnen rekenen dat de bakkers ook een prijsverlaging zullen doorvoeren als de stichting die noodzakelijk vindt. De heer Hurkmans betreurt het namelijk dat de door de minister eind vorig jaar töegestane verhoging van de broodprijzen met twee cent, die geheel in overeenstemming was met wat de Bakkerijstichting had ge vraagd, door verscheiden bakkers is overschreden. SOCIALE WERKVOORZIENING De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de gemeentebesturen in kennis gesteld van verbeteringen in de lonen van de sociale werkvoorzieningsregelingen voor handarbei ders, resp. hoofdarbeiders, alsmede in de normen van de beeldende kun stenaarsregeling. Aan deze loonwijzigingen is terugwerkende kracht ver leend tot 31 december 1962. OVERLEG MET N.T.B. EN N.T.S. Vier uur lang hebben gisteren drie leden van de looncommissie de Stichting van de Arbeid besprekingen gevoerd met onderhandelings commissies van de N.T.B. en de N.T.S. Men heeft over het conflict nog geen overeenstemming kunnen bereiken. De besprekingen zullen vrijdag worden voortgezet. (Advertentie) Hallam*, dlapwmfcvnd* KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan» doeningen van huid en spieren. Huisapotheek 4 Cfj in 1 potje IjÜU Het zuiden van Chili is gisteravond door drie krachtige aardschokken ge troffen, waardoor duizenden mensen ir paniek uithun huizen vluchtten. Het Chileense ministerie van binnenlandse zaken deelde mee, dat er volgens de eerste berichten geen slachtoffers zijn gevallen. Ook zou de schade niet groot De 50.000 inwoners van Valdivia den geschrokken de straat op toe eerste aardschok, die tw< duurde, zich voordeed. Vijf ter werd een gebied ten Zifid< stad door twee kort op elkaar volgende aardbevingen getroffen. In dit gebied werden in mei 1960 door aardb grote verwoestingen aangericht. Op het zuidelijkste "punt van Manhattan Battery Park zal een groot gedenkteken warden opgericht ter nagedachtenis van de Ameri kaanse marinemannen (in totaal 4596) die tijdens de tweede wereld oorlog in de strijd op de Atlantische Oceaan het leven verloren. Het monument bestaat uit acht hoge, massieve pylonen, die de namen van de gevallenen vermelden, bekroond door een grote duikende adelaar van vijl ton. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken stelt een onder zoek in naar een klacht, dat de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag op stuitende wijze de moei lijkheden van 99 gestrande toeris ten uit de weg gegaan is. De Zuidafrikanen strandden in Am sterdam toen een ohartervliegtui; een toeristenorganisatie hen op nuari niet mee wilde nemen. De moeilijkheden ontstond. Onder de passagiers, ,die inmiddels ïar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd, be- staat enig verschil van mening over d« behandeling, die zij van de ambassade ondervonden hebben. Een man zei. daf het ambassadepersoneel ondanks begrij pelijke vertragingen, alles gedaan had oor onderdak en maaltijden te zor- Maar een vrouw zei, dat verschei- passagiers de indruk gekregen had- den, dat het ambassadepersoneel zich niet de moeite wilde getroosten hen te helpen. Inmiddels heeft Reg Schuller, di recteur van Impala Skyways ver klaard dat de chartermaatschappij de verliezen, die het ine Ment toeristen berokkend heeft, zal goed maken. Zuidafrikanen wisten met grote moeite hun terugreis uit eigen zak te financieren. De klacht, dat de Zuidafrikaanse ba-ssade de toeristen met een ..stuitende en schandalige onverschilligheid" had behandeld toen zij in Amsterdam ge strand waren, werd in Kaapstad door de minister van buitenlandse zaken Eric Louw besproken. Hij zei: „Be ben druk bezig een onderzoek in te stellen." (Van correspondente) Het comité Gele Rijders in Arn hem heeft zich gistermiddag op een persconferentie met nadruk moeten verdedigen tegen geuite bezwaren die in verband staan met het doel dat het comité zich stelt: geld bij elkaar te krij gen voor de ceremoniële unifor men van de nieuwe Gele Rijders, een groepje dienstplichtige sol daten van de Rijdende Artillerie. Het comité 'heeft veel geld nodig om honderd soldaten aan een authentiek Rijders-uniform (met dolman, gele tres sen. bonten kolbak, hielsporen en bande lier) te helpen. Het comité is een ver zameling van burgers en twee beroeps militairen. die zich beroepen op de bin ding die de vooroorlogse Rijers met Arnhem hadden. Het comité zegt. dat de populariteit van het korps bij de Arn hemse burgerij nog zo groot is, dat het geld voor de uniformen, die vrij duur zijn, naar zij hoopt, door de burgers van de stad gefourneerd zal worden. De minister van defensie heeft alleen de kwartiermuts van de nieuwe Gele Rij ders voor zijn rekening willen nemen (voor 500 soldaten, een afdeling waar uit een vijfde dfeel is gerecruteerd om af en toe in het „mooie pak" plechtig heden en bijzondere gebeurtenissen op te luisteren). De consequenties van het werk van het comité heeft hij niet wil len dragen. Op de persconferentie ver telde de commandant van de nieuwe Rijders-afdeling, de overste J. H. Gun ning, dat de begroting van defensie voor zoiets geen plaats heeft. Hij was zichtbaar blij een aantal analoge voor beelden bij de hand te hebben: "de be woners van Nijmegen hebben gezorgd voor het geld voor de galapakken 3 de Luchtmachtkapel en de meeste ce moniële tenuen van korpsen elders het land zijn door de plaatselijke bur gerij bekostigd. De critici van het Gele Rijderscomité, dat ongeveer 35.000 zegt nodig te hebben, vragen zich af of het geld wel besteed is aan een zaak die probeert een traditie voort te zetten die definitief verleden tijd is. Het belang rijkste van de Rijerspopulariteit van vroeger steunt namelijk op de paarden en de paarden komen niet terug. Commentaar va* de overste Gunning op de persconferentie: „Het is heel tra gisch dat die er niet meer zijn hebben immers geen enkele zin m< maar men mag niet vergeten dat ook een zeer groot verschil is tussen de Rijers van omstreeks 1935 en die 1793 toen ze werden opgericht. Daar vielen de mensen voor de oorlog toch ook niet over". Franse senaat wijst defensiebegroting af De Franse senaat heeft met 126 tegen 104 stemmen de militaire begroting voor 1963 afgekeurd. Zij was door de Nationale Vergadering al aangenomen. Het ontwerp moet nu nogmaals naar de Nationale Vergadering. De meerder heid van de senatoren keerde zich voor al tegen de uitgaven voor de nationale •toomstrijdmacht. Hij kon geen eten meer fzien ln het vaste vooruitzicht van laaiend BRANDEND MAAGZUUR. Maar Rennies brachten uitkomst Die doven de hevigste zuurbrand ln enkele minuten. De unieke samenstelling neutrali seert overtollig maagzuur. U kunt Rennies onopvallend Innemen. Omdat er geen water aan te pas komt, heeft Uw om geving geen weet van Uw kwaal en U kunt ongestoord en onbevreesd genieten van Uw maaltijd. Anti-Amerika hetze pakte verkeerd uit (Van een onzer redacteuren) Zelden is Boontje zo vlug om zijn loontje gekomen als in de af gelopen week in Canada het geval geweest. Premier Diefenbaker, die in 1958 aan het bewind was gekomen door het kweken van een anti-Amerikaanse stemming in zijn land, meende enkele dagen geleden naar dit oude wapen te kunnen grijpen om zich uit de moeilijk heden te werken, die de val van zijn minderheidskabinet dreigden te veroorzaken. Hij spiegelde zich aan het voorbeeld van de recalci trante Franse president, beschul digde de Verenigde Staten van een onaanvaardbare inmenging in de Canadese binnenlandse aangele genheden en meende op deze wijze de oppositie in het parlement het zwijgen te hebben opgelegd. Protest Niets was echter minder waar. De oppositie kwam in het geweer. De mi nister van defensie, die het helemaal eens was met de halsstarrige hou ding van Diefenbaker, nam uit protest tegen de anti-Amerikanse houding van de premier ontslag en het was duidelijk, dat de dagen van Diefenbaker als pre mier waren geteld. De Liberalen en de Social Credit party, die samen de meer derheid hebben in het Canadese Lager huis, besloten het conservatieve minder heidskabinet zo spoedig mogelijk ten val te brengen en de beslissing die thans gevallen is, was dan ook voor niemand verrassing. Lester Pearson, leider v oppositie, die het belang van een nauwe samenwerking met de Ver enigde Staten en de andere weste lijke landen terdege beseft. Adviesbureau voorkoming misdrijven Grote actie in tegen brandend maagzuur Amsterdam Deze week zal ieder Amster dams gezin een folder met „Wen ken ter verhoging van de veilig heid" in de brievenbus kunnen vinden. Met deze propaganda-actie, waarbij de bevolking vooral zal worden gewezen op het belang van het afsluiten der deuren tijdens periodes van afwezigheid, „viert" het adviesbureau ter voorkoming van misdrijven van de Amster damse politie haar vijfjarig be staan. Het wordt de grootste actie die het actieve bureau ooit heeft georganiseerd. De oprichting, op 3 februari 1958, viel samen met het tijdvak bestedingsbeperking. De taak bureau werd de Amsterdammers toen duidelijk gemaakt via een prenten boek, waarvan men door het krappe budget „slechts" 25.000 exemplaren kon verspreiden. Niettemin oogstte men direct veel succes. Aangemoe digd door de ministers van justitie en binnenlandse zaken, die het Am sterdamse bureau (toen nog uniek in ons land) ten voorbeeld stelde alle andere politie-instanties tn derland, bleek dat het bureau ii dringende behoefte voorzag. In de afgelopen vijf jaar werden 1600 adviezen uitgebracht betreffende de be veiliging van woonhuizen en bedrijven, vele affiches wezen de hoofdstedelingen op gevaren van auto- en fietsendieven, zakkenrollers, insluipers en andere genode gasten, 80.000 ouders werden vouwbladen gewaarschuwd voor het ge- voor zedendelicten met hun kinde- 60.000 fietsers werden in het bezit gesteld van een plaatje, waarop het sig nalement van hun fiets kon worden be schreven, hetgeen bij opsporing na dief stallen het werk van de politie vergemak kelijkte. Voorts werd een automatisch overval-alarmapparaat ontwikkeld, dat jd van nood gebruikt kan worden door o.a. kassiers en juweliers. Een alarmtas voor geldtransporten werd ont worpen, alsmede nieuwe collectebussen. Met de nieuwste actie hoopt het bureau te bereiken dat bewoners hun huizen iedere keer dat zij deze verlaten deug delijk afsluiten, om aldus opnieuw te be reiken dat het aantal misdrijven gaat afnemen. Het vijf jaar geleden in Am sterdam genomen initiatief heeft reeds navolging gevonden in Nijmegen, Den Bosch, Utrecht, Delft, Rotterdam, Was- ar en Huizen. /ft eeft &ofi£e hy, I De vleugel waarop Ludwig van Beethoven in zijn laatste levensja ren speelde, zal in Neu renberg worden geres taureerd en daarna in het Beethoven-huis in Bonn worden onderge bracht. De waarde van dit instrument, dat door de Weense pianobouwer Conrad Graf speciaal voor Beethoven werd ge bouwd, wordt geschat op 90.000. I Een inwoner van het Franse dorpje Oloron Sainte Marie, dichtbij de Pyreneeën, werd dezer dagen toen hij in zijn tuintje werkte gestoord door een steen die met een ongewoon lawaai uit de hemel kwam vallen en drie meter van hem af in de grond sloeg Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat het hier een meteoorsteen met een gewicht van drie kilo gram betrof. Otho Lovering, een be jaarde cameraman uit Hollywood, die op het ogenblik bezig is met het vervaardigen van de film McLintock, heeft onthuld dat het kussen op de films tegenwoordig veel korter duurt dan ten tij de van de „stomme" film ,,Ik heb vroeger kussen van vier meter (film) gezien, maar tegenwoor dig raag je blij zijn als een kus een meter „duurt", zo constateerde deze expert. I In resp. Italië, Johan nesburg en Schotland is de schijnwerper dezer dagen gericht geweest op kamelen, leeuwen en stieren...: In navolging van Spanje probeert men in Italië nu ook ka melen te fokken; de die rentuin in Johannesburg heeft vijf leeuwen tegen „afbraakprijzen" ter be schikking gesteld. Om een roofdier te kannen bemachtigen zal men moeten kunnen aanto nen, dat men het beest een goede verzorging geeft. In Perth in Schot land ten slotte heeft de grote Amerikaanse vee handelaar Thomsom de „wereldrecordprijs" van 630.000 gulden betaald voor een dertien maan den oude stier. Het vo rige record bedroeg 360.000. I In Oezbekistan, in het zuiden van de Sowjet- unie, is een oud Grieks paleis blootgelegd, waar van oudheidkundigen me nen dat het in de eerste eeuw voor Christus is ge bouwd. Op de muren van het paleis bevonden zich overblijfselen van sier kunst, waarin plantenfi- guren domineerden. (Advertentie) Afspraak De felle uitval van Diefenbaker naar de Verenigde Staten wekte in de vrije wereld de indruk, dat het westelijk bond genootschap ongeveer op instorten stond. Eerst Frankrijk en toen Canada, een land, waarvan men zoiets helemaal niet verwacht zou hebben. Zij die de achter grond kenden van Diefenbakers optre den, wisten echter beter. De premier In moeilijkheden gekomen als gevolg zijn getalm met de naleving van Canada's uit 1959 stammende verblnte- •m zijn strijdkrachten met Ameri kaanse kernwapens uit te rusten. Dit zou moeten geschieden in het kader van de afspraken voor de Amerikaans-Canadese verdediging van het noorden van het westelijk halfrond. Diefenbaker ten val gebracht. Heeft hij zijn hoop gevestigd op nieuwe verkiezingen? belangrijke factor is te proberen de meerderheid terug te winnen die zij vorig jaar bij de Lagerhuisverkiezingen heeft verloren. Crisis het Amerikaanse ministerie tenlandse zaken, waarin een uiteenzet ting werd gegeven over de Amerikaans- Canadese tegenstellingen in deoe affaire. Diefenbaker greep deze verklaring met beide handen aan, omdat hij ze als een ongeoorloofde inmenging in de Canadese zaken beschouwde. De oppositie was dit wel met hem eens. maar in het bijzonder de Liberale partij van Lester Pearson was het ook met de Amerikaanse rege ring eens, dat Canada nu na vier ja ren zonder verwijl de afgesproken regeling betreffende de kernbewapening behoorde uit te voeren. Weggegooid Canada heeft In de afgelopen jaren ongeveer 700 miljoen dollar geïnves teerd in raketten, vliegtuigen en artille rie, die geschikt z(jn om met kernwapens te worden uitgerust. Pearson is van me ning dat dit geld weggegooid Is Indien de Amerikaanse kernwapens niet wor den aanvaard. Diefenbaker echter drong op verder uitstel aan. HU noemde In dit verband de zich wijzigende defensie regelingen en de bedreiging van Canada's souvereiniteit door het feit dat de Ver enigde Staten heer en meester over de kernwapens zouden blijven. Er ontstond echter een scheuring in zün kabinet en minister van defensie Douglas Harkness trad af uit protest tegen de eigenzinnige houding van Diefenbaker. Verkies ingen Het is niet duidelijk of Diefenbaker heeft gespeculeerd op de verdeeldheid onder de drie oppositiepartijen (die ken merkend is geweest voor de situatie sinds de verkiezingen in juni var vorig jaar), want het is ook mogelijk dat de premier regelrecht heeft aange stuurd op het houden van nieuwe ver kiezingen. De conservatieve partij, die met eer. minderheid in het parlement het land regeerde, had aan het bewind kunnen blijven als zij Diefenbaker zou hebben opgeofferd. Dat dit niet is gebeurd zou er op kunnen wijzen dat deze partij het een geschikt ogenblik vindt om het defensieprobleem aan het Canadese volk voor te leggen en wat een Hoestdrank in tabletvorm.95c» Begrippen De begrippen Conservatief en Liberaal (als partijnamen) hebben in de Canades* verhoudingen weinig te betekenen. He| is een bekend verschijnsel, dat de con» servatieve groeperingen vaak „progres# r" zijn dan de liberale. Zo is h«| in Canada: de namen van de par» tijen zijn geen vlaggen, die de lading dekken. Diefembakers Conservatieve par» tij is er niet voor teruggeschrokken, t* trachten van Canada een „welvaart» staat" te maken. Dit heeft er toe geleid^ dat Pearson's Liberale partij veel vaij haar bezwaren daartegen overboord heeft moeten gooien en heel wat water ia haar politieke wijn heeft moeten doei^ Een gevolg van Diefenbakers „pro» gressieve" optreden is dan ook geweest, dat de socialistische groeperingen in Ca nada de hoofden bij elkaar hebben ge stoken en samen een nieuwe partij heb ben gevormd, de Nieuwe Democratische partij, uit welke naam angstvallig het begrip „socialistisch" is geweerd. Deze partij heeft vorig jaar 18 van de 265 Lagerhuiszetels veroverd. Wat nu? Ais er in april verkiezingen worden gehouden, zulLen niet de binnenlandse problemen van Canada de belangrijk ste inzet zijn. Het gaat dan zonder meer om de vraag, of Canada Amerikaanse voogdij op het gebied van de verdedi ging (met kernwapens) moet aanvaar den of niet. Het is niet te veel gezegd, dat Diefenbaker hier blindelings het voorbeeld van de Gaulle volgt, door ;en houding aan te nemen, die op zui vere speculatie berust, nl. dat Canada ich toch wel beschermd weet door het gigantisch kernzwaard van de Verenig de Staten. Voorts tracht hij opnieuw gebruik te maken van een anti-Ameri kaanse stemming, die zich van tijd tot tijd van de Canadezen meester maakt, als het werkeloosheidsprobleem zich weer doet gelden. Belangrijk Het zou jammer zijn, als Diefenba ker er in zou slagen, bij eventuele nieu we verkiezingen opnieuw de meerder heid in het Lagerhuis in de wacht t* slepen. Want dan zon de verslagen pre mier in de gelegenheid gesteld worden, op een zeer belangrüke plaats ln de Atlantische samenleving naar het voor beeld van de Gaulle chantage te ple gen. En dat kan de vrUe wereld nu net niet gebruiken. Brand in de rubberfabriek N.V. Nor den in Maarssen heeft gisteren door een hinderlijke vonkenregen het trein verkeer UtrechtAmsterdam belem merd. De trein van 19 42 werd daarom Hilversum omgeleid. plantaardig zoutloos zuiver van smaak Luchtmacht van V.S. krijgt Phantoms De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij gebruik zal gaan maken van de straaljagers van het type „Phantom", die op het ogenblik al in het bezit zijn van de marine, en dat zij dit toestel als „het beste jacht vliegtuig ter wereld" beschouwt. De plaatsvervangend chef-staf van de lucht macht, generaal Disosway, deelde op een persconferentie mede, dat besloten is om voorlopig meer dan duizend „Phantoms" te bestellen. Zij zullen zowel gebruikt worden voor de ondersteuning van grond strijdkrachten als voor aanvalsoperaties. De toestellen zullen in totaal 1,7 miljard dollar kosten en worden voorzien van conventionele en kernwapens. De eerste toestellen zul)°n deze herfst worden af geleverd. 11.23) De bouwers phia stonden voor het moeilijke pro bleem een interieur te scheppen dat len door zijn architectuur zowel de aan dacht op het centrum van de kerk (waar zich de ceremoniën van sym bolische de Aya So- de koepel voor de tweede maal in, Basillus n haar liet herstel- tevens andere mozaïken deed aanbrengen. Niemand zal ontkennen, dat de Aya Sophia, zo dikwijls door aard- Deze ervaring wordt verkregen, bouwsels doordat men, bin nentredend onder een halve koepel, als het ware ge vangen wordt on der de centrale koepel, die deson danks een onbe lemmerd uitzicht naar de halve koe pel aan de overzij- TOCH IS HET ZO! andere oorsprong ringd en bedekt. Maar ook al zouden geen woekerende bouwwerken, noch de later aange brachte schoolplla- ren cn -heren, die oorspronkelijke op- zet bederven, dan toch moet men het oordeel niet afwe- de indruk die de bui de mogelijk maakt, waardoor men ien^d n Cen macht,S effect van al de aangrijpende schoonheid, voor hoogte en majesteit verkregen. het inwendige bewaard. Wel zijn hier De bouw van de middenkoepel, enige veranderingen aangebracht, waaraan zulke ongewone afmetingen voornamelijk doordat alle kerkmeu- moesten worden gegeven, heeft de beien zijn verdwenen, maar de mo- archltecten overigens heel wat hoofd- zaïken die menselijke figuren voor- brekens gekost. Deze koepel heeft stellen en overeenkomstig de Mo- een middellijn van 31 m en bevindt hammedaanse opvattingen werden zich 55 m boven de begane grond; overgekalkt, zijn thans weer bloot door vier hangbogen vindt zij steun gelegd en vertonen zich ln al hun op vier andere bogen, die op hun kleurenpracht. Het beeldhouwwerk beurt op vier zware en brede zui- aan kapitelen, friezen en lijsten, de len rusten. Maar erg hecht schijnt kleurige marmeren bekleding der de constructie aanvankelijk toch niet wanden, de mozaïken van stiften te zijn geweest, want reeds in 558 aan de gewelven, en op de vloeren Is zij Ingestort, daarbij het oksaal maken nog steeds een buitengewone verpletterend dat Juist in het mid- indruk. den stond. Enkele jaren later kon de Nu moeten we ook nog iet* ver kerk met herstelde koepel opnieuw tellen van een vergeten kist ln een worden ingewijd, maar in 989 stortte Turkse schatkamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5