Nieuwe Leidse Courant Diefenbakers kabinet vannacht gevallen Klaarheid in 2 misdrijven Commentaar Mr. Luns riep op tot bezinning Briels wil stuntrijders voor „1813" Canadees parlement wordt ontbonden Gevolg van weigering Amerikaanse bommen Derde dader voortvluchtig Werkloosheid neemt dit jaar iets toe Verdere daling investeringen ongewenst Indonesisch diplomaat op komst? Woensdag 6 februari 1963, 43ste jaargang ok op R-A.Lt Slag om EUROPA CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagnia 9 f 2,80, p.kw. 8,25 üwtws ir ng ER één oogopslag Hot Centraal plan- ibureau verwacht dat de werkk)osheid zal toene men van 35 000 personen in 1962 tot 50.000 in dit jaar. De ontspanning op de arbeidsmarkt zet dnsddor. De arbeidaproduiktie zal met drie procent stijgen, doordat de gevolgen van de werktijdverkorting niet verder zullen doorwerken. Door de loonsverhogingen zullen de arbeidskosten met 4.5 pet toenemen. Het planbureau waarschuwt, dat zoals 'dit jaar wèl het geval zal zijn, het peil van de investeringen in 1964 niet verder mag dalen. De Kon. Gist- en spiri tusfabriek te Delft heeft de vervaardiging van mengpreparaten van peni cilline en dihydrostrepto- mycine gestaakt, omdat gebleken is, dat dit prepa raat doofheid kan veroor zaken Het produkt werd onder de naam Retromy- pen in de handel gébracht. De verkoop van dit meng sel was reeds eerder dn de Verenigde Staten verbo- In tegenstelling tot de ar. fractie in de Tweede. Kamer zal de meerder heid van de a.r.senatoren vermoedelijk voor de mam moetwet stemmen. De c.h. onderwijskundige dr. J. W. van Hulst 'had ernstige kritiek, maar of alle c.h. leden van de Eerste Ka mer zul'len tegenstemmen, is niet zeker. De conservatieve min derheidsregering van de Canadese premier Diefen- baker is gisteravond ten val gebracht door twee moties van wantrouwen, die beide met 142 stemmen voor en 111 stemmen te gen werden aanvaard. Het strijdpunt was of er al of niet kernkoppen in Cana da zouden worden opge slagen. Het staat vrijwel vast, dat het parlement zal worden ontbonden en dat er tegen april nieuwe al gemene verkiezingen zul len worden gehouden. Op een uitzondering na heeft. het. Europese par lement in Straatsburg gis teren een indrukwekkende demonstratie van eenheid gegeven en de houding van Frankrijk veroordeeld Sneller 4 dan gisteren nog werd verwacht, is er klaarheid gekomen in de recente misdrijven aan de Schapenlaan en in de Hu- go Verrieststraat in Den Haag. De politie verricht te twee arrestaties; een derde verdachte is voort vluchtig. DE Canadese conservatieve minderheidsregering van premier John Diefenbaker is in de afgelopen nacht ten val gebracht, doordat het Canadese lagerhuis een motie van wantrouwen, die was ingediend door de sociale kredietpartij met 142 stemmen voor en 111 tegen goedkeurde. De motie was in feite een amendement op een motie van wantrouwen van de liberalen, die daarna in stemming werd gebracht en met dezelfde stem verhouding werd aanvaard. Direct na de uitslag van de stemming heeft premier Diefenbaker verklaard, dat hij vandaag overleg zal plegen met gouverneur-generaal Georges Vanier. Het staat nu reeds vrijwel vast, dat het parlement zal worden ontbonden en dat er nieuwe algemene verkie zingen zullen worden uitgeschreven, die mogelijk in april zullen worden gehouden. lagerhuis in de minderheid. De regering overleefde enkele malen moties van wan trouwen, hetgeen voornamelijk te dan ken was aan het feit. dat de drie oppo sitiepartijen niet tot samenwerking kon den komen Diefenbakers conservatieve partij is sinds 1957 aan de regering geweest. Sinds de verkiezingen van 18 juli van het af gelopen jaar was zij evenwel in het In Europees parlement ERING continentale gemeenschap kan zijn en dat de voorwaarde voor toetreding is - teveian Groot-Brittannië of andere landen nooit kan zijn, dat deze lan- ATittstr. 3ben met Atlantische wereld zullen breken", zo betoogde minister huns gisteren in het Europese parlement te Straatsburg. Hjj waarschuwde, dat de Europese ge meenschap een wankele tempel zal blij ken te zijn, als de manier waarop de Franse president in de afgelopen weken heeft gehandeld, typerend wordt voor de verdere Europese samenwerking en de Franse conceptie leidinggevend voor de Europese politiek. We moeten ons vooral bezinnen over de verder te volgen ge dragslijn. Het Europese parlement moet zijn stem laten horen om duidelijk na druk te leggen op het democratische ka rakter van de gemeenschap. De minister toonde zich aan het einde van de eerste dag tegenover de pers in genomen met het verloop van het debat. Op een uitzondering na heeft het Euro pese parlement een indrukwekkende de monstratie van eenheid gegeven. Het par lement, dat geen greep heeft op de rege ringen der zes EEG-landen. heeft toch het maximum gegeven, wat men kan verwachten, aldus mr. Luns. Hij hoopt, dat die parlementaire eenstemmigheid effect zal sorteren pese ontwikkeling. r de verdere Èuro- e£ Koninklijk gezin geniet van wintersport-vakantie in ech. Op de foto: de Koningin op de ski's. Intussen heeft De Gaulle op tie voor Franse parlementsleden beweerd, dat Macmillan hem tijdens een gesprek in Rambouillet zou hebben gezegd: „U hebt gelük, dat u een eigen kernmacht opbouwt. Wij proberen er ook een te scheppen en de beide kernmachten moe ten in het Europese kader en onafhan kelijk van Amerika samengevoegd wor den". Daarna zou Macmillan naar de Ba- hama-eilanden zijn gegaan om iets heel anders met Kennedy af te spreken. De Gaulle zegt, dat hij na het akkoord tussen Kennedy en Macmillan zijn pers conferentie „een beetje heeft vervroegd 10011 er van heeft veranderd". Voor vervolg zie pagina 7 Climax Met het aanvaarden van de moties van wantrouwen is een einde gekomen aan een tweedaags debat over de regerings- politiek. l£r is nu een clima bereikt in de reeds twee weken heersende crisis over de vraag of er al dan niet kern wapens in Canada moeten worden opge slagen. De kwestie, die al geruime tijd achter de schermen speelde, kwam eind vorige maand in de openbaarheid toen premier Diefenbaker in het lagerhuis meedeelde, dat zijn regering al enkele maanden met de Verenigde Staten leg pleegde over de levering van kern koppen aan de Canadese strijdkrachten. Tijdens het debat beweerden een aantal afgevaardigden, dat de Verenigde Staten druk op Canada hadden uitgeoefend de kernkoppen te aanvaarden. Slechter De afgelopen dagen ging het er vooi de Canadese regering steeds slechter uit zien. Maandag trad de minister van defensie Douglas Harkness uit de rege ring omdat hü het niet e met de weigering van het Amerikaan: aanbod van kernwapens. Diezelfde dag, laat op de avond werden in het lagerhuis twee moties van wan trouwen ingediend, die dus uiteindelijk tot de val van de regering hebben geleid Inmenging Voor de moties in stemming kwamen, heeft premier Diefenbaker gezegd, da-, de verklaring van minister Rusk een inmenging in de Canadese politiek be tekende. Hij zei, dat de verklaring die Rusk maandag tegenover senatoren heeft afgelegd (dat hij de toon van zijn uit spraak betreurde, maar aan de hoofd zaken vasthield) de ernst van de zaak alleen maar vergrootte en een nieuwe inmenging in Canadese zaken vormde. Elfder uren Diefenbaker heeft te elfder uren nog gepoogd de steun van de sociale kredietpartij te verwerven, door toe te zeggen de door haar geëiste budge- tire maatregelen in behandeling te nemen. De partij had haar verdere steun aan de regering hiervan afhan kelijk gesteld. Leider Robert Thomp son wees dit aanbod evenwel op het laatste nippertje van de hand met de motivering, dat Diefenbaker welis waar aan de voorwaarden heeft vol daan, maar 24 uur te laat. Na bekentenis van 19-jarige: (Van een onzer verslaggers) Met man en macht speurt de Haagse politie naar de gevaarlijke derde dader in de misdrijven aan de Schapenlaan en de Hugo Verriest straat, die door de bekentenis van de 19-jarige los-werkman J. J. H. H. tot klaarheid zijn gekomen. De tweede verdachte, de Surinaamse zeeman H. C. S. is gisternacht in zijn woning aangehouden. Vrijdagmiddag kreeg de politie een tip binnen, dat twee jongemannen, die enigszins aan de signalementen voldeden, zich geheel in het nieuw sta ken in een kledingsmagazijn in de Haagse binnenstad. Het waren de 19- jarige H., die een ringbaardje droeg en zijn vriend Van R., die, naar later bleek, aangeplakte bakkebaarden had. In het café El Negro, aan de Van Ostadestraat waar de vrienden de nacht plachten door te brengen, heeft de politie toen H. kunnen aanhouden, maar Van R. was niet aanwezig. Omdat toen nog ndet duidelijk was of H. inderdaad iets met de misdrij ven, of één daarvan te maken had, werd hij vastgehouden wegens enkele 1 inbraken. Vannacht heeft H. na lang durige verhoren toegegeven dat hij met twee vrienden resp. aan de Scha penlaan op 25 januari en in de Hugo Verrieststraat op 31 januari de 39-ja rige Gerard Petrus van der Lucht de 58-jarige mevrouw A. C. van pelle-Lugtdgheid, om het leven heeft gebracht. Het motief van de misdrijven wa beide gevallen roof. Het slachtoffer de Schapenlaan is met een koevoet de schedel ingeslagen, mevrouw Van Capelle met een staaf ijzer gedood. In de Hugo Verrieststraat hebben de drie daders een bedrag van f 4.141 gesto- Hoge lonen drukken investeringen (Van onze parlementsredactie) Toenemende ontspanning op de arbeidsmarkt zal dit jaar tot gevolg hebben, dat de werkloosheid zal toe nemen van 35.000 personen (in 1962) tot 50.000. Dit is bijna 1,5 pet. van de niet-zelfstandige beroepsbevolking. Bovengenoemde verwachting wordt geuit in het Centraal Economisch Plan voor 1963, opgesteld door het Centraal Planbureau. Een aantal factoren werkt mee om genoemde ontspanning te bewerkstelli gen. Daar is allereerst de verwachting, dat het loonpeil met 7,5 pet zal stijgen (periodieke verhogingen, compensaties voor hogere premies voor sociale verze keringen, plus herziening van een aan tal CAO's). Deze toeneming die het werknemersaandeel in het nationaal in komen doet stijgen tot 73,6 pet. draagt bij tot een verhoging van de arbeids kosten met ca. 4,5 pet De hoge arbeidskosten drukken op de winsten, zodat het investeringspeil laag blijft en waarschijnlijk nog iets zal da len. Deze daling geldt niet voor de wo ningbouw. Doordat de investeringen laag zullen zijn en dit jaar een grote aanwas van de beroepsbevolking wordt verwacht, nl. 70.000 personen als gevolg van het doorwerken van de naoorlogse geboortepiek, zal het produktievermo- gen, dat wordt geraamd op tenminste vijf procent, waarschijnlijk hoger zijn dan de voorziene toeneming van de pro- duktie van de bedrijven (4,5 pet). Op grond hiervan zal dus de arbeidsreserve (werkloosheid) met bovengenoemde aantallen werknemers stijgen. Dat de loonstijgingen de arbeidskos ten met 4,5 pet zullen doen stijgen hangt samen met een verwachte stij ging van de arbeidsproduktiviteit met 3 pet. Toeneming van de produktivi- teit op een dergelijke wijze blijkt onder meer mogelijk, doordat de verkorting van de werktijd tot staan blijkt te zijn gekomen. In tegenstelling tot de investeringen zal de particuliere consumptie haar st(j- gingstempo handhavén door de reeds ge noemde loonstijgingen en voorts als ge volg van de belastingverlaging van 1962. Voor vervolg zie pagina 7 len. In de suikerwerkfabriek aa Schapenlaan hebben zij kennelijk niets van hun gading kunnen vinden. Na een zeer korte bekentenis vt heeft de politie op zijn aanwijzingen op hetzelfde tijdstip om tien over twaalf vannacht een aantal invallen gedaan, waaraan in totaal twintig rechercheurs hebben meegewerkt. Uit de bars El Negro aan de Van Ostadestraat aan de politie bekend omdat daar de oude kleren v en Van R. door het kledingmagazijn moesten worden bezorgd en waar H. vrij dagnacht reeds was aangehouden. De Hut aan de Spinozastraat en El Matador aan de Paviljoensgracht heeft de politie in totaal vijftien mensen aangehouden waar- er thans twee worden vastgehouden. Onder hen was de eigenaar van El Negro, de ongeveer 35-jarige L. Ook de tweede mede-dader S. is later in zijn zolderka- aangehouden. S. heeft vermoedelijk het sikbaardje gehad, dat hij nu zou hebben afgeschoren. Vandaag werden H. S. beide aan een intensief verhoor on_ derworpen. Dan zou komen vast te staan, hoe het plegen van de misdrijven precies toegegaan. (Zie vervolg pagina 6) Van betrouwbare zijde te Djakarta werd heden aan Ass. Press medege deeld dat een Indonesische autoriteit op weg is naar Den Haag om het herstel van de diplomatieke betrek kingen met Nederland te bespreken, op het niveau van zaakgelastigde. Volgens zegslieden zal wellicht volgen de maand tot uitwisseling van zaakge lastigden worden overgegaan als eerste stap naar volledige hervatting van de Nederlands-Indonesische betrekkingen. De zegslieden weigerden de naam van de betrokkene te noemen, doch zeiden dat hij uit Londen komt. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken had vroeger verklaard dat de volledige diplomatieke betrekkingen hervat zullen worden na 1 mei. "DEHALVE dat er zware gevangenisstraf fen zijn opgelegd, zijn er, naar nu is bekend geworden, in Rusland twee man nen ter dood veroordeeld omdat zij in pasteitjes wat te weinig vlees hadden ver werkt. Wij willen het vergrijp niet vergoelijken. Bedrog is bedrog, en het wordt er niet minder ergerlijk om wanneer voedsel ln het geding is. Straf is op haar plaats. Maar de doodstraf? Een geval als dit is een nieuw bewijs, dat de Russische wereld toch wel een geheel andere is dan de onze. Chroesjtsjefs be tuigingen van een vreedzame samenleving ten spijt. Het verschil zit hem vooral in de kijk op de mens. Voor het communisme is de mens weinig anders dan een deel van een gro ter geheel. De eerbied voor de enkeling is er gering. Dat was reeds zo onder Stalin. Berichten als bovenbedoelde wekken twijfel, of sinds dien veel is veranderd. Er is ook een veronderstelling mogelijk- dat het met de Russische economie, waarin men zulke extreme straffen noodzakelijk acht, slecht is gesteld. Zozeer dat de machthebbers de rechterlijke macht heeft er weinig zelfstandigheid harde cn afschrikwekkende voorbeelden onver mijdelijk hebben geoordeeld. Maar ook dan zijn de opgelegde straffen van een wrede onredelijkheid. Zij zijn in elk geval van een strekking om ons in de mening te bevestigen, dat het daar een andere wereld is. Onze deernis moet blijven uitgaan naar al die miljoenen, die onder zulk een bewind moeten leven. Auto's sinds 1960 lichter en zeven procent goedkoper De personenauto's kosten in 1963 aanzienlijk minder dan in 1960. terwijl ook hun gewicht daalde. Dit blijkt uit een door de Algemene Verladers- en Vervoerders-organisatie ingesteld onderzoek. Vergeleken zijn de prijzen van 24 Europese personenauto's in de prijsklasse tol ƒ8000, welke typen zowel in 1960 als in 1963 op de RAI worden tentoongesteld. De gemiddelde prijs was in 1960 5924. In 1963 bleken de 24 vergelijkbare auto's 7.3 pel ln prijs gedaald t« zijn tot een gemiddelde van 5487,50. Voor de prijsdalingen gelden drie factoren in de eerste plaats de verlaging van de in voerrechten binnen de Eiuromarkt, die nu nog maar 12 pet bedragen, tegen het buitentarief 22 pet. Bovendien calculeren de fabrieken zeer •cherp als gevolg van de grote concurrentie, want driekwart van de kopers kiest een auto tussen ƒ4000 en ƒ8000. Als laatste maar ook belangrijke factor geldt de groeiende koop kracht in Europa, die het de fabrieken moge lijk maakt grotere series te vervaardigen. Toch uitkering voor bouwvakarbeiders Morgenmiddag zal, naar de werkne mersbonden in de bouwnijverheid ho pen, zijn beslist over een eenmalige uitkering van maximaal 25 voor on gehuwde en 50 voor gehuwde bouw vakarbeiders, die als gevolg van de vorst al geruime tijd niet kunnen werken. Werkgevers en -nmers zijn het hier over eens geworden. Vandaag kwam de kwestie aan de orde in de Stich ting van den rbeid en morgen inp het Algemeen Werkloosheidsfonds. IN vrijwel het hele land vroor het vanmorgen weer negen tot twaalf graden. Een depressie ten zuidwesten van Ierland heeft de vorst uit Zuid. Engeland, Ierland en West-Frankrijk verdreven maar veel verder komt deze zachte lucht niet. Boven Scandinavië gaat de luchtdruk weer geleidelijk stij gen, zodat elke nieuwe depressieaanval via de Golf van Biskaje zal worden af- geslagen. Het weer bij ons houdt een rustig en winters karakter met enkele mlstvelden. Overdag blijft het vriezen en in de komende nacht kan opnieuw strenge vorst vootkomen. De algemene lucht drukverdeling is van dien aard dat u>U ook gedurende Maan op 16.24 u, onder 7.41 de tweede helft van deze week een aan. maan op 8 februari. houden van het winterweer mogen ver wachten. tendens: stijging ZON EN MAAN Zon op 7 februari 8.12 u, onder 17.37 i De Bilt verwacht tot morgenavond: 8tatlon Droog weer met later enkele wolken- velden. Vannacht matige en op enkel* D. Helder" plaatsen strenge vorst. Overdag overwe- Ypenburg -- j VUesinf- Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limb. Us U i lïï TN Arnhem is de Amster- werking dammer Carel Briels orga- Arnhem vergaderden nisator van de nationale lijk de besturen van lande manifestatie „Voor Waterloo", een gereconstru- lemaal een aantal veel ruiters. In grip van de historische sfeer, een tocht van Den Haag uit. met een door de archieven - bevestigde authenticiteit te De slag bij Waterloo wordt Iijke rijverenigingen, die al- retablisseren. Hij werkt ren wil de heer Briels ook met 31 augustus. Overdag lemaal een aantal ruitere dosrooor „d J- stuntruiters bij zijn huur- trekken ruiterstoeten ruiteis daarvoor met de affuiten, d< „mueu .ummHisrai eerd spektakel van de ge- kunnen leveren. De heer karossen en de wagens uit volk inbrengen. Maar die door de Waalstad, er staat e;.i5ev.ar fing.,„f Ij!1?„0'w°orenoPwhi; ":°eVriL.ln-het buiten!anJ een Jachtmai" he-1 *r° de Napoleontische tijd, op een~vastël^H zoek geweest naar ruiters de (her) op voering voor zijn onderneming. Slag bij Waterloo z T, r. v r* -- .»wv..w»nv.o -v. ut» "tvi net icia vc ut in te zijn. oicewerKenue ruiters woraei XT"*ater,0°-f®est' dat 1D schikken over oOOO uitvoe- evenement kunnen zien van Wij, Nederlanders, zijn nooit ondergebracht in het Gof ?t Numeeirs* rwiffertna rk. »nHo 2000 de tribunes die daarvoor in goede Prui: - --- eigen land gramma en er wordt ook tt, g - toneel verschijnen en de blijkt het ruitervolk daar- aan ringrijderij gedaan. De Slag bij Waterloo zal hg be- 40.000 toeschouwers die het voor net iets te tam te zijn. meewerkende ruiters worden het Nijmeegse Goffertpark. rende wordt opgevoerd, ter gele- voorbereidende genheid van de viering van den. Nederlands 150-jarige onaf- Br hankelijkheid, deze zomer,» strijdton-el geweest en de ferfstadion. Onder de naam het Goffertpark worden ge- nieuwe Gele Rijders zijn ook „Het paard en de cavalerist" bouwd, zullen weer een prins al niet zo krijgshaftig. Bo- wordt een informatiecentrum Ut™* Pr° _üCn, w4 WiHem^ op zijn paard in vendier. hebben die nog niet voor de hippische sport en de beschikking over een paardententoonstelling honderdvijf- vliegende vaart het Nijmecg- staat of valt met de mede- tig jaar geleden, met inbe- se Waterloo zien bereiken op paarden ingericht. Kopenh. Berlijn Frankfort München windstil -2 -'.O

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1