Capucci: tailleurs in drie stijlen Onderzoek duurt voort zegt Zweedse scheepsinspectie Mysterieuze schipbreuk van Thuntank VII Zeven lijken i aangetroffen Spel in Parijs gaat door Warme jas voor kolonel bij terugkeer uit Biak A.N.V. reikte 70 mille uit Luchtreizigers worden steeds ontevredener MAANDAG 4 FEBRUARI 1961 Ontslag Papoea's wegens belofte aan Indonesië? Volgens het Indonesische persbureau Antara bereidt de V.N.-betuurder in Nieuw-Guinea, dr. Djalal Abdoh, hel ontslag voor van verscheidene leden van de Papoea-politie, omdat zij trouw aan de Indonesische regering hebben beloofd. De correspondent van Antara in Hollandia heeft gemeld, dat de be trokkenen spoedig zullen worden ont. slagen. Dr. Abdoh heeft gezegd, dat zij door deze belofte hun eel aan het tijdelijk V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea (Untea» hadden gebroken, aldus Antara. In liet weekeinde 275 extra goederen treinen In het afgelopen weekeinde hebben de Nederlandse spoorwegen 275 extra goederentreinen met 7700 wagons, voor namelijk met steenkolen, laten rijden. Er deden zich bij dit vervoer geen bij- i zondere moeilijkheden voor. Moeilijk heden ondervonden de Spoorwegen wel zondagavond om zes uur, toen bij Acht uit- de trein Eindhoven-Den Bosch defect ve\e raakte. De trein werd teruggesleept en liep een uur vertraging op. Deze ver traging werkte ook verder naar het bin nenland door. te wei 958 to noteer vaarbj tsingei Zaterdag is dan eindelijk na vele tegenslagen de vergane Zweedse tanker Thuntank VII, die drij vend met de kiel omhoog op de Noordzee was gevonden, door twee drijvende bokken in het Europoortgebied onder "Rotter dam in de normale stand terug- gekanteld. Nadat de foto was ge nomen, werd met de berging van de lijken der opvarenden begon- klaarde de hoofdinspecteur van de Zweedse Rijksscheepvaatinspec- tie, toen hij gistermiddag in Rotter dam o.m. vragen beantwoordde naar aanleiding van (uit Zweden afkom stige) geruchten dat de Thuntank VII vanwege de verzekeringspennin gen door een menselijke ingreep schipbreuk geleden had. Zoals reeds in een deel van onze edities is ge meld. is het Taks Berging, na twee vergeefse pogingen, zaterdag gelukt de gekapseisde Zweed in de Erts haven van Europoort weer op z'n kiel te zetten. De lichamen van ze ven van de elf opvarenden werden in de loop van de dag in de romp aangetroffen. Het 498 ton metende tankschip is zaterdagavond naar dp Waalhaven gesleept en zal waar schijnlijk in Rotterdam gedokt en gerepareerd worden De Zweed, die uitnemend Neder lands sprak „ik ben vroeger be drijfsleider bij Wilton-Feyenoord ge weest" was in zijn functie van hoofdinspecteur van liet districht Stockholm van de Rijksscheepvaart inspectie naar Nederland gevlogen om een onderzoek naar de laatste uren van de Thuntank VII in te stellen. ngelegi} 5.e7. er jkomen g. Voo erd dl de bin :tten i» Dam-vraag 341 In het november-nummer 1961 van van „De Problemist" komt een fraai technisch staaltje voor dat op naam staat van P. van der Kwartel te Lei den Dit miniatuur mogen wij U niet onthouden. Wit is aan zet en wint. wat re r dezi 2 total» elm a til orradel ton ii .799 to( rd 166» Bote Schaah'Vruag 340 H. Mattisons eindspel had als op gave. wit speelt en houdt remise. Dc stand was. wit: Khl, pi f4 en g5; zwart: Kh5. pi f7. Wit kan slechts op één manier de balans in evenwicht houden, nl. door beide pionnen te offe ren: 1 g5g6!, f7xg6 (Op 1 Kg6: kan wit zijn overgebleven pion dek ken) 2 f4—f5! (2 Kgl verliest na 2 Kg4 3 Kfl. Kf4: 4 Kf2. g5. An dere varianten pakken al evenzeer fali- kant uit) 2 g6xf5 3 Khl—gl! (Kg2 of Kh2 verliezen, doordat zwart de oppositie neemt) 3 Kh5g5! 4 Kgl—fl!. Kg5—f4 (g4) 5 Kfl—f2 (g2) remise. teld •op poli tii troleer» it werj draaidi moemdj wordei Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Oost het volgende spel: Sch. V 6 3, Ha. V 8 5 4 2, Ru. A B 10 8. KI. 7. West is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: West pas Noord pas Oost pas Zuid 1 schoppen West 2 ruiten Noord pas Oost 3 ruiten Zuid 4 klaveren West pas Noord 4 schoppen Oost pas Zuid pas West 5 ruiten Noord pas Oost pas Zuid 5 schoppen West pas Noord pas Oost?? Wat zou u thans bieden? Jack Diamond. 1 2 3 5 6 7 Vul horizontaal in: 1 een plant met bittere blaren en bloemen; 2 sprong; 3 land in Europa; 4 eenmaal; 5 uitslag op metalen; 6 keur. kern; 7 korter. Bij juiste oplossing vormen de begin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen, twee plaatsnamen in de provincie Z. Holland. Oplossing vorige puzzel Ilor.: 1 Hoover Sem, 2 appel olie; 3 regent age; 4 Leerdam es; 5 integer N.T.; 6 Naarden de; 7 glans Noor; 8 Ed leeg gei; 9 nat oma alk. Vert.: 1 Harlingen; 2 opeen Alda; 3 op get iaalt: 4 veer er neo: 5 el nd Gd Sem; 6 rot A. E. en ga; 7 sla mr noga; 8 eigen doel; 9 meester ik. (Van onze speciale verslaggever) n m'n vijfentwintigjarige erva ring," zo zei hij, „is dit de tweede keer dat ik in het buitenland kom het vergaan van een Zweeds schip. De eerste keer moest ik naar Finland. Ook toen suggereerde de binnenlandse pers dat het betreffende vaartuig onder verdachte omstandig heden was gezonken." Verrast Ter argumentatie dat er geen opzet in het spel is geweest, voerde de heer Almqulst aan dat duidelijk is geblekeD dat de bemanning volkomen verrast is geworden. Sommigen van ben moeten zich zelfs slapend in hun hut hebben bevonden, toen de Thuntank VII kap seisde. Wat dan wel? „Ik weet het nog niet," antwoordde de Zweed. „Ik heb nog onvoldoende wijzingen in handen om conclusies te trekken. Ik heb net Stockholm gebeld om te vragen wat langer te mogen blij ven. Morgen vroeg zou ik namelijk ver trekken. maar zolang Ik de romp niet In gedokte toestand heb gecontroleerd, blijven er vele punten duister. Vast staat dat het schip gaten bij de voorsteven vertoont, maar hoe groot deze zijn. kan ik nog niet bü benadering zeggen." Een aanvaring misschien? „Het is mogelijk." aldus de heer Alm quist. „Het lijkt me zo goed als uit gesloten dat er een schip op het wrak is ingevaren." Een mijn dan? „Ook in die richting wordt gedacht. Zolang i'k de schade echter niet h gezien. met het roer en de schroef niets gebeurd kan ik hier geen o< deel over geven." Dat het kapseizen van de Thuntank VII aan een samenloop van omstandig heden moet worden geweten, achtte de Zweed 't meest voor de hand liggend Hij onderscheidde duidelijk in een hoofd oorzaak en b»j-oorzaken. Onder het laat ste hoofdstuk meende hij de ijsvorming, de ijsgang, de wijze, waarop geballast is en de storm, die in de late avond van 19 januari windkracht tien bereikte, te moeten laten vallen Aan het geopend vinden van vijf van de acht tankdeksels hechtte de heer Almquist in beginsel weinig waarde. Hij vond het geen „pertinente fout" van de volgens, hem ervaren kapitein, dat er niet gekneveld was. hoewel hij toegaf dat het gebruikelijk is alle deksels ge durende de vaart te sluiten. Zijn mening was dat de scharnierende afsluiters pas na het kapseizen open gesprongen w; Positie „Het Decca-apparaat gaf 52 graden 55^4 minuten Noorderbreedte aan en 04 gra den 18!£ minuten Oosterlengte. Op de kaart uitgemeten is dat ongeveer 7.2 mijl ten Westen van het vuurschip Tessel." .Dit is vrijwel dezelfde plek. waar t Nautulus (één man gered) en de Bertha Kinas (alle opvarenden verdronken) bij zwaar weer zijn vergaan. Aan beide zü den van de daar aanwezige vaargeul be vinden zich nog niet geruimde miincn uit de Tweede Wereldoorlog. In geen van beide scheepsrampen ls ooit enige klaarheid gebracht Red.) Over het juiste tijdstip van het drama, dat 's avonds moet zijn gebeurd, kor alleen maar worden gespeculeerd. Dc klok op de brug was om 11.40 uur stil blijven staan, die in de machinekamer had het niet verder dan 10.09 uur bracht. Het horloge van de eerste man. die geborgen werd. stond op 10.15 De Zweed verklaarde nauw met de Nederlandse Scheepvaartinspectie samer te werken. Of het logboek gevonden was wist hij niet hij althans had er noj niets van gezien. De rivierpolitie zoi een koffer met papieren van boord heb ben gehaald Het in dezelfde week vergaan var twee andere coasters van de getroffen rederij (Erik Thun te Lidköping) volgens de heer Almquist een ongeluk kige samenloop van omstandigheden. Op geen enkele wijze zou een parallel kun nen worden getrokken. De betreffende schepen waren stuk voor stuk van een ander formaat waarbij nog kwam dat elke ondergang anders moest worden gesitueerd. Daar het liohaam van de kapitein. Gösta Jacobsen, niet gevonden is, neemt men aan dat hij op de brug heeft ge staan, en na het kapseizen uit het stuur huis is gespoeld. Drie andere opvaren den moet een ongeveer gelijk lot zijn overkomen. De zeven slachtoffers, die in de Thuntank VII aangetroffen zijn, zijn voorlopig naar C rooswij k overgebracht. Slechts -twee van hen waren gister avond geïdentificeerd. Het zou in de bedoeling liggen de lichamen van de verongelukte zeelieden naar Zweden over te brengen voor een begrafenis in de vroegere woonplaats. Capucci (Van onze moderedactrice) Parys, maandagochtend /Onverdroten gaat het spel in Parijs door. Dag aan dag is er een grote spanning in de modehuizen. Wat wordt er gebracht; hoe zal de col lectie ontvangen worden? Het moeilijke is. dat de couturiers on derling geen enkele afspraak hebben gemaakt over de uren waarop ge- showed zal worden. Het gevolg is een voortdurende race der honder den moderedactrices van het ene adres naar het andere, of een ongeduldig getrappel wanneer een show te lang duurt en de kans een volgende op tijd te halen, vervliegt. Zaterdag was er dan ook geen spreke van een vrye dag voor de Par ij se modewereld. Wij zagen die dag Ca pucci, de Italiaanse ontwerper, die bezig is Parijs te veroveren. Het was de derde maal. dat hij uitkwam. Ver leden jaar was zijn zomercollectie een verrassing, zijn wintermodellen waren ons te bizar, maar ditmaal hebben we weer genoten. Het ple zierige was. dat het kleren waren voor normale vrouwen en niet alleen voor onwezenlijke ranke, hyperele- gante en van een onuitputtelijke portemonnaie voorziene vrouwen. Reeds de tailleurs, waarmede de col lectie opende, waren bijzonder goed. Er zijn drie verschillende modellen. Ten eerste, die met even afstaand schootje, ceintuur, kleine kraag en plooirok. In die plooirokken is eer. bijzonder grote variatie. Aardig is de rok, waarvan de plooien niet uitge streken zijn. Van de taille af zijn ze een centimeter of vijf ingestikt en zwieren dan soepel uil- Een andei model bestond uit vyf diepe plooien, die glad vielen en een slank sil houet gaven. Het tweede model had een recht niet- sluitend jasje, dat hoog om de hals lag, maar geen kraag had. Hierbij behoorde een japon zonder mouwen en met kraag. Die kraag wordt dan over het manteltje gedragen. Het derde model had een lang jasje, dat tot over de heup rèikte. Ditmaal is er wel een kraag. De sluiting be staat uit drie knopen, waarvan alleen de middelste gesloten mag worden van ontwerper Capucci! Hiebij wordt een smalle rechte rok gedragen. De mantels sluiten van voren aan. maar vallen in de rug recht. Er wa ren veel negentiende mantels, dus met een zoombreedte van de japon Blouson in ere TAILLEURS: drie modellen. Ten eerste met schootje, ceintuur, kraag en plooirok. Ten tweede met recht, niet-sluitend kraag loos jasje gedragen op een mouw loze japon met kraag. Ten derde combinaties van heuplange r I teltjes en gladde rok. MANTELS: van vc van achteren recht. Ook mantels, die tot even boven de rokzoom van de japon reiken. JAPONNEN: vele variatiesin wit I linnen, gegarneerd met een korte J j KLEUREN: combinaties van don- I kerblauw met geel of zachtroze. j lichtblauw met koffiekleur of i lichtoranje, zwart-wit, blauw- j groen en lila-donkergroeD het materiaal van tailleur of ensem ble. De kleurcombinaties zijn hierbij heel ongewoon dikwijls, maar erg mooi. Lichtblauw wordt bijvoorbeeld gecombineerd met koffiekleur of lichtoranje; zachtroze of eigeel met donkerblauw; ook groen-blauw en zachtlila met donkergroen. Een ces werd een serie eenvoudige witte japonnetjes van linnen, die allemaa) iets verschilden, maar gemeen had den, dat de garnering bestond uit een korte witte katoenen franj» waren geheel doorgeknoopte jurkjes bij, andere hadden een dubbele rij knopen van voren op het lijfje. Er waren weer veel robes-chemisier. die nu al enige jaren een plaats ver overd hebben. Bij de avondjaponnen waren er met een aansluitend lijfje en heel wijde klokkende rok. afgezet met vele ches. De fourraux, de aansluitende lange japonnen dus. hadden een met kristal geborduurd lijfje. De rok van achteren in een punt geknipt met middenachter een split, waar door een klein sleepje gevormd werd. Opvallend was een witpiqué japon geborduurd met kleurige ste nen en kleine gitjes. Ook een groene japon was met gitjes opgewerkt. De bolero is bij deze japonnen wet de gratie. Bij de materialen viel een double- face garbedine op, verder was er veel mousseline, surah, wollen crêpe, bedrukte twill, shantung, linnen, ge orgette en organza. Papoea's huilden bij het afscheid De eerste en tevens de laatste Ne derlandse commandant van het Pa poea-vrijwilligerskorps, kolonel W. A. van Heuven, is zaterdagmiddag uit Biak op Schiphol teruggekeerd. Be halve door zijn vrouw werd hij daar namens de minister van defensie ver welkomd door de plaatsvervangend chef marinestaf, commandeur W. de Jonge van Ellemeet, diens broer, kapitein ter zee II de Jonge van Elle meet, commandant maritieme midde len Amsterdam. en door een jong marine-officier, die de door een re genjas slecht tegen de felle koude be schermde kolonel een warme winter jas en een sjaal kwam brengen. „De 31e januari is voor mij een droeve dag geweest", vertelde de teruggekeer de kolonel. „Mijn opvolger. majoor 60 Hij keek op. Uit de duisternis doemde een spookleger op, een kudde reuzen, die zich geluid loos voortbewoog over de savanne. Zonder aarze len zwenkte de kudde af naar de rivier en even later was de lucht vervuld met een opgewonden gegorgel en gebrom. De olifanten hadden hun lei der teruggevonden en begroet. De conservator beluisterde hen met een brede lach op zijn ge zicht. Er was geen sprake van. dat ze de Mwami hadden uitgestoten. Ze hadden hem alleen tijde lijk opgeofferd aan het belang van de kudde. Nu hij zelfstandig was teruggekeerd, werd hij geest driftig welkom geheten. Toen de maan opkwam, stond de hele kudde in de rivier in alle rust nagenietend van de hereni- ging. Het was over negenen, Enock was nog met terug. In een hoek van de schaarsverlichte eetzaal, vocht Ernest Kasimba tegen de slaap. In de afge lopen nacht had hij vrijwel niet geslapen, van wege het feest dat gevolgd was op de geslaagde jacht en vroeg in de morgen was hij vertrokken om de aangeschoten olifant te achtervolgen. Zijn oogballen wilden telkens weer naar boven rollen, maar hij balde zijn vuisten en keek star naar de drie blanken, die op gedempte toon met elkaar spraken. Wat zeiden ze tegen elkaar? Spraken ze over hem? Lachten ze hem uit, omdat de zwarten geweigerd hadden hem in de eetzaal te bedienen? Hij had vaker gedacht, dat zijn haat tegen de blanken nu wel een dieptepunt bereikt had. maar ditmaal geloofde hij dat geen macht ter wereld hem ooit weer met die anderen zou kunnen ver zoenen Het hatelijkste van alles was. dat de blan ke zelf achter de schermen bleef en het uitvoeren van zijn orders overliet aan Baluba en Batutu. Toen het voedsel voor de blanken werd Opge diend, had hij de eetzaal verlaten en hij had zich verscholen tussen de gele, met riet gedekte ron- davels. Een paar boys waren in sommige daar van bezig met het opmaken der bedden. Een vaal licht schemerde achter de kleine ramen. Nu dachten de blanken stellig, dat hij ergens in de compound zat en daar zijn maisbry of ma- niokbrood at, maar liever stierf hij van honger dan deze vernedering te ondergaan! Hij had hier het uitzicht op de weg. Straks zou die Luba-boy Enock terugkeren om hem te vertellen, dat hij eten kon wat hij wilde en slapen kon waar hij wilde. Dit was het land van de zwarten en geen blanke had het recht om hem een rondavel te weigeren! En als hij niet terugkeerde.... Als hij niet terugkeerde Bloedrood was de wereld! De rode blanke had het geweer teruggenomen. Nu speet het hem. dat hij zich niet verdedigd had en was doorgereden. En welke vreemde macht had hem tevoren ge dwongen om te keren en terug te rijden, met het gezicht op de gewonde olifant? Wie had hem ge dwongen te vluchten, alleen omdat diezelfde Lu ba-boy, die makak, een paar maal geschoten had. Had hij dan zelf geen geweer? Had hij niet met twee schoten de weg vrij kunnen maken en de bewakers zowel als de olifant kunnen doden? Hij huiverde, want achteraf had hij zijn vlucht gezegend. De blanken zouden hem overrompeld hebben bij het afsnijden van de slurf en de ore van de olifant. Ze zouden de dode inlanders g< zien hebben en hem uitgeleverd aan de politie. Maar nu, nu moest hij het geweer terug heb ben. Als Enock niet terugkwam om hem een rondavel aan te bieden en een goede maaltijd, dan wilde hij het geweer hebben en hij zou de blanken doden, allemaal! Er was geen andere uitweg. Het was onmogelijk om terug te keren naar Rutshuru met de gedachte, dat nij defini tief was overwonnen door de blanke man en dat zelfs zijn landgenoten zich tegen hem hadden ge keerd. Hij knarste met zijn tanden. Het was nu donker. Hij kon de drie buffels horen grazen op het stukje land even buiten het kamp. Zo dikwijls hij hier geweest was, had hij de buffels gehoord, maar ditmaal was het anders. De geluiden dron gen harder tot hem door en het was alsof ze vlak naast zijn oor het gras afrukten. De boys, die de kamers gereed gemaakt had den, draafden in de duisternis aan hem voorbij. Hij wist, dat ze maar vier kamers klaar ge maakt hadden geen kamer voor hem Hij moest in de compound slapen, achter de andere gebouwen. De deur van de eetzaal ging open en dicht. Eén dei' blanken ging naar de voorste rondavel en het licht knipte aan. De man zette de ramen wijd open en een paar minuten later begon een kofferschrijfmachine te ratelen. Wat schreef hij? (Wordt vervolgd). Ramly van de T.N.I. (het Indonesische leger) had een heel mooie parade geor ganiseerd en m(J werd met een ere wacht uitgeleide gedaan, maar ik werd bestormd door de Papoeasoldaten, die tranen met tuiten huilden. Deze jongens vinden het eigenlijk allemaal verschrik kelijk, maar toch is alles tot nu toe nog goed gegaan. Het korps bestaat uit v: honderd soldaten en onderofficieren het wordt thans geleid door veertien Indonesische officieren, die zelf ook het uniform van het korps dragen. Kolonel Van Heuven had destijds met de chef van de generale staf van Indonesische leger, generaal Jani. c leg gepleegd over de toekomst van vrijwilligerskorps cn die uitte de dat alles minstens tot 1 mei bU het oude diende te blijven. Ook generaal Said Uddin Kan van de United Nations Security Forces was die mening toege- Het gehele korps bevindt zich nog steeds in Manokwari. Daar heeft kolo nel Van Heuven op verzoek van st secretaris Bot zich de laatste maanden „met de ellendige taak beziggehouden om met zoveel mogelijk tact de solda ten te helpen bij de morele overschake ling naar het nieuwe gezag". Dat is tot nu toe zonder grote moeilijkheden lopen. Thans hangt volgens de afge treden commandant veel. zo niet alles, af van de houding van zijn opvolger de andere Indonesische officieren. In de Rolzaal in Den Haag heeft de voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, de heer F. Koote, zaterdag de Visser-Neer- tandia prijzen uitgereikt. Bert Prinsen uit Arnhem behoorde tot de jongemensen die een prijs kregen omdat zij ondanks een ernstige handicap een diploma M.O. behaalden. Bert volgde per telefoon de lessen van het chris telijk gymnasium te Arnhem en werd voor het door hem met succes afgelegde eindexamen per brancard naar het gymnasium gebracht. Hij woont nu in Baam en studeert aan de V.U. in Am sterdam. De heer Koote bracht hem de by zijn prijs behorende oorkonde op bed. De voorzitter van het Algemeen Ne derlands Verbond, de heer F. Koote, heeft zaterdagmiddag in de Rolzaal in Den Haag achttien natuurlijke personen en negen instellingen Visser-Neerlandla- prijzen tot een bedrag van f70.000 uit gereikt. De grootste van deze aanmoedigings prijzen, die het A.N.V. toekent als uit voerder van het testament van mr. H. L. A. Visser, was f7000. Van de f70.000 zijn er f20.000 naar de zes Vlaamse prijswinnaars, twee natuur lijke personen en vier instelingen ge gaan. Aan het einde van de plechtig heid. die werd bijgewoond door de Bel gische en de Zuidafrikaanse ambassa deur. baron F. X. van der Straten-Wail- let en de heer H. A. Rust deelde dc heer Koote mee dat thans sedert de eer ste prijsuitreiking in 1955, 121 prijzen zijn uitgereikt met een totaal bedrag van ruim 250.000 gulden. De winnaars wier namen in december zijn bekendgemaakt, kregen de prijs als blijk van waardering van getoonde wils kracht cn volharding onder moeilijke omstandigheden, voor het feit dat zij zich verdienstelijk hebben gemaakt hun medemensen, als steun voor culturele werkzaamheden en wel in het bijzonder ten bate van het lichamelijk en geeste lijk welzijn der mensen of als steun aan werkzaamheden ter bevordering van de geestelijke gezondheid. Onder de prijswinnaars waren jonge mensen, die ondanks een ernstige handi cap een diploma van een gymnasium, HBS of MULO hadden behaald, onder wie een zestienjarige doofstomme jon- „Gestrande" Afrikaners weer naar liuis (Va verslaggevers) Gisteravond zijn opnieuw van ae ruim zeventig toeristen, die op Schiphol waren gestrand, naar Zuid-Afrika te ruggekeerd. Op het ogenblik verblijven nog zes luchtreizigers in het motel Amsterdam. Zoals bekend moesten de Zuid-Afrikanen hier worden onderge bracht omdat het Zuidafrikaanse rei» bureau Impala de terugreis niet kou Het overgebleven groepje zal onmid dellijk vertrekken als de voorschotrs» gelingen zijn getroffen. Wanneer Impa la zijn restitutieplicht nakomt voor het deel van de reis, waarvoor het In g»- breke bleef, zullen de passagiers per persoon een schadepost van f 700 hek- De passagiers, die tot nu toe naar huis zijn teruggekeerd, hebben de reis( g*> deeltelijk met eigen middelen en vow een deel mei steun van hun consulaten» per lijntoestel gemaakt Wegens onnodige omwegen De groep „gebruikers" van de lucht vaart, die in de luchtvaartcommissie van de Internationale kamer koophandel een aparte sectie bezit, wordt meer en meer ontevreden de onaangename consequenties va protectionistische luchtvaartpolitiek. waartegen vooral ook Nederland zich al jarenlang heeft verzet. Die consequenties houden vaak slech- verbindingen ln of noodzaken de rei zigers enorme omwegen door de lucht maken om het doel te bereiken, om dat de maatschappij waarmee zij vlie gen geen landingsrechten, althans geen recht tot passagiersvervoer, in het be trokken land heeft. Dit deelde zaterdag KLM-directeur r. L. H. Slotemaker mede, bij zijn te rugkomst uit Parijs, waar hij donder dag en vrijdag als voorzitter een twee daagse vergadering van de luchtvaart commissie heeft geleid. De aparte sectie van de „gebruikers" (de luchtreizigers), zal het probleem van het onvrije luchtruim thans zelf on der de loep gaan nemen. Mr. Slotema ker hoopte, dat druk van die kant op den duur ook tot een betere organisatie van het luchtverkeer zal leiden. Aan een geheel vrij luchtruim gelooft hij echter zelf allang niet meer. „We moeten het op een compromis houden", zei hij. „We moeten van het strenge protectionisme ten bate van de eigen luchtvaartmaat schappijen af en genoegen nemen mot een redelijke vrijheid in de lucht, die toch nog bepaalde garanties en waar- borgen biedt'. De volgende vergadering is waar schijnlijk in het komende najaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7