Rijks-flessenhals bij Delft is berucht en levensgevaarlijk Voorzieningen zijn dringend noodzakelijk £tef gaar óürdklanr -Afót&taa/* Voorhout moet aan meei geld zien te komen NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 FEBRUARI 196 (Van een onzer verslaggevers) Tj^RNST FUCHS dankt zijn leven aan het stevig met de handen omvatten van zijn nek. De 41-jarige kunstschilder uit Montreux (Zwitserland) had in zijn Mercedes een geduchte opstopper van achteren gekregen en de pijnscheuten in zijn nek deden hem krampachtig naar dit lichaamsdeel grijpen. Er was geen vuiltje aan de lucht toen hij Den Haag verliet, ook voorbij de Hoornbrug te Rijswijk was er nog niets aan de hand. Fuchs voelde zich behaaglijk in zijn ruime personenauto. Buiten stormde het en de hagelbuien striemden over de weg. Nog even en hij zou met zijn schilde rijen in Rotterdam zijn. Tenminste, dat dacht hij Opeens voelt hij de klap. De schil derijen op de achterbank schieten naar voren en hij is totaal onbedacht op de schok. Hij kan zich onmogelijk schrap zetten en zijn nek krijgt een knak. Een hevige pijn voelt hij in zijn nek opkomen en als eerste reactie grijpt de Zwitser naar het gekwetste lichaamsdeel. Het wordt Fuch's geluk, want het verkeer op rijksweg 13 had op de avond van de 31ste oktober stellig weer een slachtoffer gemaakt, als de twee uiteinden van de gebroken nek- wervel over elkaar heen geschoten waren. In plaats van in Rotterdam te komen, belandt hij nu in in het Gasthuis te Delft. Berucht De Zwitserse kunstschilder is niet de enige, die als gevolg van kettingbotsin gen op het beruchte stuk van de rijks weg tussen de Pauwmolen en de Brasserskade naar het ziekenhuis vervoerd wordt. Hij is er van alle die avond aangeredenen 't ergst aan toe; zijn mede-gewonden hebben „maar" een gebroken borstbeen, een hersen schudding en een op twee plaatsen ge broken linkerbeen. Voor de zoveelste keer was het raak op rüksweg 13; de drukste weg van Nederland, waarvan een gedeelte helaas het predikaat ..berucht" draagt. Ja, ze ker, berucht, want tussen de Pauwmo len cn het viaduct van de Brasserskade is rijksweg 13 inderdaad levensgevaar- Vraag het dc Delftse politie en bij monde van hoofdinspecteur W. Bakker wordt het direct bevestigd. Hoofdinspec teur Bakker is de man, die sinds 1946 dagelijks met de rijksweg-moeilijkheden te maken heeft. Hoofdinspecteur Bakker is ook de man, die op de rijksweg te vinden is, wanneer het verkeer er door kettingbotsingen in de knoop zit. Hoofd inspecteur Bakker is bovendien de man, die niet aarzelt opdracht te geven via het toonfrequentieapparaat, extra poli tiepersoneel aan te laten rukken, ook al hebben de opgeroepen mannen reeds hun dienst achter de rug. De agenten vinden dat niet. eens vreemd meer. Al les went tenslotte, ook de kettingbot singen en de verkeersomleidingen door Delft, die daar soms het gevolg van zijn. De „ellende" kan men lokaliseren tus sen de kilometerpalen 10.7 (Pauwmo len) en 7.2 (Brasserskade). Wat een verkeersverdriet zich hier de laatste jaren heeft afgespeeld, is onvoorstel baar. Men hoeft alleen maar de datum 25 oktober 1958 te noemen en dan her innert men zich waarschijnlijk het vre selijke ongeluk nabij de Pauwmolen weer. dat aan vijf personen, onder wie twee kindertjes, het leven kostte. Aanleiding Dit menselijke drama vormde in feite de aanleiding tot de reconstruc tie van het gedeelte tussen Pauwmo len en Rotterdam. Men verbreedde de vierbaans weldra tot een zes- baansweg. Vanaf de andere kant werkte men niet lang daarna tot aan de Brasserskade eveneens aan de re constructie van de rijksweg. Het ge deelte ter hoogte van Delft, tussen Pauwmolen en Brasserskade, werd niet verbreed en het is helaas maar al te waar, dat dit traject als berucht bekend staat. Om te bewyzen dat hij niet over drijft het bewuste traject levensge vaarlijk te noemen, illustreert de heer Bakker zijn betoog met enkele cijfers. Tot en met 25 oktober heb ben zich dit jaar tussen de palen 7.2 en 10.7 ('t gevaarlijke gedeelte) 107 aanrijdingen en 12 kettingbotsin gen. waarbij respectievelijk 237 en 65 motorrijtuigen betrokken waren, voorgedaan. Tussen de palen 10.7 en 14.6 (de Zwethbrug) kwamen in het zelfde tijdperk 13 ongevallen met 18 motorrijtuigen voor. Per etmaal razen 30.000 voertuigen over de drukste weg van Nederland. Slechts een klein gedeelte slaat bij Delft af; het meeste is doorgaand snelverkeer. Al dit verkeer moet de rijksweg verwerken. De moeilijkheden konden veel minder zijn, Tekening Deze kaart laat duidelijk zien waar de „schoen" van rijksweg 13 wringt. Het bovenste stuk is de vierbaansweg. Duidelijk is bij de Pauwmolen de overgang te zien naar zes rijbanen, een verbreding, die nog maar enke le jaren geleden gereedkwam Het verkeer naar Rotterdam moet naast de verbreding van vier naar zes banen bij de Pauwmolen bovendien oplet ten op verkeer, dat van rechts komt. Men dient daar zijn ogen dus goed dc kost te geven, al vorens men meer gas geeft. De stippenconcentratie bij de. Pauwmolen laat zien, hoeveel automobilisten daar tot nog toe dit jaar een ongeluk kregen Verder naar boven ziet men op het beruchte stuk tal van stip pen. Heel wat auto's zijn hier de afgelopen maanden weer veranderd in verwrongen staal. De meeste kettingbotsingen geschiedden, zoals men lean zien, in de bocht bij de Pauw molen. Op het onderste gedeelte kwamen tot november maar dertien ongelukken voor in 1962. Het contrast is zeer op merkelijk. Het uit Den Haag of Rotterdam ko- mende verkeer bereikt op een zesbaans- j weg het vierbanige. gevaarlijke traject. Het verkeer moet zich samenpersen. De j onderlinge afstand wordt minder en er hoeft maar iets te gebeuren of een ket- j tingbotsing is een feit. Omgekeerd is de I situatie niet minder gevaarlijk: het ver- keer komt van vier op zes banen en de meesten staan tegen deze situatie j onwennig, hetgeen fataal in het snelver- j keer kan zijn. Maar het traject Pauw- j molen-Brasserskade is om meer dan één I reden gevaarlijk. De volgende gebreken j zijn evident: Slecht wegdek. Geen verlichting. (Nog) Geen maximum-snelheid. Bij slijtageverschijnselen brengt men de ene bitumenlaag op de andere aan. Het wegdek wordt oneffen cn bij glad- j heid kan dit voor de automobilist fataal j worden. De heer Bakker koppelt aan het slechte wegdek direct een fout van de automobilist, namelijk het niet ge noeg afstand bewaren. Bij de flessebalzen kan dit niet wor den voorkomen cn daar ziet de poli tie dan ook het een en ander door de vingers. Het ontbreken van verlichting spreekt voor zichzelf. Het overgaan van licht naar donker en andersom vormt gevaar voor de weggebruikers. De heer Bakker richt een waarschuwing tot alle automobilisten niet te hard te rij- den. Hoe harder men rüdt. hoe meer ruimte men nodig heeft om te stoppen I dat vergeten veel mensen. Gladheid Een belangrijke oorzaak van de ket- s tingbotsing is volgens onze zegsman ook het gevoel van veiligheid, dat automobi- listen kunnen hebben. Het is bijvoorbeeld l een paar weken droog. Kans op slippen bestaat er eigenlijk niet. Rubber en olie komen op het wegdek terecht, maar ïeer het begint te regenen, wordt de weg spiegelglad door de vette stoffen, j Men heeft niet altijd in de gaten, dat de remweg in nat weer ruimer genomen Noodsprong „Wij staan op de rijkswea soms doodangsten uit. Het is voor ons ook geen sinecure om daar te staan''. Niemand minder dan hoofdinspecteur W.Bakker van de Delftse politie spreekt zo openhartig over de gevaren van rijksweg 13, waar ziin mannen nagenoeg elke dag met verkeersongelukkenbezia zijn en zodoende tot banawor- dens toe met het snelle verkeer worden geconfronteerd „Herhaaldelijk moeten we de heg induiken, omdat een of andere wagen ziin koers is kwijtgeraakt en zwiepend op ons afkomt. We verneten wel eens een obstakellicht of storm lantaarn. Als we dan teruaka- men, gebeurt 't wel, dal de lamp een verwrongen stukje staal is geworden. Je had daar even tevoren maar moeten staan Een kat in het nauw maakt vreemde sprongen, maar een agent in nood kan hoge spron gen maken. De veertigjarige hoofdagent H. Klapwijk uit Delft kan daarover meespreken. Een jaar of vier geleden stond, hij op de rijksweg toen plotse ling een Volkswagentje met een snelheid van 70 km op hem kwam afrijden. De heer Klapwijk kon niet meer naar links, noch naar rechts en dus sprong hij uit nood (of ih koelen bloede?) in de lucht en wel zo hoog, dat het haast niet te geloven is. De hoofdagent sprong op het dak van het volkswagentje! Hij kwam er met enkele schratn- metjes vanaf. Met trieste regelmaat moeten telkens opnieuw politie en G.G.D. uit- de rukken naar Rijksweg 13. Op deze foto het gevolg van een van de vele r.aah kettingbotsingen op het gedeelte van de Rijksweg bij Delft: zwaar be- schadigde auto's en slachtoffers. nenj ,En toch is het eigenlijk gek, want als het gesneeuwd of geijzeld heeft, dan gebeurt er niets. Vorige week hadden we tijdens de sneeuw geen enkele aanrijding op de rijksweg. De sen gaan. door de sneeuw ge waarschuwd, de weg voorzichtig op. Bij plotseling regen of hagel moet men net zo voorzichtig zijn, want je slipt, in gelijk" mate als door sneeuw of ijzel", aldus de heer Bakker. De maximumsnelheid op het gevaar lijke gedeelte van de rijksweg zal. zo wordt verwacht op aandringen van B. en W. van Delft door de minister van verkeer en waterstaat op 70 kilometer per uur gesteld worden. ..Dit moet wel gunstig werken", meent hij Waar hoofdinspecteur Bakker veel verwachtingen van koestert, zijn de licht bakken. die de rijksweg in vakken kun nen delen. Door middel van een knip perlicht in deze bakken wordt de auto mobilist attent gemaakt op botsingen etc. Hij is gewaarschuwd en kan snel heid minderen. Men hoopt op deze manier het aantal kettingbotsingen langs deze weg te be perken. Het zal van de Delftse politie niet af hangen de rijksweg tussen de Pauwmo len en de Brasserskade zo mogelük van zijn predikaat „berucht" te ontdoen. Uit eindelijk komt het de veiligheid van de weggebruiker ten goede als de weg ver beterd wordt cn dat is de agenten alles. Inbraak met als buil f105 In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken bij banketbakkerij Bo. gaards aan de Herenstraat. De inbreker* zijn over een muur geklommen en koiv. den zich daarna aan de achterkant toe gang tot het perceel verschaffen door het breken van een ruit. Er wordt f 105-- vermist Buis gesprongen Zondagavond kwart voor zeven is on der het voetpad van de Breestraat voor V. en D een waterleidingbuis gespron gen. De kelderruimte van de vroegere „Turk" liep onder. Noodverlichting moest worden ingeschakeld om de politie te helpen bij het vrijmaken van de weg na deze ernstige botsing, die zoals de foto laat zien, zware schade veroorzaakte. Op een kluitje zijn de auto's aan de kant van de weg beland. Surveillance Het arbeidsterrein van de gemeente lijke politie reikt normaliter niet verder dan het grondgebied van de eigen gemeente, maar Rotterdam, Delft en Rijswijk hebben daarop een uitzondering gemaakt. De col leges van B. en W. dezer gemeen ten richtten enkele jaren geleden een verzoek tot de ministers van justitie en binnenlandse zaken om een intergemeentelijke surveillan ce op rijksweg 13 in te stellen. Het verzoek werd ingewilligd en op 15 juni 1960 werd de nieuwe bepa ling van kracht. Sindsdien surveil leert de politie van elk van de drie gemeenten een paar uur per dag op de rijksweg tussen de Hoorn brug te Rijswijk tot het Kleinpol- derplein in Rotterdam. Dagelijks van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds kan men de rijks wegpatrouille tegenkomen. De werkzaamheden met betrekking tot het verkeer worden in goede samenwerking verricht. Om de beurt surveilleert men over het ge hele traject. Verkeersovertredingen en kleine ongevallen worden door de patrouille behandeld. Is het ver keersongeval omvangrijker van aard. dan stelt men de politie van de gemeente, waar het gebeurt, op de hoogte met het verzoek verdere maatregelen te nemen. Op de rijksweg wordt door de politie vrij veel gebruik gemaakt van de „Traffipax". een elektronisch foto apparaat. dat de politie gebruikt bij het fotograferen van koplam pen van ongelijke sterkte of bij het overschrijden van de maximum snelheid. Delft bijvoorbeeld heeft dit jaar al 535 processen-verbaal met behulp van de „Traffipax" ge maakt. Allemaal koplampen van ongelijke sterkte. Van de flits hoeft men niet te schrik ken, zeggen de mannen uit de Prin- senstad. Ze vinden het kletskoek, dat sommigen voor de Delftse kan tonrechter schrik als lokmiddel tot vrijspraak aanvoeren. CIJFERS Tussen acht uur en half tien 's morgens en vüf uur en half zeven 's avonds tref men op rijksweg 13 het meeste verkeer aan. Het is dan met recht de drukste wej van Nederland. De pieken liggen precies op half negen en zes uur. De Delftse politie beschikt over de volgende cUfers: Van 15 oktober 1958 tol 15 oktober 1959 (voor de openstelling zesbaansweg PauwmolenRotterdam) noteer, de men 160 aanrijdingen met 352 voertuigen. 7 doden en 8 kettingbotsingen, waarbi 146 voertuigen bij betrokken waren. Van 15 oktober 1959 tot 15 oktober 1960 bedroei het aantal aanrijdingen 151 met 350 voertuigen, voorts 2 doden en 7 kettingbotsingei met 97 voertuigen. Wat kettingbotsingen betreft, slaat Delft dit jaar alle records. Tot en me 1 november jl. telde men 139 aanrijdingen en 17 kettingbotsingen. in 4 variaties: Rijstebloem* Bordklaar* KinderbloemKindergries Rioolbelasting Evenals in 1962 zullen B. en W. ook voor dit jaar vragen om een hogere uit kering uit het gemeentefonds. Het ii middels bekend geworden, dat voordat tot een toekenning van een extra-uitke ring wordt overgegaan, als uitdrukkelijke eis wordt gesteld, dat van het eieen be lastinggebied gebruik wordt gemaakt. Dit heeft voor de gemeente Voorhout als direct gevolg, dat het minimumbedrag der rioolbelasting van ƒ20 per jaar zal worden moeten verhoogd tot ƒ25 van i januari 1962 af. omdat ook voor dat jaar hogere uitkering was gevraagd. Voor de gemeente zal dit een hogere opbrengst geven van ƒ4000 p. j. Met het hierbij aanbrengen van enkele andere wiiziein- gen kan het begrotingstekort worden te ruggebracht tot ƒ92 000. B. en W. stellen zich niet voor op de openbare straatverlichting te gaan bp- zuinigen. Dit blijft een gebiedende eis. Een plan voor de verlichting van de v. d. Bergh v. Heemstedeweg is in voor bereiding. Verbetering van de Heren straat wordt bezien. Aanbesteding van de bouw van een nieuw politiebureau kan binnen enkele maanden worden ver- AIen zal ook doorgaan grond aan te kopen voor de bouw van wonin gen. De verbetering van de School- brug is in 1962 niet ter sprake ge komen, B. en W. hebben een onder zoek ingesteld of deze brug geheel kan wegvallen. Wanneer de moge lijkheid bestaat de Dinsdagse Wete ring te leggen langs de Sportlaan inplaats van vóór de Schoolbrug, wordt een aanzienlijke verbetering verkregen in dit gedeelte van de Begroting woningbedrijf. Deze sluit oor 1963 met een batig saldo van ƒ4650. Ondanks de wat sombere geluiden rond de begroting 1963 hebben B. en W. toch investeringsprogramma. Als no. 1 staat: riolering Rijnsburgerweg. kosten ƒ150.000 (1963); 2. Straatverlichting v d Bergh v. Heemstedeweg 1963 80.000. Roltrommelauto voor 1963. kosten ƒ40.000; 4. Garage annex werkplaats ge- TN de memorie van toelichting bij de Voorhoutse begroting schrijven B -1- en W„ dat de financiële positie van de gemeente er sinds vorig jaar aanzienlijk minder rooskleurig is gaan uitzien. Zij menen dan ook, dal «rgj ernstig moet worden getracht, het tekort van de gemeenterekening 196S zo klein mogelijk te houden. De uitgaven zullen tot het noodzakelijkste moeten worden beperkt en voorzover verantwoord zullen de inkom-* sten opgevoerd moeten worden. Op korte termijn zullen zij bezien, welke gemeentelijke belastingen voor verhoging in aanmerking komen. Ook me nen zij, dat in deze toch werkelijke precaire situatie er rekening mee dienl te worden gehouden dat bepaalde voorzieningen die niet direct noodzake lijk zijn, voorshands achterwege zullen moeten blijven. De gemeente Voorhout aldus B. er W„ ondergaat een belangrijke uitbrei ding. Twee geheel nieuwe woonwijken zijn de laatste jaren verrezen en de enf uitbreiding is nog niet gereed of eer andere wordt ter hand genomen. Wel iswaar worden de hieraan verbonden investeringen via verkoop van bouw grond geheel terugontvangen, maar he: jaarlijkse onderhoud van straten er plantsoenen met toebehoren (verlichting, riolering, beplanting etc.) komt geheel voor rekening van de gemeente. Voorts heeft het' aanleggen van goede verbindingen met de nabij gelegen pro vinciale en rijkswegen yeel geld gekost, die geheel ten laste komen van de ge meentekas. De gemeente maakt een pe riode döor. waarin wel vele voorzienin gen ten behoeve van de uitbreiding dei gemeente moeten worden getroffen, maai waarin nog niet de stijging van inkom sten in gelijke mafe toeneemt. In deze situatie zal echter geleidelijk betering komen. /erken ƒ80.000; 5. Aankoop gron den Boekhorst 1963-1966. raming 50.000 6. Stichting Prot. Christelijke kleuter school <1963) kosten ƒ40.000; 7. Bouv gymnastieklokaal 1963, 150.000; 8. Stioh; bi rog r.k. kleuterschool (1963) ƒ130.000. Voor de volgende jaren: straatverlichj ting TeijUngerlaan, 's-Gravendamseweg Prinsenweg, Loosterweg en Torenlaan aanleg zwembad; stichting r.k. jongens school; stichting wijkgebouw Kruisver enigingen en uitbreiding sportterreinen Rijkspostspaarbank Op het postkantoor te -Voorhout in januari aan spaargelden ingelegd J ƒ31.791,35 en terugbetaald 27.745,07. Kaasprijzen hoger (Van een medewerker) De Leeuwardense beurs noteerde vori ge week voor Goudse kaas en voot broodkaas écn cent hoger dan de voor gaande week. Het nog betrekkelijk kleine aanbo( werd vr(j vlot opgenomen. In dc ko mende weken zal meer melk vrijkomen omdat door liet beëindigen van export subsidies op vol melkpoeder, voor d< produktie van vol poeder minder mell nodig zal zijn. De verlaging van de Apeldoornse na tering wijst reeds in die richting. Vo0' de week van 3 t/m 9 febr. werd d< notering met 75 ct. verlaagd. Op de bin nenlandse markt blijven de omzetten ii kaas zich bewegen binnen het raart van de normale routine-disposities te) aanvulling van uitverkochte voorraden Ten aanzien van de export kan worj den opgemerkt dat het aanbod van 5—1 weekse broodkaas krap blijft, wat re sulteert in hogere prijzen voor dezi kaassoort. In de week tot 19 jan. was de total* kaasproduktie nog ca. 4r: kleiner dan ir de voorgaande week, doch 6% grotej dan vorig jaar. De botervooraden blyven regeknatij afnemen. Per 19 jan. bedroegen de voorradei nog 14.772 ton (waarvan 13.321 ton 11 handen van het V.I.B.) tegen 11.799 toi (10.908 ton) vorig jaar. In de week van 1319 jan. werd 1664 ton uitgeslagen. In tons volvet 40+ Botel 934 gave. stand 13—19 jan 1963 1 14—20 jan. 1962 151 Produktiecijfers (CBS): 1) Voorlopige cijfers. 1614 866 793 965 De openbare ijsbaan te Leiden is opengesteld De openbare ijsbaan te Leiden opengesteld Te jong in bioscoop Zaterdag en zondag heeft de politil n twee Leidse bioscopen gecontroleerd of de leeftijdsgrens wel in acht werf genomen In de ene bioscoop draaidi een film. toegang 18 jaar; in de ander) toegang 14 jaar Uit het eerstgenoemd) theater moesten vijf personen wordei verwijderd, uit het tweede drie. ken) <Kg2 4C Kg! <g2) n als Oo Ha. V W es en het pas West ruiten - No, Zuid i pas West i Wat

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6