„De Meiden" van Jean Genet in Leidse schouwburg Eén oude motorfiets vervangt 15 baanvegers in Voorschoten Prof. Van Niftrik sprak voor „Kinderbescherming-Leiden Pifmanschool NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Jazz club m.m.v. Trio Pim Jacobs en Rita Schouwburg, 8.30 uur: Diestoneel, „Der grüne Kakadu" van A. Schnitzler. onder auspiciën van het Luta. Den Haag. Kon Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht het duister". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest oi.v. H. Rosbaud, Bram de Wilde, klavecimbel. Maandag Schouwburg, 8.30 uur: Diesstuk „Der grüne Kakadu" van A. Schnitzler. Stadsgehoorzaal, 2.30, 7 en 9.15 „Een uur couture met Eva". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Theater met „We zul len wel zien". Diligentia, 8 uur: Mstilav Rostopovitch, cello. Alexander Dejuhin, piano. Dinsdag Sohouwburg, 8.30 uur: Diesstuk „Der grüne Kakadu". van Schnitzler. vooi studenten. Prytaneumzolder, 8 uur: Salon Indien dr. H. S. Visscher over de esthetiek var het moderne filmen. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur prof. dr. H. Brunsting over een belang rijke vondst van Griekse sculpturen ir de Paraeus. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieüw Rotterdams Toneel met „Me- dea" en „Damesorkest' Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Franz Bauer-Theussl. „Nabucco" van Verdi. Diligentia, 8 uur: Hans Joachim Bras- seler, piano. Kon. conservatorium. Korte Beesten markt 7, 8 uur: La Salle String Quartet en Danzi-kwartet. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Eeuwfeest Natio nale Levensverzekeringsbank N.V. met Wim Kan. Kleine stadszaal, 2.30 uur: Bevrijdingskerk, 8 uur: Kerkelijke bij eenkomst, spreker ds. M. Heule van Rotterdam mm.v. Kees Deenik e.a. Den Haag, Kon. Sohouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Het leven van Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Groot Omroepkoor NRU en so- Diligentia, 8 uur: Volkszangavond o.Lv. Herman Stenz. Donderdag Schouwburg, 8.30 uur: Diesstuk „Der grüne Kakadu" van A. Schnitzler, voor wetenschappelijke staf. De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertver- eniging, rabbijn J. Soetendorp van de Liberale Joodse Gemeente te Amster- Doelenkazerne, 8 uur: Showavond Wel zijnszorg. Gebouw Prediker, 7 45 uur: Jubileum vergadering afd. Leiden Geref. bond tg.v. 50-jarig bestaan. Academie, Groot Auditorium, 4.30 uur: Christen Studenten Raad. da A. E. Ruijs over „De Kerk in Oost-Europa". Consistorie Pieterskerk, 8 uur: Bijbel studiekring Oecumenische Raad Leiden, inleider dr. A. W. Cramer. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab.). Diligentia, 8 uur: Quartetto di Roma. Vrüdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: Huish. verga dering Christenvrouwen Leiden-centrum. Stadsgehoorzaal, 2 uur: Rectorale ora tie prof. dr. S. Dresden en_ui_treiking universiteitspenning E. E. Men- ag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab.). Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Wiener Blaser Quintet. Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, "Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsahe Comedie met „De zaak Howard". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, j medewerkenden Mstilav Rostropovitsch, cello, en Galina Vishnevskaya, sopraan. Films 8 uur): Lolita (18 jaar), 9.15 uur): De Overval 9.15 uur): De langste Casino (2.30 er Lido (2.30, 7 e (alle leeftijden)' Luxor (2.30, 7 dag (14 jaar). Rex <2.30, 7.15 en 9.15 uur): Konga. i de monstergorilla (14 jaar); donderdag: Love me tender (18 jaar). I Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Cléo tus sen 5 en 7 (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Phaedra (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vreemde volken'", kindertekeningen (tot 2 maart). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en voensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 550 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10550 uur Bijkantoor chr school Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag van 6509 uur nm zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 550 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 450 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 650 tot 8.30 uur 's avonds Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 KUNNEN de „verworpenen der aarde" zichzelf bevrijden en hun kete nen verbreken? Neen, zegt de Franse auteur Jean Genet in zijn eerste werk „Les Bonnes", dat als „De Meiden" gisteravond door toneelgroep 't Centrum in de Leidse schouwburg werd opgevoerd. Het werk beleefde in 1947 onder Louis Jouvet in Parijs zijn eerste opvoering. Sindsdien is Genet voortdurend met het probleem van de uitgebuite en onderworpen groepen bezig geweest. Het oordeel van de Franse filosoof Sartre over deze auteur is allesbehalve mals: „Door ons met zijn kwaad te besmetten be vrijdt hij er zichzelf van: de werkelijkheid, waarbij men zich overigens wel kan afvragen of het langdurige applaus nu de spelpres- taties betrof, of de inhoud. Wij houden het op het eerste, i tuigd als wij zijn van het feit. dat Genet zijn spel heeft geschreven zonder echt mededogen voor de meiden. Zijn tech. niek verbluft, maar een nuchter over wegen van alle factoren moet de toe schouwer in zijn nabetrachting wel tot de slotsom voeren, dat Genet in dit spel ten heel brok hysterie heeft verwerkt Daarom is de oplossing een pseudo-be- vrijding uit de zwarte dienstbaarheid. Zeer fraaie boeketten vertolkten de dank van K. en O en de zaal, waarin het percentage jonge mensen opvallend Zoals men in het programma heeft kun nen lezen heeft Jean Genet de ouder liefde niet gekend en is hij opgegroeid in tehuizen, die hem blijkbaar een groei end verzet tegen de maatschappij hebben meegegeven. Telkens tot misdaad ver vallend trok hij door de onderwereld- milieus van Europa, tot zijn misdaden hem in 1948 een levenslange gevange nisstraf opleverden. Een door talrijke Franse auteurs ondertekend verzoek schrift effende de weg voor z'n bege nadiging en triomfantelijk constateerde Sartre, dat Genet, de exponent is van zijn existentie-theorie: de mens bepaalt zelf zijn lot en Genet zou de weg van de misdaad hebben gekozen om de zin van het leven te ontdekken. Voortredenerend op dit stramien werd Genet de .zwarte magiër", die het slechte geweten van de samenleving onthult en dus een belangrijk sociaal protest be lichaamt. Dit zou betekenen dat Genet dus andering wenst, maar „De Meiden" le vert juist als les op dat de onderdrukten slechts in staat zijn tot vernietiging elkaar en bovendden kan men dit gegeven niet als een sociaal protest beschoi omdat de situatie irreëel is en niet deze tyd Twee dienstmeiden, gezusters, imiteren als mevrouw niet thuis is de sfeer volslagen dienstbaarheid doordat zij af wisselend als mevrouw optreden. Zij vernederen zichzelf tot in het absurde in deze verziekte atmosfeer kan een v> maakte misdaad worden uitgebroed. Het eigenaardige is dat van de veel geroemde vrije lotsbestemming van mens niets terecht komt. De meiden lustigen zich juist in hun vernedering zodat het ook onafwendbaar wordt het gif, bestemd voor de minnaar van de echte mevrouw, in een plaatsvervangend spel toe te dienen aan de pseudo-me- vrouw. Een echte bevrijding wordt tot een schijnvertoning, zodat er slechts sprake is van een uitbarsting v gebalde perverse complexen, stoting van bacillen waarmee Genet de maatschappij infecteert. De door deze auteur opgeroepen beel den zijn in zoverre fascinerend, dat de bizarre absurditeit dé toeschouwer vankelijk met stomheid slaat. Wie echter de opzet doorziet en zich rekenschap geeft van het kwalijke karakter alles, voelt een niet te stuiten in zich opkomen. - De pseudo religieuze handeling het spel van de twee meiden verwordt tot een gerealiseerd doodsverlangen, dat geen verbinding meer heeft met een eventuele bevrijding. Het stuk hinkt dus duidelijk op twee gedachten en ka als een gaaf werk worden opgevat. Met zeldzame intensiteit hebben Henny Orri en Karin Haage dit sub tiele spel van hallucinatie en werke lijkheid gespeeld, zo intens, dat de zaal ademloos heeft toegekeken. Zij overspeelden de zwakke momenten in de tekst, wanneer in de ander half uur durende eenakter de span ning te. zeer wordt gerekt, vrijwel geheel. Diny Sprock was de Me vrouw met haar maniertjes en nauw verholen minachting voor de dienst baarheid. waarin de gezusters zijn verstrikt. Zo werd dit spel tot een huiveringwekkende verbeelding v Actie TV-Davos f 52 De actie TV-Davos, waarmee de heer F. Hansen, Rapenburg 60, Leiden,, medio januari begon, heeft tot nu toe erg veel geld opgebracht. De heer Hansen ontving op zijn giro (456962) in totaal 52, waarbij de vele wensen op de strookjes („Veel succes!" enz.) hem moed gaven. Ook belden verscheidene en hem op om inlichtingen over Davos te ontvangen. De heer Hansen maakte hen natuurlijk graag wegwijs dankte alvast voor de toezeggingen geldstortingen. Niet iedereen is er aan toe gekomen wat geld over te maken, doch de actie is nog niet be ëindigd Heropening vogelzaak Langkout De firma P. Langhout in de Breestraat heeft gistermiddag haar geheel gemoder niseerde zaak. die sinds de brand van 6 december 1962 gesloten was geweest, on der grote belangstelling heropend. De opening kon ondanks de nieuwe brand dinsdagnacht toch doorgaan. Het heeft de heer P. Langhout veel moeite gekost om de door de brand verloren ge- gane vogels te vervangen. Vele cliën ten hebben hun eigen vogels aangebo- Henny Orri als Solavge en Karin Haage als Claire in Genets „De Meiden". Kleurplaativinnaars I de plaat uit ons Kerstnum- .er gekleurd en dus dongen 2 een heleboel kinderen in de twee groepen naar één van de prijzen. De plaat was niet erg J moeilijk hè. al moest je vooral i bij de kerstboomversieringen J oppassen dat je niet over de l lijntjes kwam. Maar gelukkig hebben de meeste kinderen er goed hun best op gedaan en 2 was voor ons dan ook heel I moeilijk om de allermooiste platen uit te zoeken! Zoals jullie misschien nog 2 weten, waren er twee leeftijd- 5 groepen. Iedere groep heeft een 5 hoofdprijs van f 25, een twee- de prijs van f 10 en nog vier prijzen van f 5. We zullen jul- I lie geduld niet langer op de proef stellen, maar nu de na- men vermelden van de kinde- 2 die de prijzen hebben ge- 5 wonnen. In de eerste groep is de winnaar van de eerste prijs: s Keesje van der Kwaak, Petro- 2 j nella van Saksenstraat 35, Rijnsburg. Keesje is acht jaar. De tweede prijs is voor Irene I Schuilenburg (5 jaar), P. Flo- risstraat 220. Alphen aan den Rijn. De vier prijzen van vijf gulden zijn in de eerste groep Wim van der Kooij (6), s Franz Lisztlaan 2, Voorschoten; 1 Willy van de Bent, Engelse- j laan 16. Voorhout (7): Henk l Mos, Burggravenlaan 99, Lei- den en Jeannette Haasnoot, Meidoornstraat 22, Katwijk (8 jaar). De eerste prijs van de twee- 1 de groep gaat naar de tien- 2 jarige Anja Rijsdam, Meeu- wenlaan 9, Katwijk aan Zee. De 11-jarige Nellie Zweegman, l 5 Bilderdam 41, Leimuiden, gaat met de tweede prijs strijken, terwijl Jopie Huisman, Kamp- j laan 4, Hazerswoude (13); Gert J Eldering, Anemonenstraat 17, Rijnsburg (12); Jan van Eg- 1 mond, Varkevisserstraat 102, Katioijk aan Zee en Gerda Ho- gewoning, Hoogmadeseweg 62a, Leiderdorp (9 jaar) ieder een t prijs van f 5 krijgen. Alle winnaars hartelijk ge- feliciteerd en aan alle kinderen die deze keer geen prijs won- S 5 nen: doe een volgende keer l r weer flink je best en wie weet (Avertentie) Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Zn Atjehstraat 73 SCHOENHERSTELLERS TELEFOON 25668 Bonalrestraat 17 Bachstraat 318 (Van een onzer verslaggevers) DE IJSCLUB „Voorschoten" heeft een bijzonder mooie baan tussen huize Nieuw-Voordorp en de Vliet, daar zal iedere schaatsliefhebber het wel mee eens zijn. Vanmiddag nog zijn er nationale koppelwedstrijden verreden. Afgezien van een dergelijk evenement mag de baan zich in een grote belangstelling verheugen en ook organisatorisch loopt alles bijzonder gesmeerd. Eén probleem kostte dc negen bestuursleden echter steeds meer hoofdbrekens: het schoonhouden van de baan. Om daar iedere avond en soms nog wel meer keren per dag zo'n 12 tot 15 man voor te mobiliseren, die dan bovendien toch altijd nog een paar gulden per uur opstrijken, kijk, dat schept proble men. En hoe langer dit lieve winter tje duurt, hoe groter die baanruim- problemen worden. Dat moet toch anders kunnen, daéht één van de negen bestuursleden, dc heer S. P. Jongeneel (45) voor zijn vrienden „Siem" die in de School straat een rijwiel- en motorzaak drijft. En die gedachte Het hem niet meer los. Hij praatte er over met zijn monteurs: Paul Rol (28) en W. Le lieveld (18), die op hun beurt ook weer aan het denken werden gezet. Is cr met die oude motorfiets niets te versieren vroeg Piul op zeker ogenblik en wees naar een 200 cc-er van 1957. Dat werd het begin van „het" idee. Avonden zijn Jongeneel cn zün mannen aan het puzzelen ge weest en toen ze eenmaal wisten, dat het zou kunnen, viel er nog heel wat te sleutelen. De voorvork werd van de motorfiets afgehaald en het voor- frame werd zodanig verbouwd, dat er een van U-buls gemaakte twee tand aan kon worden bevestigd met een wijdte van 70 cm. Aan elke tand kwam een transportwagenwieltje en alles werd nauwkeurig gelagerd cn afgedicht. Op de drie versnellingen werden vertragingen aangebracht, er werd een sneeuwketting om het ach terwiel gelegd en ten slotte kwam aan de voorkant van de gemotoriseer de driewieler een gebogen en verstel bare sneeuwschuiver van 155 meter Het resultaat van dit alias? De heer P. de Hollander, die de sneeuwschui ver met een lekker gangetje berijdt, doet nu In één uur net zoveel als anders minstens 15 man. 't Is kinder spel geworden, dat baanruimen in Voorschoten cn het zal ons niet ver wonderen als menige andere ijsclub van nu af aan met jaloerse blikken in de richting van Voorschoten kijkt. Foto: op de sneeuwruimer de heer De Hollander en staande de heer Jongeneel. Kloof tussen ethiek en wetenschap 3P uitnodiging van de contactcommissie „Kinderbescherming Leiden en omstreken" sprak prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam in de Lidwinaschool aan de Lammenschansweg over „De mens in het ethische vacuum". Hieronder zei prof. Van Niftrik te verstaan, dat de moderne mens niet goed meer weet wat hij doen moet en wat het juiste handelen is. ling", die hem de weg wees en die hem op alle vragen antwoord gaf. Zodra dc echter ging duscussiënen 1 is een tijd geweest, dat de mens geen ethische onzekerheid kende. Hij had toen een „platonische overkoepe- binnenkort geheel elek- prof. dr. D. J. Kuenen liet al met m'n neus op de tempera- den bedragen. Er is toen op hoog tronisch uitgevoerd", mij een paar weken geleden in tuurregeling gedrukt, die hier niveau een heel gevecht geleverd het toen door minister Cals ge- dan tevens klimaatregeling in- omdat het er bij sommigen niet SENDER instemmend geknik van opende zoölogische laboratorium houdt en ik kan het beslist geen direct inwilde, dat met één koel- de heer Heemskerk vervolg aan de Kaiserstraat te Leiden de verdienste van mijzelf vinden als machine acht cellen konden wor- de de heer Duk: „Eerlijkheids- „dukostaat-kamer" zien, waar in ik er dan iets van afweet", zei de den geregeld, waardoor de kosten halve moet ik toegeven, dat er een achttal cellen de temperatuur tot op enkele tienden graden nauwkeurig kan worden geregeld, terwijl men in deze cellen ook de andere klimatologische om standigheden (vochtigheid en luchtverversing) zodanig in de hand heeft, dat bepaalde insek- tensoorten er zich best in thuis voelen tot vreugde der oecologi- sche afdeling, die zich met het gedrag der dieren bezig houdt. Prof. Kuenen vertelde mij ook met kennelijke trots waar die naam dukostaatvandaan komt. Onze technicus Duk heeft deze mooie vinding op zijn naam staan", zei hij. Deze week is het me gelukt die technicus aan het praten te krij gen. Het is de instrumentmaker W. Duk (56). een zeer bescheiden grijze man met een bril en een vastberaden kop. Hij is chef van de werkplaats van het laborato rium en sinds 1935 heeft hij het personeel van die werkplaats zien groeien van één man (hij zelf) tot 9 man. de volontairs in begrepen. De heer Duk vindt het eigenlijk maar een vrij vervelen de zaak. dat zijn naam voorgoed is verbonden aan de befaamde serie-thermostaat van het labo ratorium. „We werken hier in een heel prettig team-verband", zo lichtte hij zijn aversie tegen het begrip dukostaattoe „en al lemaal krijgen we op z'n tijd wel kennis. „Op eens een paar slimme ideetjes". heer Duk. die in de loop der ja- tot een achtste van de normale landelijk nogal wat belangstelling steeds meer overtuigd raakte werden gereduceerd. Ten slotte voor onze serie-thermostaat be de beperktheid van zijn eigen werd ons ontwerp aangenomen staat en dat ik er ook één voor het Proefstation in Aalsmeer en voor de Amsterdamse universiteit heb geconstrueerd. Zoals u weet, is er een vrije wetenschappelijke uitwisseling zodat er geen oc trooien of zo aan te pas komen. Van die uitwisseling profiteren wij op onze beurt ook meer dan Weet u wat ontzettend belang- jjs rijk is bij de apparaten, die wij maken? De bedrijfszekerheid! Enorme kapitalen aan geld en wetenschappelijk werk kunnen verloren gaan als een of andere tmachine uitvalt. En weet u wat wijzelf als technici zo vreemd vinden? Iedereen vraat almaar over de door ons ontworpen serie- thermostaat maar wij voor ons hebben heel wat meer grijze ha ren gekregen van de histo-foto- meter. die we hier ook hebben ge maakt". Terwijl we nog wat keuvelden over de padvinderij, in welke or ganisatie de heer Duk van jong ste leidertje bij de zeeverkennerij was opgeklommen tot lid van het hoofdbestuur nu heeft hij daar geen zitting meer in troonden hij en de heer Heemskerk me mee naar de duko-staat. die aanleiding was tot dit gesprek, en naar de histo-fotometer, een groot appa raat met veel knoppen en con- u - trolelampjes, waar ik maar heel moet ik draven om een beetje bij staat malcen, Eini Ig54 gin;i het welnlg Wat is een dukostaat? Prof. dr. D. K. Kuenen van het zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat zou u dat het beste kunnen ver- c tellen en ik kan u verzekeren, dat hij dat heel enthousiast zou doen want de wetenschappelijke staf is erg blij met dit vernuftige appa- raat, dat voor acht verschillende temperaturen en klimaten zorgt. Ook elders in het land bestaat er veel belangstelling voor. Des- ondanks vindt de Leidse instrumentmaker W. Duk (met bril, links op dc foto) het maar een vrij vervelende zaak, dat het apparaat J naar hem is genoemd. Daarom wilde hij ook niet op dc foto zonder zijn naaste medewerker, dc heer A. L. C. Heemskerk. handen en voeten en konden we de serie-thermo- beslist niet alleen met mij te blijven in m'n vak. En wat die serie-thermostaat betreft. van begreep ondanks de praten. Zijn naaste medewerker D^°"ffqUent W"9erde en plaatsvervanger, de heer A. L. C. Heemskerk (30) moest er per se bij zijn. Opdat die ook het zij ne kon zeggen en misschien zat hij er ook wel een beetje bij als toegewijde uiteenzettingen van de heer Heemskerk. Onder meer rafelt dit apparaat het licht in de apparaat draaien in het oude ge bouw en we boften erbij, dat de zaak moesten slopen in pc.- naam te gebruiken, d,e band mct de nieuwbouw WaM verseh,tiende kleuren men krijgt bij proto-typen zelden fbectrum^mteenen met die kleu- gelegenheid ze na enige jaren be- drijf ook inwendig te controleren. dingen, die vast stonden, begonnen de zekerheden te wankelen. En de rust cn de zekerheid die de vroegere mens ken de omdat hij niet zelf zijn gedrag be hoefde te bepalen 't was immers al voor hem bepaald verdwenen. Deze aantasting der waarden gaat door tot in de meest conservatieve groeperingen. Ter verklaring van het ethische va cuum stond prof. Van Niftrik bij enike- le grote figuren uit het verleden stil. Als eerste noemde hij Descartes, bij wie de vernieuwing eigenlijk begon en die door zijn boëk ..Discours de la méthode" de wetenschap losmaakte van religie en zedelijkheid. Van dat oeenblik af was er een kloof tussen ethiek en weten- De aanval op de ethiek kwam ook van godsdienstige zijde cn in dit ver band ging spreker nader in op de in vloed van Kierkegaard. Verder schonk hij aandacht aan Karl Marx, die de re latie tussen moraal en sociaal-economi sche positie leerde, Dan was Nietzsche er. die slechts tweeërlei moraal onder scheidde: die der lieren cn die der slaven. Ten slotte noemde prof. Van Niftrik Freuri d e leerde, dat de mens een door driften bezeten wezen is, ge leid door lust-p*inclpcs. In beweging Hoe staan wij als moderne mens nu tegenover de hedendaagse ethische on zekerheid?. vroeg gpr. z'ch af. Hij wilde twee uitersten noemen: Sartre en Aden auer en merkte op, dat wat Santre zegt (..Hoera, h^t oude lig in elkaar, we kunnen een nieuwe ethiek gaan opbouwen") de weerspiegeling is van w'» velen denken Er is thans nog wel vaak een half slachtig conservatisme te constateren op het terrein der ethiek maar dit deugt niet aangezien het slechts wordt geleid door de vorm. door wat ..men" van iets zou kunnen zeggen of denken. Prof. Van Niftrik gebruikte voor de oude ethiek het beeld van neerdalende duiven, die m ieders ieven verschijnen. Elk mens Immers heeft van nature he4 besef, dat hij het goed* moet doen en het kwade moet laten. Nooit moet worden vergeten, dat ook de ethiek voortdurend in beweging is inplaats van een vaslstaanae grootheid te z(jn, zoals vaak ten onrechte wordt verondersteld. Do ethiek ls aan histori sche veranderingen onderhevig en daar mee moet voortdurend rekening worden gehouden. De 'nens moet dc ethische traditie reproduceren op zün eigen tüd en dit kan onder meer gebeuren door „micro-moralen" te ontwikkelen voor bepaalde levensterreinen. De avond stond onder leiding van de ;er A. J D. van Oosten. Na de pauze ^antwoordde prof. Van Niftrik nog een aantal vragen. buiten hem om toch werkelijk niet zomaar aan de vinding is ge geven. ren van het licht kunnen dan al lerlei metingen worden verricht. „Het principe is trouwens niet d.w.z. hoe alle materialen en af- qetuige. Want de heer Duk zou nieuw", voegde hij er aan toe. dichtingen zich hebben gehouden, zichzelf, zoals hij zei. een walge- „Tien jaar geleden kregen we de Daardoor konden we ons appa- lijke figuur vinden als hij zich op opdracht ervoor en we hebben er raat ook nog wat verbeteren. Zo de borst ging slaan. een jaar over gedaan voordat we wordt de vochtregeling in de cel- (Advertentie) PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Nieuwe clubs Typen Steno in 4 talen Duits Frans Neaerlands Convers. - corresp. Handelskennis Engels

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3