JANUARI was slecht voor de kerken Geen nieuwe industrieën in Randstad vestigen Toneelgeschil luidt j|HUI|l S.S.R.- congres in Jubilea BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Telegram aan minister over salarisregeling 2 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 Residudoor uniebestuur afgewezen (Van onre onderw(jaredactle) De Societas Studiosorum Refor- matorum (S.S.R.) staan voor een landelijk congres (1214 febr.) dat bijzonder moeilijk schijnt te worden. In de eerste plaats ligt er de aanvrage van de van S.S.R.- Delft afgescheiden vereniging C.S.R. om lid te worden. Maar welhaast evenveel spanningen zijn opgeroepen door het feit dat het Uniebestuur de voorstelling van de toneelgroep uit Groningen „En Ronde" eenvoudig heeft geschrapt, maar de S.S.R.-afdeling op eigen gezag toch het afgekeurde spel „Residu" op de planken gaat bren gen. Het Is een jaarlijkse traditie dat het congres van deze gereformeerde studen tenverenigingen wordt besloten met een (toneelopvoering. De Groninger groep I wilde zich dit jaar wagen aan een expe riment. De groep had contact gekregen jmet de regisseur Jef van der Heyden j die juist begonnen was aan een nieuw toneelstuk, getiteld „Residu". Hij stem de er in toe Groningen het recht van de première te geven. I Toen het Uniebestuur evenwel de tekst 'van dit stuk ln handen kreeg, kwam dit tot de conclusie dat het stuk „een slap aftreksel van een christelijke boodschap tot moraal heeft met In verschillende scènes smakeloze hemellnkljkjes". zoals de unlepraeses, G. Karaten. In het Jong ste nummer van het maandblad van S.S.R.„Llbertas ex Verltate" schrijft. Het bestuur vond het stuk niet verant- oord. De unie congrescommissie werd opgedragen de voorbereidingen van de opvoering te doen staken en met de schrijver een financiële regeling te tref fen. Afgewezen Smallenbroek in Zeeland B. Roolvink leidt A.R.-lijst in R'dam en Dordt merverkiezingen: "mr. B. VV. Biesheuvel werd aangewezen als anti-revolutionaire lijsttrekker in de Kamerkieskringen van Arnhem, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam. LeUlcn en Den Bosch, De staatssecretaris van sociale zaken volksgezondheid, de heer B. Rooi- •wezen als lijsttrekker ln ingen Friesland, Over ijssel, naariem, Den Helder, Rotterdam, Dordrecht en Limburg. De heer J. Smallenbroek tenslotte werd aangewezen in de kieskringen Groningen, Drente, Den Haag, Zeeland Griekse staking bij onderwijs in derde week De Griekse ondcrwijzersstaking waar mee meer dan 30.000 onderwijzers en le raren betrokken zijn, is haar derde week ingegaan, De stakers noeh de regering schijnen bereid tot toegeven. De stakers vragen hogere lonen. Het lager en middelbaar onderwijs van 1.1 miljoen leerlingen staat geheel stil. De regering noemt de staking ongrond wettig. De leraren vragen een verhoging van hun basissalaris met 1.000 drachme (120 gulden per maand). De gemiddelde salarissen zijn nu 3.500 drachme (420 gul den). De onderwijzers vragen 700 drach me <84 gulden) per maand meer. De ge middelde onderwijzers salarissen bedra gen 3.000 drachme (360 gulden). Van der Heyden kreeg deze week dubbele bekendheid door zijn kenne lijk volkomen mislukte film „Fietsen naar de maan", die vernietigende verskritieken heeft gekregen en na een week geheel uit de roulatie is ge nomen, hoewel hij 250.000 gulden heeft gekost. Met „Residu" schijnt Van der Heyden dus een al evenmin gelukkige greep te hebben gedaan. Maar Groningen ging niet op de eis van het uniebestuur in. De Groninger afdeling V.E.R.A. bes'oot het stuk on der eigen verantwoordelijkheid toch op te voeren. Daarop besloot het uniebe stuur het congres onmiddellijk na de laatste bijeenkomst op donderdag om 5 uur te sluiten. Aftreksel In „Residu" wordt ln comediestijl een probleem aan de orde gesteld, volgens de praeses van het uniebestuur. van goed te moeten leven onder een dreiging van een ingreep door een hemels ge richt. „Daarbij wordt niet geschroomd beelden in tegenstelling met de bijbel- Eegevens, waaraan ze kennelijk ont- ;end zijn. te hanteren. Anders dan bijvoorbeeld Calligula van Camus is dit toneelstuk gegoten in een christelijke laar het suggereert uit- moraal. die in het licht van het bijbels evangelie dermate armzalig is, dat de opvoering hiervan een testimonium paupertatis zou zijn van wat binnen de S.S.R gelden mag als gerechtvaardigde indringende pro blematiek." Maar ook dit vernietigende oordeel van de heer Karsten heeft Gro ningen niet van inzicht doen verande- De kern en het hoogtepunt van dit congres, in zoverre het naar buiten treedt, zal dus komen te liggen bij de twee referaten die worden gehouden. Prof. dr. H. Dooyeweerd en prof mr. dr. C. A. van Peursen zullen en naar alle waarschijnlijkheid allerminst eens luidend het thema „Christelijk-wijs- gerige anthropologic" iijleiden. Er was op de eerste zondag in januari driekoningen een do minee die als onderwerp voor zijn preek opgaf ,JDe ontnuchtering van januari". De bedoeling daar van was voor iedereen duidelijk: in de kersttijd komt heel de kerk overeind. Al wie nog een band aan het christelijk geloof heeft, zij het nog zulk een dunne band, wil op het geboortefeest van Christus meezingen in het koor der miljoe nen. Veler persoonlijk geloof krijgt een nieuwe injectie, en hoogge stemd sluit men het jaar af. Maar dan volgt op de warmte van eind december de kilte van januari. Een maand die niet om woorden doch om daden vraagt. En dan blijkt dat opgebloeide ge loof slechts een kasplantje te zijn geweest, dat, aan de vrieskou blootgesteld, weldra verstijfd en werkeloos is. Januari is voor de kerken t maakt. En soms blijft zelfs het kerkge bouw gesloten. Het K.N.M.I. In De Bilt pleegt maan delijks overzichten te geven van de temperaturen in vergelijking met vori ge jaren. Januari is in 1063 kouder ge- weest dan vele jaren ervoor. In de kerk kennen wij dergelijke sta- tistieken-op-lange-termijn niet. Maar ook zonder dat het geturfd werd, kun nen we wel vaststellen, dat de maand januari 1963 op het punt van de kerk- 5ang een laagterecord heeft gehaald, at wellicht nimmer tevoren bereikt is. LAAGTERECORD Alle zondagen waren slecht. De beste zondag 27 januari was naar schat ting (we beschikken nog niet over eer landelijke peiling) vijftig procent bene den het gemiddelde op die zondag in an dere jaren. Dieptepunt voor kerkgang en offervaardigheid (Va verslaggevers) Voor mensen die kwaliteit verlangen f TJNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM Conclusie anti-revolutionair rapport Alleen buiten de Iin veroanu mei ue ocvoiMnga* 7 7 9? dichtheid in de Randstad moet KVltlSChe ZOllSS de overheid enkele kritische zones" afbakenen en aan de ge- (Van onze parlementsredactie) meenten in die zones aanwijzin- gen geven, die ertoe moeten Ifj'ifer, voor deze bestemmingen behou den, dat nieuwe bedrijven, die den blijven. voor de economische toekomst van de Randstad niet van wezen-I RECREAIIL lijke betekenii zijn, door de ge-j m v,„ de v«ii- meentebesturen niet worden ge- ging8Vrijheid in het Westen bepleit het zich op economir~u essentiële industrieterreinen vestigen. Dit is een van de con clusies van het rapport. ,,De on gelijkmatige bevolkingsspreiding in Nederland als politiek pro bleem". dat is opgesteld door een commissie van het College van Advies van de Anti-revolutionaire Party. De commiSSiei die het rapport heeft A I- rrtnes noemt het anti- samengesteld, stelt zich daarbij uit- Als kr,t,*^e zo h t umondge- drukke'ijk op het standpunt, dat het niet revolutionaire rapport net de taak van de overheid is. naar een bied en de directe omgeving economisch-optimale of een sociaal- Noordzeekanaal (inclusief Amster- wrijVjngSioze samenleving te 6treveo. Het iS haar taak, ervoor te waken, dat zowel in economisch als m sociaal op zicht de eigen roeping van haar onder danen in de verschillende samenle vingsverbanden (o.a. gezin, onderne ming) tot haar recht kan komen. Dit geldt ook bij het opvangen van de ge volgen van de ongelijkmatige spreiding de bevolking over ons land. land- het Westen naar se..,.» hun produktieve waarde, specifieke maatregelen tegen de steeds voortgaande lucht- en waterverontreini ging, een gezonde sociale aanpassing de naar de stad gemigreerde plattelandsbewoners, overplaatsing van een aantal rijksdiensten uit het Westen naar overig Nederland en afschaffing van de gemeenteclassificatie. dam), het gebied van f' ?1*™' Maas en omstreken (inclusief Rot terdam) en de Haagse agglomeratie. Bedoeling van de suggetur j - dat terreinen, die voor de economische toekomst van de Randstad t'an fun damenteel belang zijn. zoals bijv. terreinen, gelegen aan diep vaarwa- (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT TOGAL HELPT Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT schonken. Ook de noden van de i.g. pro- bioemgebieden worden aan de orde ge steld. Een aantal reeds bestaande over- he'dsmaatregelen, die deze gebieden ter goede komen, wordt toegejuicht. In over weging wordt gegeven, voor de tuin bouw ln de probleemgebieden een soort gelijk premie- en subsidiebeleid in te stellen als thans voor de industrievesti ging geldt. Afgewezen wordt elk overheidsbeleid, dat de teruggang van de bevolking van NED. HERV. KERK ie kleinste platlelandsdorpen kunstma- Beroepen te Hilversum 'vac, W. Wil- tig wil keren De overheid dient de plat- lemoe) G Wassenaar te Ha.derw(jk. telaodlbevolking te steunen in haar Hor oo pin nut vork PROBLEEMGEBIEDEN zelfstandige heroriëntering naar nieuwe levensvormen, waarbij het besloten ka rakter van de dorpen door een meer open karakter wordt vervangen. Het rapport, dat uitstekend is verzorgd en aantrekkelijk geïllustreerd, werd uit gegeven door J. B. van den Brink ic Co te Zutphen. DS. J. C. SCHRöDER, J. EZN, emeritus predikant der evangelische lutherse gemeente te Nijmegen heeft op 1 fe bruari de dag herdacht waarop WJ 60 jaar geleden te Culemborg het pre- dikambt aanvaardde. Ds. Schroder, geboren in 1877, werd ln 1903 in zi'n eerste gemeente Kuilen burg bevestigd. In 1908 vertrok WJ naar Nijmegen en diende die gemeen te tot hij in 1915 benoemd werd tot >red-kant directeur van de Lutherse taat. Hij is thaivs woonachtig in Voor burg. DS. C. M. LUTEYN, emeritus predikant van de hervormde gemeente te Gro ningen, hoopt 3 februari de dag te her denken. waarop hij 45 jaar geleden te Heinenoord het predikambt aanvaard de. Ds. Luteyn werd in 1917 kandi daat in Overijssel; hij diende achter een volsens de gemeenten te Heinen oord. Rijnsburg en Apeldoorn. In 1932 deed hij te Groningen intrede. Ds. Luteyn heeft zich op .velerlei ge bied bewogen. HM maakte deel uit van het breed moderamen van de Generale Synode, was lid van de commissie van opzicht van de synode, lid v.h. cura torium van ..Kerk en Wereld" te Drie bergen en voorzitter van het hoofdbe- Er Is namelijk een zekere stabiliteit op dit punt. De maanden december en maart/april staan het hoogst genoteerd wat de kerkgang betreft. De nadering van het kerstfeest geeft altijd een stij ging in het bezoek aan de zondagse diensten. In januari zakt het prompt weer af tot het eind van die maand. Dan gaat de lijn langzaam in opwaart se richting, om ineens een spits te be reiken in de lijdensweken. Na Pasen blijft er tot Pinksteren een redelijke hoogte, doch de weken na het Pinksterfeest geven een sterke daling te zien. Er komt pas verbetering in sep tember, hoewel traag en daarna gaat het soms hortend en stotend door totdat de lijn in de Adventsweken weer omhoog bU gt OUD EN NIEUW Wanneer we deze keer het begin van het kerkelijk jaar dus de ste Adventszondag als startpunt nemendan mag ook nu van een stij gende lijn gesproken worden. Aan rits kwam de Kerstnachtdienst, ..aast overal veel mensen trok. Zeer opmerkelijk want het was een uiterst koude nacht. Toch verlieten velen hun warme woning om naar het Huis des Heren te gaan. Op Eer6te Kerstdag was het kerkbe zoek haast over de hele linie minder dan normaal op Kerstmis. Er warer wel voile kerken, maar over het alge meen bereikte men zelden het peil var de Kerstnachtdienst. Oudejaarsavond gaf een slecht besluit. Duizenden mensen die an ders nooit oversloegen, kwamen nu niet bij hun kachel vandaan. Een bewijs daarvan levert de in januari in vele kerkbodes opgeworpen vraag of het wel zin heeft de oudejaars- dienst in zoveel kerken te handha- Deze dienst had voor de jeugd steeds weinig aantrekkelijks, maar ook oude ren laten nu verstek gaan. En de ge legenheidskerkgangers (eenmaal per jaar voor het goede slot) zitten tegen woordig in de Kerstnachtdienst. Nieuwjaarsdag behoort vanouds tot dagen met een minimale kerkgang. Overal waar men normaal dienst hield, waren er minder mensen. Op plaatsen, waar men een korte dienst met begroe- tinRssamenkomst hield, viel de opkomst e. hoewel er in vergelijking met 1962 een teruggang te bespeuren was. Alweer: in menige kerkbode, is de vraag gesteld of de kerk op nieuwjaar niet beter gesloten kan blijven. ZWARTE ZONDAG Alle zondagen in januari waren Icurstellend, maar het ergst van werd zondag 20 januari. Aan de hand gegevens, verkregen uit alle delen het land, zijn er op die zondag minstens honderddertig protestantse kerken gesloten gebleven. In de meeste gevallen was het een plotselinge sluiting. Sneeuwbarricades maakten op het platteland tientallen kerkgebouwen onbereikbaar. En als ge volg van het te harde stoken in de voor afgaande weken, is menige kerkelijke verwarmingsketel bezweken, zodat de dienst plotseling afgelast moest worden. Dan waren er met het oog op de koude diverse grotestadskerken ge sloten, die niet of onvoldoende ver warmd kunnen worden; zoals de Grote kerk te Deventer en de Buur kerk te Utrecht. Niet meegerekend zijn de kerkge bouwen meest tn dorpen die gesloten bleven, maar waar men dienst hield in de consistoriekamer. „Ik preek liever in een goed ver warmd vertrek waar men zonder hinder kan luisteren, dan in een kille kerk voor een kleumend gehoor", zei een dominee die al zijn diensten januari in de consistoriekamer had gehouden. Dat wil echter zeggen: voor een be perkt gehoor. Zo was het overal op 20 januari. Kerken die anders geheel ge vuld zijn, waren nu maar matig bezet. Deze zondag was ongetwijfeld kam pioen op het gebied van de slechte kerkgang. Waarschijnlijk moet mei tien jaar terug gaan om een evei slechte zondag te vinden, en wel d< rampzondag, 1 februari 1953. Ook toei kon er door force majeure in tientallei kerken geen dienst zijn. Denk maar aai «le rampgebieden. Daar staat tegen dat op vele andere plaatsen de kerken vol liepen voor bidstonden. Zo dat, als we het kerkbezoek van 1 fe bruari 1953 met 20 januari 1963 konder •ergelljken, de rampzondag nog gunsti- _er was dan de zwarte zondag van y— leden week. MILJOENEN SCHADE Velen, die in de Kerstnacht de koude trotseerden, bleven op 20 januari dom weg thuis, ook al hadden zij een ver warmde kerk in hun eigen straat staan. Op zulke zondagen blijkt wat het geloof de Christenen waard is! „De vraag hoe het buiten gesteld is, zal wel samen hangen met de vraag hoe het van bin- ;n gesteld is", merkte een dominee op. Januari was een slechte maand voor de kerken. Allereerst geestelijk. Maar ook financieel. Elke raming over de op brengst van collecten is veel en veel te hoog gebleven. En men stelt, gezien de ervaring van andere jaren, zijn ver ichtingen in januari niet eens hoog! Allerlei kerkelijke arbeid, die moet drijven op collectenloopt gevaar ernstig financieel beknot te worden. Want één slechte zondag is in te halen. Maar vier slechte zondagen loop je heel moeilijk De vorst heeft miljoenen schade aangericht op allerlei terrein. He laas, óók in de kerk. De diaco nieën hebben in dit barre getij véél meer moeten uitgeven en véél minder ontvangen. Om van andere taken te zwijgen. En omdat het kerkbezoek allerwege daling ver toont, lijkt de mogelijkheid niet groot dat dit verlies verderop in het jaar wordt vergoed. Zenuwzwakte, door dr. J. Voorhoeve. 6e druk. Uitgave La ttlvlère en Voor hoeve, Zwolle. Een nuttig en praktisch boekje over het veel voorkomende verschijnsel van zenuwzwakte. Het bevat vele wenken die wanneer ze worden opgevolgd heilzaam zullen werken. voorzitter van do chr. h.b.s. en president-curator van het gemeen telijk gymnasium Ook gaf hij in Apeldoorn de stoot tot de oprichting _l de Vereniging voor Zlekenverpl g;ng en stichtte er het gebouw ,,Llc en Le> - en een nieuwe christelijke school. Bü de wedstrijden die voorafgingen aan de start van de Zesdaagse van Mi laan heeft de Amsterdammer Peter Post donderdagavond een achtervolgingswed strijd over vier kilometer gewonnen van de Deen Eugen. Post zegevierde in 4 min 52.6 sec (gem. snelheid 49,214 km). Hij liet de Deen ongeveer veertig moter ach ter zich. „Kind," zegt Jezus tot de verlamde die door zijn vier vrien den vin een gat in het dak voor de voeten van de Heiland is neergelaten, „uw zonden zijn u vergeven." Het klinkt tegen woordig in Nederland een beetje eigenaardig om iemand met „kind" aan te spreken, vooral als het een volwassen man be treft. En toch is dat de letterlijke vertaling van het Griekse woord dat Marcus gebruikt. Het was in die bijbelse dagen een vrij veel gebruikt woord. Het had veel meer diepgang dan ons woord: „Mijnheer"wat zo koud klinkt. Er lag een vriendelijke toon in, een bescher mende klank. En dat is juist het opmerkelijke. Hier komt een zondig mens tot Jezus. En de Heiland kijkt hem niet bars, maar vriendelijk aan. De Heer zegt niet: Zie je nu wel, eigen schuld dat het zo ver met je gekomen is. Er komt geen veroordelend woord over Zijn lippen. Alleen maar een woord, waaruit blijkt dat Chris tus begaan is met het lot van deze man. Is dat niet een troost? Zo mooi is ons leven toch ook niet? Soms gebeuren er dingen die ons zo dwars zitten dat we niet eens kunnen bidden, niet naar de kerk durven gaan, niet aan het avondmaal durven deelnemen. Dan denken we: Ik. ben niet goed genoeg. En Christus antwoordt: „U bent nooit goed ge noeg. Ik ben goed genoeg. Ik wil u vergeven." Werkers in Kinderbescherming: Uniformiteit noodzakelijk De Nederlandse Vereniging van Werkers in de Kinderbescher-, ming, heeft tijdens haar algemene ledenvergadering te Zeist, haar grote ongerustheid uitgesproken over de huidige gang van zaken bij de salariëring der pedagogische medewerkers in de inrichtingen. Advertentie) kOSRAM In Amsterdam is aan de Gemeen telijke Universiteit een van de firmanten van Vroom en Drees- viann, de heer A.C.R. Dreesmann, gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen. Hij verdedigde een proefschrift ge titeld „Evolutie en expansie: een onderzoek naar cle samenhang van vorm, functie en prijspoli tiek irl de detailhandel, inzon derheid bij het grootbedrijf." Na afloop van de plechtigheid kon prof. dr. J. F. Haccoü hem feli citeren met het feit dat hij zijn titel zelfs cum laude had weten te verwerven. Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever Zij heeft zich in een telegram tot de Minister van Justitie gericht. In het adrea aan de Minister van Ju stitie stelt de vereniging dat een verho ging der salarissen met 6% procent over H|~ en een voorschot van 2 procent over .in afwachting van het definitieve percentage, noodzakelijk is wil de kin derbescherming niet opnieuw achterge- raken bij de algemene situatie. De vereniging zegt verder dat het haar absoluut onaanvaardbaar voor komt dat de salariëring der medewer kers afhankelijk gesteld wordt van de financiële middelen, waarover de in richtingen kunnen beschikken. De vereniging vraagt de minister de rondslagen van het zogenaamde rapport laeck, handelend over de salariëring an pedagogische medewerkers, te her zien op basis van de trend bij het be drijfsleven, welke ook voor de rijksamb tenaren van toepassing is. De salarissen der pedagogische mede werkers zijn veelal een „sluitpost op de begroting". De inrichtingen betalen wat ze kunnen missen. Naarmate het speci fieke beroep dezer medewerkers zich duidelijker ging aftekenen, ontstond de behoefte aan opleiding en training. De eisen werden hoger, maar de compen satie, in salaris en tijd bleven achter, aldus de Vereniging van Werkers in de Kinderbescherming. Thans, ruim 15 maanden na het, door een commissie van de nationale fede ratie van kinderbescherming opgestelde, rapport Haeck, is nog steeds niet be kend hoe de minister tegenover dit rap port staat. Er is, volgens de Vereniging van Werkers in de Kinderbescherming, een grote onduidelijkheid in het salaris- beleid te constateren. Vanuit beleids standpunt acht ze deze gang van zaken, gebrek aan uniformiteit en zekerheid, noodlottig voor het geheel der kinderbe scherming. Boek van ds. Telder veroordeeld De particuliere synode van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) in Brabant, Limburg en Zeeland heeft het boek van de Bredase (nu emeritus) pre dikant ds. B. Telder veroordeeld. De eenheid in de leer wordt er door ver broken. Ds, Telder schreef over „Ster ven en dan..,?" Ook de kerkeraad van Breda die steeds zijn vroegere predi kant heeft verdedigd viel onder het oor deel. Predikant en kerkeraad worden gemaand „haastig weer te keren tot het onderwijs en de troost van het Woord Gods." Vooral werden bezwaren ingebracht tegen het feit dat deze predikant in zijn boek spreekt van een tussentoestand tus sen dood en opstanding. Door de kerke raden van Bedum cn Hoogeveen werden indertijd bezwaren bij de kerkeraad in gebracht. Toen Breda er niet op inging, werd de classis waartoe de kerk van Breda behoort ingeschakeld Nog niet evreden met de uitspraak van deze classis werd de particuliere synode om sen uitspraak gevraagd. In de uitspraak wordt van ds. Telder en de kerkeraad van Breda geëist dat zij hun leedwezen betuigen over het feit dat ds. Telder zijn ..afwijkende menin gen" heeft vertolkt in een boek en niet leeft voorgelegd aan de kerkelijke ver gaderingen. Dit leedwezen zal schrif telijk moeten worden ingediend bij de volgende particuliere synode. Wat er gaat gebeuren als zowel deze predikant als de kerkeraad dit weigeren is nog niet bekend. Naar alle waar schijnlijkheid zullen zij beroep aanteke nen bij de generale synode, die dan de ze kwestie op hoog niveau moet be handelen. Luister nu eens goed naar me, poes", zei ik. Dat sloeg eigenlijk nergens op, want poes is een volwassen kater met een serieuze naam. Maar ik had aan die naam nooit kunnen wennen en dus volhardde ik met hem domweg poes te noe men. Tot ergernis van Jozef want zo heet hij en van de kinderen. Eigenlijk hield tk met van Jozef, hoewel ik hem altijd trouw zijn natje en droogje had gegeven. Omgekeerd hield hij ook niet echt van mij. omdat hij maar niet be grijpen kon dat ik zijn gefleem langs mijn be nen eng vond. Maar nu ik tegen hem zei, dat hij eens goed naar me luisteren moest, bleek hij toch voor rede vatbaar en ging zij het niet van harte op de vensterbank zitten. „Ik luister", zei hij. „Wil. dat is fijn. Ik weet dat je verliefd bent op de lapjeskat van hiernaast, maar van een ro mance kan dit jaar echt niets komen. Je moet je liefde maar sublimeren". „Zo. Was er nog meer?" Zijn snorharen tril den van opkomende drift. „Doe nu niet direct zo vervelend. Je weet toch dat er nare dingen zijn gebeurd met die honds dolheid. Daarom mogen honden en poezen nog steeds niet los lopen". „En moet de lapjespoes dan dit jaar maar geen jongen krijgen? Dat is toch niet normaal?" ,£anik nou niet zo. Wou je soms liever dood geschoten worden? Je weet dat de brigadier het met plezier zal doen. Bovendien weet je ook dat we al f 15 boete hebben gehad omdat de hond hem piepte. Ik heb er genoeg van". De kater keek me aan of ik de lapjespoes was, flemerig en veroverend tegelijk. Jsaten we afspreken, dat als de brigadier jul- lo.&taug.els en lie bekeurt ik er zelf een tientje bijleg. Hè toe, ja? Je moest eens weten hoe ik me voel". ,Jstel je niet aan. Trouwens de lapjespoes mag ook niet naar buiten. Je bereikt dus niets als je toch de benen neemt, bedenk dat wel". Hij keek met verliefd-lodderige oaen naar bui ten en fluisterde innig: „O, lieve, lieve lapjespoes, waar ben je?" Toen sprong hij hooghartig van de vensterbank en sindsdien heerst er tussen hem en mij een koude oorlog. Om mij te treiteren doet hij over al kleine plasjes, die adembenemend stinken. En dan kan ik liters eau de cologne sprenkelen, hele bussen luchtverversingsmiddel leeg spuiten, het blijft stinken. Dan kan ik hem in de kelderkast opsluiten en uren de ramen open zetten, zodat we allemaal met de bloemen op onze neus lo pen, de stank blijft. De atmosfeer in ons huis wordt met de dag walgelijker en armoediger. Vandaag heb ik mij voor mijn kater vernederd door weer tegen hem te praten. ,£eg poes", begon ik timide. ,Jtiep je?" vroeg hij ongeïnteresseerd. ,Ja, ik riep. Dit kan zo niet langer". ,,'t Wordt een beetje benauwd hè?" zei hij cy nisch. „Ik ben het zat. Als jij niet ogenblikkelijk op houdt met dat bunzingachtige gedrag van je, laat ik je afmaken. Ben jij mal. Je bent ver liefd, nou en?! Dacht jij dat de liefde altijd maar een zaak was van hupfalderiere? Nee, de liefde vraagt soms zware offers en zelfverloochening". ,J»lens je bent niet wijs. Laat dit je gezegd zijn: bij katers is de liefde uitsluitend een zaak van hupfalderlere. Offers? Waanzinl" Hij blies venijnig. „Goed, goed", suste ik. „Maar ik heb toch niet bedacht dat je binnen moet blijven? Dan is het toch onredelijk, dat jij maar blaast en krabt en het hele huis hier vergiftigt van de stank. Zelfs die vervelende brigadier kan er eigenlijk niets aan doen; hij volgt ook maar orders op als hij schiet of bekeuringen uitdeelt". Hij begon zachtjes te snikken. Wie is er dan verantwoordelijk voor deze katonterende maatre gel?". vroeg hij verdrietig. „De minister van volksgezondheid natuurlijk". Zijn tranen verdwenen. Nog nooit heb ik een kat zo minachtend zien kijken. Zijn ogen glom men groen van haat toen hij zei: „De minister. En wat weet een minister van de liefde? Wat weet een minister van verlangen naar een lap jespoes?" „Ik vrees Jozef", om hem te troosten gebruik te ik zijn echte naam, „Ik vrees dat de minister er niets vanaf weet". En ik dacht erbij: bovendien vrees ik, dat de minister niet weet in hoeveel huizen van ons zin delijke vaderland het tegenwoordig stinkt MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2