Nieuwe Leidse Courant voor Landingsrechten K.L.M. in Djakarta de Commentaar Vliegtuigbotsing paniek in Ankara Geen vakantieverlenging in de textielindustrie r DE BILT? OFFICIËLE VERGUNNING VERSTREKT Men verwacht twee vluchten per week Nederlandse loodsen willen modelactie 78 DODEN, 99 GEWONDEN TO Zaterdag 2 februari 1963, 43ste jaargang Eli WAT zegt CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Zie Zondagsblad v._ f 2,80, p.Lw. 8,25 (Van een onzer verslaggevers) TVE KLM mag weer op Djakarta vliegen. Nadat in december 1957 de "■-7 dienst moest worden gestaakt is gisteren de officiële vergunning van de Indonesische regering afgekomen, waarin toestemming wordt gegeven op commerciële basis een dienst te onderhouden naar en via het vlieg veld Kemajoran. Getracht zal worden als begindatum 1 april aan te hou den. Hoe groot de frequentie zal zijn is niet bekendgemaakt, maar volgens eerder verspreide geruchten zou de dienst tweemaal per week worden ge vlogen. Het akkoord is het resultaat van langdurige besprekingen van dr. E van Konijnenburg (de vroegere onder directeur van de_ K.L.M., die enkele maanden geleden" zijn ontslag nam) met de Indonesische regering en de I ndonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda. Dr. Van Konijnenburg, die deze week is teruggekeerd zal in de „De Nederlandse Loods", vakvereniging waarin de overgrote meer derheid van onze loodsen is vertegenwoordigd, zal zijn leden advi seren tot een modelactie indien op 8 februari van het ministerie geen bevredigend antwoord op hun verzoek tot salarisverhoging is bin nengekomen. Twee jaar geleden hebben deze (Rijks)loodsen al salaris- voorstellen naar de minister gestuurd, maar tot heden is geen ant woord ontvangen. De salarissen, aldus „De Nederlandse Loods" lig gen vijftig procent lager dan die der Westeuropese collega's. Nieuws in een oogopslag De KLM mag weer op Djakarta gaan vliegen. Gisteren is de officiële vergunning van de Indo nesische regering afgeko men, waarin toestemming wordt gegeven, op com merciële basis een dienst te onderhouden naar en via het vliegveld Kema joran. Getracht zal wor den, als begindatum 1 april aan te houden. Hoe groot de frequentie zal zijn, is niet bekend ge maakt. Volgens eerder verspreide geruchten zou de dienst tweemaal per week worden gevlogen. Alle bijeenkomsten van de ministerraad van de EEG zullen gedurende een maand zoveel mogelijk worden uitgesteld. Zulks op verzoek van Neder land en België, die tijd willen winnen voor een nadere uitwerking van het standpunt van de vijf EEG-landen met betrek king tot de samenwer king met Engeland, buiten Frankrijk om. Boven het drukke za kencentrum van de Turkse hoofdstad Ankara zijn gisteren een Viscount- passagiersvliegtuig van de Middle East Airlines en een Dakota van de Turk se luchtmacht met elkaar in botsing gekomen en brandend in de stad neer gestort. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. In vele plaatsen in Zeeland en westelij k- Noordbrabant zijn gisteren de slachtoffers van de overstromingsramp in 1953 herdacht. In Zierikzee werd een zuil onthuld, waarop de namen van de gestorvenen staan ver meld. De werkgevers- en werknemersorganisaties in de textielindustrie heb ben gistermiddag overeen stemming bereikt over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst, die met terugwerkende kracht tot 1 januari zal ingaan. De werknemersvakbon den hebben hun eisen met betrekking tot de vakan tieverlenging laten vallen. Geheel Europa voelt opnieuw de gesel van de strenge winter. Dit week einde zal weer een van de koudste worden, vooral in Oost-Duitsland. Hoofdbestuursleden hebben zich dezer dagen in Rotterdam over de situatie be raden. Er is geen stakingsrecht; vandaar dat tot de modelactie is geadviseerd. (Voor vervolg zie pagina 11) tweede helft van deze maand t naar Indonesië gaan om het akkoord in alle details af te ronden. Onder meer zullen nog besprekingen moeiten worden gevoerd in verband met belangen van de Garoeda. Ook zullen nog maatregelen moeten worden ge troffen met betrekking tot het gene raal agentschap, de afhandeling var K.L.M.-vliegtuigen op Kemajoran et de frequentie. Sydney-lijn Hoewel de vergunning ook de toestem ming inhoudt om via Djakarta te vlie gen, dus om op Kemajoran tussenlan dingen te maken, zal de Sydney-dienst vooralsnog niet over de Indonesische luchthaven kunnen worden geleid. De start- en landingsbanen van hel vliegveld zijn namelijk nog niet bere kend op de zware DC-8. waarmee de K.L.M. naar Australië vliegt. De toe stellen kunnen er wel landen (omdat ze bij de landing niet volgeladen zijn met brandstof), maar niet opstijgen, althans niet voor grote trajecten als Djakarta Sydney (waarvoor volle tanks nodig Dit zou dus betekenen dat de K.L.M. Djakarta voorlopig alleen als eindstation zou kunnen gebruiken, bijvoorbeeld als aansluiting op de bestaande lijn naar Singapore Boven het drukke zakencentrum van de Turkse hoofdstad Ankara zijn gistermiddag een Viscount-pas- sagiersvliegtuig van de Middle East Airlines en een Dakota van de Turk se luchtmacht met elkaar in botsing gekomen en brandend in de stad neergestort. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Alle negentien inzit tenden van de twee toestellen, na melijk vijftien van de Viscount en vier van het Turkse militaire toe stel. verloren het leven. Bovendien kwamen op de grond nog eens 59 personen om het leven, terwijl er 99 werden gewond. Voor het leven van verscheidene van hen wordt gevreesd. De elf om het leven gekomen passa giers van de Viscount waren vijf Ame rikanen, onder wie een meisje, vier in woners van Saoedie-Arabië. een Japanse en een Libanese. Het toestel, dat van Kaïro via Ni cosia op Cyprus naar Ankara onderweg was. was nog maar enkele minuten vlie gen verwijderd van het vliegveld toen het ongeluk gebeurde. Paniek Op dat moment was bet druk in de zakenwijk Ulus. Op het Ulus-plein be vonden zich zeker duizend mensen, on der wie een groot aantal winkelende huisvrouwen. De paniek was groot toen plotseling met donderend geraas de brandende wrakstukken te pletter sloegen en dood en verderf zaaiden. De Viscount kwam terecht op een bankgebouw. Verscheide ne mensen die zich in het gebouw be vonden, kwamen om het leven. De bank en nog 36 winkels gingen in vlam men op. Zeven taxi's en vier jeeps vlo gen In brand. De romp van de Dakota kwam neer aan de voet van het oude kasteel van Ankara, 700 meter van het Ulus-plein. waar de rest van de Viscount zich in de grond boorde. Een deel van het mi litaire toestel kwam op een huis terecht waardoor vier mensen de dood vonden. De radio-telegrafist van de Dakota probeerde zich nog te redden door op dertig meter hoogte met zijn parachute uit het toestel te springen. Door de kor te afstand kon de parachute zich ech ter niet meer openen en sloeg hü te pletter. Onmiddellijk werd een grootscheep se hulpactie opgezet. Vrijwel alle am bulances en brandweerauto's rukten uit. Via radio-Ankara werden bloed donors opgeroepen, terwijl artsen wer den verzocht zich zo snel mogelijk bij de ziekenhuizen te melden. Personeel van het Amerikaanse ziekenhuis in Ankara hielp bij het bergen van de doden en gewonden. Uit de puinhopen van een enkel ge bouw werden tien verkoolde lijken ge borgen. De brandweer is tot in de avond bezig geweest met het blussen van de bran den, die op tal van plaatsen waren uit gebroken. Naar de oorzaak van het ongeluk, dat plaats had op geringe hoogte, wordt een onderzoek ingesteld. De directie van de Middle East Airlines heeft verklaard dat dit de eerste maal in haar 17-jarig be staan is dat passagiers van een harer vliegtuigen bij een ongeluk het leven verloren. De SycLney-liin zou de K.L.M dan voorlopig moeten blijven uitvoeren via Biak (twee routes: over de pool en Bangkok en Manilla). Dit ondanks het feit dat de maatschappij na de over dracht van Nieuw-Guinea een sterke daling van het aantal passagiers voor Biak te zien heeft gekregen. Een dienst op Sydney via Djakarta zou wél kunnen worden onderhouden met de DC-7c. die lichter is dan de DC-8 en geen moeilijkheden zou ondervinden van de startbanen. Deze mogelijkheid lijkt bij "dg K.L.M. echter niet te worden overwogen. Rendabel De Djakarta-liin is voor de K.L.M. altijd een van de meest rendabele lijnen geweest. Tot de dienst eind 1957 werd gestaakt, bracht zij per jaar 25 miljoen gulden op. Het verlies van deze lijn heeft de maatschappij dan ook als een ge voelige klap ondervonden. (Voor vervolg zie pagina 11) Klachtendienst bezorging 18—19 Binnenkort is de lancering te verwachten van de Amerikaanse commu nicatiesatelliet Syncom. De kunstmaan weegt 70 kg. Op de foto ziet men een technicus bezig met de montage van de Syncom. De zonne- spiegels voor de batterijen ontbreken hier nog. Akkoord over nieuwe c.a.o. (Van onze sociaal-economische redactie) DE werkgevers- en werknemersorganisaties in de textielindustrie hebben gistermiddag overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, die met terugwerkende kracht op 1 januari jl. zal ingaan. De drie werknemersvakbonden, die bij het beraad met de werk gevers waren betrokken, hebben tijdens het voortgezette overleg van gis teren hun eis met betrekking tot de vakantieverlenging laten vallen. Dit nu wordt in bedrijfsleven en vakbeweging van zeer grote betekenis geacht, daar immers in een drietal grote bedrijfstakken, te weten de metaalsector, de textielindustrie en het grafisch bedrijf, de gevraagde vakantiever lenging hét grote struikelblok in de onderhandelingen over de nieuwe cao's bleek te zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat nu ook andere vakorganisa ties op dit punt een „stap terug" zullen doen, althans voorlopig, daar de rkgevers in de metaalindustrie en het grafisch bedrijf evenmin van „wijken" willen weten. Hoewel de eis der werknemers tot vakantieverlenging in de textielindustrie dus op de onwrikbare houding der werk gevers is stukgelopen, niettemin konden nog belangrijke resultaten worden ge boekt, waarvan wij na afloop van vroe gere onderhandelingen reeds melding hebben gemaakt. Zo werd o.m. overeen stemming bereikt over een loonsver hoging van 2,7 percent, die neerkomt op vijf cent per uur (exclusief de a.o.w.- compensatie). Na afloop van het overleg werd meegedeeld, dat de punten van c eenkomst in de technische commissie nader zullen worden uitgewerkt. Wat de vakantieverlenging betreft eisten de werknemersorganisaties vankelijk een uitbreiding van het aantal vakantiedagen in 1963. Later werd gespro- over vakantieverlenging in 1964, van dan mogelijk een deel nog ten goede zou kunnen komen in 1963. Beide len werden door de werkgevers De brandende vliegtuigen, die gisteren boven Ankara tegen elkaar botsten, kwamen op de zakenwijken van de stad neer. Talloze winkels en kantoorge bouwen brandden uit. Er waren gisteravond al zestig doden te betreuren. worpen op grond van dezelfde overweging als ook in de metaalindustrie en in het grafisch bedrijf te berde is gebracht: het vraagstuk van vakantie-uitbreiding is een zaak, die eerst ter sprake dient te wor den gebracht in het overleg tussen rege ring en Stichting van de Arbeid. De werk gevers verlangen dus een uitspraak over de ruimte, die er op dit punt al of niet bestaat, gezien ook tegen de achtergrond van de vijfdaagse werkweek. Ook in het overleg van gisteren hebben de werkgevers geen enkele toezegging willen doen, zelfs niet ten aanzien van mogelijkheden in de toekomst. beeld, wanneer er toch nauwelijks vol doende produktief kon worden gewerkt). Deze overeenkomst, reeds vorig jaar bereikt, werd echter niet door het Col lege van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De kwestie zal nu zeer binnenkort aan de orde komen in de Stichting van de Ar beid, nadat de looncommissie van deze stichting een gedeeld advies heeft uitge> bracht. Andere sectoren Nu in de textielindustrie dus overeen stemming is bereikt en het vraagstuk der vakantieverlenging min of meer op de lange baan is geschoven, is de mogelijk heid groter geworden dat ook de werk nemersvakbonden in de metaalindustrie en in het grafisch bedrijf hun eisen met betrekking tot de vakantie voorlopig zul len intrekken, hoewel zij daaraan aan vankelijk hardnekkig wilden vasthouden. Zoals wij gisteren meldden, zal de Vak- raad voor de metaalindustrie het op 24 januari gestrande overleg aanstaande woensdagavond hervatten. 1\TORGEN WORDT in ons land in tal van kerken de inzameling gehouden voor het werelddiaconaat. Het is dan de eerste zondag in de f eb manmaand. Tien jaar geleden was die eerste zondag die van de ramp. Over heel velen is toen groot leed gekomen. Maar het is ook een gelegenheid geworden tot betoon van steun en offervaardigheid. Van alle kanten, ook uit verre landen, stroomde de sympathie toe. Morgen dan is het voor ons de zondag van het werelddiaconaat. Zoals toen in Neder land, is er vandaag nog in vele landen ellende waarin behoort te worden voor zien, smart die moet worden verzacht. Onze wereld is kleiner geworden. Wat eens ver was is nu nabij. Er is ook een grotere bekendheid met wat elders de situaties zijn. Er is voor ieder onzer een diepere betrokkenheid bij wat ginds de toestanden zijn. Het weten kan niet voor bijgaan aan ons geweten. Er klinkt een roep die om antwoord vraagt, wij hebben als mensen van deze eeuw een wereldwijde verantwoordelijkheid. Wij hebben dat als mensen, en wij zullen die verantwoordelijkheid te sterker gevoe len naar dat wij eens zelf in al onze ellen de, stoffelijke maar ook geestelijke, door Christus, de Heer der wereld, gegrepen zijn. Zullen wij hen laten zieltogen voor wie het leven nog kommervol is? Zullen we ons niet beschaamd voelen bij al het goede dat ons is gegund? Wat van ons wordt gevraagd is uiteindelijk niet meer dan een bescheiden offerbereidheid. Men kan zich van een offer zelfs een heel andere voor stelling maken, dat zou het immers zijn indien aan het wezenlijke moest worden geraakt Maar daaraan zijn we voorshands niet toe. Wel echter zijn er ook in onze tijd tallozen, die voor zichzelf aan het wezenlijke van het menselijke bestaan niet toe zijn. Dat is iets wat ons niet met rust mag laten. Het zou goed zijn, indien er morgen iets over ons kwam van een heilige onrust, van een niet onverschillig kunnen staan tegenover de noden. Morgen hebben wij een kans, iets van deze onrust gestalte in ons te laten krijgen. Het gaat om mensen als wij in deze wereld van ons. Het zou goed zijn, als er bewogenheid over ons kwam, zoals deze eens kwam over Jezus bij het zien van de schare. Het is Zijn liefde, die ook ons wel moet dringen. ~z nog enkele dagen - OPRUIMING SMYRNA-KARPETTEN 200 x 300 nu voor 168.— 225 x 320 nu voor 208.— BOUCLé-TAPIJT 100 c.m. breed qu 9.95 p. m. zware kwaliteit voor 11.90 p. m. LINOLEUM 183 c.m. breed, slechts 8.50 p. m. HET IS NU VOORDELIG KOPEN BIJ WONINGINRICHTING B U LTH U IS botermarkt 23 Confectie Wat betreft de nieuwe c.a.o. voor de confectie-industrie werd (al eerder, zoals gemeld) wél overeenstemming tussen werkgevers en werknemers bereikt over vakantieverlenging en wel met twee dagen voor 1964, hetgeen kan resulteren in één extra vakantiedag in 1963. Dit kon bereikt worden op grond van het feit. dat in het confectiebedrijf veel jeugdig per soneel werkzaam is, dat in tal van andere bedrijfstakken reeds vijftien dagen vakan tie krijgt. (In de confectie-industrie be staan dertien vakantiedagen, hoewel het personeel niettemin wel eens een dag extra ontving, tussen feestdagen bijvoor- T?R IS helaas nog geen enkel uitzicht op zachter winterweer. Vrijwel geheel Europa met uitzondering van Portugal blijft in koude lucht liggen met 's nachts lichte, matige of streng vorst. Via Denemarken nadert er een rgu van hoge luchtdruk die de bewoi- rug van hoge luchtdruk die de bewol- door zal de nachtelijke uitstraling weer toenemen met opnieuw tien tot veertien graden vorst in de nacht. Ook overdag blijft het flink vriezen. Depressies zijn er niet in aantocht, maar wel een nieuwe liogedrukge- bied, dat zich nu boven Groenland ontwikkelt en in de richting van IJs- HET land trekt. Hierdoor worden de voor uitzichten ook na zondag op een be langrijke verandering klein. Het is waarschijnlijk dat februari ons nog enige tijd in deze koude vorstlucht zal laten liggen. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met d7Helder nu en dan enige sneeuw. Overwegend Ypenburg matige noordoostelijke wind. Matige, Id ^',^r*en de nacht hier en daar strenge vorst. De Bilt (Opgemaakt om 11.15 uur). Twente WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ZON EN MAAN Zondag 3 febr. Zon op 8.17, onder 17.32 zw. bew. Eindhoven l. bew. Zd.-Llmb. onbew. Helsinki motsneeuw Stockh. op 12.52, onder 3.43. ivu Maandag 4 febr. Zon op 8.17. onder Abei 17.32; maan op 13.33. onder 4.55. 8 febr. Volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 3 februari: 10.03 v.m.; 22.49 n m. 4 februari: 11.34 vjn.: n.m. Aberdeen Brussel Luxcmt: Parijs HAMMOND ORGELS f prijzen v.a 34)0.- 4 -4 -9 0.2 4 -04 -Q7 0A 7-3-9 0.2 2 -0 -10 0 1 -9-45 0 windstil -0 -Cl windstil -7 -er. windstil -9 -23 indstll 2 -5

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1