Ondernemingsgeest vóór strijd om „halve cent" B. en W. Zoeterwoude gaven antwoord Minister Visser zwijgt over Van der Putten NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1963 Kwart van landbouwbedrijven verdwijnt Haagse rechtbank (Van onze sociaal-cconomiscche redactie) TNE toekomstige bestaansmogelijkheden van onze landbouwM houders staan of vallen niet. zoals velen wel denken, met het al of niet bevechten en behalen van een halve of een hele cent „meer" voor een produkt, hoe belangrijk op zichzelf misschien ook, maar hun bestaan zal in de eerste plaats afhangen van de vraag of voldoende ondernemingsgeest kan worden opgebracht. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kap worden aangenomen dat in de komende 25 jaren tenminste 25 percent van de bedrijven in de agrarische sector door gebrek aan ondernemings geest zal verdwijnen". Een vergoeding voor bedrijfs beëindiging Deze „harde" woorden werden giste ren uitgesproken door ir. J. Wellen di recteur-generaal voor de Landbouw, op de tweedaagse veehouderijconferéntie - van de Christelijke boeren- en tuinders- bond., die gehouden werd in Woudscho- Ir. Wellen zou liet tragisch vinden, in dien dit kwart der bedrijven „geruisloos" zou verdwijnen, zoals bijvoorbeeld in de middenstandssector geschiedt. Het ware te verkiezen dat de landbouwers en vee houders, die „de bui" zien hangen, hetzij omdat zü geen opvolger hebben, hetzij omdat zij geen mogelijkheden zien in de toekomst het hoofd zonder direct ver drinkingsgevaar boven water te houden, tijdig worden tegemoctgetreden met bij voorbeeld een redelijke bedrijfsbeëindi gingsvergoeding. „Slechts de mannen mei ondernemingsgeest zullen het in de ko. mende 25 jaren in de landbouwsector redden. De anderen vallen af." De weg der redding beter af geweest dan zij, die op „betere tijden" hebben gewacht." Op een opmerking uit de vergadering dat dit opnieuw fout zou lopen, indien iedereen „aan het timmeren" zou gaan. reageerde ir. Wellen met te zeggen: „Dit doet iedereen tóch niet. Zeker 25 percent blijft wachten op betere tijden Betere kwaliteit De directeur-generaal was overigens optimistisch "gestemd ten aanzien van de toekomst der Nederlandse landbouw en veehouderij als geheel. Er is geen tweede land ter wereld dat door klimaat, kwa liteit van de grond, geografische ligging en vakbekwaamheid zo gunstig in de markt ligt als Nederland. Er moet volgens ir. Wellen echter ern stig worden gestreefd naar verdere kwa liteitsverbetering, vooral in de zuivel sector en van eieren en varkensvlees. In de zuivelwereld zou hij graag wat meer beweeglijkheid een doorbreken strakke, hoewel uitstekende organisatie „Op dit punt zijn er snel bepaalde ini tiatieven nodig", aldus spreker, die het bijvoorbeeld een verontrustend ver schijnsel noemde dat de Engelsen de Deense boter lekkerder vinden dan di Voorts pleitte hij o. m. voor het toe kennen van een extra beloning bij gelmatige aanvoer, o m. in de veehoude rijsector, om daardoor te grote markt- schommelingen zoveel mogelijk te voor komen. Tijdens deze conferentie, die geleid werd door de heer R. Visser uit On- derdendam 'Gr.) werd ook gesproken door drs. R. Zijlstra. algemeen secre taris van de CBTB, die o. m. inging op de verhouding tussen CBTB en veehou derijbedrijf, gezien in het licht van organisatorische ontwikkeling. Deze de werd gevolgd door een bewogen dis cussie over het prijsbeleid. Ook tijdens forumgesprek kwamen tal van ac tuele problemen aan de orde. De vragen werden beantwoord door de heren ir. in Dam, voorzitter van het Produkt- schap voor de zuivel, ir. H. Dijkstra, hoofd van de afdeling bedrijfseconomisch onderzoek van het L.E.I., P. Havinga. directeur van de Centrale Coöperatie vee en vlees West-Nederland J. Oosterhuis, voorzitter van de Drentse CBTB. Kwestie over kalverenvervoei Een chauffeur uit Ter Aar vervoerde stierkalveren, die met een touw on hals aan het hek van de vrachtauto ren vastgebonden. Dit is bij een nieuwe bepaling in de wet verboden, omdat deze wijze van vervoer pijnlijk voor de dieren kan zijn. Een politieman die in Woubrug- ge de chauffeur aanhield en een onder zoek instelde, had procesverbaal opge maakt. De chauffeur ontkende nu met beslist heid, dat de kalveren vastgebonden wa- j ren, doch even beslist was de politieman wisselwerking in ziJn verklaring dat zulks wel het ge - de rust in een va* was- De officier van justitie zei. dat vanwegel de Dierenbescherming een hele strijd gevoerd om liet „halstouw" af te schaf fen. Het ir gebeurd, omdat het is voorge komen dat het touw zo kort was. dat de nek van een koe byna was doorgesneden bij het vervoer. Wel is toegestaan halster te gebruiken zodat de dieren meer ruimte krijgen. De eis tegen dachte luidde f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Met nadruk betooogde de directeur-ge neraal dat het leiden van een landbouw bedrijf vandaag oneindig veel meer eisen stelt dan vroeger, toen boer of veehouder wel konden drijven op de traditie de ervaringen van „buurman". Vandaag moet hij voor alles rekenen en investeren om zijn bedrijf zo produktief mogelijk te laten draaien en beseffen dat potlood en papier meer te verdie nen is dan mot „nóg langer" werken. Nog téveel boeren hebben angst voor investeringen. Zij kopen liever werk tuigen op afbetaling, waarbij in de fi nanciering niet zelden een rente calculeerd van 10 tot 15 percent, dan r de boerenleenbank of het borg stellingsfonds te stappen. Nog té weinig nemen zij een voorlichter of een viseur in de arm en dit alles leidt toe dat op talrijke bedrijven, afgezien iran het machinepark, nog gewerkt wordt .als in grootvaders tijd". „Te laat hebben wij ingezien dat het bedrijfsgebouw en de wijze, waarop daarin het werk dient plaats te hebben, minstens even belangrijk is als de me chanisatie buiten het gébouw. Op dit gebied moet een enorme achterstand worden ingehaald",, aldus ir. Wellen, lie er met klem op wees dat de angst /oor investeren moet verdwijnen. Het heeft geen zin te wachten tot er „betere tijden" komen of tot men precies kan berekenen wat de uitkomst er van zaJ zün. Dat kan men nooit. Natuurlijk moet verantwoord worden geïnvesteerd, doch waarom niet eens een deskundige ie arm genomen? „Niet produktief inefficiënt werken kost altijd veel mi geld dan aan rente en aflossing v< I goede investeringen wordt „verloren" Gisteravond vergaderde de gemeen teraad van Zoeterwoude ter behande ling van de begrotingen van de ge meente voor 1963. Het antwoord burgemeester en wethouders op de op woensdag 23 januari gehouden alge mene beschouwingen van een vijftal leden van de raad was aan de leden toegezonden. B. en W. zijn overtuigd van de urgen tie van de reconstructie Zuidbuurtseweg. maar men mag niet vergeten, dat de zelfde mensen gelijktijdig bezig zijn allerlei andere werkazamheden. Dat de aansluiting Weipoortseweg traag loopt, vimd't zijn oorzaak in technische moeilijk-heden, o.m. omdat het tracé te leggen Rijksweg nog niet vast staat, aldus wethouder Van Hofwegen (openbare werken). De grote zaken van openbare werken zijn de onderhandelingen over grond aankoop, die nu eenmaal moeizaam ver lopen. Bij de particulieren in Zoeterwou de ondervindt men daarbij veel tegen stand, tot schade van de gehele gemeen schap. Dat het contingent 1962 niet gerealiseerd is niet aan B. en W. te ver wijten; het college delegeerde het de provinciale directie en de provinciale griffie. De aanleg van sportvelden zal i bruari de commissie van openbare ken ter afdoening bereiken. De ontslui- van de Loethe is reeds doorgegeven de stedebouwkundige. Dat het de wethouder van openbare werken aange- apu zijn, over iemand te beschik ken, die noodsituaties zo maar kan be- oplossen, is iets dat in dit sta- En tot nu toe zijn degenen, die veram-1 dtiun niet is te verwezenlijken, woord hebben geïnvesteerd altijd nog Dat de financiele-verhoudingswet Zoe- Verdeeldheid over humanisme (Van onze parlementsredactie) Minister Visser is gistermiddag in de Tweede Kamer met geen woord ingegaan op de opmerkingen van de Kamerleden Couzy (lib.), Blom (soc.), Kieft (a.r.), Kodde (s.g.) en Bakker (comm.) gisteren bij de voortgezette behandeling van de defensiebegroting voor 1963 over de zaak-Van der Put ten hadden gemaakt. Waarschijnlijk wil de bewindsman, alvorens zich over deze zaak te uiten, het verschijnen van het verslag van de Kamercom missie over de zaak-Van der Putten afwachten. Andere zaken kregen ruimschoots de aandacht. Uit het betoog van de minister over de humanistische geestelijke ver zorging bleek, dat de door de bewinds man ingestelde commissie, die de prak tische vormgeving van een dergelijke geestelijke verzorging heeft bestudeerd, niet met een eensluidend advies is ge komen. De vertrouwensmannen van de kerken nemen een ander standpunt in dan die van het Humanistisch Verbond. In verband hiermee heeft morgen een gesprek plaats tussen de bewindsman en de commissieleden. Ir. Visser hoopt te bereiken, dat hem alsnog een een stemmig advies zal worden uitgebracht. „Lezing van "de rapporten geeft mij de hoop, dat dit nog zal lukken". De bewindsman herhaalde zijn stand punt, dat humanistische geestelijke ver zorging moet worden toegestaan, als daaraan ernstige behoefte bestaat. Het bestaan van een dergelijke behoefte is hem gebleken. Minister Visser wil op ruimere schaal onderzoeken, waarop de geringe bereid heid van de jeugd tot vrijwillige dienst neming bü de krijgsmacht is gebaseerd. Bij dit onderzoek zal een deskundig, bui ten het ministerie staand bureau worden ingeschakeld. Ir. Visser benadrukte, dat veel aandacht wordt besteed aan een goede voorlich ting in en over de krijgsmacht. De ver wijten dienaangaande, die de heer Couzy (lib) had geuit, achtte hij zó algemeen gesteld, dat hij het niet nodig vond, erop in te gaan Overplaatsing Overplaatsing van het beroepsperso- neel" noemde de minister inherent aan de militaire organisatie. Hij beloofde een compromis te zoeken tussen deze eis en de huisvestingsmoeiliikheden, die zich hierbij laten voelen. Wat betreft de kostwinnersvergoeding aan dienstplichtige militairen ontkende de minister, dat hier sprake zou zijn van bedeling, zoals de heer Maenen (kath.v.) had laten blijken. Niettemin zegde hij toe, de commissie dienstplichtzaken deze aangelegenheid nog eens te laten onder- Er is geen sprake van dat met ingang van de derde zoon vrijstelling wegens broederöïenst kan worden verleend Een dergelijke maatregel zou duizenden militairen aan het apparaat onttrekken en verdient daarom geen aanbeveling. Op zijn vroegst zou een dergelijke be slissing in 1966 kunnen worden geno men, wanneer de naoorlogse geboorte- piek zijn invloed op de omvang van de lichtingen zal doen gelden. terwoude weinig armslag geeft, vervult B. en W. ook met zorg. Besprekingen hieromtrent zijn al gevoerd, maar bie den weinig uitzicht. De verdwijning van de classificatie betekent voor de werk nemer wel voordeel, maar voor de ge meente het tegenovergestelde. Voor scholenbouw wordt maar een klein contingent beschikbaar gesteld. De uitbreiding van de zwemgele- genhcid en van de outillage heeft de aandacht. Dat een instructiebad op de urgentielijst voor 1965 prijkt betekent niet dat het tot dat jaar zal moeten wachten. In het bouwplan Loethe is grond beschikbaar voor de bouw van eigen woningen, maar blijkens infor maties zijn er nog maar twee spaar ders die zich lieten inschrijven. De heer Van der Geest werd gezegd dat B. en W. zijn opmerkingen betref fende de plannen Westeinderpolder Schenkelweg. Schoutenbrug e.a. van de hand wezen. Alle plannen en stukken voor de commissie van openbare ken en de raad liggen steeds voc raadsleden ter inzage. De heer Van der' Ploeg kwam terug op commissie openbare werken, in; zake bouwplannen, bouwrijp maken van gronden, voorbereidingen van kapitaals- werken en dergelijke. Na bespreking in ïissie hoort men hiervan dik wijls niet meer of na één of twee jaren „Wij hebben oog voor de moeilijkheden, maar breng ze in de raad en dan zul len wij ze met elkaar trachten op te lossen." Bij de artikelsgewijze behandeling de gemeentebegroting werden nog kele voorstellen gedaan, o.m. een v stel Westerman om de telefoonvergoe ding voor de raadsleden voor allen stellen op ƒ25 per jaar en een voorstel Van der Ploeg - om de presentiegelden r de raadsleden te stellen op 12,50 voor de commissieleden op ƒ7,50. welke voorstellen met algemene stemmen werden aangenomen. Bij de rondvraag werd aandacht ge vraagd voor de draaibrug bij het kleine kerkpad. voor het smalle weggedeelte Weipoortseweg bij Van Velzen en voor de publieke telefooncel in de Jan van Banningsbraat. Visserij vraagt om uitgebreid onderzoek Het economisch beeldt van de Neder landse zeevisserij vervult de commissie met zorgen; de haring-, makreel- en schelvisvangsten op de Noordzee dalen sterk en de vloot is uitsluitend voor de Noordzeevisserij gebouwd. Steeds meer vissers keren de zee de rug toe. Pas door een breed opgezet arbcidsfysiologisch en sociologisch onderzoek zal kunnen wor den vastgesteld waardoor dit het geval is. Daarbij zal vooral aandacht moeten u'orden geschonken aan de vraag of de arbeidstijden overmatig zijn en of de ac commodatie en het volstrekte voedsel de eisen voldoen. •it zou volgens Het Vrije Volk te le- staan in het rapport van de commis sie-Diepenhorst. dat spoedig aan de mi nister van landbouw en visserij zal wor den aangeboden. Prof. dr. A L Diepen horst toonde zich over deze publikatie verbaasd en ontstemd: het rapport Is nog niet door alle betrokkenen getekend en kan derhalve nog niet voor publika tie worden vrijgegeven. De commissie zou volgens H.H.V., ge zien de teruglopende visvangsten in de Noordzee, de hervatting van de verre visserij van het grootste belang achten. Zij zou aanbevelen om een zelfstandig en rechtspersoonlijk orgaan op tc rich ten. dat drie jaar lang ononderbroken de verre visserij met vijf nieuwe sche pen dient te beoefenen. Woningnood in Benthuizen krijgt normale proporties KATWIJK AAK ZEE Beiaard bespeling Morgenmiddag van half 4 tot half 5 zal een bespeling worden gegeven door de beiaardier Hessel H. de Harder. Hel programma luidt: 1. Jesu, joy of man's desiring, van J. S. Bach; 2. Twee liede ren uit Valerius' Gedenck-clanck: a) De Heer in zijnen troon zeer schoon, b) O Nederland, let op Uw zaak; 3. Capricio. van Staf Nees; 4 Scherzino, van W J A. P. Créman; 5. Twee Duitse liedjes: a) Du, du liegst mir im Herzen. b) Ich liebe dich; 6. Menuet, van Ludwig von Beethoven; 7. Drie volksliedjes: a) De scharesliep, b) Daar boven uit het ven sterke, c) Mane. sterren, nachtplaneten: Improvisatie. Hessel H. de Harder. Hoog en laag water Vrijdag 1 februari: hoog water 8.16 en ).46; laag water 3.51 en 16.21. RIJNSBURG Jonge Kerk Vanavond vergadert de „Jonge Kerk" i de consistorie van de Bethelkerk. Dr. K. Dronkert, Geref. predikant te Leiden, zal spreken over: „Het Concilie te Rome". GymnastickwedstrUden In de Rijnsburgse gymnastiekzaal wor den heden, en morgenavond door de chr. gymnastiekvereniging DWS selectiewed strijden gehouden voor de kring Leiden/ Gouda van het K.N.C.G.V. Vanavond treedt de jeugd tot en met 16 jaar aan. morgenavond zijn de ouderen aan de beurt. De winnaars mogen deelnemen aan de gewestelijke wedstrijden van het K.N.C.G.V TN ZIJN nieuwjaarsrede stelde bur gemeester J. J. Steenbakker Mo- rilyon Loijsen van Benthuizen gister avond vast, dat Benthuizen over 1962 in het algemeen geen reden tot klagen heeft. Was 1962 voor het landbouwbe drijf, het hoofdbestaansmiddel dezer gemeente, een „nat en laat" jaar, mei een ongunstige invloed op de bedrijfs resultaten, toch waren dc financiële uitkomsten bevredigend. Voor de vee teeltbedrijven was het. zoals bekend, juist een moeilijk jaar. De plaatse lijkeaannemers brachten weer velp werken tot uitvoering en de midden stand kan op een normale gang van zaken terugzien De burgemeester noemde het verheu gend. dat onlangs bij de Coöperatieve Raiffeisenbank kantoor Benthuizen spaartegoed van 4.000.000 gulden bereikt, bij een toeneming van 1 miljoen in drie jaar tijds Voor 1963 kreeg Benthuizen van deputeerde Staten aanvankelijk geen ningen toegewezen: op een verzoek alsnog vier woningwetwoningen to< wijzen werd gunstig beschikt. In het uitbreidingsplan „Zuid" momenteel acht woningwetwoninger aanbouw van het contingent 1961— Onder meer door de strenge winter het tijdstip van ingebruikneming niet worden bepaald. Naast deze woning- wetbouw bestaat een plan van de N V Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 16 woningen te bouwen: dit zal in nog verwezenlijkt worden Eveneens voor 1963 kreeg de nieente van G.S. géén woningwetwo ningen van het contingent 1963 toe gewezen. B. en W. hebben verzocht alsnog 8 woningwetwoningen uit hel reservecontingent toe te kennen. „Wordt deze aanvrage toegewezen, dan mag worden verwacht, dat plaatselijke woningnood vrijwel tot normale proporties zal zijn terugge bracht, wanneer deze hulzen eenmaal betrokken zullen zijn," aldus de bur gemeester. Momenteel staan 31 per sonen ingeschreven, die een woning behoeven of een grotere woning ver langen. In 1962 werd een begin gemaakt met de uitbouw der gemeente: het bouwrijp maken van het zuidoostelijke gedeelte van uitbreidingsplan „Zuid". Het is verwachten dat 1963 voor Benthuizen belangrijk zal zijn: 40 middenstandswo ningen op de zgn. „duurdere bouw grond" zullen waarschijnlijk worden ge- Burgemeester Noordwijkerhout hield nieuwjaarsrede IN de eerste vergadering burgemeester P. M. M. van der Weijden een beknopt t de Noordwijkerhoutse raad in 1963 heeft 'erzicht gege ven van de gebruikelijke jaarcijfers, alsmede van de voornaamste beslui ten, die in 1962 weiden genomen. Tengevolge van verkeersongevallen werd m 1962 één persoon gedood en er geschiedde 182 aanrijdingen met schade aan voertuigen. In 1962 kwamen 113 woningen gereed, waarvan er 85 worden bewoond door Noordwijkerhouters of aan de gemeente economisch gebondenen. Op 31 december waren in uitvoering 123 wonin gen, waarvan 81 premie-, woningwet- en vrije sectorwoningen voor eigen ingezetenen en 42 koopwoningen. Aan de raad is thans overlegd voorstel tot realisering van een plan tot de bouw van 33 woningwetwoningen en 42 koopwoningen. Indien een vlotte be handeling door de overheidsinstanties kan worden verkregen en de curveprijs kan worden gehaald, is uitvoering nog in het begin van de zomer mogelijk. In 1962 kwam het tweede gedeelte de Schulpweg gereed, terwijl het onder Noordwijk gelegen restant in 1963 zal worden aanbesteed. De Lange- laan werd geheel opgeknapt. De recon structie van de Langevelderweg (eerste gedeelte) vond haar voltooiing, terwijl de gronden voor het tweede gedeelte voor zoveel nodig binnenkort worden onteigend, zodat ook het laatste gedeel te spoedig zal kunnen worden aange legd. Een gedeelte van de Herenweg •erd van een fietspad voorzien. Grondaankopen In 1962 werd de voorlopige koopakte getekend voor de aankoop van ruim 18 ha. grond in de Boekhorst, eigendom Van Herwaarden en de maatschap- „Veenenburg-Elsbroek", Intussen heeft ir. Roorda van Eysinga de goed keuring van de planologische dienst ontvangen op het ontworpen sohetsplan aanleg van een sportpark en recreatieterrein en wordt door hem overleg gepleegd met de Nederlandsche Sportfederatie. Van het R. K. kerkbestuur in De Zilk werd ruim 20 ha grond gekooht, waar- 4 ha zijn bestemd voor recreatie; 9 oor vervangende grond en 7 ha voor bouwgrond. Een door ir. Roorda ont worpen plan voor het sportterreincom plex „Van Nispen" is gereed en wordt thans uitgewerkt door de Ned. Heide Maatschappij, waarmede men In februa ri gereed hoopt te komen. Van februari tot het einde der competitie 1962/63 be staat dan gelegenheid voor administra tieve behandeling, zodat mogelijk om streeks mei 1963 met de realisering van het plan zal kunnen worden begonnen. Wat het onderwijs betreft maakte de oorzitter er melding van. dat de nieu- ve R. K. huishoudschool in 1962 «ereed :wam; de R. K. kleuterschool Marian- nehof werd in gebruik genomen. Met de bouw van de christelijke kleuterschool aanvang gemaakt: voor de kleu- De Zilk is een voorlopige voor ziening getroffen. Voor de bouw van een drieklassige kleuterschool in Victor II erd een urgentieverklaring ontvangen. De voorzitter wekte de raad op in het emen van besluiten doortastend te zijn Ook is het noodzakelijk achter burge meester en wethouders te staan als een maal genomen besluiten moeten worden uitgevoerd. Namens de raad dankte het oudste lid, de heer Van der Sleet de voorzitter. De heer Hogervorst verklaarde dat het hem was gebleken, dat door datge ne wat hij in een vorige vergadering had gezegd, verscheidene leden onaan genaam waren getroffen, Hij bood hier voor zijn verontschuldigingen aan. De raad ging akkoord met een voor- stel van de N.Z.H.V.M. om bij de halte plaatsen aan de Ruigenhoek twee abri' te plaatsen. De heer Van Amersfoort vroeg er bij de N.Z.H. op aan te drin gen zo mogelijk de bussen op zondag wat vroeger te laten rijden. Na een korte discussie besloot de raad tot verpachting van gronden aan de fa H. van Leeuwen en Zonen en J. J. Zon neveld. een voorstel, dat thans voor de derde maal bii de raad in behandeling kwam. Ten behoeve van de uitvoering van het uitbreidingsplan ..rioolwater zuiveringsinstallatie" werd een aantal percelen onteigend en werden de be zwaren van de reclamanten niet ontvan kelijk verklaard. Bouwprogram 111a Met betrekking tot het bouwprogram ma deelde de voorzitter mee. dat voor 1963 een contingent van 32 woninwet- wondngen en een richtgetal voor de bouw van 15 premiewoningen was toe gewezen. Als resultaat van besprekin gen met verschillende deskundigen heeft het gemeentebestuur thans een ontwerp voor de bouw van 5 bejaardenwoningen; in één blok: 6x2 maisonnettes, en daar bij de noodzakelijke bergruimten-schuil - gelegenheden. waarop 2 etagewoningen met nog 4 maisonnettes; hieraan belen dend kunnen in hetzelfde blok 10 een gezinswoningen worden opgenomen. De twee etagewoningen zijn van indeling inhoud gelijk aan de maisonnettes. Met betrekking tot de premiewonin gen wordt opgemerkt, dat de fa. do Groot en Zn. een plan heeft voor de 5 premiewoningen, dat reeds eerder werd goedgevonden doch waar de premie eerst in het begin van 1963 zou worden toegekend, hetgeen in middels is geschied zodat op korte ter mijn met de bouw zal kunnen worden begonnen. Aan Eurowoningen N.V. is plan voor 12 woningen toege zegd in het uitbreidingsplan De Zilk. Wat deze laatste toezegging van premie- woningen betreft, merkte de heer Dui venvoorde op, dat hü nog verre van be vredigd is met bet antwoord op zün vraag naar de noodzaak van heffing van administratiekosten op de wonin gen in Victor I en II. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer P. J. G. Driessen. die per 15 februari is benoemd tot ambtenaar op de afdeling algemene zaken ter secretarie. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer H. J. Heemskerk Bij deze laatste benoeming merkte de heer Schaap op, dat het zijns inziens aanbeveling verdient in deze commissie der schoolhoofden uit De Zilk te benoemen. Op een verzoek van de St. Hierony- mus Aemilianusstichting verleende de raad medewerking aan de aanschaffing van meubilair en ontwikkelingsmate riaal voor de Inrichting van een vierde lokaal voor de R. K. Kleuterschool aan de Kerkstraat. Tevens verleende de raad zijn medewerking tot stichting van een zesklassige lagere school in het uit breidingsplan St Victor II. De bedragen per leerling voor het bijzonder lager sticht op initiatief van enkele onderne mingen. Kleinere en grotere burgerhui zen naast woningen voor plaatselijke ningzoekenden zullen tot een gezonde groei der gemeente bijdragen, wat het vestigen van personen van elders be tekent Het vraagstuk van de straatverlichting en de begraafplaats (beide urgente ge vallen) werd ook in 1962 niet opgelost. Wat de straatverlichting betreft: deze werd in de raadsvergadering nader be sproken. Als belangrijk raadsbesluit in 1962 noemde de voorzitter o.m. het aan kopen van bouwgrond van de heer P. T. van Gaaien ten behoeve van het te verwezenlijken plan „Zuid" en de ont sluiting daarvan. Andere activiteiten van belang in 196*2 zijn nog het aanleggen van centrale ver warming in openbare school en ver enigingsgebouw, alsmede het aanschaf fen van standaardvuilnisvaten. De heer P. de Vrij Mzn dankte na mens de raad de voorzitter voor z toespraak. (De heer D. van Leeuw die dit als oudste raadslid gewoonlijk doet, was verhinderd). Naar zijn me ning was de passage „dat de plaatse lijke woningnood vrijwel tot normale proporties zal zijn teruggebracht' optimistisch gesteld (De heer De Vrij is tevens voorzitter van de woning bouwvereniging „Algemeen Belang"). IIAZERSWOUDE Cln\ agrariërs bijeen De afdeling Hazerswoude van de Ned Chr. Agrarische Bedrijfsbond hield haar jaarvergadering in het Hervormd enigingsgebouw. Voorzitter M. Steen- poorte zei van mening te zijn. dat bij stijgende welvaart het geestelijke leven zakt. Gods leiding wordt vplgens hem te veel uit het oog verloren. Toch zal ieder mens eens rekenschap moeten ge ven van al zijn daden. De voorzitter herdacht het vrijdag overleden lid. de heer J. Ooms Seoretaris J. van Dijke meldde stijging van het ledental tot 83. Hij sprak de wens uit, dat ook de jongeren zich in de belangen van de bond zullen gaan verdiepen omdat zij eenmaal de leiding moeten overnemen. Spr. herdacht het overlijden van de heer Ouderkerk. Penningmeester Demoed had een ba tig saldo. Namens het hoofdbestuur sprak de heer D. van Zuilen, die onder meer op merkte, dat wij thans nog een vrijheid genieten, die de leden in de gelegenheid stelt de christelijke sociale gedachte uit te dragen. Het gaat vooral om de jeugd, die het volgens spreker moeilijk heeft zodat het de plicht van de ouderen is haar veilig door de problemen te loodsen zodat zij haar plicht gaat verstaan ten opzichte van zichzelf en de medemens. Na de pauze bracht T.O.G. uit Wad- dinxveen „De nieuwe veearts" over het •oetlidht. Tafeltennis Voor de competitie speelde de tafel tennisvereniging „Slagvaardig" heren I tegen De Burcht uit Leiden. Het won 4 en nestelde zich hierdoor vas-' de kopgroep. Heren ,11 speelde tegen T.S.C. uit Sassenheim en verloor met 7—3. Dammen damvereniging „Samen Sterk" speelde tegen L.D.C. II en moest hierin haar meerdere erkennen. L.D.C. won met 911, waardoor de kampioenskan sen van Samen Sterk in rook opgingen Als excuus kan men aanvoeren dat S.S. genoodzaakt was met enkele invallers uit te komen. Van hen behaalde de jeugd speler B. Fase nog zeer verdienstelijk KOUDEKERK A. D. RIJN Materiaal speeltuin wordt uitgebreid In het Verenigingsgebouw hield de speeltuinvereniging „Robbedoes" een slecht bezochte jaarvergadering. Voorzit ter Chr. van de Ven releverde, dat het materiaal in het afgelopen jaar is uit gebreid met een draaimolen en een schommelstelling. Verder is een huisie geplaatst voor het opbergen van mate riaal en een ruimte voor de toezichthou der (ster). Uit het jaarverslag van secretaris G. Snaterse bleek, dat het ledental is ge stegen van 102 tot 120, terwijl het aan tal donateurs momenteel 70 bedraagt. In de plaats van de dames Van den Berg en Schakenbos, die zich niet meer be schikbaar stelden, kwamen in het be stuur de heren J. van Harskamp en H. van Diggelen. Dank zij de medewerking van vele leden kon met de bescheiden middelen veel worden bereikt. Gedurende de vakantie werd toezicht uitgeoefend door mevrouw Van Hars kamp, wat zeer ten genoegen van de ouders was. Uit het verslag van pen ningmeester J. Colijn bleek, dat de in komsten in 1962, met inbegrip van een batig saldo per 1 januari, hebben be dragen 2173.68: de uitgaven bedroegen 2036,77, zodat een batig saldo van 7136.91 in kas is De lucifers-actie leverde een netto resultaat van 375 op. De aftredende bestuursleden J. Colijn. N. van Willigen cn P. Glasbergen wer den bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is het materiaal dit jaar uit te breiden met twee tonlopers, waar van één in een vergevorderd stadium van voorbereiding is, en een kleuterwipje. Bovendien zal zo mogelijk een kleuter glijbaan worden geplaatst. Het bestuur hoopt in de vakantie en gedurende de zaterdagen iemand te kunnen aantrek ken voor toezicht. Getracht zal worden het aantal leden uit te breiden door pro paganda onder nieuwe bewoners. De heer Stuijvenberg informeerde naar de prijs van een glijbaan. De voorzitter ant woordde, dat hiermede een bedrag van 750 a 800 is gemoeid. Nieuws van de ijsclub Zaterdagmiddag om half drie houdt de ijsclub Koudekerk op de Rijn nabij de Koudekerkse brug koppelwedstrijden op de schaats. Zaterdagavond zijn er hard- rijwedstrijden voor dames op dezelfde Maandagavond om acht uur komt de ijsclub in hotel De Bruin in algemene ledenvergadering bijeen. ALKEMADE Uszt 'ilverenigingen Zoals insiders bekend is, heeft men op de Braassem reeds bijna zestig jaar in verenigingsverband de ijszeilsport beoefend. Aangezien de laatste jaren de activiteiten van de ijszeilvereniging „De Brasem" zeer gering waren, is men ge komen tot oprichting van een nieuwe ijszeilvereniging, die „De Ijsvogels" heet. In het afgelopen weekeinde hield deze vereniging reeds een wedstrijd. Een opvallende klasse was hierbij de N.D.-klasse met een bootje van drie meter lengte, zeer licht, geschikt voor zelfbouw en gemakkelijk per auto te Het bestuur van de ijszeilvereniging ..De Brasem" bestond uit de heren J. N. van de Meer. P. Bakker en G. van Wijk; het voorlopig bestuur van „De Ijsvogels" uit Louis van de Meer en Wim van Driel. Vrijdagavond wordt in café „De Woelige Baren" te Roelof- arendsveen een vergadering gehouden om te trachten voor enkele nog be staande geschilpunten tussen de oude en de nieuwe vereniging een oplossing te vinden. Aanvang 8 uur; belangheb benden worden dringend voor de ver gadering opgeroepen. ALP HEM AAN DEN RIJN C.J.V.-feestavond „Vlieg er eens uit zo luidde de raad van de C.J.V. „Onderzoekt de Schrif ten". Welnu, de velen die gisteravond in Nabij het jaarfeest van deze vereniging meemaakten, zullen or ongetwijfeld geen spijt van hebben gehad het advies te heb ben opgevolgd! Het leuke cn afwisselende programma, dat de leden brachten, gaf de aanwezigen echt het gevoel een avondje-uit te zijn. Nadat voorzitter J. Snel de avond had geopend door er geen twijfel over te la ten bestaan, dat iedereen zonder uitzon dering hartelijk welkom was, trad de heer K. de Geus naar voren om het ca baretprogramma „Kolder" aan te kondi gen. Het bestond uit enige schetsjes, die werden afgewisseld met zang, met gitaar- begeleiding. „Twee ijskoude parelvissers" was de titel van de door de heer De Geus ge maakte komische opera. Hierin kwamen soms leuke momenten voor. Het hoogepunt van het feestprogramma vormde het na de pauze over het voetlicht gebrachte blijspel -.Rapalje over de vloer". Dit stuk werd door een zestal C.J.V.-ers op voortreffelijke wijze ge speeld. De regie was bij de heer Jac. van Wijk in goedehand en De aanwezigen hebben, getuige de reacties, bijzonder ge noten van het spel. De avondsluiting werd verzorgd door de heer De Geus, samen met een tweetal zingende en musicerende meisjes, Sportdemonstratie in Marhta-stichtlng Een aanbal militairen uit de Krom- houtkazenne in Utrecht heeft gisteravond in samenwerking met de Utrechtse da- mes-keurturnploeg voor de bewoners van de Martha-stichting in de Kerkzaal een bijzonder geslaagde „sportshow" gehou den. De dames werkten onder leiding de oud-Nederlands kampioene Lenie Lens op de brug en evenwichtsbalk, de den paardspringen en brachten een keu rige vrije oefening. Voorts werd er door de heren gedemonstreerd in het scher men, boksen, judo, kastspringen en an dere oefeningen. Uit lipt enthousiaste applaus viel op te maken, dat de aanwezigen het "ge- bodene bijzonder waardeerden. Een mu ziekband. eveneens gevormd door mili tairen uit de Kromhoutkazeme, zorgde voor de muzikale omlijsting. OUDE WETERING Schaatswedstrijden Gistermiddag werd er op de baan van de club „Ijsvermaak zij ons doel" een kortebaanwedstrijd verreden. Onder goe de weersomstandigheden en op tamelijk goed ijs was het een spannende wedstrijd, waar heel goede rijders aan de start kwa- De uitslag van de wedstrijd, door 28 rijders werd deelgenomen, was: 1 Van Adrichem uit Moordrecht 2 Van Schie uit Ankeveen, 3 Van der Nagel uit Zwammerdam, 4 Baas uit Nieuwerkerk aan de Ussel. Voor zaterdag is er door de ijsclub een Bra assem tocht uitgeschreven over vijf ki_ lometer. De start is bij paviljoen „De WOUBRVGGE Dorpsleven verfilmd Onder de titel „Hoe het hier reilt en zeilt" wordt de film. die de afgelopen zomer is opgenomen over het dorpsle ven, binnenkort vertoond. Zoals bekend, werden deze opnamen speciaal gemaakt ten dienste van muziek- en zangvereni gingen. De christelijke gemengde zang vereniging De Lofstem houdt nu voor de inwoners besloten voorstellingen op donderdag 7 en vrijdag 8 februari in Het oude Raedthuys en wel om 18 45 en 21 uur. Plaatsbespreking zaterdag 2 februari van 3—5 uur in dit hotel. Don derdag om kwart voor 4 Is er een voor stelling voor de jeugd. Inwoners boven de 70 jaar hebben vrije toegang. Inclu sief een voorfilmpje duurt de voorstel ling Wa uur. Ongetwijfeld zullen vele inwoners deze actuele film over hun plaatsgenoten met belangstelling tege moet zien. ZWAMMERDAM Kamercommissie op bezoek Woensdagmiddag bezocht een com missie bestaande uit vier Eerste-Kamer- leden Zwammerdam, om zich ter plaat se te oriënteren in verband met do grenswijzigingen. Dit mag beschouwd worden als een uitvloeisel van het werk van het zeer actieve actiecomité. De commissie arriveerde om half vier In het dorp. Ook was aanwezig mr. Schuttelaar, griffier van de Eerste Ka- Er werd per bus een rondrit gemaakt door de gemeente en dat deel van Au phen aan den Rijn. dat geheel op Zwam merdam is ingesteld. Behalve de oom. missie namen hieraan deel het voltal lig actiecomité, het college van B. enW en gemeentesecretaris Van Brummen De commissie liet zich uitvoerig inlich. ten over Zwammerdam, speciaal dooi de heer H. J. v. d. Berg, vice-voorzitter van het actiecomité. Na de rondrit onderhield men zicb nog geruime tijd in de raadzaal met het comité en B. en W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5