Liefelijke gezellin Gereformeerde kerken zijn valse kerken? en jaar van bezinning voor Leger des Heils De tekorten moeten weg Kamerleden pleiten: maak trein duurder Ook voor Anglicaanse kerk moeilijkheden in Soedan Een woord voor vandaag Predikanten richten zich nu tot Raad van Ministers P.',J,"DamP° Gezamenlijke conferentie diakonie en maatsch. werk IDE WlJKPREDIKANTl DONDERDAG 31 JANUARI 1963 ANDERZIJDS TOENADERING De heer D. aan der Stoep, vraagt zich in de gereformeerde kerkbode van Baarn af hoe het staat met de samenspreking tus sen gereformeerden en vrij ge- maakten. Hij probeert de oor zaak te zoeken van de verdwij nende belangstelling van deze kwestie. Het is mogelijk, aldus de heer Van der Stoep dat ach ter de schermen nog wel contact gehouden wordt, maar wij ge wone gemeenteleden hebben toch de indruk dat het weer „volop winter" in deze kwestie, dat het zelfs killer is dan voorheen. De heer Van der Stoep vervolgt: bij te dragi We vinden elkaar over en weer beste mensen, goede christenen, ja zelfs prima gereformeerden. Op de kan sel wordt hetzelfde evangelie ver kondigd en aan onze witte tafels wordt hetzelfde avondmaal bediend. Eén geloof, één doop. één Heer. Het schijnt dat we vroeger wel eens wat met elkaar gehad hebben, maar wat het geweest is weten ver reweg de meesten van ons niet meer. Dus Vandaag heb ik niet de bedoe ling tot een oplossing bij te dra gen. maar ik wil wel een poging doen om de zaak ingewikkeld te Want al o maar weinigen zijn, die uit kunnen leggen waarom het eigenlijk ging (gaat), dit betekent nog geen stem ming van vergeten en vergeven. Het betekent helaas wel. dat de interesse snel naar het nulpunt daalt. Men is, na zoveel vergeefse po gingen, steeds minder bereid de boei weer eens op te rakelen. Want leeft heeft op het ogenblik zoveel aan zijn hoofd. We leven in het atoomtijdperk en dat brengt ook op het gebied van de geestesweten schappen en niet het minst van de theologie een adembenemende ont- wikkeling mee. Daarbij komen dan de kansen en Croblemen die er liggen op het ge- ied van de verkondiging van het evangelie over het rond der aarde. Dan denk ik ook een ogenblik aan de revoluties die worden aangericht op het terrein van onze christelijke levensgewoonten. En dan breng ik u tenslotte nog even in herinnering dat het in de wereldkerken aller- wege gonst van oecumene. Op al deze uitermate boeiende zaken zijn zij ergens betrokken. Is het wonder dat onze aandacht voor de breuk in onze eigen gereformeerde kerken daarbij aan aandacht verliest, vooral nu de oorzaak steeds meer vervaagt en vernevelt?" Rondom schorsing ds. J. v. d. Schaft Beroof an gswerk Men schrijft ons: Op 9 febr. a.s. komt de classis Dokkum van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) weer in vergadering bijeen. Op haar tafel vindt zij de uitspraak van de par ticuliere synode van Friesland over de schorsing van ds. J. v. d. Schaft te Murmerwoude. De vraag klemt of de classis de uitspraak van deze meerdere vergadering voor vast en bondig zal houden. Die is temeer van belang omdat de „voorlopige schorsing" van de ze predikant nog steeds voort duurt. Commandant Palstra geeft thema aan ,Fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAC Donateursvergadering De Stichting naar het gezin houdt za terdagmorgen 2 februari in het jaar beursrestaurant te Utrecht een dona teursvergadering. tijdens welke het on derwerp ..de plaatsing van pleegkinde ren bij pleegouders en daarna" zal wor den besproken door mr. P. T. Peters, secretaris van de Hendrik Piersonvereni- ging te Amsterdam ruit de sfeer van de ongehuwde-moederzorg), mej. J. Alten, inspectrice van de vereniging kinderhulp te Amsterdam (uit de sfeer van de an dere plaatsingorganen) en mr. E. A. Hoff, psychologisch doctorandus in Den Haag (uit de sfeer van de praktijk van het pleegouderschap). Vlootpredikant naar de Antillen Ds. C.«*>A. Netting van Rijn, laatste lijk vlootpredikant op Nw.-Guinea en momenteel met verlof In ons land, zal begin maart voor enkele jaren als twee de vlootpredikant naar de Antillen ver trekken. Ds. Metting van Rijn krijgt Aruba als standplaats. Naast hem arbeidt ds. C. R. H. ter Haar Romeny. die Willem- stad als standplaats heeft. Van rooms-1 trouw jegens ieder die Hij roept tot zijn katholieke zijde zal een tweede vloot- Dienst; op het soms verbijsterende ge- aalmoezenier naar de Ned. Antillen ver- geven van deze tijd en de omstandig- trekken. I heden, waarin wij leven en werken, de- (Van onze kerkredactie) In het jongste nummer van „De Strijdkreet" publiceert de commandant van het Leger des Heils, W. F. Palstra, een manifest gericht aan alle officieren, plaat selijke officieren en soldaten van het Leger des Heils. Daarin roept hij hen op om 1963 te maken tot een jaar van bezinning. Het leger vierde vorig jaar zijn 75-jarige bestaan en treedt dus nu een nieu we kwart eeuw binnen. ..Bij het verklinken van de jubileum fanfares." schrijft commandant Palstra. past ons bereidwilligheid tot ernstige be zinning; niet slechts als wenselijkheid maar uit dwingende noodzaak. Want er dreigt gevaar; het gevaar dat zezelfde vijand die er zo dikwijls in geslaagd is zijn verlammende hand te leggen op naar roeping en oorsprong lefenskrach- tige bewegingen, die gedurende enige tijd ..welslagend In bedrijf' waren, ook zijn greep naar ons Leger zou uitstrek ken. De naam van deze vijand luidt: „Zelfvoldaanheid". De commandant vervolgt: „Zelfvol daanheid kan zich in velerlei vormen kenbaar maken: In gezapige tevredenheid met de si tuatie, de gang van zaken zoals de ze--nu eenmaal is: In het kritiekloos blijven bewandelen van reeds langplatgetreden paden; „omdat het altijd zo gedaan is"; In middelmatigheid, verstarring onvruchtbaarheid". „Verontrusten" levensinstelling en opvattingen van lenen en jongeren van vandaag; op wij zelf zijn en hoe wij staan te genover God, het Leger, de mense belangen die aan onze zorg zijn toever trouwd; op de wegen en middelen die staan bij de uitvoering ten dit ïze taak". Palstra besluit: ..Naar ik geloof zal het opnieuw overdenken van Gods jesteit, macht en barmhartigheid, nogmaals bestuderen van de kenmerken onze huidige samenleving, en kri- op ons wezen en werk. ons niet al- behoeden voor zelfvoldaanheid, maar ons eerder maken tot ..heilig ver ontrusten". Onze verontrusting zal ons. erngwerpen op God. in volle afhanke- 1962 genomen schorsingsbesluit lijkheid van Hem en de leiding en be krachtiging van zijn Geest en ons per- Icprlc fectionisten maken in al. ons streven i en handelen; alleen het beste (dit be- Voorts sprak de P-S. ook uit. dat de grip duldt geen devaluatie) voor het1 classis niet had mogen blijven staan bij .het hetwiifelen van rie riienstieheiri van (Van onze parlementsredaetie) Aan een verhoging van de reizigers- tarieven valt niet te ontkomen, wil de Nederlandse Spoorwegen binnen kort weer een rendabel bedrijf zijn. Dit is de strekking van de betogen, die de heren Smallenbroek (a.r.), De Ruiter (c.h.) en Zegering Hadders (lib.) gisteravond In de Tweede Ka- *ner hebben gehouden bij de begro tingsbehandeling van verkeer en wa terstaat. Met het oog op het belangrijke exploi- genade "heren"Zegering HtSde'^en'De Omttreek, h,l< negen gisteravond tl Ruiter zelf, met klem aan op een la- °B het goederenemplacement in Kijme- riefsverhoging voor het personenver- §en brand uitgebroken in een goederen- voer waarvoor de NS intussen een wagon. De wagon was geladen met een nieuwe aanvraag heeft ingediend. De li- grote voorraad natriumperoxyde. De Nij- berale woordvoerder kntiseerde het be- meegse brandweer bluste het h leid van de regering op dit stuk. De tiental personen, dat vanaf vorig jaar door de N.S. gevraagde ta- keersbrug boven het emplacement riefsverhogir.gen zijn volgens hem te.de brand stonden te kijken, liep lichte laat ingevoerd en bleven bovendien ten brandwonden op door kleine deeltjes na- onrechte beperkt tot het goederenver- trlumperoxyde. Zij werden in twee Nij gen antwoorden. Naast enige kritiek kre- gen zij over het algemeen waardering voor hun beleid te horen. Weliswaar vond de socialist ir. Post humus dat er te veel geadministreerd en te weinig geregeerd is, maar betreurde het, dat een „aangename correcte persoonlijkheid" als minister Korthals van het politieke toneel zou verdwijnen. De bewindsman wil im mers noch als minister, noch als Ka merlid terugkeren. De heer Posthumus begreep dat het voor de heer Kort hals weinig aantrekkelijk is om i V.V.D.-fractie te stappen. Inmiddels zijn de verhogingen onvol doende gebleken. Wil de regering alleen het vervoer vsn goederen rendabel doen zijn en aanvaardt ze voor het overige de spoorwegtekorten? Blijkbaar is dat niet de bedoeling, maar die indruk wordt wel gewekt. Ook de heer Smallenbroek meende, dat het beter zou zijn als vorig jaar het hele tariefsvraagstuk op de hel ling zou zijn gekomen. De N.S. moet z.i. als een commercieel bedrijf wor den gezien. „Het moet op korto termijn weer zonder tekorten kunnen rijden." Rijnvaart Zorgen bleek de Kamer ook te hebben over de scheepvaart, met name wat be treft de Rijnvaart. Van verschillende kanten werd geïnformeerd naar de juist heid van de berichten dat staatssecreta ris Stijkel zich bereid zou hebben ge toond de Nederlandse rechten, die op de akte van Mannheim zijn gebaseerd, ge deeltelijk prijs te geven. Bij de Nederlandse binnenschippers heeft dit ongerustheid gewekt. De heer Smallenbroek a.r.) vroeg voorts de spe ciale aandacht van de regering voor de noodlijdende positite van de schippers in het noorden van het land. Met grote be langstelling werd ook geïnformeerd naar de stand van zaken In het overleg over de Schelde-Rijn-verbindtng. Staan we aan de vooravond van een akkoord en zo ja. bevat dit dan ook financiële rege ling. waarbij rekening is gehouden met afschaffing van de Rijnvaart-premies? Minister Kortha's en staatssecretaris ftijkel zullen de Kamer vandaag of mor- meegse ziekenhuizen behandeld. Om juist overzicht van deze procedure te krijgen herinne- we aan de eis. die de kerkeraad Murmerwoude 4 nov. 1961 stelde „dat de oproep tot vrijmaking en we derkeer ook na Utrecht-1959 (in 1959 NED. 1IERV, KERK Beroepen te Eerbeek: J. P. Kabel, malig zendingspred. te Hollandia (N.- Guinea). Bedankt voor Boven-Hardinxveld: B. M. Meyndert, te Waarder. GEREF. KERKEN Beroepen te Edam: Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn, die. zoals reeds eerder ge-1 I meld, geen verdere beroepen in overwe-1 de_g_a_ngl ging kan nemen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Elspeet: C. Wisse, te Hen drik Ido Ambacht. CHRIST. GEREF. KERKEN hielden de Geref Kerken (synodaal Utrecht hun generale synode - red.) on verzwakt moet blijven uitgaan in alle arbeid van onze predikant". Op 2 juni! 1962 schorste de kerkeraad van Mur merwoude met medewerking van die Dokkum ds. V. d. Schaft voorname- wegens het niet voldoen aan deze eis. Op 8 sept. vergaderde de classis Dokkum en zij adviseerde „dringend en met ernst tot intrekking van het 2 juni genomen schorsingsbesluit wegens het ontbreken (a) van verwijzingen naar de H. Schrift: (b) naar de belijdenis; de K.O. en <d) wegens grote onhelderheid in de formulering van het kerkeraadsbesluit van 4 nov. 1961 en be twijfeling van de dienstigheid van een dergelijk besluit. Daarop trok de kerkeraad in okt. 1962 dé schorsing van 2 juni in op grond het onder a. b. en c. door de classis genoemde. Maar met punt d. was hij het niet eens en daarom ging hij er toe over ds. V. d, Schaft „voorlopig te schorsen". Daaraan ging vooraf het be sluit om bij de P.S. van Friesland in appèl te gaan tegen het onder d. door de classis genoemde. De P.S. van Friesland kwam daarop in buitengewone zitting bijeen, welke zitting plaats had op 28 nov. en werd voortgezet op 19 dec. en 9 jan. jl. Deze P.S. constateerde o.m. dat de classis Dokkum zich beperkt heeft tot het be twijfelen van de „dienstigheid" van hei besluit van 4 nov. 1961. De P.S. was van oordeel, dat de classis Dokkum ir haar besluit van 8 sept. 1962 niet heeft aangewezen waarom de „dienstigheid van een dergelijk besluit" betwijfeld moet worden, terwijl zij verder oordeel de. dat de classis in dat besluit niet heeft aangetoond, dat het bedoelde ker keraadsbesluit niet „dienstig" was. wal toch zeker had behoren te geschieden, wilde de classis ook hiervan een grond maken voor haar besluit van 8 sept. Daarom adviseerde zij „dringend en ernst" tot intrekking van het 2 juni hoogste". Jhr. Röell lid van NCRV Jhr. Th. Röell uit Biithoven, die onlangs is afgetreden als voorzitter van de AVRO en bij die gelegenheid tevens als lid van deze omroepver eniging bedankte, is lid geworden van de NCRV. Jhr. Röéllv' diè lid van de Ghr. Hi's-i torjsche Unie en belijdend lidmaat vaiY mM: Si hTaitfê het Nederlandse omroepbestel had ge accepteerd en verdedigd en dat hij het daarom niet meer dan logisch vond zich bij een andere bestaande organisatie aan te sluiten. Omdat hij Calvinist van ori- Jine is. lag zijn keuze (voor de NCRV) us voor de hand. zo verklaarde hij. Prof. Kok sprak voor buitenlandse pers Tijdens het jaarlijkse diner van de buitenlandse persvereniging in het Am sterdamse „Carlton" heeft de rector- magnificus van de universiteit van Am sterdam. prof. dr. J. J. Kok een tafel rede gehouden over „universitaire vor ming". Prof. Kok belichtte daarin de problemen die verbonden zijn aan de toename van het aantal studenten en de groeiende behoefte aan academici. Nieuwe studierichtingen, een grotere be langstelling voor de exacte wetenschap pen. de bouw van nieuwe hogescholen, de mogelijkheid die dc nieuwe onder wijswet schept voor baccalauriaatoplei- dingen, alsmede een ruimere verstrek king van beurzen en voorschotten, zullen er volgens de rector-magnificus toe bijdragen dat het aantal studenten in 1975 aangegroeid zal zijn tot meer dan 73.000. Het is uiteraard de vraag of de behoefte aan academici met deze wikkeling gelijke tred za) houden. De behoefte overtreft thans het bod, maar reeds is berekend, dat voor de meeste vakkèn in 1975 een verzadi ging. vaak zelfs een oververzadiging zal intreden. Van volgende week donderdag, 7 fe bruari af zal voor de export van r~~ sumptieaardappelen een vergunning dig zijn. Het Produktschap voor aard appelen heeft hiertoe bij wijze van voor zorgsmaatregel besloten. In een circu laire aan de exporteurs heeft het de bijzondere weersomstandigheden in West-Europa zouden kunnen ontstaan voor de Nederlandse aardappelmarkt. te zijner tijd het hoofd te kunnen bieden". De vergunningen zullen een beperkte gel- digheidsduur hebben. Voor goedgekeur de en geplombeerde pootaardappelen geldt de maatregel niet. het betwijfelen van de dienstigheid het onderhavige kerkeraadsbesluit en dat zij daarom het door haar in punt d uitgesprokene ten onrechte tot grond van haar advies heeft gemaakt; en dat de kerkeraad van Murmerwoude op 4 nov. jl. t.a.v. -de ambtelijke arbeid van zijn predikant integendeel een recht be sluit heeft genomen, omdat inderdaad het bestaansrecht van de Geref. Kerken die zich vrijgemaakt hebben, door de besluiten van Utrecht-1959, ook als zij op het verzoek van die synode niet ingaan, 's teruggenorhen, zodat ieder zich haar onderwijzing en tucht heeft te onderwerpen (artikel 28 van de Ned. recht niet hebben (artikel 29 van Ned. Gel. Bel.)". Hieruit volgt, dat de particuliere sy node van Friesland door het noemer artikel 29 van de Ned. Gel. Bel. de „gebonden kerken" tot valse kerken heeft verklaard, terwijl de kerkeraad bij de „voorlopige schorsing" (okt.'62) van de artikelen van de Ned. Gel. Bel. alleen het 28e noemde. Deze vraag is belangrijk omdat In het besluit tot „voor lopige schorsing" opnieuw fungeert de Is van 4 nov. '61. Intussen duurt de .voorlopige schorsing" nog steeds voort. Ter voorkoming van misverstand moge hieraan nog worden toegevoegd, dat de P.S. van Friesland zich niet heeft uit gesproken over de al-of-niet gegrondheid van de schorsing (en). Evenmin over de vraag of het niet-voldoen aan de eis van ■tt' schorsingswaardig maakt, over die eis zelf (artikel 28 de Ned. Gel. Bel.). De uit spraak van de P.S. van Friesland was publiek. Lions International eert dr. Klapwijk en Mies Bouwman De gouverneur van Llons Internatio nal district Nederland, de heer J. Ver haar, heeft de hoogste onderscheiding van deze wereldorganisatie de „dis tricts governors appreciation award" verleend aan Mies Bouwman, Dr. A. Klapwijk en Siebe van der Zee als blijk van waardering voor hun dienend werk, zo geheel analoog aan het doel dat Lions International zich stelt. Mies Bouwman en Dr. Klapwijk zijn de eerste Nederlanders niet Lions die deze onderscheiding hebben ontvangen, Het onderscheidingsteken is een aan een paars-geel lintje hangende ver guld zilveren ovalen meaille van cm, met aan een zijde in email ingelegd de letter L en. langs de rand. de br_" ming van de onderscheiding. Naast uitwijzing van r.k. missionarissen: De Anglicaanse zendingsraad heeft bekendgemaakt dat haar kerk in de Soedan onder grote politieke druk staat groter waarschijnlijk zelfs dan in ver schillende Russische satellietsta ten. Zoals bekend zijn er de laat ste tijd wel berichten van rooms katholieke missionarissen bekend geworden over uitwijzingen, maar van Anglicaanse zijde had men daarover nooit iets vernomen. De raad heeft een oproep naar de kerk in Engeland gezonden met het verzoek te willen bidden voor de kerk in Soe dan en haar leiders. De Soedanese regering is een felle campagne gestart *--de Mohammedaan- nieuwe zendelingen 'oegelaten in bet land, en het is erboden personen be neden de 18 jaar te dopen. Het gouvernement heeft tevens beslo- sonen, van do „Verenigde Soedanese :endingsraad", verscheidene Anglicaan se zendelingen en meer dan 40 rooms- katholieke priesters en non'n«n. Minderheidsgroep Deze maatregelen zijn alle het ge- volg van het streven van de Soedanese regering naar „nationale bewustwording van de natie". Daartoe heeft men het arablsch als voertaal en het mohamme daans als „nationale" godsdienst inge steld. Onder deze omstandigheden, al dus de regering, is het onverantwoord een minderheidsgroep te steunen. De grootste christelUke kerk in Soe dan is de rooms-katholieke met 300.000 leden op een totale bevolking van miljoen. De Anglicaanse kerk telt 80.000 zielen. Financ. hulp voor ouderwijs in V.S. President Kennedy hfeeft dinsdag aan het Amerikaanse congres een toewijzing anderhalf miljard dollar voor hulp het federale onderwijs verzocht. De komende vier jaar moeten „hindernis- in de openbare lagere en middel- scholen worden overwonnen en on volkomenheden worden weggewerkt. De gevraagde gelden zijn een deel van de naar schatting vier tot vijf miljard dol lar die voor steun aan het onderwijs zijn voorgesteld. In een speciale boodschap aan het congres zegt de Amerikaanse president dat veertig procent van de leerlingen de middelbare school voortijdig verlaat slechts 43 procent van de volwasse- i een middelbare opleiding heeft ge had. Slechts acht procent ,van de vol wassenen heeft de universiteit doorlo pen en momenteel voltooit 16 procent van de Amerikaanse jeugd zijn studie aan een universiteit. De noodzaak van dit programma be rust niet „op het vei loop van de koude oorlog", aldus Kennedy. Het is echter de moeite waard op te merken dat de Sowjetunie heeft ingezien dat grotere in spanningen voor het onderwijs een be slissende uitwerking hebben op de toe komstige macht, vooruitgang en aanzien van een land. Een onlangs bij de na tionale stichting voor de wetenschap uitgebracht rapport meldt dat de Sow- jetrussische universiteiten drie maal zo veel ingenieurs en vier maal zoveel na- tuurkundgen afleveren als de Ameri- Gift dr. Van Swol voor Japanners Dr. H. van Swol, heeft gisteren v lamde Japanse kinderen 14 revalidatie- toestellen aangeboden die door hem zijn uitgevonden. De Nederlandse arts demonstreerde het gebruik van de toestellen. Zij zijn voornamelijk ontworpen om verlamde kinderen te leren lopen. Hij maakte een rondgang door het centrum waar 200 ongelukkige kinde ren ëen behandeling krijgen. Hij heeft ook gesproken met doktoren. Dr. Van Swol vertoonde een film over het re- validatiewerk in Nederland. De goede herder. De plaat, waarop de tekenaar heeft getracht de goede herder af te beelden, heeft nooit nagelaten indruk te maken. De Here, met in Zijn armen een lam. „Ik ben de goede herder. De goede herder zet zijn leven in voor zijn schapen" (Johannes 10:11). Zonder al te veel fantasie kan men om deze plaat een heel verhaal weven. De herder is er 's morgens met zijn kudde op uitgetrokken. Maar als hij aan het einde van de dag, tegen het vallen van de avond, bij de schaapskooi terugkeert, mist hij een schaap. En wat gaat hij dan doen! Denkt hij: het komt best in orde? Hij gaat de lange weg van die hele dag terug en hij zoekt tot hij het schaap heeft gevonden. Zo doet Jezus met ons, mensen. Jezus zoekt, tot Hij de mens, de afgedwaalde, de verlorene heeft gevonden. Hij zegt: Ik ken' de mijne. Jezus kent ons. Voor de Here is de.mens nooit een groep, een immens getal, nee, altijd het individu. De Here zoekt ieder mens persoonlijk. Dat is enerzijds het heerlijke, anderzijds ook het onbegrijpe lijke. Jezus zoekt mij, de zondaar, de mens, die zich verzet. Jezus loopt de weg voor mij. Alles voor mij. De bespottingen, de hoon en de dood aan het kruis. Voor mij. Voor mij al die zortg. Zo heeft de Here mij lief. Tegen gratieverlening aan Lages c.s. hoogleraren De drie predikanten, ds. K. H. Kroon, hervormd, ds. F. Kuiper, doopsgezind, en ds. Th. Scharten, evangelisch luthers, die zich reeds eerder met een open brief tegen het pleidooi van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe voor gratieverlening keerden, hebben nu in een brief aan de Raad van] Ministers gereageerd op de na dere toelichting van de hooglera ren in het Nederlands juristenblad I van 26 januari. Het gebod der naastenliefde, dat door Jezus uit de Wet van Mozes naar voren gebracht wordt, is in Leviticus 19 vers 17 en 18 namelijk niet alleen verbonden met een afwijzing van alle wraakzucht, doch allereerst met een nadrukkelijk ge bod tot openlijk terechtwijzen van de fa lende naaste. Wanneer zulk een duidelij ke afwijzing van begaan jonrecht thans achterwege blijft, wordt niet alleen aan de gerechtigheid tekort gedaan, maar daardoor juist de naastenliefde tot een onwaardige frase gemaakt. Opdracht Belangrijker dan het beroep op mens lievendheid en edelmoedigheid in het al gemeen achten wij de verwijzing Jezus' opdracht aan de zijnen om vijanden lief te hebben en te bidden wie hen vervolgen. Want wij hebben hier naar onze overtuiging inderdaad van doen met vijanden in de diepste zin, hun welke dit woord hebben kan. (Advertentie) Op 8 januari jl. hebben wij. ondergete- kenden, ons met een Open Brief gericht Itot de hoogleraren van Bemmelen en. Pompe. Wij kwamen daarin op voor eenl Deze vier mannen zijn destijds o.m. jjan dqpj- hen naar vo-; veroordeeld op grond van hun schuld aan de tijdens de tweede wereldoorlog 1 'loofci '-jde laatste nog in Nederland gevan gen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers. Aangezien ons uit een nadere toelich ting van bedoelde hoogleraren, versche nen in het Nederlands Juristenblad van 26 dezer, blijkt, dat zij voortgaan met op verdere gratie-verlening aan te drin gen, gevoelen wij ons gedrongen thans alsnog een nadrukkelijk beroep op uw Raad te doen. Door velen wordt het voorgesteld, als zou een beroep op christelijke barmhar tigheid, vergevingsgezindheid en naas- Referent prof. Brillenburg Wurth Het Provinciaal comité der dia- konieën van de gereformeerde kerken en het bestuur van de ge reformeerde stichting voor maat schappelijk werk in Zuid-Holland hebben gisteren voor het eerst gezamenlijk een conferentie ge houden. Prof. dr. G. Brillenburg Wurth hield een referaat over „Onze taak ten aanzien van de geestelijke volksgezondheid". Ds. A. S. Timmer, de voorzitter van de geref. stichting van maatschappelijk werk verklaarde in zijn openingswoord de gecombineerde conferentie doordat er zoveel aanrakingsvlakken voor ueide instellingen zijn dat ze elkaar alleen qua opkomst al in de wielen zouden rij den als ze afzonderlijk confereerden. Prof, dr. G. Brillenburg Wurth stond uitvoerig stil bij de voorgeschiedenis en het ontstaan van de term „geestelijke volksgezondheid". Prof. Brillenburg Wurth was van mening dat de diakonie absoluut niet haar grenzen overschreed, zoals sommigen beweerden, door zich met deze materie bezig te houden. Daar het wezenlijke van de term volksge zondheid een dienst aan de medemens inhoudt, vooral de medemens in nood, is het zeer natuurlijk dat de diakonie zich, naast de materiële nood, ook met de sociale nood gaat bezighouden, aldus de referent. Vooral in het beginstadium van het vraagstuk ging het om zuiver medisch- psychische benadering, aldus prof. Bril lenburg Wurth. om de neurotische fac toren in de moderne beschaving. Maar tegenwoordig leven we in de dynami sche fase, er wordt niet gedacht aar individu maar de gemeenschap en enkeling. Er is een tendens naar ideologische ontwikkeling. Was vroeger het natuurlijke driftleven allesbeheer send, tegenwoordig komt men meer on der de invloed van de culturele antro pologie. Gevaren Toch zijn er gevaren aan deze nieu we visie verbonden. Prof Brillenburg Wurth noemde onder meer het ver schijnsel dat men van schuld niet meer wil weten, alleen nog maar van neuro tische schuldgevoelens. Als er dan al schuld was dan lag die bij de moderne samenleving. Dit nu is bedenkelijk het schuldbesef. In dit verband n de prof. Brillenburg Wurth het schijnsel dat de ouders vaak als eei. vaar voor de kinderen gezien worden in plaats dat ze een genade zijn. Het is jammer dat de bijbelse n beschouwing zich tot nu toe hier nog weinig heeft kunnen doen gelden. Het werk is waarschiinlijk te technisch - door de kerk gedaan te worden, rr de kerk en de diakonie zal zich terdege op de hoogte moeten stellen van de ont wikkeling en de mogelijkheden van de verschillende instanties (bureaus voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, vi sies op het alcoholisme prostituïsme, homosexualiteit enz.) om in concrete ge vallen samen te werken met de betrok ken instellingen en zo nodig van advies te kunnen dienen, aldus prof. Brillen burg Wurth. ?fdzaak op volstrekt j gepleegde massamooid. Deze jn .christelijk Europa" opgegroeide man nen hebben destijds met de beweging, die op geheel hun volk zijn stempel druk te, welbewust gekozen tegen het getuige nis van de Bijbel. Zij hebben zich daar mede geplaatst tegenover Hem, die Zich- ze'lf daarin als enige bron van genade en waarheid heeft willen openbaren. Im mers, zij hebben Gods keuze van zijn volk Israël afgewezen en geloochend. Daarmede hebben zij zich tot Gods vijanden gemaakt. En met dé dichter van de 139e Psalm belijden wij, dat zij daardoor ook ons tot vijanden zijn ge worden. Een verdere gratiëring zonder dat an radikale ommekeer, in geestelijke in stelling is blijk gegeven kan door de betrokkenen zeLf en hun helaas nog io talrijke hele en halve -geestverwanten slechts verstaan worden'als een vergoe lijking van hun daden en bedoelingen.. Het is daarom, dat wij, ondergeteken den, als Evangeliedienaars werkzaam in drie van de protestantse geloofsgemeen schappen in Nederland, dit alles nog maals hebben willen naar voren bren gen. Wij zijn er ten stelligste van over tuigd. dat nóch het belang van de be trokkenen. nóch de zaak van de mense lijkheid in het algemeen en wel aller minst die van de Evangelieverkondiging met verdere gratie-verlening gediend is. En indien iemand zou menen, dat om andere, bijvoorbeeld nationaal-politieke belangen, hiertoe toch zou moeten wor den overgegaan, dan willen wij daar zeer ernstig tegen waarschuwen. Russen mogen niet naar strafproces De Russen hebben een dringend vér- zoek tot West-Duitsland gericht toe te staan dat Russische juristen en getui gen worden toegelaten fot een proces in Koblenz tegen dertien voormalige SS-ers dat afgelopen oktober is begon nen. De dertien mannen worden be schuldigd van moord op ongeveer der tigduizend Joden in Rusland. Op een langdurige persconferentie in Moskou heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken meege deeld, dat de aanklacht slechts een deel van de wandaden van de beschuldigden vermeldt. Zij zouden zich hebben schul dig gemaakt aan massale vernietiging Russische burgers. De ambtenaar dat de Duitse regering visa aan de juristen geweigerd had met het doel de misdaden minder ernstig voor te stel len dan ze geweest zijn. De beschuldi ging zou zelfs geen tiende van de wa re wandaden bevatten. Het antwoord van Bonn luidt, dat de Russen geen vi sa krijgen, omdat zij volgens de betref fende wet niet in het proces kunnen worden gehoord. ONS HUIS is altijd bedolven geweest onder sta pels en stapels kranten, weekbladen, tijd schriften, illustraties en wat al niet meer. Oo een deel ervan waren mijn ouders geabonneerd, de rest werd in leesportefeuilles van week lui week verwisseld. En altijd heb ik ze van atot zver- slonden, genoten van de verhalen en genoten van de prentjes. Het eerste blad dat ik me na „De Prins" waar over Ik al eens vertelde, goed herinner was dat onvergetelijke, allercharmantste reclametijdschrift van. de firma Jurgens, die destijds één van de vroeg ste margarineproducten „Solo" aan de markt bracht en die de afzet daarvan zeker danig vermeerderde door voor de jeugdige klanten „Kees, de Solist" uit te geven. Sindsdien heb ik kennis gemaakt met tal loze ieugdbladen. maar „Kees. de Solist" was zijn tijd ver vooruit. Dat suggereerde namelijk dat een jongen van je eigen leeftijd hoofdredacteur was. Het miste daardoor dat weerzinwekkend neerbuigen de. dat vele andere periodieken zo averechts doet werken: er was geen sprake van Oom Zus of Tante Zo. die hun jonge lezertjes welwillend tegmoet traden, maar ondertussen alle planken missloegen. ..Kees de Solist" was een jongen waarmee je je iden tificeren kon al verborg zich dan ook een volwas sene achter dat pseudoniem. Hij beleefde thuis en op school talloze avonturen; hij deed de dingen soms hopeloos verkeerd en wou dat ook best toegeven. maar een andere maal sloeg hij spijkers met koppen. En zo werd hij een soort lijfelijke boezemvriend, le vender en levendiger dan één ander kameraadje! In de loop der jaren ben ik de jaargangen kwijt ge raakt, maar voor „Kees, de Solist" heb ik een warm plaatsje in mijn hart bewaard. Helaas, de oorlogsomstandigheden hebben die Kees doen verdwijnen. Het papier werd schaars en de margarine ging op de bon. Je behoefde geen recla me meer tc maken voor een merk, want ieder was al blij als hij Iets te pakken kon krijgen. Maar te gelijk bedacht je; waarom zou ik me zelf niet tot re dacteur bombarderen van een eigen tijdschrift. Wat die- Kees kan, kan ik ook. En zo ben ik, enerzijds van arremoel, en anderzijds van puur plezier be gonnen met een privé periodiek, dat onder wisselende namen van 1914 tot 1922 me een eindeloos genoegen neeft verschaft. Weliswaar een binnenkamer-genoegen, want hoe volmaakt mij de uitgave ook voorkwam, er is nooit een bladzijde van gedrukt. Er hebben zelfs maar wei nig mmsen van kennis genomen. Mijn vader had al lang zijn eigen tijdschriften en publiceerde zonder ophouden. Nam hij al eens notitie van mijn penne- vruchten, dan kon hij ongezouten en zeer verdien de crltiek niet binnenhouden: „Hij leefd schrijf je niet met een d maar een t", constateerde hij droog jes net alsof dat iets terzake doet, mits de per soon in kwestie maar niet dood is! Mijn moeder was meer bereid om zich in de materie te verdiepen, maar volgde mijn vlucht naar de sterren slechts aarzelend. Ze had het meeste waardering voor de advertentierubrieken, maar mijn verhalen mocht ze niet. Aangezien in elke story minstens enkele doden vielen, kan ik me dat achteraf wel indenken, maar wéar zou je in zo'n barbaarse tijd anders over schrijven dan over sqquvelen en sterven? Sterven dat werd in die oorlogsjaren tenslotte de allergewoon ste zaak ter wereld! Het lezerspubliek bepaalde zich dus tot enige uit verkoren vriendjes. Maar ook je allerbeste intimi lezen critisch dat y/eet elke redacteur. Ze hebben daarbij de vooropgezette wil om zichzelf gedrukt te zien, en om zichzelf als hoofdpersoon te zien afge schilderd. En aangezien mijn hoofdpersonen altijd moesten sneuvelen, was er voor hen de aardigheid spoedig af. Ze mochten dan wel hun eigen necrologie in mijn blad lezen, maar daarmee was hun rol uit gespeeld. Zodat ze snellijk voor het abonnement bedankten, wat ze des te geruster konden doen om dat ze er nooit een cent voor betaald hadden. Het genoegen bleef dus geheel aan mijn zijde, maar een uitbundig genoegen was het toch. Naar alle kanten. Je kon zo heerliik verraderlijke ele menten het onderspit laten delven. Je kon een we reld te lijf gaan. waartegen je je niet opgewassen voelde. En Ie kon gaan exDerimenteren met die aller- verrukkelijkste kunst van de pers. De pers, koningin der aarde èn liefelijke gezellin op de reis naar volwassenheid! En in andere vormen nog steedsl

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2