Nieuwe leidlse Courant West-Europa kan niet van twee walletjes gaan eten - Commentaar STILLE WENK VAN KENNEDY: Toch een politiek van de „lege stoel* Minister Luns verwacht een intensief overleg Onze welvaart door De Gaulle bedreigd Scheepsdrama voor Hollandse kust Bemanning toch gered Reisbureau betaalde niet: 72 mensen bleven staan II If ia ill Donderdag 31 januari 1963, 43ste jaargang r In 1645 al rekenmachine CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren leiden" Steenstraat 37 Postbus 76 V Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen RONDER enige ophef heeft Amerika zijn Europese bondgenoten laten j weten, dat zij niet van twee walletjes kunnen eten, als zij de politiek van De Gaulle steunen. Amerikaanse diplomaten hebben gewaarschuwd, dat tot een herwaardering van de Amerikaanse rol in de Europese ver dediging kan worden overgegaan, als de Europese landen de Franse presi dent het leiderschap laten overnemen. In Washington meent men, dat De Gaulle thans meer dan ooit zal proberen, een einde te maken aan de hechte banden tussen de Verenigde Staten en Europa. De Franse president specu leert hierbij op de omstandigheid, dat Europa toch de bescherming blijft genieten van de kracht van het Amerikaanse kernwapen. Over de mislukking van Brussel in Washington officieel medegedeeld, dait Amerika zal blijven streven versterking van de NAVO, naar multinationale kernmacht, en liberalisatie van de handel. Het zaJ zich daarbij laten leiden door de rea liteit, dat de verdediging van de vrij* i wereld ondeelbaar is. dat de leden van de Atlantische Gemeenschap van De minister-president, prof. De Quay, en de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. werden gisteravond op het Bin nenhof in Den Haag na afloop van het kabinetsberaad over de EEG-crisis door reporters aan geklampt. IIIHIIIIIW Interview over Brussels echec Nieuws in één oogopslag Prof. Oud is zijn minis teriële geestverwant, de minister van defensie, ir. Visser, te hulp gekomen. Hij was de enige van zijn fractie die minister Visser gelukwenste met de aan vaarding van zijn begro ting. De minister was nog al in moeilijkheden geraakt door zich te stellen achter opmerkingen van de chef van de generale staf, dat officieren er geen gewoonte van moeten maken naar ambtenarenrechter te lo pen, voor allerlei „wisse wasjes". Een socialistische motie werd ingetrokken. De drie predikanten die zich reeds eerder gekeerd hebben tegen het pleidooi van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe voor gratieverlening aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers, hebben zich nu in een brief tot de ministerraad gewend. In de Verenigde Staten is men van mening, dat de Westeuropese landen het. leiderschap van de Franse president niet moeten ac cepteren. Men is bang, dat De Gaulle meer dan ooit zal proberen een einde te maken aan de hechte ban den tussen Amerika en Europa. Wanneer Frankrijk zjjn zin krijgt, aldus de waarschuwing, kan de Amerikaanse bijdrage in de Europese verdediging wel eens verminderen. Over de mislukte onder handelingen in Brussel merkte de Britse premier Macmillan gisteren voor radio en televisie op: „Men heeft in Brussel een unieke kans voorbij laten gaan". Frankrijk, zei de president verder, heeft ongelijk als het meent, dat Europa al leen kan heersen zonder bondgenoten. Evenals vele Westeuro pese staatslieden is minis ter Luns na de mislukking van Brussel niet optimis tisch over de toekomst van de E.E.G. Maar in de ko mende weken wordt het overleg intensief voortge zet tussen Bonn, Rome en de drie Benelux-landen. Wellicht kan dan een ge meenschappelijke gedrags lijn worden bepaald ten aanzien van Engelands toe treding tot de Gemeen schappelijke markt Minister Luns is over de toekomst van de E.E.G. niet erg optimistisch, maar hjj verwacht, dat er de komende weken een intensief overleg zal plaats vinden tussen Bonn, Rome en de drie Benelux-hoofdste- den en dat men dan wellicht tot een ge meenschappelijke gedragslijn zal komen over de kwestie van Engelands toetre ding tot de E.E.G. Minister Luns ver klaarde dit gisteravond voor de K.R.O.- microfoon in een interview, waarin hem gevraagd was iets te zeggen over verdere onderhandelingen „met een le- Mr. Luns verklaarde desgevraagd:,.Het verdrag blijft natuurlijk bestaan, maar er zijn een aantal regelingen die op het moment moeten worden genomen, een aantal ontplooiingen, waarvan de uit voering grote moeilijkheden zal mee brengen. Men dient te bedenken dat het vertrouwen tussen de Zes wel een heel ernstige knak heeft gekregen en dat de grote politieke teleurstelling die thans door ons is ondervonden uiteraard - zijn weerslag zal hebben, ook in het EEG- gebeuren. En dan ten slotte wat politieke samenwerking tussen de Zes betreft: daarvan kan ik nu reeds zeggen, dat daar voor lange tijd niets van in komt, tenzij een volstrekt nieuwe situatie ont staat en Engeland ten slotte zal mee doen. Het was een heel sombere zaak die we samen hebben besproken." Werkgevers menen: O Wij zullen president De Gaulle vastbesloten de voet dwars moeten zetten. Dit is de mening van de se cretaris van het Verbond van Neder- larjdsche Werkgevers, mr. Ph. H. Noordwal, uitgesproken in een ra diorede. die hij vanmiddag heeft ge houden. Voor ons land en met name voor het hele Nederlandse bedrijfsleven kan, al dus mr. Noordwal, het beleid van De Gaulle heilloze gevolgen hebben. Er staan werkelijk levensbelangen op het spel. Engeland is na West-Duitsland en België nog seeds noze derde handels partner. Een scheiding tussen de Euro- markt en Engeland, door de De Gaulle beoogd, zal voor onze verdere industriële ontwikkeling en dus voor onze welvaart zeer gevaarlijke gevolgen hebben. Als tegenzet tegen De Gaulles optre den zou men eraan kunnen denken de onderhandelingen tussen de E.E.G. zon der Frankrijk en met Engeland voort te zetten, teneinde te trachten tussen deze Zes overeenstemming te bereiken. Daar mee bewerkstelligt men in elk geval een isolement van Frankrijk. In dit ver band moet men zich goed realiseren, zei mr. Noordwal, dat Frankrijk binnen de E.E.G. nooit een beleid zal kunnen voeren zonder de medewerking van zijn partners en het is volstrekt niet uitge sloten, dat vanaf nu bepaalde Franse wensen op een krachtig nen van zijn partners zullen afstuiten. De vraag of men het dan op een kracht proef binnen de E.E.G. moet laten aan komen beantwoordde de heer Noordwal bevestigend Weliswaar bestaat daarbij het risico, dat daarbij op het spel wordt gezet, wat al binnen de E.E.G. is be reikt. maar het alternatief, een Europa, dat slaafs de wil volgt van president De Gaulle is nog veel minder aantrek kelijk. Minister Luns had eerder in het vraaggesprek opgemerkt, dat indien bij Frankrijk de politieke wil aanwezig was geweest, een voor de EEG en voor de leden-landen bevredigende oplossing voor de toelating van Engeland had kunnen worden gevonden. Het stand punt van de Franse delegatie bevatte weinig zakelijke argumenten. Er waren wel politieke argumenten, maar die zijn als zodanig niet naar buiten gekomen. Vannacht heeft weer een felle brand gewoed in Amsterdams binnenstad. De tweede en derde verdieping, alsmede de zolderruimte van het pand Singel 123 brandden geheel uit. In het pand waren twee textielfirma's en twee groothandels in koffie gevestigd. kaar afhankelijk zijn en dat Ameriki en Europa een gezamenlijke verani woordelijkheid hebben in de rest vai de wereld. De verklaring is een onderstreping van de plannen van Kennedy, voort gaan met zijn plannen tot versterklnu van de Atlantische Alliantie, niettegen staande de afwijzende houding van Dp Gaulle. In Londen sprak premier Macmillan voor radio en tv tot het Britse volk. HU constateerde, dat Frankrijk (of tennun ste zijn huidige regering) niet voor maar achteruit kijkt. „Men heeft in Brus sel een unieke kans voorbij laten gaan aldus de premier, die mededeelde dai Engeland zowel met zijn gemenebest- partners als met de landen van de Euro pese vrijhandelsassociatie en de Verenig de Staten zal beraden, wat thans moei worden gedaan. Macmillan is van me ning, dat de Franse regering tot het laatsi toe gehoopt heeft, dat de besprekingen Engelands toelating tot de EEG zouden mislukken. Frankrijk heeft volgens de Britse pre- iler ongelijk, als het geloof', dat Euro pa alleen kan 'heersen zonder vrienden bondgenoten. „Tweemaal in mijn le- heeft Europa ziohzelf verscheurd iï> de venschnkkelij fcste oorlogen. Deze gro te conflicten werden in het algemeen veroorzaakt door de pogingen van een land, soms een man. om heel Europ» te overheersen. Om een soort Europa t« scheppen, dat in schijn verenigd was door overeenstemming of deelge nootschap of samenwerking, maar doo» macht Voor vervolg zie pagina 13 Zie pagina 9 Een goed-gemutste prins Bemhard schreef gisteren, na de officiële opening van het nieuwe kantoorgebouw van de Centrale kamer van handelsbevordering in Den Haag. zijn naam in het gastenboek. De Prins mengde zich op de receptie tussen de gasten en voerde vele geani meerde gesprekjes. Minister De Pous houdt het gastenboek voor de Prins vast. In het midden drs. B. J. Udink, directeur van de kamer, geheel links mr. Sydney J. v. d. Bergh uil Wassenaar. „Eerst mijn jongens eraf! l'elefonische van onze speciale ver slaggever) „Eerst wilde ik ni'n jongens er al hebben", zei kapitein W. Korver uit Alkmaar, toen hij vanmorgen in Hoek van Holland voet aan wal zette. „De slagzij van de Necton was zo groot, dat ik het niet langer aandurfde, ik ben toen alleen aan boord gebleven. r m'n instinct zei me dat ik moest zorgen dat ik weg kwam. Wat ik voelde, kwam precies uit. Twee uur nadat ik het schip had verlaten, zakte het in de diepte. Ik ben ongeveer een uur alleen op m'n schip geweest" ver telde de lakonieke Zaankanter, zo juist 29 jaar geworden. Om vijf over zeven vanmorgen ver dween de Necton, die 350 ton meet, op een mijl of twaalf ten westen van de Maasboei in de golven. De Gele Zee - toevallig met 't bergingsvaartuig Bruin vis naar Engeland onderweg had toen al vastgemaakt, doch moest onderweg naar de Maasvlakte om de kuster aan de grond te zetten, op het laatste mo ment de sleepdraad kappen. De Necton, eigendom van de rederij Kamps te Groningen, voer met een la ding gerst van Norwhich naar Rotter dam, nadat het bijna zes jaar oude vaartuig een week in Engeland lag in gevroren. Toen de gezagvoerder van morgen om vier uur zijn eerste S.O.S. de ether instuurde was de Britse kust vaarder Lady Sonia dicht in de buurt. Daar het door de golven onmogelijk was van het ene vaartuig op het andere over te stappen, werden de zes beman ningsleden in een dinghy gezet, die door de nog geen 200 ton metende Engelsman werd opgepikt. Inmiddels was de in Hoek van Holland gestationeerde reddingboot president Jan Leis uitgevaren en onverrichterzake te ruggekeerd, daar op het moment van aankomst niemand meer van boord be hoefde te worden gehaald. „Goed, ik heb me niet aan de late kant in veiligheid gesteld, maar dat het juist was bewijst wel de ondergang van m'n schip. O ja, de motor heb ik eerst nog stopgezet. Dat heb ik van m'n vroegere gezagvoerder geleerddie een goede leermeester was". De in het groen geklede zeeman, zonder sjaal en met open hemd, had een koffer met de scheepspapieren bij zich. Aan persoonlijke bezittingen had hij alleen zijn zondagse pak kunnen redden, sy het zonder colbert. (Voor vervolg zie pagina UNGELAND is teleurgesteld en verbit- terd, nu De Gaulle het de toetreding tot Europa heeft geweigerd. Zowel de minister van buitenlandse zaken als de minister-president hebben aan die teleur stelling uitdrukking gegeven. De Engelsen zelf moeten erkennen, dat destijds de beste kansen hebben laten lo pen. Toen hun toetreden nog zonder meer mogelijk was, wilden zij niet. Nu zij wij len, is er de mogelijkheid niet meer. In dit alles schuilen aanwijzingen temeer, hoe moeizaam het nieuwe Europa tot stand komt, indien het al tot stand komt. Hei streven is er wel, maar de voorstellingen die men zich van het toekomstig Europa maakt lopen zeer uiteen. En het is ken merkend voor het onvolgroeide van do situatie, dat één man zoveel kan tegen houden. Wat De Gaulle wil, is de anderen dwingen tot zijn opvatting. Hij heeft over Europa zijn eigen gedachten. Engeland hoort daar niet bij. In plaats daarvan is hij, terwijl elders de teleurstelling nog levensgroot is. reeds doende, zijn aandacht te richten op het Snaanse Madrid en het Russische Moskou. Horen die er in zijn denkwijze wel bij. Evenals eens bij Algerije heeft het er alles van. dat De Gaulle onverdroten voort- schrijft in de richting van wat hij als een visioen voor ogen heeft. Voor de huidige bondgenoten van Frank rijk is deze politiek een oorzaak tot groot verdriet. Uitermate onredelijk ook is het. wanneer een in zulk een mate zijn wen sen aan de anderen oplegt. Wat moet er terecht komen van een verhouding waar toe een alle anderen tracht te dwingen? Hoe kan zij nog door een positieve geest worden gedragen? Nimmer was Europa zo nabij, nimmer ech ter ook was het zo moeilijk bereikbaar. De teleurstelling is uit deze omstandig heden te verklaren. Ook deze ernstige ondergrond heeft die teleurstelling, dat het streven naar een nieuw Europa niet in de eerste plaats werd ingegeven door zucht naar voordeel. De volkjen zijn de verdeeldheid moe. De vij anden van weleer zijn de vijandschap beu. Er Ls een zoeken van vrede en wie zou de mens het recht op het zoeken daarvan willen ontzeggen. Dat de Engelse teleurstelling door zovelen op het Europese vasteland wordt gedeeld, mag onder dit alles tot vertroosting en bemoediging strekken. Het gemeenschap pelijke van dit gevoel is ons blijkbaar alsnog gelaten. Ondanks het verdrietige van dit ogenblik zitten er toch kansen in voor een naar wij hopen niet al tc verre toekomst. cnrrT) Vliegtuig leeg naar Brussel Een DC-7 vliegtuig van de Britse chartermaatschappij Caladonian Air ways is gisteren leeg van Schiphol vertrokken en heeft 72 passagiers die het naar Zuid-Afrika z ou brengen zonder pardon in Amsterdam moeten achterlaten, omdat het Zuid-Afrikaan se reisbureau Ympala Skyways wel gert de passage te betalen. De beman ning van de DC-7 wacht op de be talingsopdracht. De woedende passagiers, die zich slnJ» zondag in het motel aan de rijksweg bU Schiphol ophouden, waren gisteren ten einde raad. De meesien van hen zijp Zuid-Afrikanen. Zij waren op 22 decern ber voor een zogenaamde all inclusive tour naar Europa gekomen en zouaer zondag met de DC-7 van Schiphol naa- Johannesburg terugkeren. De passage nadden zij van te voren voldaan Behalve deze 72 luchtreizigers waren er nog 27, die zich in Rome aan boord van het vliegtuig zouden begeven. Wa» er met hen is geschied, was nog niet be leend. De directie van het motel kreej een telegrafische cheque van Barclay's Bank uit Londen, waarmee tenminste cot en met het ontbijt 's morgens hei logies van de 72 gasten werd betaald „Thans echter hebben wfj geen enkel» garantie meer en we bebben de gasten dus medegedeeld, dat verdere logies voor bun eigen rekening moet zijn," zo deelde directeur J. R. Ricnslra mede. Sommige reizigers stelden zich in ver binding met de Zuidafrikaanse ambas sade in Den Haag. Men zou naar he motel gaan om na te gaan welke nasst» giers niet meer over de middelen be schikken om zich langer in Nederland op te houden. Voor hen zal de ambassade dan de kosten van het verblijf en de De gestrande passagiers in hei „Motel Amsterdam" horen van een van hen, dat zij vanaf dit moment hun consumpties en an dere verteringen zelf zullen moeten betalen. terugreis met een andere maatschappij voorschieten. Voor de overige passagiers kan nie mand iets doen. Gisteravond is de direr te ui' van het Londense kantoor van hei Zuidafrikaanse reisbureau Internationa1 Air op Schiphol aangekomen. Twlntae van de 72 gestrande luchtreizigers beho ren tot zijn klanten. Aangezien zijn eiee» vliegtuig was volgeboekt had hij voo- dit gezelschap passage gereserveerd en betaald bij Impala Skyways. Nu dit laatste reisbureau de hele gioep in de steek heeft gelaten, voei- de International Air zich moreel ver plicht voor de eigen twintig reiziger* de helpende hand te bieden. Vandaag ronden zij op kosten van International Air per trein naar Parijs vertrekken en vandaar in een vliegtuig van d» Franse maatschappij U.A.T naar Jo hannesburg vliegen Dit kost liet reir- bureau circa ƒ28.000. doch het heef- in principe met de betrokkenen afge sproken dat zy per persoon 500 zul len restitueren, hetgeen dus neerkomt op een totaalbedrag van 10.000. JN de afgelopen nacht bereikte koude lucht uit Duitsland het oosten van ons land. Het vroor daar vanmorgen omstreeks 14 graden. In het westen vroor het ongeveer 8 graden. De extre me kou uit Polen breidde zich Oost-Duitsland uit waar plaatselijk 25 graden vorst werd gemeten. In Polen daalde het kwik hier en daar tot 28 graden onder nul. Intussen handhaafde zich een zeer groot hogedrukgebied bij IJsland. Boven de Oostzee was vanmor gen een zwakke storing aanwezig, die zich over Denemarken en Noord-Duits- land uitbreidde. Een van de Zwarte Zee komende storing zal de luchtdruk in midden-europa doen dalen. Door deze ontwikkeling zal de wind naar noorde lijke richting draaien waardoor de stro ming van koude lucht van het vaste land tot staan wordt gebracht. In Dene marken en Zuid-Zweden komt omstreeks 5 graden vorst voor. Een verdere toe neming van de vorst behoeft dan ook in de komende nacht niet te worden ver wacht. Vooral in het zuidoosten van het land zal echter weer strenge vorst voor komen. Bij de storing behorende bc- wolking zal zich over ons land uitbrei den, maar er zal over het algemeen geen sneeuw van betekenis vallen. Dc Bilt verwacht tot vrijdagavond: Vannacht matige tot strenge vorst en hier en daar mist. Morgen overdag half tot zwaarbewolkt met kans op sneeuw en overwegend matige vorst. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en maan Vrijdag 1 februari: zon op: 8.22. onder 17.26. maan op 1149. onder 1.08. Vrijdag l februari: eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen 1 Februari: 7.55 v.m.; 20.55 non. HET WEER DN EUROPA Kapporten hedenmorgen zeven uur D Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twerïtlve Gisteren is in een ziekenhuis in Port Said overleden dc 47-jarige Jo hannes Cornelius van Reyn, opvarende de Nederlandse tanker Gulf Hansa. Het slachtoffer werd dodelijk gewond als gevolg van een val van het schip. is in Port Said ter aarde besteld. De Gulf Hansa heeft zijn reis naar de Perzische Golf voortgezet. onbew. niet on tv. h, bow windstil -3 -9

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1