Nieuwe leidse Comramt Engeland en de Vijf willen verder gaan samenwerken Commentaar Burgerlijk rijkspersoneel krijgt f 35 koudetoeslag Waarschuwing van KNAC flavo (rita) X Y° H f'/XZS-69 Heath: Wij keren Europa niet de rug toe Woensdag 30 januari 1963, 43ste jaargang HANDEN VOOR HEATH: Geef me de Vijf Wrec+our: F. DIEMER I r»~l C o,. i. diemer CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Pagina il™S V.J Telefoon 31441 Giro 58936 'Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.m. f 2,80, p.fcw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 het laatste ogenblik hebben de vijf EEG-part- ners van Frankrijk gisteren op de Brusselse con ferentie geprobeerd, het onafwendbare af te wenden. Toen het zo ver was gekomen, dat de kans op voort zetting, van het gesprek over Engelands toelating tot de EEG verkeken was, gebeurde het. De ministers van de vijf stonden spontaan op om de Britse minister Heath en zijn medewerkers de hand te drukken, aldus openlijk demonstrerend tegen de Franse politiek. Bo vendien bleef het niet bij dit symbolische gebaar. Ter wijl de Franse onderhandelaars zo onopvallend moge lijk vertrokken, werd een spoedvergadering belegd tussen de Vijf en minister Heath (men spreekt al van de nieuwe Zes om de mogelijke gevolgen en oplossin gen van de breuk te bezien). Dit overleg leidde al di rect tot het besluit, dat de strijd tegen de opvattingen van De Gaulle zal worden voortgezet en zoals mi nister Luns na afloop verklaarde dat de onderhan delingen wel als afgebroken worden beschouwd, maar dat er geen sprake is van een breuk met Engeland, noch economisch, noch politiek. Een tweede besluit van de zes landen was, dat de politiek van de „lege stoel" (d.w.z. het voortzetten van de onderhandelingen met Engeland zonder Frankrijk) niet zal worden toegepast. Naar minister Spaak (Bel gië) verzekerde, kunnén echter binnen twee weken positieve resultaten van de verdere samenwerking tussen de Vijf en Engeland worden wacht. In welke richting dat zal gaan weigerden de ministers mede te delen. Na vijftien maanden van onderhan delen is dus te Brussel de beslissing gevallen. De Gaulle heeft zijn wil doorgedreven en zijn veto uitgespro ken over Engelands toelating to de EEG op di ogenblik. De vijf parners van Frankrijk hebben scherp op de Gaulle's opreden gereageerd. Heah, de Britse vertegenwoordiger, reageer de waardig en zakelijk: „Wij zullen Europa niet de rug toekeren". Hij zei dit na in aanwezigheid Couve de Murville, de Franse van buitenlandse zaken, de argumenten van De Gaulle tegen de Britse toetre- dine een voor een te hebben ontzenuwd. Zo vroeg hij. waarom Engeland niet voor 1970 lid van de EEG zou kunnen worden en Denemarken (vorige week door De Gaulle uitgenodigd) wel. Ver ontwaardigd wees hij de insinuatie van de Franse generaal van de hand als zou Engeland niet Europees genoeg zijn. ,,Er zijn miljoenen mensen in Europa, die uit eigen ervaring weten, hoe Euro pees wij waren en zijn", zo reageerde Zwarte dag Een diep ontroerde minister Luns sprak van een zwarte dag voor Europa, „De Franse hardnekkigheid zal een averechtse uitwerking hebben op de an dere landen van de EEG", verklaarde hij en waarschuwend voegde hij er aan toe: „Verder heeft het vertrouwen van de Vijf jegens Frankrijk een geduchte knauw gekregen" Scherp reageerde oo kde Wcstduitse vice-kanselier Erhard. die voorbestemd KROON 141«ses Onze kroonprinses viert donder- dag een kroonjaar: 25 jaar geleden vernam het Nederlandse volk, na vele dagen van spanning, op het laatst van januari de geboorte van prinses Beatrix. Ter gelegenheid van de verjaardag een recente foto van Max Koot. lijkt te zijn. in het najaar Adenauer op te volgen. Hfj zei: „De dag van vandaag zal niet zonder terugslag zijn op het economische leven van Europa. Europa kan alleen leven in een vrije wereld. Daarom was de verdaging van de onder handelingen met Engeland een fout". Hu meent, dat de wil van de zes EEG-landen om voor alle vraagstukken oplossingen te vinden, niet meer zo krachtig zal zijn. „De sfeer is veran derd". aldus Erhard. Wat dit laatste betreft: de Viif hebben reeds buiten Frankrijk om besloten, niet te zullen deelnemen aan een EEG-gesprek over buitenlandse investeringen in het EEG- gebied. Zoals men weet. wil Frankrijk Amerikaanse vestigingen in Europa te gengaan Minister Spaak merkte bitter op, dat dc geest van het EEG-verdrag dood is. Hy noemde de ontwikkeling ernstig, ook al wanhoopte hy niet. „De schok van vandaag zal gevolgen hebben, die onge- twyfeld enige tijd gevoeld zullen wor den en het bestaan van de gemeenschap zal voortaan nietgemakkeiyk zyn. Ik ben er echter zeker van, dat uiteindelijk de Europese gedachte zal zegevieren". Couve de Murville bleef onder dit alles zeer kalm, ook als zijn collega's woedende uitvallen naar Frankrijk deden. „Zij zijn de de enigen, die de feiten onder de ogen durven zien", betoogde hij. Alle soms openlijke bedreigingen over de gevolgen die het doorzetten van de Franse eis voor de gemeenschap zou kunnen hebben, stuitten op de Franse onverzettelijk heid. Voor vervolg zie pagina 13 Dividenden EMS en Grondbriefbank De N.V. Exploitatie My. Schevenin- ecn zal over 1962 (1961) 24% dividend in contanten voorstellen (24% waa 20% in aandelen uit de agloreserve) de Nederlandsche Grondbriefbank 15 (15)% contant dividend. De regering heeft bepaald dat het burgerlijk rijkspersoneel, voor zo- dit gedurende de afgelopen kou- dcpcriode in de buitenlucht heeft gewerkt onder door het weer bij zondere verzwaarde omstandighe den, in aanmerking kan komen voor uitkering ineens. Het bedrag van deze „koudegratificatie" kan voor het gehele winterseizoen 1962-1963 worden gesteld op f 35. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft tot een zelfde rege ling besloten'in overleg met de prso- neelsraad. Tevens heefit de directie dank gebracht aan alle N.S.-personeels leden dis onder moeilijke omstandig heden bijzondere diensten hebben ver richt in sneeuw en koude. De KNAC maakt dc weggebruikers erop opmerkzaam dat het wegdek op vele plaatsen gaten vertoont, die wel een meter doorsnee kur.nen hebben. In het bijzonder is dit het geval, aldus de KNAC op wegen met een bitumineus oppervlak, zoals asfaltwegen en derge lijke. Met name in het donker leveren deze gaten zeer groot gevaar op, voor al ook voor motorrijders. Tevens moet op dergelijke wegdekken rekening worden gehouden met vanonder de banden van de voorrijder opspattende stenen. In Amsterdam hebben enige hon derden bouwvakarbeiders een ordelijk verlopen demonstratie gehouden voor een toeslag op het zogenaamde vorst verlet. „Voor duurtetoeslag" stond op een spandoek, waarachter de stoet, die ongeveer om twee uur od het Rijks- spoorplein was geformeerd, naar de Stadhouderskade trok, naar het kan toor van de plaatselijke afdeling van de Aannemers- en de Pathoonsbond van de bouwbedrijven. Voor dit gehouw werd een korte toespraak gehouden, waarna de deelnemers rustig naar huis gingen Wat het verkeer te water betreft, kan worden opgemerkt, dat drie ijsbre- kers gisteren opnieuw het üs op de Lek hebben gebroken. Ditmaal werd niet volstaan met het maken van een vaar geul. doch werd over de volle breedte van de rivier het ijs vernield en zoveel mogelijk afgevoerd. De veerdienst voor personen in Schoonhoven is nu weer geopend. nog uren duren, voordat iemand de omvang van deze ramp kon beseffen. In die nacht van zater dag op zondag werden honderden door het water overvallen. God Wij gedenken hen in deze dagen, tien jaar na de watersnood. En wü bidden God om troost voor hun nabe staanden. Wij denken ook aan al de genen, die in de rampnacht en in de dagen die daarop volgden, met de inzet van hun leven hebben geholpen bij het lenigen van de nood. Wij her inneren ons, hoe hier en in het bui tenland een golf van meeleven ont stond, zich uitend in een hulpactie, die nog nooit tevoren was gezien. Maar voor alles denken wij weer _an het leed van de duizenden in het rampgebied. Aan de evacuees ook, die soms met helikopters moesten worden gered en die na uren van bovenmenselijke spanningen veilig de grond bereikten. Zoals hier. in Zuid- Beveland, over de rails van een on dergelopen spoorlijn. zie de speciale pagina's in dit nummer, aan de februan-ramp gewijd (pag. 6 en 7). Oude Vest Ue wit tel. 25328 A V staat een nieuwe vorstperiode -L/ de deur. Een nieuw en sterk hoge- drukgebied heeft zich bij IJsland ont wikkeld en breidt zich deze tweede helft van de week naar Skandinavië uit. Een zwakke storing trekt over Engeland naar het zuiden en kan af en toe enige sneeuwval veroorzaken. Morgen is de wind bij ons naar noord tot noordoost gedraaid en wordt er koudere lucht aan gevoerd. Ten oosten van de lijn Ham burg-Hannover komt alweer zeer strenge vorst voor, in Oost-Duitsland vanmor gen tot 20 graden celsius. Dit betekent dat januari toch een koude staart gaat roeren en dat februari ook met koud winterweer gaat beginnen. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking, en geen sneeuw van betekenis. Overwegend ma tige wind tussen oost en nooroost. Ma tige tot strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 31 januari: zon op 8.23. o der 17.24; maan op 11.24. Vrijdag 1 februari: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 31 januari: 7.09 vjn.; 19.31 nm. HET WEER CM EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Het Zweedse vrachtschip Polaris is gistermiddag door het zware ijsveld in de Eems op de zandbank „Paap" ge drukt. Drie sterke sleepboten waren nodig om de Polaris weer vlot te krij gen. Het schip was met een lading cel lulose op weg naar Delfzijl. De veerpont Zijpe-Anna Jacobapol- der die de enige verbinding vormt met Schouwen-Duiveland, is gistermiddag in het ijs vastgeraakt, nadat de machi ne plotseling was gestopt. De sleepboot Anton die als ijsbreker fungeert heeft de boot opgepikt en in de haven terug gebracht. Het personenvervoer is niet gestremd. Het wordt door de sleepboot onderhouden. Nieuws in een oogopslag Het is de vijf EEG- pantners van Frankrijk niet gelukt de toelating van Engeland mogelijk te maken. De conferentie mislukte en president De Gaulle kreeg zijn zin. Na de conferentie stonden de ministers van de Vijf spon taan op en drukten de Britse minister Heath de hand. Dat was een duide lijke demonstratie tegen de Franse politiek. Intussen betekent dit niet, dat er sprake is van een breuk met Engeland. Wast de Belgische minis ter Spaak zei, dat binnen twee weken positieve re sultaten van een verdere samenwerking tussen de Vijf en Engeland kunnen worden verwacht. Het burgerlijk rijks personeel, dat in de af gelopen periode van stren ge vorst in de buitenlucht heeft gewerkt, krijgt een koude-gratificatie van f 35 Ook het N.S.-personeel krijgt een toeslag. De minister van maat schappelijk werk, mejuf frouw dr. M. Klompé, heeft gisteren in de Eer ste Kamer gezegd, dat haar departement in de tien jaar van zijn bestaan een gezicht heeft gekre gen en duidelijke lijnen heeft gevolgd. Maar, zei de bewindsvrouwe, ik wil mijn eventuele opvolger niet binden aan een uit spraak over de toekomst van dit departement. Tijdens het defensie debat in de Tweede Ka mer heeft een partijge noot een felle aanval ge daan op de KVP-staats- secretacis De Jong van Marine over de voorgeno men inkrimping van het Korps Mariniers. Er be staan geen plannen tot verkorting van de dienst tijd over te gaan. De li berale Tweede-Kamerfrac tie heeft zich nog niet definitief uitgelaten over de zaak-Van der Putten. Het wachten is op het rapport van de commissie- Van Doorn, De Britse journalist Desmond Clough van de Daily Sketch gaat niet een half jaar de cel in. Hij was hiertoe veroordeeld, omdat hij de bron van zijn onthullingen in een spionagezaak niet wilde noemen. Zijn zegsman, een officier van de Britse marine, heeft zich giste ren gemeld, waardoor Desmond Clough zich van zijn zwijgplicht achtte ontslagen. Drs. A. Hoogerwerf van de Vrije Universiteit meent, dat goede public relations gedurende een hele parlementaire pe riode de voorkeur verdie nen boven een propagan dacampagne in de verkie zingstijd. Maar op het ogenblik vinden de Ne derlandse politieke partij en de propaganda nog be langrijker. TTET PLEIT in Brussel is voorlopig be- slecht. Door de wil of de onwil van één man maakt West-Europa een van de ergste crises door in de naoorlogse tijd. President Charles de Gaulle, bezeten door de Franse grandeur, heeft zijn zin gekregen. Volkomen gespeend van alle zin voor de werkelijkheid laat hij het zui verste nationalisme prevaleren boven de idee van samenwerking, zonder welke de toekomst van het vrije westen zeer som ber moet worden ingezien. Alle vertogen, die de laatste tijd tot De Gaulle zijn ge richt om zich van zijn dwaalwegen te bekeren, hebben niets uitgehaald. Het lijkt wel, of zij hem nog hebben gestijfd in zijn opvattingen Vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat de Franse president met woorden kan worden overtuigd van het funeste van zijn standpunt. Zal hij zich straks door daden wel laten overtuigen? In dit stadium is het nog te vroeg om een concrete weg aan te wijzen teneinde uit de impasse te komen. Onderlinge be raadslagingen van de vijf en overleg met Engeland zullen nu volgen. Daarbij zal op de voorgrond staan de vraag, of er een vorm van samenwerking tussen de vijf en Engeland mogelijk is. Duidelijk is nu in Brussel gebleken, dat de vijf en Engeland zeer beslist weigeren zich te schikken on der het juk van De Gaulle. Zij hebben nee gezegd tegen De Gaulles opzet de dienst in West-Europa uit te maken. Naar het oordeel van dc ministers Spaak en Luns is het mogelijk, zolang Frankrijk zich isoleert, op een versmalde basis door te gaan. Misschien, dat dit straks de enige methode zal blijken te zijn om De Gaulle tot rede lijkheid te dwingen. Want men mag niet vergeten, dat Frankrijk voor zijn econo mie het meest profiteert van de E.E.G. Politiek gezien is de toetreding van En geland tot de E.E.G. zonder Frankrijk een onmogelijke zaak: West-Europa is ondeel baar. Maar wie weet, of er langs de omweg van de economie ten slotte niet wat te berei ken valt. Als De Gaulle merkt, dat het op dit punt de vijf ernst is en dat zij hem niet nodig hebben, komt hij misschien tot andere gedachten. Hem op dit moment nog aan het verstand brengen, dat zijn opvat tingen volkomen antiek zijn, lijkt een on begonnen zaak. T^OEN HET licht werd op zondag morgen 1 februari 1953, werd pas duidelijk op welk een alles-vernieti gende wijze de door een noordwester- storm opgezweepte zee had toegesla- in het deltagebied van ons land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1