Koningin schildert zelf Dorp naambord Het Parijs toont zomermode Natte koude achtte zij niet Grensstenen geplaatst Eerst Mies dan Luns eerst Dorp dan Cuba Het Dorp „Ons huis leek een belegerde vesting"' Nederlanders met Sagitta naar kampioenschappen Europese vijf Chefarine ,4 Kolenhandel nieuwe leidse courant DINSDAG 29 JANUARI 1963 Een van de aardigste dingen, die onze Koningin ooit heeft gedaan in het publiek, deed zij gistermiddag in Arnhem: zij schilderde met witte verf de naam „Het Dorp" op het blauwe bord, dat de ingang van dit dorp, dat voor blijvend invaliden zal worden gebouwd, gaat aangeven. Bijna een half uur wijdde de Ko ningin zich aan dit werkje, de natte koude niet achtende en onderdehand huiselijk en opgewekt pratend en overleggend met Mies Bouwman, een en ander tot trots en vreugde van een dikke haag toeschouwers. Om ongeveer drie uur was koningin Juliana aangekomen op de Johanna- stiohting, om op de nu nog bosachtige plek die straks de ingang van Het Dorp zal vormen, twee grenspalen op hun plaats te brengen. Hiertoe moest zij een zwengel ronddraaien, waar door de aan zware kettingen opge hangen dikke betonnen grenspalen in de daarvoor gemaakte groeven gle den. Zonder enige hulp liet H.M. de eerste paal zakken, en nadat zij het bord had geschilderd ook de tweede. Op de palen staan de data van de ac tie: 26 en 27 november 1962 - 28 janu ari 1963. ken lessenaar om het bord te beschil deren. Er waa een proefbord en officieel bord, en H.M. maakte eerst met wit tekenpotlood een schets op het proefbord. Uit de liand Van alles was haar aangedragen: meet latten, een keur van penselen ln alle maten en dikten, een palet, tekenpennen, ganzeveren, verf lappen, een busje witte verf enz. De Koningin begon met de letters uit de hand te schetsen op het proefbord. Zij tekende, wiste de lijnen uit met de ganzeveer en begon opnieuw Na de schets te hebben gemaakt, zij het definitieve bord, mat nu de af standen zeer rustig en met kennis van zaken uit en tekende opnieuw de z letters. ..Zo gaat het toch mooier recht", merk te zij al tekenend op. Toen de Koningin, zich volstrekt niet haastende, aan het schilderen toe was en de schilder van de Johannastichtlng haar het busje witte verf aanreikte, bleek deze verf zo dun te zijn, dat die van het penseel afdroop op het gelakte bord. Tfjdens de marathon-uitzending voor Het Dorp is Mies Bouwman in totaal ruim negen uur op het scherm geweest, evenals het publiek, dat ook negen uur op het beeldscherm te zien was. Dc documentaires aan het begin van de uitzending hebben kennelijk bijzonder veel indruk op het publiek gemaakt, althans dit bleek uit inter views met honderd mensen. Ook is hieruit gebleken, dat vele mensen, die geen televisie hadden, zijn gaan kij ken bij anderen inplaats van te luiste ren naar de eigen radio. Dit zijn enkele voorlopige conclusies van een uitgebreid sociaal-wetenschap pelijk onderzoek, dat thans aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam wordt verricht oVer de marathon-uit zending voor „HetJDorp". Het staat on der leiding van prol dr. H. p. J. Puijker en drs. M. J. Brouwer en wordt uitge voerd door een groep van onderzoekers uit verschillende takken van weten schap. Financiële steun verleent het na tionale fonds voor geestelijke volksge zondheid. De inhoud van de uitzending en de reacties van het publiek daarop worden met elkaar vergeleken. Er wor den gesprekken gevoerd met de mensen die bij de actie betrokken waren. Thans wordt gewerkt aan de laatste fase van het materiaal verzamelen; terwijl de eerste fase. het analyseren van de ge- gevens nog maar nauwelijks is begonnen. Op de vraag, welke Nederlander (Vervolg van pagina 1) Nu werd ook de uitslag van de op stelwedstrijd voor de jeugd, uitgeschre ven door een Amerikaans tijdschrift en de A.V.R.O.-jeugdomroep Minjon be kendgemaakt. Drie stalende jongelui. Ieme van der Poel uit Amsterdam, Ma nna Wassenaar uit Bussum en Arthur van Schaik uit Bergen, waren de geluk- kigen, Zij mochten fragmenten uit hun opstellen voorlezen Even was het een hele teleurstelling voor Ieme van de Poël, dat zü nog net drie dagen te jong was om een prijs te mogen verdienen: zij moet nog veertien jaar worden. En dat, terwijl zij met haar dierensprookje in feite het beste opstel had geschreven. Zij zou dus niet. zoals de belde anderen, dc 25-daagse reis naar Amerika mogen maken en werd getroost met een belofte van ..een reusachtige boekenbon". Maar Mies Bouwman liet liet er niet bij zitten, zU sprak even met de rrganisatoren en later op de avond kwam ook voor Ieme een grote ver rassing: zU mag alsnog mee naar Amerika. „Ik vind het enorm", riep zij ln de microfoon. Aangezien zangeres Gré van Swol-Brouwensteijn ziek is. maakte het Concertgebouworkest haar optreden goed met een fraaie uitvoering van de Bloe- menwals uit de Notenkrakersuite van Tjaikowski en toen ging het naar het grote moment van de avond: de bekend making van het eindbedrag. Mr. W. Hoekstra, waarnemend-voor zitter van de A.V.R.O., bedankte eerst allen die aan het welslagen van de uit zending hadden meegewerkt en liet zijn Friese aard spreken toen hij Mies Bouw man prees met de woorden: „Wat U hebt gepresteerd daarbij, staat gelijk aan wat Reinier Paping heeft klaargespeeld tij dens de Elfstedentocht ln het barre Friese winterland". Mr. Hoekstra las toen de oorkonde van de schenkingen voor, maar liet het aan Mies over, het schitterende eindbedrag te noemen: f 21.192.000 Ze deed het, maar eerst moest een paar maal diep zuchten en slikken eer zU haar trillende stem een beetje meester was. „We hebben een wonder beleefd", zei prof De Langen, het bedrag aanvaar dende voor de Stichting Het Dorp, „eerst zijn de harten opengegaan en toen de porte'monnaies en zelfs de portefeuilles, Ook hij bedankte nog eens velen die by dit alles hebben samengewerkt. Dr. Klapwijk had het laatste woord: „Het was een geweldige actie met een ongelooflijk resultaat. Niemand had zo iets kunnen verwachten. Nederland heeft zich groots getoond. Maar laten wij het hierbij niet laten en er naar st alle gehandicapte medemensen plaats in ons hart te geven." Daarmee kwam het einde van ei vergetclijke avond. Staande zong met het Wilhelmus men (afgezien van de leden van het Koninklijk Huis) het meest bewon dert, antwoordde ongeveer twintig procent: Mies Bouwman. Op de twee de plaats volgde minister Luns, met acht procent. Op grond van de interviews en tele fonische interviews werd een vragen lijst ontworpen, waarmee het NIPO een enquête hield onder ruim duizend Nederlanders. Hieruit bleek, dat ruim een derde van het publiek 's maan dagsnachts had gekeken. Het meest kenmerkende van Mies Bouwman and het publiek haar spontaniteit en enthousiasme. Dr. Klapwijk vond men een idealistische dokter'. Om te zien wie er. allemaal iets gaven. In bijna negen van de tien gezinnen heeft men een bijdrage gegeven, met de volgende motleven: Omdat ze zelf gezonde kinderen heb ben en daarvoor dankbaar zijn. Omdat ze waren getroffen door het radio- en televisieprogramma over gebrekkige kinderen. vol bloemen onder nog eens luid applaus en hartelijke toejuichingen. Regering Van de actuele gebeurtenissen vond meer dan de helft van het publiek dat de actie „Open Het Dorp" een van de belangrijkste was. daarna kwam de kwestie Cuba. Van de twintig vonden negentien mensen, dat uit de actie is ge bleken, dat het Nederlandse volk, als het moet. één kan zijn. Negen van de tien vond, dat de actie heeft bewezen dat er nns allemaal wel naastenliefde schuilt. Meer dan de helft vond dat de re gering wel eens wat meer aan de in zameling voor Het Dorp had mogen bijdragen. Bijna de helft vond dat dit dorp eigenlijk op staatskosten gebouwd had moeten worden. Vele van deze gegevens zullen pas bij ;n verdergaand onderzoek tegen de juiste achtergrond beoordeeld kunnen worden. Over een half jaar hoopt men gereed te» zijn met een volledig rapport het onderzoek. dairaan?" vroeg de i „Wat doen w Koningin vrolijk. Maar ook daarin was voorzien: de schilder kon dc verf met een lap snel wegwissen. „Ha, dat is fijn", zei koningin Juliana tevreden. En nu schilderde zij vlot en met vaste hand verder, van rechts naar links de getekende letters volgende, tot de den Het Dorp zeer duidelijk, mo lijk en toch met artistieke zwierigheid op het bord prijkten, waarna zij het signeerde met een kleine J. De schilder kreeg nu toestemming het bord op te nemen en hij plaatste het op de paal, die daarvoor al was geslagen, zulks onder luid applaus en gejuich van de toeschouwers. Kostbaar bezit Maar direct daarna werd het wcei weggenomen en veilig naar de Johanna- stiohtlng gebracht, waar het als kost- baar bezit zal worden bewaard totdat Het Dorp officieel wordt geopend. Dan zal het een waar monument zijn spontane wijze waarop onze Koningin heeft gedeeld in de hartelijke toewijding van haar volk. dat in twee maanden tijds het geld voor de bouw van dit dorp bijeen bracht. Tevoren was H.M. ontvangen ln de Johannastichting, waar zij begroet werd door mr. H. W. Bloemers, commissaris van de Koningin in de provincie. Arn hems burgemeester de heer Ch. G. Mat- ser,, mr. A. H. van Wollenberg, voor zitter van de Johannastichting, prof. ir. L. H. de Langen, voorzitter van de stichting Het Dorp en dr. A. Klapwijk, geneesheer-directeur van de Johanna stichting. Jannie van der Steeg, de hoofdrol speelster in de televisiedocumentaire die het begin van de actie inluidde, bood de Koningin ean boeket veelkleurige tulpen aan. In de hal van het gebouw werden de bestuursleden van belde stichtingen, ver tegenwoordigers van de AVRO en me vrouw Mies Bouwman aan de Koningin voorgesteld en daarna bekeek de vorstin een groot aantal foto's van de marathon uitzending, waarhij zij zich door Mies Bouwman van allerlei liet vertellen. In de gymnastiekzaal, waar een korte plechtigheid zou worden gehouden, be zichtigde H.M. een maquette voor het te bouwen dorp en daarna sprak mr. Van Wollenberg een begroetingswoord. Hierin herinnerde hfj eraan, hoe de Ko ningin. toen zij in 1961 een werkbezoek aan de Johannastichting bracht, al op de hoogte bleek te zijn van de plannen voor de bouw van een dorp voor blij vend invaliden. Belofte Mr. Van Wollenberg schetste de gang van zaken bij de voorbereiding tot de 'actie: was de oorspronkelijke opzet de bebouwing met paviljoens van een be scheiden terrein behorende bij de Jo hannastichting. later bleek dat de ver wezenlijking van het ideaal beter zou zijn te bereiken wanneer het wel krach tig zou worden gesteund door de stich ting, maar niet alleen door haar ge dragen. Daarom werd de stichting Het Dorp in het leven geroepen. Bjjzondor verheugd, aldus mr. Wollenberg, zijn de belde stichtingen, dat het de wens was van Uwe Majesteit, hier te komen om een persoonlijke daad voor Het Dorp te verrichten. Prof. De Langen gaf een beknopt overzicht van de veelbewogen geschie denis van de stichting Het Dorp en van de grote steun die bij de actie is on dervonden: door de verkoop van sleutel tjes door de vrouwen van Nederland, de grote medewerking van de AVRO,, en het prachtige werk, dat initiatief nemers. organisatoren, autoriteiten en gevers hebben verricht. „Bij het aanvatten van een groot en verantwoordelijk werk heeft ieder mens de behoefte tegenover zfjn opdrachtge ver dc belofte af te leggen dat hij zijn best wil doen", aldus de voorzitter de stichting Het Dorp. „zo willen dit doen tegenover het Nederlandse volk. Daarom leggen wij allen, die hoe dan ook bjj de opbouw van Het Dorp zijn betrokken tegenover U, Majesteit, plech tig de belofte af, dat wU met Inzet van alle beschikbare krachten ons zullen wijden aan dc bouw cn de groei van Het Dorp." Tenslotte werd nog het woord gevoerd door dr. A. Klapwijk, die een overzicht gaf van de normen die worden aange legd bij het bevolken van Het Dorp. Het zal opengesteld worden voor blijvend invaliden van alle gezindten, die geen durende verpleging nodig hebben en niet in de vrije maatschappij kunnen leven Slechts wanneer deze gehandicap ten niet in de gewone samenleving ge lukkig kunnen worden, zal getracht worden, hun levensgeluk te schenken binnen de grenzen van Het Dorp. Mies Bomvman: „Ik vind het aan de ene kant jam mer en aan de andere kant toch ook Wel goed dat de actie afgelopen is", zei Mies Bouwman toen we haar gis teravond nog eens spraken na die hele lange, vermoeiende dag. „Jammer, omdat het zo'n heerlijke tijd is geweest en omdat ik er echt van overtuigd ben, dat iedereen met zijn hele hart erbij is geweest. Maar toch is het ook goed dat het nu voor- is, want het zou niet langer vol te houden zijn, en verslappen mag "n actie nooit" ,Heus niet altijd om het telkens er voor radio en televisie vertellen n de stand van zaken, maar om alles wat er bij kwam. Ons huis leek wel een belegerde vesting, de hele dag, en dikwijls 's morgens al heel vroeg, ging de telefoon. Allemaal schattige mensen, met verhalen over hun acties of raad vroegen hoe zij het zouden doen. Een stapel uitnodigingen om overal te komen op avondjes voor het dorp. gewoonweg uit het hele „En die uitnodigingen werden niet invaard.1" Verreweg de meeste natuurlijk niet, dan had ik me in mootjes moeten delen. Maar ik ben toch heel vaak ergens heen geweest. En dan... wat ez allemaal bij mij thuis zijn komen brengen „Allemaal dingen voor het dorpT" „Nou en of. Soms leek ons huis wel •n opslagplaats. Nou ja, wat doe je. als de mensen helemaal uit Roermond of de Achterhoek komen en zeggen- „Dag Mies, we komen wat brengen?" Dan zeg je: Komt u even binnen..." ,.En dan bovendien natuurlijk nog de afwikkeling van al die zaken?" „Ja. Stapels post lezen en geld in ontvangst nemen, dat je natuurlijk niet zo maar kon laten liggen. Het was alelmaal overweldigend, maar twee maanden is dan een lange tijd en niemand zal het toch erg vinden als ik blij ben dat deze reuze drukte nu zal ophouden?" Natuurlijk niet, het is heel begrijpelijk. „En toch. zegt Mies peinzend, „toch is het een geweldig gevoel, dat de mensen je zo vertrouwen, zie je. Ze komen alles maar spontaan afgeven. Er zijn zelfs mensen geweest, die mij geld kwamen brengen voor de blinden. „Daar zorgt u wel verder voor," zeiden ze. Als we Mies Bouwman vragen hoe deze dag wel heeft gevonden, straalt „Verrukkelijk, natuurlijk. Het- was enig toen de Koningin aan het schilderen was. Ze deed het met zo'n enthousiasme en toewijding, dat het Je helemaal warm maakte. En deze slotavond onverge telijk. Ik vond het ook zo fijn dat er vertegenwoordigers van de gevers bij waren, ik had iedereen er wel bij willen hebben." Maar nu is de actie ten einde en we zullen het Mies Bouwman niet kwalijk nemen, dat zij weef gewoon rustig thuis wil zijn bij haar man, Leen Timp, haar beide kinderen. „We hebben elkaar haast niet meer gezien," zegt Leen Timp, -,We waren bijna nooit tegelijk thuis en ik ben wel blij als dat nu weer anders wordt." Het Nederlandse team dat deel neemt aan de wereldkampioen schappen zweefvliegen. V.l.n-r. Ed. van Bree, sereve-vlieger Jos. Krols, Arie Breunissen, teamcap tain Menno Manting en Jan Selen. Het toestel is een Schleiger Ka-6, waarmede de laatste' hoopt te vliegen. KLM vliegt in april op Djakarta De voormalige vice-president van de :.L.M„ dr. E. van Konijnenburg, beeft gisteren verklaard dal zijn besprekin gen met de Indonesische regering over vluchten van de K.LJVI. op Indonesië „bevredigend verlopen." Dr. Van Konijnenburg verklaarde in in interview dat „de besprekingen in >n vriendschappelijke atmosfeer wor den gevoerd." Uit gezaghebbende bron in Djakarta wordt vernomen dat de vluchten van de K.LM. in april zullen worden her vat. Voorlopig zouden dan twee vluch ten per week worden gemaakt. TAILLEURS: Jasje met dub- - bele sluiting via een beleg. Overhemdmouwen. JAPONNEN: lange lijven en blousende ruggen. MANTELS: dikwijls kraatgloos n in spiraallijn. KLEUREN: rood, paars, groen, roze en veel gebroken wit. Madeleine de Ranch I MANTELS: brede schouders, j TAILLEURS:. Schootjes of in- plaats V8n. een manteltje een cape-sjaal. KLEUREN:-gebroken wit, nuan- j ces bruin, veel hard roze. j MATERIALEN:, vooral organza. 1 om TAILLEURS: lange manteltjes 1 met schootjes. Korte mouwen, die slechts-' tót èVén Over de el leboog reiken. Kleine officiers kragen en smalle revers of kraagloze modellen. KLEUREN: veel wit, marine blauw. Ziveefvliegfestijn in Argentinië 67 deelnemers I schreven in (Van een onze verslaggevers) Drie Nederlanders zullen deelne men aan de negende wereldkam pioenschappen zweefvliegen, die van 10 tot en met 24 februari in Ar gentinië worden gehouden. De kam pioenschappen zullen plaats hebben rond het vliegveld Lagune de Gomez, 250 kilometer ten westen van Bue nos Aires. Tot nu toe hebben 67 deelnemers uit 24 landen ingeschre ven voor de wedstrijden. De Nederlanders zijn: eerste luite nant-vlieger E. F. van Bree (27), in structeur op de Lockheed T-33 straal- trainer op de vliegbasis Woensdrecht, Jan Selen (37), hts-er werktuigbouw en werkzaam bij een chemische fa briek in Venlo en Arie Breunissen (37),, medefirmant in een graanhan del in Brummen. Als reserve gaat mee de zweefvlieger Jos Krols (27). Leider van het teèm, dat voorts bestaat uit twee niet-vliegende as sistenten en 7 supporters, is de heer Menno Manting, directeur van het KNVvL-aweef\'Liegtuigcentruim Teriet. De uitzending geschiedt onder aus piciën van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor luchtvaart. TWEE KLASSEN Er wordt in twee klassen gevlogen: de open klasse, waarin elk zweefvlieg tuig kan uitkomen, ongeacht de afmetin gen en de zogenaamde standaardklasse, ingevoerd om tot een krachtmeting te komen, waarbij de vliegelgenschappen van de toesluiten niet al te veel uiteen zouden lopen. Arie Breunissen vliegt in de open klasse, de beide andere Neder landers in de standaardklasse. De Nederlandse ploeg zal in Argen- grote zwarte bontmuts op dc donke re haren, heeft gistermorgen dc Pa- rijse modeweek weer ingeluid met een feestelijk „ontbijt", waar onge veer driehonderd moderedactrices uit alle delen der wereld haar gast wa ren. Over haar leeftijd wordt alleen maar gefluisterd en men is het niet eens of die nu dichter bij de tachtig of bij dc negentig is. Maar Helena Rubenstcin laat fluisteren cn ver schijnt altijd weer zorgvuldig en jeugdig gekleed, rijk voorzien van kleurige sieraden. Alleen is het ol zij ieder seizoen iets kleiner en fra gieler is geworden. iVA dit ontbijt zwermden de mode- -redactrices uit door koud Parijs. De Marathoiüoop van modehuis naar modehuis was begonnen! Voor de eerste dag stonden er reeds drie shows op het programma. Een dagtaak om ze na te lopen en nauwelijks tijd voor een hapje eten er tussen door! Pierrre Cardin was ongetwijfeld die eerste dag het interessantste. Deze modeontwerper weet zijn haute cou ture te populariseren en ongetwijfeld zullen vele van zijn details in de con fectie weer hun weg'vipden. Zijn collectie is vrolijk en speels. De tailleurs bijvoorbeeld sluiten op ori ginele manier. De panden gaan niet over elkaar maar wijken e^pn- en heb ben dan een onderbeleg met aan weers zijden een knoop, waarop de pandjes vastgezet worden. De Nederlandse mannequin Loes Hamel, pittig en vro lijk werd door het internationale pu bliek met blij herkennen begfoct. Ze is hier in Parijs werkelijk een succes. De tailleurs hebben dikwijls een ceintuurtje. Nieuw zijn de over hemdmouwen met manchetten in deze tailleurs. De mouwen reiken tot over dc elleboog. Dc rokken had den dikwijls nervures van de rok- zoom tol heuphoogte en vielen vrij wel recht. De japonnen hadden veel al een verlaagde taille en blocsende rug. Soms is de rugruimte ontstaan door een grote waaierplooi. BIJ ccn tailleur behoorde een jasje, dat zelfs geheel met mouwen en al geplis- seerd was. De rok bleef recht. Sommige japonnen hebben lange bre de kragen, die van de schouders tot aan het middel vallen. Andere japon nen zijn mouwloos en kraagloos. De hals i% dan afgewerkt mét smal blais dat eindigt in lange slippen. De kleu- 55 „Dat begrijp ik. Ik ben je dankbaar, Kasimba! Maar nu heb ik ook nog een paar toeristen in mijn wagen, die naar het Albertpark willen. Heb je 'a om hun gids te zijn?" Aarzelend knikte de jongeman, maar de blanke drong aan: „Het is belangrijk, want er is een vliegtuig met Amerikanen onderweg en ze willen allemaal naar het park „Jagers?" vroeg Kasimba „Jagers, ja. Je moet me op de hoogte houden an de olifanten. Als ze buiten het park komen, moet ik het direct weteh. Hoeveel geld krijg je van me?" „Ik heb erg veel moeite gehad met het geweer, bwana, ik moet drieduizend francs hebben." De Belg deed verschrikt een stap terug, maar hij herstelde zich direct weer. „Ik begrijp je," zei hij minzaam. „Je bedoelt, dat je voor die drieduizend francs het geweer bewaard hebt en gids wilt zijn." „Ndio. bwana", knikte Kasimba. Hij probeer de een strak, zakelijk gezicht te zetten en keek intussen uit zijn ooghoeken naar de rose hand met sproeten. „Goed," gaf de blanke zich gewonnen. „Het is veel geld, maar je bent het waard. Kasimba." Hij haalde het geld te voorschijn en begon te betalen. Het ontging hem niet, dat er zweetdrup pels op het donkere voorhoofd parelden en hij vroeg zich af, waar de jongeman de drieduizend van twee dagen geleden gelaten had. Toen herin nerde hij zich de oude man, die zijn deel gekre gen had, „Heb je de schade al aan iedereen uit betaald?" vroeg hij belangstellend. „Nog niet aan allemaal, bwana. ik had niet ge noeg geld." In de manier waarop hij zijn donkere ogen op sloeg. was iets van de onschuld van een kind. De blanke glimlachte. „Als je ergens mee zit, kom je maar bij me," zei hij vriendelijk. „We moeten elkaar maar een beetje helpen. En eh je kunt met monsieur Maeckelbergh beter niet over de auto's praten, zie je." Kasimba glimlachte begrijpend. Het was laat in de middag, toen ze in het Al bertpark aankwamen. Opgeschrikt uit een halve slaap, sprong Paul Coeman overeind. Hij luisterde en zijn lichaam ontspande zich, terwijl een glimlacht om zijn mond verscheen. Met grote passen liep hij naar buiten, juist op het moment dat de jeep stopte voor de barza. „Djambo!' riep hij. De beide negers glimlachten trots en vermoeid. „Is de Mwami thuis?' „Ndio, bwana, de Mwami is thuis," Enock wipte lichtvoetig uit de jeep en bracht verslag uit. De conservator luisterde, alsof het de terugkeer van een geliefd kind betrof. Wéér was de grote olifant de jagers te slim afgeweest. Mis schien zou het dier zijn kudde rta deze gebeurte nis kunnen weerhouden van de grote, gevaarlijke zwerftochten buiten het kamp. Maar nèe, het was dwaasheid' zulke dingen te hopen. Een ontmoe ting met een leeuw of het uitbreken van de musth ja. zelfs een vechtpartij om de heerschappij over de kudde tussen de Mwami en één van de jongere bullen,- zou de gebeurtenissen van deze dagen wegvagen en de dieren zouden op eèn dag wéér uitbreken. Hij zuchtte, maar direct daarna keerde zijn glimlach weer. „Goed gewerkt, jongens! Ga je wassen, eet en slaap." Christiaan maakte direct aanstalten om aan dit bevel te voldoen. Hij geeuwde en greep zijn deken uit de jeep. Maar Enock keek zijn baas onderzoekend aan. De conservator keek op zijn horloge en Knikte! „Ja, ik ga even bij hem kijken. Enock. Ik wil weten of de kudde hem weer opneemt of niet Nee. je hoeft niet mee, je hebt recht op een be hoorlijke nachtrust." De neger grijnsde verlegen. Op zijn beurt raad pleegde hij het grote horloge, dat goudachtig glinsterde op zijn zwarte pols. „Het is pas vijf uur, bwana zei hij veelbetekenend. De blanke knipte met zijn vingers. „Allez!" ge bood hij. „Je gaat eerst eten en slapen. Als je vanavond nóg mee naar buiten wilt, weet je waar je me vinden kunt." „U wacht, bwana?" „Om de drommel niet! Ik ga naar de Mwami en houdt daar de wacht. Je kunt me later ach terna komen. Gebruik je lantaarn, ik neem de fluit mee." „Masure, bwana!" (Wordt vervolgd)., rep.' zijn rood, paars, groen, roze, een maagdenpalm blauw en veel gebro ken wit. De kraagloze mantels heb ben een spiraallijn, doordat een naad of beleg van midden achter uit dc zoom loopt tot middenvoor in de taille. Vele mantels hebben ook weer een bloesende rug. Voor gekleed blijven de zwarte jurkjes favoriet, meestal met een diep rug- decolleté met draperie. Schitterend waren de avondtoiletten, letterlijk. Boven de gladde rok prijkten gebor duurde glinsterde lijfjes. Veel avond- Japonnen waren in twee kleuren uit gevoerd. Bijvoorbeeld paarse rok met wit lijfje. Heel apart waren de brn. caal japonnen getoond door de lief tallige Japanse mannequin. Het lijf jé valt lós over de rok en is slechts van voren met een punt be vestigd op een brede fluwelen celntuui (in de kleur van het brocaat) dooi middel van een kleine strik met heel lange uiteinden. T3IJ Madeleine de Rauch zijn de tels het beste: recht en ruim met brede schouders. De meeste mantels hebben geen kraag. De tailleurs hebben schootjes, die eigenlijk niet meer dan een brede zoom en die splitjes opzij hebben. De taille is enigszins aange geven. Soms vervangt een cape-sjaal het manteltje. Dit kledingstuk doet Iets denken aan de grote amslagdoeken, waarin onze overgrootmoeders zich hulden. Madeleine de Rauch noemt dit een sarrau, een ietwat wonderlijke naam. want een sarrau is eigenlijk een zwart klndermouwschort! De hoofdkleur was gebroken wit in alle mogelijke nuances, verder tabaksbruin, veel hard roze. Als materialen wol, linnen en zijde en alle organza's die men maar bedenken kan. Een zwart met weinig maar felgekleurde bloe men bedrukt trok zeer de aandacht T^OT SLOT de collectie van de jonge •*- Duitser Vorn, die getoond werd door mannequins, die het nu eens iets an ders deden. In de eerste plaats waren ze niet zo hyperslank als we gewend zijn en ten tweede liepen ze a la Cucu, een Zuidamerlkaanse mannequin, die naam maakte door achteroverhellend te paraderen. Knieën vooruit en hoofd achterover en wat er tussen zit dus schuin horizontaal! Een ietwat vreemde aanblik! De tailleurs hadden vrij lange manteltjes, die even wijd uitstonden. Kleine officierskragen met kleine revers of kraagloze model len. De mouwen reiken juist even over de elleboog. De rokken waren afgrijselijk nauw. wat aan de achter zijde vooral bijzonder lelijk was. Opmerkelijk is, dat in alle drie dc collec ties de schouders iets verbreed waren, terwijl alle rokken dc gemiddelde kniehoogte behouden. Yorn bad typi sche Ietwat grove en luchtig geweven stoffen gekozen. Als kleuren veel wit. wit met zwart, parelmoer, marine blauw. De hoeden waren of heel groot of een kleine cache-cignon, die boven op het hoofd gedragen werd, maar steeds waren de bollen boog. i tlnlë o.m. vertegenwoordigd zijn met een Nederlands vliegtuig, de door de N.V. Vliegtuigbouw ln Teuge gebouwde Sagitta. een nieuw toestel, waarmee al zeer gunstige ervaringen heeft opgedaan. He-t toestel het eerste van de vier die dc KNVvL heeft gekocht zal worden gevlogen door Ed van Bree. Arie Breunissen vliegt een Britse Slingsby Skylark 3. Jan Selen een Duit se Schleicher Ka-fl „CRACKS" De Nederlandse vliegers zullen zich moeten meten met tegenstanders onder wie verscheidene „cracks" zijn. „Maar", zegt de heer Manting, „we zijn al dik tevreden als oen van de drie tot de tien besten behoort" (Sinds 1950 toen Neder land voor het eerst meedeed aan de kampioenschappen is de hoogste door een Nederlandse vlieger bereikte sport de zevende plaats geweest). Afhankelijk van de weersgesteldheid (waarschijnlijk gunstig: Argentinië be leeft nu de warmste maanden van het jaar) heeft de wedstrijdleiding de keus uit de opdrachten: vrUe afstandvlucht. doelvlucht, retourvlucht, driehoeks- vlucht en koersvlucht. Naast de wedstrijden voor de vliegers is er ook een competitie voor de vlieg tuigen, waarbij naast vliegeigenschap pen ook eenvoud, efficiency en prijs be langrijk' zUn. De Nederlandse Sagitta is een van de twaalf toestellen, die hier voor zijn ingeschreven. (Vervolg van pagina 1) De Westduitse regering tracht zich te bevrijden van de druk. die op haar wordt uitgeoefend om namens de vijf tegen Frankrijk in het strijdperk te treden. Bonn verwacht, dat de overige vier de helpende hand bieden. Niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland zou wat moeten toegeven. De woordvoerder, die dit mededeelde, leverde ook kritiek op de Beneluxlanden, toen hij zei: „Bij de ontwikkeling van de Europese samen werking is het niet steeds één land ge weest, dat ccn remmende werking heeft uitgeoefend. Ook andere leden hebben door hun politieke beslissingen de voort gang bemoeilijkt". Wat nu Als Frankrijk er in slaagt de onder handelingen enkele maanden opgeschort te krijgen, krijgt Adenauer gelegenheid, het Frans-Duitse verdrag door de Bonds dag te 'laten ratificeren. Maar de tijd zal dan tegen de Britten werken en de eco nomische moeilijkheden van premier Macmillan (die al veel te lang een af wachtende houding heeft moeten aan nemen» kunnen toenemen. MacmilUan met bijna een miljoen werklozen en een zakenleven dat tegenzin vertoont om nieuwe kapitaalsinvesteringen te doen heeft een snelle beslissing nodig om djè toekomst van Engeland te kunnpn ver zekeren. 4-voudige combinatie inderdaad tteel beier! Vier betrouwbare middelen In 1 (eblet doen wonderen legen pijn en griep I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nóg krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glum bull]* 20 Ubltlltn f 0.80 Hindlji itrlpdrpiktlng 40 tabletlen f 1.50 Voordillg» liicen 100 Ublitttn f 3.50 (Vervolg van pngina 1) Gebruikmakende van de adempauze, die de dooi thans geeft, heeft de Urker vissersvloot, bestaande uit. ongeveer 50 schepen, zich gistermiddag uit de haven van Breskens bevrijd. Sinds enige jaren gebruiken de Urkers de haven van Bres kens als basis voor hun haringvisserij. 17 januari voeren do vissers voor het laatst uit. maar wegens de 'strenge vorst moesteh zij de reis staken. Hun schepen vroren in Breskens in en dc vissers gingen naar Urk om het tij af te wach ten. Gisteren kwamen alle bemanningen vol goede moed weer naar Breskens om de schepen bedrijfsklaar te maken en hun vaartuigen van de ijzige boeien te verlossen. Omstreeks vijf uur was de helft er al in geslaagd het ruime sop te kiezen om de haringscholen weer op te zoeken. De luchtbrug met de Waddeneilanden heeft gisteren als gevolg van de dichte mist, waarin deze eilanden waren ge huld, nagenoeg niet kunnen functioneren. Schiermonnikoog en Vlieland waren in het geheel niet bereikbaar. Op Ameland en Terschelling kon nog één vlucht wor den gemaakt, maar daarna was ook met deze eilanden geen verbinding door de lucht meer mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7