Raad over van de Leiderdorp begroting Voorzitter stand gaf indruk van zaken van Burgemeester Waverijn Koudekerk ging nog in het pachtgeding van op MEI t LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JANUARI R Blik op afgelopen jaar TAE RAAD van Koudekerk aan Rijn kwam gisteravond bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Q. Waverijn. Na de opening sprak deze een rede uit waarin hij een blik wierp op het jaar dat voorbijging. ,.Het is dezer dagen een jaar geleden dat burgemeester Seldeen van Arte- sia in ons midden was en wij her inneren ons de prettige raadsvergade ring die wij te zijner ere hadden. De fraaie vlag in uw raadzaal zal bij voortduring aan dit bezoek her inneren," aldus de voorzitter. Hij herinnerde uiteraard ook aan het Telstar-contact. In het voorjaar van 1962 kon nieuwe brandweerauto in gebruik den genomen. Er kon worden voortge gaan met de verbtering van de straat verlichting. Binnen afzienbare tijd zal de gehele straatverlichting uit T.L.-bui- zcn bestaan. Als voorloper van de grote verbetering van de Hoge waard kwam de zo noodzakelijke bochtverbetering tot starid. Een belangrijke gebeurtenis het tot stand komen van 32 premiewo- ningen. Er werd begonnen met de bouw van 23 woningwetwoningen en 15 pre miewoningen. De bevolking nam toe met 59 inwoners. Er kon «rond worden aangekocht woningwetbouw en met het bouwrijp maken ervan werd begonnen In het begin van 1962 werd het gym nastieklokaal in gebruik genomen. Mede dank zij de medewerking van de raad konden de plaatselijke verenigingen het gebouw restaureren. Een bloeiende gym nastiekvereniging is er het gunstige ge volg van. terwijl het gymnastiekonder wijs op de scholen volledig tot zün recht kon komen De bevolking en de bedrijven lieten zich van hun beste zijde zien door ruim ƒ3100 bijeen te brengen, waarmee de plaatselijke fanfare van 'n geheel nieuw instrumentarium kon worden voorzien Een hevige storm vernielde in december in aanbouw zijnde woningen. Het stemde de voorzitter tot voldoening dat de schade geheel is vergoed door de ver zekeringsmaatschappij. De begroting voor 1963 inclusief de eerste vier wijzigingen werd goodge Wie won De laatste week van december bracht een eind aan het pachtgeding tussen de gemeente en een inwoner, welk geding in 1960 was begonnen. De Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem besliste namelijk in hoogste instantie dat aan de betrokken pachter als schadeloosstel- ing ƒ15.985.20 moest worden betaald. -Het gemeentebestuur ls niet ontevreden over deze uitspraak. Zonder de gehele v oorgeschiedenis in herinnering te bren gen zij opgemerkt dat de betrokkene anvankelijk ƒ45.000 had gevorderd, later 'eruggebraoht tot ƒ29.860.64. terwijl de eemeente aanvankelijk 13.000 bood. De Pachtkamer te Alphen aan den Rijn «telde in eerste instantie het bedrag van do schadeloosstelling vast op 15.000. Dit vormis is vernietigd, zodat in plaat; oan ƒ15.000 nu ƒ15 985.20 moet worden betaald, terwijl het Pachthof de kosten van de procedure ten laste van de ge meente heeft' gebracht waarschijnlijk in navolging van het gebruikelijke bij ont eigeningsprocedures. ..Wij kunnen slechts betreuren, dat oen enigermate onduidelijk bericht In oen oepaald dagblad is verschenen. Onduidelijk omdat wel met grote let ters werd gesteld dat de pachter in het gelijk was gesteld door het Pacht hof. maar niet de cijfers werden ver meld. Cijfers die op zichzelf heel duidelijk spreken Wanneer men na een aanvankelijke eis van 45.000 uiteindelijk 15.985.20 krijgt toegewe zen, laat ik graag aan u de vraag wie hier heeft gewonnen. Overigens zij vermeld dat de gemeente dit geding niet heeft gewenst, maar dat dit door de onredelijk hoge eis werd opgedron gen." Burgemeester Waverijn gewaagde ver volgens met erkentelijkheid van de grote bereidwillegheid van het gemeenteper- ;oneel in de vorsttijd. Bij nacht en ontij ia men bezig geweest om zoveel moge lijk wegen en straten berijdbaar en be gaanbaar te maken. Bij de ingekomen stukken was onder meer het bericht van Gedeputeerde Sta ten. dat de begroting voor 1963 is goed gekeurd, evenals een viertal wijzigingen van deze begroting. Een verzoek van de gemeenteraad van Buurmalsen om'adhesie te betuigen met een door die raad ingediende motie, waarin wordt uitgesproken de kosten voor de verpleging van geesteszieken en andere langdurige zieken voor rekening van het Rijk te nemen kon geen vol doende steun vinden. Naar aanleiding van een van de direc teur van de volksgezondheid ingekomen schrijver!, werd besloten het pand Hoge- waard 74 onbewoonbaar te verklaren. Tegen dit voorstel stemden, gezien de achtergrond, de heren Van Veen. Heems kerk en Dorreoaal. Na langdurige be spreking werd net voorstel van burge meester en wethouders, tot het vaststel len van een verordening op de exploi- tntie van bouwterreinen zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Eveneens na langdurige bespreking werd het voorstel aangenomen een kre diet uit te trekken van ƒ250.000 voor de bouw van een rioolwaterzuiverings installatie Nieuwe school Ten behoeve van de bouw van een Hervormde school werd een krediet uit getrokken van ƒ235.460 waarin een be drag voor grond ls begrepen van 54.000. Deze school zal worden gebouwd op het terrein tussen de Prinses Irenestraat en de Prinses Margrietstraat. De school zal bestaan uit vier lokalen. De heer Van Veen vroeg of met mogelijke uitbreiding van de school rekening ls gehouden. De voorzitter antwoordde bevestigend. Bij het punt „vaststellen van verkeers maatregelen", waarbij voor sommige straten parkeerverboden moesten worden vastgesteld, wees de heer Van Hemert op de wenselijkheid ook voor de Dorps straat van de Bruggestraat af tot onge veer het raadhuis een parkeerverbod voor een zijde van de weg vast te stel len. De voorzitter deelde mede, dat bur gemeester en wethouders deze mening delen, maar dat eerst zal worden ge tracht 'n andere oplossing te vinden. Men wil tot overeenstemming komen met de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeen te over de mogelijkheid van een parkeer gelegenheid op de oude begraafplaats. De heer Van Veen beval mondeling con- takt aan. Aan het bestuur van de bijzondere la gere school werd voor 1963 een voor- «chot verstrekt van ƒ55.79 per leerling. Nadat enkele begrotingswijzigingen waren aangenomen, die betrekking had den op eerder genomen raadsbesluiten, werd nog een krediet toegestaan van 900 voor de aanschaf van een nieuwe schrijfmachine en een bedrag van ƒ1000 voor 100 vuilnisemmers. Bij deze laatste post vroeg de heer Heemskerk of hierbij de plaatselijke middenstand kon worden 'ngeschakeld. De voorzitter ontkende dit. Europasingel Aan de woningbouwvereniging „Goed Wonen" zal bouwgrond worden verkocht voor de bouw van 13 woningwetwonin gen aan de Beneluxstraat, voor een be drag van 41 600 Drie straten in het uitbreidingsplan ..Dorp-Oos», H". kregen de namen „5- Meistrgat, Beneluxstraat en Europasin gel. Hoewel de meningen over deze naamgeving niet onverdeeld gunstig wa ren, werd het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag dankte de heer Van Veen de voorzitter voor diens nieuw jaarsrede. Spreker dankte ook hc*. ge- meentepersoneel voor wat het heeft ver richt. Uitvoerig werd gesproken over de mogelijkheid een ruimte te krijgen voor de tandarts, daar deze thans geen spreek uur meer in Koudekerk aan den Rijn houdt, met alle nadelige gevolgen van dien. De heer Dorrepaal vroeg naar de mogelijkheid te komen tot spoedige ver betering van de brug op de grens met Alphen aan den Rijn. De voorzitter antwoordde dat de ge meentebesturen van ALphen aan den Rijn en van Koudekerk aan den Riin bereid zijn tot verbetering te komen, maar de onderhoudsplichtige van de brug is het polderbestuur. Het wachten is hans op de tekening en het bestek. Kortebaamvedstrjjd De Koudekerkse IJsclub heeft korte baanschaatswedstrijden gehouden op de Rijn. De kwaliteit van het ijs liet door de dooi te wensen over. Er waren 17 deelnemers. De uitslagen: 1 Maarten Reijneveld: 2 W. van der Vis; 3 Rijkelijk- huizen; 4 Coen Boers; 5 J Corts. Schaatswedstrijden De voetbalvereniging Koudekerk heeft voor pupillen en adspiranten schaats wedstrijden op de Rijn gehouden. De uitslagen waren: leeftijd 8 en 9 jaar: 1 Henk Nagtegaal; 2 Bram van Lu ijk: 3 Piet van Hemert; leeftijd 10 en 11 jaar: 1 Peter Vergunst; 2 Jan Brom mers; 3 Kees Cok: leeftijd 12 en 13 jaar: 1 Kees Dissel: 2 W. van der Meijden; 3 Jan Guldemond: leeftijd 14 en 15 jaar: 1 Jack de Wit: 2 Anton van der Meijden: 3 Wim Batelaan. Alphen aan den Rijn Jeugdcriminaliteit heeft oorzaken De afdeling Noord van de Ned. Chrls- n Vrouwenbond kwam gisteravond >©r de eerste maal In 1963 bijeen. Aan de belangstelling was het slechts weinig merkbaar, dat men grote concurrentie van de slotavond van „Open het dorp". De presidente, mejuffrouw J. C- de Vries, richtte zich tot de nleüwe be stuursleden. mej. Goudswaard en mevr. Konijnenburg. Naar aanleiding van het gelezen Schrift gedeelte en de wachtende causerie gaf de presidente een korte beschouwing rer de liefde tot de naaste, zoals die Christus is geopenbaard. Hierna sprak mejuffrouw L. ter Haar it Den Haag over het werk van Haagse kinderpolitie. Den Haag heeft reeds 41 jaar een afdeling kinderpolitie. Er zijn 25 personen aan vertionden met het hbofd vrouwelijke krachten. Men werkt voornamelijk onder de jongelui tot 21 jaar. wat de strafwet betreft tot 18 jaar. want daarboven worden het veelal justitiezaken. Aiet slechter Het vraagstuk van de jeugd-criminali teit staat wel in het middelpunt der be langstelling. Veelal schudt men dan het hoofd en concludeert: De jeugd wordt slechter! Is dat zo? Het is niet te looche nen. dat de gevallen van misdadigheid, waar de jeugd bij betrokken is, groeit Toch durft mejuffrouw Ter Haar van uit haar ervaring de stelling aan: de jeugd is niet slechter dan vroeger. Maar. zal men tegenwerpen: Hoe zit het dan. dat jullie meer werk hebben? En dan wilde spreekster gaan zien naar de achtergronden. Hoe komt het. dat een kind misdaden pleegt. Het woord op zichzelf heeft een onaanegname klank Het komt van: mis doen' Welnu, elk verkeerd ding komt uit een oorzaak voort. Waarom komt een kind met mij in aanraking?, vraagt mejuffrouw Ter Haar. Waarom steelt het waarom spij belt het voortdurend? Als we dat we ten. kunnen we beginnen met de pre- ventieke taak. het voorkomen. Daar zijn we voor. zei sur. met nadruk. Niet om de boeman te spelen, maar om uit ellende op te heffen. Vanuit het vorenstaande heeft mejuf frouw Ter Haar de dames vervolgens met enkele gevallen uit de praktijk ge confronteerd. Een 11-jarig jongetje stal een fiets om naar een oom en tante elders te gaan. Niet het bezit van de fiets was hier het doel. maar een vlot ter vervoermiddel, om het huiselijk mi lieu te ontvluchten. De jongen was het kind van een ongehuwde moeder, die later trouwde: de jongen werd gewet tigd door de man. maar niet erkend. Dit bleek toen er eigen kinderen kwamen. Een misdrijf, inderdaad, maar verandert de beoordeling niet als men de achter grond weet» Het tweede geval ging over een spij belende jongen. Men kon hem niet op school krijgen of houden. Wat bleek bij een psychiatrisch onderzoek. De jongen was zg. woordblind, kon op de gewone school geen lezen leren. Voelde zich er niet thuis. Op een geëigende school had men geen enkele moeite meer met hem Ten slotte werden nog enkele gevallen van kindermishandeling besproken. Mejuffrouw. Ter Haar concludeerde: ook het werk van de kinderpolitie be gint in de gezinnen. Kinderen uit de gezinnen halen is uiterste middel. De vraag waarom wil het alles zo doen kan men zo beantwoorden: alles weten is alles begrijpen en alles begrijpen is alles vergeven. Geboorterecht en linzenmoes Woensdagavond zal in het jeugdge- bouw van de Chr. Gereformeerde kerk aan de De Ruyterstraat ds. J. de Waal uit Klundert spreken over: .Ons ge boorterecht en de pot met linzenkook- sel". Aanvang half acht BENTHUIZEN Brand in woning Gistermiddag heeft een felle brand cwoed in de woning van de familie Verwelj aan de Molenstraat. Omstreeks lialf drie sloegen omwonenden alarm. Het bleek namelijk, dat in de woonka- een brandende pctroleumkac omvergelopen. Mevrouw Veru slaagde erin, de kachel naar buiten erken. Zij liep daarbij brandwonden op, die door dokter De Goeje werden ;rbonden. De brandweer onder commando van de heer S. Bakker was snel ter plaatse. Zij bestreed het vuur energiek en door tastend. Na een half uur was de brand geblust. De kamer en een deel van dc keuken brandden uit. De inboedel kan mede door water schade als verloren worden beschouwd Voor de woning en voor de inboedel loopt een verzekering Enkele bestuursleden van de bouw vereniging Algemeen Belang sloegen het blussingswerk van de vrijwillige brandweer gade. Een compliment de brandweer is zeker op zijn p Zij heeft opnieuw bewezen, opgew te zijn tegen moeilijke situaties. Brandbüt Gistermiddag hebben enige auto's, die ter hoogte van een brandbüt geparkeerd stonden. de blussingsvoorbereidingen aan de Molenstraat enigermate traagd. Er moest nu snel een n bijt worden gehakt. Dringend verzoek van politie en brandweer: mijdt met uw auto een bijt. Geslipt Zondagavond omstreeks 12 uur slipte een auto op de Hogeveenseweg ter hoog te van de boerderij van de heer A. Kaas hoek. De chauffeur remde te snel toen glad weggedeelte had opge- RUNSATERWOVDE Tafeltennis van RTC Zaterdagavond heeft het Herentaem ui R.T.C. in de landelijke overgangs- asse een overwinning behaald op Ma- cabi. De R.T.C -heren hebben het niet gemakkelijk gehad, wat ook wel tot ui ting komt in de eindstand: 64. De junioren moesten tegen het Leidse Docos 3 het onderspit delven met 37. Het vijfde herenteam speelde voor de zoveelste keer gelijk, nu tegen Steeds Vooruit. Programma: zaterdag 2 febr: ATC2 R.T.C.I (junioren): R.T.C.ISmash 4. Nutsgebouw; R.T.C.2—St. H T.S.B4: maandag 4 febr: R.T.C.4Slagvaarddel; T.O.V R.T.C.3; Reflex3R T Ca; vrij dag 8 febr: (dames) UnitaslR.T.C 1. ROELOFARENDSVEEN Koppelwedstrijden De ijsclub .Wilhelmina" hield bijzon der geslaagde koppelwedstrijden. De uit slag is:- 1 Nic. v. d. Wereld en Peter de Jong, Roelof arendsveen; 2 Vermeulen en partner uit Maarssen; 3 J. Verheul en Gijs Meierwijk, Bodegraven; 4 Jos Ver- mey en P. Wesselman, Roelofarendsveen Verliezersronde: 1 H Heemskerk, Rijp. wetering; 2 Jan van Rijn, Roelofarends veen; 3 Jan Penning, Oud-Ade; 4 Piet Akerboom, Roelofarendsveen WOUBRUGGE Autobotsing Op het kruispunt Herenweg-Kruisw had maandagmorgen een botsing plaats tussen twee personenwagens. Een uit Ter Aar naderende automobilist H. v. E. uit Alphen a.d. ün, verleende geen voor rang aan een op de Herenweg uit Lei- muiden naderende G.D uit Amsterdam, waardoor een botsing ontstond. Beide auto's werden vrij zwaar beschadigd; de heer Van E. moe3* zich in Alphen onder doktersbehandeling stellen LE1MVIDEIS Oorst de straat Gevonden: lichtbruine portemonnaie met inhoud, damesschoen (wit) met grij ze sokken- sleutelbos waaraan vier sleu tels; diverse wanten en handschoenen. Inlichtingen by de rijkspolitie te. Lei- mui'den. Wat de raad behandelt De raad van Leimui don komt vrijdag 1 februari om 8 uur bijeen. Op de agenda komen de volgende punten voor: Voorstel om een perceel weiland langs de Ringvaart opnieuw voor 6 jaar te verpachter! aan L. J. Leeflang, alhier; voorstel het jachtrecht op rietland en water van de gemeente opnieuw voor 6 jaar te verpachten aan L. C. van Poel geest. alhier; aanbieding gemeentebegroting en be groting woningbedrijf voor 1963; begrotingswijzigingen; aanbieding gemeenterekening 1961; aanbieding rekeningen woningbedrijf 1960 en 1961: vaststelling krediet in rekening-cou rant voor 1963: aanvaarding van enige wijzigingen in de Intercommunale I.Z-A.-Regeling Zuid- Holland; intrekking van de wijziging der Alge mene Politieverordening, vastgesteld bii raadsbesluit van 24 april 1962: aankoop van de woning Herenweg 9 met een gedeelte erf. eigendom van W G van der Jagt alhier; subsidieverzoeken; nemen van 5 nieuwe aandelen van ƒ250 bij de N.V. Bouwfonds Ned. Ge meenten te Assen; garanderen van een door Th. J Beuk. Burg. Bakhuizenlaon 4, bij de N.V Bouwfonds Ned. Gemeenten te sluiten geldlening voor de bouw van een wo ning; vaststelling der vergoeding per lokaal en per kleuter voor de bijzondere kleu terscholen over 1961; vaststelling van de exploitatie-vergoe ding voor de bijzondere lagere scholen over 1961: vaststelling van de vergoeding van het vakonderwijs voor de bijzondere la gere schollen over 1961. Grote nabuurgemeente laat met na, goede samenwerking te boycotten vergadering bijeen. Als belangrijkste punt stond de behandeling van begroting 1963 op dc agenda. Dc v zltter, burgemeester R. M. Gallas stipte in zijn openingswoord enkele belangrijke gebeurtenissen uit het afgelopen jaar aan. waaronder de verandering op bestuurlijk gebied: het vertrek van burgemeester Van Diepeningen en de prettige ontvangst van hemzelf. Hij bracht een woord van dank aan de ambtenaren voor het verrichte werk, waarbij hij ook het werk van Gemeentewerken in deze barre winterperiode ten zeerste prees. Het college van B. en W. heeft ge meend de mensen van de buitendienst een gratificatie te moeten toekennen. Een voorlopige berekening gaf tot nu toe al een uitgave voor gladheidbe strijding van f 10.000 aan. De toewijzing van 20 woningwetwo ningen en 55 premiewoningen noemde de voorzitter niet ongunstig. Het be vreemdde hem, dat een grote naburige gemeente niet nalaat een goede samen werking te boycotten; Leiderdorp is zich volkomen van zijn taak in de Leid se agglomeratie bewust. Voorts wees de voorzitter op de aankopen van grond die steeds voortgang vinden, en op de stijgende grondkosten. Een overzicht van de woningbouw gaf te zien, dat er in 1962 123 woningen gereed zyn gekomen, waarmee de wo ning voorraad op 2087 kwam. De school ruimte baart zorgen en blijft veel aan dacht vergen. Het plan voor 8 bunga lows ligt te inzage. De stand van zaken bij Sociale Zaken is vrij gunstig. Tot slot memoreerde de voorzitter dat de brandweer in 1962 vijfmaal is uit gerukt en in alle gevallen zeer spoedig ter plaatse was. De goedkeuring tot bouw van een brandweerkazerne js eind 1962 ontvangen. Algemene beschouwingen BjJ de algemene beschouwingen kwam allereerst de heer Boot voor de A.R.P. aan het woord. Hij sprak zjjn waarde ring uit voor het feit, dat voor het eerst sinds 13 jaar een sluitende begroting werd verkregen. Waardering had ook hij voor het werk van alle ambtenaren en in 't bijzonder voor dat van Gemeen tewerken in de vorstperiode. De winter vertraagt ook de woningbouw wat hij zeer betreurde. HU vroeg hoe het staat met de Rist van woningzoekenden. In verband met het uitbreidingsplan informeerde de heer Boot naar de uit gifte van gronden. De A.R. fractie acht het van belang, dat bijtijds ook aan dacht wordt geschonken aan de be langen van de middenstand: hij vroeg of in do eerste plaats aan de plaatse lijke middenstand zal worden gedacht. De volkstuinders, die steeds het veld moeten ruimen, hadden eveneens zyn belangstelling, alsook het chronische ge brek aan schoolruimte. Hy stelde de vraag of in verband met de verande rende eisen waaraan een schoolgebouw uioet voldoen (een school van heden "oldoet waarschynlUk over bijvoorbeeld 20 jaar niet meer aan de eisen) niet volledig op minder permanente bouw moet worden overgeschakeld. Ook het nog steeds niet uitgevoerde plan voor een gymnastieklokaal zou misschien in hout te verwezenlijken zUn. Ten slotte drong de heer Boot nog eens aan op handhaving van de zondagsrust De heer Andrik voerde het woord voor dc F. v. d. A. Primair stelde hU de woningnood, waarbij hij ook wees op de behoefte aan woningen die meer bieden dan alleen woonruimte, zoals ruimte voor logeren, studeren of spe len, wat by de stijgende welvaart niet tot luxe moet worden gerekend. Hij zag ook mogelijkheden in systeembon Aandacht besteedde de heer Andrik verder aan de sociale zorg met regionaal overleg speciaal op het gebied van de jeugdzorg en gezinsbegeleiding, aan de scholenbouw en aan voorbereidingen voor een derde openbare lagere school. Op cultureel gebied dreigen naar zyn mening moeilijkheden; er zijn onvol doende lokaliteiten. terwUl ook uitbrei ding van de sportaccommodatie wi lyk is. Hy zou aan het investeringsplan toegevoegd willen zien een sporthal met instructiebad en een atletiekveld met sintelbaan e.d Voor de K.V.P.-fractie sprak de heer Kleiss. Hy vroeg in verband met het houwrijpmaken en uitgeven van gron den in het uitbreidingsplan of er een exploitatiebegroting is. De woningnood zag hy nog als volksvijand nummi hi1 was er verheugd over, dat in werd voortgegaan met de bouw woningwet- en premiewoningen, vroeg er zoveel mogelijk naar te stre ven. dat de minst draagkrachtigen woningwetwoningen komen. Ook heer Kleiss onderstreepte de urgentie van schoolgebouw en bouw gymnastiek lokalen en 't beschikbaar stellen van ter- De heer Veldhuyzen sprak namens de C.H.U. waardering uit voor de slui tende begroting maar wees erop, dat de post voor onvoorziene uitgaven niet Het stemde de fractie tot vreugde, dat de Kroon het beroep van de ge meente Leiden en de heer Verhagen te Zoeterwoude tegen het uitbrei dingsplan had verworpen. Hij merkte op, dat hoogbouw niet bijster in trek is bij woningzoekenden on dat de flats meestal doorgangshuizen zijn. Het investeringsplan kon de heer Veldhuyzen ten volle aanvaarden; hij had alleen een gemeentelijke bijdra ge in de stichting van een Groene- Kruisgebouw gemist. De heer de Groot merkte namens de V.V.D. op, dat de begroting met veel zorg was samengesteld. Hij wees op de verandering van het karakter var gemeente, die is uitgegroeid van plattelandsgemeente tot een met ook veel forensen; er blijft een fundamen teel verschil met Leiden. Er is geen enkele reden om de problemen waar voor de gemeente Leiden gesteld is, tc zien opgelost alleen door middel var grenswijziging Leiderdorp moet ziet van zijn taak bewust zijn. waarbij goe. de sampnwerking noodzakelijk is. De heer de Groot vroeg ook aandacht voor vergader- en parkeerruimte in het i we plan en dacht, dat het misschien economischer zou zijn, de vergaderzalen e.d. te combineren met een café-bedrijf, De voorzitter ging uitvoerig in op de algemene beschouwingen. Hjj zei, dat een gemeente met een sluitende begro ting het zeker gemakkelijker heeft dan een gemeente met een niet sluitende be groting. Men moet dit echter niet over schatten; de uitkeringen uit hoofde van de wet financiële vehoudingen zijn ver hoogd; dt post „onvoorzien" is echter vrij laag en voorzichtigheid blijft ge boden. Bouwprojecten Ten aanzien van de woningbouw zei de voorzitter, dat ook het college van B. en W. de slechte weersomstandig heden betreurt; er is echter niets aan doen en hy sprak de hoop uit, dat de bouworganisatles wegen zullen vin- om een deel van de achterstand in te halen Hij maakte voorts bekend, dat 7 fe bruari met de bouw van de nieuwe Rijnbrug zal worden begonnen. De te keningen voor het contingent woning en premiewoningen 1963 van ar- Gemeenteraad van Alkemade DE gemeenteraad van Alkemade vergaderde gisteravond voor het eerst in 1963. Voordat met de afwikkeling van de eigenlijke agenda werd begonnen, hield burgemeester Kolfschoten de traditionele nieuwjaarsrede. Hij deelde mee, dat de gemeente in totaal 9594 inwoners heeft. Het aantal woningzoekenden was op 1 jan. 1963 (107) 2 minder dan op 1 jan. 1962. Er werden in 1962 35 krotten opgeruimd. Er zijn in Alkemade 1882 wonin gen, maar daaronder zijn nog 350 krotwoningen. Dit aspect van de volks huisvesting baart dan ook veel zorg. Vorig jaar werden 262 bouwvergun ningen afgegeven; in het ruilverka- lingsgebied werd voor f 1.600.000 ge ïnvesteerd. Bij het gemeentelijke wo ningbedrijf zijn 425 woningen in ex ploitatie. Vórig jaar werden voor „eiger bouwers" 62 woningen opgezet. Hel aantal leerlingen op lagere scho len liep van 1744 in 1961 terug tot 1588 in 1962. De voorbereidingen voor bouw van een technische school keren in een vergevorderd stadium. De voorzitter deelde bij zijn behandeling van de economische toestand van gemeente mee, dat de investering het ruilverkaveltngsgebicd thans ru f 4.500.000 beloopt. Het glasareaal thans ruim 20 ha. Er zijn 64 tuinders- woningen en 82 bed rij fssch uren bouwd. In totaal komen er 118 wc gen. Er zijn nu al 200 tuindersv/bnin- gen aan het bedrijf gelegen. Samenvat tend kon de burgemeester zeggen, dat dc bloemlsterijsector reden tot tevre denheid heeft gegeven, in tegenstelling tot de groenteteelt In Alkemade zijn 120 veehouders- bedrijven met 1700 ha. grasland en 42 ha. bouwland. De economische si tuatie in deze sector is niet gunstig. De zorg voor 4600 stuks rundvee, 4000 varkens, 1000 schapen en 10.000 kippen geeft niet voldoende beloning De burgemeester besprak ook de ont- 'ikkeling in het tuinbouwcentrum Googerpolder, dat thans ai gedeelte lijk in exploitatie komt Bezwaren Akkoord ging de gemeenteraad met de verhuring van tuinland aan P. van Leeu en on C. J. v. d. Meer te Roelof- I arendsvecn. Verschillende bezoldigings regelingen werden bezien. Lof kregen B. en W. voor de voortvarendheid ten aanzien van dc aanschaffing van een sneeuwschuiver. Dc raad kende het voor deze aanschaffing nodige krediet toe. Het voorstel tot verhoging van het presentiegeld voor de raadsleden en de leden der onderscheidene commissies werd met de stem van de heer Riet- broek tegen aanvaard. Een bezwaarschrift werd behandeld van enige inwoners tegen de aanslag in de rioolbelasting 1962. Zy maken geen gebruik van het riool en hebben hun afvoer op een slootje. De raad was het met B. en W. eens: de bewoners zullen schriftelijk over een en ander worden ingelicht. Bij de rondvraag merkte de heer Verdel op, van leden van de waterski club Oude Wetering te hebben gehoord, dat vergunning was verleend voor de vestiging van een waterskischool bij de Zuidkade te Roelofarendsveen. De voor zitter antwoordde, dat het water van de Braassem valt onder het beheer van de Domeinen. Mogelijk dat men van deze zijde een vergunning heeft ver kregen. Bij de bevoegde instanties heeft de gemeente bezwaren kenbaar ge maakt. Bovendien is voor snelboten een gemeentelijke vergunning nodig. B en W. hebben Sociale Zaken ge adviseerd om in overleg met de be trokken burgerlijke armbesturen voor lien die een uitkering genieten f 50 en f 40, resp. gehuwden en ongehuw- den, beschikbaar te stellen als ,kou- detoesiag". Er is ook aan een extraatje voor het gemeentepersoneei gedacht. Hiervoor dient de goedkeuring van Ged Staten te worden verkregen. chitect Roggeveen zQn reeds in het bezit van de gemeente. Wat betreft de bouw van winkels, zei de heer Gallas, dat overleg wordt gepleegd met verschil, lende middenstandsorganisaties. De recreatie met name het aanleggen van terreinen voor volkstuinen, heeft de aandacht. Aan de gemeentearchi tect is reeds opdracht gegeven de mo gelijkheden op het terrein van de Zand- put te bckyken Schoolruimte Het texort aan schoolruimte vond de voorzitter ook een belangrijk punt. Hy zei bly te zyn met de verschillende sug. gesties. Het bouwen van meer houten noodloka'en zal in de toekomst wel nood zakelijk blijken, doch het bouwen van stenen scholen is toch wel te prefere ren. aldus de voorzitter. Hy maakte voorts bekend, dat er een rapport over de situatie van de scholen spoedig door B. en W. zal worden behandeld. Ook het bouwen van een houten gymnastiekgebouw heeft misschien mogelijkheden, doch het college volgt 'iever de reeds uitgezette lijn. De voorzitter zei, dat wanneer de gemeente kans ziet het gymnastiek lokaal voor de ULO beneden de f 100.000,- te houden dc vergunning spoedig is tc verwachten. Ook de bouw van een sporthal heeft het college van B. en W. reeds bezig gehouden. Wat betreft de zondagsrust merkte de burgemeester op, dat hierover in Lei derdorp geen ongerustheid behoeft te bestaan. Een exploitatiebegroting voor het nieuwe uitbreidingsplan is reeds opgesteld en deze zal spoedig aan de raad worden voorgelegd. Op het ge bied van de sportbeoefening worden particuliere Initiatieven gaarne by het college ;ngewacht; zy zullen alle aan dacht krygen. aldus de heer Gallas. Samenwerking De voorzitter benadrukte ook de nood- zakelykheid van samenwerking met Leiden. Hy betreurde dat bepaalde uit. latingen niet meewerkingen tot een goede verstandhouding, doch bepaalde dingen moeten in de zakelyke sfeer wor den bekeken en dan moet er samenwer king zyn. De eigen structuur en het ka rakter van de gemeente moeten in het oog worden gehouden Wat betreft het toegewezen contin gent woningwet- en premiewoningen zei de voorzitter, dat er 1000 woningen extra voor Zuid-Holland worden uitge trokken, waarby Leiderdorp niet zal worden vergeten. De heer Meerburg gaf hierna een toelichting op de sociale problemen. Hierna volgde de behandeling van de begrotingen, wat verder geen aanlei ding tot belangryke opmerkingen gaf. \etul iüpOFDPIJNPOEDERS; HAZERSWOUDE Schaatswedstrijd Op de veldysbaan werden gisteren kortebaanwedstrijden gehouden voor jongens van 14 tot. 17 jaar. Er meldden zich 17 deelnemers. Uitslag: 1 J van Beek; 2 A. Rijkaard'; 3 H. Harkes D.zn.: Verliezersronde: 1 J. v. d. Eijk P.zn; 2 J. Rietveld; 3 C Rijkaard. De Hazerswoud- se ijsclub dorp heeft zich thans bij de K.N.S.B. aangesloten Muziek- en toneelavond Volgende week donderdagavond om half acht geeft de chr. fanfare-vereniging ,.De harmonie van Hazerswoude" in het Herovrmd verenigingsgebouw haar 24ste ekuitvoering. Na de pauze voert de afdiellng toneel de klucht „Huize Amor" Schaatsenrijden Zaterdag jl. werden in de omgeving in Oud Ade de clubkampioenschappen an de supportersbereniging „Gerben arstens" verreden. Winnaar werd W. van Duiven bode die over 30 km 1 uur en 23 min. deed, !de C. Barnlng op 15 seconden. VOORSCHOTEN Filmavond De Voorsehotense Filmliga brengt van avond in haar theater (Greenway) de film ..Wild is the Wind", met Anna Mag- and. Magmani kreeg voor deze creatie en prijs op het filmfestival te Berlijn- Blikschade Op de Leidseweg kwamen, vermoe delijk als gevolg van de gladheid, twee auto's met elkaar in botsing. Er was slechts blikschade. Dat was eveneens het geval bij een aanrijding tussen twee auto's op de Papelaan nabij de Dobbe- IJs loshakken De politie brengt met nadruk onder de aandacht van de woonbootbewoners, dat het in hun belang is als het ijs rond de boot wordt loagehakt. Bij invallende dooi ontstaat het gevaar, dat de boot door de druk van het ys ernstig wordt beschadigd, wellicht zodanig, dat hij zal zinken. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Vanavond half acht spreekt voor dc Gereformeerde Gemeente in het gebouw Remisestraat de heer J Westrate uil Borssele Kinderfeest De speeltuinvereniging Molenblok houdt woensdagmiddag om 2 uur in de grote zaal van het Missiecollege aan dc Overrijn een kinderfeest Onder anderen treden op mr. Janno en ziin dochter Erna. reus van twee-en-een-halve meter lengte en Pipo de kleine clown. Er staat een ballonnenshow op het pro gramma. De zaal gaat om 1.40 uur open- Dc kinderen hebben toegang op vertoon —in hun penning. Hoog en laag water Woensdag 30 jan.: hoog water 6.41 en 18.59; laag water 2.25 en 14.51,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4