DE DOKTER aan 'f woord Koningin en Prins '••j 75-jarige Heidemij. Nog dit jaar christelijke vakbeweging in Azië VOORTREKKERS „Financiële zorg auteurs is in verkeerde handen" het i.y.v.v. Een ivoord voor vandaag Geen gebod of verbod op gemengd huwelijk Overleg K.L.M.-directie en vliegers hervat O HAARUITVAL 2 DINSDAG 29 JANUARI 1963 Als inleiding op de rondgang door het \jrlOlG VGTGTÏIQXIXQ. ëa{ lr C. Staf een uiteenzetting. O O H|J vestigde speciaal de aandacht op de ..I verenigingsvorm van de maatschappij, met commerciële 1 7 r administratief personeel en gemiddeld /l^r/riircilA/ii-Tn rr r?nd 8000 arbeiders op het eerste ge- UrlxH I I# o UL/i^l Lil (g zicht niet past. Maar de werkorganisa- J O tie van deze vereniging is commercieel. DP \-Mt.ri.nri.. u I, Hierna vertelde een van de directeu- *ederU°d9c Heidemaatschappij ren, ir. A. Franke iets over het werk -t **^1^ vandaag in Arnhem haar 75- van de maatschappij in het buitenland. e«n voornaamste gas- Na deze inleidingen verliet prins Bern- ten van de Jarige maatschappij waren hard met burgemeester Matser van koningin Juliana en prins Bernhard. hem en de vice-voorzitter van de m Eens was de Heidemaatschappij er opj schappij het hoofdgebouw om bij de 1'■JiSchaarsbengen i veel mogelijk i ..op Iderhoudsdienst Ie behoeden. Nu. op 75-Jarige leeftijd, bedenkt men tal van Imposante en In gewikkelde grondbewerkingsmachines om arbeidskrachten uit te sparen. Maar bij alle mechanisatie en verveelvoudi ging van taken en uitbreiding van werk zaamheden over de gehele wereld Is de Heidemaatschappij een vereniging voor het algemene nut gebleven. En aan deze opzet is op het verjaarsfeest van vandaag ruime aandacht besteed. Om half elf vanmorgen kwamen de koninklijke gasten onder grote belang stelling van de Arnhemmers, aan bil het hoofdkantoor van de maatschappij aan het Sickeszpleln. Jan Eshuls. de 9- jarige zoon van een van de directeuren, mocht de Koningin bloemen aanbieden. Prot. radiostation op Curasao gaat 1 okt. uitzenden Op 1 oktober a.s. zal op Curacao een krachtig protestants radiostation in be drijf worden gesteld om het evangelie in terkerkelijk in 25 talen uit te zenden naar plaatsen in Europa, het Midden- Oosten. Azië en Afrika. Dit is donderdag bekendgemaakt door dr. Paul E. Freed, president-stichter van de tien Jaren bestaande Trans World Radio. Dr. Freed deelde mede. dat de uit zendingen muziek, hoorspelen, zaken stonden opgesteld, te bezichtigen. In het hoofdgebouw, waar de bijeen komst werd voortgezet, lichtte ir. W. ten Hove de gasten in over het raadge vend ingenieursbureau. Over het werk. dat de dochtermaatschappij N.V. Lare- co in Suriname verricht, vertelde de di recteur van deze N.V., ir. A. P. van der Vlies. Tijdens een rondgang werd een uitvoerig en duidelijk overzicht ge- 3even van alles wat de maatschappij oet. Na de rondgag werden in de hal de le- dagelijks bestuur, enkele de ied< directeuren e i de onderne- gasten voorgesteld. Hier gebruikten de koninklijke bezoekers met hun gastheren en een vijftigtal genodigden ook de lunch. De voorzitter van de Heldemaatschan* pij, jhr. Quarles van Ufford, bood de koningin een exemplaar aan van het ju bileumnummer van het tijdschrift van de maatschappij. Weer negerstudent op universiteit Harvey Gantt, een 20-jarige neger, is gisteren ingeschreven aan de universiteit van Clemson. Hij is de eerste niet-blanke I.C.V. acht de tijd nu rijp (Van onre soc.-econ. redactie) Het Internationaal Christelijk Vakverbond werkt momenteel een plan uit om in de loop van dit jaar over te gaan tot de oprich ting van een .regionale organi satie" van het ICV voor Azië. Het ICV is jarenlang bezig geweest met het leggen en onderhouden van contacten en het verspreiden van zijn opvattingen in dit we relddeel. Deze activiteiten heb ben zoveel vruchten afgeworpen dat nu de tijd is aangebroken om de werkzaamheden te coördi neren. Dit deelt de secretaris-generaal van het ICV, de heer August Vanlstendael, mee ln zijn Jongste activiteitenver slag. Gebleken ls dat het ICV ln di verse Aziatische landen een reële kans maakt om de bestaande verhoudingen te doorbreken, terwijl het grotere In vloed zou kunnen hebben op de hui dige vakorganisaties". Thans wordt ook de laatste hand ge legd aan de organisatie van een „Semi narie van de vakbeweging voor Azië", dat het vraagstuk v*n de vakorganisa tie in de ontwikkelingslanden zal bestu ur,. deren. Het ls volgens de secretarls-gene- dezp universiteit zal zaan stu-raai opmerkelijk hoe zwak de Invloed aeze unnersueii zai gddu »iu ,.nii,cr.n.,hii<>ir nn h»« op. deren. De politie had versterkingen la- openbaar belang ciaal bestemd voor kinderen jeugd zullen omvatten. ten aanrukken, doch hoewel zich paar honderd studenten bij het school- j gebouw hadden verzameld toen Gantt programma s spe- verscheen, deden zich geen incidenten i- t oudere voor Trans World Radio zendt op het ogen-, te tekenen tegen het bevel vi blik overeenkomstige programma's van rechtbank om de neger t Monte Carlo uit naar plaatsen achter hefijzeren gordijn en heeft plannen voor de bouw en exploitatie van fm- en tv-stations op zijn 60 hectaren groot ter rein in Curagao. Prins Bernhard zal gerei, jeugd toespreken (Van kerkredactle) De eerste spreker op de jubileumtoog- dag van de gereformeerde jeugd op he melvaartsdag is prins Bernhard. Dit heeft de voorzitter van de bond van ge reformeerde J.V.'s en M.V.'s medege deeld in het bondsorgaan ,,Jong gerefor meerd". Het zal een jubileumtoogdag worden, die zal staan in het teken van een actie voor Roeanda onder de titel ..Heb het Hart eens De bedoeling is Jongeren geld blj- n een Jeugdbewe- helpen in dit Afri- kOSRAM de Chinese volksrepubliek op het ge bied der vakbeweging in Azië is. De vakbeweging in dit werelddeel van Japan tot Iran is zich in feite nog steeds aan het bezinnen op een richting en daarom moet een versterking der in vloeden van het ICV en de opening van een permanent vormingsinstituut van verreikende betekenis worden geacht. Overigens heeft het stichten van een specifiek christelijke vakbeweging in Aziië weinig zin. Het ICV richt zich hoofdzakelijk tot Hindoes. Boeddhisten en Muzelmannen en daarmee moet reke ning worden gehouden. Daarbij gaat het er om zodanige organisatiestructuren Op te bouwen dat christelijke beginselen en Schrijver Adriaan Morrien meent: fcuTTl Europa's lichte geurigea pijptabak xCk NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT Oecum. Raad bespreekt geestelijke zorg voor studenten derde T.H. In de vergadering, van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland die vrij- terkundigen 'waarvan hij voorzitter dag in Utrecht is gehouden is gesproken - literatuur berust bij staatssecre taris Scholten in verkeerde han den". Dit zei de auteur Adriaan Morriën gisteren op een perscon ferentie van het actiecomité „Schrijvereprotest". Deze werd gehouden naar aanleiding van het onderhoud dat een delegatie uit I het comité vorige week met de 1 staatssecretaris heeft gehad en de persconferentie die de be windsman daarna heeft gegeven. In het onderhoud had de delega- tie o.m. het voorstel van het comité besproken voor het verlenen van 50 I stipendia per jaar voor schrijvers. Er worden er thans drie uerleend i die overigens door de betrokkenen I geweigerd zijn. De staatssecretaris had medegedeeld dat het met mogelijk is dat er in de toekomst meer zullen komen. Doch men eerst met de nu verleende ervaring opdoen. De actie van de schrijvers is. aldus de heer Morriën. ook in het belang van de uitgevers,»naar wie de staatssecretaris ons ten aanzien der honorering opnieuw heeft ver wezen. De Nederlandse uitgeverij is een bedrijf van compromissen, de ene uitgave is slechts mogelijk door de uitgave van iets anders. Wat wij mr. Scholten gezegd hebben heeft hij aan zijn laars gelapt. Door het onthouden van steun aan schrijvers wordt afbreuk gedaan aan de aard van het schrijverschap, zo stelde de heer Morriën. De literatuur wordt achterge steld bij het toneel en de opera. Het comité vraagt één miljoen gulden voor de schrijvers beschikbaar te stellen. De staatssecretaris heeft gedreigd, aldus de heer Morriën. dat hij zijn beleid zou voeren met schrijvers die zich tegen ons hebben gekeerd. PROF. STUIVELING Prof. dr. Gsrmt Stuiveling, die na mens de adherenten met de actie van i het comité, het onderhoud met de staatssecretaris heeft bijgewoond, ging ln op twee punten die de bewindsman naar voren had gebracht, nl. dat het I rijk al zoveel doet voor de literatuur en dat een verbetering ln de eerste plaats van de uitgevers moet komen. plan heeft ingediend voor een „uit- de studen- leenrecht" voor boeken, waarop tot nu toe geen enkele reactie van O., K. en W. is gekomen. Vier jaar geleden werd een actie gevoerd voor verhoging van het aandeel van dc auteur in het pocket boek. Dit zou een verhoging der prijs met zich mee brengen, hetgeen bij eco nomische zaken op verzet zou stuiten. Acht jaar geleden heeft een staatscom missie, aldus prof. Stuiveling, een plan ingediend voor een herziening van de auteurswet. Tenslotte kwam elf jaar ge leden de Berner 'conventie tot stand fdie een internationale herziening van het auteursrecht inhield), die door Ne derland nog steeds niet is geratificeerd. .De erkenning van het schrijver schap is -een zaak van algemeen cul tureel belang. De uitgevers zijn niet de instantie, die het algemeen cultu- lijke verzorging van de studenten Technische Hogeschool te Enschede. Interessant is de proef, die genomen wordt door het systeem van inwoning, waardoor aan de vorming van de stu denten overigens zonder bevoogding wordt bijgedragen. Aan de maatschappij wetenschappen zal aan deze T.H. veel aandacht besteed worden. De kerken van Enschede staan hier voor een grote op dracht. Er komt een staf van studenten- dekancn. Er zal een centrum voor geestelijke arbeid moeten komen en aan alle ker ken en aan het humanistisch verbond is gevraagd hieraan mee te doen. Verder zal er een r.k. geestelijke en een predi kant moeten komen, die wat opkomt uit de studentenwereld gaan stimuleren. De uitwerking van deze gedachte is nog gaande. De vraag is daarbij is hoe kan dit alles ingepast worden in de algemene vorming van de T.H. uit. Er is nog geen concrete oplossing, maar de kerken kunnen nu al bepalen in welke vormen rij tot samenwerking bereid zijn. 0I Ds. Krop. studentenpredikant in Gro- en natuurwetenschappen aan de Rijks- rungen. pleitte er voor. dat de toekom- universiteit te Utrecht, om onderwi;' stige studentenpastoor een zelfstandige geven in de spectrochemische positie krijgt en niet in de universitaire Op maandag 4 februari zal hij zijn ambt biërarchie wordt ingeschakeld. Benoemingen I aanvaarden. TELEGRAM Het hoofdbestuur vsn de Nederland se federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft staatssecretaris Scholten doen weten met grote veront rusting kennis te hebben genomen lieroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoorn (Vac. H. J. Kas- de Hoest, te Haastrecht. Haaksbergen Aangenomen ïoez.): J. C. v. d. Berg, kand. Haaksbergen. Bedankt voor Bussum (vac. J. A. G. an Zanten): W. I. Doude van Troost wijk. te Doorwerth; voor Rotterdam- Vreewijk-Lombardijen (toez.): H. J. J. Keijzer, te Maasland. Beroepbaarstelltng: P. Siderius, kand. te Bunschoten, Lasstraat 39. Dé heer A. van Vliet, godsdienstonder wijzer ln de hervormde kerk van Alblas- serdam, is in de leeftijd van ruim 54 vakbewegingservaring de masi Azië kunnen aanspreken en behoeften beantwoorden. De strijd tegen armoede en voor ondenvijs, welstand rechtvaardighei- zal de voornaam... rol moeten spelen, want alleen op deze ,aar wijze kan Azië voor een vloedgolf van J overleden, ongebreideld materialisme gevrijwaard j GEREF. KERKEN worden. Beroepen te Schoonoord: A. M. Brou wer. kand. te Utrecht: te Wilnist (by accl J. Kroeze, kand. te Apeldoorn; te Oosterend (Fr.i en Schettens: E. optreden, met volkomen erkenning vaniWarnmki kand te Zaandam, het eigen karakter van de beweging in dat continent en onder de verantwoor- CHRIST. GEREF. KERKEN delijkheid van Aziatische leiders, wier Beroepen te Drachten ivac. M. verdiensten in de strijd om sociale ge-jürayer): J. M. Visser, te Dokkurm die i ïaatret icheppende kunste- i maken zich meer toe te wijden aan de hun wezenlijke creatieve en in het geheel van onze cultuur onvervangbare taak. Het hoofdbestuur van de federatie is i Secretaris I.C.V. Samenwerken met (Van onze sociaal-economische redactie) De secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, de Belgische heer August Vanlstendael, spreekt in zijn jongste activiteitenver slag de noodzakelijkheid uit dat alles In het werk moet worden gesteld om op bepaalde terreinen tot een nauwe sa menwerking te geraken met het (socia listisch) Internationaal Verbond van vrije vakverenigingen. Deze samenwer king zou met name tot uiting moeten komen ln de strijd om vaste voet te krijgen in landen waar de vrijheid van vakbeweging in gevaar is. De heer Vanistcndael acht de tijd ge komen dat het IVW zijn houding ten opzichte van het ICV wijzigt, een hou ding. waarbij het ICV min of meer wordt beschouwd als een „onaange naam geval, dat slechts kan worden ge regeld door een volledige opneming in het IVW". Het 13 jaren bestaande IVW had gehoopt dat het 42 jaren be staande ICV zijn nek zou breken bij de strijd der vakbeweging in gebieden bui ten Europa, doch dit is niet gebeurd. Integendeel: in Afrika (met uitzondering van Noord-Afrika) en in de landen van Latijns-Amerika bekleden de ICV-orga- nisaties een plaats, die goed te vergelij ken is met die van het IVW, en ook in Azië kan het ICV tot een snelle ontwik keling komen. Intussen is wel duidelijk dat de posi tie van het IVW in internationale in stellingen als UNO, IAO en Unesco wel zeer moeilijk is. Alleen al hierom zou het in het belang van het IVW zijn toe nadering tot het ICV te zoeken, zo meent de secretaris-generaal, die er bp wijst dat hét IVW met betrekking tot het actiecomité voor Spanje reeds ge toond heeft de steun van het ICV niet te kunnen missen. Oeganda's volkslied gewijzigd In het volkslied van Oeganda, de Afrikaanse staat, zal voortaan de naam van God voorkomen. In plaats van „O. Oeganda, uw volk is trots op u" is het .O. Oeganda, moge God u bescher- De verandering is het gevolg van verzoek van een groot aantal in- :rs van de staat. te Emmen. Bedankt voor Utrecht: J. Bosma, te Arnhem. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Leeuwarden (2e red. pl.): M. nschede pn J. A. P. Ris. te Woerden. Zendingspredikanten naar Kameroen Vrijdag 8 februari zullen twee her vormde zendingspredikanten naar Ka meroen vertrekken, namelijk ds. P. Magré en ds. J. van Slageren. Ds. Ma- gré zal zondag 3 februari ln de Slons- kerk te Haarlem-Noord als zendingspre dikant van de classis Haarlem worden bevestigd, terwijl ds. Van Slageren in Bergum zal worden bevestigd als zen dingspredikant van de classis Leeuwar den, eveneens op zondag 3 februari. Zij zullen in Kameroen werkzaam zijn in Bavoessam en Mboeda. Wanneer zij in Kameroen zijn aangekomen zullen daar naast de zes artsen en een vroedvrouw vijf zendingspredikanten der Nederland se Hervormde Kerk werkzaam zijn. (Advertentie) Wat een machtige uitspraak is dat toch! „Als gij in Mijn woord blijft, zijt gij waarlijk discipelen van Mij en gij zult de waarheid verstaan, en de waarheid zal u vrijmaken" (Johannes 8:31 en 32). Jezus zegt dit tot hen, die, zoals de Bijbel nadrukkelijk vertelt, in Hem geloofden. Als gij in Mijn woord blijft Jezus laat duidelijk doorsche meren, dat dit niet een gemakkelijke zaak is. En zij, die zich Gods kinderen mogen noemen, zullen dit beamen. Het „blijven in het woord" eist veel gebed, is vallen en opstaan. Het is een strijd, elke dag opnieuw. Maar een strijd, die de moeité waard is om gestreden te worden. Want: dan zijt gij eerst waarlijk discipelen van Mij. Een discipel van Jezus zijn, vraagt veel moeite en veel persoonlijk verdriet om de onmacht in zichzelf. Maar dan komt het heerlijke: Gij zult de waarheid verstaan en de waarheid zal u vrijmaken. De waarheid verstaan, d.i. met geestelijke ogen zien wat recht is en wat onrecht. Het is: door de dingen heenkijken, kunnen lachen om de vele bijkom stigheden, die ons leven schijnbaar inhoud geven, doch in werkelijkheid ons leven onnodig verzwaren en moeilijk maken. En ten slotte: En de waarheid zal u vrijmaken. Ieder mens is een slaaf. Slaaf van zijn zonden. Ieder mens leeft in gevan genschap. Niemand is werkelijk vrij. Tenzij ja, tenzij hij door Jezus is vrijgemaakt. Jezus, die de boeien, waarin de zonden wat deze ook mogen rijn ons gevangen houden, kan verbreken en ons waarlijk een vrij mens kan maken, alleen gebonden aan Hem, Die ons leven leidt en bestuurt. Als gij in Mijn wóórd blijft. Synode Zuidafrikaanse kerk De Nederduits Gereformeerde Zendingskerk in Zuid-Afrika (dit is een niet-blanke kerk) kwam in synode bijeen. De synode werd bij gewoond door 310 blanke en niet- blanke predikanten en ouderlin gen. Er waren 165 gemeenten ver tegenwoordigd. De synode deed ondermeer de volgende uitspra ken: Toekomst nog onduidelijk Maar standpunten goed bedoeld en hoe belangrijk de desbetreffende personen, te zeei incidenteel karakter dragen nig zijn gericht op een wei-1 irincipiële uwmm sociale grondslag van het, kunstenaarschap. Het hoofdbestuur yan de federatie dringt er dan ook bij Uw-e Excellentie met klem op aan uw afwij zend standpunt ten aanzien van actie van de letterkundigen op korte termijn] te willen herzien, temeer daar een zich toespitsende tegenstelling tussen kunste-1 naars en overheid in hoge mate scha-1 delijk zal zijn voor het culturele leven van ons zolk' aldus het telegram. Twee prijsvragen van Teylers Godgeleerd Genootschap In het programma voor 1963 van Tey lers Godgeleerd Genootschap te Haar lem worden een tweetal prijsvragen vermeld, die door de directeuren wor den uitgeschreven. In te zenden voor 1 Januari 1965 wordt gevraagd een on derzoek naar de mogelijkheden van de midrasjvorming in Jes. 40-66 geduren de de periode, die aan de vastlegging van de kanonieke tekst is voorafgegaan. Een tweede prijsvraag, waarvan de beantwoording ingezonden dient te wor den voor 1 januari 1964. heeft tot on derwerp: een kritische behandeling van vestigia ecclesiae, in het bijzonder in verband met de oecumenische toenade ring der kerken. Het programma van het genootschap, waarin nadere gege vens en voorwaarden hierover staan vermeld, is verkrijgbaar bij de Directeu ren van Teylers Stichting. Damstraat 21. Haarlem. WITTE KRUIS J Dl echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlugl Stop dat op zien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Sallcyl-vr|j en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS ongewijzigd (Van een onzer verslaggevers) Vliegers en K.L.M-directie wil len wéér met elkaaT praten. Na dat enkele maanden het overleg door de vereniging van K.L.M.- vliegers werd gestaakt omdat men het niet eens was met het feit dat de directie zonder daarvan de vliegers van te voren in kennis te stellen had besloten het West- indisch bedrijf in te krimpen, is het contact gisteren weer hervat. Een uur lang heeft de voorzitter van de vereniging, de heer H. A. Hartogh Heys, een gesprek gehad met de voltallige nieuwe directie, waarbij ook dr. ir. F. Q. den Hollander, de tijdelijke president-directeur, aanwe zig was. Dit onderhoud had plaats op verzoek van de vliegers. Volgens een communiqué, dat de ver- eniing 's avonds uitgaf, heeft de direc tie in dit onderhoud volstaan met te on derstrepen. dat aan het personeelsbe- worden verleend. Het bestuur heeft zich, aldus het communiqué, van zijn kant bereid verklaard al zijn medewerking te verlenen om de door de directie ge dane toezeggingen omtrent het wel slagen van het overleg alle kans van slagen te bieden en daarbij tevens de hoop uitgesproken dat het overleg zal plaats hebben in een sfeer van wederzijdse samenwerking. In het Amsterdamse Hiltonhotel is gis teravond na afloop van het ondorhoud een algemene ledenvergadering gehou den, die door 300 van de 800 aangesloten vliegers werd bijgewoond. Doel hiervan was zich te beraden over de eventuele toekomstplannen van de maatschappij. De heer Hartogh Heys kon solvter nog geen enkele mededeling doen over de nieuwe structuur van de KX.M. omdat hiervoor zelfs bij de directie geen vastomlijnde plannen bestaan. Op een 's nachts gehouden persconfe rentie verklaarde de voorsltter van de KX.M.-vllegers. dat de vereniging al haar vroegere standpunten handhaaft. Het be leid van de vliegers steunt, aldus de voor zitter. nog steeds op de overtolligheids- overeenkomst van 11 april vorig jaar. In deze overeenkomst wordt, zoals be kend, gestreefd naar vrijwillig ontslag vliegers. Overigens is het bestuur mening dat veel minder vliegers zul len behoeven af te vloeien dan de ge ruchten willen (800 man). De vereniging acht slechts 50 vliegers overtollig, van wie er al 44 zijn verdwenen. Ook in het standpunt van ontslag in omgekeerde volgorde van anciënniteit ls geen veran dering gekomen evenmin als In het be stuursprincipe. dat er mogelijkheden moeten zijn dat K.L.M.-vliegers bij andere maatschappijen worden gedetacheerd. De pensioengerechtigde leeftijd moet, vindt het bestuur, op 35 jaar worden gehand- 1 redelijke CONCESSIES Op een vraag of het bestuur eventueel concessies zou willen doen, antwoordde de voorzitter dat de vliegers nog niet op de hoogte z(jn gesteld van de ernst van de situatie waarin de K.L.M. thans ver keert. Bovendien ls nog niets bekend nieuwe produktleplannen. De Nederduits Gereformeerde Zen- dingskerk aanvaardt dat de kerk alleen een ware kerk van Christus kan zijn door haar geloof, haar verbinding met Christus, haar geestelijke afscheiding van de wereld, en haar getuigenis in de wereld. In haar verkondiging van het Evangelie staat de kerk uitsluitend onder het gezag van Christus. De kerk aanvaardt haar van God verkregen recht om het Evangelie te allen tijde, aan alle plaatsen, en aan alle mensen te verkondigen. De kerk anvaardt haar verantwoordelijkheid met betrekking tot haar zendlngstaak en daarin wenst zij samen te werken in de zendingstaak de zichtbare kerk van Christus. Ofschoon uit de Schriften geen gebod verbod van gemengde huwelijken dogmatisch kan worden afgeleid, erkei hel de kerk het recht van dë burgerlijke autoriteiten, toe te zien op de goede orde en het welzijn van de gemeen schap in deze zaak. De leden van de kerk streven niet naar vermenging van rassen door het huwelijk. Onderscheiding tussen verschillende kerken wordt aanvaardt als een schrif tuurlijk toelaatbare en practische rege ling. Niettegenstaande zulke onderschei dingen. blijven de deuren van de ver schillende kerken open voor allen die gezamenlijk aan de eredienst wensen deel te nemen, onverschillig hun ras of kleur. Dé kerk verklaart dat al haar diensten altijd open Staan voor allen die de gemeenschap der gelovigen in geest en waarheid wensen te beoefenen. De kerk aanvaardt de profetische taak van de kerk naar binnen en naar buiten. De kerk zal daarom, niet slechts in eigen kring, maar ook waar schriftuurlijke beginselen betreft, stemmen met. of verschillen van, de staat, openbare lichamen, organisaties en andere kerken. Voor dit doel zal de beproefde methode van onderhandelen worden gebruikt, zonder openbaar ver toon. De kerk aanvaardt de noodzakelijk heid van lonen die een behoorlijke men selijke levensstandaard toestaan, ter wijl loonsverhogingen in juiste verhou dingen moeten blijven tot vermeerderde productiviteit en efficiency. De bijbel zegt niets over de verdien sten van verschillende regeringsvormen, maar verwacht van de overheid als die naresse Gods te handelen in overeen stemming met de eisen van gerechtig heid. De gulden regel is dat waar de staat haar onderdanen plichten oplegt, zij ook hun rechten moet respecteren. Wij dringen er hij onze leden op aan haar burgerlijke olichten te vervullen en wij verwachten dat de rechten die aan andere burgers geschonken zijn, oq de lange duur niet aan Onze leden zul len worden onthouden. „Van initiatieven worden verwacht", aldus de heer Hartogh Heys, die er de nadruk op legde dat het onderhoud met de directie slechts een inleidend gesprek was om te komen tot nieuw overleg over een nieu- ALs zijn persoonlijke mening sprak de voorzitter uit de toekomst van de K.L.M. n tegemoet te zien. Hij aohtte het zeer wel mogelijk dat wanneer ie dienst op Djakarta weer zal worden i kant moeten dan ook geen geopend dit een rendabele lijn zal zijn. Oostafrik, kerken confereerden over theol. vraagstukken Vertegenwoordigers JBSSBWverschillende Afrikaanse kerken hebben te Arusha in O-Afrika een conferentie gehouden waar op verscheidene theologische vraagstuk ken aan de orde zijn gekomen. Het doel was tot een mogelijke samenwer king en overeenstemming te komen. Een door de conferentie uitgegeven communiqué sprak van een „hoopge vende mate van overeenstemming Er is voornamelijk gesproken over vraagstukken betreffende de kerk, de sacramenten en de belijdenis. De rap porten zullen teruggestuurd worden naar de kerken voor verdere bestudering. De theologische samensprekingen zullen ln kleinere kring worden voortgezet. Onder de aanwezigen waren angli canen. methodisten, luteranen en pres byterianen. Op de conferentie waren on dermeer rooms-katho' eke en doopsge zinde waarnemers aanwezig. »*Vrageti op medisch gebied zenden nan de redactie van om blad mei linksboven op de envelop t „Medische rubriek". In deze rubriek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." Wanneer we het over haaruitval willen hebben, zullen we toch eerst iets over het haar zelf moe ten schrijven. Welnu, net zoals een plant een wor tel heeft, bezit ook elk haartje een wortel, gele gen in de huid. Uit deze wortel, groeit door vele celdelingen het haartje, die door een verhoor- ning zijn typische stugheid en stevigheid ver krijgt. De verhoornde cellen worden naar bui ten „geschoven" en opgevolgd door nieuwe cel len. De haren bezitten, zoals bekend, verschil lende individuele eigenschappen: kleur, dikte, krulbaarheid. In wezen heeft vrijwel iedereen zijn eigen „soort" haar, hoewel verschillende ei genschappen van het haar met het groeien der jaren enige wijziging ondergaan. Het is niet voor niets dat men vaak van zijn of haar beminde een pluk haar wil bezitten, als te ken van individuele waarde. En juist om deze individuele waarde ls de mens zo gehecht aan zijn haar. en ontstaan zorgen, wan neer de eerste symptomen van haaruitval zichtbaar worden, zeker wanneer dit reeds gaat plaats vinden op jeugdige leeftijd. Lukraak worden allerlei haar- middeltjes geprobeerd, terwijl niet gezocht wordt aar de ware oorzaak van de haaruitval. Er zijn zeer vele mogelijkheden, waardoor haar uitval kan ontstaan, we zullen er slechts enkele noemen. Het is werk voor de huisarts of huidarts om de oorzaak op te sporen, al valt dat lang niet altijd mee. In vele gevallen zal de erfelijkheid be palen wanneer de man zijn haar verliest, doch dit gaat lang niet in alle gevallen op. Voor de leek is slechts het feit van belang, dat het haar gaat uitvallen; voor de arts daarentegen ls veel belangrijker, hoe de haaruitval zich vol trekt: plaatselijk of diffuus; en of er veranderingen aan het haar zijn in vorm en kleur; hoe de haarbo- dem is; en of er afzettingen op het haar of de haar- bodem hebben plaats gevonden. Op die manier kan de arts tot een indeling komen. We zullen enkele oorzaken de revue laten passe- Haaruitval door mechanische oorzaken, is het eerste ziektebeeld, wat veel meer voorkomt dan men zou verwachten. Er bestaat een groep mensen die uit gewoonte hun haren uittrekken. We noemen dit een manie. Scherp begrense gebieden van het behaarde hoofd zijn kaal. Dit zijn gelukkig uitzon deringen, en deze mensen horen door de psychiater behandeld te worden. Er zijn echter nog vele andere mogelijkheden van mechanische haaruitval. Door het wrijven op het kussen bij de zuigeling, door lang voortgezette mas sage. door krabben en wrijven wanneer er jeuk be staat. Veel komt haaruitval voor, wanneer er con tinu aan het haar wordt getrokken, bijvoorbeeld bij meisjes met zg. paardestaart. Boven de oren en op het achterhoofd kunnen kale plekken ontstaan. Zo ook wanneer strakke kapsels worden gedragen, zo als in Japan en Groenland, en bij ons nog wel eens bij boerinnen. Negers trachten soms van hun krul lend haar af te komen door op bepaalde wijze trac tie op hun haar uit te oefenen. Zelfs overmatig kammen en borstelen kan nog wel eens kaalheid tot gevolg hebben. Ook bestralingen voor andere oorzaken geven soms haaruitval, die tot deze groep gerekend moet worden, om over de haaruitval na een atoombon (Japan) maar niet te spreken. Een andere oorzaak van haaruitval moet gezocht worden bij bepaalde op het lichaam inwerkende chemische factoren. We zullen hier niet op ingaan en ons beperken enige stoffen te noemen, die be kend zijn wegens hun schade aan de haargroei: Kunstrubber, thallium als medicament voor epila- tie: als vergiftiging door het gebruik van verdel gingsmiddelen. igrote hoeveelheden vitamine A: een bepaald middel ter bestrijding van kwaadaar dige woekeringen: om over de ontharingspasta's maar te zwijgen. Ook verschillende ziekten kunnen, soms pas na lange tijd, haaruitval veroorzaken, zoals typhus, roodvonk, longontsteking, wandroos. Verschillende vrouwen krijgen enige tijd na de beëindiging van hun zwangerschap een diffuze haar uitval, doch gelukkig gaan al de genoemde geval len. na wegname van de oorzaken, in een volledige genezing over. Op de hormonale oorzaken, de afwijkingen van het zenuwstelsel, de bacterieële oorzaken en de huidziekten zullen we in het geheel niet ingaan, maar ze slechts noemen behorend tot de vele mo gelijkheden waardoor men kaal kan worden. Wanneer men de oorzaak niet weg kan nemen, blijven cr helaas weinig mogelijkheden over de kaalheid te bestrijden, want wanneer een haarwor tel verloren is gegaan, kan evenals bij de plant, geen nieuw haar verwacht worden. Men kan nog slechts trachten met de moderne hormoonbevatten- de haarlotions het nog resterende haar zo lang mo gelijk te behouden. Ook worden veel voorgeschre ven alcoholhoudende lotions, die de hoofdhuid prik kelen. En ten slotte is de plastische chirurgie te genwoordig 20ver gevorderd, dat in bepaalde geval len haren met de haarbodem en wortels elders „geplant" kunnen wonden .Als eigenaardigheid mo ge nog worden vermeld, dat het overgeplante stuk je huid plus haar de eigenschappen behoudt van de plek waar het vandaan gekomen is: valt het haar daar uit, dan zal het zelfde geschieden met het haar op de overgebrachte stukjes! Doch we zullen in de toekomst vast allemaal met onze handen in het haar kunnen zitten, aangezien de wetenschap zich verder ontwikkelt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2