Venlo's gezin wil naar Rusland Uw probleem is het on e Groot deel van Joodse volk leeft in illusies Een woord voor vandaag Sociale problematiek van oorlog en vrede Heimwee is oorzaak van emigratie Tv-onder scheiding voor Mies Bouwman MAANDAG 28 JANUARI 1963 ANDERZIJDS ISRAËL EN HET CHRISTENDOM Ds. J. H. Grolle schrijft in Gemeenschap der kerken", het maandblad van de Oecumenische Raad van Kerken tri Neder land een serie artikelen over ,Jiet gesprek met Israël en ztin implicaties voor de theologie en de oecumene". Ds. Grolle begint met te stellen dat het „aartsket terij" is te zeggen dat de Joden hebben afgedaan en dat anderen de hoofdrol hebben overgeno men, nu Israels erfgenamen zijn en in de plaats fan Israël zijn gekomen. Hoewel Paulus dit in zijn brief aan de Romeinen ten felste bestreed, had hij het, vol gens ds. Grolle, net zo goed kun nen laten, omdat deze aarts ketterijgebleven is en „de va der peuiorden van alle dwalin gen zonder uitzondering tv de geschiedenis der kerk en der theologie". Ds Grolle vervolgt: Het is om déze reden dat ik van mening ben. dat wij in onze tijd nog steeds niet aan het schrijven van een dogmatiek of theologie toe iyn. Elke dogmatiek is voorbarig met alle respect voor de levensar- beid van Karl Barth. Er is eerst een nieuwe Reformatie nodig. Uit- Saande van het zware grondwerk er exegese werk met de spade in ongelooflijk zware klei. moeten kort en goed alle onderdelen van W-1 ueolu g,le eerst worden herzien. Wij herhalen: ALLE. We sommen maar eens voor de band weg op: 1. Wat is Kerk? Is zij de erfgenaam van Israël en ls Israël dus dood en begraven, misschien alleen onterfd? Of niet0 In het eerste geval is de kerk het ..nieuwe, geestelijke, ware Israël", zoals zij zo vaak is genoemd. Zij mag dan de erenaam „mystiek lichaam van Christus" dragen. Als een Telstar in de wereldruimte. We weten immers dat .mystiek" zo'n dierbaar woordje is. Woordje, dat alles en daardoor niets zegt. Het is echter een heidens woord; wij moes tan het nooit gebruiken. In het èndere geval, als Israël dus nog leeft en in het verbond van God is gebleven, dan is de Kerk een lichaam ad interim, voor lopig en voor een bepaalde tijd de gestalte, waarin de Gemeente Gods zich op aarde vertoont. Zij denkt dan zeer nederig van zichzelf, heeft ook waarlijk niet veel reden om te roemen. En haar ganse status verandert. Want zij zit dan met vele wortels vast De wortel is in Christus (die de allereerste wortel is volgens Openb. 5 vers 5. 22 vers 16. verg. Jesaja 11 vers 1) het volk Israël De kerk draagt die wortel niet, maar de wortel draagt haar. (Ro meinen 11 vers 18) 2. Wat is ambt? Is de kerk in de plaats van Israël gekomen,dan is het ambt in Israël vacant en dan moet de kerk noodzakelijk de amb ten, die leeg staan vervullen. Tot de Hogepriester, de Paus van Ro me, toe. Zo niet, dan is het ambt een door mensen en wel door bid dende mensen, onder Gods leiding gemaakte instelling. De aansluiting geschiedt dan niet bij de hiërar chie van Israël in de cultus van de Tempel, maar veel bescheidener bij de door het gebuik volkomen prozaïsch en praktisch geëiste amb ten van de joodse synagoge in Je zus' tijd. 3. Wat is ..oud" en „nieuw Ver bond"? En meteen, in aansluiting hieraan: wat is ..Oud" en „Nieuw Testament"? Zijn deze namen juist? Oud en r.ieuw verbond zijn uitdrukkingen uit de bijbel. Maar hoe zit het met de benaming ..Oud" en ..Nieuw Testament?" Is deze en kel maar handig in het gebruik, omdat iedereen begrijpt wat er mee bedoeld wordt? Maar moeten deze termen dan niet altijd ge lijk wij persoonlijk gewend zijn tussen aanhalingstekens worden ge plaatst, omdat ze in beginsel mis leidend zijn? Hoe is de verhouding tussen de twee verbonden en testamenten? Is er hier sprake van een volstrekte eenheid? Dan komt alleen al door dit punt de hele theologie op de helling. God blijft „er onder", zegt het woord hypomené in Romeinen 15 vers 4 (wat hetzelfde uitdrukt als Gods „alètheia" in vers 8); dan zullen wij zeker ,,er onder hebben te blijven". Onder het éne Verbond. 4. Hoe speelt de categorie der eenheid in heel onze theologie? Eenheid van God, eenheid tussen Israël en de gojim, eenheid van stoffelijke en geestelijke levensge bieden. En wat is volgens de bijbel de Ongewone hobbies op de beeldbuis De auteur Leonard de Vries is er voor de AVRO-televisie op uit gegaan om te zoeken naar mensen, die er „ongewone hobbies" op na houden. Hij heeft die inderdaad gevonden en wat zij dan wel als liefhebberij doen, zullen we dinsdag avond tussen half acht en acht uur op de beeldbuis kunnen zien. Leonard de Vries heeft zich daarbij de vraag gesteld of het waar is, dat ce televisie zo'n grote verandering heeft ge bracht in het avondlijke gezinsleven, of er niet alleen gewone bezigheden zoals breien, lezen en knutselen ten offer zijn gevallen aan het glazen scherm. ms3r wellicht ook de hoobylust een beetje is vergaan. verhouding van „eenheid" en „waarheid"? Wat is ..waarheid", intelligibel of existentiëel? Heeft het te maken met helderheid van den ken of meer met vastheid van greep? In hoeverre mag men dan ook bij de Hervormd-Gcrefofmeer- de Congresbeweging (om een con creet voorbeeld aan te haleni deze twee begrippen tegen elkander uit spelen? 5. Is de Griekse en Latijnse terminologie in de dogmatiek nog langer te verdragen? Kunnen met name woorden als „monotheïsme" een „triniteit" wel gehandhaafd worden? Immers, woorden gaan op den duur begrippen scheef belasten en daardoor wezenlijk veranderen. 6. Moet niet onze Christologie worden geconfronteerd met de Mes- sianoligie van het joodse volk? Dat Daïri in verband hiermee de op standing des Heren en de overwin ning van zonde en dood veel cen traler plaats ontvangen m de chris telijke leer? 7. Is dus de eenzijdige nadruk op de incarnatie, gelijk die uit komt in de centrale viering van het geboortefeest van Jezus van Naza reth wel verantwoord? Het heeft het hele kerkbegrip een andere kleur gegeven. Kerk werd tot een blijvende geïncarneerde Christus, gelijk men wel weet. Moet niet Pa sen veeleer de naam „Kerstfeest" (=Christusfecst), hét feest bij uitne mendheid dus, weer gaan dragen? 8. Wat is verzoening? Moet zij verticaal alleen worden verstaan, dus als een verzoening tussen de zondaar en God? Of ook horizontaal, als verzoening tussen de mensen onderling, waarbij dan de verzoening tussen Joden en „Gri ken" het bijbelse schoolvoorbeeld vormt? En wanneer dit tweeërlei dan eerst? Moet de logische volg- orde worden gehandhaafd: eerst vrede met God, dan en daaruit voortvloeiende vrede met de naas- te? Of de bijbelse volgorde? Pau- lus. omdat hij een Jood is, stelt zoals we weten de verzoening tus- sen de ménsen voorop, en dan ziet hij die nieuwe, éne Mens met God verzoend worden door het kruis (Efezen 2 vers 13 tot 16). In het laatste geval is hier de vraag van de gemeenschap tussen alle men sen aan de orde; en wordt hier ra- dikaal beslist over de vraagstukken van rassen, volkeren, antithese in de maatschappij en de politiek en wat niet al meer. 9. Wat is ..verlossing"? Is zij geestelijk alleen, individueel en persoonlijk „ziel", of ook Israël's visie: Bekommert de bijbel zich dus in Christus om de problemen van het sociale, economische en politieke leven? In verband hier mee is de vraag heel gewichtig: wat wil toch het woordje „berus ting" zeggen in de christelijke pre diking? 'Is dat stoïsch of bijbels op te vatten? Ds. Grolle noemt nog ettelijke punten. Hij vraagt zich nog af wat in deze wereld het „chris tendom" is. Alles verandert zo dra zijn machtspositie en zijn ge zag op de eerste plaats te staan heeft ruimte gemaikz voor de ootmoedigheid. van bij Israël te zijn ingelijfd. Al deze dingen worden be heerst, aldus ds. Grolle, door de hoofdvraag ener rechte theolo gie: wat is exegese. Hij ver volgt: Om alles nu kort samen te vat ten: ik acht deze aartsketterij in derdaad beslissend voor de hele kerk en voor de hele theologie en voor de hele prediking en voor het hele christelijke leven. Wat wij met name als Raad voor de verhouding van Kerk en Israël te zeggen hebben is dan ook niet een „waardevolle opmer king" (men kan het dan na een hof felijke buiging in het mausoleum van zoveel, dat waardevol is. gaan bijzetten); het is ook niet een „Randbemerkung" bij een bestaan de theologie of dogmatiek (men kan dan met een inlas of postscriptum volstaan); maar wij maken inder daad aanspraak op de ontdekking dat het gehele gebouw van de kerk en haar leer van de aanvang af op een verkeerde grondslag is opge bouwd, dat ook de Reformatie de eigenlijke oorzaak van deze mis- groeide staat niet geheel heeft ont dekt. en dat dus een volkomen nieuwe kerk en theologie in nieuwe gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift moet worden geboren. Jaarvergadering Zionistenbond 'roe/ungsv CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te DoesburgDoetinchem E. J. Oosterhuis. kand. te Hardenberg. Met ingang van 1 januari 1963 heeft, de kerk van Suaineer opgehouden te be- j niet hoger dan in andere landen. Dit siaan. Het ligt in de bedoeling in de werkt de assimilatie in de hand. Vooral I toekomst het Margrietkanaal te be- mlJDENS de zestigste algemene schou-wc" als de -e-rcns tussen de kerke'1 vergadering van de Neder- groot. Toch waren verschlllemle sprekers landse Zionistenbond zaterdag- cr 1®*en gek.an.1 fai,ej JS" 24Uive s?me,V werking met het Nederlands Israëlitisch avoond ;n Amsterdam geopend jKerkgenootschap bestaat omdat dit de zijn talrijke problemen aange-;jeugd godsdienstonderwijs geeft C" gsen JT_ nationaal onderwijs zoals dat het meest sneden waarmee de Joodse inv(.rM11knin,t mPt gemeenschap zich ziet gecon- (Van een medewerker) fronteerd. Uit de rede die dr. Nachoem Goldmann, de pre sident van de zionistische wereld organisatie, hield bleek overi gens dat deze problemen niet al leen voor Nederland gelden, maar dat zij opgeld doen voor de tachtig procent van het Joodse volk dat buiten Israel leeft. Hij stelde, dat de gevaren voor het Joodse volk om ten onder te gaan nimmer zo groot waren dan thans omdat het grootste deel van het Joodse volk in illusies leeft. Behalve (al van Innerlijke problemen binnen de Nederlandse Zionistenbond hield de vergadering slch uitvoerig bezig op welke w(jie de Joodse jeugd ilonls- tlsch kan worden bezield. Hiervoor is echter eerst nodig dat deze jeugd Joodse ondergrond krijgt. Volgens vele afgevaar digden is het Joodse onderwijs In Neder land slechter dan elders en ligt het per centage kinderen dat geen onderwijs ge dachte. Het beleid van de voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond, dr. J. Elzas, die een grote samenwerking voorstaat, heeft verleden jaar geleid tot het uittre den van de bij de socialistisch-zionistische groepering Poalei Zion aangesloten leden. Dat was een van de redenen dat dr. Elzas zich niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd dr. J. S. van der Hal uit Am sterdam tot voorzitter gekozen, om de mogelijkheid te scheppen dat de socia listische leden weer terugkeren. Uitdruk kelijk werd gesteld dat alle krachten ingezet moeten worden om te voorkomen dat de Joodse gemeenschap van Neder- Land door assimilatie ten onder gaat Dr. Goldmann verduidelijkte dat deze pro blemen zioh ook in grote Joodse centra voordoen, speciaal in Amerika. De tach tig procent van het Joodse volk dreigt ten onder te gaan aan assimilatie door dat bereikt is wat een utopie leek. Over al ter wereld zijn Joden geëmancipeerd en de staat Israel is realiteit. De Joodse jeugd heeft noch de ellende van de po groms noch de vreugde van de stichting van de staat Israel gekend. Zij heeft nooit andere gekend en dreigt in te slapen daar zij zioh voor de Joodse cultuur nauwe lijks interesseert. Het zionisme heeft tot taak het Joodse volk nieuwe bezieling te geven. Nog nimmer heeft het Joodse volk zich in zo groot gevaar bevonden als thans. Het zionisme is echter niet in het leven geroepen om een Joodse staat uit te roepen. Het is geworteld omdat het een oplossing bood voor het Joodse vraagstuk, hierbij was een Joodse staat middel. Er zullen echter nieuwe argu menten moeten worden aangevoerd. Het Joodse volk buiten Israel zal rich nauw met Israel moeten verbinden wil zij en de staat Israel blijven bestaan. Dr. Goldmann ging uitvoerig in op de positie van Is rael in de wereld. Zowel op politiek ge bied met de omringende door de Sowjet- unie in hun vijandschap gesterkte Ara bieren als op economisch gebied waar de gelden uit de Duitse herstelbetalingen zullen wegvallen, voorzag hij voor Israel een zeer moeilijke tijd. 9,13 Klassieke grai ziek: 9.33 waterstanden; 9 40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr): 10.36 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zieken; 12.00 Licht instrumentaal ensemble, zangsolisten en ac- cordeonmuziek; 13.20 Regerl gsultzending: 12.» Mededelingen t.b.v. land- >el of 13.23 Beursberichten, JS 3 Mededelin- immofoorunu- ziek; 14 40 Schoolradio: 15 00 Met na schaar: 15.» Pianorecitalklassieke derne muziek; 16 00 Actualiteiten; 16.3 de jeugd. J7.» Amateursprogramma New York calling. Hilversum II. 298 m KRO- 7 00 1> 10 Morgengebed; 7.15 Muziekprogr 1M öveni strip voor de Jeugd e 8.» Voor de huievrom 10 00 Voor dek leuters; zing; 10.25 Opera-orkes i Bergum en Nijega-Opeinde. Wat Hij u ook zegt, doet dat! Het is de mededeling van de moeder van Jezus aan de bedienden, die voor spijs en drank hebben te zorgen op het bruiloftsfeest te Kana. Er is daar op een zeker ogenblik een paniekstemming. Er is iemand, die een fout heeft gemaakt. Er komt gebrek aan wijn. Ja, wat nu! De wijn is (bijna) op, maar het feest duurt nog voort. Er moet raad. worden verschaft. Dan komt de moeder van Jezus en zij zegt tot de bedienden: ..Wat Hij u ook zegt, doet dat" (Johannes 2:5). Men kent de afloop. Er komt wijn. Jezus draagt de bedienden iets op, wat naar de mens gesproken op niets moet uitlopen. Hij zegt hun: Vult de vaten met water. En dat water verandert in de beste wijn die de gastheer zijn gasten kan voorzetten. Als in het leven de wijn op is, is er maar één redmiddel. Ga naar de Here en zegt Hem wat er aan de hand is. Dat is punt één. Punt twee is dit: En doet wat Hij zegt. Wie in zijn leven Jezus raadsman laat zijn, komt tot de ontdekking, dat het beste altijd nog moet komen. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen tc KralingseveerW. Kamp, lerend ouderling Imgsevecr Utrecht. Ds. E. H. Wieringa 80 jaar Op 29 januari aanstaande hoopt ds. E. H. Wieringa, emeritus-predikant van de hervormde gemeente te Purmerend, te Amsterdam zijn 80ste verjaardag te gedenken. Ds. Wieringa, werd in 1907 bevestigd als hulpprediker te Enter. Twee jaar later vertrok hij naar Horsten en in 1919 naar Purmerend. Op 1 mei 1948 ging ds. Wieringa met emeritaat waar na hij tot 1950 nog de gemeente Deventer als hulpprediker diende. De Rotterd. (alle) mach. 34 713 1840 Ds. A. Sirag 25 jaar predikant Ds. A. Sirag. hervormd predikant te Rotterdam, hoopt op woensdag 30 janu ari aanstaande de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in het ambt werd bevestigd te Herkingen. Ds. A. Sirag, geboren in 1913, werd in 1937 kandidaat, en zag zich op 30 januari 1938 bevestigd in zijn eerste gemeente Herkingen. Het jaar daarop vertrok hij naar Sprang tot 11 oktober 1945 toen hij benoemd werd tot legerpredikant. Sinds 21 december 1947 staat ds. Sirag te Rot terdam - Hillegersberg. Wetenschappelijke onderzoekers bespreken: De sociale problematiek van oorlog en vrede is het onder werp geweest van een tweedaagse conferentie, die het Verbond van Wetenschappelijke onderzoekers in samenwerking met het Ne derlandse „Pugwash-comité" dit weekeinde in het conferentieoord Woudschoten te Zeist hield. Het Pugwash-comité stelt zich ten doel een medium te vormen tus sen de wetenschappelijke onder zoekers ter bestudering van pro blemen van kernbewapening en oorlog en vrede en het zoeken van oplossingen ter beëindiging van de bewapeningswedloop. De Pugwash-comités mogen directe invloed uitoefenen op de regeringen en houden zich verder bezig met het voor lichten van het publiek over deze pro blemen. Prof. dr. H. J Groenewold, hoogleraar in de theoretische natuurkun de aan de Rijksuniversiteit te Groningen, sprak over de problemen van de kernbe wapening en de kernoorlog. Hij stelde, dat de moderne kernwapens en transport middelen daarbij nog afgezien van che mische en bacteriologische wapens, de problemen van oorlog en vrede radicaal hebben veranderd. Hoewel een groot deel van de wereld- bevolking een kernoorlog zou overleven, acht hij de vooruitzichten van een mens waardig samenleven en voor het biolo gische voortbestaan van de mensheid op de lange duur bijzonder ongunstig. Hij is van oordeel, dat het publiek te gebrekkig en te eenzijdig wordt voorge licht over de gevaren die het gebruik van kernwapens met zich brengt Het gaat er om dat de mensheid dit gebruik in de hand weet te houden, anders zal zij er aan ten gronde gaan, aldus prof. Groenewold. IGEEN WATER MEER TE VERVERSEN 10 ct. p. pakje voor I I. water ZET BLOEMEN NOOIT IN KAAL WATER (Van o e correspondent) LI» Lichte gi 12.00 Middagklok Metropole orkest plattelandsvrouv 15,00 Jublleumbljee der andse Antillen 8 20 Kaarten op tafel, gesprekki ?le problemen; 18» Jubileumarf bekendmaking prijswinnaars. Voor marathon-uitzending u,t man' vrouw en drie kinderen be staande gezin van Martin Minten (40) en Nadja Minischewa (38). wonende aan de Hogeschoorweg no. 30 te Venlo, wil zo spoedig mogelijk naar Rusland emigreren. Men stelt zelfs: als ze van avond souden komen zeggen dat we morgenvroeg weg moeten, laten we al les gewoon In de steek. Het verzoek om te emigreren is reeds gedaan, doch er moeten nog allerlei formaliteiten worden vervuld. De of ficiële aanvraagformulieren moet het echtpaar in de loop van de volgende week op de Russische ambassade In Den Haag persoonlijk gaan inleveren en zo nodig toelichten. Of de emigratie doorgaat, is afhankelijk van het stadsbestuur van Leninsk, een plaats tussen de Oeral en Siberië ter hoogte van de grens van Mongolië. Op die plaats heeft het Venlose echt- het oog gericht, want daar wonen twee zusters van mevrouw Minten. Indien het stadsbestuur van Leninsk een wo ning ter beschikking wil stellen, dan zal niets de emigratie meer in de weg De reden van deze niet allerdaagse emi gratie is het onvoorstelbare heimwee van Nadja Minischewa, die in Rusland is geboren en na veel omzwervingen en ontberingen gelukkig met haar man vanavond 18.15 Polieieke kzlog 1820 Concoursmuzlek 1963 (II): Johan Willem Friso Kapel. 18.» Lichte rrammofonmuziek. 19.00 Fragmen ten uit Mireille, opera 19 Klassieke piano muziek 20 00 Nieuws 20 05 Radio Kameror kest en solist: oucle muziek. 20.35 Actie ..Ooen lingen. 22.40 22.» Nieuw 33.00 II 298 m. NCRV," 19 en weerpraatje. 19.10 Gramm voor de teenager. 19.» Radlok: Musettemuziek (gr). 20.05 Licht laai trio. 2020 Ik wil m hoorspel, (deel 3). 21.13 en solisten 22 00 Volk talr commentaar 2° 15 R namen 2Ï.30 Nieuws 2 king. 22 55 Boekbespreking. ziek. 2 •k. 23 55-24 Indere VANAVOND 1Sympho- I. Wolfgang Amadeus Mozart lie no. 33 In Bes gr.t. KV^ le Allegro aasai; Symphonic Orkest van de Beierse Omroep o.I.v. Eugen Jochum; 2 Concert voor plano en orkest no. 31 in C gr.t. KV 47. Allegio maestoso; Andanti Allegro vivace assal; Camerata Academi ca des Sa'iburger Moxarteums. Solist en Dirigent: Géza Anda It Joseph Haydn Die JahreszeKen" (Herfst. Winter! Josep) Grelndl. bas Simon i; Walther Ludwig. te nor (Lukast. Elf ride Trfttschel. sopraan Hani»): Rla» Kameikoor Koor van de St. Hedw-.g Kathedraal. Rita Symphonic Orkest. Berlijn. Dirigent; Ferenc Frtcsay. HET Gezelschap van Televisie critici heeft zaterdag in Utrecht de zilveren Nipkowschijf uitgereikt aan Mies Bouwman, voor haar optreden voor de came ra's in de marathon-uitzending ter opening van de actie ,,Open het Dorp" op 26 november 1962 gehouden. kers die zich hebben onderscheiden hun prestaties, werd als extra onder scheiding toegekend aan Mies Bouw- Tn het juryrapport werd o.m. opge merkt dat zij de extra-Nipkowschijf heeft verdiend „voor de meost bijzon dere persoonlijke prestatie die in de Ne derlandse televisie werd geleverd in het tijdperk T9511962". In het oordeel var het Gezelschap van Televisiecritici, al dus het rapport, is echter tevens verdis conteerd de wijze waarop mevrouw Bouwman in voorgaande jaren televisie- frogramma's van uiteenlopend karakter eeft aangekondigd of, als gastvrouwe, „gedragen". Het meest opvallende was daarbij, dat zij in alle uitzendingen steeds zich zelf bleef en dit ook deed in de mon steruitzending op 26 en 27 november j.l. „Daarbij getuigde zij van haar geloof ir de goede zaak en haar enthousiasme was nooit opgeschroefd. In haar contacten met de voor de camera's verschijnende brengers van geschenken en giften zij steeds de persoonlijke toets te en kinderen in Venlo kon leven, a zeer vele jaren vruchteloos te heb ben geïnformeerd of haar zusters nog in leven waren, kreeg zij in 1961 ein delijk bericht, dat haar beide zusters nog in leven waren. Hierna werd alles op alles gezet om naar Rusland te gaan Zes weken is het echtpaar in Rusland geweest en het was een onvergetelijke tijd. Nu wordt alles op alles gezet om de emigratie door te laten gaan De drie kinderen, de meisjes Gerdie (14) en Resie (12) en de jongen Tonny (7) zijn allen katholiek. Ook zij verheu gen zich op de reis naar het nieuwe vaderland. ..Daar krijgen we wel weer nieuwe vriendjes", zo stellen zij. „Ik sluit me nergens bij aan", zegt de heer Minten. „ik ben nog niets eens bij de K.A.B.; als ik ieder jaar met va kantie naar Rusland kon gaan, dan gin gen we daar niet wonen Ik hoop dat we onze zwarte poedel Corrie kunnen meenemen. Ze nemen me nu al op mijn werk in de maling omdat ik naar Rus land wil Ik weet niet of ik het daar ginds beter krijg dan hier; je moet overal werken. Trouwens, ik ga er heen voor mijn vrouw. Zij heeft zich nu al byna twin tig jaar voor mij en de kinderen opge offerd, en nu ga ik de volgende twintig jaar maar daarheen waar zij dat wil. Of ik straks hier of daar doodga, dat is mij precies hetzelfde. Ik ga een schriftelijke cursus Russisch volgen. Straks zal ik wel de Russische nationa liteit moeten aannemen, maar wat zegt me dat? Ik zal daar wel werk krijgen waar ik niet veel bij hoef te praten. En als het allemaal tegenvalt, dan gaan we gewoon weer naar Venlo terug." In tegenstelling tot zijn kinderen, spreekt de pientere Martin Minten nauwelijks een woord Russisch. Op een een vraag wat ze zou doen als haar man weigerde naar Rusland te gaan, antwoordde de even pientere zeer spraakzame mevrouw Minten openhartig: „Zij die ik daarginds nood gedwongen moest achterlaten, die wil ik nu terughebben. Maar als mijn man zegt dat hij niet meegaat, ja, dan blijf ik hier want hij heeft jarenlang alle lief en leed met me gedeeld. Ik blijf echter Russin en ik ben daar trots op, ook al zeggen ze wel eens „die Rus sin daar" „Voordat ik vertrek", aldus Minten, „zal ik, en het kan me niet schelen wat het kost, een grote adver tentie laten plaatsen uit dankbaarheid voor wat vooral de Venlose bevolking voor mij gedaan heeft in een zeer moei lijke tijd". Mevrouw Minten toonde ons met zekere trots de geschenken en gekochte goe deren die ze had meegebracht na haar vakantie in Rusland; daaruit bleek ech ter dat de op zich wel zeer fraaie din gen en bewerkte textielgoederen, daar ginds nog steeds in de mode zijn, iets dat wy ons onze vervlogen jeugdjaren nog maar net konden herinneren. V erkiezingsmanif est C.H.U. De unie-raad van de Christelijk Histo rische Unie heeft zich zaterdag in Utrecht bezig gehouden met de vaststel ling van het verkiezingsmanifest. De volgende week zal de raad in een twee de vergadering dit werk voltooien. Het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Uuie heeft het bestuur van de christelijke volkspartij ("beide par tijen werken sinds enige tijd samen) toestemming verleend een schrijven ie richten aan de kamerkringen en kies verenigingen van de C.H.U. Daarin verzoekt het C.V.P.-bestuur om de heer A. Wolting, majoor der Infanterie te Scheveningen, in alle districten op de kandidatenlijsten voor de Tweedekamer verkiezingen tussen de nummers 12 en 21 te plaatsen. De heer Wolting komt voor op de gros lijst van de unie. Samen met twee an dere kandidaten van de Christelijke Volkspartij, de heren J. Hindriks, Gro ningen. en W. de Jong, Waddinxveen, die zich inmiddels hebben terugge trokken. Pressiegroep Prof. dr. H. A. Tolhoek. r in de theoretisch aan de Rijksuniversiteit te Groningen wijdde ruime aandacht aan de ideologi sche beïnvloeding van de wetenschaps beoefening. De wetenschappelijke onder zoekers, die op dit gebied actief zijn, vormen volgens hem een zekere pressie groep voor vrede en ontwapening. Hij vroeg zich af in hoeverre het optreden van een dergelijke pressiegroep gemoti veerd is en werkelijk effectief kan zijn. Dit hangt ten nauwste t mogelijk falen van de democratie met betrekking tot de problemen van de be wapen ings-wedloop en de internationale verhoudingen. De internationale span ningen en de koude oorlog hebben de neiging het denken in zwart-wit sche ma's te dringen en een conformisme te bevorderen, dat zeer nadelig kan zijn om tot creatieve voorstellen te komen, die zouden kunnen dienen om uit de huidige impasse van de bewapeningswedloop te geraken. Dit maakt, dat van de weten schappelijke onderzoekers, die op dit terrein actief zijn een grote mate van onafhankelijkheid van denken wordt ge vraagd en de moed om afwijkende opi nies te verkondigen, aldus prof. Tolhoek Invloed zwak Prof. dr. B H. M- Vlekke, di' Rijksuniversiteit te Leiden staatkunde doceert, hield een inleiding over de be sluitvorming van de Nederlandse buiten landse politiek. Naar zijn oordeeel zijn de pressiegroepen die in sommige landen veel invloed uitoefenen in ons land zwak. Vergroting van de invloed der pressie groepen is alleen mogelijk als deze me dewerking van vele. althans de belang rijkste partijen is te krijgen. Beïnvloeding door buitenlandse mach- n is onvermijdelijk, omdat geen enkele staat geïsoleerd kan blijven en elke vorm van samenleving tot beïnvloeding leidt Radicale veranderingen in een bestaand buitenlands beleid zijn in een democra tie moeilijker dan in een autocratie. Dit is. zo zei hij, een van de redenei om elke autocratische staatsvorm als verwerpelijk is te beschouwen. De invloed van de pers op de vorming van een buitenlands beleid vindt hij ge ringer dan 100 jaar geleden. De pers treedt thans meer vertegenwoordigd dan leidend .op in de botsingen der me ningen, aldus prof. Vlekke. De Unie van Baptisten heeft de vraag geopperd of er bij de hervormden en gereformeerden niet op aangedrongen moet worden de woorden „en hierin ver werpen wij de wederdopers en andere oproerige lieden" uit artikel 36 vai Nederlandse Geloofsbelijdenis te schrap. Het bestuur van de algemene doops gezinde sociëteit op haar beurt heeft een commissie benoemd vpor een ge sprek met de Unie van Baptistenge meenten over een mogelijke verandering van de bovengenoemde zinsnede. gen, haar taak ten opzichte van het pu bliek in de huiskamers daarbij geen ogenblik vergetende." De nestor van de Nederlandse televi siecritici. de heer P. Beishuyzen, bood Mies Bouwman de Nipkowschijf aan. nogmaals woorden van grote waarde ring uitsprekende. In een hartelijk dankwoord merkte Mies Bouwman op dat zij het een grote eer vindt, dat de onderscheiding haar is toegekend. „Ik heb nog nooit een prijs gekregen en ik ben er nu erg trots op, temeer omdat ik die heb gekregen van een gezelschap dat bevoegd is om tele visie tc beoordelen. En dat ik de Nip kowschijf heb gekregen voor de uitzen ding „Open het dorp" vind Ik dubbel fijn omdat dit de eerste uitzending in al die jaren was, waarin Ik echt tets van mezelf kon leggen, omdat er natuurlijk geen vastgestelde tekst was." Tijdens een levendige receptie werd Mies Bouwman daarna nog door velen gelukgewenst en in de bloemetjes ge zet. Tsjechische tv gehalveerd In Tsjechoslowakije is de elektrici- tietsproduktie zozeer teruggelopen tenge volge van het barre winterweer, dat het stroomverbruik duchtig beperkt moest worden. Ook de televisie lijdt daaronder: de helft van de programma's moet verval len. zolang de moeHiikheden met de energievoorziening duren. Vraag: Iemand ls eigenaar en bewo ner van een pand. woonhuis met werk plaats (apart). In deze werkplaats oefende hij een zelfstandig beroep uit. Dit pand stond voor enige jaren op zijn balans. Toen hij op 65-jarige leef tijd zijn werkzaamheden drastisch ging inkrimpen, maakte een belastingambte naar er hem op opmerkzaam, dat hij zijn boekhouding beter kon vereen voudigen door o.a. het pand er buiten te laten. De huurwaarde kwam toen als inkomstenpost op zijn aangiftebil- Iet. Als deze persoon nu het pand ver dopt voor een veel hoger bedrag, en blijft hij zelf de huurder, is dan over de zg. winst belasting verschuldigd. Antwoord: Is er indertijd aangeno men, dat het pand fiscaal, naar het privé-vermogen is overgebracht, dan kan men nu geen belastbare overwinst becijferen. Dit had indertijd moeten gebeuren. Is een en ander slechts ad ministratief zo geschied, dan is het pand wel tot het bedrijfsvermogen blij ven behoren en dan is de winst nu belast. De fiscus kan stellen, dat een pand, hetwelk voor de uitoefening van het bedrijf (ook al is het sindsdien in gekrompen) wordt gebruikt, zeker tot het bedrijfsvermogen behoort, wat be treft de werkplaats. Het woongedeelte kan dan evenwel privé zijn. Bij dit alles kan een bona fide belasting-con sulent van goede dienst zijn. Vraag: In mijn donkerblauw zwem pak zijn deze zomer door zonnebrand olie vlekken gekomen. Nu durf ik ze er niet met benzine uit te halen, omdat ik bang ben dat dc benzine de rubber aantast. Weet u misschien een ander middel? J Antwoord: U kan proberen de vet- l vlekken uit uw rubber-zwempak te ver wijderen door middel van tetra. Ook kan u de vlek bedekken met pijpaarde. Laat deze er een minuut of vijf in werken, en borstel daarna het poeder Vraag: We hebben tussen de suite en de serre een brede, zware eiken drempel. 's Nachts is op de bovenverdieping een lekkage ontstaan en het water is door het plafond langzaam doorgedrup peld. Het water was natuurlijk enigs zins vuil. Dadelijk zijn we begonnen de vuile natte strepen met schoon wa ter te deppen en toen het droog was met schuurpapier in de richting van de houtnerf te schuren, doch zonder resultaat. Kan u ons helpen? Antwoord: Naar onze mening moet u de drempel behandelen met grof glas papier (nr. 4) en daarna met een fij ner soort. Mogelijk is dat er nog een restje was op de drempel is achtergebleven, zodat het vuile water zich hiermee vermengd heeft. In dat geval zal een behandeling met terpentijngeest uitkomst brengen. Vraag: an u ons enige inllrhtingen geven over dr. F. W. A. Korff Antwoord: Dr. F. W. A Korff was een Hervormd godgeleerde van de ethi sche richting. Hij werd op 6 december 1887 te Amsterdam geboren en over leed 14 oktober 1942 te Leiden. Hij stu deerde te Utrecht en was predikant te Hoog Smilde, Dedemsvaart en Heem stede. In 1932 werd hij hoogleraar te Leiden vanwege de Hervormde Kerk. Hij schreef verschillende boeken, waar onder Christologie, de leer van het ko men Gods (deel 1 het komen Gods op de verticale lijn. deel 2. Het komen Gods op de horizontale lijn). Vraag Waar is het Kerstgedicht te vinden, vermoedelijk met „De Jood in de Kerstnacht". Het begint met de woorden „Herinnert ge u die nacht; Die winternacht; Toen 't loeien van storm en noodweer; Ons verbleken deed.; Hij huiverde van angst", enz. Antwoord: Het was ons helaas niet mogelijk u voor de Kerstdagen aan een antwoord te helpen, want het gedicht konden wij niet vinden. Misschien weet een lezer raad en dan kan het een vol gende maal te pas komen. Vraag: Een man is twee maal ge huwd geweest. De man en de twee vrouwen zijn thans overleden. Uit het eerste huwelijk zijn drie en uit het twee de eveneens drie kinderen geboren. De kinderen uit het eerste huwelijk en hun vrouwen zijn allen overleden, doch zij hebben kinderen nagelaten. De vrouw van een van de kinderen is na de dood van haar man hertrouwd. Sommigen van de kinderen zijn ook weer overleden doch hebben weer kin deren nagelaten. Nu sterft één kind uit het tweede huwelijk. Zij was ongehuwd. Zij had nog een broer uit het tweede huwelijk in leven. De andere was overleden, maar zijn vrouw en een zoon zijn in leven. Hoe staat het nu met de verdeling van de erfenis? Antwoord: U verdeelt de erfenis van de overledene in twee helften. Vervol gens stelt u twee lijsten op. Eén. waar op alle volle broers en zusters, zowel levend als dood voorkomen, en één, waarop de halfbroers en halfzusters en opnieuw de volle broers en zusters voorkomen. Mochten er op die lijsten personen voorkomen, die reeds overle- Brieven, die niet van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. den zijn en geen kinderen ol kleinkinde ren hebben nagelaten, dan kan u deze schrappen. De overledenen met kinde ren of kleinkinderen worden niet ge schrapt. Echtgenoten, weduwen of weduwna* ren van de overledenen kan u ver waarlozen (dat wordt echter anders wanneer iemand overlijdt, nadat nalatenschap is opengekomen). Vervolgens verdeelt u de eerste hi van de erfenis tussen de personen, die op lijst 1 voorkomen en de tweede helft tussen de personen van de twee de lijst. U ziet dus dat volle broe.. en zusters twee maal worden bedeeld, en halfbroers en halfzusters één maal. Nu zit u nog met de moeilijkheid, dat de voor de overleden kinderen be stemde porties nog verdeeld moeten worden. U maakt dan voor elke overledene een lijst op van de kinderen die hij heeft nagelaten (overledenen zonder nageslacht worden weer geschrapt). Vervolgens verdeelt u de portie van elke overledene tussen diens kinde ren. Is een daarvan overleden, dan herhaalt u deze werkwijze opnieuw. Het is dus niet eenvoudig. Gemak kelijker is de hulp in te roepen van een notaris of een boekhouder onder uw kennissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2