Nieuwe Leidlse Courant Kritiek stadium voor E.E.G. Commentaar NIEUWE VERRASSENDE ZET VAN DE GAULLE Benelux eist snelle hervatting overleg „Schotsje kijken*5: invasie in de badplaatsen Hulpvaardige automobilist doodgereden Paola en Albert waren weekeinde in Nederland CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Giro 58936 'Abonnementsprijzen Maandag 28 januari 1963, 43stc jaargang a DONNER wou de slag Zie pagina 7 Twee vrije dagentemperatuur bóven nul. stralende zon strakblauwe hemel, een enkele foto in de kranten, een tip voor de radio en alles wat rijden kon. reed zaterdag- of zondag middag naar de Noordzeekust om schotsje te kijken". Dat het drukker ivas dan op menige zo merse dag. bewijst deze foto van de Scheveningse boule- Vieuws in één oogopslag Vanmiddag zouden de onderhandelingen in Brus sel over Engelands toe treding tot de EEG wor den hervat. Het zijn de moeilijkste onderhande lingen, die men zich kan voorstellen. Want Frank- rijks president De Gaulle heeft op eigen houtje het gesprek doorkruist door Denemarken voor het lidmaatschap van de EEG uit te nodigen. Verder heeft de Belgische minis ter van buitenlandse za ken, Spaak, zijn bewering herhaald, dat de overige EEG-landen desnoods ook wel zonder Frankrijk met Engeland kunnen onder handelen. Dan moeten de onderhandelaars rekening houden met het Westduit- se standpunt, dat eerst maar eens een lijst moet worden opgesteld van ge schilpunten voor het ge sprek met Engeland te hervatten. En ten slotte is er nog een rapport van vier Amerikaanse senato ren gepubliceerd, waarin wordt gesteld dat het on voorstelbaar is, dat de EEG-landen Engeland zulke strenge voorwaar den willen opleggen. Het gezelschap van te levisiecritici heeft Mie9 Bouwman voor haar enor me prestatie in de mara thon-televisieuitzending de zilveren Nipkowsch'ijf uitgereikt. Zij heeft deze onderscheiding gekregen voor de „meest bijzondere persoonlijke prestatie voor dè Nederlandse televisie" Mies Bouwman krijgt 14 februari ook een Valen- tijn-hulde. De Russische onder zeeër Komsomol heeft vol gens Tass geschiedenis gemaakt door onder het ijs van de Noordpool door te varen. De onderzeeër had tot taak een gevechtsposi- tie in te nemen om vijan delijke onderzeeboten te verhinderen raketten in de richting van Rusland af te schieten. En deze oefening zou zijn gelukt. In de legerplaats Bu- del zullen Westduitse mi litairen worden onderge bracht. Maar men heeft hier ernstige bezwaren tegen en daarom is zater dag een stille tocht gehou den naai' h'et eregraf bij Budel, waar slachtoffers van de Duitse bezetters liggen begraven. Deze stille tocht droeg het ka rakter van een protest -De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, is onge rust over het grote aantal Russische militairen op Cuba. „Deze toestand is niet normaal," zei de Ame rikaanse minister, doelend op de nog steeds op Cuba aanwezige vier zwaar be wapende gevechtstroepen. De Verenigde Staten zullen geen kernproeven meer nemen in de Neva- da-woestyn. De bedoeling van deze maatregel is om het gesprek tussen Amen- ka en Rusland over het verbieden van de kem proeven gunstig te be- invloeden. Spoedig /~\PNIEUW heeft president De Gaulle een verrassende zet gedaan. Tij- V-r dens een bezoek van de Deense premier Jens Otto Krag aan Parijs heeft de Franse president hem de keuze gelaten tussen een volledig lid maatschap met alle economische en politieke consequenties vandicn, en associatie met de gemeenschappelijke markt, zelfs indien de onderhande lingen met Engeland mislukken. Krag. die zeer verrast bleek, gaf hem te verstaan dat dit een kwestie was die eerst met de andere landen van de E.V.A. besproken diende te worden. Deze week nog zal Krag met premier Macmillan besprekingen voeren. Denemarken legde er de nadruk op, dat het de toetreding van Engeland tot de E.E.G. van het grootste belang acht Intussen bereidt Brussel zich voor - op de hervatting van de onderhande lingen met Engeland. Het afgelopen weekeinde heeft vooral Bonn een zeer grote politieke activiteit ont wikkeld, mede in verband met het aanstaande compromisvoorstel. De Belgische minister Spaak heeft, in navolging van minister Luns, op nieuw zichzelf de vraag gesteld of het niet noodzakelijk is het gesprek met Engeland zonder Frankrijk voort te zetten bij een definitieve mislukking van het overleg of dien geen „aanvaardbaar compro mis" wordt gevonden. Het Franse aanbod is in Denemar ken met gemengde gevoelens ontvan gen. Twee belemmeringen staan d< Gaulles suggestie in de weg: de EVA' landen moeten de verzekering hebben dat hun belangen zijn verzekerd en de tweede belemmering is, dat Franse n stemming geenszins betekent, dat de andere EEG-landen zo blij zullen zijn met toelating van Denemarken, in dien Engeland wordt buitengesloten Als men Frankrijk zijn zin zou geven, dan zou dit inhouden dat De Gaulle een monopoliepositie binnen de EEG heeft verkregen, Op deze wonde plek in de EEG-con- stitutie legde ook de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak, de vin ger toen hij verklaarde dat het best mogelijk is om zonder Frankrijk verder te onderhandelen, wanneer dit land in zijn onverzoenlijke houding volhardt Spaak zei, dat de zes besloten hebben om met Engeland te onderhandelen. Men zou zich moeten afvragen of Frankrijk de andere landen niet moet vragen od dit besluit terug te komen. En dan nog zou een dergelijk besluit, op basis van het Verdrag van Rome, eenstemmig moe ten worden genomen. Het intensieve politieke overleg, dat smds de 18e januari in de verschillende Europese hoofdsteden plaatsvond, heeft zich naar Brussel verplaatst. Vooral de Bondsrepubliek toonde zich zeer actief. Groot belang wordt gehecht aan het on derhoud dat de inderhaast naar Brussel gevlogen Westduitse vice-kanselier Er- hard zal hebben met de Britse onder handelaar Heath. Tijdens dit gesprek zal het Westduitse compromis worden be sproken, dat ten doel heeft tijd te win nen en een plotseling afbreken van het gesprek te verhinderen. In Bonn vragen velen zich overigens al of de Westduitse houding wel oprecht Is en of West-Duitsland niet probeert een elegant excuus te vinden voor het mis lukken van het gesprek met Engeland Vele Westduitse politici willen de ratifi catie van het Frans-Duitse vriendscaps- verdrag aan Engelse toetreding tot de EEG koppelen. Bondskanselier Adenauer heeft inmid dels president Kennedy laten weten dat bjj er niet in is geslaagd De Gaulle tot andere gedachten te brengen. Het wordt steeds meer duidelijk dat het Franse 6treven anti-Amerikaans is. Frankrijk zou bevreesd zijn voor Amerikaanse in vloed in de EEG bij toetreding van Enge land. Spaak heeft dergelijke suggestie» resoluut tegengesproken. De Amerikaanse vertegenwoordiger by de EEG, Christian Herter, heeft gezegd dat de VS hun tariefbesprekingen m Brussel zullen voortzetten, ook indien Engeland geen lid wordt. Wat niet weg neemt dat de V.S. blijven aandringen op een spoedige toetreding van Engeland Een lichtpunt is dat minister Heath zelf bij zijn aankomst in Brussel ver klaarde dat Engeland blijft doorgaan met onderhandelen. Hij wilde zich niet uit laten over zijn verwachtingen. Vice-kanselier Erhard verklaarde de toestand buitengewoon ernstig in te zien Hij liet doorschemeren, dat aan de Duits- Nederland, KLM en Indonesië Nederland zal evenals de Benelux-part ners België en Luxemburg aandringen op een „zo kort mogelijke" termijn, waarbinnen de Europese commissie de EEG volgens het Westduitse voorstel een „balans" zou moeten opmaken de stand van zaken op de conferentie over het Britse lidmaatschap van de ge meenschap. Naar van welingelichte zijde in Brus sel wordt vernomen, gaan de Benelux- landen wel akkoord met de wijze, op de Westduitse regering wil trachten het gesprek tusen de EEG en Engeland weer op gang te brengen, maar wordt een onderbreking van drie weken zelfs van twee weken het „uiterste maxi mum" geacht De Duitse voorstellen werden middag aan een lunch in Brussel ook besproken tusen de Westduitse vice-kan selier Erhard, de Duitse minister buitenlandse zaken, Schroder en minister Daarvoor had de Nederlandse minister een tweede onderhoud met zijn Belgische collega. Spaak, met wie hij ook gister avond confereerde, en de voorzitter var de conferentie over de toetreding var Engeland tot de gemeenschap, de Bel- gisóhe vice-minister van buitenlandse zaken, Fayat. In de loop van de ochtend had min: ter Luns voorts eon onderhoud met zi Italiaanse colega, Peccioni. en de mini ;r van industrie van Italië, Colombo. Uit Duitse bron wordt vernomen, d l kringen van de Duitse delegatie ei neiging bestaat zich aan te sluiten bij de door minister Luns geopperde gedachte in het weekeinde is uitgegroeid tot Benelux-mening, dat het gesprek Engeland zonder Frankriik zou moe- worden voortgezet, indien Frankrijk eenzijdig aan de wens vasthoudt de con ferentie op te schorten. Bij Naaldwijk Frontale botsing drie doden Op de rijksweg bij Naaldwijk vloog zaterdagavond een personenauto op een 10-tons tankwagen. De gevolgen waren ontzettend: terwijl de chauffeur van de tankwagen met de schrik vrijkwam, zijn drie van de vier inzit tenden der personenauto allen Lie renaren omgekomen. De foto toont de vernielde personenauto vóór de tankauto. (Verslag op pagina 91 Verkeerschaos langs Noordzeekust De drukte van mensen die zater dag- en zondagmiddag de kust op zochten om bij zonnig weer te genie ten van het uitzicht op een bevroren Noordzee, was zó overstelpend als nog maar zelden is voorgekomen. Het was op Scheveningen en in an dere plaatsen zo druk als was het volop zomer. Nauwelijks had het waterige zonne tje zich zaterdag even laten zien, of tienduizenden trachtten zich in de bad plaatsen een plekje in de zon te ver ren. Het was vooral in de middag- n druk, speciaal met auto's. Fietsers bromfietsers kwamen er praktisch niet aan te pas, omdat de verbindings wegen nog glad waren. Ook zondag was het gedrang op de wegen naar de bou levards zó groot, dat zich herhaaldelijk opstoppingen voordeden. De verkeers politie moest er enkele malen aan te pas komen om enige orde in de chaos te scheppen De belangstelling van de Rotterdam- lers was zo overstelpend groot, dat er op de weg naar Den Haag-Scbeveningen :n enorme file ontstond. De Scheveningse Pier was eivol. Er werden bijna 13.000 bezoekers geteld. Voor het eerst sinds vele maanden heb ben enkele etablissementen, die open n. uitstekende zaken gedaan. De at tracties van Scheveningen op deze zon nige dagen waren de enorme ijswal op het strand en de tot ver in zee reikende kolossale schotsenmassa, waartussen men r en daar een klein beetje beweging blauw-grauw water zag. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta heeft geweigerd zich uit te laten over een bericht uit Amsterdam dat Nederland bereid is de diplomatie ke betrekkingen te hervatten, mits Indo nesië het initiatief neemt. Naar aanleiding van te Hollandia lo pende geruchten, volgens welke do K.L.M. op 1 april beginnen zal op Hol landia te vliegen en dat de lijn op Biak zal vervallen, verklaarde een woord voerder van Garuda Indonesian Air ways te Hollandia: „De K.L.M. zal tot mei op Biak blijven vliegen. De ope ning van de lijn op Djakarta zou reeds eerder geschied zijn, maar is nu uitge- steld tot na mei". Thans is officieel benoemd mr. T De laatste Nederlanders in Nieuw- F. J. F. M. van Thiel voor het tijd- Guinea kunnen nu rechtstreeks naar vak der tegenwoordige zitting tot Nederland en behoeven niet over Dja- voorzitter van de Tweede Kamer, karta te reizen. Mr. Van Thiel nu officieel benoemd De spoorwegen en de NZHVM hebben tientallen extra bussen moeten laten rij den om de grote drukte aan te kunnen, die het gevolg was van de belangstelling van tallozen uit Haarlem, Amsterdam en andere plaatsen, voor het Zandvoortse ijsspektakel. Naar schatting werden per trein al 10.000 bezoekers naar Zandvoort gebracht. In totaal zal Zandvoort 50.000 bezoekers hebben gehad. Ook in IJmuiden heerste grote drukte. Duizenden hebben in het schuchtere zonnetje een wandeling gemaakt over de Noorderpier De recreatiegemeentc van Zuid-Ken- nemerland, Bloemendaal, heeft vooral zondagmiddag een trek naar zee be leefd, die zelfs die van een zomerse dag overtrof. Het was drukker dan tijdens races op het Zandvoortse circuit. In Hoek van Holland genoten vele Rotterdammers en Westlanders zaterdag zondag van het onverwacht heerlijke winterweer. De treinen naar Hoek van Holland waren eivol, terwijl ook op de autowegen een ongekende drukte heer ste. De Rotterdammers kwamen echter niet alleen voor het zonnetje. De meesten hadden jerrycans en flessen bij zich om te trachten aan een hoeveelheid drinkbaar ater te komen Die mogelijkheid was er inderdaad. De exploitanten bij het strand maakten zelfs reklame mee. ,,Verse koffie i duinwater en water om mee te nem< lazen we op één de borden. Tegen een klein bedrag konden de Rotterdammers een voorraadje vers wa ter meenemen." Hiervan werd druk ge bruik gemaakt De drukte hield tot laat op de dag aan, want vele bezoekers keerden pas huiswaarts na te hebben genoten het schitterende schouwspel van de z ondergang op de met ijs bedekte ze. Water in Rotterdam beter te drinken De kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater is dit weekeinde, zoals reeds werd verwacht, iets beter geworden. De toestand is echter nog verre van normaal en dat wil voor mensen die het Rotterdamse water onder normale omstandigheden kennen heel wat zeg gen. Toch is de voorziening van duin- leidingwater ook gisteren doorgegaan. Een particulier verschafte vele ouden van dagen gratis drinkwater. Aanvankelijk dreigde deze geste let terlijk in het water te vallen omdat de particuliere weldoener geen vrijwilligers kon krijgen om het water uit te delen. De verwachting is dat woensdag of uiterlijk donderdag de toestand dermate genormaliseerd is dat Rot terdam de aanvoer van behoorlijk drinkwater, ten behoeve van dieet- patiënten, kan beëindigen. De 45-jarige mijnwerker N. Niessen is Roosteren na een val uit een boom i zijn verwondingen bezweken. Een vrachtwagen is vanmorgen om streeks zes uur geslipt op de rijksweg 12 Rotterdam naar Gouda en op een groepje mensen ingereden, dat trachtte andere, geslipte automobilist weer in het rechte spoor te brengen. Hierbij de 34-jarige ambtenaar A. N. van den Hondgl (gehuwd, twee kinderen) uit Gouda om het leven. Het ongeval gebeurde op het viaduct .•er de spoorlijn GoudaAlphen a/d Rijn. Een volkswagen slipte op de met ijzel bedekte helling en kwam dwars de weg te staan. Drie inzittenden »en busje leden van een bandje n Den Haag had gespeeld stap- lit om de wagen recht op de weg te duwen. De slippende achterkant van achterop komende vrachtwagen sloeg tegen het busje, waardoor de heer Van den Hondel, een van de musici, bekneld raakte en direct daarop over leed. De Russische oliewinning is volgens Tass in 1962 met 20 miljoen tot 18f miljoen ton toegenomen. De Ameri kaanse produktie was 359,5 miljoen doch neemt minder snel toe. TTET RAPPORT, dat vier Amerikaanse senatoren hebben uitgebracht over het toekomstige beleid van de Ver. Sta ten met betrekking tot Europa, liegt cr beslist niet oin. Er wordt bij president Kennedy zonder veel omwegen op aan gedrongen de Amerikaanse politiek dras tisch te wijzigen, als West-Europa blijft weigeren zijn deel bij te dragen tot dc Europese defensie en de buitenlandse hulp verlening. Niemand behoeft zich over deze conclusie van de vier senatoren, door Ken nedy met het opstellen van het rapport belast, te verwonderen. Nog maar kort geleden heeft de Amerikaanse president in persinterviews duidelijk laten door schemeren, dat hij er langzamerhand ge noeg van krijgt miljarden ook aan de Europese defensie ten koste te leggen, ter wijl hij niet de zekerheid heeft, dat West- Europa zijn evenredig deel in de lasten wenst te dragen. Ons oude werelddeel is de laatfcte jaren steeds welvarender geworden. Maar het lijkt soms wel, of deze welvaart ons doet vergeten, dat de communistische dreigin gen beslist niet minder zijn geworden. Wij hier in West-Europa accepteren het als de gewoonste zaak vau de wereld, dat de Ver. Staten niet alleen honderdduizen den jonge mannen tot onze verdediging buiten de eigen landsgrenzen stationeren, afgezien nog van de enorme bedragen, die op het gebied van de bewapening door de Amerikanen worden opgebracht. De vraag is, of wij ook bereid zouden zijn hetzelfde te doen. als de Ver. Staten dat nodig zou den hebben. Men kan zeggen, dat dc Amerikaanse krachtsinspanningen op het punt van de defensie ingegeven worden door eigenbe lang. Maar dan moet onmiddellijk de vraag worden gesteld welke de situatie zou zijn (met „Berlijn" naast de deur!), als de Ver. Staten zouden terugvallen op de onver valste Monroe-leer. Kennedy heeft kort geleden gezegd, dat die Amerikaanse troe pen in Europa er zijn voor dc verdediging van de vrije wereld en niet om agressieve doeleinden te verwezenlijken. Zo is het: men kan tegen allerlei onderdelen van het beleid, dat Washington voert, grote be zwaren aanvoeren. Maar niemand mag ontkennen, dat het gaat om onze vrijheid, om ons welzijn, om onze materiële wel vaart ook. Indien wij in West-Europa ons niet reali seren, dat onze vrijheid offers kost, meer offers dan wij gewend zijn, zullen wij er rekening mee moeten houden, dat die vrij heid in gevaar gaat komen. Wij mogen niet redeneren: als puntje bij paaltje komt. knappen de Amerikanen het toch wel op. „Hoe vindt u mijn eilanden bevindt gebied van hoge luchtdruk. Daaromheen is zachtere, zeer vochtige lucht gestroomd, die de afge lopen nacht van het noorden uit Neder land binnenkwam. Plaatselijk ging dit met lichte motregen, regen of sneeuu» gepaard. Intussen is uit Scandinavië al weer koudere lucht onderweg, die via Denemarken ons land zal bereiken. Er komen opklaringen, die plaatselijk op de natte ondergrond mistvorming tot ge volg hebben. In de nacht en ochtend daalt de temperatuur weer tot enkele graden beneden het vriespunt, terwijl midden op de dag een lichte dooi moge lijk is. Het ziel er naar uit. dat de periode HET WEER ES EUROPA met kwalckelweer nog enige tijd zal Stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 29 januari: 5.44 v.m.; 18.01 n.m. aanhouden. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met opklarin gen, maar ook hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en noord- oost. Vannacht en morgenochtend ln het Y™mhur algemeen lichte vorst. Overdag tempera turen even boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 29 januari: zon op 8.26, ondei 17.21; maan op 10.37, onder 22 28. Vrijdag 1 februari: eerste kwartier. Rapporten hedenmorgen zeven uur Station Ypenburg Vliss. Eelde \ii\ii\ Prins Albert en prinses Paola van België hebben dit weekeinde in Neder land doorgebracht, in gezelschap van twee vrienden. Zij logeerden in het Doelenhotel te Amsterdam en bezoch ten o.m. Amsterdam, waar zij de rari teiten- en speeldozen verzameling van het café-restaurant „De Stuttenburgh" bezichtigenden. Met 'n arrestee werd een tochtje over het IJsselmeer gemaakt. Zaterdagavond verdrong het publiek zich op het Leidseplein voor het restau rant, waar het prinselijk paar dineerde. Zondag vertoefden prins Albert en prinses Paola met hun vrienden in Rot terdam. Zij gebruikten in het restaurant „Old Dutch" de avondmaaltijd. Stoekh. Oslo Kopenh. Londen Parijn Frankfort MUnchen ZUrich Genëve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene A jacci o Madrid

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1