Het zilveren Schor komt eerst in ontwikkeling 11/ Een kanttekening Moet gerefsynode spreken over doop en Verbond? Zeeland helpt uitstekend Letterkundigen oneens met mr. Y. Scholten Een woord voor vandaag Houdt vast aan beginsel straf is onmenselijk I lekker en gezond Rechercheurs spelen een crimineel spel ZATERDAG 26 JANUARI 1963 ONZE BEROEPSBEVOLKING (II) Het aantal kinderen is (zoals in een vorige beschouwing uiteengezet) sedert 1899 in procenten uitgedrukt kleiner geworden. Maar absoluut bekeken waren er in 1899 maar 1.770.000 kinderen en in 1960 niet minder dan 3.410.000. Veel sprekender is evenwel de ontwikkeling bij de ouderen: zowel verhoudings gewijs als absoluut neemt het aantal toe. In 1899 niet meer dan 306.000 ouden en 1960 al 1.039.000 mensen van 65 en ouder. De bevolking is dan ook aardig aan het vergrijzen. Nu is het niet zo, dat alleen de mensen van 15 tot en met 64 jaar werken. Vandaar dat de beroepsbevolking groter is (rekening houdende uiteraard met de niet werkende vrouw) dan uit bovenstaande cijfers opgemaakt zou kunnen woeden. Pas verschenen cijfers geven hiervan een interessant beeld. mei 1947 mei 1960 beroepsbevolking 3,9 mUjoen 4,2 miljoen waarvan werkzaam bij: 35% 42% 23% 11% handel, vervoer, verzekering en banken landbouw en visserij19% overheid, maatsehapp en zakelijke diensten 17% 19% huishoudelijke diensten 5% 3% diversen (w.o. zij die in milit. dienst zijn; de beroepsmilitairen vallen onder overheid) 4% 2% Wij merken nu, dat de beroepsbevolking is toegenomen. Maar toch niet zo snel ri als de gehele bevolking. Daardoor vormde de beroepsbevolking in 1947 nog i Koningin en Prins indertijd aan Jeugdcentra van Koningin en 'l IlS JER GELEGENHEID van hun zilveren huwelijksfeest hebben 49.2 pet. van de gehele bevolking en in 1960 36,4 pet. De naar verbooding kleiner geworden groep werkenden moet voor meer mensen «orgen: in 1947 9,6 mUjoen en in 1960 11,5 mUjoen. Dit is echter op bijzondere wijze gelukt, want wij hadden het In 1960 een stuk beter dan in 1947. Dankzij het grotere produktie-apparaat en dankzij de grote arbeidsprodukti- viteit kon er veel meer worden geproduceerd. Wij merken echter ook nog andere dingen op. In de meeste sectoren zijn er meer mensen aan het werk. Echter niet bij de landbouw en niet bij <je huishoudelijke diensten. In 1947 vonden nog 728.000 mensen hun brood in landbouw en visserij en In I960 niet meer dan 447,000. Het is een ware aardverschuiving, die gezien moet worden in het licht van de sterk wisselende bedrijfsuitkomsten, de sterke rationalisatie en de zuigkracht van de industrie. Een heel belangrijke maatschappelijke ontwikkeling is ook de groei van het dienstenverkeer. Steeds meer mensen komen er terecht in betrekkingen waar zij om het zomaar eens uit te drukken geen overall behoeven te dragen en geen vuile handen krijgen Dit is al uit bovenstaande cijfers te halen. Maar nog beter door de mensen in loondienst te splitsen in arbeiders en employés. Die laatste benaming ls van bet Centraal Bureau voor de Statistiek; wij kunnen ook zeggen; de mensen met bet witte boordje: 1947 1960 arbeiders IJ68.000 2.067 000 employees 779.000 1.243 000 Het aantal arbeiders steeg met goed 10 pet. maar het aantal employés met niet minder dan 60 pet. Dat Is heel typerend. (Van onze kerkredactie) Zal de synode van de Gerefor meerde Kerken zich dit jaar op nieuw moeten bezig houden met de problematiek rond doop en Verbond? De wijkkerkeraad van Noordoost-Apeldoorn heeft in een rapport bezwaar gemaakt tegen de zinsnede uit het doopformu lier; dat „wij door deze doop het voorrecht ontvangen, dat de Drie- enige God Zijn Naam op ons legt en ons onder Zijn verlossende heerschappij brengt. Het rapport is op de kerkeraadsvergadering van Apeldoorn besproken. Deze adviseerde de wijkkerkeraad zijn bezwaar, als behorende tot eigen bevoegdheid, langs de kerkelijke weg in te dienen bij de generale synode. Het blad ..Kerknieuws" weet uit het rapport te melden dat de wijkkerkeraad van oordeel is, dat hier geheel Iets an der» wordt gezegd, dan hetgee in onze belijdenis (vraag en antwoord 66 en 72 Heidelb. Catechismus) wordt bedoeld en meent dat de aangehaalde zinsnede er ten zeerste toe geëigend is. nieuwe mis verstanden te doen ontstaan. Uit de terzake gevoerde bespreking komt naar voren: dat met de onderwerpelijke materie Grote belangstelling voor oecum. leergang De interconfessionele „oecumenische leergang" houdt 9 februari in Den Haag zijn eerste contactdag. Ongeveer zes honderd deelnemers van deze schrlfte lijke leergang hebben zich reeds vooi deze bijeenkomst opgegeven. i de oecumene". Na de ont vangst der deelnmers onder leiding van ds. H. van Andel, secretaris A" de onderwerpen die ln de secties de orde zijn geweest. Dit gesprek onder leiding staan van drs H. de Lange. De heer P. Reckman. secretaris het curatorium, heeft meegedeeld de eerste groep cursisten uit 945 perso nen bestaat. Vorige week is een twee de groep opengesteld waarvoor zich reeds 150 deelnemers hebben aangemeld. Eventueel zal men begin april met een derde groep beginnen. Pater Jelsma die zei getroffen te zijn door het aantal deelnemers aan de leergang, deelde mee dat er in West- Duitsland en Oostenrijk belangstelling bestaat voor deze cursus, die. voorz< ver hij wist, uniek in de wereld ls. bepaald Woord en Belijdenis in het geding zijn: b. dat geen der andere wijkkerkeraden in moeilijkheden mag worden ge bracht. indien een van hen n.et met het bezwaar van de wijkkerkeraad N.-Oost zou kunnen instemmen dat deze zaak in wezen de wijkker keraad N.-Oost regardeert. Deze overwegingen brachten de ker- keraad er toe de wijkkerkeraad te ad en iwozs de kerkelijke weg dit be- r aan de synode voor te leggen.Voor de Gereformeerde Kerken is dit jaar weer synode jaar. In mei zullen de ate zittingen worden gehouden on commissies in te stellen die de verschil lende rapporten zullen kunnen gaan be studeren. Waarschijnlijk eind augustus of begin september beginnen dan de sy nodale besprekingen. de Nederlandse jeugd twee ter reinen, Het zilveren Schor en De Hunnenschans geschonken. De stichting Zilveren Jeugdcentra, die in het leven is geroepen om beide terreinen te exploiteren, heeft nu bekendgemaakt dat met de exploitatie van Het ziveren Schor, gelegen aan het Veerse Meer zal worden begonnen. In, verband met de reeds aangevan gen ruilverkaveling, bleek het namelijk noodzakelijk op korte termijn beslissingen te nemen. inspr. De noodzakelijke verbreding van wegen en de directe toegangsweg tot Het zilveren Schor werden spe ciaal ingevoegd in het programma van het provinciaal bestuur Zeeland, dat niet alleen in de v van subsidies, maar ook op andere wijze veel medewerking verleent. Aangezien is gebleken, dat met de Promotie over antipapisme Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer J. Weima te Bilt- hoven tot doctor in de letteren op het proefschrift getiteld: ..Autoritaire per soonlijkheid en antipapisme". De heer Weima studeerde sociologie in Utrecht «n psychologie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Hij is sinds 1960 werkzaam als hoofd van de sociologische afdeling van de Stichting voor Maat schappelijk Werk in de provincie Utrecht. In het proefschrift wordt een bepaal de persoonlijkheidsstructuur beschreven, het zg. autoritaire persoonlijkheidssyn droom, dat verantwoordelijk moet den geacht voor een houding van oordeel t.o.v. al die groepen die in een of ander opzicht verschillen van de groep waartoe het betrokken individu zelf behoort. Op deze wlize kunnen schijnbaar uiteenlopende anti-gevoelens, zoals hét antl-semitisme, het anti-Neger vooroordeel, het antipapisme, etc. so. ciaal-psychologisch worden verklaard. Het bedoelde persoonlijkheidstype ver toont daarnaast een zekere predisposi tie tot fascistische of semi-fascistische opvattingen. In het laatste gedeelte van de disser tatie beschrijft de auteur een eigen on derzoek waarin de samenhang tussen het autoritaire persoonliikheidstype tipapistische opvattingen wordt aangetoond. dr. M. Mulder. een groeiend aantal mensen felle pro testen op. de verhouding tussen de chris telijke kerken is in enkele jaren tijds onnoemelijk verbeterd en standen en klassen zijn niet meer door „waterdich te schotten" van elkaar gescheiden. Aan onzer redacteuren) de andere kant moet men echter con- stateren. dat deze ontwikkeling nog maar in het prille begin staat en vaak - ds bouw vsn hst jsusd- „og niet vsel verder komt dan een dit- fuus gevoel van de principiële gelijk heid van alle mensen. Het is niet zo moeilijk om in theorie te beamen dat ieder mens het recht heeft om te zijn zoals hij is. maar in de dagelijkse praktijk kan het anderszijn van de medemens aanleiding geven tot misverstanden. (Van voorbereiding centrum op Het zilveren Schor enige "ja ren gemoeid zullen zijn, overweegt het bestuur van de stichting Zilveren Jeugd centra welke activiteiten de komende ja ren op beide terreinen zullen kunnen plaatsvinden. Hierbij wordt speciaal ge dacht aan het organiseren van bouw- kampen voor jongeren. Het bestuur van de stichting zou niets liever zien. dan dat ook naderhand bij het optrekken van de gebouwen zoveel mogelijk van bouwkampen van jongeren gebruik wordt gemaakt. Hiermee zou reeds uitvoering worden gegeven aan het doel van de stichting, te weten een ontmoetingspunt te zijn voor jongeren die samen „bou wen"^ in de dubbele betekenis van het Schenkingen Intussen is voor de bouw van Het zil- eren Schor al een architect aangetrok ken. Het is de heer O. Greiner. Ook beeft de stichting reeds een aantal schenkingen ontvangen, waaronder de volledige inventaris voor een sportzaal, angeboden door Schledamse bedrijven, *n prefabricated houten huis en een aantal kano's. Achtergrond Over de achtergronden en de doelstel lingen van de jeugdcentra wordt in een memorandum gezegd, dat een dergelijke ontmoetingsmogelijkheid voor jonge mensen echt past in onze tijd. De nood zaak van samenwerking wordt steeds duidelijker, in het groot en in het klein, deze samenwerking eist weder zijds begrip. Men mag. zo wordt in het memorandum geconstateerd, zien dat er op dit punt een gunstige ontwikkeling Bezorgd over zijn standpunt ling van het donderdagavond in "in ferentie der Nederlandse Letteren, mid- vergadering met het Actiecomité |en december te 's-Gravenhage bijeen. ..Schrijversprotest" besprokene, een heeft in één van haar resoluties al met brine' d'mf Ts'hónS"rC.=Ul "HÉT rSd'l"? dTLnl! van o.. k. en w.. mr. x scnonen ift meej. dgn eeRg op gewezen I Deze allesbeheersende factor zowel linsdag als woensdag ln uw betogen te van de volgende inhoud: Nieuwe gebouwen voor medische faculteit universit. Nijmegen In de Stadsschouwburg te Nijmegen heeft de Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. acht nieuwe instituten van de medische fa culteit van de R.K. universiteit officieel geopend. Met de bouw van deze instituten is een bedrag van 25 miljoen gulden ge moeld geweest, afgezien van de kosten voor instrumentarium en inrichting. Ingeleid door de voorzitter van het college van curatoren, mgr. prof. dr. R. R. Post, sprak mr. Bloemers over de betekenis van de nieuwe instituten de pathologische anatomie, de ge zondheidsleer, kindergeneeskunde, oog heelkunde en keel-, neus- en oorheelkun- de. de laboratoriumgebouwen voor he praeklinisch instituut, het gebouw vooi de orthopaedie en hart- en vaatchirur- gie, de polikliniek van de afdeling huid ziekten. alsmede over het kostbare on. dergrondse transformatoren- en noodag- gregatenhuis. Beroepingsieerk NED. HERV. KERK plicht u dit te doen weten' Zoals men weet. wil staatssecretaris Scholten geen verdere faciliteiten in fi nancieel opzicht aan de achrijvers ver strekken, dan waartoe tot dusverre werd overgegaan door het departement van O., K. A W. Overplaatsing van legerpredikanten Sch7Uv.V,««iknit"S2Sr'!lêiam "voor- h« J. JSSTSSF j v'a n"oM 'ha n d él em* h et^ we zen lijke"1 pro- derwi* ln zijn PjeaU^sJe herv.^e- bleem dat moet worden opgelost, be- gerpredikant. de.J^ W^m» treft minder de schrijver dan het schrij- erschap. minder de sociale positie piint, door" u ingenomen jegens de actie ■n de plannen van de letterkundigen. Aan het bestuur is verslag uitgebracht van bet onderhoud, dat een vijftal auteurs de vorige dinsdag met u mocht hebben. De op zichzelf reeds onbevredigende indruk daarvan is bij ons bestuur ten zeerste versterkt door de verslagen van de persconferentie, door u op Breda ov«r| ««Predikant ds. de kunstenaar dan wel de culturelejde vierte divisi functie van de kunst. Het gaat niet venhage. In verband met periodieke afvloeiing moeten er in april weer twintig ill? 1963 Ter gelegenheid van de 25ste verjaar dag vanH.K.H.Prinies Beatrix, zijn bij onze instelling te komen. Tot op heden hebben m maar v.er predikanten aangemt herv. predikant, ds. G. J. P. V te Oudwoude en de geref. predikanten ds. P. v. d. Beukei te Dinteloord. ds. J. C. v. Loon te IJ1st en ds. P. C. Meijer te Valthermond. verkrijgbaar. Voor familie en relaties een stijlvol geschenk van blijvende waarde. Voor bqitenlandse relaties een uniek cadeau. Gouden penning, doorsnee 25mm f55.- Gouden penning, doorsnee 18 mm f33.- AMSTERDAMSCHE BANK Directeur Reuter overleden De prealdent-dlrecteur van het Engel se Persbureau Reuter, Walton Adamson Cole, Is vrijdag overleden. De heer Cole was 50 jaar oud. Hij was kortgeleden ln een zware bronchitis aanval hersteld. dat hij zijn werk kon hervatten. Hij j zou echter binnen enkele dagen voor on- i®» derzoek in een ziekenhuis worden opge- (ffiinomen omdat ziin gezondheid zorgen ((si bleef baren. De hear Cole overleed op tfgf zijn kantoor. TonV Cole, zoals hij in journalistieke kringen over de gehele wereld bekend H» werd op 33-jarige leeftijd hoofd-i dacteur en op zijn zevenenveertigste pre sident-directeur van het wereld] Cole werd in december 1961 benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Suggesties Hoewel het niet mogelijk is ee details uitgewerkt plan voor de werk wijze van de jeugdcentra op te stel len kunnen wel algemene suggesties worden gedaan omtrent de richting waarin men het zoeken wil: Aange zien de ontmoeting centraal staat zouden de jeugdcentra nooit onder dak moeten verlenen aan een homo gene groep. Er zijn dus jongeren van verschillende herkomst tegelijk in huis. Ook is het mogelijk dat een aantal personen zich individueel aan meldt. Samenwerking zou heel bij zonder geoefend kunnen worden door zelfbestuur, hetgeen tot een speciaal kenmerk van de werkwijze der jeugd centra zou moeten ioor dgn. Op deze wijze hopen de Zilveren Jeugdcentra vorm te geven aan de bedoelingen die Koningin en Prins bewogen heb ben de Nederlandse jeugd met dit vorstelijke geschenk te verrijken. Merkwaardige vraag. Daar liggen dan de zieken bij het bad Bethesda, wachtend op het ogenblik, dat een engel des Heren zal nederdalen en het water zich gaat bewegen. Wie er dan het eerst in kan komen wordt gezond, „wat voor ziekte hij ook had". Bij het bad ligt een mandie reeds achtendertig jaar door ziekte te bedde wordt gehouden. We mogen aan nemen dat hij al die jaren heeft geprobeerd in het bad te zijn, zodra er beweging in het water komt. En het is hem nooit gelukt. En dan stelt Jezus die merkwaardige vraag. „Wilt gij gezond worden?" (Johannes 5:6). De man zal de Here vreemd heb ben aangekeken. Ja, natuurlijk wil hij gezond worden. Maar hoe zou dat kunnen? Er is niemand, die hem helpt. Wilt ge gezond worden? Het is de vraag, die Jezus aan ieder mens stelt, die ziek is, niet alleen naar lichaam, ook naar geest. Natuurlijk, iedereen wil beter worden, verlost van de pijn, ook van de pijn, die de zonde geeft. „Sta op, neem uw matras en wandel." De uitslag is bekend. Terstond wordt de man gezond. Dit is het geheim van de Here. Hij is in staat ons helemaal te genezen. Het is een woord voor hen, die gebukt gaan onder hun zondebesef, die steeds opnieuw gevechten moeten leveren tegen het kwaad, dat hen in zijn armen gevangen houdt. Wilt ge gezond worden? Ja Here, ik wil. Goed, sta dan op, neem uw matras en wandel. Praat niet langer over uw zonde, richt u op en ga verder in het geloof, dat Ik u nabij zal zijn. Hoogleraren blijven bij eis voor gratie Prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe, res pectievelijk hoogleraren in het strafrecht te Leiden en Utrecht, schrijven in het Nederlands Juris tenblad, dat het voor hen vast staat, dat het in het belang van het Nederlandse volk is ook van dat deel van het volk, dat het zwaarst is getroffen om aan eigen beginselen vast te houden, zelfs tegen hen die het zwaarst hebben misdaan. Zij voegden eraan toe. dat dit niet al leen voor het Nederlandse volk van be lang is. maar ook voor de gehele we reld. die er meer dan ooit behoefte aan heeft dat haat en wrok worden uitge bannen. oorlogsmisdadigers, die in Nederland nog een levenslange gevangenisstraf uitzitten, te weten Aus der Fünten, Fi scher, Kotalla en Lages. Discussie Zij beseffen, dat een aantal Nederlan ders die in de tweede wereldoorlog bij zonder zwaar geleden hebben, zich door dit voorstel persoonlijk geschokt zou voelen en dienovereenkomstig tou rea geren. De wijze en de toon waarop in sommige dagbladen ln hoofdartikelen de discussie tegen hen werd gevoerd hadden zij echter niet verwacht. Tot de schrijvers van bedoelde hoofd artikelen en ook van ingezonden stuk ken zeggen de hoogleraren, dat men niet moet denken, dat zij die voor en tijdens de wereldoorlog hun ambt reeds bekleedden en die zich in de oorlog prin cipieel tegen de bezetter en zijn da den hebben gekeerd, hun voorstel zou den hebben gedaan als zij daarvoor juist hoofde van hun ambt maar ook als is geen goede redenen hadden. Unieke politiecursus (Van correspondente) Van 6 maart tot 4 april krijgt hotel Wolfheze in Wolfheze, het Ve- luwezoomdorp tussen Arnhem en Ede, een aantal merkwaardige gas ten: 25 heren die in de bossen rond om het hotci een maand lang dage lijks een crimineel spel zullen opvoe ren. Het zijn 25 rechercheurs die deelnemen aan een bijzondere, voor ons land nieuwe politiecursus, waar in de allernieuwste, internationale methodes van criminele opsporings techniek en -taktiek aan de praktijk zullen worden getoetst. Er wordt in het bos dat bij het hotel behoort een schooltje gebouwd, waarin de theorie van de hedendaagse ci naliteit wordt gedoceerd. Het is een proefcursus, die met ingang van oktober aanstaande een permanent beslag zal krijgen. Dan begint een nieu we cursus, waarvoor zich nu al tachtig gegadigden uit alle delen van het land hebben opgegeven. De deelnemers zijn in dienst van de rijks- of de gemeente politiekorpsen in Nederland. De cursus heeft het zegel van de Departementen van Justitie en van Binnenlandse Za- Voortaan zullen elk Jaar van oktober tot en met april zulke cursussen politie-rechercheurs worden gegeven. De cursisten zullen in de bossen rondom het hotel, dat dan tijdelijk recherche internaat zal zijn ('s winters heeft dit in de zomer veelgezocht hotel geen toeris ten), geraffineerde misdaden ln scène zetten. Ze moeten de „daders" opspo ren, verhoren, fouilleren en de ontwor pen misdaden tot klaarheid brengen. Men heeft, blijkt in politiekringen, be hoefte aan cursussen van deze soort. Tot- dusver krijgen alleen de rechercheurs in de drie grote steden een gedegen op leiding; de rechercheurs uit andere plaatsen komen daaraan niet toe, voor namelijk door gebrek aan opleidings- personeel. Geschikte kandidaten moeten daardoor te lang „amateuren" voordat de praktijk hen voldoende heeft ge schoold. (Advertentie) Antivoord Lijm hout met CETAFLEX Ceta-Bever Zij geven als de kern van hun be toog twee gedachten aan. In de eerste plaats zijn de Nederlanders niet verant woordelijk voor de inderdaad afschuwe lijke misdaden van de vier Duitsers, maar wel voor hun antwoord op deze misdaden. Levenslange gevangenisstraf zonder de mogelijkheid van een ver vroegd einde is onmenselijk en niet te verantwoorden. Het is „een levend dood verklaren". In de tweede plaats heeft het viertal zich wel schuldig gemaakt aan misda- ?en, tfie in monsterachtigheid nauwe lijks enige weerga vinden, maar zij blij ven niettemin mensen en dus onze me demensen, tegenover wie naar Neder lands rechtsbeginsel een zeer zware straf geboden, maar een onmenselijke straf niet geoorloofd is. De hoogleraren schrijven verder het ook te kunnen begrijpen „dat het Nederlandse volk zich nog steeds voelt belast door het feit. dat het het Jood se volksdeel tijdens de bezetting niet heeft kunnen vrijwaren voor de af schuwelijke wreedheden van de be zetter. Niettegenstaande het feit. dat velen hiertegen openlijk of stilzwijgend heb ben geprotesteerd, laadt dit op ons toch een gevoel van medeschuld aan hetgeen de bezetter dat deel van ons volk aan deed en het Is ongetwijfeld ook daar om, dat velen het thans nog niet van zichzelf kunnen verkrijgen om in deze van edelmoedigheid en vergevingsge zindheid te reppen". Ds. G. J. Pontier 75 jaar Ds. G. J. Pontier, emeritus predikant van de gereformeerde kerk te Domburg en West-kapelle hoopt op 25 januari te Vhssingen zijn 75ste verjaardag te vie- Ds. G. H. Pontier begon zijn predikan tenloopbaan op 10 december 1911 in Waardhuizen. Op 2 mei 1915 deed hij zijn intrede in de gemeente Heerlen waar hij per 1 juli 1947 benoemd werd voor de evangelisatie arbeid. Van 1949 tot 1954 stond ds. Pontier te Domburg en Westkapelle. Na zijn emeritaat op 1 januari 1954 was hij werkzaam te Vlissingen voor de evangelisatiearbeid. Er werd lang en dringend gebeld. Toen ik open deed, zag ik op de stoep een kogelronde ver schijning, die vroeg of ik een ogenblik te spre ken was. Mijn eerste reactie was: wat moet dis appelbol van me. Toen blies de felle noordoos ter stoeiend wolken stuifsneeuw de gang in en zei ik maar gauw: .Zeker, komt u binnen." Met het binnenstappen van de appelbol beleef de ik een ureemd avontuur. Ze vroeg: „Mag ik mij even van wat kledingstukken ontdoen, anders heb ik er straks geen profijt van". In zo'n geval zeg je geen nee en er begon een strip-tease, die een stief kwartiertje duurde. Zij verwijderde een hoofddoek, toen een daaronder- zittende bontmuts, daarna een angora-pet. Ik beschikte op dat moment nog over een kriebelig lach-gevoel en daarom verbaasde het me ook helemaal niet, dat er onder die angora-pet nog een bivakmuts, een alpino en tenslotte een paar oorwarmers tevoorschijn kwamen Op dat ogen blik had ik wakker moeten worden, want ze zei pathetisch: ,JJIijn warme sociale gevoelens doen mij deze kou trotseren." Ondertussen begon re de rest van haar costumering af te pellen. Ze be greep zeker, dat onze kapstok op een dergelijke garderobe niet was berekend en daarom vouwde ze alles keurig op en stapelde het op de grond. De boom, de boom wordt hoe langer hoe dunner, zong het ergens in me, toen ik van de vrouw naar de groeiende stapel op de grond keek. Toen ze alle vesten, bolero's en jasjes uit had, bleek haar paarse trui nog een met veiligheidsspelden bevestigd voorhangsel te hebben, nl. een grote zeemleren lap. Zij haastte zich absoluut niet t>n zei opgewekt: „Dat was dat en nu de pantalon- partij nog." En dat moet straks allemaal weer aan ook dacht ik, kost nog eens een kwartier. Tenslotte was de appelbol definitief verdwenen en stond er een zeer schriele muis voor me. Een paarse mui», versierd met een lang snoer glinsterkralen. Ik had nog steeds geen flauw benul wat ze eigen lijk kwam doen, maar toen zei ze vastberaden „Zie zo mevrouw, ik ben gereed, nu de zaken Op dat moment herkende ik haar type. Je las het vegetarisme in haar ogen, de tarwekiemen en plantenextracten dropen eenvoudig van haar af. Ze zal me een rauwkostmolen willen verko pen, dacht ik. O heden, een rauwkostmolen met deze temperatuur. Hoe krijg ik haar in al haar reformkleding het huis weer uit? l/o.etang.&£s en Toen we zaten herhaalde ze: „Zie zo en nu de "aken. Tussen twee haakjes. Hebt u nog thee?" .Zeker" antwoordde ik dociel. „Dan alstublieft eerst een kop thee, graag met een flinke scheut rum." Naar adem snakkend lispelde ik: „Rum?" „Nou als u geen rum in huis hebt, laat u dan de thee ook maar. Met het abominabele water van de laatste tijd is thee zonder rum niet te drinken." Ik begreep er hoe langer hoe minder van: ze vertegenwoordigde dus kennelijk niet de gewone gezondheidsleer van geen vlees, geen nicotine, geen drank. Haar muizengezichtje keek peinzend toen ze nog eens onmerkte: Nee, thee zonder rum, dat is niets, maar nu echt terzake Het was mij niet beschoren te ontdekken wat die zaken nu eigenlijk waren, want haar rede voering werd onderbroken door mijn binnenstor mend kroost. Ze waren toegetakeld alsof ze naar een cameval gingen. Alle spullen, die mijn naar rum snakkende gast het aanzien van een appel bol hadden gegeven, hadden zij aan, op en om. „O moeder, wat fijn. Kijk eens naar al die malle kleren. Zijn ze heus allemaal voor onze verkleedkist? Kunnen we fijn toneeltje mee spe len", juichte mijn dochter, terwijl ze een rose kniewarmer op haar hoofd zette. Als door een horzel gestoken stond mijn gast op. „Infaam, welk een verpletterende brutaliteit. En in zo'n barbaren-milieu moet ik mijn missie vervullen?" Haar ogen bliksemden toen ze de kinderen begon leeg te plukken. „Maar mevrouw neemt u mij niet kwalijk." probeerde ik, maar verder kreeg ik geen kans. „Spaar me uw gestotter" beet ze me toe ter wijl zij zich weer als appelbol vermomde, ove rigens met een verbluffende snelheid. Toen ze de deur uit zou gaan, zei ze honend: „Ik gooi mijn oaarlen niet voor de zwijnen." „Wat u gelijk hebt, dag mevrouw." De kinderen keken mij vragend aan. „Ach ei genlijk is zo iemand zielig" begon ik. „Hè hè dat is moeder weer hoor. iedereen die mal doet, noemt ze zielig. Maarre.. zielig of niet zielig, koud zal ze het zeker niet hebben met al die alen kleren aan", vond mijn zoon. Zo ging dit avontuur als een nachtkaars uit. Maar wat zou haar missie geweest zijn? Was ze vóór of tegen jagen op wildezwijnen? Liep ze met een lijst voor protesterende schrijvers7 Of was ze alleen maar zielig? Mink van Rijsdijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2