Kwekers slap en stoken dat en in ze kassen doen... 1000 Oublaisse is dankbaar voor de vele goede gaven Na strenge winter goedkope voorjaarsbloemen? NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI 1963 Nic. v. d. Meer. R. Broesterhuizen J. Klein, die alle vier een kwekerij langs de Floraweg hebben, terwijl ze elders wonen, de koppen bij elkaar ge- etoken en net als in de militaire diensl hebben ze een wachtschema opgesteld. öp. af. (Van een onzi TN EEN bloemkwekerscentrum als Roelofarendsveen brengt deze barre winter zo z'n eigen problemen met zich. Problemen, die ook de oudere tuinders niet kenden en waarvan de stadsmens helemaal geen weet heeft. Er lopen kwekers met steeds grotere kingen onder hun ogen rond doordat ze nu al zo'n vijf weken achtereen dag en nacht om de twee uur hun stook- installatie moeten gaan controleren, terwijl hun kwekerij vaak kilometers van huis ligt. Sommigen slapen daarom tegenwoordig maar in het stook hok of in één van de kassen. En dan nóg kan het ineens misgaan met de verwarming met bijvoorbeeld als resultaat: een bevroren kas anjers, fresia's of tulpen. Dc schade kan in zo'n geval wel f 10.000 bedragen. Er zijn ook kwekers, die na enkele weken hard stoken de vorst maar de vorst hebben gelaten nadat ze hadden uitgerekend, dat de stookkosten de op brengst van een kas bloemen wel eens konden gaan overtreffen. Tot dit besluit kwamen vooral kwekers van anjers een-, twee-, soms driejarige cultuur als ze er al 'n jaar bloemen van hadden gesneden. Over één punt waren de meeste kwekers en veilingfunctionarissen, die we deze week het kwekersdistrict Roelofarendsveen spraken, het wel eens: de vo< jaarsbloemen kunnen door aanvoerpieken wel eens goedkoop worden vc de Nederlandse huisvrouw, terwijl de kwekers menige veer moeten laten. geving misschien groter dan elders. Men zit hier immers nog midden ln eén overgangstijd. In dit verband be hoeven we slechts het ruilverkavelings- plan te noemen en het nieuwe kwekers- gebied in de 80 hectaren grote Googer polder, waarvan al 13 hectaren in ge bruik zijn. De kwekers wonen door een en ander vaak (nog) ver van hun be drijf. En dan is er de in dit district steeds intensiever beoefende bloemen teelt. die de befaamde Veense aard beien gaat verdringen. Cijfers tonen dit duidelijk aan: bedroeg in 1953 de vel- lingomzet van de bloemen in Roelof arendsveen nog slechts 800.000, vorig jaar passeerden voor circa 5 miljoen aan bloemen de Veense veilingklok; jers en bolgewassen als freesia's anemonen, terwijl ook de rozen aardig ln opkomst zijn. Er zijn al mensen, die in Roelofarendsveen een tweede Aals meer gaan zien. Bloemen verdringen aardbeien Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Herman Scheij, bas. Felix de Nobel, piano. Schuberts „Die Winterreise" (Mij. voor Toonkunst). Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda filmavond Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen. met prijsuitreiking. Petruskerk, 7.15 uur: Samenkomst1 week van gebed. Kleine Burcht, S uur: Forumavond Leidse Postduivenclub. gstgeest, Groene of Willibrord- kerk, 8.30 uur n.m. oecumenische ge bedssamenkomst voor jongeren. g, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed 3or Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met „Venus be spied". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Bruno Maderna m.yi.v. Al en Aloys Kontarsky. piano. Frans der Kraan en Willem Heesen, slag- Kurzaal, 8 uur: Sonny Rollins Kwar tet, jazzconcert Diligentia, 8 uur: Mariemma en haar gezelschap met Spaanse dansen. Pulchri Studio, 2 uur: Haags Barok Trio. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. De dienst van apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze Leidse apotheek waargenomen. Films Casino <2 en 7.30 uur): Les enfants du paradis (18 jaar); donderdag 2.30, 7 en 9.15 uur): Minne spel (18 jaar). Lido <2.30. 7 en 9.15 uur): De Overval (alle leeftijden). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De zwarte ridder van Cornwall (14 jaar); donder dag: Moordenaar te huur. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik beken (18 jaar). Trianon <2.30. 7 en 9.15 uur): Le repos du guerrier (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Bijkantoor chr school Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag vaD 6.30K uur n.m. zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woen» dag en zaterdag van 12 tol 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en tan 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Zelf broek ophijsen De kwekers in en rond Roelofarends veen zün even vriendelijk als vlijtig. Ze mopperen niet gauw of het moest zijn legen de ambtelijke molen, die hen soms veel te langzaam draait. Een voorbeeld: Kweker T. P. van der Zwet (42) zit met drie broers al enkele jaren op een 4 hectaren groot bedrijf in de Googerpolder. Zij behoren dus tot de pioniers in dit gebied. Maar ze wonen er nog niet en dat zit hen dwars. „Het duurt veel te lang met die bouwvergunningen", verzuchtte de heer Van der Zwet. „En waarom Alle vier laten we een huis achter in Roelofarendsveen, dus niemand be hoeft er schade van te hebben als wij elk een eigen huis hebben hier in de Googerpolder. Dat trage gedoe met die bouwvergunningen kan ons hele bedrijf de nek omdraaien. Ver- Wat zullen m'n tulpen straks opbrengen?, vraagt onder ande ren de Roelofarendsveense kwe ker T. P. van der Zwet zich af na een hazenslaapje in één van de kassen. Misschien heel wat minder dan de hoge stookkosten van deze winter doen vermoe den, zoals u in bijgaand artikel kunt lezen. Terwijl het ook deze week nog hard vroor, werden in deze ver warmde kas in Roelofarends veen de anjers, die u straks misschien zult kopen, verzorgd en vertroeteld. Daar moest duch tig voor worden gestookt en dat kostte de kweker onder meer heel wat uurtjes slaap der hebben we heus niemand nodig en hijsen we onze eigen broek wel op". Been gebrand Eén van de gebroeders Van der Zwet was ziek toen wij het bedrijf bezochten „Been gebrand toen hij bij de kachel in slaap viel". Kijk, zulke dingen ge beuren in deze winter in de kwekers wereld. De temperatuur in de kassen mag niet beneden een zeker dalen. In de tulpenkas zage thermometer op 60 graden Fahrenheit staan en gestadig droop aan alle kan ten dooiwater van de ramen omlaag, terwijl het buiten 10 gradon Er werd dus gestookt en bijzonder hard ook. Eén van de modernste olie- stookinstallaties zagen wij werking met een groot schakelbord met alarmlampjes en -bellen. Maar wie hoort zo'n bel op kilometers af stand? Daarom hadden de gebroe ders Van der Zwet er graag f 600 voor over om een telefoonleiding aan te laten leggen, waardoor het geluid van de alarmschei hun huis zou kunnen bereiken. De grond was toen echter al bevroren en de verbinding kon niet worden gelegd Wachtjes kloppen Nu kloppen ze om beurten een nacht m wachtje in de kassen, en een ander neemt dan de avondwacht waar. Een draagbare radio zorgt voor wat povere gezelligheid en daar blijft het bij. Eerst diende een geïmproviseerd houten bed ln het gloednieuwe stookverblijf als slaapkamer maar dat werd de gebroe ders te benauwd. Nu slapen ze in een oude leunstoel in één van de kassen en n de twee uur loopt hun wekkertje af Over dat stookhok kunnen wij u ook nog iets „winters" vertelen. Er was wat stoom onder gekomen. Die stoom was water geworden en toen bevroren. De kracht der natuur kende geen grenzen: dat kleine beetje water tilde het hele (stenen) stookverbljjf een eindje op toen het bevroor zodat er nu muren zijn ge scheurd. Vele kwekers in Roelofarendsveen tobben met een zelfde waakprobleem Zo hebben de kwekers A. v. d. Wereld, Leidse Oud-Katliolieken maakten kennis met Oosters-Orthodoxe Kerk Aangezien er reeds geruime tijd be sprekingen gaande zijn tussen officiële vertegenwoordigers van de Oud-Kathi lieke en Oosters-Orthodoxe Kerken o; tot intercommunie te geraken, belegde de parochievereniging van de Oud-Ka- tholieke Kerk te Leiden woensdag bijeenkomst tot nadere kennismaking met dc Orthodoxe Kerk. Daartoe was uitgenodigd Archimandriet Dionissios. priester van de Russisch-Orthodoxe Kerk te Rotterdam. Na een kort historisch overzicht ver telde deze over het intense godsdiensti ge leven van de miljoenen gelovigen in Rusland. Hij zei dat er tussei Oud-Katholieke en Orthodoxe Kerken geen wezenlijke verschillen van dogma tische aard bestaan, zulks in tegenstel ling tot de Rooms-Katholieke en andere i kerken; er is slechts onderscheid liturgie en geloofspraktijk, die verband houden met historie en volksaard die een steeds nauwer samengaan niet in de weg behoeven te staan. Hij zag dit verband het komende Orthodoxe concilie hoopvol tegemoet. In de pauze werden enige opnamen van Russische kerkzang ten gehore ge bracht. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door de vele an- wezigen druk gebruik gemaakt. Dat deze avond aan het doel beant woordde, vond bevestiging in het ge meenschappelijke slotgebed, gevolgd door het uitspreken van de zegen door priester Dionissios. Lage prijzen Er zijn kwekers, die zeggen dat al dat gedoe met volautomatische olie- stook maar niets is en dat er niets boven kolenstook uitgaat in het kwe- kersbedrijf. Ze motiveren dat aldus: kolenstook is veel bedrijfszekerder want als bij oliestook bijvoorbeeld de dan onmisbare elektrische stroom uitvalt, heb je de poppen aan het dansen. Voorstanders van oliestook. zoals de gebroeders Van der Zwet. die „dikke" olie gebruiken omdat die minder gauw narigheid kan ge ven, zeggen op hun beurt: „Niets ge makkelijker dan oliestook en duur zijn ze allebei in zo'n winter als nu". Ja, die stookkosten. Een buitenstaan der zou gaan denken: wat zullen de bloemetjes duur worden maar vakmen sen verwachten eerder het tegendeel, zU het met tegenzin. Anders zyn er om streeks deze tijd al flinke aanvoeren van tulpen en narcissen en nu? Boven dien ligt de export stil. Als de winterse kou niet gauw verdwijnt, kan het er wel eens op uitdraaien, dat de aanvoeren der bloemen van de warme en de koude kas cn die van de volle grond elkaar gaan overlappen met als gevolg: lage prijzen. De grote vraag blijft dan wat dc export gaat doen maar het ziet er niet naar uit, dat voor de bloemenkwe- kers een gouden jaar Is aangebroken. Nieuwe meisjes-HBS in april open Het nieuwe gebouw van de gemeen telijke HBS voor meisjes, aan de Kagerstraat. zal op dinsdag 2 april officieel worden geopend. De school heet Louise de Coligny-HBS. De ope ning zal met enkele feestelijkheden gepaard gaan. Tevens worden het tachtigjarig bestaan van de school ei het vijftigjarig bestaan van de school club „Endc dispereert niet" herdacht. Diestoneel in Schouwburg Zaterdag 2 februari zal om half gen in de Leidse schouwburg de eerste opvoering worden gegeven van diesstuk „Der grüne Kakadu" vai Schnitzler, in de vertaling van Guus Reekers, onder auspiciën van het Leids Universitair Toneel Akkoord. De regie heeft Annemarie Prins. Maandag 4 fe bruari volgt een herhaling voor oud alumni, dinsdag 5 februari voor studen ten en donderdag 7 februari voor de wetenschappelijke staf. Haags gerechtshof Leidenaar kreeg verlaging van straf Een 40-jarige koopman uit Leiden pleegde een aantal inbraken in Den Haag en werd daarvoor tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam de man in hoger beroep bij het Haags gerechtshof, v al omdat zijn broer, met wie hij de fei ten had gepleegd, er met l',è jaar ge vangenisstraf was afgekomen. Het hof heeft arrest gewezen en thans ook deze verdachte, die reeds 14 maal is veroordeeld met in totaal 19 jaar aan gevangenisstraffen, tot Hè jaar gevan genisstraf veroordeeld. gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Residentie-Orkest in Leiden Dank sij Italiaanse dirigent concert vol temperament 'ET zal wel aan alle bezoekers van het abonnementsconcert van het Residentie-Orkest zijn opgevallen, dat de Italiaanse dirigent Bruno Maderna weet wat hij wil en dat hij hiervan geen geheim maakt. Het was een avond vol temperament en hartstochtelijk musiceren, zo fel vaak, dat de orkestleden soms enige moeite leken te hebben de dirigent in alles te volgen. Enige slordigheden in Mendelssohns Italiaanse symfonie en in Ra vels „La Valse" bijvoorbeeld, kwamen voort uit ongewoonte, uit een niet snel genoeg zich aanpassen aan deze felheid. IP LA. f Toch dirigeert Maderna beheerst en zelfs sober. Zyn visie is evenwel zo sterk gekleurd en zo dynamisch door leefd, dat hy zich slechts node neerlegt bij de speeltrant die men zich in Den Haag heeft aangewend. Maderna staat bekend om zijn originele programma keuze en zijn voorliefde voor zeer mo derne of zeer oude muziek hij bezit een grote muzikale eruditie en heeft zich in vele historische en theoretische problemen verdiept. Het gisteravond uitgevoerde program ma was voor zijn doen tamelijk con ventioneel: Geminiani. Mendelssohn, Prokofjef en Ravel. Niettemin bracht hij ons in het concerto in g op. 3 i van de voornamelijk in Engeland ge werkt hebbende Geminiani een belang wekkend werk van een eigen sfeer, dat zich naast verwante oeuvres als dat var Vivaldi of Handel zeer goed kan hand- haven. De ritmisch sterk geprofileerde uitvoering klonk misschien wat pom peus, doch wel indrukwekkend en meestal exact. Op Mendelssohns vierde symfonie, een repertoirestuk dat voor de meesten geen geheimen meer bezit, liet Maderna en felle zuidelijke zon schijnen waar door alle details plotseling een sterk reliëf kregen. De hoekdelen waren van meeslepende allure, bewogen en vitaal, geen weemoedig visioen van een geliefd buitenland, doch mediterrane werkelijkheid met alle contrasten die daarbij horen. Bijzondere bewondering oelden we voor de finale, waar de climax van de laatste maten op onge lofelijke wijze werd bereikt. Het viool concert van Prokofjef op. 19 in D, uit 1914, is een jeugdwerk van een typisch Russische meester, dié we in later werk vooral kennen in zijn wat droge, pri- ritmische dynamiek. Zijn on-lyri- Feest voor verschoppelingenr' DE kerstactie „Oublaisse" is achter de rug. Onze dankbare gedachten gaan uit naar allen die, reagerend op de oproep in de krant, ons werk steunden met geld, goederen of energie. Wij zijn dikwijls bewogen ge weest bij het ondervinden van zoveel meeleven. Vooral nu het zo koud is, óók in midden Frankrijk, waar zo'n lage temperatuur maar zelden voor komt, komen de warme kleren goed van pas. Zoals u zich herinnert, is „Oublaisse" een kasteel waar het echtpaar Perrette met bewonderenswaar dig geduld maatschappelijk wrakhout weer tot een schip probeert te ma ken. Tedere zomer komt een werkkamp, georganiseerd door de Interna tionale Christelijke Vredesbeweging, daar helpen. Omstreeks Kerst zorgt de Nederlandse afdeling van de I.C.V.B., dat deze mensen niet worden vergeten. Met het volgende verslag hopen wij u te laten delen in de vreug de, die ook u hebt helpen verbreiden „Bonjour", zei Serge, die als eerste de stoep afholde, en in het Nederlands- ,hoe gaat het ermee?" Hij zag hoe. ver baasd wij erover waren, dat hij het nog wist. Daarom liet hij er meteen maar „welterusten" op volgen. waren weer op Oublaisse. Het was precies zoals we het verwachtten: het witte kasteel met grote verlichte ramen, de torentjes, die nog net tegen de hel dere avondlucht afstaken, en in de hal groepjes marnnen, die wat praatten, of alleen maar stonden te kijken. t was opeens een geweldige drukte. Behalve de geschenken, de Hollandse maaltijd en alle andere bagage, kwamen iet z'n zessen uit Nederland en Su- die we in Brussel opgepikt had den, uit de auto. Oude bekenden Er eel oude bekenden. „Heb- goede reis gehad?" vroe- oui" zeiden wij, „et vous?" i?). Het Frans moest dul- ben jullie ee jen ze. „Mai; iJazeker, en Jelijk nog even iwgekomenen, rdelijk veroordeelden. Ook Marcel, een dwerg, met een vrolijk, open ge zicht en een leuke krullebol. Iedereen is dol op hem. Hij is meegekomen mei de nieuwe sociale werkster. Deze sociale werkster heeft een moeilijke positie op Oublaisse. Gelukkig weet ze heel goed at ze wil. Ze pakt de zaak stevig aan De stemming zat er, mede dank zl) het kamp van deze zomer, dadelijk in Het zouden heerlijke dagen worden. De eerste avonden zaten we meest in de salon. Er was zoveel te vertellen. We hielden een pingpong-wedstrijd. Marce' speelde voor pias en we dansten de hora (Israëlische volksdans) op kousevoeten Mickey liet het kasteel dreunen tijdens zijn Russische dans. Michel zong wiebe lend met hoofd, armen en benen, liefst tien keer zijn favoriete schlager De „soiree" op Oudejaarsavond werd een groot succes. John, uit Brussel, had de wintersport in de 6teek gelaten, zodat we met z'n ach ten waren. Hij nam zonder te re peteren de rol van „sprookjesprins" op zich. Gin deed op een bijna don ker toneel een kaarsend_ns uit Pa- dang. „Olé, olé", riep de zaal tijdens een opwindende Spaanse dans van Corlien en Arle. Ook Madame Per rette, de vrouw van de commandant van Oublaisse, danste in haar prach tige China-dress een paar Chinese dansen. Marleen en Corlien zongen een liedje over de regen ln Neder land. Het viel zo in de smaak, dat monsieur Perrette er een grammo foonplaatje ten bate van Oublaisse van wilde maken. (Half Oublaisse liep het de volgende dag te zingen). Ook de Oublaissenaren hadden zelf een paar stukjes ln elkaar gezet. Toen was het twaalf uur. Het orkestje an Oublaisse speelde. Iedereen wenste elkaar stralend veel geluk. „Bonn'année. bonn'année!" Wat zou ervan terechtko men? Veel tijd voor bespiegelingen was er gelukkig niet. Aldert schonk warme chocolademelk en Susanne deelde koek jes uit We deden spelen, volksdansen en polonaises, tot het al lang 1963 was. Spanning Nieuwjaarsdag was vol spanning- 's Middags het uitdelen van de geschen ken en s avonds zou de grote zaal van het zelfgebouwde hotel van Oublaisse ingewijd worden, tijdens de Hollandse maaltijd. Monsieur en Madame Trocque- mé uit Parijs arriveerden met een auto vol oude bekenden van Oublaisse. Ieder een verzamelde zich in de salon. De cadeaus, versierd met rode lintjes, lagen op een grote stapel, Aldert hield een korte speech, waarin hij vertelde, dat de cadeaus uit Neder land en België kwamen. Van veel men sen die met Oublaisse meeleven en die graag iets aan ons wilden meegeven. Hij stond stil bij het overlijden van Konin gin Wilhelmina, die altijd daadwerkelijk buip verleend had aan Oublaisse. Daarna kon het uitdelen beginnen Eén voor één kwamen ze naar voren om hun cadeau in ontvangst te nemen. Een jurkje en een pakje voor de tweeling van Grégoire, een trui voor Dominique Jean Claude maakte een gaatje in hel papier en vond een snoepje. De meesten namen wat verlegen het pak onder hun arm. Ze bekeken op hun kamers wal er allemaal inzat en dat was niet weinig Intussen werd in de keuken hard gewerkt. De erwtensoep rook heer lijk. De- griesmeel was erg lekker. De zaal moest nog worden versierd. De mannen en jongens van Oublaisse haalden groene takken om op te hangen. Met hun grote handen sta ken ze voorzichtig eikels, moi denneappels in de kerststukies. Een Hongaar met lange haren stond de Hollandse kindertekeningen, die we rond de pilaren hadden gehangen, u bekijken. Yves legde met een stra lend gezicht de kerstlopers over de tafels. Het sneeuwde toen de mensen van hel kasteel naar de zaal kwamen. Wij ston den op de stoep bij de ingang. We zon gen kerstliederen. Tussen de bomen dansten de lichtjes van de lantaarns, die de Oublaissenaren by zich droegen. Hei was, alsof ze ons wilden zeggen, dat Je pas echt Kerstfeest kunt vieren, wanneei je het licht, dat je van God hebt gekre gen laat schijnen, ook in deze donkero wereld van Oublaisse. Toen iedereen in de zaal een plaats had gevonden en de kaarsen waren gestoken, hield monsieus Perrette korte nieuwjaarstoespraak. Hij deed het op zijn eigen, speciale manier, autoritair maar met een warm hart. André, eer. Franse theoloog die met de familie Trocquemé meegekomen was, hield een meditatie. Arie bad met de mensen van Oublaisse, die het vaak zo moeilijk heb ben en die lang niet allemaal weten dat er een God is. Die van hen houdt, aan Wie ze alles waar ze mee zitten, kunnen vertellen. Het bleef even stil na dit, voor Oublaisse zo ongewone begin van de maaitijd. Erwtensoep „Bon appétit", zei iedereen en toen ging de erwtensoep rond. Ze viel wel ln de smaak: sommigen schepten wel >or de zesde keer op. Voor de „salade" id monsieus Perrette gezorgd. Corlien bood met een grappig toe spraakje een combinatie van Frans en mimiek, twee zelfgemaakte poppen aaa een Katwijks visserseebtpaar in kostuum Monsieur Perrette bedankte, zwaaiend met de poppen, zodat de klompen over de tafel schoten. Daarna kwam de griesmeel als stevig sluitstuk. „Eten jul lie in Holland elke dag?" vroeg een oud mannetje bezorgd. Hij was één van de weinigen die na een half bord niet ver der kon. Maar gelukkig had hij zijn glaasje wijn nog. Met kleverige vingers van de chocoladeletters begonnen de jonge- r eneen vreugdedans. De ouderen ga ven de voorkeur aan een Hollandse sigaar na dit ongewone maal. Eén van de mannen haalde zijn accor deon en een ander een hele drum- mstallatie. Niemand wilde ophouden, maar iedereen voelde dat het nu voorbij was. Monsieur Max begon er al wat kwaadaardig van te kijken Hij stopte een menu, waarop Marleen een paar varkentjes had getekend, in zijn zak. „Souvenir", zei hij later met een knipoogje. Michel wilde ook een varkentje. Hil kreeg het en stopte het vóór in hei Nieuwe Testamentje, dat aan alle nieu welingen was uitgedeeld. Gin moest tel kens weer haar adres opgeven. Fran- coise uit Parijs, die het zomerkamp in Oublaisse meemaakte, had van papier kerststerren gevouwen. Ze deelde ze nu uit, want de meeste mensen zouden we de volgende morgen bij het vertrek niet Dank „Au revoir. et merci beaucoup." (Tot ziens, en hartelijk dank!) We willen dit graag aan allen, die dit feest mogelijk hebben gemaakt, doorgeven. Hartelijk dank voor alles wat u gaf! U maakte dt Oublaissenaren er zo gelukkig mee. Har telijk dank voor de blijdschap, die u ge bracht hebt, en het besef, dat ze niel door iedereen vergeten zijn; voorwaarden om een normaal leven te kunnen leiden Het was moeilijk afscheid te nemen, de volgende morgen. Sommigen hadden tranen in hun ogen. Toen we nog wat foto's maakten in de zon en de sneeuw, sprong de kleine Marcel heen en weer en maakte grapjes. „Au revoir, mes en fants", zei Madame Perrette. „Tot van de zomer?" vroeg monsieus Bossu. Hij zag er slecht uit. Hoe zouden we hen terugzien? Je weet het niet. Aldert reed nog een extra rondje langs de stoep met wuivende Oublaissenaren. „Au revoir, allemaal!" Wat jammer dat het voorbij was, wat waren we moe. maar wat was het fijn, dit feest op Oublaisse. Namens het comité: Mej. C. en A. Var- kevisser. Boulevard 118, Katwijk a. Zee: ds. A. Hofman. Boerhaavelaan 7, Leiden sche, vaak satirische houding deed ons soms als steriel aan. Dit vioolconcert, door Christian Ferras meesterlijk en met veel begrip voor de stijl gespeeld, getuigt \an een veel mildere muzikali teit, beheerst in haar uitdrukkingswijze, terughoudend zelfs, doch vloeiend van melodieK en van grote warmte getui- De merkwaardige irtzot, de boeiende tiarmonische verwikkelingen, de sier lijke finale, het was alles een lust voor het oor en de dirigent wist de orkest partij uitstekend in te voegen in de solopartij. Ben langdurig applaus be loonde de solist. Dat er met Ravels „La Valse" iets zou gebeuren, hadden we intussen wel voorzien. Bruno Maderna overtrof onze verwachtingen. Dit in wezen satirische stuk, dat juist na de eerste wereldoor log een visioen oproept van een keizer- lyk-Weense balzaal, met zijn paroxis- tische en ritmisch zeer gecompliceerde finale, kreeg van Maderna nog meer barbaarsheid dan we gewoon zijn. Enige onbeheerstheden waren hier van wel het gevolg: het koper kwam niet steeds goed mee. doch suggestief en obsederend was dit wel. al geven we toe dat Ravel hier niet zijn sterkste troeven op tafel heeft gelegd en dat in deze verbetenheid al iets schuilt van de onvruchtbaarheid, waaronder de mees ter van Daphnis et Chloë in de latere jaren zo sterk heeft geleden. Ook al werden Maderna's bedoelingen niet steeds verwerkelijkt, we zyn sterk onder de indruk gekomen van deze briljante en geladen directie-kunst en van deze herscheppende potentie. Bij een volgend optreden zal het orkest wellicht nog iels meer op dit tempera ment zijn ingesteld en zal een beter evenwicht kunnen ontstaan. De toehoor ders gaven van hun waardering blyk door langdurige byvnl. Dr. J. van der Veen Winterjassen tegen de kou! 1000 Winterjassen moeten eruit, hoe dan ook.' Als U een winterjas nodig hebt, en wie heeft dat niet ïn deze barre kou, profiteer dan nu van deze exceptionele aanbie ding tegen ronduit belachelijke in tweed, flausch en velours, met en zonder ceintuur le dra gen, zowel met raglan als met ingezette mouw. Voor prijzen die nooit meer terugkomen. Zolang de voorraad strekt. Geen lel. of schriftelijke orders. HOOGVLIET: ZEIST: sioüj VLAARDINGEN:

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3