Lof van A.R. en C.H. voor brief van Calmeyer Een kanttekening Een woord voor vandaag Hervormden over Synoderapport „Stem van het Ook Nederlandse tendens naar machtsconcentratie geweten C. L. Voorhoeve bestudeerde taal in de Asmat Breng diensttijd op 18 maanden I.C.V. vraagt hulp voor solidariteitsbevordering 2 VRIJDAG 23 JANUARI 1963 ONZE BEROEPSBEVOLKING (I) Op 1 december 1962 waren er volgens de laatste cijfers, van het C.B.S. 11.876.424 mensen in ons land. Dat is meer dan het dubbele dan op 1 januari 1900. Toen waren er 5.104.000 mensen. En om nog een stapje terug te gaan: In 1839 kwamen wij niet verder dan 2.800.000 mensen. In steeds kortere tijd komen er dus steeds meer mensen bij. En dat niettegen staande het gemiddelde aantal kinderen per ouderpaar thans een stuk lager ligt dan een eeuw geleden Het Is dan ook geen wonder, dat bevolkingsdeskun digen het aantal inwoners in 1981 op 14H miljoen schatten en in het jaar 2000 op 18 tot 20 miljoen. Hoe groter de bevolking wordt, hoe groter moet ook de werkgelegenheid In ons land worden. Maar dat niet alleen. Er moet ook veel meer geproduceerd worden: levensmiddelen, kleding, woningen, huishoudelijke artikelen, scholen, kerken, auto's, sportvelden. Enfin, noemt U maar op. Om meer te kunnen produceren moeten er meer kapitaalgoederen komen, zoals fabrieken, machines, energie, vervoermiddelen. En dit is alleen mogelijk als er meer geïnvesteerd wordt, als dus een groter deel van het nationale inkomen wordt gespaard en voor de uitbreiding en modernisering van het produktie- apparaat wordt gebruikt. Als de bevolking zich uitbreidt, moeten de bespa ringen toenemen om het produktie-apparaat te kunnen uitbreiden. Waarmee wij maar willen zeggen, dat de uitbreiding van onze bevolking ook voor onze economie van grote betekenis is. Toegespitst op overheid en ondernemers wil dit het volgende zeggen: de overheid moet in de gaten houden of er mogelijkheden zijn voor een uitbreiding van de werkgelegenheid. Zij moet ook voor meer woningen en meer scholen zorgen. De ondernemers zullen zich op een groter wordende markt moeten instellen en door tijdige investeringen hun produktie-apparaat moeten moderniseren. Meer produceren is echter niet alleen een kwestie van meer geld, meer machines en meer mensen. Erg belangrijk is ook hoe de samenstelling van de bevolking is. Globaal genomen kunnen wij zeggen, dat kinderen en ouden van dagen niet werken, zodat de middenmoot ervoor moet zorgen, dat ook de jongsten en de oudsten aan hun trekken komen. Hoe kleiner nu die middenmoot wordt, des te meer moet er voortgebracht worden voor de ge hele bevolking. Als wij nu de bevolking indelen in groepen van 0 t/m 14 jaar, 15 t/m 64 jaar, 65 jaar en ouder, dan komt er het volgende te voorschijn: 1899 1930 1960 0 t/m 14 34,8% 30,6% 29,9% 15 t/m 64 59,2% 63jt% 61,0% 65 en ouder 6,0% R2% 9.1% aantal inwoners (x 1000) 5.104 7.936 11.417 (Een slotbeschouwing over de beroepsbevolking vindt u in een volgend Drie volksvertegenwoordigers, leden van de Nederlands Her vormde Kerk maar behorend tot verschillende politieke partijen, hebben gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de defensiebegroting nog eens hun oordeel gegeven over het veel besproken rapport van de Gene rale Synode van hun kerk over het vraagstuk van de kernbewa pening. Het waren de christelijk- historische fractieleider dr. H. W. Tilanus, de antirevolutionaire mr. A. B. Roosjen en de pacifistisch- socialistische heer H. J. Lank- horst. Beide eerstgenoemden we zen de conclusies van het rapport met beslistheid van de hand, ter wijl de P.S.P.-er er zich juist zeer over verheugde dat de sy node nu is gaan spreken en den- Eredoctoraat voor prof. E. Hadorn Ter gelegenheid van de viering van de 327e dies natalis (29 maart 1963) van de Rijksuniversiteit te Utrecht, besloot de Academische Senaat een eredoctoraat in de wiskunde en natuurwetenschappen te vertenen aan professor dr. Ernst Ha dorn, rector van de Universiteit te Zü- rich. Professor Hadorn, sedert 1939 hoog leraar in de zoölogie en vergelijkende anatomie en directeur van hc-t Zoölo gisch Vergleichend Anatomisches Institut der Universiteit te Zürich heeft in de jaren 1932-1937 naam gemaakt door zijn experimenten over weefseltransplantatie van bastaardmerogonen op normale soorten van de amfibie Triton. Later heeft hij dit veld van onderzoek losgelaten en een magistraal oeuvre op gebouwd over de zgn. Mendelse letaal- factoren Dat zijn localiseerbnre genen in de chromosomen Zyn proefobject ia nu Drosophila melanogaster geworden. (Advertentie^ Geref. Maatsch. Verhond bijeen (Van een redacteuren) De elfde ledenvergadering van het Gereformeerd Maatschappe lijk Verbond, vrijwel geheel be staande uit werknemers en werk gevers van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) kreeg een extra belangrijk aspect, omdat een groot aantal bestuursverkie zingen moest plaats vinden. De voorzitter, die reeds tien jaar deze organisatie had geleid, de heer P. Groen uit Rotterdam, moest in verband met zijn drukke werkzaamheden de bestuurs- hamer neerleggen. In zijn plaats werd gekozen de heer D. Smilde, een werkgever uit Heerenveen. Ook voor de penningmeester, de heer J. H. Meijer, moest een opvolger ge vonden worden. Gekozen werd zijn zoon drs. F. W. Meijer uit Berkel. Uit dank werd de aftredende penningmeester die sinds de oprichting van het G.M.V. be stuurslid was. benoemd tot erelid. Als bestuursleden van de onderafde ling het Verbond an Gereformeerde Werknemers werden gekozen H. P de Roos uit Groningen en J. C. Nieuwlaat uit Delft. W. Bruinius uit Groningen ?rd herkozen De Gereformeerde lwr e,' zij in het overleg pres sie konden uitoefenen. De staking was het kristallisatiepunt. Van toen af aan werd het besef alge meen dat bundeling van krachten nood zakelijk was. Daarom werd in 1905 het N.V.V. en in 1908 het C.N.V. gesticht, op dezelfde leest geschoeid, meende de heer Bruinius. Concentratie De gedachte van concentratie van alle krachten werd in de afgelopen zestig jaar gerealiseerd, maar zo is m« pressiegroep geworden, die als derheid de meerderheid naar haar hand wil en kan zetten. Dit heeft geleid tot massaficatie bij zowel het N.V.V. als het C.N.V. Juist daar wil het Geref. Maatschappelijk Verbond tegen waar schuwen. In dit veriïond willen werkne mers en werkgevers op de basis var het Woord van God met elkaar verke ren. Als taak zag de heer Bruinius (Van onze parlementsredactie) ken in de door hem gewenste rich ting. De heren Tilanus en Roosjen konden zich volkomen verenigen met wat het c.h. Kamerlid dr. Diepenhorst enkele we ken geleden bij de begrotingsbehande ling van buitenlandse zaken al over het rapport had gezegd. Alvorens zijn kri tiek op dit drukwerk" te formuleren wilde de c.h. fractieleider duidelijk stel len, dat het rapport niet van de kerk maar alleen van de Synode afkomstig is, wat niet op hetzelfde neerkomt. Ook heeft het stuk volgens de toelichting niet de pretentie een oplossing te bieden voor het atoomvraagstuk, op de ernst waar van het terecht heeft gewezen. Voorts geeft het geen steun aan de pacifisten, want het pleit immers voor een verster king van de conventionele bewapening. ,,Dit grote woord spreekt de Synode wel heel gemakkelijk uit", aldus dr. Tilanus. Zijn grote bezwaar was, dat de sy nodale uitspraak verwarring heeft ge sticht. ,,Wij willen", zo vervolgde hij, ..graag naar het woord van de kerk luis teren. maar wij hebben onze eigen verantwoordelijkheid" Zeer veel waardering had hij voor de brief die de (christelijk-historische) staatssecretaris van defensie Calmeyer bij wijze van reactie op het synodale schrijven aan de hoofdlegerpredikant heeft gezonden. Dr. Tilanus achtte het volkomen begrijpelijk, dat de bewinds man, die medeverantwoordelijk is voor het moreel van de troepen, het zich tot plicht rekendt van zijn standpunt te doen blijken. Met dit standpunt was de c.h. fractieleider het volkomen eens. „De staatssecretaris móest wat schrijven om verwarring te voorkomen. Ik geloof dat hem dit uitstekend is gelukt". De clealre macht achtte dr. Tilanus grote betekenis voor de handhaving van het evenwicht der krachten in de wereld. aan te tonen dat de andere organisaties de wet van God opzij hadden gezet of bezig waren terzijde te stellen. Het G.M.V. boekte dit Jaar een leden winst van 230 leden. Daardoor kon het SOOO-ste lid worden Ingeschreven, zodat het totaal aantal leden nu 3161 be- In de middagvergadering sprak de Groninger predikant, ds. S. S. Cnos- sen over ..Machtsconcentratie u maatschappelijk leven". Deze predikant die enkele jaren In Amerika heeft door gebracht, schilderde een zeer somber beeld van de Amerikaanse vakbonden, geweldige macht uitoefenen, kwart de Stf-rSM sf"'W. WJI; Berk.1 .1, nieuw b,,tuur,lid. De^ h«r hoorzaamheid verschuldigd bent. Niet slechts elk recht om te onderhandelen Staking I over lonen, maar ook het recht contract uit te De vergadering werd gepresideerd gegeven door W. Bruinius. die In zijn openings woord kritiek uitoefende op de ontwik keling binnen de grote organisatie van werkgevers en werknemers. Hij herin nerde aan de spoorwegstaking van 1903. De arbeiders trokken uit hun succes van toen de conclusie dat de staking hen een wapen in de hand had gege- den beginne af Met WONG-subsidie Materiaal voor dissertatie De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Nieuw Guinea (wong) heeft enige jaren geleden de heêr C. L. Voorhoeve, doctorandus in de Indonesische talen, een sub sidie verleend voor een taalkun dig onderzoek in de Asmat. De Asmat, een gebied van circa hon derd bij honderd kilometer, is ge legen rondom de Flamingobaai, waarin de Lorentzrivier uitmondt Drs. Voorhoeve, die eind september 1960 naar de Asmat vertrok en twee jaar later in ons land terugkeerde, heeft een zeer grote hoeveelheid studiemateriaal uit de Asmat meegebracht. De resultaten van zijn taalkundig onderzoek zal hij neerleggen in een dissertatie, welke hij in 1964 aan de Rijksuniversiteit in Lei den zal verdedigen Als promotor zal dan optreden prof. dr. E. M. Uhlenbeck. hoog leraar in de algemene taalwetenschap en in de Javaanse talen De heer Voorhoeve verklaarde in een vraaggesprek dat hij zich, na aankomst in de Asmat. allereerst in de bestuurs hoofdplaats Agats had gevestigd. Hoewel hij de taal niet kende, kon hij toch van wordt uit handen leiding van zo'n bond. Ds. Cnossen noemde dan ook lid wor- "sn een zonde tegen het eerste gebod, o zijn vele emigranten het gaan z:en. Ds. Cnossen noemde het een onmo gelijkheid dat Nederland het Amerikaan se voorbeeld zal volgen, ook al zijn er die dat wensen. Een belangrijke rem is het feit dat wij vakorganisaties hebben naar levensbeschouwing. Toch zijn er wel tendenzen om toch te komen tot machtsconcentraties. Zo gaan er steeds stemmen op die een aansluitingsdwang wensen, ook binnen het C.N.V. Een dere tendens zag ds. Cnossen in de ganisatiedwang door middel van 1 drijfsschappen. met de bevolking doordat hij door toedoen >katholieke missie daar ter plaatse de beschikking kreeg over twee jongens van plus minus dertien jaar. die behoorlijk maleis spraken. Verder kwamen een grammatica en een woordenboek van pater P. Drabbe de vermaarde kenner van de talen op Nieuw Guinea hem uitatekend van pas. In mei 1961 vestigde de heer Voorhoeve zich met zyn informanten in het plaatsje Jepem. waar zijn echtgenote zich ook bij hem voegde en waar zij geheel te midden van de primitieve papoea-bevolking leef- Legenden Dc Asmattalen. zo vervolgde de heer Voorhoeve, bestaan uit diverse dialecten en zij behoren tot een groep, die van het aangrenzende Mimikagebied tot aan de Cookbaai gesproken wordt. Hoe deze talen zich verhouden ten op zichte van de andere papoea-talen is nog niet bekend De heer Voorhoeve heeft ziin onderzoek geconcentreerd op één dialect, dat in vier a vijf dorpen in de naaste omgeving van Agats wordt j sproken Hierbij heeft hij op een klei honderd banden zeer vele woorden teksten en ook muziek opgenomen. Dit gebied is rijk aan allerlei legenden sagen en wanneer de vertellers niet n de „voorgalerij" van het huisje van heer Voorhoeve kwamen, dan begaf deze zich in de avonduren naar de mannen huizen. waar de verhalen in een zeer ge- noegelijke'sfeer ten beste werden gege- 's-Gravenpolder geeft oecumenisch voorbeeld Vanaf zondag 27 januari zullen de her vormden en gereformeerden te 's-Gra- venpolder hun kerkdiensten combineren. De pas gerestaureerde kerk van de hervormde gemeente te 's-Gravenpolder bood al geruime tüd onderdak aan leden van de gereformeerde kerk en vai gereformeerde gemeente. De eersten dat hun gebouw een verfbeurt krijgt, de laatstgenoemden omdat hun kerk niet warm te stoken wat met de kou. Omdat de gereformeerde kerk op het ogenblik geen predikant bezit heben de hervormden en gereformeerden besloten gezamenlijke kerkdiensten te houden met ingang van aanstaande zondag. Zondag zal nu 's morgens de hervorm de predikant ds. J. H. Kluiver voorgaan voor een hervormd-gereformeerde ge meente en 's avonds zal ds. A. J. Hoog kamer. gereformeerd predikant te We- meldinge de dienst leiden. De gereformeerde gemeente 's-Gravenpolder zijt momenteel ook der predikant Zij houden op het ogen blik zondagsmorgens om elf uur eer dienst in de hervormde kerk. Men j wacht in 's-Gravenpolder met spanning 'af of misschien binnenkort de gezamen i lijke kerkdienst van hervormden en ge reformeerden uitgebreid zal worden met de kerkgangers van de gereformeerde 1 gemeentel Vrijheid Mr. Koosjer) had „ernstige bedenkin gen" tegen de synodale uitspraak en zijr. grootste bezwaar was, dat het rapport ;een verantwoorde oplossir" ,et bij uitstek nijpende prol kernbewapening. De a.r. spreker onder schreef voorts volledig het verwijt "'"'alistlsche kerkgenoot prof. dat de synode haar uitspraken heeft gedaan zonder vooraf de meest bij het vraagstuk organen en personen (mi litairen. politici enz.) te consulteren. In waardering voor de brief var. staatssecretaris Calmeyer deed de heer Roosjen niet voor dr. Tilanus onder, deze brief", zo zei hij, „wordt de zaak de vrijheid gediend. Hier soreekt de stem van het geweten, de stem van erheidsgezag beklede Chris tusbelijder". De a.r. spreker keerde zich enkele malen fel tegen die minder heid in de P.v.d.A., die een eenzijdi- e nationale ontwapening propageert, iulke propagandisten zijn volgens hem niet alleen stekeblind, maar maken zich bovendien aan plichtsverzaking schul dig. De verhouding Oost-West bespre kend haalde mr. Roosjen enkele passa- --- aan uit het dezer dagen versche- pocketboek „Kleine partijen, grote wereld", dat geschreven is door de a.r fractieleider dr. J. A. H. J. S. Bruin; Slot. De pacifist Lankhorst erkende dat d« Hervormde Synode niet het standpunt de P.S.P. weergeeft, daar ze voor versterking van de con tionele bewapening pleit. Toch meende hij dat de Synode op de goede weg is. Het is in ieder geval zeer verheugend dat de Hervormde Kerk zich nu op het vraagstuk is gaan bezinnen. Het jaren- lange zwijgen van zijn kerk had de heer Lankhorst benauwd. Hij vond dat dr. Tilanus zich een beetje denigrerend had uitgelaten toen hij over het raoport sprak als over een „drukwerk". Voorts hij het verwijt van de hand, dat kelijkheid juist willen doorbreken. Als dat irreëel noemt kan men dat ook de alcoholbestrijding zeggen, m veel goed werk heeft gedaan nog doet. De inhoud van dc brief van staatsse-1 cretarls Calmeyer liet de heer Lank horst voor wat die is. maar op de vorm van de brief had hij scherpe kritiek. Dc heer Calmeyer had zich volgens hem niet als bewindsman mogen uitspreken, i De P.S.P. bepleitte tenslotte afschaffing I van het Instituut van (geüniformeer de) legerpredikanten en aalmoezeniers.! De geestelijke verzorging van de mili-j talren dient volgens hem aan plaatselij ke predikanten te worden overgelaten. De S.G.P.-fractieleider ir. C. N. van Dis was het eens met de brief van de staatssecretaris. Hij noemde het rap port van de Synode „hoogst onverant woord", omdat het communisten, paci fisten en voorstanders van eenzijdige ontwapening geducht in de kaart speelt. Het is te verstaan dat dit tal van her vormden heeft verontrust. Het grootste bezwaar van de heer Van Dis was, dat de Synode te weinig heeft gewezen op de enige uitweg uit de problemen: boetvaardig te buigen voor God en Zijn Woord". In het verdere gedeelte van zijn betoog onderschreef de heer Van Dis het streven van president De Gaulle naar een zelfstandige Europese kern macht. K.V.P.~ën A.R.: Bij de behandeling van de defensie begroting in de Tweede Kamer heeft de K.V.P.-er Moorman er gisteren bij minis ter Visser met klem op aangedrongen de militaire diensttijd, die nu 21 maan den bedraagt, weer terug te brengen tot de 18 maanden van voor de Berlijn- crisis. De heer Moorman werd bijgevallen door de A.R. afgevaardigde mr. Roosjen. die zei dat handhaving van de huidige duur van de eerste oefening met een beroep op de internationale spanningen hem niet aanspreekt. Begin de ze maand deelde minister Visser de Kamer mee, dat „de internatio nale spanningen nog van dien aard zijn, dat niet overgegaan kan worden tot het terugbrengen van de duur van de eerste oefening tot die van vóór de Berlijn- crisis". „Ook de andere Navo-landen heb ben hun maatregelen ter versterking van de defensie in verband met de crisis situatie rondom Berlijn niet teruggeno men", zo voegde de bewindsman hieraan toe. De heer Moorman wees echter op be paalde omstandigheden (zoals het weg- vallen van onze militaire taak op Nieuw- Guinea), die zijns inziens een terugkeer naar de oefentijd van 18 maanden moge lijk maken, zonder dat daardoor afbreuk zal worden gedaan aan onze nationale -n internationale verplichtingen. Herstel in de Vroegere diensttijd is, naar hij eedeelde, „een nadrukkelijke wens van m de K.V.P.-fractle". De K.V.P.-er had nog een andere wens. Hij wilde de vrijstelling wegens broeder- dienst doen ingaan bij de derde broer in plaats van bij de vierde zoals thans het geval is. Minister Visser zal volgende week dinsdag antwoorden. Bijl aan wortel van het nieuwe loonsysteem? „Het heeft er allé schijn van dat de werkgevers de bijl aan de wortel van het nieuwe loonsysteem hebben gelegd, want in alle bedrijfstakken, waar over een nieuwe c.a.o. moet worden onderhandeld, hebben zij een loonsverhoging van zeven cent (inclusief a.o.w.-compensatie) zonder vakantieverlenging aangeboden. Op deze i differentiatie geen sprake Dit commentaar gaf de heer I. Baart, voorzitter der werknemers-vertegenwoor digers in de vakraad voor de metaal industrie. gisteravond op het beraad over de nieuwe c.a.o. voor handarbeiders in deze industrie. De heer Baart gaf als zijn mening te kennen dat het bedrijfstaksgewijze over leg wel zeer moeilijk hanteerbaar wordt, indien de werkgeversorganisaties tevoren een „algemene houdingbepalen. De schriftgeleerden komen met hun vragen, de inwoners van Kapérnaüm met hun verlamde naar Jezus. En zoals het ge woonlijk gaat, zij, die slechts intellectuele bevrediging zoeken staan vooraan en de mensen kunnen met de man die verlossing nodig heeft niet bij de Heiland komen. Ze moeten een gat in het dak maken om bij de Heiland te komen. En dan lezen we dat Jezus „hun geloof' ziet. De man ontvangt geen genezing omdat hij gelooft, maar omdat zijn vrienden geloven worden hem de zonden vergeven. Zijn vrienden geloofden, en omdat zij geloofden wisten zij de hoop op te wekken in het hart van deze man die al zoveel jaar zijn bed niet meer kon verlaten. Zijn vrienden geloofden en daarom konden zij een onverwacht obstakel overwinnen. Zij lieten hun geloof niets in de weg staan. Zij lieten zelfs geen metwen in de weg staan, zoals zo vaak gebeurt. Mensen worden niet alleen behouden omdat zij zelf tot geloof komen. Zij komen pas bij Jezus als de gemeente van Christus gelooft. Tegenwoordig zijn we geneigd om te klagen dat er zo weinig vrucht is op de prediking. We zeggen: De mensen willen niet geloven. Het zou goed zijn de hand in eigen boezem te steken. De vraag is niet of zij willen geloven, maar of wij geloven en in geloof hen tot Christus willen brengen. Meer doen in sociale vlak''' Van onze sociaal-economische redactie De bestuursraad van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond heeft in een dezer dagen in Ber lijn gehouden zitting vier resolu ties aangenomen, die betrekking hebben op de ontwikkelingshulp, de vakbewegingsvrijheid, de vak- bewegingsvorming en de strijd voor vrijheid van vakbeweging in de Dominikaanse Republiek. In de resolutie betreffende ont wikkelingshulp doet het I.C.V. een dringend beroep op de internationale instellingen en de regeringen in hun hulpprogramma's meer concrete be langstelling te tonen voor de vesti ging van sociale tussen-structuren door personen en diensten buiten de directe overheidsinvloed. Tevens wordt in deze resolutie ge vraagd dat de betrokken regeringen het initiatief nemen hun bewapening te ver minderen ten gunste van de ontwikke lingsprogramma's en maatregelen tref fen om een vast deel van het nationale inkomen te besteden aan de internatio nale solidariteit. uitsluitend hun beslag krijgen 'op rege ringsniveau, met een quasi volledige veronachtzaming van de particuliere in- stellingen en verenigingen, op wie noch tans de zware taak rust de voor eer, democratische maatschappij onontbeer lijke sociale tussen-structuur op te bou wen. Een overdreven concentratie macht en middelen in handen van kleine groep regeerders, gepaard met een laakbare verontachtzaming van de sociale tussenstructuur, houdt, aldus de resolutie, een groot gevaar in voor tota lisering inplaats van de democratische vrijheden te bevorderen. De vrijheid In de resolutie over de vakbewegings vrijheid wordt geëist dat de door de I A.O. vastgelegde minimumnormen in zake vrijheid van vakbeweging zullen worden erkend in het Reglement van de Arbeidsconferentie als criterium voor het erkennen van het representatieve ka rakter van de werknemers- en werkge versorganisaties. en dat de conventies, die deze normen bevatten, door alle sta tenleden van de IAO zullen worden ge ratificeerd. Voorts zou de IAO de moge- tijpolitieke zijde pogingen worden onder nomen om in de Dominicaanse Republiek een unitaire vakcentrale op te richten, die de vakbeweging in dit land opnieuw :t te maken tot een werktuig van :aat en de regeringspartij, zoals zij dat ook was ten tijde van het dictatori aal bewind van Trujillo. Het I.C.V. heeft besloten zijn steun te verlenen aan het Dominikaanse volk in zijn strijd voor de opbouw van een de mocratie als meest geschikt middel om de rechtmatige eisen en verzuchtingen de arbeiders recht te doen weder- n en alle Dominicaanse arbeiders te waarschuwen voor het gevaar van een eenheidsvakbeweging, die onderworpen is aan de overheid. Prof. De Boer doet afstand rechten emeritus-predikant Prof. dr. P. A. H. de Boer, sedert 1 okt. 1038 hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden waar hij de exegese van het Oude Testament en de geschie denis van de Israëlietische godsdienst en letterkunde doceert, en daarvoor van 1936-1938 predikant bij de herv. gemeen te van Berkenwoude, 1 eeft aan het mode- ramen van de generale synode der Ned. Herv. kerk bericht dat hij geen prijs meer stelt op zijn rechten als emeritus predikant. De hoogleraar wil niet eer der van deze rechten weer gebruik ma ken dan dat de zaak van zijn collega prof. dr. P. Smits op menselijke en christelijke wijze zal zijn behandeld. De Zwingli-groep in de Ned. Herv. kerk is zeer ingenomen met deze pro fessorale beslissing *n ds. A. J. Rood- zatlt, herv. predikant te Bellingwol'de. voorzitter van deze groep, schrijft in ..Zwingli": „Wij spreken onze grote waardering uit voor deze houding van prof. De Boer. Het doet goed om in deze wankele en geestarme tijd een man van karakter in een houding te zien die ons aller respect verdient." controleren. Bij de opstelling van deze resolutie werd o.m. overwogen, dat In tal landen de vrijheid van vereniging werknemers wordt ontzegd en da vele andere landen wel een nominale vrijheid bestaat, doch dat door held of werkgevers een zodanige druk wordt uitgeoefend op de werknemers, dat van vrijheid geen sprake meer is De resolutie over de vakbewegings vorming geeft de mening weer dat de opleiding van kaders een taak is, die door de vakbeweging zelf moet worden ondernomen en niet door regeringen, noch internationale officiële instellingen, hoe edel hun bedoelingen ook mogen zijn. zulks om ongewenste inmenging te voor komen. In de vierde resolutie tenslotte stelt het I.C.V. vast, dat van bepaalde par- Bcroepingswerk Frankrijk): R. Dro« Helnenoord: J. de Jager. (Brazilië): K. L. F. Ie Grand, laat kant aan het chr. lyct huist Der l februari ni Almelo HIJ blijft li) de [elegenhcld zondags 1 bij de classis Hooge\ Beroepen te Almelo: p. Blok. te am-Monnikendam: M. A. Nieuwe Pekela-Winscho- Kleine laar, de vierde koning een strip verhaal, geschreven door Bertus Aafjes en ge tekend door Eppo Doeve. N.V. Uitgeversmaat schappij Bonaventura, A'dam. „Halleluja, de wonderlijke geschiedenis van de kleine Isar en zijn ezeltje, halleluja!" Zo luidt het korte voorwoord tot deze goed verzorgde uit gave. waarin de lotgevallen worden verteld van de kind-koning Isar, die net als de drie andere wijzen uit het oosten Jezus wilde ontmoeten. Hij wilde met Hem spelen en trok er op uit met zijn ezeltje. Pas na de kruisiging op Golgotha ont moet Isar Jezus werkelijk. Hij is dan zelf ook in de hemel, evenals zijn ezeltje... Hoewel dit mooi uitgevoerde stripverhaal ongetwijfeld vele kin deren zal aanspreken, lijkt het ons, gezien dc rooms-katholieke strekking ervan, toch minder geschikt voor protestantse kinderen als deze nog niet de gave des onderscheids bezitten. Horstcahiers, Alleen door riskerend vertrou wen, door dr. F. Boerwinkel (nummer 15) en Vijf en twintig jaar apostolair bestaan, door ds. C. Aalders (nummer 16). Uitgave Kerk en Wereld, Driebergen. Opnieuw zijn twee zogenaamde „Horstcahiers" uitgegeven, gestencilde uitgaven over actuele on derwerpen. Nummer 15 bevat de toespraak van dr. F. Boerwinkel gehouden op de diesviering 1962 van Kerk en Wereld. Wij bespraken zijn rede in dertijd uitvoerig in onze bladen. Onder het the ma: „Riskerend vertrouwen" wil dr. Boerwin kel een practische weg voor het geloof tekenen. Het tweede cahier is van de hand van de evan gelisatiepredikant van 's-Gravenhage, ds. C. Aal ders. Opgenomen zijn de toespraak die hij ge houden heeit ter gelegenheid van zijn 25ste ambts- jubileum. Het tweede gedeelte bevat een bezin ning op de orde-gedachte als motief voor het apostolaat Een dagje naar het strand, door Heere Hee- resma. Uitgave Contact-Amsterdam. „Wees niet te zeer rechtvaardig en gedraag u niet al te wijs". De hoofdfiguur uit dit boekje, de alcoholist Bernd. heeft dit woord uit de Pre diker waarmea de schrijver zijn boek begint in dc meest letterlijke zin in praktijk gebracht. Hij pleegt aan een stuk bedrog om aan zijn drankzuchtige neigingen tegemoet te komen. Hij heeft een wanhopig vertrouwen in God, maar altijd daar waar hij Hem niet zal vinden Verder is het zijn grote liefde voor het ongelukkige meisje, met wie hij het dagje aan het strand doorbrengt, dat gestalte geeft aan het complexe karakter van de hoofdfiguur. „Een dagje naar het strand". Een zonnige ti tel. Het regent echter het gehele boek door. Waarschijnlijk om nog meer de nadruk te leg gen op het dramatische gegeven, het ellendige slot, dat zich afspeelt tegen dc grauwe achter grond van een sombere regendag. Een op zich zelf niet onverdienstelijk werkje, deze eerste klei ne roman van de jeugdige Amsterdammer, ge schreven in opdracht van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Hoewel Heere Heeresma het leven wel van de erg zwarte kant heeft bekeken. Vreugde In het ambt, door ds. C. Moens. Uit gave: J. H. Kok N.V. Kampen. Het ambt in de kerk is niet iets toevalligs of willekeurigs. Daarom is er alle reden voor zich or grondig over te bezinnen. De betekenis van het goed fungerende ambt kan men niet licht overschatten. Daartoe is nodig een goede visie op de aard en het karakter ervan. Die verheldert en steunt. Daarom is de verschijning van dit geschrift bijzonder nuttig zowel voor de ambts drager zelf als voor ieder kerklid. Vooral nu velen Sevaar lopen allerlei instellingen en onderschei- ingen als verouderd te miskennen in hun waarde Dat deze groter, is dan menigeen denkt zal blij ken aan wie van dit weldoordachte en op de praktijk gerichte geschrift kennis neemt. Youth Witness, verslag van eerste wereldas semblee van International Christian Youth. Uitgave ICY "'ress. Singel 386, Amsterdam. Dezer dagen is verschenen het verslag van de eerste wereldbijeenkomst van de vorig jaar in Amsterdam gestichte jeugdorganisatie „In ternational Christian Youth" van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.). In dit boekje zijn opgenomen de rede die dr Carl Mclntire heeft gehouden op de eerste bij eenkomst. de bijbelstudies en de verschillende re feraten die gehouden zijn. Tevens bevat deze uitgave het huishoudelijk reglement en de ge loofsbelijdenis die door de internationale jeugdor ganisatie is aanvaard. Klanken uit de tempel der Wijsheid, beluis terd en geboekstaafd door dr. C. Ghislaln. Ser- vire Luxepocket. Uitgave Servlre Den Haag. De Rotterdamse classicus dr. C. Ghislain heeft zijn gedachten laten gaan over „Het begin. De mens en Het einde" en daarvan een boeketje bijeengebonden in de bundel „Klanken uit de tempel der Wijsheid". Zoals de titel reeds aangeeft, gaat het hier om edele gedachten geplukt in een klassieke en christelijke hof. zonder dat zij zelf nu uitgespro ken klassiek of christelijk zijn. Zij vertonen meer het uiterlijk van wat in de vorige eeuw genoemd werd „de geesteswetenschappen" en willen op hun wijze bijdragen aan het goed recht ener „geestelijke cultuur". Zonder de goede intentie te willen afwijzen moet worden vastgesteld, dat deze gedachten niet kunnen tippen aan een ori gineel klassieke tekst, laat staan aan de Bijbel woorden zelf. Men doet er beter aan Plato sec en de Bijbel puur te lezen. Ev. G. Totdat de dood ons scheldt, door Pearl S. Buck. Vertaling Amy Groskamp-Ten Have. Uitgave A. W. Bruna en Zn, Utrecht. In de Zwarte Beertjes reeks is een goede man verschenen van Pearl S Buck (Oorspronke lijke titel: The Long Life). Het is een uitstekend geschreven, vrijwel steeds boeiend geschreven familieroman in vier delen. Slechts in enkele passages van deze pocket doet het verhaal door te veel sentimentaliteit onwaarachtig aan. De karakterbeschrijving, met name van hoofdper soon Edward Haslatt Is bijzonder sterk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2