Nieuwe Leidse Courant Ernstige tot Kennedy roept samenwerking Commentaar Kritieke situatie in metaalsector Spaak spreekt klare taal in Senaat Bouwvakarbeiders willen en mogen wel werken als ze „uitgevroren zijn Trieste nasleep van sterfgeval Indienen schadeclaims op Indonesië thans mogelijk Uw handen lopen nü gevaar! V erbetering drinkwater (nog) niet te proeven Vrijdag 25 januari 1963, 43ste jaargang r~ Pappie's dochter Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Zie pagina CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD 'Abonnementsprijzei Verenigde Staten garanderen verplichtingen piP ZEER ERNSTIGE TOON heeft Kennedy gisteren op zijn persconfe- V-Z rentie de waarschuwing laten horen, dat in de hedendaagse wereld de realiteit van gevaar, macht en doel niet verduisterd mag worden door persoonlijke of zelfs nationale meningsverschillen. In eenheid heeft het westelijke bondgenootschap de kracht om de expansie van het communis me tegen te houden tot het ogenblik, waarop dit aan kracht en vaart ver liest. KENNEDY samenwerking Wanneer zij afzonderlijk optre den kunnen noch de Ver. Staten, noch Europa, zeker zijn van succes en voortbestaan", aldus de Ameri Het overleg tussen regering, werkgevers en werknemers over de inschakeling van uitgevroren bouwvakarbeiders bij het kolenvervoer en het opruimen van de sneeuw, die de aflevering van brandstof aan de verbruikers bemoeilijkt, is nog niet afgesloten, aldus de vakver enigingen. Dit overleg, dat de minister van economische zaken, drs. De Pous, gisteren in de Tweede Kamer had bekendgemaakt, vond gistermiddag en -avond plaats op het ministerie van sociale zaken. \ieuws in één oogopslag In een officiële verkla ring heeft secretaris-gene raal Oe Thant gezegd, dat de Verenigde Naties niets voelen voor een bekorting van het V.N.-bewind over westelijk Nieuw-Guinea. Wel zou overwogen kun nen worden Indonesiërs in versneld tempo aan te stellen. Een woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gezegd te ver wachten dat spoedig na 1 mei de diplomatieke be trekkingen tussen Neder land en Indonesië kunnen worden hervat. Staatssecretaris Rool- vink heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering niet bereid is een „koudetoeslag" op de so ciale uitkeringen te geven. Een dergelijke maatregel zou het overleg met het bedrijfsleven op dit punt bemoeilijken. In dc vergadering van aandeelhouders van de KLM hebben velen een pleidooi gehouden voor de scheidende directeuren In antwoord op vragen of er geen vacuüm zal ontstaan, verklaarde dr. Den Hol lander dat er nauw zal worden samengewerkt met de scheidende directeuren, die als adviseurs aan de KLM verbonden blijven. Bij acclamatie werd een voorstel aanvaard de heer E. H. Larive in de directie te benoemen. In de Tweede Kamer zijn vier van de vijf wets ontwerpen tot wijziging van de grondwet aan vaard. Het voorstel om de leeftijdsgrens voor het lid maatschap van de Eerste Kamer op dertig jaar te handhaven, werd aange nomen met de stemmen van de P.v.d.A. en de PSP tegen. Met 68 stemmen te gen en 37 voor verwierp de Kamer 't amendement- Vondeling om de leeftijds grens voor de Tweede Ka mer van 30 op 23 jaar te brengen in plaats van op 25 jaar. De Indonesische lucht macht is in staat van pa raatheid gebracht na een verklaring van de minis ter van buitenlandse za ken. dat zijn land een „confrontatiepolitiek" zal gaan voeren tegen de Ma- leise federatie waarmee men het niet eens is over de positie van Noord-Bor- neo. Het is de bouwvakarbeiders wel dege lijk toegestaan tijdens vorst werkloosheid ander werk te aanvaarden. De bouwvakarbeider kan zowel per uur, per dag, per week of langer, tijde lijke arbeid, elders dan in eigen be drijfstak aanvaarden. Na afloop van de tijdelijke werkloosheid herleeft het recht op uitkering wegens vorstverlet onmid dellijk Er is dus geen sprake van een arbeids- verbod voor de Nederlandse bouwarbei der, integendeel. Verwacht mag worden dat elke uitgevroren bouwarbeider die tijdelijk arbeid waartoe hij fysiek in staat is wordt aangeboden, dit ook zal aanvaarden. Natuurlijk wordt aangenomen dar voor de aangeboden arbeid een redelijke beloning wordt gegeven, welke in ver- Voorts vaH houding staat tot de te verrichten arbeid. I.tie nog het volgende te melden: ,"~v'""B |g fjjgl ggja hel Kennedy heeft onthuld dat de Ver I Staten Polaris-duikboten in de Middel- kaanse president naar aanleiding de houding van de Franse president. Hij voegde er aan toe: „Als wij on: historisch vertrouwen waardig wil len zijn, moeten wij aan beide zijden van de Atlantische Oceaan in ve- trouwen blijven samenwerken". „De Ver. Staten hebben twintig jaar lang bewezen, goed te zijn voor hun verplichtingen. Hier en daar in Europa geloven enkele mensen wellicht niet verplichtingen. Maar de Rus sische premier Chroesjtsjef gelooft er wel in. En ik meen, dat hij het bij het juiste eind heeft", aldus Kennedy. Intussen had Spaak, de Belgische nister van buitenlandse zaken, in de se naat te Brussel, Frankrijk er botweg gewaarschuwd, een toontje lager te zingen met betrekking tot het Britse lid maatschap van de E.E.G. Hij zei. dat „de E.E.G. onmogelijk zal worden, als Frank rijk voortgaat, de besprekingen over het Britse lidmaatschap te blokkeren, omdat de diplomatieke methoden, die ons door Frankrijk worden opgelegd, onaanvaard, baar zijn. Als wij (de vijf partners van Frankrijk) moeten wijken, zal de crisis hevig zijn". Tegenover de mening van De Gaulle, at een verenigd Europa nooit zou kun nen bestaan, als er geen Frans-Duitse toenadering zou zijn geweest, steld# Spaak het volgende: ens in het openbaar te her halen, dat deze verzoening tussen De Gaulle en Adenauer nooit mogelijk :ou zijn geweest zonder de rol. die Groot-Britannië in de afgelopen oor log heeft gespeeld. Heeft iemand er ooit aan gedacht in 1914 en in 1940 te verklaren, dat Groot-Britannië geen deel uitmaakt van Europa?" De senaat schaarde zich eenstemmig achter de regering. Het overige r deze belangrijke kwei Overleg c.a.o. opnieuw opgeschort (Van onzë sociaal-economische redactie) "PiE werkgevers- en werknemersorganisaties, die samenwerken in de Vak raad voor de metaalindustrie, hebben gisteren hun op 19 december opgeschort beraad over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de handarbeiders voortgezet, doch ook nu zijn de partijen niet tot over eenstemming gekomen. Het overleg werd gisteravond omstreeks half tien afgebroken zonder dat een nieuwe datum voor verdere onderhandelingen werd vastgesteld. Zeer waarschijnlijk zullen de partijen echter maandag avond opnieuw bijeen komen. Werkgevers gingen tot „uiterste grens" landse Zee zullen stationeren, ter ver vanging van de basis in Italië en Turkije Kennedy heeft de ervaren diplomaat Livingstone Merchant de leiding gegeven van een werkgroep, die de Amerikaanse voorstellen voor een multi-nationale kernstrijdmacht in Europa zal voorberei- Hij heeft voorts verklaard, dat de Russen hun militaire macht op Cuba niel vergroten en dat de geruchten als z een vloed van militaire goederen Cuba zijn gezonden, niet op waarheid be- Een resolutie, waarin gezegd wordt, dat het buiten de E.E.G. houden van Lon den het vrije Europa in twee vijandige kampen kan verdelen is met algemene stemmen door een commissie Westduitse Bondsraad aanvaard. De Amerikaanse senatpr Fullbright' (die over grote invloed beschikt) heeft met name West-Duitsland gewaarschuwd, dat de mogelijkheden van de V.S. om bij te dragen aan hun defensie, afhankelijk 2ijn van een verenigd en zich uitbreidend Atlantisch bondgenootschap. De Britse regering heeft bekend ge maakt. dat zij alles in het werk zal stellen om te trachten de Brusselse besprekingen over de toelating van Engeland tot de E.E.G. gaande te houden. En Frankrijk zal geen volksstemming laten houden over het deze week gesloten Frans-Duitse verdrag. De normale parle mentaire weg zal worden gevolgd, waar bij ratificatie niét nodig is. Ook op zaterdag goederenvervoer In verband met de toenemende vervoersbehoefte, ten gevolge van de weersomstandigheden, hebben de Ne derlandse Spoorwegen besloten, met ingang van 26 januari op een aantal stations ook op zaterdagen goederen wagens ter beschikking te stellen. Op degenen die hiervan gebruik ma ken, wordt een dringend beioep gedaan, deze wagens dan ook inderdaad zater dags te lossen of te laden, teneinde de omloopsnelheid ervan te bespoedigen. De nieuwe regeling zal bij de goede- renloketten duidelijk worden aange- De 31-jarige Nederlandse vrouw die, zoals wij reeds meldden, in Genève met haar drie dochtertjes bij een brand om het leven is gekomen, blijkt deze brand vlaag van verstandsverbijstering te hebben aangestoken. Zij is volgens be- ichten uit Genève tot haar daden geko- ïen toen zij hoorde dat haar schoonva der, de heer G. W. Kampschóer, te Was senaar was overleden. De heer Kampschöer, die 71 jaar is ge worden, was oud-burgemeester van Mon ster, voorzitterv un de Katholieke Land- m tuinbouwbond, Kamerlid en vice- voorzitter van de KRO. Wat de tragische nasleep van dit'over lijden betreft, toen dr. A. Kampschöer, de thans overledene, van zijn Genève terugkwam, trof hij zijn wonnig volledig uitgebrand en alleen zijn zoontje Gerard (7) nog in leven aan. Dr. A. Kampschöer is verbonden aan het Centrum voor internationale Katholieke migratie te Genève. Naar wij vernemen, hebben de werk' gevers tijdens de beraadslagingen var gisteren, die in Den Haag werden ge voerd, een. wat van deze zijde genoemd werd „uiterste concessie" gedaan, hebben zich bereid verklaard een loons verhoging toe te staan van 2,7 percent (exclusief AOW-compensatie), hetgeen neer zou komen op vijf cent per uur. Rekent men hierbij de compensatie voor AOW dan zou de verhoging neerkomen op ca. 3,5 percent of zeven cent per Accepteren of niet (Advertentie) CONCERT op 29 jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal tc Leiden Heerlijk verwarmde zaal, hart verwarmende muziek. ELLY HILLINGA. sopraan JAN v d. MEER, piano KOOS VERHEUL, fluit UTR. STED. ORKEST NED. MADRIGAALKOOR Het geheel o.l.v. HERMAN STRATEGIER Kaartverkoop: Fa. Bender. Hogewoerd 90 ad 3.75 inclusief plaatsbespreken. Ook per telefoon 01710—20097. een dergelijke verhoging economisch eigenlijk niet verantwoord is en slechts terwille van het sociale klimaat in de ondernemingen kan worden toegestaan Er werd gesproken van een „allerlaat ste mogelijkheid" en de werkgevers noemden het „volkomen uitgesloten- dat zij verder zouden kunnen gaan. Op dit punt zijn de werknemers voor een voldongen feit gesteld: zij kunnen hel uanbod slechts accepteren of verwer pen. Over een mogelijke verdere verho ging valt met de werkgeversorganisa ties thans niet meer te praten. Zoals bekend eisten de werknemers zeven cent per uur (zonder AOW-i pensatie), terwijl de werkgevers vankelijk tot drie cent wilden gaan. Hel beraad in december werd opgeschort op verzoek van de werkgeversorganisaties om deze organisaties in 'de gelegenheid te stellen met hun leden nader overleg te plegen. Vakantieverlenging Een andere fundamentele els van de werknemers was een extra vakantiedag. Zij gaven te kennen dat zij deze „onder geen voorwaarde" los zouden laten. De werkgevers hebben echter ook gisteren deze cis pertinent afgewezen. Zij wens- niet verder te gaan dan de aange boden loonsverhoging. De ondernemers hebben over het va- kantievraagstuk zelfs geen enkele uit spraak willen doen, ook niet voor de toekomst, daar dit probleem huns in ziens op hoger niveau dient te worden behandeld. (Voor vervolg zie pag. 4) Klachtendienst bezorging 18—19 J Alleen de kiel sleeks nog boven water uit. Een wrak, het enige over blijfsel van de Zweedse kustvaarder Thuntank, tenminstedat neemt men aan. want tot nu toe heeft men het schip nog niet kunnen identi ficeren. Aangenomen wordt ook, dat de slachtoffers van het nachtelijk drama, dat zich op de Noordzee moet hebben afgespeeld, zich nog aan boord bevinden. Op de foto: De Gele Zee, die 'haar droeve last naar Hoek van Holland sleept.. (Van onze parlementsredactie) Thans is dc mogelijkheid geopend, it personen en instellingen, die schade hebben ondervonden van In donesië, hun schadeclaims kunnen in dienen bij het bureau schadeclaims Indonesië van het ministerie van bui tenlandse zaken, Hooftskade 1. Den Haag. Zij moeten op een briefkaart de om vang opgeven van de schade, die zij hebben geleden als gevolg van de maat regelen. die de Indonesische regering in december 1957 en daarna heeft genomen. Zij ontvangen vervolgens een formulier, die zij moeten invullen. Hoewel Indonesië sinds medio 1959 een commissie voor de vaststelling van de schadevergoeding bezit, is het nog niet zeker of, en zo ja op welke wijze de door Nederlanders geleden schade zal worden vergoed. Het enige wat momen teel kan worden gezegd is, dat Indonesië de plicht tot vergoeding van de door nationalisatie geleden schade erkent De Nederlandse regering zal de kwestie od het daarvoor geschikte ogenblik bij de Indonesische regering ter sprake bren- Het is de regering thans plaats gen in de omvang van de schade, die Nederlanders natuurlijke en rechtsper- Moise Tsjombe van Katanga heeft tussen zijn politieke beslommerin gen door af en toe nog wel eens even tijd om een ander mens te zijn. Dan deelt hij bijvoorbeeld met een breed gebaar handtekeningen uit aan twee Belgische teenagers in Kipushi. sonen claimen. Met deze registratie zal waarschijnlijk een maand of vier zijn ge moeid Het ministerie van buitenlandse zaken deelt ten overvloede nog mee, dat uit de registratie van schadeopgaven geen enkele aansprakelijkheid van de Neder landse regering voor de geleden schade kan worden afgeleid. Onder Helden is woensdag de 42- jarige ongehuwde P. Steers, toen hij met zijn fiets de weg overstak, door een per sonenauto gegrepen en daarbij op slag Vooruitzien is NU kopen... Koopjes in: KARPETTEN. VAST TAPIJT en LINOLEUM De OPRUIMINGSPRIJZEN bij WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt 23 zijn NU extra LAAG! i nu dus het ontslag van de president-direc- teur en drie directeuren aanvaard. De ver gadering had een nogal emotioneel ver loop en dat was ook wel te verwachten. Na al hetgeen in de laatste weken over de situatie bij de K.LJV1. bekend was ge worden, lag het voor de hand, dat de span ningen in deze vergadering opnieuw een uitlaat zouden vinden. Veel nieuws Ls er niet uitgekomen. Dat kon ook moeilijk: men zit nu eenmaal midden in de voor bereiding van een reorganisatie, welke naar het zich laat aanzien veel weg zal hebben van een ingrijpende structuurwij ziging bij onze nationale luchtvaartmaat schappij. De tijdelijke president-directeur, dr. ir. Den Hollander, heeft nog eens duidelijk ge zegd, dat de drie directeuren, die geheel vrijwillig hun ontslag hadden gevraagd, hem zullen adviseren. Wat daarvan in de praktijk terecht zal komen, moet worden afgewacht. Dat van hun grote kennis en ervaring gebruik zal worden gemaakt is logisch en toe te juichen. Er zal uiteraard aandacht aan moeten worden geschonken, dat zij niet onbevooroordeeld zijn. Dr. Den Hollander is gelukkig een onafhankelijke figuur en van de nieuwe directeur, de heer Larive. mag dat ook worden gezegd. Voor de komende weken en maanden is nu voor alles nodig, dat er wat rust ont staat aan het K.L.M.-front. Het was goed. dat deze week de Tweede Kamer de K.L.M.-nota heeft besproken en dat daar nog eens duidelijk is gezegd, dat er geen reden bestaat voor paniek. Men mag erop rekenen, dat in mei a.s., als de jaarver gadering zal worden gehouden, bekend zal zijn welke koers de K.LJVI. in de toekomst zal gaan varen. Die rust is vooral noodzakelijk met het oog op het K.L.M.-personeel. Van de nieuwe leiding mag tvorden verwacht, dat zij daarvoor niet alleen een maximum aan begrip zal weten op te brengen, maar ook. dat zij dit personeel via zijn organisaties ten nauwste betrekt bij het uitstippelen van de lijnen yoor de toekomst. Ten slotte zijn het al deze duizenden, die voor het met vliegtuigen reizende publiek het visi tekaartje van de K.L.M. uitmaken! Felle brand in Rijen, schade 150 mille Een felle brand heeft de spuiterij van de leerfabriek H. J. Aarts te Rijen ver woest. De schade wordt geraamd op on geveer f 150.000. Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming £en hogedrukgebied handhaaft zich met zijn centrum boven België. Het on dergaat op het ogenblik een versterking van een nieuw en krachtig hogedrukge bied, dal de afgelopen dagen over de oceaan is getrokken en dat nu de Britse eilanden nadert. In verband hiermee blijft de wind in ons land over het algemeen zwak, zodat er in het huidige weer niet veel veran dering is te verwachten. In de nacht zal de vorst licht tot matig zijn, terwijl over dag de temperatuur dicht bij het vries punt komt. Verder duurt het droge weer voortIn het noorden van Duitsland en Denemar- 17.15; ken was de temperatuur de afgelopen nacht om het vriespunt. Strenge vorst kwam voor in Engeland, België, Frankrijk centraal Europa en de Balkan. In ons land had het vliegveld Zuid-Limburg een minimum temperatuur van min tien gra den, in Leeuwarden en Eelde vroor het daarentegen slechts omstreeks een graad, «tatio De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, maar geen b~Hëïd neerslag van betekenis. Hier en daar Ypcnb. mist. Zwakke tot matige wind uit wes- Yw.®f' telijke richtingen. In de nacht en och- D* B*j|t tend lichte tot matige vorst, morgenmid- Twente - J,,,, I'.l M.il,',' Stationair ZON EN MAAN Zaterdag 26 januari: zon op 8.30, onder op 9.11, onder 18.27. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 januari: 3.44 Hap por te n.: 15.56 i liedenmorgei uur m\u Waterinisère in Rotterdam Hoewel de kwaliteit van het Rotter damse drinkwater enigszins is ver beterd. is het nog niet te proeven. Het Rotterdamse waterleidingbedrijf sprak een noodtoestand en riep de hulp fan Rijkswaterstaat, die besloten heeft het water van de Waal via hel Amsterdam-Rijnkanaal op dc Lek t« lozen. Maar ook dit weekeinde zal het watcr-uit-de-kraan nog zout smaken. De regeling voor zondag is nog niet in kannen en kruiken. Zeker is. dat er ge- distribueerd wordt, maar men beraadt zich over een dubbele portie water, dan wel twee keer langs de posten gaan. In het eerste geval moet men langer op zijn beurt wachten en dat is bij eventueel vriesweer niet aan te raden. Zuiver water tracht men steeds te be machtigen bij brouwerijen en grote melk inrichtingen. Er vormen zich lange rijen voor dc poorten. Een bedrijf heeft een leiding naar buiten laten leggen. Is er een algemene „run" naar „cool clear water", de vraag naar melk en fris dranken mag ettelijke malen groter 'dan oormaal worden genoemd. Er wordt thans meer geproduceerd dan tijdens d» grootste hittegolf. Zelfs uit Amsterdam wordt zuiver wa ter betrokken. Bij de raffinaderij van Shell is een tankschip van vierduizend ton binnengekomen met IJmuidens wa ter. Verder is het achttienduizend ton me- lende tankschip Krebsia met goed wa ter van IJmuidcn naar Pernis onderweg. Kopcnh. Aberdeen Londen Belgrac Athene Lissabon gli bew windstil 0 -9 windstil -7 -:t

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1