Nieuwe Leidse Courant Rotterdams drinkwater is te brak om te drinken Commentaar Adenauer tegen Atl. gemeenschap r J Zwak pleidooi voor integratie TIEN KEER ZO ZOUT ALS NORMAAL Uitdeelposten diëet-patiënten voor (Tüta) Schepen hebben het zwaar tussen 't ijs Donderdag 24 januari 1963, 5' *te jaargang Vorstelijke verloving CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Zie pagina ''Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging 18 19 Z^EEN door zon uitgeloogde grond, geen AT" Russisch zoutmeer, maar het Schevening- se strand, dat overgaat in een bevroren meng sel van sneeuw, water, zand en zeeschuim. Een onwerkelijke stilte heerst langs de kust het schijnt dat ook de eeuwenoude stem van de zee bevroren is, want de golven vloeien uiteen in de duizenden delta's het verharde schuim zijn gevormd. De bevroren vlakte biedt een aanblik van de grilligste vormen, die we in het groot terug vinden in een Zwitsers berglandschap. Soms liggen door de kou gestorven vogels als zwarte stenen tussen de ijs- en sneeuwplatcaus. Straks zal de warmte de kille hand, die de Noord zee weken lang in zijn greep heeft gehad doen smelten, waarmee ook deze gril van de na tuur, die vele nieuwsgierigen naar het strand lokt, zal verdwijnen in de terugkerende bran ding van de zee. «-■|Op de persconferentie, die Adenauer gistermiddag enkele uren na zijn te- li rugkeer in Bonn heeft gehouden, heeft de Westduitse kanselier enkele uitspraken gedaan, die te denken ge ven. Hij vindt een grote Atlantische r":J gemeenschap een ding, dat niet zou kunnen functioneren. Men moet wel met de Verenigde Staten en hun eco nomie „hand in hand" gaan, maar Duitsland moet zijn economie op eigen belangen richten, zo meent l| Adenauer, die wat de integratie van Europa slechts wist mede te delen, te hopen „dat wij aan de gedachte van een verenigd Europa zullen blijven [i vasthouden". Hij zei geen antwoord te kunnen geven op de vraag welk Europa we nu krijgen. Adenauer deelde voorts mede, dat de crisis in de Brusselse onderhande lingen over het Britse lidmaatschap van de E.E.G. en het in Parijs geslo ten Frans-Duitse verdrag los van el kaar gezien moeten worden. Hij legde er de nadruk op, dat het samenvallen van beide gebeurtenissen „volslagen toevallig was". Het verdrag zal nu met spoed aan de Westduitse bondsdag worden voorgelegd. De kanselier antiooordde ook ont wijkend op vragen met betrekking tot verkiezingen voor een Europees parlement. Eerst zei hij, deze slechts nuttig te zullen achten, als zij gelijk- Vieuws in één oogopslag Bondskanselier Aden auer heeft gistex-en op zijn pex'sconferentie in Bonn vei-klaringen afgelegd, dia tegen de achtergrond van de crisis rondom de toela ting van Engeland als lid van de EEG en de onder tekening van een Frans- Duits verdrag in Parijs, te denken geven. Hij voelt nl. niets meer voor ccn At lantische gemeenschap en hoopt nog slechts „dat wij aan de gedachte van een verenigd Eui-opa zullen blijven vasthouden". Het softenonproces in Hamburg heeft gisteren slechts vijf minuten ge duurd. Klager werd ver zocht om opgave van de data, waarop zijn vrouw het slaapmiddel had ge bruikt. Het gebruik van het middel zou slechts ge durende een bepaald aan tal dagen nadelige gevol gen kunnen hebben. De Tweede Kamer heeft gisteren gesproken over do door de regering ingedien» grondwetswijzigingen. De verlaging van de leef tijdsgrens voor het actief kiesrecht vond ieders in stemming, maar het voor- Stel om personen van 25 jaar tot de Kamer toe te laten (tot nu toe 30 jaar) wekte kritiek bij de socia listen, die de leeftijdsgrens op 23 jaar (zouden willen gesteld zien. De kwestie i de troonopvolging zal een volgende vergade ring nogmaals aan de orde worden gesteld. Op een conferentie van het Internationaal Christe lijk Vakverbond in Brussel en tot de conclusie ge komen dat de economische hulp aan ontwikkelings landen in veel gevallen volkomen zinloos is, indien deze hulpvexdening niet be geleid wordt door een doel treffende sociale vooruit gang, opdat de volkereD zelf daadwerkelijk bij de uitvoering van de hulpDio. gramma's worden betrok ken. De kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater is zodanig geworden dat van noodtoestand moet worden gesproken. Intus- is men ertoe overge gaan tegen een prijs van vijftien cent per liter „goed" water ter beschik king te stellen van zieken huizen en grote bedrijven. Dieet-patiënten kunnen op een briefje van hun huis arts zuiver water betrek ken. Ook vele restaurants café's zijn ertoe over gegaan op eigen initiatief water van elders te betrek ken. Grote vindingrijkheid heeft zelfs vele Rottex-dam- mers naar Blijdorp gevoerd waar grondwater voor de dieren bestemd werd meegevoerd. Tal van Delf tenaars trekken naar Den Haag of Rijswijk. Grote stroomstoring in Amsterdam Door een schakelfout in de centrale noord, waardoor kortsluiting ont stond in een 50.000 voltskabel, heeft een groot deel van Anisterdam-noord het gisternacht drie uur lang zonder electriciteit moeten stellen. Een scha kelwachter in de centrale liep door een steekvlam lichte verwondingen op. Even na elf uur 's avonds gingen alle lichten in de gehele stad uit. Enkele tientallen seconden later brandden ze wfer in het grootste deel van de stad. In het deel van Amsterdam-Noord en ten oosten van het Noordhollands kanaal in het landelijk gebied van Schelling, woude. Ransdorp en Durgei'dam bleef het echter donker. Pas om twee uur 's nachts had het van huis gehaalde technisch personeel van het gemeente lijk energiebedrijf de schade zover her steld. dal weer spanning kon worden gegeven. Het meest getroffen door de stoi-ing waren de continu-bedrijven in dit stads deel, zoals de Amsterdamse Droogdok maatschappij, de Draad- en Kabelfabriek Draka en de Koninklijke Zwavelzuur- fabrieken voorheen Ketjen. De Nederlandse mevrouw K.. wonend in de Geneefse voorstad Versoix, is bij een brand in haar woning, tezamen met haar drie dochtertjes van resp. zes, vier en één jaar, om het leven gekomen. De heer K. was nog op zijn kantoor. Hel zevenjarige zoontje van de familie wist te ontkomen. (Van i onzer verslaggevers) TAE slechte kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater het zoutgehalte is vertienvoudigd is voor Rotterdam, Delft en andere omliggende steden tot een probleem van de eerste orde uitgegroeid. Het drinkwatcr- leidingbedrijf in Rotterdam, dat van een noodtoestand spreekt, stelt alles in het werk om de onaangename bijsmaak weg te werken, waartoe men de hulp van Rijkswaterstaat heeft ingeroepen. Intussen hebben zich in de Maasstad de volgende ontwikkelingen voox-gedaan. De mogelij kheid bestaat, dat Delft door een aanvullend contract met Den Haag vandaag nog duinwater krijgt. De Coöperatieve vereniging Vooruit gang startte vandaag in Rotterdam in haar winkels met de verkoop van „goed" water tegen vijftien cent per liter. Zij voerde vijftigduizend liter duinwater aan dat nog eens extra werd gepasteuriseerd. Er wordt ook geleverd aan grote bedrij- ziekenhuizen. Van gemeentewege zijn voor Rotter dammers, die op een streng zoutloos dieet staan, posten ingericht, waar water zonder zoute bijsmaak te verkrijgen is. Men kan twee tot drie liter meenemen Voor de distributie over de posten heeft het eerste legerkorps watertrailers van! het vliegveld Ypenburg ter beschikking! gesteld, die het ,,dieet'--water vanmorgen-; zouden verdelen. Deze maatregel uerd door de geneeskundige en gezondheids dienst genomen. Vele restaurants, café's en lunchrooms, hebben water van elders betrokken, voor- I namelijk uit Den Haag en Utrecht! Per zeeschip werd gisteravond water voor in moeilijkheden gekomen indus trieën van Amsterdam naar Rotterdam gebracht. dorp brachten, maar voor het water dat daar zelf van grote diepte wordt opge pompt. Met flessen vol „lekker" water ging men weer naar huis Ontzoutiiig De hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat in Utrecht heeft de noodkreet van het drinkwaterleidingbedrijf in Rot terdam gevolg gegeven door te besluiten water van de Waai via het Amsterdam- Rijnkanaal op de Lek te lozen. Daardoor zou het mogelijk worden verder opdringen van het zeewater, dat door het vele drijfijs gemakkelijk toegang tot de lek heeft, tot een minimum te beperken. Rijkswaerstaat hoopt, dat het geloosde water uit de Waal de Maasstad snel zal bereiken. Het is niet mogelijk speciale technische voorzieningen te tref fen. Het drinkwaterleidingbedrijf beschikt el over instrumenten om water te ont- zouten, maar die zijn slechts toereikend voor kleine hoeveelheden. Er moet da gelijks 280.000 kubieke meter worden verpompt. volg zie pagina 9 den. Later verklaarde hij, dat die ver kiezingen in 1965 gehouden kunnen worden, tegelijk met de bondsdag verkiezingen. Op de vraag, of ook De Gaulle deze verkiezingen zou willen, antwoordde Adenauer slechts: „Waar om niet?" Ander geluid Jean Monnet, de grondlegger van de EEG, liet een heel ander geluid horen. Op een banket te zijner ere New York verklaarde hij dat het voor het behoud van de wereldvrede en de vrijheid van levensbelang is, dat de EEG Groot-Brittannië als lid toelaat en dat op voet van gelijkheid een deelgenootschap met de Verenig de Staten tot stand wordt gebracht. Een duurzame vrede met de Sow- jetunie kan slechts worden bereikt, wanneer de Westerse landen vorde ringen maken op weg naar eenheid. Ball, de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, sprak lo vende woorden over Monnet. die „zich nooit heeft laten verleiden tot de ongelukkige vergissing, die wordt teweeggebracht door een heimwee naar een wereld die nooit bestaan heeft en naar het doen herleven van het verleden". Monnet (aldus Ball) heeft niet getracht oude vaandels te laten ontplooien, oude vormen terug te bi-engen, oude symbolen die de voorbije eeuwen glans gaven, nieuw leven in te blazen. De Amerikaan le- verde op deze wijze indirect kritiek op De Gaulle. Vermelden we nog, dat De Gaulle „nog deze zomer" een bezoek aan Bonn zal brengen. Kolenvervoer vóór Minder treinen in weekeind Zaterdag en zondag zullen de spoor wegen het vervoer van reizigers be perken om het transport van brand stoffen voorrang te verlenen. De be- beperkingen zullen voornamelijk wor den toegepast op een aantal secun daire lijnen. De hoofdverbindingen worden bijna normaal gereden. Gezien het beperkte personeelsbe stand en de eisen, die de veiligheid van het treinverkeer stelt aan de dienst- en rusttijden van het personeel, zien de spoorwegen zich genoodzaakt tot deze beperking van de reizigersdienst. Door deze maatregel komen machinisten be schikbaar om snellere doorstroming van het goederenvervoer te bewerkstelligen. Op de stations wordt kenbaar ge maakt, welke treinen er niet zullen rij- TAE LASTEN de hinder en de problemen. die een strenge winter met zich brengt, realiseren wij ons pas. als wij er in de praktijk mee geconfronteerd worden. Elke dag opnieuw staat de krant vol met bij zonderheden over de moeilijkheden, die praktisch alle sectoren van het maatschap pelijk leven ondervinden tengevolge van de vorst en de sneeuw. Wie woont in een gemeente, waar zich nog geen calamitei ten op het gebied van elektriciteits-, gas- en watervoorziening hebben voorgedaan (om maar niet te spreken van de levering van brandstoffen e.d.), mag van geluk spreken. Maar hij weet niet wat er van de ene op de andere dag nog kan gebeuren. Buitengewoon groot zijn de moeilijkheden, waarmee momenteel de bevolking van Rotterdam en andere plaatsen, die Rotter dams leidingwater betrekken zo ook Delft heeft te kampen. Plotseling besef fen wij weer. dat wij hier in het westen vlak bij de zee liggen en dat het sluipende gevaar van een voortgaande verzilting levensgroot is. De beruchte zouttong, die in normale tijden toch al ten koste van enorme inspanningen en veel geld moei worden teruggedrongen, krijgt, nu er „van boven" geen water door de rivier vloeit, een prachtige kans het leidingwater toch al niet van te beste kwaliteit vol komen brak te maken. Het is mooi om te zien over hoeveel improvisatievermogen de mensen dan beschikken de proble men worden er beslist niet minder door. Mag men iemand de schuld geven van deze moeilijkheden? Naar onze mening beslist niet. Nog nooit in de geschiedenis van het Rotterdamse drinkwaterleidingbe drijf is deze situatie voorgekomen. En. gegeven de gehele opzet van de drink watervoorziening, n.l. de zuivering van rivierwater, zou het ook niet reëel zijn te beweren, dat maatregelen getroffen had den kunnen worden om de huidige toe stand te voorkomen. De watervoorziening met name van het Westen wordt steeds meer een zorgenkind, ook al omdat steeds meer industrieën een beroep doen op de toch al niet onbeperkte hoeveelheden water, die worden geprodu ceerd. Misschien, dat een les deze win ter kan zijn een serieus onderzoek naar de mogelijkheid om te komen tot een soort van koppelnet tussen de waterlei dingbedrijven, iets in de geest van het koppelnet op het gebied van de stroom voorziening. Of het technisch mogelijk is kunnen wij moeilijk beoordelen. Dat het enorme kapitalen zal gaan kosten staat wel vast. De vraag zal dan moeten worden beantwoord, of het dit waard is. „Ik heb de naaimachine uit elkaar ge haald en ik zet hem weer in elkaar, als ik groot ben." Al is het dan toch ietsje gaan dooien, de scheepvaart heeft nog steeds last van zware ijsgang. Tijdens de laatste dienst tussen Dintelsas en Ooltgensplaat is gisteravond de veer boot Gorinchem 5 door een ijsschots de sluishaven onder Ooltgensplaat in gedrukt, waardoor het schip dwars in dc haven kwam te liggen en niet kon aanleggen. Pogingen het schip recht te trekken mislukten. De Prinses Beatrix, die even later uit Dintelsas was vertrokken kon de haven niet binnenlopen. De Prinses Beatrix moest zodoende op de rivier blijven liggen en door de sterke ebstroom en de grote ijsvelden dreef het schip steeds meer af. Om ongeveer tien uur kon De Prinses Beatrix met behulp van dp sleepboot Broedertrouw 6 naast de Gorinchem 5 toch een ligplaats kiezen. Er waren twaalf passagiers aan boord. Vannacht zou men geiyk met de Gorinchem 5 ook dc Prinses Beatrix de haven binnen trachten te slepen. De sleepboot Constantino die de Prinses Beatrix in het donker trachtte op te sporen, kwam zelf in een ijsveld terecht en voer op een zandplaat. Pas bij hoog water zal dit schip vlot kunnen komen Nooddijk Niet overal werd echter de dooi met gejuich begroet. In Hengelo bijvoorbeeld was het noodzakelijk een nooddijk aan te leggen aan de oostzijde van dc stad van zandzakken. Men verwachtte name lijk via de beken veel smeltwater, dat voorlopig niet door de bevroren bodem kan worden opgenomen. Bewoners van enkele stadsdelen zijn gewaarschuwd voor overstromingsgevaar. Eveneens door de dooi is het ijs op het IJsselmeer niet meer veilig. Het is zeker niet ver antwoord dat automobilisten met auto s op het ijs naar Urk rijden, zoals in dp afgelopen dagen vaak is gebeurd. Er zijn op vei-scheidene plaatsen grote gaten in het ys ontstaan soms van vijf tot tien meter breed. Op de bevroren IJssel kan men thans nog wel te voet, per fiets of bromfiets van Brummen naar Bronk- horst en terug. Dit is sedert 1947 niet meer voorgekomen. JN de minder koude lucht, die met zwakke tot matige westelijke win den naar ons land is gestroomd heeft het in de afgelopen nacht over het al gemeen licht gevroren. De westelijke wind was aanwezig tussen een hoge- drukgebieddat zich uitstrekt van (Jroot-Britannië via Centraal Europa naar het zuiden van Rusland enerzijds en een depressie, die over Scandinavië naar het noorden van Rusland trok an derzijds. In verband met het wegtrek ken van de depressie komt er aan de instroming van deze een einde. De wind wordt zwak en de komende nacht zal de vorst licht tot matig zijn. Morgen overdag blijft de temperatuur enkele graden beneden het vriespunt. Plaatse lijk kan er mist voorkomen. De neer slag-kansen blijven klein. De vorst hield in Frankrijk. Midden Europa en de Bal kan onverminderd aan. In Denemarken, het noorden van Duitsland en in Polen kwam evenals in ons lan 'n tempering van de vorst voor. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog en bewolkt weer met opklaringen en plaatselijk mist. Zwakke wind. Lichte tot matige vorst, morgenmiddag over het „Het lijkt wel zeewater wat we hier drinken", zeggen ook de Delftenaren op het ogenblik. Het is het gesprek van dc dag. Voor die mensen, die zich he slist aan een zoutloos dieet moeten houden, brengt deze si tuatie wel moeilijkheden mee. Daarom kunnen zij bij de wa tertoren ..lekker' water krij gen. Met flessen, flesjes en kruikjes togen dc Delftenaren er dan ook naar toe. Deze twee functionarissen van het Gast huis aan de Delftse Koren markt hebben een paar flinke flessen meegesjouwd, om zo te vullen met goed drinkwater voor de patiënten in het ziekenhuis Tendens dalend Zon en maan: Vrijdag 25 januari: zon op 8.32, onder 17.14, maan op 8.32, onder 17.12, Vrijdag 25 januari: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 25 januari: 3.03 v.m.: 15.15 n.m. h. bew gh. bew gil. bcw Zd.-Limb. gh. bcv

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1