Wat K.L.M. besnoeit definitief kwijt is ze Korthals over lijnennet „Tracht niet schuldigen aan te wijzen" IJsbrekers bevrijden geisoleerde schepen In Hamburg begon het eerste Softenonproces Prov. Staten bezorgd over de woningbouw Thans stabilisatie op hoog niveau NIEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 23 JANUARI 1963 (Van onze parlementsredactie) HET Tweede-Kamerdebat over de moeilijkheden bij de K.L.M. heeft gis teren niet veel nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Directie en com missarissen van de maatschappij beraden zich nog over de te nemen maat regelen en daarom realiseerde de Kamer zich (op een enkele uitzondering na), dat ze van de regering op dit moment geen opzienbarende mededelin gen kon verwachten. Dat kwam precies zo uit. Minister Korthals (verkeer en waterstaat) herhaalde gisteravond in zijn antwoord wat reeds in de regeringsnota van anderhalve week geleden stond, nl. dat tot dusver al leen maatregelen zijn genomen voor wat betreft de samenstelling van de directie en dat nog geen verdere beslissingen zijn gevallen, noch organisatie van de onderneming als geheel, noch over de omvang en het lijnenstelsel van de K.L.M. Ook al viel er dan nog niet veel te daard, waardoor de onderneming 1 vértellen, minister Korthals vond in de wereldfaam heeft verworven. Terecht betogen van de Kamer toch aanleiding tog eens uitvoerig stil te staan bij om. de oorzaken die tot de huidige crisis bij de K.L.M. hebben geleid. Daarbij benadrukte hij een en ander maal, dat men niet moet trachten be paalde personen als „schuldigen" aan te wijzen. De ongunstige ontwikkeling is te wijten aan een complex en structurele factoren, zoals de verscherpte concurrentiestrijd en he gevecht om landingsrechten, het weg vallen van de lijnen naar Indonesië er Nieuw Guinea, de ernstige ongevallen bij de K.L.M. in 1961, de technische moeilijkheden bij de introductie nieuwe vliegtuigen, de grote verschui- naar de vervoerscategorieën met de laagste tarieven, de toegenomen voorkeur voor directe verbindingen, het teruglopen van het aandeel in de vluch- iver de Oceaan, de protectionist!- en nationalistische tendenzen in dt internationale luchtvaartpolitiek enz. Jarenlang is de K.L.M. gekenmerkt geweest door een groei van produktie omzet. Deze is nu gevolgd door stabilisering van de produktie. Deze maatregel betekende op zichzelf al opmerkelijke ingreep. Maar de con rentiestrijd had een ander karakter ge kregen en de gewijzigde omstandighe den vroegen om een andere aanpak. In is de situatie omgeslagen is steeds duidelijker gebleken hoe ernstig die omslag in zijn consequenties De minister kon die Kamer nog geen exacte gegevens verstrekken over 1962. Wel staat het vast, dat de ontwikkeling ongunstiger is geweest dan in de prog- was aangenomen. Het verlies zal de f 70 miljoen overschrijden. De be- ain-igingen hebben in 1962 f50 miljoen jaarbasis bedragen. Het personeel 1 vergeleken met 1 april 1961 met 2000 man verminderd. Het passa giersvervoer op de lijndiensten steeg met slechts 2 pet. en het totale passagiers per vervoerskilometer liep terug. De minister beloofde de preciese cijfers over 1962 te zijner tijd vertrou welijk aan de Kamercommissie verkeer en waterstaat te zullen leggen. Lij'nennet Toen ln de zomer van het vorig jaar de garantieverlening aan de K.LJII. in de Kamer ter sprake kwam, dacht nog niemand aan inkrimping van lijnennet. „Nu zal ook de structuur het lijnenpatroon in de beschouwingen worden betrokken", zo zei minister Korthals. H(j waarschuwde echter met klem, dat het overleg op dit punt uiterst lorgvuldig en voorzichtig dient te zijn, ..Want wat men besnoeit is men kwjjt. Het gat wordt onmiddellijk door ande- Hoe groot de moeilijkheden ook zijn en hoe zwaar de taak van de nieuwe directie ook is. met dr. Diepenhorst (ch.) was de minister het eens. dat er geen reden is voor paniek. Hij waar deerde het zeer, dat de Kamer de pro blemen objectief en zakelijk had ge steld. „Veel rumoer rond de K.L.M. kan", zo zei hij, „een zeer ongunstige terugslag hebben op de bedrijfsresulta ten. Een bepaalde gedachte, een be paald woord kan het krediet aantasten" Het produkt van de K.L.M. vertoont volgens hem nog altijd die hoge stan- ---z* De trieste situatie, waarin de K.L-M. verkeert, weerspiegelt zich op het gezicht van onder-directeur R. Vogels, hoofd van de afdeling public-relations, een van de toe hoorders bij het KL.M.-debat in de Tweede Kamer nog allerwege vertrouwen in wat „deze maatschappij -op-wereldniveau" biedt. De minister verwachtte dan ook, dat het met inspanning van alle krach ten mogelijk zal zijn de winnen. De gang van zaken bij de SAS heeft ons in dit opzicht het goede beeld gegeven. Personeel De Kamer toonde zich uiteraard be zorgd over de ingrijpende gevolgen, die een reorganisatie van de K.L.M. kunnen hebben voor het personeel. Mi nister Korthals verzekerde de sprekers, dat de directie „behoorlijk overleg" zal plegen met de personeelsorganisaties. Aan het personeelsvraagstuk zal ln het kader van de reorganisatieplannen veel aandacht worden besteed. Het Mc Klnsev-rapport (dat In studie ls b(j de directie en nog aan de Raad van Com missarissen moet worden aangeboden) zal de basis zijn voor eventueel te ne men maatregelen betreffende de orga nisatie. De maatregelen beloofde de mi nister „op passende wijze" ter kennis van het parlement te zullen brenger Voor een deel zal dit moeten geschle den in de vorm van vertrouwelijke ln formaties aan de Kamercommissie vooi verkeer en waterstaat. P.v.d.A.-fractieleider Vondeling ver weet de regering, dat zij de Kamer on voldoende heeft ingelicht over de jong ste ontwikkelingen. Hij meende ook, dat het niet alleen de K.L.M.-leiding, ook de regering 'die 70 pet. va K.L.M.-aandelenkapitaal in handen heeft) de laatste paar jaar heeft ont broken aan de nodige besluitvaardig heid. Minister Korthals wees beide ver- weiten van de hand. De regeringsnota van 11 januari kon volgens hem niet meer dan feitelijke gegevens (en daar mee een discussiebasis» bieden, omdat de organen van de K.L.M. nog niet heb ben gesproken. Het is niet de taak var de regering zich te vermeiden in toe komstbespiegelingen. De directie zal de nieuwe koers moeten gaan bepalen. „Wij moeten niet pogen op haar stoel te gaan zitten", zo zei de bewindsman de heer Diepenhorst (c.h.) Prof. Vondeling betwijfelde voorts of ten opzichte van de afgetreden K.L.M- directeuren wel met de nodige elegan- opgetreden. Minister Korthals ant woordde, dat men op de ontslagen geen kritiek hoeft te hebben, al staat men ir dergelijke gevallen altijd voor persoon lijke gevoeligheden. Met de heer Biewenga (a.r) was de bewindsman het dat de tijdelijke constructie, by president-commissaris Den Hollan der als president-directeur optreedt, niet te lang moet duren. Hij bevestigde voorts, dat het in de bedoeling ligt dat de directie zich voortaan meer op het algemene beleid zal concentreren. De Raad van Commissarissen is verant woordelijk voor de nieuwe directie-op zet, „omdat de gewijzigde omstandighe- andere opzet nodig hebben ge maakt dan eertijds een goede kon wor den genoemd". Voor de suggestie van de heer Vondeling om de Raad van Commissarissen te halveren, voelde de minister weinig. Op de vraag of de regering ook na 1964 financiële steun aan de K.L.M. zal blijven verlenen, kon drs. Korthals in geen definitief bevestigend ant woord geven, omdat hij in die periode minister meer zal zijn. Hij ver trouwde echter dat ook de dan optreden de regering de K L.M. niet in de steek zal laten. Samenwerking De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer Stjjkel, beantwoord de tUdens dit debat de vragen, die door de Kamer over de samenwerking van de K.L.M. met andere luchtvaartmaat schappijen waren gesteld. De meeste sprekers waren het er wel over eens, dat het verkeerd is ge weest de onderhandelingen over toe treding tot de Air Union af te breken. De staatssecretaris zei te verwachten, dat het overleg over de totstandkoming van de A.U. binnenkort zal worden her vat. Het moment waarop Nederland bij de onderhandelingen zal worden betrok ken kan naar zjjn mening niet veraf meer zjjn. „Dan moet de mogelijkheid van overeenstemming in A.U.-verband ernstig worden onderzocht". Daar de Air Union op het ogenblik alleen nog maar een naam is, achtte de staatssecretaris het volkomen voorbarig nu reeds te gaan speculeren over het aandeelpercentage daarin van de K.L.M. Hij herinnerde eraan, dat het overleg destijds niet door de K.L.M. is afgebro ken omdat de voorgestelde quoten te laag zouden zijn, maar omdat die quoten moesten worden aanvaard zonder dat de verdere inhoud van het akkoord be- Dividend Minister Korthals raakte nog met prof. Vondeling verwikkeld in een cussie over de K.L.M.-dividend-uitke ring, die in april 1961 heeft plaatsge had over het jaar 1960. „Men wist toen al dat de financiële resultaten steeds slechter werden en daarom is de uitke ring verlakkerij geweest", zo zei de P.v.d.A.-fractieleider. De bewindsman ontkende, dat men in april 1961 al had kunnen zien dat de verdere ontwikkeling zo ongunstig zou worden. Het eerste kwartaal was goed en men zag geen reden om de diividend- continuïteit, die zo belangrijk is voor het aantrekken van kapitaal, te doorbre ken. Dit betwistte prof. Vondeling. Bij de replieken wees hij erop, dat er in het eerste kwartaal van 1961 al van een verlies van f 18 miljoen sprake was. Dit erkende de minister. „Maar", zo voegde hij eraan toe. „zo'n verlies in het eerste kwartaal is niets bijzonders, omdat het in het tweede en derde kwartaal pleegt te worden gecompenseerd. De grote moeilijkheid was nu echter, dat dit in 1961 niet het geval bleek te zijn". Grote moeilijkheden in buitenland De ijsbrekers zetten de strijd te gen de ijsvelden op de rivieren voort. Op de Waal bij Dreumel lig gen drie tankers en een coaster in- gevroeren. Zeven ijsbrekers hebben assistentie gevraagd om de schepen uit hun isolement te verlossen. Nog drie ijsbrekers zullen worden inge schakeld om de boten te helpen be vrijden. Verder zijn elf ijsbrekers op het Hol- lands Diep en de Nieuwe Merwede van Moerdijk tot Gorcum bezig de vaarl mogelijk te maken. Het „IJscomité Rotterdam" heeft zes IJsbrekers ingezet voor het openhouden van de doorvaart op de Lek van Rotter dam naar Vreeswijk. Deze schepen sl voor een bijzondere zware taak. De toestand in het buitenland is dat men in Groot-Britannië en West- Duitsland met een voedsel- en brand- stoffentekorit heeft te kampen. Vooral in Engeland zijn de vooraden kolen snel geslonken. In West-Duitsland zijn alle treinen ingeschakeld voor het ver van levensmiddelen, brandstof In Oostenrijk worden maatregelen overwogen om de electriciteit te distri bueren. ZOUT Over de zoutlevering in Nederland rijn de berichten vrij gunstig. De di rectie van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie deelt mee, dat de voor ziening op een redelijk peil kan wor den gehandhaafd. De produktie door de zoutbedrijven ondervindt geen hin der. Voorwaarden voor een geregelde levering zijn echter, dat het transport op hetzelfde niveau blijft gehand haafd en dat de handel en het publiek niet gaat hamsteren. Om de wegen van sneeuw vrij te ken bieden de militairen de helpende hand. De landwegen in de omgeving van Doornspijk en de wegen in de omgeving van Ede zijn door militaire bulldozers aangepakt. Ook bij Arnhem zijn de mi litairen ingeschakeld. Het vrij maken van de provinciale weg richting Dordrecht werd uitge voerd door het personeel van het regi ment van Heutsz. Op de weg Eemnes richting rijksweg E35 waren gisteren vijftig man van de lichte LUA in touw Tenslotte hebben militairen een ag gregaat van de waterleiding van de* gemeente Ede ontdooid. Dit verwrongen chassis bleef over van het bus/e dat gisteren op de spoorwegovergang Die- merstraatweg bii Amsterdam door een trein werd gegrepen. Bij de ramp zijn ivf doden te betreuren: de 26-jarige chauf feur van het busje G. liomeijn_, W. Wolzak, beiden uit Nieuw- veen, H. van der Jagt uit De Kwakel bij Uithoorn. F. N. Voorn uit Zevenhoven en J. C. de Groot, ook uit Zevenhoven. Met zeer ernstige verwondin gen zijn in het ziekenhuis op genomen F. Rijneke en P. F. Steijn, beiden uit Zevenhoven. Minder ernstig gewond is J. Stoop uit Uithoorn, die evenwel in een ziekenhuis is opgenomen. De man, die waarschijnlijk naast de chauffeur zat, is J. Plasmeijer uit Uithoorn. Hij heeft lichte verwondingen en is 's middags naar huis ge bracht. Coupeerverbod wordt opgeheven (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren met 63 voor en 55 tegen de motie-Van Don gen (kath. v.) aanvaard, waarin de re gering wordt verzocht het verbod op het couperen van paardestaarten weer op te heffen. Voor stemden KVP (op de heer Moorman na), P.v.d.A., V.V.D, en enkele anti-revolutionairen. Tegen wa ren de S.G.P., P.S.P., C.P.N. en de ove rige a.r. en c.h. Voor de stemming ver klaarde freule De Wittewaal van Stoet wegen (c.h.) dat zij en enkele van haar fractiegenoten tegen zouden stemmen, omdat zij het onjuist achtten het nau welijks twee jaar oude verbod nu al weer ongedaan te maken en omdat zfi het rechtsbewustzijn van het overgrote deel van het Nederlandse volk toch wèl iets hoger aanslaan, dan de indieners van de motie. De a.r. mr. Roosjen sloot zich namens een deel van zijn fractie bij de verklaring van jkvr. Wittewaal aan. De stemming over de motie-Vredeling (soc.) over de verhoging van de tarwe- prijs, werd op voorstel van de indiener aangehouden „totdat de kruitdamp in Brussel en Europa (E.E.G.-Engeland) zal zijn opgetrokken". P.v.d.A.-fractieleider prof. Vondeling informeerde nog of de regering de kamer zal inlichten over de ontwikkeling in Europa. Voorzitter Bom- mer antwoordde hem, dat op verzoek van minister Luns vanmiddag de Kamer commissie voor buitenlandse zaken by- een zal komen. Vier jaar opgelegd in zaak-Fagelstraat Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, wegens het medeple- gen van verkrachting en feitelijke aan randing van de eerbaarheid, heeft de Amsterdamse rechtbank vandaag opge legd aan de 25-jarige Amsterdamse kelner Bobbie D. en de 30-jarige kermisexploi tant Pietje B. Beide mannen, tegen wie zes jaar met aftrek was geëist, hebben zich op 28 augustus van het vorig jaar aan het 17-jarige Hilversumse meisje Gerrie R. in Bobbies woning in de Fagel- straat vergrepen. (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag begon voor de vyfde ci viele kamer van de arrondissements- bank in Hamburg het eerste Conter- gan (handelsnaam in Nederland en België: Softenon)-proces. Eiser (van 30.000 mark schadever goeding van de Contergan-fabrikant Chemie Grünenthal in Stolberg bij Aken) is de vader een werfarbei- der uit Hamburg-Finkenwerder van een in september 1961 met mis vormingen aan armpjes en handen geboren jongetje. De moeder had op aanwijzing van haar dokter gedu rende de zwangerschap geruime tijd Motie is in aantocht VOORJAARS-HOEDENMODE 1963. Te Parijs heeft Claude Saint Cyr de we hoedemnode voor het ondanks alles naderende voorjaar gelanceerd. De mode kenmerkt zich door licht heid, ronde lijn en speelse versiering. Minister Zijlstra in Senaat: mcr, die gisteren algemene fi nanciële beschouwingen hield, heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, verklaard niet te kunnen zeggen of er een recessie voor de deur staat. Thans is er een toestand van evenwicht ontstaan, door de mi nister „stabilisatie op hoog niveau" genoemd. Een snelle wisseling in de toepassing an investeringsfacilitedten (door som- fe Kamerleden gevraagd) achtte prof. stra zeer bezwaarlijk. De investerin gen bevinden zich toch nog op een zeer hoog niveau, ook al neemt de investe ringsstijging, af. Evenmin voelde de minister voor een snelle variatie van belastingtarieven als instrument in de conjunctuurpolitiek. Veel beter achtte hij het 'n goed ogenblik te kiezen voor een totale verlaging van de belastingdruk. De huidige daling be rekende hij op een half procent. Met nadruk zei dc minister, dat het kabinet nooit uitgavenbeperking heeft be loofd. De gemiddelde jaarlijkse uitgaven stijging tussen 1959 en 1963 bedraad f 640 miljoen waaruit de heer Zijlstra een ging van het nationale inkomen van vijf procent afleidde. Eveneens met klem betoogde prof. Zijlstra dat er nu geen bestedingsbeper king is geweest. Men hoort daar van de oppositie zo weinig over. merkte hij op. Ir. H. Vos interrumpeerde: „Maar we zijn nog niet over de brug". Prof. Zijlstra: „Neen, maar zes jaar geleden lagen we in de sloot!" De bewindsman meende, dat hij wel over belastingverlaging in de toekomst mag spreken. Ook in een publikatie van de Wiardi Beckmanstichting wordt dat gedaan Volgend jaar zal er een ruim te van zes honderd miljoen gulden zijn. Hiervan kan een deel voor verdere ver laging worden gebruikt. FOTO: LINKS BOVEN: tulle kapje omgeven door hyacinthen, kleur china-blauw met idem hyacinthen, ontwerp: „Shalimar". RECHTS BOVEN: Model „Sous le vent", zwarte viltbol, omzoomd door tulle voile, aan de rand uit lopend in wit zijden franje. LINKS ONDER: Model „Gin Fizz", breton van naturel stro met zeer brede rand. RECHTS ONDER: Model „Vetiver", togue in verschillende nuances groen van palmboom-spaanders Aler bedankt als commissaris van KLM Naar verluidt heeft de oud-president- directeur van de KLM, de heer Aler z|jn ontslag aangevraagd als missaris van dc maatschappij. De heer Aler trad tot de raad van commissa rissen toe nadat h|j in 1960-met pen sioen was gegaan. Aangenomen wordt, dat de heer Aler zijn ontslagaanvrage als commissaris heefi ingediend mede op grond van het feit dat zijn naam herhaaldelijk wordt ge noemd in verband met de moeilijk heden waarin de maatschappij thans verkeert Het ter beschikking stellen van zijn hui dige functie zou onderwerp van be spreking uitmaken zowei op de pre ferente aandeelhoudersvergadering die heden gehouden werd. als op de ge wone aandeelhoudersvergadering die daarop volgde. (Van een onzer verslaggevers) Vele dringende problemen in provincie, zoals de woningbouw, de ruimtelijke ordening, de recreatie de luchtverontreiniging, zijn gisteren door de Staten van Zuid-Holland aar de orde gesteld bij de algemene be schouwingen over de provinciale be groting voor 1963. Vooral het geringe woningcontingent, dat de provincie voor dit jaar kreeg toegewezen, leid de tot kritische opmerkingen. De staten kwamen voor de behande ling van de begroting bijeen in de zaal van de Haagse Dierentuin, daar de ge bruikelijke plaats van samenkomst, dt Ridderzaal niet te verwarmen bleek. Mr. J. Kla'asesz, de commissaris der ko ningin, zag in deze plaats van samen komst althans het voordeel dat de Sta tenleden nu prachtig in de gelegenheid zijn zich op dc hoogte te stellen van dt vorderingen bij de bouw van het nieu we provinciehuis, dat op het terrein van de Dierentuin wordt opgetrokken. De algemene beschouwingen spitsten zich op deze eerste vergaderdag vooral toe op de woningnood en de toewijzing van het aantal te bouwen woningen Sprekende over de verdeling van hei contingent over de gemeenten, stond de christelijk-historische afgevaardigdi W. D. Okkens onder meer stil bij de 9000 woningen, die de Rotterdamse agglome- ratie zijn toegewezen. Hij vroeg zich af of daardoor de overige gemeenten niet worden gedupeerd. Mr. Okkens vond de voorgenomen opruiming van minimaal 3000 krotwoningen bepaald te weinig, een mening, die ook de heren H. van Es (P.v.d.A.) uit Dordrecht en G. Z. de Bos KVP) uit Rotterdam deelden. Vierduizend meer De Haagse pacifist M. van Pelt liel het niet alleen bij kritische woorden, maar kondigde ook daden aan. Hij las alvast de motie voor, die zijn fractie van plan is later in te dienen. In de motie, die nog niet voldoende onder tekend bleek, wordt bij de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid aangedrongen op een verhoging van het aantal toegewezen woning wetwoningen tot 12.000 in plaats van ruim 8.000. De PSP-fractie wil de mo tie zo zij zal worden aangenomen, ook ter kennis brengen van de Eerste en Tweede Kamer. Over de woningnood spraken ook de staatkundig-gereformeerde afge vaardigden de heren A. Vlasblom uit Delft en W. F. Mulckhuyse uit Waar der. De eerste gaf er de voorkeur aaD het geld, dat thans wordt gespendeerd aan subsidies voor recreatie, spel cd vermaak, te besteden aan -de woning bouw, opdat er voor de duizenden wo ningzoekenden huizen komen. Zijn fractiegenoot wilde de woningnood bestrijden door de bouwnijverheid langer te laten werken. Hij meende dat voor de bouw van schouwburgen en theaters geen vergunning moei worden afgegeven, omdat daardoor de woningbouw wordt benadeeld Problemen, die de Statenleden voorts dwars bicken tc zitten, betroffen vooral de luchtverontreiniging, de ruimtelijke ordening en de hoge bouwkosten var in aanbouw zijnde provinciehuis Oen Haag. Ook de recreatie was onder werp van discussie. De socialist Van Es die het belang van de provinciale recrea tieplannen onderstreepte, kreeg hierbij de sgp-er Vlasblom lijnrecht tegenover zich. Met de anti-revolutionaire woord voerder de heer J. Wilschut uit Rotter dam, waarschuwde de heer Vlasblom voor een toenemende ontheiliging de zondag. De heer Wilschut bleek rigens positief tegenover de plannen te •taan. Niet op geld letten De ruimtelijke ordening werd door de heer Van Es een zaak genoemd, die langzamerhand angstwekkende gaat aannemen. Hij vroeg Gedeputeerde Staten om een speciale nota voor deze ordening, die vooral door middel streekplannen in goede banen moet men. Over deze streekplannen stelde voorts de heer Wilschut vragen. Hij wil de weten hoeveel streekplannen inmid dels definitief zijn vastgesteld. Vele sprekers noemde voorts de luchtveront reiniging een benauwende situatie, die zowel op industrieël terrein als op ver keerstechnisch gebied om maatregelen vraagt zonder dat op geld moet worden gekeken. De miljoen gulden, die nog extra ge noteerd zal moeten worden voor de bouw van het toch al dure provinciehuis, ga 1 aanleiding tot waarschuwingen aan hei adres van G.S. om voorzichtig aan te doen. Zo vond de liberale woordvoerder J. Wilkens het niet verantwoord een Statenzaal te bouwen op rekening van belastingverhoging. Hij waarschuw- x voor dat het provinciehuis zwaar op het provinciale budget zal gaan druk- een zaak die ook andere sprekers zorgen bleek te baren. G.S. zouden van daag antwoorden. Contergan als kalmerend middel in genomen. De vader van het misvormde kindje eist een schadevergoeding, omdat zijn kind als gevolg van de misvormingen in zijn latere leven ernstig benadeeld en gehinderd zal blijven. Hij acht bewe zen dat zijn zoontje alleen als gevolg van Contergan met misvormingen ter we reld kwam. Zijn advocaten voeren daarvoor de verklaringen aan, die werden afgelegd door de Hamburgse kinderarts dr. Wl- dukind Lenz die in 1961 op een artsen congres in Düsseldorf de aandacht ves tigde op het toenemende aantal misvor mingen bij pasgeboren baby's en het verband legde met thalidomide-houdende middelen. Nadat ln november 1961 Con tergan en enkele andere geneesmidde len) uit de handel werden genomen, is het aantal misvormde baby's sterk ver minderd. De pleitbezorgers van de Chemie Grü nenthal stellen daar tegenover dat het nog geenszins is bewezen dat de baby tengevolge van Contergan-gebruik met misvormingen ter wereld is gekomen. Zij achten mogelijk, dat de moeder ook andere geneesmiddelen met schadelijke nevenwerkingen heeft ingenomen. Zij wensen opschorting van het proces tot het onderzoek naar de schadelijke wer king van Contergan is afgelopen. Dit on derzoek wordt gevoerd door een speciale commissie van het parket in Aken onder leiding van de officier van justitie dr. Havertz, die zelf van mening is, dat het nog te vroeg is om de fa. Chemie Grü nenthal nu al formeel in staat van be schuldiging te stellen op grond van de rond vijfhonderd klachten, die bij hem zijn ingediend. Behalve dat zal moeten worden vastgesteld of thalidomide inder daad verantwoordelijk is voor de rond 4000 „Contergan-kinderen" in West-Duits land en zal moeten worden bewezen dat de fabrikant het middel in de han del heeft gebracht zonder afdoende en langdurige proefnemingen en van de schadelijke nevenwerking op de hoogte Het is derhalve twijfelachtig of de rechtbank in Hamburg in 'dit stadium reeds een vonnis kan vellen en eiser de verlangde schadeloosstelling kan toe wijden. Scholten houdt vol Geen zendtijd voor communisten (Van c i parlementsredactie) De regering blijft bij haar weigering n aan de C.P.N. radio- en t.v.-zend tijd te geven. Dit deelde staatssecretaris Scholten (o.k.w.) gistermiddag in d» Tweede Kamer mee aan dc communist M. Bakker, die de bewindsman over de- kwestie interpelleerde. Mr. Scholten maakte de Kamer duidelijk, dat waar de vrijheid van meningsuiting en de de mocratische gronslagen van onze staal met elkaar in botsing komen, de rege ring een keuze moet doen, die niet een voudig is. Er is immers thans geen re- om de C.P.N. en De Waarheid ta verbieden en de communisten uit het parlement te weren. De regering meent echter niet de positieve daad te mogen stellen van het verschaffen van onder haar beheer staande zendtijd aan een partij, die met gebruikmaking van de mocratische vrijheden diezelfde vrijhe den poogt te vernietigen. Het vla radio .v. uitzenden van communistische redevoeringen uit het parlement is een zaak tussen omroepverenigingen en Ka mervoorzitter, waarbij de regering niet wordt geraadpleegd. De communistische interpellant kreeg gisteren alleen de steun van de P.SP.-er Noordenbos die de uitsluiting van com munisten als een „principieel en prak tisch onjuiste beslissing" kwalificeerde. Ook de liberale mevr. Van Someren- Downer toonde zich niet afkerig van discussie in de aether tussen de C.P.N. •n andere partijen. Zij noemde het het .summum van ironie" de communisten tot martelaren van de vrijheid te ma ken. De staatssecretaris bleef echter bij rijn standpunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9