Voor medische wereld is er specifieke zendingstaak Frans-Duits verdrag met kussen bezegeld V.S. willen dat Frankrijk meedoet aan kernstop De steen nog niet gevonden Amerikanen w illen in de ruimte lanceerplaats 5 WOENSDAG 23 JANUARI 1963 PENSIOEN WEDUWE EN WEES De weduwe en de wees van de dienstplichtige soldaat C. W. A. Sch. uit Utrecht, die op 28 november in de Tapijnkazerne in Maastricht zelf moord heeft gepleegd, zullen pensioen ontvangen krachtens de pen sioenwet voor de landmacht. De staatssecretaris van defensie mr. H. Calmeyer, heeft, naar hij in een aanvullend antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer M. Bakker (comm.) mede deelt, dit bepaald op grond van een conclusie, waartoe een hoogleraar in de psychiatrie is gekomen, die deze zaak heeft onderzocht. Het onderzoek van de hoogleraar heeft uitgewezen, dat, naar diens oordeel, met de wetenschap van deze tragische gebeurtenis, die diagnose, die heeft geleid tot het medisch advies van de psychiatrische afdeling van het centraal militair hospitaal, achteraf niet volledig verantwoord moet worden geacht, zo zegt de staatssecretaris. De conclusie, waartoe deze hoogleraar is gekomen, zal door de inspec teur van de militair geneeskundige dienst worden besproken met de chefs van de militaire hospitalen en de daarvoor in aanmerking komende artsen. De invoering van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers heeft in derdaad voor een aantal gezinnen een achteruitgang in inkomen met zich meegebracht, zo heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer C. J. van Lier (soc.). De A.O.W., die een aantal gehuwde vrouwen genoot, daar zij als kostwinner werden beschouwd en hun echtgenoten nog geen 65 jaar waren, is namelijk per 1 januari komen te vervallen, daar als gevolg van de uitkering krachtens de interimwet invaliditeitsrentetrekkers het jaarlijkse inkomen van de beide echtgenoten is komen te liggen boven de norm, gesteld door de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Voor wijziging van deze norm acht de minister geen termen aan wezig en andere maatregelen om deze achteruitgang in inkomen onge daan te maken, komen niet in aanmerking, zo deelt minister Veldkamp in antwoord op de desbetreffende vraag van het Kamerlid mede. Historische gebeurtenis „Een gebeurtenis van waarlijk historisch belang". Zo noemden de vertegenwoordigers van de Franse en Westduitse regering de ondertekening van het verdrag over de innige samenwerking tus sen Frankrijk en West-Duitsland. In het verleden zijn er vele oorlo gen geweest tussen beide landen, maar nu dan zal dit verdrag de be zegeling z«n van de verzoening tussen beide landen en een totale verandering brengen in de verhouding tussen beide staten. Ook West-Berlij zal meedoen n Berlijn Ministeriurn Medici Missionare uit de medische wereld zich een specifieke, missionaire taak zien toebedeeld, ook al behoeft dit nog niet te betekenen dat zijzelf blijkt uit de nog maar bel kelijk kort geleden opgeri stichting Ministeriurn Mc haar (Van een onzer redacteuren) Een christen-arts heeft nadruk kelijk een medeverantwoorde lijkheid voor de zending. Met na me waar het de medische sector ervan betreft, welke zo essen tieel voor de missionaire dienst moet worden geacht. Er dient daarom een mogelijkheid te wor den geschapen, w-aardoor deze verantwoordelijkheid tot uiting wordt gebracht. Dit waren de belangrijkste overwegingen die I thans bijna een jaar geleden leid den tot het in het leven roepen van de stichting Ministeriurn I Medici Missionare 1). Dwars I door kerkmuren heen, dus waar- J lijk oecumenisch is deze sinds- j dien haar activiteiten gaan ont plooien. In deze stichting MMM zijn artsen, tandartsen en apothekers, behorende tot verschillende protestantse kerkge- nootschappen vertegenwoordigd. Zij re deneren verder: Natuurlijk, de meesten van onze vakgenoten zullen hun bijdra- gein) aan de zending in het algemeen die medische zendingssector te helpen I wel geven, maar wij kunnen al: schragen! 1 groep toch veel méér doen. Niet al- Na het nodige overleg kwam al dui- iren hoe iets van dit ONDERHOUD MET J. MOOIJ, ARTS ris dokter J. Mooij, gemeent arts te Utrecht, die mede r daetiesecrelaris is van „Sotcri. het maandelijks orgaan von r Prot. Chr. Artsenorganisatie Nederland. Die verbinding niet geheel willekeurig: de ar sen-organisatie leeft i harte Het 2 i te i van een fusie, maar het zeer ingrijpend wanneer Frankrijk West-Duitsland, behalve op het ter rein van defensie, opvoeding en jeugd zaken, elkaar zullen gaan raadplegen voordat een belangrijke beslissing zake de buitenlandse politiek wordt genomen, vooral wanneer het kwes ties van gemeenschappelijk belang be treft. De toetreding van Engeland tot de E.E.G. is een punt communiqué van het verdrag totaal niet werd gesproken. Het verdrag werd ondertekend tijdens een plechtige bijeenkomst in het Elyseé in Parijs. Beide volken verklaren zich zowel met het oog op hun veiligheid als hun economische en culturele ontwikke ling solidair. Aan de jeugd wordt de 'hoofdrol ,bij de totstandbrenging van de Franse-Duitse vriendschap toegekend. Adenauer en De Gaulle verklaren plech tig dat deze samenwerking noodzakelijk is voor een verenigd Europa. Ook anderen De nadruk wordt er dan ook op ge legd dat de overeenkomst geen exclu sief karakter heeft en dat aansluiting ook voor andere landen openstaat. Het is echter geen vervanging van het plan- Fouchet, in het document zijn geen ge meenschappelijke bestuursorganen ver meld. Na de ondertekening in de histori- rische Murat-salon uitte De Gaulle zijn ..diepste tevredenheid". In het geschiedenisboek is een nieuwe bladzijde voor de gehele wereld op geslagen, zo zei hij. Duidelijk bewo gen antwoordde de 87-jarige Ade nauer, voor wie de ondertekening een kroon op zijn politieke loopbaan is: „Ieder woord dat u gesproken heeft, geeft ook onze wil en geest weer". De Gaulle liep op de bonds kanselier af en de beide staatslieden omhelsden elkaar... op Franse wijze. Het verdrag wordt van kracht zodra aan de voorwaarden in beide landen is voldaan. In Duitsland moet de Bondsdag zijn goedkeuring geven, in Frankrijk is dat niet vereist, maar ook daar zal de Nationale Vergadering stemmen. De twee landen zullen elkaar raad plegen bij internationale besprekingen in het kader van de NAVO. de Raad van Europa en de V.N. De E.E.G.-landen te spreken I zullen op de hoogte worden gehouden toch wel van de ontwikkeling in de samenwer king. Behalve wat betreft militaire voor zieningen is het verdrag ook van toepas sing op West-Berlijn, als niet binnen drie maanden te kennen wordt gegeven In Downington in de Amerikaan se staat Pennsylvania kwam een zware truck met aanhanger op het randje van een brug tot stil stand. Hoger op de heuvel was de wagen gaan slippen op het spie gelgladde wegdek en de bestuur der Crimlis zag kans uit de ca bine te springen. Het onbestuurde gevaarte reed verder en raakte de chauffeur Seibert, die een eindje verderop stond naast zijn in de berm geraakte vrachtwa gen. Seibert rende nog voor zijn leven, toen hij de truck zag aan komen, maar hij werd toch ge raakt en was op slag dood. door de Bondsrepubliek dat dit niet het S Wat de defensie betreft willen de lan den komen tot gelijke opvattingen op het gebied van strategie en taktiek. Uitwis seling van personeel wordt versterkt. Ge zamenlijke instituten zullen dit bevorde ren. Men wil gezamenlijk wapens pro duceren. Ten aanzien van opleidings- en jeugd- aangelegenheden is bepaald, dat de stu die van Frans in Duitsland en het Duits in Frankrijk zal worden gestimuleerd, dat schooltijden en examens gelijkwaar dig zullen worden en dat ook universi taire graden en diploma's gelijk worden gesteld. Het wetenschappelijk onderzoek zal worden gecoördineerd en er zullen scholieren, studenten en jonge arbei ders worden' uit ge' Nog niet De enige punten waarover nog geen duidelijkheid heerst, zijn de EEG en de NAVO-kernmacht. Op een vraag of de twee landen al tot een gemeenschap pelijk standpunt waren gekomen inzake ..Alles wat ik kan zeggen is, dat dit verdrag nog niet van kracht is gewor den". Al met al is het verdrag van groot belang. Franse fantasie en Duitse de gelijkheid, Franse durf en Duitse grondigheid: een combinatie die op het eerste gezicht een kans op succes inhoudt. De perschef van het Amerikaanse [van de U.N.R. verklaard. De Mirage 4 ministerie van buitenlandse zakenvliegtuigen en atoombommen, driemaal Lincoln White heeft verklaard dat 20 krachtig als die van Hirosjima, zul- dë"Vnge"stï*chring i de Verenigde Staten er bij Frankrijkjfn deze.kernmacht vormen. De kern- ten >van de grond op aan zullen drinfen mee te werken In!1"' "ff. "'«f 'ar!n het er .1... Er kw, aan een eventueel verdrag tot ver-| S^FmnkrJÏ ^ige Jaïen aanvankelijke schema. hulp te verlenen opleiding zou betreffen, omdat hierdoor immers een zeer grote wer kingssfeer zou worden verkregen. Wéér ter wereld die hulp zou wor den verleend, leek een vraag die voor alsnog buiten beschouwing kon worden gelaten; men legde zich in elk geval niet op een bepaald terrein vast. Al werkende zou vanzelf wel een project naar voren komen. Mogelijkheden zijn er op de wereld immers in overvloed; teveel zelfs om te effectueren. Nu, zo'n project heeft beslist niet lang op zich laten wachten. Nog vóór stichting met haar activltei- de grond was gekomen" was - project dat tenen en het Is opvallend hoe ook zij belangstelling blijken te hebben voor de bijbelstudies en discussies die daaroj volgen, zo wordt uit Ludhiana bericht. Waarna de vraag volgt: Zou de houding en de gesprekken met de christen-do. Weliswaar geniet Ludhiana subsidie van de overheid, maar vele kosten moeten toch ook zelf gedragen worden. Verdere steun wordt derhalve ver leend door kerken en christelijke orga nisaties uit vele Engels sprekende lan den alsmede door de Deutsche Aertzli- che Mission, welke als zusterorganisa tie van de stichting MMM kan worden beschouwd. Een waarlijk oecumenische zaak derhalve. Daar heeft zich nu ook Nederland vla de stichting MMM bijgevoegd. De taak die zij zich heeft gesteld is de uitzen ding van de twee gevraagde docenten mede voor haar rekening te nemen, wat onder andere ook de salariëring van deze krachten inhoudt. Dit kon al leen maar geschieden op krediet, om dat de actie van de stichting immer» nog moest beginnen. Hiervoor zijn de nodige regelingen getroffen: zo ver strekte de Lukasstichting een voor schot en staan het zendingsbureau te Oegstgeest alsmede de vereniging Si- mavi voor twee jaren uitzending ga rant. De situatie is thans zo, dat de twee docenten al in India werken. Dr. S. Franken, de oogheelkundige, het lang ste (vertrokken medio maart vorig jaar), omdat zijn komst wel zeer ur« gent was en dr. A. H. Klokke, de der matoloog, sinds oktober vorig jaar. Daar de stichting zich op het stand punt stelt dat uitzending dient te ge schieden door de kerk waartoe de uit gezondene behoort, is dr. Franken kernproeven, bij de nu aan de gang zijnde onder handelingen met Rusland tot stand komt. White zei dit kort voor het openen van het Russisch-Amrikaans-Britse overleg op het ministerie in Washing ton. De wetenschappelijk adviseur var president Kennedy, dr. Jerome Weis- ner, verklaarde ongeveer tegelijkertijd dat het opnieuw aanvaarden van het principe van inspectie door de Sowjet- unie ,,ons binnen een redelijke afstand van een vorm van overeenstemming brengt". Chroesjtsjef heeft gezegd nu drie in specties per jaar. te willen toestaan in de Sowjetunie. Kennedy houdt voorlo pig nog vast aan acht of tien inspec- es ter plaatse pef jaar. White zei dat de Amerikaanse voor stellen voor een verdrag een oproep aan de tekenende landen bevatten om an dere landen aan te moedigen het ver drag mede te ondertekenen. Hij hoopte dat de Russen communistisch China hiertoe zouden bewegen in ruil voor Amerikaanse druk op Frankrijk. i De Franse afschrikmacht zal aan het einde van het jaar gereed z(jn. Dit heeft de Franse minister van defensie, Pier re Messmer, voor de parlementsfractie Later deelde minister Messmer in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie mee, dat de Franse kernmacht tegen 19681969 de beschikking zal krij gen over raketten met een waterstof bom als lading. De minister legde er de nadruk op, dat de Franse kernmacht geen deel zal kunnen uitmaken van de NAVO of van een andere militaire strijdmacht. Een indruk van de omvang van het Christian Medical College te Ludhiana in Noord India. Men ziet een deel van het gebouwen complex dat o.m. een groot zie kenhuis, internaat, polikliniek, zusterhuis en collegeruimten omvat. Hier werken thans ook twee Nederlandse docetvten, dr, S. Franken, oogheelkundige en dr. A. H. Klókke, dermatoloog. gen paste. In Oegstgeest bij het Her vormde Zendingsbureau was namelijk een verzoek om hulp binnengekomen uit India, waar eenen missionaire medi sche hogeschool dringend twee docen ten nodig had: één in de oogheelkunde en één in de dermatologie (leer der huidziekten). Het bestuur bedacht zich niet lang en opteerde voor deze zaak. Het ging om twee vacatures aan het Christian and Medical College and Hospital te Ludhiana, in het noorden van India ge- 1 legen. (India telt ongeveer 60 medische opleidingen, waaronder twee christelij ke.) Het college te Ludhiana heeft zo'n goede naam. dat adspirant studenten er een bijzondere voorkeur voor aan de'dag leggen.' Naast de medische op leiding wordt aan de geestelijke vor ming van de christen-studenten veel aandacht besteed. Straks immers zul len zij als artsen een goed gefundeerd en levend geloof nodig hebben, willen zij brengers van het evangelie kunnen zijn in hun omgeving. Op het college studeren echter ook vele n i e t-chris President Soekarno heeft gisteren de oud-onder-directeur van de K.L.M. dr. E. van Konijnenburg ontvangen. Dr. Van Konijnenburg weigerde na afloop zijn onderhoud met de president, ruim een uur duurde, een verkla ring af te leggen. Hij zal zaterdag i Nederland terugkeren. Overleg In het verdrag staat, dat de staats- «n regeringshoofden zo vaak mogelijk, maar in principe minstens tweemaal per jaar zullen samen komen. De mi nisters van buitenlandse zaken zullen voor de uitvoering van het programma verantwoordelijk zijn en minstens om de drie maanden overleg plegen. De hoogste ambtenaren van deze mi nisteries zullen iedere maand bijeenko men. Daarnaast komen er regelmatig bijeenkomsten tussen de functionarissen over defensie-, jeugd- en opleidingsaan gelegenheden. De minister van deze de partementen komen vier maal per jaar ■bijeen... In het regelmatig overleg zullen ook de chefs van staven, afgevaardig den voor gezinszaken en diplomaten van beide landen worden betrokken-. Himmlers adjudant in Westduitse Bondsdag? In Beieren woedt een twist over het voorstel van de voormalige persoonlij ke adjudant van de leider van de S.S. Heinrich Himmler om als afgevaardigde in het Westduitse parlement zitting te nemen. Hij is dr. Max Frauendorfer, adju dant van Himmler sedert 1933 en voor aanstaand nazileider, houder van de gou den medaille van de nazipartij en voor malig uitgever van de nazileerboeken voor scholen. Frauendorfer is kandidaat gesteld door de Christelijk-sociale unie de Beier se tak van de christen-democraten ter vervanging van Gerhard Wacher, wis de post aangeboden werd van staatssecretaris op het Beierse minis terie van economische zaken. De C.S.U.'ers hebben verklaard, dat de benoeming van Frauendorfer als af gevaardigde nog niet aangekondigd is. Zij verdedigden, hem tegen aanvallen. De partij zegt in haar officiële blad dat elke burger het recht heeft zijn in zichten te wijzigen en dat de vijand van randaag niet het dode nazisme maar het levende communisme is. De alchemisten meenden destijds niet de vira. maar bacteriën, die dat hij die de Steen der Wijzen wist na met bestralingslampen gedood te te vinden daarmee alle onedele me- zijn in een oplossing van pyro- talen tot goud zou kunnen maken, al- druivenzuur weer tot leven werden le kwalen genezen en zich een einde- gebracht. loze jeugd zou kunnen verzekeren. Veel opschudding heeft deze mede- In een enigszins gewijzigde vorm deling niet gebracht, want men is wordt dit streven door moderne ge- gewend de proeven op dit gebied met leerden enigszins van kwaliteit ver- enige argwaan te beschouwen doch andert, want het leven zélf moet zij wèl heeft dit bericht aanleiding ge uit de stof te voor- geven de meningen schijn toveren. aangaande de doden- Nu doet zich het de werklng Van be- voor, dat een scher- TOCH IS stralingslampen te pe scheidingslijn herzien (m.a.w. men tussen dode stof en 1 3 vertrouwt er niet op levende m.lerle da, de b^,rlën niet is te geven. J Vira kunnen al werkelijk vollediE gelang him gedood waren). gedragingen immers tot levende Een ander plezierig punt i i uit- zlch tot kristallen die u rustig tussen zijn als de zuiver isomere verande- de mineralen zoudt kunnen leggen ringen van een molecuul. Dit is een zichtbaar klein veronderst riling u shy-stunt virus draagwijdte, wan eenter op ae wmaienplant overge- veranderingen in bracht, of hel tabakmoraickvlnjs op brrn5rn. ronden voleens dere rede- de tabaksplant, dan redrawn dj rich f.'t' de generaties naar willekeur gewij zigd kunnen worden. Uitgaande van het virus, zouden op deze manier langs chemische weg alle levensvor men daaruit ontwikkeld kunnen wor- Mogen wc u een paar opschriften geven van populaire schrifturen?: „Chemogenesis" (scheikundige af stamming!); „Grensgebied tussen Hoe het ook zij, uit het feit, dat leven en dood"! „De wetenschap a enerzijds als een nlet-levende or- staat thans op het punt de drempel als levende Zo'n tabakmozaïekvlrus heeft een dikte van ongeveer 50 atomen en is 1000 atomen lang, zodat het uit een paar millioen atomen zou kunnen be staan, indien het althans niet hol is, want in dat geval zou met een paar honderdduizend atomen kunnen wor den volstaan. structuurformule t.z.t. misschien kan Van het raadsel dat leven heet", wei- worden bepaald heeft men de hoop ke laatste uitroep van een profes- geput in de toekomst de vira synthe- sor afkomstig is. En dan te beden- tisch te bereiden. Dit lijkt voor de ken, dat men er nog niet eens in ge leek een hoogst onbelangrijk experi- slaagd ls één eiwitmolecuul te ver- ment want wat ter wereld hebben vaardigen, ja, dat men zelfs nog niet i kunstmatige vira? Ja, die vira zelf kunnen we waarschijn lijk niet zo erg veel nut hebben, indien die „dingen" inderdaad leven snelheid, waarop weet welko verbindingen het leven de protoplasma bevat! Zullen we na de duizelingwekkende len het dus nog r de Steen der Wijzen op de fel- Braziliaanse grondwet van '46 in ere hersteld De Braziliaanse Kamer van Afgevaar digden heeft met 225 tegen 5 stemmen zich uitgesproken voor opheffing van de grondwetswijziging van september 1961, waarbij het parlementaire regeringsstel sel in Brazilië werd ingevoerd na het af treden van president Quadros. Maandag had de Braziliaanse senaat met algemene stemmen de opheffing van de grondwetswijziging goedgekeurd. De Grondwet van 1946 is thans in ere hersteld. (Advertentie) KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek 4 CH Inl potje Ij JU Tegen 1970 zal Amerika een miniatuur Cape Canaveral in de ruimte nodig hebben een sta tion dat in de ruimte draait om raketschepen te lanceren en te re pareren. Als het werkt als ruimtehangar en lanceerbasis zal het station dat hon derd meter lang en elf meter breed wordt dienst kunnen doen als twee de wetenschappelijk laboratorium voor onderzoek van de ruimte. Het zal in de ruimte gebracht wor den in twee delen, aldus George von Tiesenhausen, chef van de afdeling stu dies voor het toekomstige centrum van het Amerikaanse ruimtevaartbureau. Eerst zal een Saturnus C 5 raket eer afdeling van ongeveer dertig meter ir de ruimte brengen voor het wetenschap pelijk laboratorium. Stafleden zouden het lab kunnen be reiken in Apollo-ruimtebussen, ontwor pen aan de hand van het model dat de eerste Amerikaan op de maar brengen. Dit eerste deel zal bemand worden door vijftien man, aldus von Tiesen hausen voor de jaarvergadering van Instituut voor ruimtewetenschappen. Daarna zal een tweede Saturnusraket het tweede deel in de ruimte brengen een servicestation met een telescoop hangar voor kleinere raketschepen. hi eea Kij, I De vroeger zo gelukki ge vrouwelijke pinguins van de zeven Pinguin- eilanden bij de kust van Kaapprovincie zijn zwaarmoedig geworden, omdat de liefde uit hun leven is geweken. De Pinguinjongens. tot voor kort toonbeelden van voorkomendheid en min nevuur, zijn onverschil lig geworden voor hun charmes. De moeilijk heid schijnt te zijn, dat de dames niet de goede cosmetica gebruiken. In het water rondom de eilanden komt veel die selolie voor, deze olie komt tussen de veren van de vogels en hier aan hebben de jongens een verschrikkelijke he kel. maanden verstoken blij ven van het beeldje van een van zijn bekendste burgers Manneke Pis. Bij de „ontvoering" is nogal wat schade aange richt aan het voetstuk. Kosten ongeveer 40.000 frank. Er is nog geen klacht ingediend tegen de studenten. Wel is ge bleken dat de Brusselse justitie de „grap" nogal hoog opneemt. I Sylvia Casablanca, een schatrijke 22-jarige Argentijnse, heeft een bijzondere voorkeur voor sportmensen, althans voor mensen die iets met de sport te maken hebben. Kwam zij on langs in het nieuws door een romance met een Franse tennisspeler (Grinda), daarna werd zij veel gezien met de Karim Aga Khan, die als skiër veel bekend heid geniet. Beide kans hebben het echter moe ten afleggen tegen Cesa- re Spasacini, zoon van de vice-president van de Italiaanse voetbalclub A.C. Milan. Doet hij niet zelf aan sport, hij heeft in ieder geval iets met de sport uit te staan. I Richard Heller, direc teur van een Brits reis bureau, organiseert va kantiereizen naar het ro mantische Oostenrijk met het doel Ameri kaanse echtgenoten te vinden voor Britse oude vrijsters. De meisjes gaan naar het vakantie oord Ehrwald, waar we kelijks 2300 Amerikaan se soldaten met verlof gaan. Het reisbureau heeft een speciale bus dienst georganiseerd naar Garmisch, met de verklaring dat dit de verdere kennismaking tussen de jongens en de meisjes gemakkelijker zal maken. I Vrouwe Fortuna heeft een Oostduitse vluchte ling in Zweden toegela chen en hem een fortuin van ongeveer 130.000 gul den bezorgd. Lindemann (29) verliet zeven jaar geleden zijn land zon der een cent op zak, werkte in een bierbrou werij als sjouwer en heeft nu vijf keer het paard geraden dat een race zou gaan winnen. Hij gaat nu economie studeren, op het eerste gehoor wel een studie voor hem. Dr. S. Franken, die in Amsterdam geneeskunde studeerde, als arts te Hóllandia en te Manokwari werkte pn zich vervolgens te Utrecht in de oogheelkunde specialiseerde. Hij was voorts o.m. assistent bij de bekende prof. Weve en promoveerde in april 1961. In maart zal hij een jaar in India werkzaam zijn als docent. door de Evangelisch Lutherse Kerk en dr. Klokke door de Hervormde Kerk afgevaardigd. Beide kerken nemen trouwens ook een deel van de kosten voor haar rekening. Nog niet bereikt Inmiddels is de actie van de stlch- ting MMM op gang gekomen en kon a! een fors bedrag worden Ingezameld, Maar het doel is nog geenszins be» reikt; men moet komen tot een zodani ge bron van inkomsten dat de geldelij ke regeling van deze ui.zendingen volledig voor rekening van de stichting MMM kan komen. Dat is wel het minste, want als het enigszins kan wil de stichting nog meer gaan doen. Niemand beter wellicht dan de uitge zonden docenten zélf kunnen worden ge citeerd, als het er nog om mocht gaan de vraag te beantwoorden: Waarom dient geholpen te worden? Dr. Franken zei bij zijn afvaardiging in de Evan gelisch Lutherse Kerk te Utrecht: „Nie mand kan er onderuit dat door krant, radio en televisie de nood der wereld thuis bij hem wordt gepresenteerd. Iedereen zal zijn aandeel in de hulp verlening moeten geven. Wat mijzelf betreft: ik zou mij, bij de vele moge lijkheden die er in ons vaderland zijn om te werken, niet rustig voelen in- dien ik het. verzoek van Ludhiana af wees. Ik gevoel me in zekere zin be voorrecht te mogen gaan. Maar het niet persoonlijk te kunnen gaan helpen is geen motief om die hulp dan ook niet in èndere vorm te geven...." Gewenning Dr. Klokke zei in de Grote Kerk te Doetinchem bij zijn afscheid onder meer: „Mijn vrouw, kinderen en ik gaan naar India omdat de kerk zich mede verantwoordelijk voelt voor de nood elders in de wereld, voor men sen die onvoldoende gevoed en onvol doende medisch verzorgd worden, ter wijl ze geen gelegenheid kregen het evangelie te horen. Wij horen zó vaak over de nood elders in de wereld, dat er en dat is de ongunstige kant van het geval gewenning gaat optreden, waardoor het allemaal niet meer tot ons doordringt. Je wordt dan pas weer opgeschrikt als je op een congres van voedingsspecialisten hoort zeggen dat het in Westeuropa de medici tot een zorg geworden is hoe de mensen te brengen tot minder eten...." Kan het duidelijker? Misschien is bet daarom het beste als we besluiten met het gironummer van dc stichting Mi nisteriurn Medici Missionaire, namelijk no: 45.07.35 ten name van de penning meester der St. In de eerste plaats natuurlijk ten be hoeve van dokters, tandartsen en apothekers, maar ook ten behoeve van. Iedere andere lezer, die niet achter wil blijven. I Het 1 de stichting MMM

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5