Elfstedentochtrijders in Ter Aar op de ijsbaan Trein greep VW-busje: 5 doden en 4 gewonden Haringprijzen wat hoger in oktober 1962 Zee ruist niet meer Hoofdwaterleiding in Amsterdam gesprongen CHU besprak facetten van kernbewapening NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 23 JANUw.i UJt PapingUithamVerkade en anderen KATWIJK Aanrijdingen Op de hoek Valkenburgseweg-Molen- tuinweg te Katwijk ontstond een bot sing tussen een vrachtwagen en een personenauto doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang ver leende. Beide voertuigen liepen schade op. Op de hoek K. Doormanlaan-Indus- trieweg ontstond een aanrijding tusseD een personenauto en een bus van NZHVM. De bestuurder van de pei nenauto kwam van de Industrieweg reed rechtsaf de K. Doormanlaan in. In de bocht begon de auto reeds te glijden, de wagen kwam tot stilstand tegen de de K. Doormanlaan stilstaande bus Van de personenauto werden linker- ipatbord en linkerkoplamp vernield. Df autobus liep lichte schade op aan de oorhumper. Door het gladde wegdek ontstond eer ianrijding tussen een vrachtwagen er •en bestelauto op de hoek Waaigat Tramstraat. Er was lichte materiële schade. De bestuurder van een personenauto wilde op de hoek Schoolstraat-Zuld- ;traat een automobilist voorrang ver. lenen, doch zijn auto begon te glijden met het gevolg dat "n botsing ontstond. Beide voertuigen liepen schade op. Tengevolge van het zeer gladde weg dek ontstond een aanrijding tussen eer •rachtauto en een bestelauto op de hoek Jan Evertsenlaan-Zeeweg. Beide tuigen werden licht beschadigd. LEIDERDORP Ds. J. Banga kreeg beroep De Geref. Kerk van Haarlem-Zuid heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Banga te Leiderdorp. TAE 25-jarige, atletisch gebouwde Jeen Wester uit Eerewoude heeft zich gistermiddag op de puike landijsbaan in Ter Aar de snelste klassementsrijder getoond van achttien forse wedstrijdrijders, die vorige week aan de Elfstedentocht hebben deelgenomen. De grootste troef van de Ter Aarse IJsclub was wel dé schaatsenrijder van het jaar, de 31-jarige Reinier Pa ping uit Ommen. Toen Paping om kwart voor drie op de ijsbaan arriveerde, steeg een gejuich op uit zeker vijfduizend kelen. Met een bos bloemen in de hand en kennelijk stijve spieren van het reizen, reed de winnaar van de elfde Elfstedentocht een ereronde onder luid hoera-geroep en applaus. Ook bekende namen als Jan Uitham die als tweede deze barre tocht beëindigde zijn broer H. Uitham en Reinier Verkade uitl Alphen den Rijn brachten geluid uit de dikke rijen toeschouwers. niet opgewassen tegen de taak het publiek van de baan te houden. Hier door kreeg de middag een rommelig verloop. Ook het opnemen van de fina listen was bepaald slordig, waardoor de plaatsingen niet altijd even nauwkeurig waren. Dit echter zal ongetwijfeld door gebrek aan routine komen. Het was een prachtig gezicht. Een zacht blauwe hemel met een beslist koesterende zon. De wind was nauwelijks merkbaar en het ijs was dank zij grote zorg van het bestuur zo glad als een spiegel. De omstandigheden waren dus ideaal. Na een paraderonde van de deelnemers gingen de eerste negen klassementrijders van start voor vijf ronde: H. Uitham, (Noorderhoogebrug), W. v. d. Aar (Haar lem), J. J. Bruine de Bruin (Aalsmeer). J. Laan (Zwaagdijk), J. Dekker (Boven- karspel). Rein Verkade (Alphen aan deh Rijn), J. v. d. Hoorn uit Ter Aar (uitval ler), Jeen Wester (Eerewoude), eveneens uitvaller en J.-Duivenvoorden (Rijpwete- ring). Zonder veel moeite kwam Jeen Wester uit deze strijd als winnaar te voorschijn met tien punten, gevolgd door Rein Verkade met negen en J. v. d. Hoorn Verslagen De volgende vijf ronden werden ver reden tussen A. J. Hobo (Lisserbroek. 30ste bij de Elfstedentocht), Siem Hop man (Egmond a. d. Hoef, 19de), Reinier Paping, Jan Uitham. G. v. d. Veen (Enk huizen, uitvaller». T. Zwaan Venhuizen. 56ste), J. Vis (Alphen. 65ste) en P. Oud (Lutjebroek, 48ste». In de eindsprint werd de met lange slagen op kop rijdende Rei nier Paping verslagen door Hobo. Derde werd hier Jan Uitham. Finale Nogmaals tweemaal vijf ronden lever den overwinningen op voor Jeen Wester met zeker vijftig meter voorsprong (die werd gevolgd door Bruine de Bruin Hobo) en Verkade. Dekker, v. d. Aar Paping. De puntentelling was nu al ru in het voordeel van de jonge Fries, Jeen Wester had namelijk twintig punten. Ziln naaste concurrent was Rein Verkade 19; op de derde plaats stond Hobo met 18. Hierna kwamen Paping en Bruine dp Bruin beiden met 16, v. d. Hoorn met 15 en Dekker en v. d. Aar belden met 14 punten. Deze laatste acht reden nog een slissende wedstrijd van vijf ronden, u uit plotseling voor de finish Bruine de Bruin naar voren kwam, op korte afstand gevolgd door Hobo, Wester en Verkade Reinier Paping kwam als laatste „binnen wandelen". In het eindklassement bezette Jeen Wester mat 28 punten de eerste plaats (gouden polshorloge), Hobo de tweede (koekkoeksklok). Rein Verkade de derde (barometer) samen met Bruine de Bruin (reiswekker)v. d. Hoorn de vijfde plaats (vaas). Paping de zesde, (vaas) samen met Dekker en v. d. Aai bezette de zevende en laatste plaats. Tussen deze ritten door werden tien ronden gereden door een groep van rijders uit Ter Aar. waaraan onder deren ook A. Damo uit Kortenhoef deel nam, de winnaar van de Ronde Loosdrecht. Onder de plaatselijke lange afstandrijders was ook Cees Jan Kroon, de bekende kortebaanspecialist. In ver scheidene ronden nam Kroon het initia tief (en daarmee enkele premies), doch moest ten lange leste het hoofd buigen voor W. Vermeulen, J. Vermeulen, Jac. v. Eijk en M. v. Wijngaarden. Damo werd vijfde. Klacht De schaatscracks van de Elf stedentocht in Ter Aar. In het midden met bloemen Reinier Paping, tweede van links win naar Jeen Wester, derde van links de Alphenaar Rein Verkade. KATWIJK AAN ZEE Inleidingssamenkomst NBG De afdeling van het Nederlands Bij belgenootschap te Katwijk aan Zee houdt vrijdagavond baar inleidingssamenkomst in gebouw Irene, Voorstraat 35, om 8 u. Alle medewerkers en medewerksters wordt verzocht deze samenkomst bij te Spoorbomen ivaren gesloten Sneeuwruimers Visserijgolfjes F TIT het door de directie der visserijen gepubliceerde overzicht over oktober 1962 blijkt, dat in het district noord zeven spannen aan de industrievisserij op sprot heb- deelgenomen. Aan de garnalenvisserij nanien in het rayon zuid 94 schepen deel. Gevist werd bij Steenbank, Schouwenbank en langs de kust tot aan de Zandvoortse gaten. De vangsten in de zeegaten liepen iets terug, vooral op de Westerschelde. De angsten langs de kust waren veel hoger dan in september: dagvangsten van 450 kg varen geen zeldzaamheid. De aanvoer van pufgarnalen was weer groot. De op brengst van de bijvis vormt nog steeds een hoog percentage van de totale besom ming, maximaal 30 procent te Vlissingen en minimaal 5 procent te Ouddorp. De voornaamste soorten byvis waren wijting, tong en schar. In Breskens werd 6683 kg vis doorgedraaid, voornamelijk bot. In totaal werd 400.429 kg garnalen aangevoerd tegen f 537.344. schol. 80 tarbot, 40 baars. 190 varia, 800 stuks kablejauw, 510 stuks kreeft en 100.000 kilo tong. De IJM 82 Rotterdam voerde 600 kis- n aan, waarvan 450 makreel. 40 haring. 35 heek, 40 baars, 35 diversen en 511 kreeften. Een groot deel van de vangst werd afgekeurd. Tot de woensdagmarkt bleven 81 schepen liggen. De IJM 99 Eg- mont is binnen met 985 kisten, de VL 18 Voorloper met 1200 kisten haring. In Scheveningen was de aanvc wijting. 20 gul en kabeljauw, 500 schol. 8500 kilo tong en 1700 kisten haring. In het rayon noord was te Den Oever tot 115.487 kilo garnalen Gevist werd op de Waddenzee en bij De Cocksdorp (tussen Texel en Vlieland) met vangsten van 800 tot 1000 kilo. Bui tengaast lagen de vangsten per dag per vaartuig om de 250 kilo. In IJmuiden werd 39.419 kilo garnalen aangevoerd ƒ51.336.82. In otkober werden aangevoerd: maat- iesharing 104.381 kantjes: volle haring 129.050; steurharing 105,508; ijle haring 6943: totakl 345,880. Het aandeel van de trawlnetvisserij in de totale aanvoer van gezouten haring bedroeg 73 procent voor 252.671 kantjes tegen 56 procent voor 280.287 kantjes in 1961. De drijfnetvisscrij leverde voorna melijk volle haring. De prijzen bewogen zich op een hoger niveau dan in okto ber 1961; het produkt afkomstig van d# trawlnetvisserij werd door de koperho ger gewaardeerd dan dat van de drijf- uetvissersvaartuigen, aldus Visserij- De aanvoer van verse haring was In totaal 4.752.490 kilo (vorig jaar 5.801.404 kilo). Het aandeel van de trawlnetvisserii bedroeg 54 procent voor 2.547.000 kilo van de spanvisserij 44 procent voor •2.094.127 kilo en van de drUfnetvlsserii 2 procent voor 111.363 kilo. De percen tages waren in 1961 respectievelijk 51,22 en 27 Op zee Aan boord van de SCH 42 Nelly zi|n oovarenden knel geraakt bij het bin- oenhalen van het net, Eén van de man oen werd aan zijn enkel gewond. He' hospitaalkerkschip De Hoop is op weg aaar de Nelly. BIJ de Witte Bank wor den nu gemiddeld 80 tot 100 kilo tong en een enkel mandje vis gevangen. In de Ierse Zee kon men niet vissen we gens de harde wind. Wat er waa Hoewel de Ter Aarse IJsclub de schaatslief hebbers uit de Rijn- Veenstreek een waar schaatsevenemeni heeft bereid, moet ons toch een klach! van het hart.-De organisatie, die voor aangevoerd 5230 kisten vis. alles had gezorgd, bleek eenvoudig'wijting, 60 haring, 450 makreel. In IJmuiden werden door 82 schepen bij Diemen Zoals wij gisteren reeds in het kort meldden zijn gistermiddag vijf doden, drie zwaar gewonden en één lichtgewonde de slachtoffers geworden van een ongeluk op de onbewaakte spoorwegovergang Die- merstraatweg bij Amsterdam. Kort twaalf uur werd een Volkswa genbusje gegrepen door de trein uit Groningen, die het Muiderpoortsta- tion naderde. Irt het busje bevonden zich met de chauffeur negen arbei ders, van een aanncmingsmaatschap- pij uit Noordholland, die in opdracht Nederlandse Spoorwegen sneeuwruimwerkzaamheden uitvoer den bij de wissels onder het viaduct, overheen dc spoorlijn Utrecht- Amsterdam loopt. Zij hadden de he le ochtend werkzaamheden verricht langs de spoorlijn in Dicmcn. Het busje reed langs de spoorlijn toen het ongeluk gebeurde De arbeiders wa- n van plan hun lunchpauze in Diemen gaan doorbrengen. De trein kwam het busje achterop en sleurde het over een lengte van vele tientallen meters mee. Binnen een uur na het ongeluk waren de slachtoffers reeds met ziekenauto's naar Amsterdam overgebracht. Langs de spoorlijn lagen in het weiland de ver wrongen resten van het busje. Her en der verspreid lagen ook zakjes met boter hammen, gereedschappen en kleding stukken. Het in de berm langs de rails rijdende busje en de trein bereikten nagenoeg te gelijkertijd de spoorwegovergang aan de Oud-Diemerlaan. De hoge overwegbomen waren toen reeds gesloten, hetgeen even wel door de chauffeur van het busje niet opgemerkt schijnt te zijn. Juist toen hij de overweg wilde opdraaien, raasde de trein met een snelheid van 120 km per uur op de auto. Om ongeveer één uur kon de trein, die slethts een geringe beschadiging had op gelopen, zijn weg naar Amsterdam volgen. De brokstukken van het busje werden niet onmiddellijk opgeruimd, daar de rijkspolitie 's middags met een vliegtuig van de rijkspolitie te Schiphol foto's van de situatie moest maken. De beheerder van de Joodse begraaf plaats te Diemen. de heer E. Brilleman. die naast de spoorwegovergang in zijn tuin aan het werken was. vertelde dat het ongeluk met een enorme klap ge paard ging. Het volkswagenbusje vloog hoog door de lucht en werd links van de spoorlijn in de sneeuw geworpen. Het duurde ongeveer twintig minuten voor de eerste ziekenauto ter plaatse was. Inmiddels hadden boeren uit de omge ving reeds stapels dekens naar de plaats van het ongeluk gebracht. Lezers schrijven ons Flessengas in Katwijk Water bevroor „zienderogen Vanochtend kort na zes uur is een hoofdwaterleidingbuis gesprongen bij de Albardagracht in Amsterdam, waardoor het water boven de grond kwam. Enkele straten staan reeds vol water. De politie heeft de bewoners in Geuzenveld en de Tuinstad Sloter- vaart via de radio verzocht de uiter ste voorzichtigheid met het gas te be trachten en de waakvlammen van de gasgeisers te doven Urenlang was het personeel van de gemeente waterleiding bezig aan een speurtocht naar de verschillende af sluitingen. De wallekanten van de Al bardagracht, kwamen steeds dieper onder water. Ook de bergen sneeuw maakten het zoeken naar de afsluitin gen moeilijk. Om half tien had men op één na alle afsluitingen dichtgedraaid BU dit werk deed zich een ongeluk voor. Een 30-Jaar oude glazenwasser J. C. Brocshart. die zich in deze koude we ken had aangediend als hulpkracht bU dc stadsreiniging, gleed van een bevro ren sneeuwberg af en kwam zo ongeluk kig ten val dat hU een been brak. Door bet water wadend brachten leden va GG en GD hem op een brancard naa ambulance, waarin h|j naar een zieken huis werd gebracht. Men mag van geluk spreken dat de hoofdtransportbuis midden in een park is opengesprongen. Wel liep het water langs de Albardagracht en bij de krui sing met de Dr. H. Colijnstraat ook nog even om de hoek. Waarschijnlijk zal geen enkele woning last van waterschade heb ben. Wel viel in deze omgeving een groot deel van de waterdruk weg en zaten be woners op drie hoog zonder water. Ook in de Tuinstad Slotermcer was d< druk aanzienlijk lager. Het ongerief zal waarschijnlijk niet snel kunnen worden verholpen. Het op dc grond bevroren water zal eerst moeten worden verwijderd voor men dc trans portbuis kan vernieuwen. Twee scholen aan de Ruys de Boeren- brouckstraat zijn gesloten. Met belangstelling las ik in de N.L.C. het stuk over gasloos Katwijk. Omdat daarin slechts zijdelings over het flessen gas wordt gesproken, wil ik u over de verkoop daarvan wat vertellen. Mijn man werd vrijdagavond op hel politiebureau geroepen, waar hij opdsbcht kreeg flessengaskomforen te verzorgen Die moesten worden gebruikt door artsen instellingen. Om twaalf uur stond een politie-auto voor dc deur, waarmee twintig kampeertoestellen van een Leids verhuurbedrijf werden gebracht, moesten in de buitenlucht worden ge vuld en daar flessengas bij vier graden vorst bevriest, begrijpt u, wat dit voor karwei is geweest. De slangen bevro- en mijn man zelf was 's avonds ook bijna een ijspegel. Vrijdagsavonds had mijn man direct de gascentrale opgebeld om de situatie uit te leggen. De mensen daar hebben ons enorm geholpen door ons steeds opnieuw vlot te bevoorraden met tanks, regelaars slangen, komforen enzovoort. Een deel van het personeel had een vrije zaterdag, maar heeft toch tot 's avonds half acht gewerkt. Zij hebben ook tal van tankjes voor ons gevuld onder dezelfde koude omstandigheden. Het was een prima samenwerking. Zo ging het ook met de andere hulp. Wij hebben vier kinderen (tussen 1 en 1 jaar), voor wie we bij die drukte natuur lijk weinig tijd hadden, terwijl bovendien de scholen waren gesloten. Gelukkig kwam een kennisje langs, dat de kinderen naar haar gezin (3 kinderen) Die vonden dat uitje prachtig. Van eten klaarmaken kon bij ons niets komen, maar men bracht ons soep en broodjes. Heerlijk. Het bezorgen van fles gas met alle be nodigdheden vraagt veel tijd door het plaatsen en aansluiten, 's Avonds ging onze „bediende" pas om twaalf huis en het was 's nachts drie uur voordat wij sliepen, want de boekhouding van dag moest nog worden bijgewerkt abonnementsbewijzen betreft. Zondagmorgen belde iemand op. dat hem vergeten hadden een fles gas te zorgen. Hij was niet boos en we hebben de fout gauw hersteld. En maandagmor gen begon het alweer heel vroeg. Toen kwamen de slagers om industriekomforen want de worst moest worden gekookt, het consultatiebur. moest spuiten uitkoken, de visbakker wilde vis bakken, de snack bar patat, het slachthuis moest varkens haar branden, hotels moesten diners ge reedmaken, laboratoria wilden hun bun senbranders gebruiken, de winkels ten verwarmd, ja. het was me wat. Maar door goede samenwerking kon alles prettig verlopen. A. PARLEVLIET-DE BRUYN Katwijk aan Zee Princestraat 6a KATW11K AAN ZEE Phllatellca „Philatelica", afd. Katwijk, hield gis teravond in café-restaurant „Casa Cara" een vergadering onder voorzitterschap van de heer J. L. van Kempen Na af handeling van het huishoudelijke gedeel te werd door één van de bestuursleden een groot aantal kavels onder de hamer gebracht, waaronder zeldzame exempla ren. die tegen redelijke prijzen van de hand gingen. De traditionele verloting leverde voor menigeen een aardige ze gel op. Ook werd nog onderling geruild. De extra collecte, gehouden ten ba te van de Hervormde scholen, heeft f 1081.25 opgebracht. De wijkavond van de wijkgemeen- te Overduin gaat donderdag niet door. KATWIJK AAN DEN RIJN Vormingsavond uitgesteld De vormingsavond, die morgen door de Geref.-Herv. Evangelisatiecommissie zou worden gehouden in de zaal aan het Kerkplein, gaat in verband met de weersomstandigheden niet door. ruist niet meer in Katwijk. Op het strand heerst een onwezen lijke stilte, doordat het water zover het oog reikt, is veranderd in een blinkend witte ijslaag. De water vogels hebben het slecht. Zij zwem- niet meer, maar zitten op het ijs te kleumen. Het poollandschap is ontstaan, doordat de wind is gedraaid, waar-\ door de ijsvelden naar de kust zijn gedreven en de talrijke schotsen zich aaneengesloten hebben. Vlakbij het stand is het ijs erg rul. Men zakt soms tot de knieën in weg. Er zat vanmorgen een weinig be weging in de ijsmassa. Met de eb- stroom werd zij heel langzaam zuid waarts gevoerd. Te verwachten was. dat het ijs vanmiddag met de vloed hoger het strand zou opschuiven Mocht de wind darbij wat aanwak keren, dan kan men op een hoge ijs- dijk rekenen. De laatste keer dat de zee een der gelijk beeld opleverde, was in 1947, maar toen was het ijsoppervlak niet zo uitgestrekt als nu. Overigens lijkt het verschijnsel van meer plaatse lijke aard te zijn. Vanmorgen waren althans in Noordwijk weliswaar veel brokken ijs in zee te bespeuren, maar hier lagen de schotsen uit elkaar en klotste het water dan ook rustig verder. Foto D. Kruyt. VOORHOUT Schaatswedstrijd Ondanks de felle oostenwind was er voor de schaatswedstrijd tussen directies en personeel van de machinefabriek J. Lakeman en Biermans automobielbedrijf, gereden op de Leidsevaart, grote belang stelling. Inzet was de wisselbeker, in be zit van de fa. Lakeman en gewonnen met voetballen. Beide firma's kwamen met 36 deelnemers uit een zeer sportieve strijd won de fa. Lakeman de beker. In „De Bonte Koe" werden de prijzen uitgereikt. Een poedel-prijs kregen de dames Els Bers en Toos Zeestraten. Eer ste was Ben Werkhoven van de fa. Bier- 2de Bert Lakeman Jzn.; 3de J. La keman Snr. en 4de Bert Lakeman Sn-r. In de komende zomer is de beker ït van een zwemwedstrijd. Vergaderingen afgelast De vrijdagavond te houden vergadering an de Christenvrouwenbond is uitge- OECSTGEEST Wat de raad behandelt De raad der gemeente Oegstgeest zal vergaderen op maandag 28 januari 25 uur, voort te zetten om 7 uur, nodig voort te zetten op dinsdag 29 ja nuari om half acht. De agenda: Aankoop van gronden in de Polder udenhof van Gebr. Lubbe; goedkeuring van de begroting van het Heilige Geest Armbestuur voor 1963; goedkeuring van de begroting van Gemeentelijke Commissie voor M schappelijke Zorg voor 1963. behandeling en vaststelling van begroting van het grondbedrijf i 1963; Voorstel van de burgemeester inzake verhoging van: a. de jaarwedden der wethouder»; b. de presentiegelden voor de raad de raadscommissies; behandeling van de gemeentebegroting voor 1963: vaststelling van de bedragen per leer ling 1963 als volgt: a. voor het g.l.o. op f 67.32 b. voor het v.g.l.o. op f 100: verlenen van voorschotten op de ploitatievergoedingen aan het bijzonder onderwijs voor 1963; vaststelling van het herleid aantal t kelijkse lesuren vakonderwijs voor gewoon lager onderwijs, jaar 1963; verlenen van voorschotten op de v goedingen vakonderwijs aan de besturen van scholen voor het gewoon en vt gezet gewoon lager onderwijs voor NLC 7:13 Subsidies In de raad W. stellen de raad van Oegst geest voor de volgende subsidies toe te kennen: Personeelsvereniging gemeen te f 500; Nederlandse Astma Stichting f 142; militaire tehuizen van drie rich- tingen elk f 100; vormingscentra militairen f 100; Nederlands Gesprek centrum f 10 stichting Maatschappelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland f 100, r ziekgezelschap NZHVM f 100. Bestaande subsidies blijven verder ongewijzigd. Aankoop grond Bij raadsbesluit van 24 mei 1961 is be sloten van de Gebr. Lubbe percelen groot 3.32.70 ha te onteigenen land in de polder Oudenhof, gezamenlijk Het door deskundigen gevoerde leg heeft tot resultaat gehad, da' Gebr. Lubbe bereid zijn deze grond": met inbegrip van de toe te kennen sch? devergoeding. aan de gemeente te kopen voor de totaalsom van f 319.303.30 dit is per vierkante meter rond f 9,60. steld tot een latere datum, evenals de morgenavond te houden Hervormde- Gemeen te-a vond Katwijk aan Zee TN de Oranjezaal van het Jeugdhuis hield de Chr. Historische kiesvereniging, af deling Katwijk aan Zee, haar jaarvergadering. Voorzitter L. C. van der Marei, heette In het bijzonder de heer S. H. van Eybergen en de twee afgevaardigden van dc zusterverenigingen uit Katwijk aan den Rijn welkom. HU dankte de heer Van Eybergen voor hetgeen deze voor de kiesvereniging in de jaren van zUn voorzitter schap heeft gedaan cn overhandigde hem een boekenbon. Tot de leden van de zus- terveromging sprak dr. Van der Marei zün hoop uit op een prettige samenwerking bij dc eerstkomende gemeenteraadsverkiezingen, opdat men kan uitkomen met één lijst. Penningmeester P. Prins meldde een batig saldo van f 400 en secretaris C Schippers gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de nationale en internatio_| nale politiek. In 1962 werd het vijftigjarig bestaan gevierd waarbij de heren H. Ti- lanus en ds. C. van den Berg als sprekers optraden en het oudste lid. de heer L. van der Zwan, een historisch overzicht gaf. Het aantal leden bedraagt thans 278 Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. A, Dijksman en S. H. van Eybergen herkozen. Ds. W. A. B. Hagen hield een inleiding /er het herderlijk schrijven van de Generale Synode van de Hervormde Kerk: het vraagstuk van de kernbewape ning, Daarin werd enerzijds bewapening aanvaard als taak van de overhed, en dan vooral om een mogelijke aanvaller af te schikken en de kans op agressie te ver minderen, maar werd anderzijds gewaar schuwd tegen de gevaren van bewapening en van de daaruit voortvloeiende wed- On gelijk Een oorlog met kernwapens betekent Ut vorm van volkerenvernietiging waar bij vergeleken de systematische vernieti ging van joden en zigeuners in de Duitse concentratiekampen of de massale ..con ventionele" bombardementen van grote steden tijdens de wereldoorlog nog slechts kinderspel" zijn. De vernietiging die door kernwapens in een totale oorlog wordt teweeggebracht is van dien aard, dat geen onderscheid meer mogelijk is tussen militaire en niet-militaire doelen Alle leven in het door de aanval bestre ken gebied wordt uitgeroeid. Door dit alles wordt een kernoorlog ..ongelijk", aldus ds. Hagen, die ook het gevaar van de tegenstelling tussen Oost en West en de afschaffing van de kernwapens be sprak. Hierna hield de voorzitter een inlei ding over atoom- en kernonderzoek. Het onderzoek van deze materie is reeds in 600 voor Christus begonnen; in onge veer 400 voor Christus werd voor het eerst het atoombegrip ingevoerd. De filo sofie van Aristoteles heeft het atoombe grip verdrongen tot 1800. Het onderzoek van de bouw van het atoom heeft Lo- zentz gebracht tot ontdekking van het elektron als bestanddeel van het atoom Tussen 1896 en 1938 is het onderzoek stormachtig geweest. Na de splijting van uranium is de basis gelegd voor atoombom en kernreactor. Uitvoerig ging dr. Van der Marei in op het principe van atoombom en H-bom, waterstofbom en kernreactor. In Neder land en de rest van de wereld worden grote bedragen uitgegeven om op korte termijn te komen tot elektriciteitscenra- les, gedreven door kernreactoren. Een kleurenfilm gaf van dit laatste een suggestieve voorstelling. Agendanleuws Vanavond in kapel ds. P. Moerenhout onderwerp: „De weduwe en de onrecht vaardige rechter", aanvang 7.30 uur. li de consistoriekamer van de Oude Kerk samenkomst Jonge Kerk wijkgemeentc „Zuid-West", aanvang 7.45 uur. Morgenavond in de oranjezaal van hei Jeugdhuis om 8 uur: contactavond uu- gaande van de Vtjf-Cents-Actie wijk Oost; in de kapel om 8 uur: ds. P. P. J Monster te Barneveld; op Boulevard 115 om 8 uur: vergadering Amateurfotogra- fenverenlging Katwijk. Vrijdagavond om 8 uur in zaal 4 van het Jeugdhuis: vergadering bijbelstudie club „Amos 56a".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4