Winter trekt diepe sporen op allerlei gebied Korte gesprekken met LEIDENAARS Kleine mensen kunnen in kleine dingen groot zijn De heer Habraken op Rhijnhof ter ruste gelegd NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Old Dutch, 7.30 uur: Expogé, kap. H. J. M. Stoelinga met kleurendia's. Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver eniging van Postzegelverzamelaars. Zuiderkerk, 8 uur: Arjos Leiden, H. v. d. Drift over onderwerp studieconferen tie. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedi ge minnaar". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Bruno Maderna; solist: Christian Ferras, viool. Diligentia, 8.15 uur: Richard Morris draagt „Hamlet" van Shakespeare voor. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Bruno Maderna; solist: Christian Ferras, viool. Foyer Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: Jaar vergadering KI-vereniging „Vita Nova". Nationale Levensverzekeringsbank, Ra penburg 8, 3.30—5.30 uur: Receptie t.g.v. eeuwfeest maatschappij. Doopsgezinde kerk, 8 uur: Bezoek Kerkenkring Oecumenische raad Leiden. Doopsgezinde kerk, 12.30 uur: Samen komst week van gebed. Café Aniba, 8 uur: Tuinders- en bloe- miistenvereniging D.E.V. Academie, Groot Auditorium, 7.30 uur: Pro en Contra, debat over het al of niet zedelijk geoorloofd gebruik van kernwa pens. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De lankmoedi ge minnaar". Diligentia, 8 uur: Jeannette Haien, piano. Gemeentemuseum, 8.15 uur: Veronika Hampe, viola da gamba en Gustav Leon- bardt, klaveclmbeL VrUdag Stadsgehoorzaal, Bernard Kruysen, ba riton en Jean Richard, piano (Mij. voor Toonkunst) Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda filmavond Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen, met prijsuitreiking. Gemeentelijke HBS voor meisjes, Ga- renmarkt la, 2.30 uur: Beroepenvoor- lichtingsbijeenkomst. Petruskerk, 7.15 uur: Samenkomst week van gebed. Oegstgeest, Groene of Willibrord- kerk, 8.30 uur nm. oecumenische ge bedssamenkomst voor jongeren. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint". Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus be- Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Bruno Maderna m.m.v. Al- fons en Aloys Kontarsky, piano, Frans van der Kraan en Willem Heesen, slag werk. Kurzaal, 8 uur: Sonny Rollins Kwar tet, jazzconcert Diligentia, 8 uur: Mariemma en haar gezelschap met Spaanse dansen. Pulchri Studio, 2 uur: Haags Barok Trio. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. De dienst va'n apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens door deze Leidse apotheek waargenomen. Films Casino: (2 en 7.30 uur): Les enfants du paradis (18 jaar). Lido: (2.30, 7 en 9.15 uur): De over val (a.l.). Luxor: (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrouwen in de nacht (18 jaar). Rex: (2.30, 7.15 en 9 uur): Invasie op Guam (14 jaar); donderdag: Het geheim van het leven (18 jaar). Studio: (2.30, 7 en 9.15 uur): Verleden jaar in Mariënbad (18 jaar). Trianon: (2.30, 7 en 9.15 uur: Gods Geuzen (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vreemde volken", kindertekeningen (tot 2 maart). Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 2—5 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 uur I „Chemisch" schaken I Vanmiddag promoveerde aan de Leidse universiteit tot doctor S in de wis- en natuurkunde de heer M. J. Hardonk. De heer 5 Hardonk schreef een disserta- tie over „De Schiff-reactie in 5 de histochemie". Alleen chimici zullen u>at hier geboden wordt op de juiste waarde kunnen schatten. Er staat echter één zin in het proefschrift, die ook voor andere mensen begrijpelijk is Dat is de laatste stelling: „Het j is onjuist de afgebroken partij- en bij een schaakwedstrijd tus- r sen verschillende clubs door s arbitrage te laten beslissen", i De jonge doctor in de chemie l die deze stelling formuleerde, ts een gewaardeerd lid van het Leids Schaak Genootschap In deze tijd is het spreekwoord van de goede buur die beter is dan een verre vriend, praktisch van veel betekenis. Er zijn mensen die onder de winter te lijden hebben. En ze wonen misschien niet eens zo ver Er kan in de kring van uw kenden een alleenstaande zijn die wegens de gladheid niet op straat durft te komen en voor wie toch no dig kolen besteld moeten worden of eens gewone boodschappen moeten worden gedaan. Er kan een bejaarde zijn van wie u kunt vermoeden dat zij (of hij) de laatste weken te weinig warm eten heeft gehad. Er kan iemand zijn die met dit weer niemand meer ontmoet en in zijn kamer met altijd hetzelfde uit zicht aan het vereenzamen is, voor wie elke dag langer duurt en grijzer wordt. Er komt een verkleumde bakker of melkboer aan uw deur die u met een kop koffie of soep niet minder dan een moedinjectie zou toedienen. En zo zijn er, als u er even bij wilt stilstaan, nog veel meer van die dingen die een mens in het eenvou dige leven van alledag de gelegen heid geven praktisch naaste te zijn. In eigen omgeving TUIJ hebben gisteren wat gege vens verzameld over de wat wij zouden willen noemen sociale gevolgen van deze strenge winter. „Ja", opende mr. J. W. Ten Na pel, directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, het ge sprek, „er zijn mensen voor wie de ze winter een bittere ervaring is. Er wordt hier en daar fysiek geleden. Natuurlijk wil ik u wat vertellen over wat de overheid kan doen voor hen die door te hoge noodzakelijke uitgaven in 'moeilijkheden raken, MR. TEN NAPEL Overheidssteun maar ook naaste zijn maar voorop wil ik graag de solida riteit zetten die wij mensen elkaar kunnen bewijzen. Acties voor de vogels zijn hard nodig, een beweging als „Open het Dorp" is een groots voor beeld van gemeenschappelijke soli dariteit, maar laten wij niet verge ten, dat in onze eigen omgeving ook mensen behoefte hebben aan onze persoonlijke aandacht en bijstand. Dat kan in allerlei vormen gebeu- Als kleine mensen, die wel eens het gevoel hebben machteloos te staan tegenover een moeilijke situa tie, kunnen wij juist in deze kleine dingen groot zijn". Wij vonden het prettig, dat de heer Ten Napel het gesprek op deze wijze inleidde. Het kreeg zo een heel andere toon dan wanneer hij met het geven van een aantal cijfers zou hebben volstaan. Die uitkeringscij- fers zijn voor de betrokkenen uiter aard zeer belangrijk, maar ze zul len de werkelijke behoefte nooit he lemaal kunnen dekken. Op grond van de Armenwet is het mogelijk, aan de bijzondere behoef ten in omstandigheden als wij nu beleven tegemoet te komen. De meeste gemeenten hebben dan ook besloten tot extra uitkeringen. „Ik krijg hier mensen, die onder normale omstandigheden niet een beroep op deze dienst doen. Zij zijn gewoonlijk in staat in hun le vensonderhoud te voorzien maar nu zijn hun uitgaven zo gestegen dat ze niet kunnen rondkomen. Ik denk bij voorbeeld aan bejaarden die leven van een klein pensioen en de A.Q.W. Het is niet overdreven, te zeggen, dat de post „kolen" ongeveer drie maal zo hoog is. En dan eisen ook kleding en dekking veel meer. Wij zijn met de winters nogal verwend. Dat werkt een zekere onachtzaam heid in de hand. Er zijn jaren dat aan nieuwe warme kleding en dekens geen zorg hoeft te worden besteed, maar als de winter dan streng wordt, moeten ineens allerlei v ^jeningen worden getroffen. Ge voegd bij de dure kolen is dat dan een heel bedrag. Dat kan niet ieder opbrengen". Achter „geval" de mens QORLOGSSLACHTOFFERS, we duwen, blinden, invaliden, nog andere gehandicapten, gerepatrieer- den, bejaarden en ook zelfstandigen, voor hen betekent de winter ver lies. En omdat er aan hun kant geen sprake is van nalatigheid kunnen zij hun moeilijkheden met vrijmoedig heid aan deze sociale dienst voor leggen. ..Wij gaan er vanuit dat ieder in zijn noodzakelijke levensbehoeften moet kunnen voorzien. Er is dus niet een vastgestelde begroting die niet mag worden overschreden. Afhanke lijkheid van de gemeentekas zou ook al onrechtvaardig zijn, omdat de ene gemeente nu eenmaal rui' in de middelen zit dan de andere. Er is vanzelfsprekend algemene verantwoordelijkheid ten opzichte van de overheidsgelden, maar als het gaat om primaire be hoeften is de overheid zeker bereid de helpende hand te bieden". Er zijn ook zelfstandigen die hulp nodig hebben. Hun werk staat of valt met het weer en reserves kun nen in deze categorie spoedig zijn gebruikt. De heer Ten Napel dacht met name aan de bloemenhandel Bloemenverkoop op straat is nu niet mogelijk. „Sociale Zaken" heeft het met dit alles buitengewoon druk. Het perso neel telt zestig leden en zij allen spannen zich in om elke aanvrage over de verschillende schijven nauw gezet te behandelen. Het is duidelijk, dat elk verzoek wordt geanalyseerd en gewogen. En het zijn er honder den. De introductie van de heer Ten Napel tot dit gesprek staat er, zo ne men wij onmiddellijk aan, borg voor, dat steeds ernstig wordt gepoogd, achter het „geval" de mens in zijn eigen situatie te zien. Als liet maar warm is TY/JJ spraken vervolgens met een chef van een kleding- en deken magazijn. Hij bevestigde het gegeven van de heer Ten Napel, dat het pu bliek deze winter veel meer dekens en warme kleding nodig heeft dan in andere winters. „Het gaat er bij de mensen in de 1ste plaats om, dat zij voldoen de gewapend zijn tegen de koude. Er wordt vanzelfsprekend wel op de prijs gelet, maar ik kan toch niet zeggen, dat altijd het goed koopste wordt gekocht. Men brengt 't spreekwoord „Goedkoop is duuurkoop" wel in praktijk. En de mode is helemaal niet primair Het kan vele mensen eenvoudig niet schelen hoé zy op straat komen: als ze het er maar uithouden. Er worden in het algemeen goede de kens gekoebt. Wat de kleding be- Vorstverlet 17 R zijn veel werknemers die met vorstverlet al geruime tijd thuis zijn. Ze zullen zich zo langzamerhand wel een vleugellamme vogel wanen. Bestaat het dienstverband nog, dan krijgen zij een uitkering van 90 pro cent van het contractloon. Op onze vraag of dit percentage van werk geverszijde nog wordt verhoogd kre gen wij verschillende antwoorden. Ze varieerden van „Dat zal misschien hier en daar wel eens voorkomen" en „Hoe zou je daar nu achter kun nen komen?" tot „Daar heb ik nog nooit van gehoord". De werknemers zijn verplicht in komsten die in deze werkloze periode eventueel extra worden genoten, op te geven. Artslangzaam herstel DE dokter heeft ook zijn ervarin- Zo gaat de nieuwe Van Dissel- brug er uitzien. Het is mogelijk, dat aan het hekwerk nog iets wordt veranderd. Een raadslid wenste, gezien de omgeving waarin de brug komt te liggen, iets meer versiering in de vorm en de wethouder van openbare werken zegde hem toe, dat nog eens te zullen bezien. Een ver andering van hoofdlijn zal dat evenwel niet worden. De Leidse arts met wie wij, tus sen zijn drukke bedrijven door, even konden spreken, had niet de indruk, dat er nu zoveel mcér mensen ziek zijn ten gevolge van de barre kou. Van ziektegolven (door griep bijv.) kan niet worden gesproken. „Wel kan gezegd worden, dat het herstel, vooral bij oudere mensen, langza mer gaat. Zij kunnen niet naar bui ten, zien maar weinig zon en dat be tekent voor hen egn vérzwaring. Ze zien verlangend uit naar de lente maar dat heeft nog zo weinig Het is dus meer een psychische kwestie. Hun weerstand is ook min der door de slechte zomer die wij hebben gehad. De oudere mensen moeten als het kan een luchtje scheppen. Ze moeten dan wel heel voorzichtig zijn want 3ls ze vallen en iets breken, zijn ze verder van de wijs. En er moet geen snijdende wind zijn. Die kan voor hen gevaarlijk zijn". De arts, die lange dagen maakt voornamelijk omdat de wegen slecht zijn, wilde ook nog wel iets zeggen met betrekking tot de baby's. Men kan ze beter niet in een ijskou de kamer leggen. „Die kleintjes woelen zich wel eens onder de dekens uit en dan is de temperatuur niet goed voor hen. Er moet in de kamer dan ook een ze kere temperatuursverhoging zijn. Een wandeling buiten kan geen kwaad, mits er geen harde wind staat. Vrieslucht op zichzelf is niet schadelijk voor hun gezondheid". Sterk verlangen TTE winter trekt zijn diepe sporen op alle gebied. Ook de contac ten tussen de mensen zijn verzwakt. Er zijn verenigingen die al hun ac tiviteiten tot betere tijden hebben opgeschort, andere proberen de zaaik nog 'n beetje draaiend te hou den. Het aantal afgelaste bijeenkomsten en voorstellingen is legio. Sprekers, toneelspelers en musici melden zich ziek of annuleren hun afspraak om dat zij voorzien dat ze toch niet op tijd aanwezig kunnen zijn.. Het leven gaat door in vertraagd tempo.. Een dominee in Leiden vertelde ons, dat hij maandagmorgen te voet in plaats van per fiets naar zijn wijk aan het andere eind van de stad was gegaan om huisbezoek af te leggen. Normaal doet hij er wel vier, nu kon hij met moeite de twee halen. De Kerk merkt ook dat de win terse greep sterk is. Het kerkbe zoek is minder geworden en de col lecte-opbrengsten zijn dienovereen komstig gekrompen. „Maar daar moet u niet details over gaan schrijven", advi seerde een predikant ons met pas toraal begrip en gezag. „U moet er de hoge waarde van zien, dat ik zondagmorgen toch nog 117 mensen in de kerk had, onder complete gezinnen. Daaruit blijkt zonneklaar, dat er toch een sterk verlangen is naar de verkondiging van het Evangelie. En dat vind ik heel wat belangrijker dan statistie ken. Cijfers kunnen een ontmoedi gend effect hebben. Het léven ach ter die cijfers zegt veel en veel meer" Deze niet-journalistieke beoorde ling van de tijdelijk neergaande lijn overtuigde ons zo, dat wij de pre dikant beloofden, hierover verder niet te zullen schrijven. Wel zouden wij de lezers die om welke reden dan ook de laatste we ken van kerkgang afzagen, in over weging willen geven de Kerk finan cieel niet onder hun afwezigheid te laten lijden. Voor de Kerken, die hun gebouwen toch maar elke zondag goed warm moeten zien te krijgen, is deze winter niet minder duur. de wekelijkse bloeraenkeuring in Haarlem waren maandag schone tulpen, hyacinten en narcis sen te bewonderen. In de krant van gisteren hebt u over deze voorjaars pracht kunnen lezen. Ze waren evenzovele boden van de geurende lente waarnaar ieder reik halzend verlangt en die elke dag een stukje dichterbij komt. Tot de dikke deken van de vale sneeuw is weggenomen en de bonte bloemen zich gaan opmaken voor een rijk palet. Walther Benser liet zijn dia's zien Walther Benser. die voor vele (amateur-)fotografen in vele landen zo ongeveer als de hogepriester var de kleurenfoto geldt, trad gister avond in de foyer van de stadsge hoorzaal te Leiden op. Zijn roem was hem weer vooruit gesneld: de foyer was tot de laatste plaats be zet en dat wil wat zeggen in dit koude jaargetijde. Terwijl een assistent zijn dia's pro jecteerde op de twee enorme schermen, elk van meer dan 4 meter in het vier kant. vertelde Walther Benser (in het Duits) aan de hand van de geprojec teerde beelden welke trucjes men alzo kan toeDassen om een zo sprekend mo gelijke dia te krijgen. Hoewel: trucjes behoeven het lang niet altijd te zijn. Het is vooral vaak een kwestie van een zo goed mogelijk gebruik maken van het beschikbare ilicht. Hiervoor Ikan soms een stukje karton nodig zijn, dat als reflector dienst doet. Een andere keer, bijvoorbeeld bij het buiten maken van portretopnamen, gaat het om het juiste gebruik van de belichtingsmeter. Als voorbeeld liet spreker onder meer een portret van een blond meisje zien, waarbij de lichtwaarde van het blonde haar als uitgangspunt voor de opname werd genomen, en een portret van een jonge vrouw met een grote zonnehoed, welk geval het gelaat als maatstaf gold, waarbU de hierdoor wat overbe lichte zonnehoed toch niet storend werkte Dit zijn slechts enkele voorbeelden an de vele praktische tips, die Walther Benser gisteravond gaf. Vóór de pauze behandelde hij voornamelijk de belich ting in al haar verscheidenheid en na de pauze ging hü wat dieper in op de compositie. ac; LEIDEN. 22 lal EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET eiOAR£TTES Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken ISTERMIDDAG is op de begraafplaats Rhijnhof het stoffelijk hulsel ter aarde besteld van de heer P. Habraken, die medewerker was bij de expeditie van onze krant en bij de vervulling van zijn taak door een ver keersongeluk om het leven kwam. In de aula sprak ds. J. H. de Boer, ge reformeerd predikant, woorden van troost en bemoediging. Hij deed dit tegen de achtergrond van het Schriftwoord: Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u, wie Mijn woord hoort en Hem gelooft, die Mij gezonden heeft, heeft eeuwig leven en komt niet in het oordeel, want hij is overgegaan uit d« dood in het leven (Johannes 5 vers 24). Ds. De Boer zei, dat wij bij het ster- ïn van hen die ons lief zijn wel be droefd mogen zijn (ook Jezus was ont roerd aan het graf van Zijn vriend La zarus) als we daarbij maar niet ver geten, dat wat wij gewoonlijk onder sterven verstaan slechts één aspect is de dood. Jezus Christus spreekt levende mensen als Hij zegt: gij zijt dood, dood in uw schuld. Natuurlijk putten wij troost uit het geloof aan de wederopstanding, i dat is niet alles. Nog rijker is te weten, dat Jezus Christus ons verzekert, dat ons wil opwekken uit onze geeste lijke dood om ons werkelijk levend te maken nu en hier, op dit ogenblik. De gevoelens van allen die bij de Nieuwe Leidse Courant werkzaam zijn, werden vertolkt door directeur F. Die- mer, die de overledene schetste als een waardevol medewerker. De heer Ha braken viel op door zijn werklust en zijn aanstekelijke vrolijkheid zullen wij node missen. Nog maar betrekkelijk kort bij de krant, voelde hij de sfeer toch heel goed aan. Hij paste bij ons!" Het had de heer Diemer getroffen, dat de heer Habraken verongelukte, terwijl het het nummer van de krant vervoerde waarin een medidatie was opgenomen over het prachtige bede vaartslied Psalm 121. Deze boodschap verspreidende, werd hij opgeroepen ün te gaan tot het feest van zijn Heer. Aan de groeve zegde ds. De Boer de apostolische geloofsbelijdenis en bad hij het Onze Vader. Nadat hier ook nog woorden van dankbare herinnering waren gesproken door dé voorzitter van de Leidsche Ziekenkas, de heer J. van Rosse, dankte een familielid van de overledene voor de ondervonden deelneming. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Albertus Joannes zn v A A Kooter en J M Loo- mans; Leuntje drvB van Zwieten en C van der Linde; Pieter en Harm zns v M A Poot en H Joustra; Willem Hendrik Cornells zn v J Hakkenberg en C P Haasbroek; Cornelia Louise drvCL Dirkx en W F C Glijn; Ja cobus Petrus Johannes zn v J H Lan- geveld en A J H Weijers; Angela dr J de Fretes en A Rijfers; Anna Ma ria dr v F W Timmermans en J Meijer; Cornelia Everdina drvTR van Gameren en L Flippo; Robertus Leonardus zn v L T Blom en E M Degenkamp. GEHUWD: T H H H Horz en K Wijnand OVERLEDEN: A Roest eöhtg v E de Jonge, 61 j; M C Marks, vrouw, 69 j; A Gulaij, eahtg v D Ba velaar 76 j; P Baak. man. 85 j; M Csorba, zoon. 2 dagen De K. en O.-toneelvoorstelling van hedenavond in de Schouwburg, „Een maand op het land", gaat wegens ziekte de hoofdrolspeelster niet door. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70— en 100.— of 300.— en 400.—. v. d. WATER. Haarlemmeratr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3