SPAANSE PROTESTANTEN STAP DICHTER BIJ DE VRIJHEID? Spijtig maar waar: stil op de vakbeurs textiel Een woord voor vandaag Brunch Heffen Ben Zwi schenkt helft van salaris weg uit protest Als voorbeeld voor Israël Interpellatie Samkalden over D. P. Spierenburg Tussen schoolpoort en huisdeur Mag zijn moeder alsjeblieft WOENSDAG 23 JANUARI 1963 ANDERZIJDS VRIJLATING Ds. L. H. Ruitenberg in „Her vormd Nederland over het voor stel tot vrijlating van de vier Duitse oorlogsmisdadigers: sns met all< rde hoogleraren Van Bemmelen en Pompe om de vier Duitse oorlogsmisdadigers La- ges en consorten vrij te laten, af wijzen. Wij zullen zeggen waarom. In de eerste plaats, omdat de te genargumenten ons doorslaggevend voorkomen. Deze lieden zijn ter -dood veroordeeld en ze hebben gra tie gekregen. Zij mochten blijven leven. Zij worden gevangen gehou den in de inrichting van Breda. Op 11 jan. gaf de VARA-televisie een blik m hun levensomstandigheden, wij kregen hun cellen en hun werk plaatsen te zien. Zij worden daar als gevangenen behandeld naar Ne derlandse maatstaven. Zij mogen het feit. dat zij leven, dagelijks er- Varen als een begenadiging. Het argument tegen de professo rale stelling, dat zij als het ware exponenten, d.w.z. uitvoerders wa ren van een misdadig stelsel en onder1- zware druk stonden, delen wij eveneens. Wie dit argument afwij zen zeggen, dat hier geen sprake was van slachtoffer-zijn der misda digers. In zekere zin waren ze dat wel. maar ze waren het met volle overtuiging en ze wisten wat ze de den. Ze deden het met graagte en er is bij de. procesvoering niets ge bleken van verzet, van- een zelfs maar zwakke poging om het. sys teem van moord en wreedheid te verzwakken. Integendeel, zij na men zelf initiatief. Zij waren het systeem. EN HIER willen wij in de tweede plaats op wijzen. Zij worden ge straft mede omdat zij net systeem waren. Hen vrijlaten, hen nogmaals begenadigen zou de indruk wek ken, alsof het systeem van rassen- moord ..begenadigd" kan worden. Toen de doodstraf omgezet werd in levenslange gevangenisstraf, werd dat gedaan met het oog op de mens in deze misdadigers. Bovendien leef de -bij wie verantwoordelijk waren voor deze begenadiging het besef, dat men er zélf onmenselijk van wordt, wanneer men drie jaar na de ter dood veroordeling nog tot executie overgaat. De gratie van toen was het uiterste, waartoe men mocht gaan. Ergens brak de men selijke solidariteit door. werd ach ter de levens van deze misdadigers de mens herkend. Goed, laat hen leven. Maar nu vrijlaten? Dat zou niet anders verstaan worden dan als een verflauwing van de herinnering aan een periode in de geschiedenis, die niet vergeten mag worden. Omdat wat toen gebeurde op verborgen wijze aanwezig blijft in de mens. in groepen van mensen, zo zij on der bepaalde suggesties en in be paalde omstandigheden komen te Dat is ons hoofdbezwaar tegen de gedachte om deze misdadigers nogmaals te begenadigen en hen over de grens te leiden, de grens van West-Duitsland. worden aan reclassering. Het is onwaarschijn lijk. dat lieden als deze, zo zij in Duitsland vrij zouden gaan leveh, weer een leven zouden gaan lijden, als ze onder Hitier gedaan hebben. In West-Duitsland zijn geen concen tratiekampen. Maar daarom zijn ze nog niet gereclasseerd. Bij reclas sering denkt men aan het opnieuw invoegen in een samenleving, die. om welke reden dan ook. door de boosdoener was verstoord. De moordenaar zal gereclasseerd wor den. Zijn daad ging tegen de orde in. Door zijn straf heeft hij ge boet voor het schenden van de rechtsorde en zijn behandeling, die hij onderging was er op gericht hem weer in te voegen in de levenswij ze van de samenleving. Hij zal niet meer stelen, hij zal niet meer moor den. Hij, de ..outcast", de uitge- worpene, kan weer binnenkomen, als een aantal voorwaarden daar toe zijn vervuld. Maar de vier Duitsers, die in Bre da gevangen zitten, kunnen niet ge reclasseerd worden. Hun misdaden, waarvan de afmetingen ons voor stellingsvermogen te buiten gaan, waren juist niet die van eenlingen, van afwijkelingen, maar in verhe vigde mate die van het systeem. Dat kan niet gereclasseerd worden. Het kan alleen afgewezen worden. Levenslang. Aartsbisschop naar de paus Positie zou worden herzien Als de geruchten die in Madrid de ronde doen, ook maar enige grond van waarheid bevatten, dan zou de toekomst van de Spaanse protestanten er wel eens heel wat zonniger uit kunnen zien dan velen hebben gedacht. Er wordt gesproken over een nieuw maakten statuut waarin de positie Van' de protestanten wordt bepaald. Uit officieuze religieuze kringen werd vernomen dat het hierbij zou gaan om de erkenning van de protestantse kerken. Tevens zouden zij door dit nieuwe sta tuut het recht verkrijgen om eigen seminaries en scholen te mogen bezitten. Vrij plotseling schijnt de situatie zich gewijzigd te hebben. Zoals wij reeds eerder berichtten is de soldaat Genaro Redero onverwacht vrijgelaten. Onmid dellijk daarna begonnen er geruchten in Madrid te gaan dat de Spaanse regering bezig zou zijn een nieuw statuut te ont- de protestantse kerk werpen waarin de protestanten veel vrijheid geschonken zou worden. Gisteren kwam uit Madrid het be richt dat de aartsbisschop van Zaragoza, Casimiro Morcillo, naar Rome vertrok ken is met een ontwerp-statuut waarin de positie van de protestanten opnieuw geregeld wordt. Hij zou dit statuut gaan voorleggen aan de paus om diens goed keuring er voor te verkrijgen. Voor het eerst zou er dan verande ring komen in de positie van de min derheidsgroepen zoals deze in 1945 werd uitgestippeld door de Spaanse regering. De bepalingen van toen Brult D weer Brandend Mttginnr Op Uw werk. op een avondje uit eten. Elektron, machine voor T.H. Delft In het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool te Delft worden thans voor zieningen getroffen tot huisvesting van de wiskundige dienst, die ressorteert on der de afdeling der algemene weten schappen van de hogeschool. In een vleu gel van dit gebouw zal namelijk een elek trische rekenmachine van het type t r - 4 worden opgesteld in een ruimte die ge heel air-conditioned is. Dit laatste is nodig in verband met de grote gevoeligheid van de rekenmachine voor temperatuurwisselingen en stof. In deze vleugel komen tevens enige ver trekken voor het personeel dat met de bediening van deze machine te belast. In de centrale bibliotheek van de Techni sche Hogeschool wordt een begin ge maakt met de verbouwing, die nodig is 'voor de automatisering van het boeken- transport van de magazijnen naar de uit leenhal. Oprichting federatie geograf. studenten De studieverenigingen in de geografie ?(en de sociale geografie), te weten de A.S.V.S. (.Amsterdam), de V.U.G.S. (Utrecht). Ibn Batuta (Groningen) en Marco Polo (Nijmegen), hebben zich geformeerd tot de ..federatie van geogra af ische studenten, waarvan dc studiever enigingen zijn aangesloten bij de soci-i". (sociale interacademische Nederlandse 4federatie van universitaire studievereni gingen in de sociale wetenschappen). Het bestuur van deze federatie (be staande uit de praesides der verschillen de verenigingen), heeft zich ten doel ge stéld ..het wetenschappelijk contact tus sen de verschillende instellingen waar geografie gedoceerd wordt te vergroten eh bijzondere aandacht te besteden aan de plaatsingsmogelijkheden van dc afge studeerden. dit in verband met de markt situatie". Begin april zal de federatie haar eerste congresdag houden. In de Nederlandse federatie van uni versitaire studieverenigingen in de so- ■ciale wetenschappen zijn vertegenwoor digde studentenverenigingen in de socia Ie geografie, de sociologie.de politicolo- 'gie, de sociale .psychologie en de sociale pedagogiek. Op grond van een meer spe cifieke studiebelang is het deelnemers aan de soci-i sinds kort toegestaan zich aaneen te sluiten tot een zelfstandige federatie zonder dat hiermee het indi vidueel soci-i lidmaatschap komt te ver vallen. Dr. K. J. Brouwer 50 jaar predikant Op zaterdag 26 januari zal het vijftig jaar geleden zijn. dat de oud-president- director van de Ver. Ned. Zendingscor- Kratie. dr. K. J. Brouwer als predi- nt bij de Ned. Herv. Kerk werd be vestigd. Zijn eerste standplaats was Le- mele Van 1918 lot 1921 werkte hij als predikant-evangelist in Amsterdam- Noord. Vervolgens was dr. Brouwer tot 1925 predikant in Doetlnchem In 1925 verhuisde hij naar Ocgstgeesi. waar hij sinds zijn emeritaat de bibliotheek van de Zendingshogeschool verzorgt. Gedurende zijn directorschap maakte hij enkele malen uitgebreide reizen de zendmgsterreinen in het toen- Nederlands-Indië. vrijwel een catacombenkerk. In de loop der jaren werden vele kerkge bouwen gesloten. Ook seminaria wer den gesloten zodat de Spaanse pro testanten vrijwel geheel afhankelijk werden van buitenlandse opleidingen. In 1956 werd nog het Verenigd Theo logisch Seminarium in Madrid geslo ten. Ondanks de geweldige druk bleven de kleine protestantse kerken het geloof be houden en bleven zij actief. Hun aantal is ook in de afgelopen jaren geleidelijk §egroeid. Een dieptepunt in de verhou- ing van de protestanten tot de Spaan se regering kwam ongeveer een jaar geleden toen een protestantse soldaat tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld werd, omdat hii weigerde tijdens een militaire mis die hij gedwongen was bij te wonen te knielen. Trouwens in dat jaar werd nog meer druk op de protestanten uitgeoefend doordat veel lectuur in beslag werd genomen en het werk van het Spaanse bijbelgenootschap vrijwel onmogelijk werd gemaakt. Door verschillende regeringen, o.a. de Nederlandse, werd Spanje gevraagd om meer vrijheid. Ongetwijfeld hebben pro testanten zich ook tijdens het concilie voor de Spaanse protestanten ingezet en het is zeker niet onmogelijk dat tijdens het concilie de paus ook door de rooms- I katholieke bisschoppen uit andere lan den benaderd is over de situatie waarin de Spaanse protestanten verkeren die Het is wel bijzonder spijtig voor! de Federatie van Textiel-Gros- siers-Bonden, dat het ongunstige weer haar parten speelt bij de jaarlijkse aanbieding van haar vi sitekaartje: de vakbeurs textiel, die deze week in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Helaas, het is stilletjes op de beurs, die toch voor het eerst ook voor het pu bliek geopend is en waar men zomaai kan binnenlopen. Maar ja. wie er in de ze dagen niet beslist uit fnoet, blijft thuis, ook en vooral 's avonds en dus komt er niets terecht van de vrolijke drukte, die men had verwacht. Er worden wel zaken gedaan, m niet één standhouder loopt het hoofd van de drukte. Heel teleurstellend deze gang van zaken ook voor het royale voorlichtingscentrum woningtextiel, dat in de glazen zaal is ingericht; een nieuw tje dat vooral is bedoeld om goede diensten te verlenen aan het publiek. De 25 deskundige voorlichters hebben niet erg veel te doen en van het nemen, enkele malen per dag een forum te houden voor het publiek, is nog hele maal niets terechtgekomen. Degenen die vragen willen stellen kunnen alles te weten komen bij de heren van de voor lichting: niemand staat ongeduldig op zijn beurt te wachten en dus is er geen forum nodig. Intussen missen toch al degenen die het veilige thuis verkiezen boven een moeizame tocht naar de RAI wel iets, want de beurs ziet er bijzonder welver zorgd uit. En... het is er heerlijk warm, niet glad, het waait er niet en de hyacinthen en primula's bloeien er, dat het een Ook de keur van textielprodukten biedt een vrolijke aanblik, want de collecties zijn gericht op de komende zomer en dus kan men er om te beginnen al ge nieten van lichte, aardige zomerstofjes. Doetinchem: E. de Xd Bernp pin Qsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik (toez.): A. N. Langhout, te Brakel. Bedankt voor Langerak bez. de Lek: A. J. Muidei', te Meteren en Est; voor Terkaple c.a.: A. J. Plug, te Blanken ham (Ov). GEREF. KERKEN Beroepen te Badhoevedorp (2e pred. 61.): Jac. Boonstra, te Middelburg; te :aarlem-Z (vac. L. Hoorweg, ga. te Leiderdorp. Aangenomen naa Vries, te Tijnje. Bedankt voor Nljkerk (vac. W. Grif fioen): E. de Vries, te Tijnje; voor Wil- nis: H. Makkinga. te Wilsum; voor Em- men (4e pred. pl.): K. Ubels, te Vrooms- hoop. Door de classis Almelo prep. geex. en beroepbaar gesteld: G. Maneschijn, kand. V.U. Amsterdam. Hij is in ver band met voortgezette studie niet be roepbaar. CHRIST. GEREF KERKEN Beroepen te Deventer (vac. W. J. v. d Linden): J. M. Visser, te Dokkum. EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Amsterdam (vac. G. FafiéV A. Johannes, te Delft. P. H. G. C. Kok te Weesp en J. A. Roskam te Bever wijk: te Amsterdam-N: W. F. Jense te Suriname. A. Johannes te Delft er C. H- Lindijer te Rotterdam VRIJE EVANG. GEMEENTE Benoemd tot predikant in algemene dienst voor de binnenlandse zending: H. C. Leep. Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig ii poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op dc huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en 3sieren tot in de gewrichten, zodanig at een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet icngcwuno uuui u. in- j niet Pijn slaat altijd onverwacht naast genoemde zaal wanneer U Algesal j toe Zorgt er dus voor thuis altijd Ikeuken. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in bet weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen Er zal dit jaar op velerlei gebied met bloemen worden gestrooid. Niet alleen zijn de katoenen en van allerlei zach- kunststoffen vervaardigde produkteri nr de jurken en japonnen dikwijls vrij kwistig met bloemdessins bedrukt, maar het nieuwste is ook heel frisse bloem- patronen op badhanddoeken en was handjes. tafellinnen, lakens en slopen. We zagen Zwitsers borduursel op bed linnen in de fijnste tinten, een vreugde voor het oog. De japonstoffen zijn alle vrij fel van tint of vertonen, in de dunnen soepele wollen (of wol gelijkende) stof jes. aantrekkelijke pasteltinten. Bloemmotieven doen zich nog meer voor: als dessins voor weer wat druk- ker van toon wordende wollen dekens, in tapijten, gordijnen en zelfs vitrages. Bij de vitrages vindt men ook weer heel levendige brede kantstroken en e nieuwtje is de fijne, gebreide vitrage blokpatroon. VOOR DE WONING Natuurlijk is ook de confectie verte genwoordigd op de beurs, maar de na druk valt ditmaal wel op de woningtex tiel. Men kan er variëteiten te kust en te keur zien. ook in vloerbedekkingen en meubelstoffen. Dat de Nederlandse fabrikanten steeds meer aandacht besteden aan moderne opvattingen in de toepassing van kunst stoffen zowel als van traditionele stoffen, aan kleur en dessin, is duidelijk. Daarvan getuigt deze vakbeurs, schakel tussen fabrikant en detaillist, ten volle. De beurs blijft tot en met vrijdag open. Ook vanavond en mor genavond tussen 7 en 11 uur. Twee missionarissen onthoofd? Berichten uit rooms katholieke bron in Leopoldstad lulden dat vluchtelingen uit Zuid-Soedan zeggen dat monseig neur Ireneus Dudd, apostolisch vica ris uit Wau, samen met een andere priester onthoofd zou zijn door Soeda- nezen die van plan zijn de niet Moham medaanse bevolking van Zuid Soedan te bekeren tot de Islam. Volgens de ge ruchten schijnt ook de kathedraal in Juba omgedoopt te zijn tot moskee. Van room "!1J- 1 medegedeeld tiende deel de drie tot vier miljoen inwoners in Zuid-Soedan is christelijk. Hoewel de berichten niet officieel be vestigd konden worden is wel bekend dat de Soedanese regering kort gele den 50 rooms katholieke missionaris sen uit het Zuiden gezet heeft en pro beert nationale eenhei brengen door de Islam in te voeren gebieden. Centrum Belli ami in Amsterdam voor Joodse gemeenschap In tegenwoordigheid van de Israëlische ambassadeur. H. A. Cidor. en opperrabijn A. Schuster heeft de loco-burgemeester van Amsterdam, mr. F. H. C. van Wijck, vanmiddag officcel het gemeenschaps centrum geopend van de Joodse gemeen schap in de hoofdstad „Beth Ami" (huis van mijn volk) in de De Laratesestraat Naar Amerikaans voorbeeld heeft de In Amsterdam Zuid. Nederlands-Israëlietische hoofdsynagoge het initiatief tot de instelling van dit ont moetingscentrum genomen dat werd op gericht .met financiële steun van de Claims Conference. Allen, die tot de Gooise gemeenschap behoren zal in het centrum gelegenheid tot samenkomst worden geboden. Het ontspannings- en studieprogramma van Beth Ami is ech ter in de eerste plaats op de jeugd ge richt. De leiding van het centrum berust bij een directeur-jeugdleider. Ook de Joodse verenigingen zullèn hun bijeen komsten in het centrum kunnen houden. Dit zal voorts een trefpunt worden voor de volwassenen en de bejaarden zullen er hun sociëteitsbijeenkomsten hebben. De voorzitter van het kerkbestuur, de heer S. A. Themans zei: „In de opening van het nieuwe gebouw zie ik een bewijs van onze wil tot reconstructie, onze wil tot leven en om ons zelf te zijn er blijven". De opperrabijn bevestigde de opening de Mezoeza aan de deurpost de grote zaal. Het centrum bevat ide zaal een koffiekamer, bibliotheek en diverse ka- allerhande activiteiten. In het katholieke zijde wordt v. „dat tienduizenden Soeda- toevlucht gezocht hebben Noord-Kongo". Onge' ---^g| stand te i het Arabisch niet Mohammedaanse uitwrijft, tülV U merken d.l dere m- j een, ml» Alfcwl bij de hend te m m,„ kleine (amU1„Ms. vankclijk kleurloze wonderbalsem meer hebben. |ten jannen doen plaatsvinden. Kardinaal Godfrey overleden Kardinaal William Godfrey, de room' katholieke primaat van Engeland er Wales, is op 73-jarige leeftijd overleden. De kardinaal was zeer gezien in de roomu katholieke wereld. Hij speelde tijdens het concilie een onopvallende m< devolle rol. In 1956 werd- hij benoemd in het aarts bisdom Westminster en kwam daarmee aan het hoofd v^n de hiërarchie geland en Wales. Sedert 1958 3 kardinaal. De kardinaal werd vlak voor de tweede wereldoorlog benoemd tot pauselijk ge- zant in Engeland. Hij was de eerste pau selijke gezant sedert de kerkhervorming in Engeland. M. J. P. Vermooten overleden In Utrecht is op 91-jarige leeftijd over leden de heer M. 'J P Vermooten. die jarenlang de enige niet-predikant was in het bestuur van de Gereformeerde Zen- dingsbond. Hij verzorgde altijd de ach terzijde van de blaadjes van de scheur kalender van de G.Z.B. Dat de heer Ver mooten zijn werk goed heeft gedaan bhjkt wel uit het feit dat hij bij zün overlijden reeds de kalenders van 1964 en 1965 klaar had. Deze zullen dus pos tuum verschijnen. Ook in de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk was de heer Vermooten een vooraan staande figuur die in zijn leven vele functies vervulde op kerkelijk en maat schappelijk gebied. ...?et Amerikaanse ministerie van jus titie heeft functionarissen van het dis trict Sunflower in de staat Mississippi beschuldigd van-ongeoorloofde discrimi natie tegen negers die zich hebben op gegeven voor registratie als kiezers. Het heeft een aanklacht inge diend bij de federale rechtbank in Ox ford (Mississippi) na vergeefse pogin gen om de betrokkenen ertoe te bren gen hun gedrag te wijzigen. In de aan klacht heet het, dat slechts 114 van de 13.525 negers in Sunflower, die voor re gistratie in aanmerking komen, als kie- zijn ingeschreven. Vorige week kwam het Spaanse episcopaat in geheime zitting bijeen. Onmiddellijk werd bekend dat de bisschoppen zich moesten bezinnen op het ontwerp-statuut dat door de regering was opgesteld. Zij zouden het op de vergadering hebben goed gekeurd. Daar Spanje door een verdrag gebon- het Vaticaan moet het sta- minderheidsgroe- ERKENNING Er was gisteren nog geen bevestiging te verkrijgen van de geruchten die de ronde doen. Door rooms-katholleke gees telijken wordt evenwel aangenomen dat de protestantse kerken bij de wet er kend zullen worden, dat zij het recht zullen krijgen om vrij godsdienstoefe ningen te houden in hun gebouwen en dat zij scholen zullen mogen bezitten om predikanten op te lelden. De enige beperking die hen wordt op gelegd zou zijn dat zij geen openbare godsdienstoefeningen mogen houden, zo als bijvoorbeeld straatsamenkomsten en grote evangelisatiebijeenkomsten in open bare gebouwen en dat zij niet mogen pogen rooms-katholieken tot bekering te brengen. Het is nog niet duidelijk of in dit statuut ook het recht gegeven wordt om eigen kerkelijke bladen uit te ge ven. en huwelijken te sluiten. Van de 32 miljoen inwoners behoren er 25.000 tot 30.000 tot de rond 190 pro testantse gemeenten. Hun kerken mogen van buiten geen kenteken dragen dat het een protestantse kerk is. O-.mepkelUk dan ook in Colum bia on b"t ogenblik in regeringskrin gen wordt gedacht over de positie van de protestanten en dat ook daar ver anderingen in de lucht zijn. Nathanaël is wel een tikkeltje nieuwsgierig, maar hij blijft toch gereserveerd. Als Filippus hem zegt: „Wij hebben Hem gevonden, van wie Mozes.in de wet geschreven heeft en de profeten, Jezus, de zoon van Jozef, uit Nazareth", loopt zijn hart- beslist niet over van uitbundige vreugde. Filippus mag er dan vol van zijn, hij wil die Vreemdeling eerst wel eens zien. Hij vertrouwt het niet erg. Luister maar naar zijn ant woord. „Kan nu uit Nazareth iets goeds komen?" Maar goed, hij laat zich overhalen en volgt Filippus. En dan ineens staat hij tegenover de Here. Die ontmoeting maakt van Nathanaël een heel ander mens. Het gesprek is kort, maar indringend. De gereserveerdheid maakt eerst bij Nathanaël plaats voor verbazing als Jezus hem precies vertelt wie hij, Nathanaël, is „Vanwaar kent Gij mij?" en die verbazing slaat over in een volledige overgave als Jezus hem op die vraag antwoord geeft. „Eer Filippus u riep, zag ik U onder de vijgeboom." (Johannes 1:49). Dit is voor Nathanaël het kardinale punt, dat hem doet zwich ten. Hij hoeft de Here helemaal niet in te lichten, niets te ver tellen wat en wie hij is, hoe hij denkt en hoe hij leeft, niets te zeggen van zijn vreugden, zijn teleurstellingen, zijn zondig leven, zijn verlangens en zijn wensen. Eer Filippus u riep". Dit is de grote rust in ieder mensenleven. De Here kent ons en weet alles van ons af. Hij weet precies wat ons ontbreekt en waar in ons leven het moeilijke punt ligt. Het maakt ons opgaan tot Hem makkelijker. „Here, hier sta ik en doet Gij het nu maar". We hoeven ons niet mooier voor te doen dan we zijn. Want: „Eer Filippus ons riep Advertentie Hoestdronk in tabletvorm.95ct (Van een medewerker) President Ben Zwi van Israël heeft in 1952 toen hij voor de eerste maal tot president werd verkozen, geweigerd bovenaan de salarislijst te komen staan. Hij was de mening toegedaan, dat zeker de president van het land een voorbeeld dient te ge ven. Hij wenste, mede om de Israëlische economie te ver lichten niet als president, dus met het hoogste inkomen, maar als hoofdambtenaar gesalari eerd te worden. Waar van de bevolking soberheid werd ver langd wenste hij voor te gaan. Het was een van zijn voorwaarden om als president kandidaat te staan. Nadien heeft de president van Israël iedere salarisverhoging geweigerd. In de loop van de ja- Het socialistische Eerste-Ka- merlid prof. mr. I. Samkalden heeft gisteren de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, kunnen interpelleren over de benoeming van de heer D. P. Spierenburg, oud vice-v< zitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., tot permanent Neder lands vertegenwoordiger b(j de Europese gemeenschappen. De heer Samkalden vroeg de minister hoe deze dc door het E.G.K.S.-verdrag vereiste eerbiediging van de onafhanke lijkheid van de vice-president kon rij men met het feit, dat de regering deze functionaris reeds tijdens zijn ambtsver vulling een benoeming in staatsdienst in uitzicht had gesteld. Mr. Luns antwoordde, dat hij van me ning was. dat de regering niet in strijd had gehandeld met het bovennationale en onafhankelijke karakter van de Hoge Autoriteit. Men had met de heer Spie renburg pas overleg gepleegd toen deze had gezegd heen te willen gaan als lid hiervan. Prof. Samkalden vond echter, dat de regering moest erkennen, dat Spiei anke niet deel „en gaat", aldus het Kamerlid. De vraag of de minister de functies van lid van een der uitvoerende orga nen en van permanent vertegenwoordi ger onderling verwisselbaar achtte, be antwoordde de heer Luns met te zeggen, dat hij in het algemeen hierop ontken nend zou willen antwoorden, maar dat de regering in dit geval gemeend had wel tot benoeming te kunnen overgaan. Als zijn oordeel voegde hij er aan 'toe, dat de heer Spierenburg als Nederlands vertegenwoordiger even goed zal zijn als hij dat was als internationaal functiona- Met de interpellant was de minister het eens, dat de leden van de uitvoeren de organen een functie vervullen, waar in het belang van dc gemeenschap die zij dienen enig richtsnoer moet zijn. Advertentie Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever neegrlvtolJ.0"'89 ren ontstond hierdoor de vreemde situatie, dat de eerste man van het land wat salaris betreft gelijk dreigde te komen met een van de lagere ambtenaren. Het Israëlische parlement vond dat een ongewen ste situatie. Tijdens een recente buitenlandse staatsreis heeft het het inkomen van Ben Zwi verhoogd tot 22.500 per jaar. Het parlement betoogde, dat het in het belang van de staat is als de presi dent een representatief inkomen ge niet. Bij terugkomst uit het buiten land was president Ben Zwi. die in middels tot een derde ambtsperiode is geroepen, woedend om deze stap. Hij schreef de voorzitter van het par lement een scherpe brief, waarin hij eiste, dat zijn salaris tot het ou de peil zou worden verlaagd. Het par lement nam de brief echter voor ken nisgeving aan en ging over tot de orde van de dag. Dat was Ben Zwi te gortig. Hij schreef een nieuwe brief, thans aan de voor zitter van de financiële commissie uit het parlement. In die brief zei hij, dat in Israël de levensstandaard stijgt in een „krankzinnig tempo", hetgeen hij in strijd achtte met de "economie van het land. De leidingge vende figuren dienen een voorbeeld te geven ook op het gebied van de bezuiniging, in plaats van hun salaris sen te verhogen. En aangezien het parlement zijn verzoeken om een la. ger salaris had genegeerd brief voor kennisgevir- U-J men, had hij besloten men vast te stellen. Ben Zwi deelde mede zijn inkomen pre cies vijftig procent tc hoog te achten. Deze ruim elfduizend gulden wenste hij niet te ontvangen. Hij heeft daar om een speciaal fonds gesticht waar in hij jaarlijks de helft van zijn sala ris zal deponeren. Uit dit fonds zal worden bekostigd de bestudering van wetenschappelijke documenten die be. trekking hebben op het Jodendom en op Israël. E. Velenia - directeur Nutsseminariiuii - gepromoveerd de heer E. Velema, wonende te Uithoorn, op een proefschrift, getiteld „het oriën tatiejaar van het lager technisch onder wijs: een empirisch-pedagogisch onder zoek". Promotor was prof. dr. H. W. F. Steil wag. De heer Velema is sedert 1958 werk- ïam aan het Nutsseminarium voor pe dagogiek aan de universiteit van Am sterdam, sinds 1 januari j.l. als directeur "an dit onderzdék-instituut. Zijn proefschrift is in hoofdzaak gewijd an de beschrijving van een aan enige scholen uitgevoerd experiment „oriën- tatiejaar" dat ten doel heeft een bijdrage te leveren tot de samenstelling van een verantwoord leerplan voor dc voorberei dende klasse van het lager technisch on derwijs. Besproken worden onder meer de organisatie en de introductie van het riment, en de resultaten en waarde- Precies tot aan de grote vakan tie was Sytze B. een gewone, even wichtige jongen geweest. Hij zat in de derde van het gymnasium en niemand van de docenten had ooit enige last met hem. Een rustige knaap, goed opgevoed, licht. In een paar vakken precies te zijn, wiskunde en ge schiedenis bracht hij het nooit verder dan een schriel vijfje en op alle andere terreinen, met uitzon dering van tekenen, behoorde een ruime puntenwaardering tot de hoge uitzonderingen. Je vraagt je als docent dan wel eens af waarom zo'n jongen toch zo hoog nodig naar een middelbare school moest. Motieven van vaders en moeders zijn niet altijd gemakkelijk getoond dat ouderlijke eerzucht er vaak niet vreemd aan is. „Onze jongen hoeft geen groenteboer te wor den zoals ik. We zullen de buren eens laten zien dat we er de centen voor hebben. Hij wordt ccn meneer. Z'n vader met een bakfiets? Hij, onze zoon, later een auto. We hoeven er bepaald niet krom voor te liggen." bevreemdend als je ze later terug ziet in een zeer behoorlijke positie. De vriendjes kwamen veel bij hem thuis, ze vonden het er blijkbaar ge zellig, ze mochten zijn moeder graag want voor menige puber die het in eigen huis niet zo harmonisch heeft geen getroffen, is het vertoeven in conflictloze sfeer een weldadige be levenis. Dat er tussen Sytze en zijn conflicten geen sprake niet precies zeggen wat het was maar je keek plotseling als het ware tegen een ander gezicht aan. Hoe zat dat... De jongens dachten aan liefdes verdriet om een trouweloos vriendin netje. maar nee, het was nog altijd dezelfde rossige Lizzy die hij galant naar huis bracht, ze waren nog even gek op elkaar als voor de vakantie. De klas giste, maar betrachtte in zo verre de kiesheid dat er geen vragen werden gesteld op de man af. Nog r de spuigaten niet uit, er was ook geen spoor van een ziekelijke moederbin ding. Trouwens iedereen wist dat de gaat hertrouwen. Daar heeft zwaar de pest over in. De meerderheid kon het zich inden ken. Plotseling zo'n vreemde in huis, I een indringer.... Terwijl de twee het altijd zo jofel hadden samen. Er grote kans dat Sytze er voortaan maar zo'n beetje bij zou hangen. Anderen, met meer psychologisch instinct, spraken van jaloezie-op-voor- hand,. van nogal laf egoisme. Waar om zou die knappe nog jonge vrouw niet weer mogen trouwen.... Geleidelijk begon de knaap er zich toch zelf over te uiten. Het was im mers voor de gemeenschap geen ge- helm meer. Hij sprak over kibbel partijen met zijn moeder, speelde al met de gedachte aan weglopen. Ach, het pakte allemaal anders uit. De tweede vader eerst nog met stug wantrouwen bejegend, ontpopte zich als een joviaal kameraad zodat het klimaat zoetjesaan van kil in vrij bestendig veranderde. De gesprek ken aan tafel hadden minder hiaten, kregen hier en daar, dank zij de tact van de beide volwassenen, een huiselijk accent. Maar de grote door- pas komen tQen ble€k da( barometer bakfiets als veracht status- te vergroten, want de geestige car- confronteerd. r een heel enkele keer za- of andere schets van hem. hij scheen er geen zin meer in te hebben. Waar broeide die Sytze toch op. wat zat hem dwars? Het was hun olcC(. me, ook al opgevallen dat hij niet meer zo schokken. Op school hcrvon< vlotweg zijn huisdeur openzette voor - genoeglijke onderonsjes. Ze namen het tenslotte maar als een van de onbegrijpelijke dingen waarmee ook zelfs de jeugd nu en dan wordt ge- braak ■RPnpi Q de indringer bijzonder g'oed bVulkbaar f -„ soort repetitor. Sytzes steeg met plezierige symbool was geenszins sprake. toons die hij op papier gooide deden Het waarschijnlijkste is dat hij de ronde niet alleen in dc klas r eenvoudig de weg van zijn vriendjes ook onder de docenten, mee op was gegaan. Och. - Na de grote vakantie echter leek er bijster iets met hem gebeurd te zijn. Je kon Totdat op een morgen oudere jongens die dicht in de buurt van Sytze woonde, geheimzinnig het nieuws kwam vertellen. Zijn moeder vroegere olijkerd van de fijne car- toons. Want onder de huiskamerlamp zaten 's avonds een gemoedehjke man en een naarstige scholier samen over de wiskunde- en geschiedenisboeken gebogen, waarvan de jongen nog piaar heel kort geleden eenvoudig de had gegruwd. Het dode punt was ge passeerd. De klas had er enorme Haya Selva

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2