Nieuwe LeMse Courant Voortbestaan van verkeert in de E.E.G. gevaar Commentaar Voor de ambtenaren een welvaartsvast pensioen „Ver. Staten van de Engelse taal" r Dr. Mansholt over houding van De Gaulle Akkoord van op een dwaalspoor Pariji Van Thiel voorzitter Tweede Kamer Akkoord in Georganiseerd overleg (""O Woensdag 23 januari 1963, 43ate jaargang KOLEN NODIG? Militairen springen bij Hrecteurt F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven Zie pagina 7 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen TVE argumenten, waarmee president De Gaulle zich heeft uitgesproken voor beëindiging van de onderhandelingen over het toetreden van Groot-Brittannië tot de EEG zijn niet in overeenstemming met de feiten. Dit heeft dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-v.oorzitter van de Euro pese Commissie van de EEG, gisteren in Leuven verklaard. Het is volgens hem volstrekt onjuist te beweren, dat de onderhandelingen in Brussel in een stadium zijn geweest, dat een positieve oplossing onmogelijk zou zijn. „Ik beweer met kennis van zaken, dat juist het tegendeel het geval is". „Er zijn oplossingen in zicht, na tuurlijk niet zonder wezenlijke con cessies van beide kanten, die echter niet ten koste van het verdrag van (Van onze parlementsredactie) DE KVP-er mr, F. J. F. M. van Thiel zal tot 4 juni voorzitter zijn van de Tweede Kamer. Bij het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap ter vervulling van de vacature-Kortenhorst heeft de Kamer de heer Van Thiel vanmiddag als no. 1 geplaatst op de voordracht, die aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden. Daar de vorstin conform de voordracht pleegt te beslissen, staat de benoe ming van de 56-jarige oud-minister van maatschappelijk werk wel vast. Voor de functies van tweede en derde voorzitter droeg de Kamer resp. de heer J. Bommer (soc.) en mevr. mr. J. M. Stoffels- Van Haaf ten (lib.) voor. Nieuws in één oogopslag De Nederlandse vice- voorzitter van de Europe se commissie van de EEG. dr Mansholt, heeft ver klaard dat de argumenten waarmee president De Gaulle zach heeft uitge sproken voor beëindiging van de Brusselse onder handelingen niet in over eenstemming met de fei ten zijn Het is onjuist te beweren dat het gesprek in Brussel in een stadium is geweest dat een posi tieve oplossing onmogelijk zou zijn. In de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken is overeenstemming bereikt over een meuw pensioenbestel voor hel overheidspersoneel. Het ambtenarenpensioen zal waardevast worden en de aanspraken op het bodem pensioen zullen integreren In de aanspraken die de ambtelijke voorzieningen geven. In het Elysee is giste ren het verdrag over de innige samenwerking tus sen West-Duitsland en Frankrijk getekend. Beide landen zullen elkaar op het terrein van de defen sie, opvoeding en jeugdza ken en voor iedere belang rijke beslissing inzake de buitenlandse politiek raad plegen. Over de toetreding van Engeland tot de EEG wordt in het verdrag niet gesproken. Minister Zijlstra heeft gisteren in de Eerste Ka mer verklaard niet te kunnen zeggen of er een recessie voor de deur staat. Er is thans een toestand van evenwicht ontstaan. De minister voelde wei nig voor een snelle varia tie van belastingtarieven als instrument in de con- junctuurpolitiek. Nadat het ministerie van economische zaken, de Limburgse mijnen en de Nederlandse spoorwegeD gisteren overleg hebben gepleegd over een snelle aanvoer van kolen, is be sloten dat er zonodig mi litairen bij het vervoer zullen worden ingescha - keld. Overigens is de brandstofhandel van me ning dat er niet van een noodsituatie kan worden gesproken. Mr. F. J. F. M. VAN THIEL De verkiezing van de heer Van Thiel is min of meer als een verrassing geko men. Toen vorige week bleek, dat de K.V.P. geen afstand wilde doen van het voorzitterschap voor de periode tot aan de Kamerontbinding, werd weliswaar zijn naam genoemd, maar de laatste dagen beschouwde men zijn fractiegenoot drs. M. M. A. A. Janssen toch als de grootste kanshebber. Tegen diens benoeming den echter bezwaren zijn gerezen. Boi dien zou de heer Janssen zich geen onder breking van zijn beroepsbezigheden als accountant kunnen veroorloven. Behalve aan drs. Janssen is nog gedacht aai L. A. H. Albering, maar deze schijnt zijn handen vol te hebben aan het K.V.P. secretariaat. Ten slotte heeft de K.V.P. fractie alsnog de heer Van Thiel bereid gevonden zich voor het presidium schikbaar te stellen. Men heeft er zich van tevoren van vergewist dat een kandi datuur-Van Thiel bij de andere fracties in goede aarde zou vallen. De verkiezing van mr. Van Thiel staat geheel los van het voorzitterschap van de nieuwe Tweede Kamer, die op 15 mei ge kozen wordt en op 5 juni voor het eerst bijeenkomt. Noch de K.V.P.-fractie. noch de heer Van Thiel hebben in dit opzicht enige bindingen willen aangaan. Toch acht men het in parlementaire kringen niet geheel uitgesloten dat mr. Van Thiel ook de nieuwe Kamer zal gaan presideren. Was het aanvankelijk de bedoeling dat hij naar de Eerste Kamer zou verhuizen, hij staat nu toch weer op een zeer ver kiesbare plaats op de K.VP.-kandidaten- lijst voor de Tweede Kamer. Levensloop De heer Van Thiel is op 24 april 1906 geboren. Na de lagere school doorliep hij het r.k. gymnasium in Katwijk aan den Rijn en studeerde hij rechten aan de Nij meegse universiteit, waar hij in 1930 de meesterstitel behaalde. Zijn politieke loopbaan begon hij als gemeenteraadslid van Helmond, in welke plaats hij een fabriek leidt. In 1948 kwam hij voor het eerst in de Tweede Kamer en in 1952 trad hij als eerste minister van maat schappelijk werk toe tot het derde kabi- net-Drees. Na zijn aftreden in 1956 kreeg hij weer zitting in de Kamer. Hij is thans algemeen voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereniging en als zodanig ook lid van o.m. de Sociaal-Economische Raad. Hij is ook opgetreden als voorzitter van de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad. De nieuwe Kamervoorzitter is misschien geen briljant redenaar in de klassieke zin van het woord, maar wel een bekwaam spreker. Hij spreekt zo dat de Kamerstenografen de grootste moeite hebben hem bij te houden. In verband met zijn verkiezing zal de heer Van Thiel zijn maatschappelijke functies tijdelijk stilleggen. Rome behoeven te gaan. Wanneer de afwijzende houding van De Gaulle niet uit de stand van zaken kan worden afgeleid, dan is hier een be slissing genomen, die in strijd lijkt te zijn met alles wat tot vandaag richtlijn voor de gemeenschap heeft gego'den", aldus dr. Mansholt. De vice-voorzitter van de Europese Commissie (die waarschijnlijk op zoek van Adenauer en De Gaulle zal worden belast met het opstellen een rapport over de stand van zaken bij het overleg in Brussel over Groot-Brit. tannië's toetreding), noemde de afwij zing van Londen een bedreiging vooi het voortbestaan van de EEG. ,Als dit interne conflict niet op bevre digende wijze kan worden opgelost, dan hebben wij de kiem van het wantrouwen van de twijfel in de redelijkheid va samenwerking in de organen van de ge meenschap geplaatst. In naam zal zij voortbestaan, echter haar élan is gebro ken. haar vitaliteit gefnuikt. In plaat! van haar beveiligd te hebben tegen ver watering door uitbreiding is zij van bin nenuit bedorven", aldus dr. Mansholt. die de hoop uitsprak, dat de gemeenschap niet zal slinken tot een organisatie die niet meer kan zijn dan een Europese facade, waarachter van werkelijke inte gratie geen sprake meer is. Dwaalspoor „Op welk dwaalspoor men kan ko men. blijkt wel uit het „bondgenoot schap", dat de heer Adenauer zojuist in Parijs met De Gaulle heeft gesloten Er is wel geen verstandig mens in Europa, die zich niet verheugt over de goede verstandhouding tussen Duitsland en Frankrijk. Ten slotte In Parijs hebben president De Gaulle en bondskanselier dr. Adenauer gisteren het verdrag voor Frans-Duitse samenwer king ondertekend. Na de onder tekening hebben de beide staats lieden een gezamenlijke ver klaring uitgegeven. Op de foto zien we een moment na de plechtige ondertekening van het verdrag. De beide staatslieden elkaar. heeft het streven naar Europese inte gratie ook ten doel gehad, deze beide volkeren tezamen met anderen aan één tafel te brengen en het verleden te overwinnen. Het nu gesloten Duits- Franse bondgenootschap zou toe te juichen zijn in een geïntegreerd Europa dat op weg is, Groot-Brittan nië en andere landen in zich op te nemen. Maar indien de weg naar dit laatste is afgesneden, is dit verdrag geen aanvulling, maar een vervan ging van de integratie van Europa door een coalitie van twee Europese landenEen politiek met het gezicht naar het verleden en niet naar de toekomst". (Zie vervolg pagina 6) bezorging 18 19' Er hebben, zich in de Waal grote ijsruggen gevormd. Vandaag zou i I met ijsbrekers proberen deze hindernissen te doorbreken, om drie olie tankers, die van Hamburg ondenveg waren naar Rotterdam, te bevrijden. (Van onze sociaal-economische redactie) NAAR wij vernemen is dinsdagavond, na besprekingen die zich jaren lang hebben voortgesleept, in de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken overeenstemming bereikt over eer nieuw pensioenbestel voor het overheidspersoneel. De kernpunten in hel ontwerp van de nieuwe pensioenwet zullen zijn, dat het ambtenarenpen sioen welvaartsvast zal worden en dat de aanspraken op het bodempen sioen zullen integreren in de aanspraken, die de ambtelijke voorziening geven. De huidige ambtelijke pensioenen zullen dan verhoogd worden met een toeslag, voor de variërende berekening waarvan de situatie op 1 ja nuari 1957 als uitgiangSpün^ïS-i^kozen. Premiebetaling AOW vervalt In verband met de gewenste st menloop van overheidspensioen e bodempensioen dient de premiebe taling op grond van de A.O.W. te vervallen en langs de weg van jaar lijkse restitutie geheel voor reke ning vaq het rijk tc komen. Van zelfsprekend vervalt daarbij ook de A.O.W.-premiecompensatie van 5,6% van het loon, waardoor 1,4 van bet inkomen (geheel of gedeeltelijk afhankelijk van de hoogte van het salaris) vrij komt voor de ambte naar. Daar staat tegenover dat het verhaal op de ambtenaar \lk °lo ho ger gesteld zal moeten worden, aan gezien het welvaartsvaste pensioen een hogere premie vereist. Het ligt niet in het voornemen hiervoor looncompensatie te verstrekken. Van de gelegenheid zal tevens gebruik worden gemaakt om het te verhaleq premiepercentage te unificeren en wel voor rekening van het ryk langs de weg van compensatie in het loon. Dit ver haal varieert momenteel van 4,36% tot 7,5%. Al deze percentages zullen herleid worden tot 6.4%. waarbij dan nog de niet-te-compenseren 1.5% wordt geteld, zodat gekomen wordt tot een uniform verhaal van 7.9%. De onderhandelingen in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg hebben geleid tot een uiteindelijk voor stel van de minister om de beoogde wel- vaartsvastheid van het ambtenarenpen sioen aan te passen aan de ontwikkeling van het salarispeil, voor zover deze ont wikkeling gebaseerd is op algemeen gel dende salarismaatregelen. De welvaarts vastheid zal worden verankerd in de 70 pet. plus 20 pet. Het welvaartsvast ambtelijk pensioen zal bij veertig „pensioen-dienstjaren" op 65-jarige leeftijd 70% bedragen en daar enboven 20% van het waardevaste bo dempensioen. Het ambtelijk pensioen zal de grondslagen tot f 7500 worden op basis van 2% per dienst jaar tot de eerste f 3750 en 1per dienstjaar boven f 3750 (In eerdere voor_ stellen van de minister was sprake L%% per dienstjaar tot f 6000). Mocht de A.O.W.-uitkering stijgen bo- van f 3750 dan zal aanpassing plaatsvin den (zodat dus dit cijfer f 3750 „mee groeit"). Het cijfer f 7500 zal evenredig meegroeien met de bezoldigingswijzi gingen van algemene strekking. (Slechts bezoldigingswijzigingen van algemene strekking zullen van invloed zijn op de pensioenen. De op zichzelf staande wijzigingen van groepen derhal ve niet. Van de 8%40% gefaseerde verhogingen telt wel de 8% mee. thans voor 4% en in de toekomst voor de res terende 4%). De toeslagen Zoals gezegd zullen de huidige ambte lijke pensioenen worden verhoogd met een toeslag, voor de berekening waar van de minister de situatie op 1 janu ari 1957 als uitgangspunt wil nemen. Bij het stellen van het toeslagpercen tage per die datum op 100 zullen de aanpassingspercentages bedragen voor hen, die gepensioneerd zijn tussen 1 ja nuari 1957 en 31 december 1958 ca. 32%. voor hen die met pensioen gingen tus sen 1 januari 1959 en 1 april 1960 ca. 31%. voor de ambtenaren, die gepensioneerd zijn tussen 1 april 1960 en 1 januari 1962 ca. 21% en voor hen, die tussen 1 janua ri 1962 en 1 januari 1963 met pensioen gingen ca. 13%. (Aanvankelijk had de minister voorgesteld uit te gaan van een optrekpercentage van 24% per 1 janu ari 1957, waarin de maatregelen per 1 april 1960 en daarna ten behoeve van de gepensioneerden waren verdiscon teerd) (Voor vervolg zie pag. 6) TN DE CENTRALE Commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenza ken is thans overeenstemming bereikt over de mévites van het pensioenbestel voor het overheidspersoneel, zoals dat er voor de naaste toekomst uit zal moeten zien. Daarbij inogen alle betrokkenen waarlijk wei een zucht van verlichting slaken. Iloe lang immers is er niet gedokterd aan deze zeer moeilijke en ingewikkelde materie. Er zijn zelfs twee wetsontwerpen van sta pel gelopen (in 1959 en 1960), waarvan het eerste moest worden ingetrokken en het tweede nu ook zal vervallen. Naar het ons voorkomt zal dit een derde keer niet behoeven te gebeuren. Mede op aandrang van de zijde der centrales is de regering bewust een andere neg ingesla gen. Dit heeft er toe geleid dat in de voorstellen van de minister waarover nu in het georganiseerd overleg overeenstem ming werd bereikt, kon worden gekomen tot een, wat met een mooi woord genoemd wordt welvaartsvaste pensioenregeling, ge paard gaande met een samenvloeiing van bodempensioen en ambtelijk pensioen, ter wijl er ook verder tal van positieve pun ten zijn. Wij geloven dat het akkoord in grote lijn het beste is wat men in de gegeven om standigheden en gezien tegen de achler- grond van alles wat zich in het verleden met betrekking tot de ambtenarenpen- sioenen heeft afgespeeld, kón bereiken. De ambtenaren mogen niet ontevreden zijn. Voor de technische begeleiding van de sa- menloop van bodempensioen en overheids pensioen is, onder meer ten aanzien van de overname door de regering der A.O.W.- premiebetalingen, een unieke regeling ge vonden, die, afgezien van de vraag of zij staatsrechtelijk wel geheel „verantwoord" is, ook perspectieven biedt voor pensioen regelingen buiten de overheidssector.... „De overvalop Soestdijh Friese illegalen en acteurs naar Koningin Op peleis Soestdijk zal koningin Juliana don derdagavond 'n besloten filmvoorstelling bij wonen, waar de film „De Overval" gedraaid zal worden. Voor deze voorstelling zijn ook de verzetsstrijders uitgenodigd, die destijds aan de overval op de gevangenis in Leeuwarden hebben deelgenomen, en de hoofdrolspelers uit de film. Zij zullen eerst in het Oranje Hotel in Baarn dinefen en daarna fiaar paleis Soest dijk gaan. „Ik weet, dat het mijn beurt is, maai mag ik asjeblieft eerst even mijn mantel uittrekken?" Engeland-EEG Heeft Adenauer toch iets bereikt Frankrijk heeft er vandaag in toege stemd het probleem van Engeland's toe treding tot de Euromarkt voorlopig over te dragen aan de EEG-commissie. President De Gaulle, zo verneemt Ass. Press, heeft een voorstel van deze strek king van Adenauer aanvaard om een dramatische mislukking te voorkomen als de zes ministers van de EEG maandag weer in Brussel bijeenkomen om over het vraagstuk van het Britse lidmaat schap te spreken. Met dit denkbeeld zou de EEG-com missie, onder leiding van Walter Hall- stein, een nieuwe diepgaande studie ma ken over de problemen rond de Engelse toetreding en dan haar bevindingen voor leggen aan de zes minister. Er zou geen tijdslimiet aan een dergelijke actie wor den gesteld. zondag nog boven Zuid-Noorwegen lag, is op reis gegaan en lag vanmorgen bo ven Engeland en zal morgen boven West- Frankrijk aankomen. Hierdoor is de wind in het hele Noordzeegebied naar west tot noord gedraaid. In de afgelopen nacht vroor het vijf tot zeven graden, maar de middagtemperaturen komen geleidelijk boven het vriespunt. Hoewel de verdere vooruitzichten nog niet geheel zeker zijn lijkt het er wel op, dat in deze tweede helft van de week de dooi met luchtaanvoer van de Oceaan van HET WEER EN EUROPA meer bpekeni, „ontworden. Alleen in de Kapporten hedenmorgen zeven uur nacht tijdens opklaringen zal nog enige lichte vorst voorkomen. Tendens dalend De Bilt verwacht tot donderdagavond: Bewolkt weer met plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Lich te vorst tot temperaturen om het vries punt. (Opgemaakt te 11.15 uur;. ZON EN MAAN Donderdag 24 januari: zon op 8.33, on der 17.12; maan op 7.43, onder 16.04. Vrijdag 25 januari: nieuwe maan Statior rcldh. Elndhove Zd.-Limb Helsinki DE Pulitzer-prijswinnaar en economisch blok vormen met Gaulle is een schrijver Upton Sinclair Amerika?" beelden over heeft in brieven aan president Sinclair, die toegeeft half denkt over niets anders dan den "samen moeten gaan Kennedy en premier Harold schertsend „maar toch met een Frankrijk zoals in hem be- mijn vraag is: waarom nief Macmillan het volgende advies diepe ernst geschreven te heb- lichaamd en hy hoopt andere gegeven met betrekking tot de ben" voegt In zijn brief aan Europese landen voor die zaak De Gaulle wil dat u uw t Euromarkt: Macmillan er aan toe: te gebruiken. Hij is bang dat malige koloniën bulten Als het Verenigd Koninkrijk „Ik heb met misnoegen de hij Engeland niet kan laten Euromarkt houdt Bij ons van pre- doen wat hij de kleine landen den zij welkom zijn i buiten van Europa makkelijk kan la- waarom dan geen rivaliserend de Euromarkt te houden. De ten doen tan met d«nk; ..IK heb altijd gedacht, dat werken aan een gemeenschap, la gloire. HU vroeg of laat, onze twee lan- peljjke markt van de hele tÊtÊM' groep en die economische een heid zich zo snel mogelUk laten ontwikkelen tot een sociale, po litiek en humane beweging?" Sinclair stelde voor dat de nieuwe groep bekend zal wor- den als „De Verenigde Staten van de Engelse taal". „Waarom zouden we niet Aberdeen Zürich Genève Wenen Belgrado gh. bew onbew windstil -1 -5 wind9til -5 -10 windstil indstil •indstil windstil -5 -5 -5 -13 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1