Vuurzee in hart van Amsterdam Grote ongerustheid over het weren van Engeland Economie V.S. nog niet goed genoeg Tsjombe kwam troepen van V.N. niet tegemoet kou gevat? Gromiko: Ook Parijs moet akkoord gaan Voor u, mevrouw.V een stuk CastelkA Schoonheidszeep GRATIS ]*i een. &an£e hy. Andere eigenschappen s DINSDAG 22 JANUARI 1963 LEEFTIJD KAMERLIDMAATSCHAP De voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer vereiste leeftijd zal ®emeld' w?rden verlaagd van dertig tot vijfentwintig jaar. De Jeertyd van dertig jaar die vereist is voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer blijft ongewijzigd. Dit zijn de hoofdzaken van een wets ontwerp dat de minister-president en de minister van binnenlandse zaken bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het wetsontwerp voor ziet in een wijziging van de Grondwet. In de bij het wetsontwerp behorende memorie van toelichting wordt gezegd, dat gebleken is, dat in de Tweede Kamer een grote mate van eenstemmigheid bestaat voor wat betreft het verlangen om de vereiste leeftijd van dertig jaar voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer te verlagen. Kennedy tot Congres: President Kennedy heeft in zijn jaarlijkse economische bood schap, die hij gisteren aan het Amerikaanse Congres voorlegde, verklaard dat alleen een grote belastingverlaging voorspoed en voldoende economische groei van het land kan verzekeren. Amerikaanse economie is i maar niet goed genoeg en zij „staat thans gebalanceerd op een beslissend moment", aldus Ken nedy. De President deed een krachtig beroep op het Congres zijn voorstel gedaan in zijn boodschap over de stand van zaken in de unie voor een netto belastingver laging van tien miljard dollar in de ko mende drie jaar te aanvaarden. Hij kant te zich tegen het 'Standpunt in sommige Congreskringen dat een voortdurend Aannemers help en vissen Endge Amsterdamse aannemers zijn een actie begonnen om compressoren ter beschikking te stellen voor het in leven houden van de vis in de bin nenwateren. Zij hebben daarbij de medewerking verkregen vaa Utrecht gevestigde visserij-inspectie en. de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij. Het ligt in de bedoeling om deze compressoren op te stellen op plaat sen waar visconcentraities aanwezig zijn en de toestand als gevolg v strenge vorst ernstig dreigt te den. Viswaterbeheerders, die menen dat zich in hun viswater zo'n situatie voordoet, kunnen zich om een com pressor geplaatst te krijgen in ver binding stellen met de technisch op ziener der visserijen in hun Er zullen naar een schatting inspecteur der visserijen te Utrecht, de heer D. E. van Drimmelen, enige honderden compressoren nodig zijn. De Amsterdamse aannemers, die het initiatief tot deze actie hebben genomen, roepen hun collega' land op om hieraan medewerking te verlenen en zich daartoe op te geven bij de secretaris van het comité: de heer L. Diepgrond (kantooradres Weesperzijde 300, Amsterdam, teL 020 50656). Vele doden in Europa door de koude De aanhoudende felle koude, g paard met zware sneeuwval, heeft de moeilijkheden In vele landen ropa nog vergroot. Tijdens de koudegolf van de afgelopen vier weken zijn in België twaalf perso nen om het leven gekomen. Ongeveer honderd mensen liepen kolendampver giftiging in lichte graad op en enkele honderden slachtoffers van de koude worden in ziekenhuizen verpleegd. In westelijk Oostenrijk zijn sinds het weekeinde vela dorpen door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. In het weekeinde zijn minstens vier mensen in dit gebied door de koude om het leven gekomen. In Engeland zijn maandag de lijken van drie mensen onder de sneeuw ge vonden. Twee van hen waren van plan geweest een berg te beklimmen Yorkshire. In Lancashire werd een jarige student slachtoffer van de kou de. In West-Duitsland waar de Rijnvaart tot stilstand is gekomen, zijn militai ren dag en nacht in de weer om de on gemakken van de koude voor de bevol king zovoel mogelijk te verminderen. In Zuid-Slavië zijn op de lijn van Zagreb naar Split al drie dagen drie treinen ingesneeuwd. De stoomverwar- ming functioneert echter nog, zodat de passagiers het niet al te koud hebben. Voor hun voedselvoorziening wordt ook gezorgd. In Zwitserland zal het Meeir van Zü- rich binnenkort geheel zijn dichtgevro ren, iets wat in de winter van 1928-1929 het laatst is gebeurd. Kabinetsberaad „Brussel" De ministerraad is gisteravond in speciale zitting bijeen geweest om de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan te horen over de besprekingen in Brussel over Enge- lands toetreding tot de Europese eco nomische gemeenschap. Minister Luns bracht uitvoerig verslag uit over de gang van zaken en daarbij op de ernst van de situatie. Na afloop van de vergadering deelde mr. Luns, desgevraagd mede. dat het kabinet de situatie had besproken „in het licht van wat er in Brussel vorige week is gebeurd". Hij zei dat de an dere leden van het kabinet „volstrekt akkoord gingen" met de door hem in Brussel ingenomen standpunten. „We hebben verkennend besproken wat in de vergadering van de achtentwintigste ja nuari in Brussel eventueel door Neder land zou kunnen worden gedaan'" voegde hij eraan toe. De minister liet doorschemeren, dat deze week er een van zeer intensief di plomatiek overleg zou worden, maar hij weigerde iets mede te delen over de aard van eventueel door het Nederland se kabinet genomen besluiten, De Britse BOAC biedt veertien Britannia 102-vliegtuigen te koop tegen de minumumprijs van anderhalf mil joen gulden per stuk. De machines hebben tussen 1957 en 1962 dienst gedaan bij de BOAC. Een delegatie uit de Chinese Volksrepubliek heeft reeds een proefritgemaakt met een te koop aangeboden Britannia. En op Londen Airport staan de vliegtuigen opgesteld voor andere kooplustigen. Schade loopt in miljoenen Een van de grootste branden, Op de hoek Katwljkselaan-Scheve. j. j j i a -4ningselaan in Kijkduin is gistermiddag die Sinds de oorlog in Amster- een houten bungalow uitgebrand. Het dam hebben gewoed, heeft gister- vuur was sneller dan de brandweer kon avond de groothandel in carriers |213n" en rijwielen van de firma Westor de Jndretriesingelfa JDss ^is en het advertentiebureau J. Poen vis eren wormv Kzn in de Spuistraat, alsmede het damesconfectiebedrijf Weco aan ken met een begrotingstekort het land naar de ondergang zou leiden. Hjj ver klaarde dat vermindering van de belas tingen de beste manier is om de inkom sten te vergroten. (In de donderdag inge diende nieuwe begroting werd het fede rale tekort op ongeveer twaalf miljard dollar geschat). In de economische boodschap wordt gesproken over opmerkelijke winstpun ten in 1962 maar ook over verloren kansen. Geen enkel land, het minst het onze, kan rustig blijven tegenover ont wikkelingen als de volgende, aldus de president, die noemt: 1) Een aanzien lijke daling van de werkloosheid maar vier miljoen Amerikanen hebben nog geen werk; 2) Het bruto nationale produkt heeft een nieuw jaarrecord van 5€f! miljard dollar in 1962 be reikt maar tussen de dertig- enl veertig miljard dollar aan bruikbare I Zowel de Raad van Nederland- ES*LT^d^ndp'^kS^l^he werkgeversverbonden als de stimulansen; 3) de economische groei drie grote vakcentrales (N.V.V., dervsr^ert 195Scg^d-|K.AB. en C.N.V.), hebben rich tot de regering gewend naar aan- Vakbeweging over de Gaulle en de EEG bedroeg deld 2,7 pet per jaar, tegen percentages tot zes pet van West-Europa; 4) lonen en salarissen waren sinds het diepte punt van de recessie in 1961 gestegen met 28-nüljard dollar, vrijwel zonder uitholling door hogere prijzen de inkomsten zouden echter gemakkelijk met nog twintig miljard dollar omhoog kunnen gaan, met behoud van een re delijk volledige werkgelegenheid. Kennedy voorspelde een bruto natio naal produkt van 578 miljard dollar dit jaar en hij verklaarde geen vijfde na oorlogse recessie ta verwachten. Niet de over vormen de dringende aanleiding een belastingherziening. Stabiliteit van de prijzan wordt als een belangrijke reden genoemd voor de mogelijkheid dat de VS het algehele te kort op de betalingsbalans konden ver minderen van bijna vier miljard dollar in 1960 tot tweemiljard in 1962. Kennedy zed gebruik te zullen maken van de hem door het congres verleende handelsbevoegdheden om een vrijere toegang van landbouw- en industriepro- dukten tot buitenlandse markten, in het bijzonder de Europese gemeenschappe lijke markt, te verzekeren. Woe verliet voor de tweede maal Oostduits congres Eenzaam en onverstoorbaar zat de Chinese gedelegeerde, Woe, met ge bogen hoofd en de handen op het bu- gekruist, terwijl het Oostduitse communistische partijQongres een staande en daverende ovatie bracht premier Chroesjtsjef en Walter Ulbricht. Toen de gedelegeerden van de 70 com munistische partijen de Internationale aanhieven, verzamelde Woe zijn papie- :n en verliet de zaaL- De betoging van Woe vormde de cli- iax van de slotzitting van dit congres, waarop de kloof tussen de Sowjetunie en China wijder schijnt dan ooit. China wil geweld om de wereldrevolutie tot stand te brengen. Chroesjtsjef verkiest vreedzame coëxistentie. De Sowjetunie heeft voorgesteld om het geschil besloten te houden, wat de Russen niet belette om openlijk te din- de grnist van de Latijns-ameri- kaanse en Afrikaanse landen. De partij- Zuid-Amerika hebben inderdaad gevolg gegeven aan de Russische om steun te geven litiek. Otto Grotewohl, de Oostduitse pre- lier, zou binnenkort zijn functie om ge zondheidsredenen willen neerleggen, al dus verluidt uit kringen die nauwe be trekkingen hebben met het centrale co mité van dc Oostduitse communistische Als mogelijke opvolger van Grotewohl wordt genoemd Willi Stoph, vice-pre- ;r, die belast is met de coördinatie controle en lid van het centrale co mité. leiding van de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bjj de pogingen Engeland lid te doen ivorden van de Europese econo mische gemeenschap. De verklaring van de werkgeversver bonden spreekt van de noodzaak van een onbelemmerde en verdere voortgang van de Europese integratie en dringt er op aan Frankrijk te bewegen „zijn ne gatieve en onverantwoordelijke houding te herzien". De in krachtige bewoordingen gestel de verklaring besluit: „Frankrijk zal zich dienen te realiseren, dat een verdere ont plooiing van de E.E.G. afhankelijk is van de medewerking van alle lid-staten. De huidige situatie leidt ertoe, dat ook Nederland zich zal moeten afvragen of zijn medewerking op bepaalde punten niet afhankelijk moet worden gesteld van een wijziging in de Franse opvattin gen". Het C.N.V., dat afzonderlijk een tele gram heeft gezonden aan de minister raad het verbond meent dat de ver klaring van N.V.V. en K.A.B. naar inhoud en woordkeuze te sterk politiek was bepaald zegt „met ontsteltenis" Ook werkgevers komen met een verklaring kennis te hebben genomen van de re cente ontwikkeling. „Er is te vrezen", aldus het telegram, dat de verbondsraad heeft opgesteld, „dat een der deelnemende landen, na melijk Frankrijk, eenzijdig alles zal doen om de onderhandelingen te doen mislukken." De intrede van Groot-Bri- tannië wordt door de verbondsraad ge zien als een essentiële stap in de econo mische Integratie van West-Europa. Met name voor Nederland, maar ook voor geheel West-Europa moet de beperking der E.E.G. tot de zes deelnemende lan den gezien worden als een zeer ernstig nadeel. De verbondsraad dringt er daar om met de grootste nadruk bij de re gering op aan haar standpunt, dat in trede van Groot-Brdtanndë in de E.E.G. mogelijk en gewenst is, met kracht en zo mogelijk samen met de andere part ners tot het uiterste te handhaven. Het telegram van de K.A.B. en N.V.V. luidt als volgt: „De K.A.B. en het N.V.V. hebben diep bezorgd kennis genomen vai de houding van het Franse staats hoofd terzake van de onderhande lingen met Engeland. Ze achten zijn opzet, de E.E.G. tot een aangéle- Mijninstallaties niet beschadigd Niet met Tsjombe aan het hoofd zoals was afgesproken, maar on der commando van de Indiase generaal Noronha zijn de troepen van de V.N. gisteren Kolwezi bin nengetrokken. Ongeveer 70 kilo- Chroesjtsjefs po-1 meter van de stad, in Poempi, wer den de V.N.-troepen opgewacht door een vredesdelegatie van Ka- tangaanse burgers. Tsjombe was er niet bij, hoewel hij het had be loofd. Maar Tsjombe sprak in Kolwezi zijn leger toe en bedankte het voor de „trouwe dienst". Hij werd hysterisch toegejuicht De huurlingen waren reeds wegge- Advertentie) trokken naar de grens met Angola. Zonder dat een schot werd gelost en begroet door groepjes burgers en voor malige gendarmes trokken de V.N.- troepen Kolwezi binnen. Op het markt plein werden zij begroet door president Tsjombe die informeerde of zij tegen stand hadden ontmoet. Hartelijk schud de generaal Noronha de ministers van Tsjombe, onder wie de felle Moe- nongo, de hand en dankte Tsjombe. voor het feit dat hij woord had gehouden. De springladingen in de installaties van de Union Minière wa- verwijderd. Zelf hadden de V.N.- troepen een lading dynamiet moeten weghalen van onder een brug. De lonten waren al door blanke soldaten van Tsjombe verwijderd. Volgens een bekendmaking van de V.N. zullen de bedrijven van de Union Minière in Kolwezi vandaag het werk hervatten. V.N.-troepen zullen nu tot taak krij- _en om in Noord-Katanga een einde te maken aan de burgeroorlog die daar woedt. Katangaanse gendarmes zouden verwoede gevechten leveren met troe pen van het Kongolese leger. Vluchte lingen trekken in massa naar de grens met Rhodesië om te ontkomen aan het Kongolese leger. „1Wanorde De V.N. geven niet officieel toe dat t een burgeroorlog betreft. De commu niqué'* spreken van „wanordelijke" ele menten. Secretaris-generaal Thant heeft presi dent Kwame Nkroemah van Ghana ge antwoord, dat de Kongolese autoriteiten geen opdracht hebben gegeven voor een eventueel gevangen nemen van Tsjombe. Het verwijt van Nkroemah dat de V.N. weifelachtig zijn opgetreden, wijst Thant van de hand. Er is een poging gedaan vreedzaam op te treden in overeen stemming met de resoluties van de Vei ligheidsraad. genheid van de zes onder Franse leiding te maken, funest streven naar de Europese eenheid en voor de veiligheid van het vrije westen. Hij handelt hiermee zo dui delijk in strijd met de sterk heersende opinie in de zes landen, dat van een flagrante schending de meeste elementaire beginselen van de democratie moet worden ge sproken. De K.A.B. en het N.V.V. dringen er bij de Nederlandse rege ring op aan, om in samenwerking met de overige partners in de E.E.G., de onderhandelingen met Engeland voort te zetten, omdat zi er van overtuigd zijn, dat een ak koord mogelijk is." Besprekingen Het ziet er de Gaulle niet zure wijn te doen. De zetels Franse afgevaardigden bleven gisteren onbezet op de bijeenkomst van hoge E.G.K.S.-functionarissen, die ter spreking van het Britse verzoek oi lidmaatschap van de kolen- en staalge meenschap werd gehouden. Vandaag zou men zonder Frankrijk vergaderen, maar zolang de Franse stoelen onbezet bleven, kon men toch geen besluiten De Belgische senaatsvoorzitter Paul Struye heeft in „La libre Belgique" een beroep gedaan op de Franse president om geen veto uit te spreken over de toe lating van Engeland tot de E.E.G. Hij schreef, dat een Europa der „zes" slechts een verminkt Europa zou zijn. Dr. E. N. van Kleffens, de E.G.K.S.- vertegenwoordiger in Brussel, heeft gis teren een gesprek gehad met de Britse onderminister Heath. De heer Van Klef fens had om het onderhoud verzocht. Ge weigerd werd mede te delen, waarover hij met de Britse onderhandelaar wilde spreken. Macmillan het Singel, geheel vernield. De laaiende vuurzee, die voor mil joenen schade aanrichtte, ver woestte ook een deel van het ga ragebedrijf van de firma Tabak In de Spuistraat. Vele omliggen de panden liepen geringe brand schade en enorme waterschade op. De brandweer bestreed het vuur urenlang met tientallen stralen. Ook de B.B. nam met twee dieselbrandspuiten aan het blussingswerk deel. De brand begon om ongeveer half zeven bij de firma Westor, mogelijk als gevolg van oververhitting van een schoorsteen. Al spoedig breidde het vuur zich uit tot het bureau van de firma Poen. Aan de achterzijde sloegen om tien uur de vlammen door de dichte rookwolken over naar de firma Weco. Juist op dat moment had de brandweer het vuur aai Spuistraat enigszins in bedwang. Kort ervoor was over een lengte van twlntig meter de voorgevel van de rij wielgroothandel naar voren gevallen. De brandweerlieden konden zich slechts op het nippertje in veiligheid stellen. Pas rond middernacht konden enkele brandweerwagens naar de kazernes te rugkeren. Het na blussingswerk duurde echter tot vandaag voort. De bewoners van de aan het Singel uitgebrande panden zagen het tijd aankomen. Een brandweerman werd bij het blus sen licht gewond. Hij liep snijwonden op aan een van zijn handen. In totaal streden ongeveer zestig brandweerlieden tegen het vuur. Later op de avond werd een aantal afgelost door van huls gehaal de collega's. Tienduizenden liters water werden vanuit de gracht in de gespoten. Langs de brandende panden vormden zich lange ijspegels en de we gen langs het vuur veranderden in ijs banen. De Amsterdamse brandweer had >r de bestrijding van eventuele ande branden in Zaandam een nevelspuit aangevraagd, omdat men alle zware terieel in het centrum nodig had. In Nijkerk is gistermiddag de fétaria van de heer Kraay aan Veenestraat door een felle brand woest. Alleen de muren staan nog o eind. De brand werd door buren ont dekt, toen de eigenaar bij zijn in het ziekenhuis op bezoek was kinderen op school verbleven. De bu ren wisten een deel van het meubilair (o.m. een jukebox) te redden en vier gasflessen naar buiten te brengen. De brandweer kon de omliggende hulzen behoeden voor het vuur. De Britse premier, Harold Macmillan, heeft gisteren op een bijeenkomst van de conservatieven in Liverpool gezegd te hopen en ite bidden, dat de huidige tegenslag niet fataal zal zijn. Volgens hem zouden de Britten loyale Europea- kunnen zijn. Hij zei te geloven, dat Advertentie) kOSRAM gisteren, de woning gezin Weinands (man, vrouw en vijf jonge kinderen) in vlammen opgegaan. De brandweer kon door de strenge vorst slechts de nevelspuit gebruiken. De oorzaak van de brand was gelegen in het ontbreken van een regulateur in de zaterdagavond in gebruik genomen nieuwe kachel. Daardoor werden de kachelpijp en de schoorsteen te heet, zo- dat het rieten dak vlam vatte. Het huis je ging geheel verloren. De inboedel was niet verzekerd. De gemeente zorgde nog gisteren voor ander onderdak. In Sint Jansklooster (gemeente Vol- lenhove) is gisteren het huis van het bejaarde echtpaar Regeling uitgebrand. De brand begon in de keuken waar de was op een gascomfoor stond. De brand weer slipte op weg naar de brand, zo dat rij te laat arriveerde om nog ef fectief werkzaam te kunnen zijn. Frankrijk moet meedoen aan de tot standkoming van een akkoord inzake het verbod op kernproeven. Dat ls de eis die de Russen weer stellen nu van uit de V.S. zulke optimistische berich ten gekomen zijn over de voortgang die gemaakt is bij de besprekingen over dit onderwerp tussen Rusland en de V.S. Frankrijk wel zou tekenen. De speculaties over een eventueel toe geven van de Russen inzake de Ame rikaanse els. dat per jaar tien inspec ties in de Sowjetunie gehouden moeten worden, werden door Gromiko getorpe deerd met de harde opmerking, dat Rusland slechts drie inspecties zóu toe staan. Dat was de uiterste concessie en hij hoopte dat het Westen dit zou in- tevreden mee zou zijn. op deze basis begonnen en tot nu voortgezet. Als er principiële bezwa- l waren, had men ons dit bij het be gin moeten zeggen". Volgens de pre mier had generaal de Gaulle hem er eens aan herinnerd, dat een lange duur der besprekingen met het oog op het 'gecompliceerde karakter van het on- de moeilijkheden overwonnen kunnen derwerp onvermijdelijk was. worden, als de wil daartoe aanwezig is. De voorzitter van de E.E.G.-commis- „Toen de gemeenschap onze aanvrage sie, prof. Walter Hallstein, heeft giste- achttien maanden geleden accepteerde, ren ln Parijs medegedeeld, dat hij zon- was het heel goed bekend, dat er moei- dag en maandag met bondskanselier lijke onderhandelingen zouden volgen, Adenauer over de .huidige toestand" doch daarin voorzag juist het Verdrag had gesproken. Hij wilde echter geen - Rome. De onderhandelingen werden I'bijzonderheden geven. Advertentie bij aankoop van 3 stukken I Het organisatiecomi té voor de Olympische Spelen 1964 in Tokio heeft een nieuw idee. Op 1 april zal een nieuw merk sigaretten op de markt verschijnen on der de naam Olympia. Na de financieel bijzon der voordelige actie met de Olympische postze gels, verwacht men ook uit de verkoop van de sigaretten zeker onge veer drie miljoen gul den. I Prinses Irene heeft gisteren in gezelschap van een vriendin een be zoek gebracht aan de tentoonstelling „Goud van Peru", die momen teel in het Centraal Mu seum in Utrecht wordt gehouden. I De Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft de 400.000ste spaarder ingeschreven. De direc tie bood hem een tien voudig vergroot spaar bankboekje aan, waarin 400 papieren rijksdaal ders waren geplakt. I Struisvogelrennen worden in Zuid-Afrika steeds populairder. Het nieuwste nieuwtje is de grote vogels bij nacht in het felle licht van schijn werpers te laten ren nen. Zo'n wedstrijd trekt een slordige 4.000 man publiek. Oudtshoorn heeft het monopolie van deze soort van vermaak, omdat zich in de nabij heid grote struisvogel boerderijen bevinden. Ook kan men de vogels voor kleine wagentjes spannen. I Ook de Russen zijn van plan proeven te gaan doen met een diep- zeebathyscaaf, die naar zij zeggen, 2.000 meter in de zee zal kunnen af dalen. Sowjetgeleerden menen dat de nieuwe bathyscaaf wellicht nut tig zal blijken voor de commerciële visserij. I ln een Russisch blad wordt fel gedebatteerd over de vraag of alcoho lische dranken in de Sowjetunie verboden die nen te worden. Tot een conclusie is men niet ge komen, maar het blad heeft een ingezonden stuk gepubliceerd van een marine-officier, die pleitte voor een droog- leggingswet. I In de Franse sector van de grens heeft Oostduitse grenswacht het vuur geopend op ...een hond, die onder de versperring doorkroop. De schoten misten hun doel en de hond vloog met de staart tussen de benen West-Berlijn in. i 1109) We hebben de vorige maal minst al tot ernstig nadenken zal betoogd, dat volgens de onderzoekin- stemmen, nog erger wordt het, wan gen van de laatste 20 jaren een be- neer wij horen, dat sommigen ln paalde chemische stof, D.N.A. ge- de Verenigde Staten niet alleen door noemd, verantwoordelijk zou zijn middel van het D.NA. verandertn- voor het overbrengen van erfelijke gen in het menselijke ras willen be- elgenschappen op de volgende gene- werk6telligen, maar ook Invloed wll- ratle. (Hierbij wordt nog een ande- Ien uitoefenen op de sexe van de re stof verondersteld R.N.A. ge- nieuwe boreling, heten maar dit sou ons te ver Kunstmatige verwekking van le- voeren). Het spreekt vanzelf, dat bij ven achten sommigen ln de Ver. Sta genette! (onderzoekers op het ge- ten momenteel een opgave van de bied van de erfelijkheid) direct al eerste orde. Anderen ln de V.S. zien het plan rijpte, om door het aan- er een militaire noodzaak in, dat de brengen van varianten ln deze stof, Amerikanen het eerst leven in een erfelijke eigenschappen van plant en laboratorium zullen scheppen. Enke- dier te wijzigen. „We hebben het 'e „vooruitstrevenden" hebben zelfs recht dit te doen, zegt A. E. Mlrsky een urgentieprogramma nltgeknob- van het Rockefeller Instituut, want beid, opdat Uncle Sam toch vooral door selectie van planten en dieren deze wetenschappelijke race zal win- zijn we daar al lang mee bezig. nen! Hiertegen valt misschien niet erg veel ln het mid den te brengen. Het wordt echter wat anders, wanneer de ze spreker daaraan toevoegt, dat velen er mee zullen In stemmen, Indien ook de menselijke eigenschappen door middel van het D.N.A. zullen worden veranderd, teneinde allerlei defecten ongedaan te maken of te wijzigen! Is dit een pont, dat ons op x'n TOCH IS HET ZO! Het D.N.A. ls reeds synthetisch vervaardigd en het Is chemisch en na tuurkundig volko men gelijkwaardig aan het D.N.A., dat organisch was ont- Maar het kunstmatige D.N.A. deed niets! Het leefde niet, het vervaardigde geen rlwltten, het produceerde geen R.N.A.kortom het was een flop. Nadruk verboden. Weer kritiek op Stevenson Stewart Alsop heeft weer een stuk geschreven in de Saturday Evening Post, waarin de houding van de lei der van de Amerikaanse delegatie naar de V.N., Adlai Stevenson, over Cuba scherp wordt gekritiseerd. Vroegere publikaties over dit onder werp hebben een verklaring van het Witte Huis uitgelokt, waarin Stevenson volledig werd gesteund. Volgens de aan tijgingen zou Stevenson bereid zijn ge weest bases te ontruimen in ruil voor een milder standpunt bij de ontwape ningsbesprekingen. Bovendien zou Ste rn de voorkeur hebben gegeven politieke onderhandelingen boven het alternatief van een militaire actie. Deze hernieuwe publikatie is des te merkwaardiger omdat Alsop bekend staat als een van de vrienden van pre sident Kennedy die zich indertijd heeft gedistancieerd van de kritiek op Steven son. Men vraagt zich af of Kennedy van deze nieuwe aantijgingen heeft afgewe ten. Ghana erkent als eerste Togo Als eerste land heeft Ghana het nieuwe bewind van premier Grunitz- ky in Togo erkend. Men hoopt nu dat de reeds jaren gespannen verhouding tot het verleden zal gaan behoren. Nkroemah zal een ambassadeur in Togo benoemen. De bekendmaking werd in Accra gedaan in een kort bericht je van zes regels na de terugkeer van te verbeteren, onderzocht. Nigeria heeft de ministers van bui tenlandse zaken van de Afrikaanse sta ten verzocht in Lagos bijeen te komen om de mogelijke drijfveren van de moord op president Olympio van Togo te be spreken. Er zal ook gesproken worden Ex-generaal Walker weer vrij man Het Amerikaanse ministerie van justi tie heeft de beschuldigingen ingetrokken tegen de ex-generaal Edwin A. Walker en zes anderen, die indertijd zijn ge arresteerd in verband met de rassen- relletjes bij de universiteit van Missis sippi. Een federale jury kon geen formele be schuldiging opstellen tegen de zeVen be trokkenen. Eerder had de jury vier per sonen in staat van beschuldiging gesteld wegens de onlusten ten tijde van het toelaten van Meredith tot de universi teit, die aan twee personen het leven hebben gekost en waarbij honderden werden gewond. Minister Rusk over Frankrijk en NAVO De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rusk heeft gister avond voor de televisie zijn mening gegeven over de jongste ontwikkelin gen in Europa. Rusk zei dat de plan nen voor een atoommacht voor de NAVO toch door zouden gaan, ook als laten over de Franse houding ten a«.„- zien van de EEG, maar gaf wel als zijn mening dat het streven naar eenheid in Europa zou doorgaan, ongeacht of En geland lid zou zijn van de EEG. Overigens noemde Rusk dc toenade ring tussen Frankrijk en West-Duitsland een historische zaak. maar hij achtte het noodzakelijk dat deze samenwerking uvan de NAVO wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5