davitamon DE DOKTER aan 'f woord Duitse vrouw toelaten tot predikambt Weinig joods onderwijs voor joodse kinderen tèlèV&ïk Een woord voor vandaag UnmEfl^l Finland voor 92 procent luthers, kerkgang gering Kritiek Noorse geestelijken op commissievoorstellen 2 DINSDAG 22 JANUARI 1963 ANDERZIJDS HET GEESTELIJKE LIED De baptistenpredikant ds. F. E. Huinnga heeft in „De Chris ten", zijn rubriek hervat. Hij geeft hierin deze keer zijn visie over het geestelijke lied. Naar aanleiding van de televisiev.it- zending „Meer dan muziek". Ik luisterde en keek van begin tot het eind naar „Meer dan mu ziek" een programma waarin men zijn voorkeur voor een be paald religieus lied motiveert. Het begon met het lied van de haven predikant ds. Bodaan. die per plaat De Loods zong. Ik moet al les uit de herinnering schrijven, maar als ik het wel heb. gaat het die de rende meisjesstemmen op de ach tergrond kennelijk van ..wereldse" platen geleend. Piet Sijbrandy zong in levende lijve van het ruw hou ten kruis en de aanblik kon mij niet direkt stichten. Frits Mehr- tens zat er ook om z'n oordeel geven en Aafje Heynis zong met: Op bergen eindigde dalen Smaken verschillen. Ik ken men sen. die door dik en dun het zin gen van de liederen uit de bundel van Johannes de Heer volhouden, ik ken er ook die zowel de tekst als de muziek van deze liederen mijden. Je kunt niet zeggen, dat hele families daarover in grote twist geraken, maar de voorstan ders verdenken de tegenstanders van het loslaten van de zuivere be ginselen van het christelijk geloof, als ze kritiek hebben op sommige versjes, die in genoemde bundel ge presenteerd worden. Terwijl de te genstanders juist beweren dat het zingen van die liederen de gedach ten en harten wegleidt van de rots grond des geloofs. Maar laten we terugkeren tot de uitzending, waarin zij, die het zui vere woord met de zuivere melo die willen laten samengaan bezwa ren maakten tegen de walsende wij zen. waarop de woorden naar de luisteraars moeten worden ver voerd. De liedjeszangers meenden juist dat dit de weg was om de van het Evangelie vervreemdden te bereiken. Kenmerkend waren twee woorden, die in de loop van de diskussie gebruikt werden. De zingende dominee sprak op een ge geven ogenblik van deinen, meedei nen. terwijl Frits Mehrtens dat deinen afwees het herinnerde hem aan de bewegingen van een nog ongeboren kind hij sprak van springen en het was tekenend voor wat ieder bedoelde. De een wil opspringen van vreugde over het heil Gods. de andere wil dei nen op de baren der ontroeringen. Zo gesteld sta ik aan de kant van Frits Mehrtens. Ik beveel u aan de liederen van Johannes de Heer en dergelijke versjes, gezon gen door zusjes en broertjes, eens goed te lezen. Het staat vol van rust en lust. van hart en smart, van ik en mijn en ze zijn. vergeleken bij de psalmen en vele andere er kende kerkliederen, bepaald arm ïn zeer afgestemd op de stemmin gen van een hart. Lees dan een psalm of echt geestelijk lied verloren, maar blinkt tevens vooral de heerlijkheid van God uit boven alle menselijke situaties Het zijn kathedralen, torens in de la ge landen, die een andere taal spre ken dan flatgebouwen of silo's, die soms nog hoger willen gaan, maar aardser zijn. Ik moet wel zeggen, dat sommi ge moderne kerkliederen nauwelijks te zingen zijn door de gemeente. Niet dat we de woorden niet ap preciëren, maar de melodieën schij nen alleen gemaakt voor lieden, die zo van 't blad kunnen zingen. Je moet wel muziek hebben gestu deerd. wil je het lied kunnen zin gen. Daaraan mogen de vernieu wers van het kerklied denken: de gemeente bestaat uit vrouwen, die luiers wassen en uit mannen, die monteren en zaken doen. Men moet hun wijzen geven, die te zin gen zijn en niet zulke, die vanwe ge de moeilijkheden erin alle aan dacht eisen en daardoor de woor den om hals brengen. Synode Evang. Kirche besluit: Met een grote meerderheid heeft I kantsehap. Een gehuwde vrouwelijke j j e- predikant, afgezien van zeer speciale ge- de synode van de Evangelische vallen .zoals bijvoorbeeld een groot tekort Kirche van Rijnland (de geünieer- aan voorgangers, is niet mogelijk. De de kerk waarin luthersen en her- j het uitoefenen har ambt zal bij het 6aste jaar liggen. Dit vormden samengaan) het voorstel j IS voor predikanten in Duitsland 70 jaar. tot het openstellen van het predik- tekS'ÏS ambt voor vrouwen aangenomen, predikanten iets op te kunnen heffen. Zo- I als bekend is er op de landelijke synode Het aangenomen voorstel houdt onder - - 3 meer in dat in een kerkelijke gemeente met meer dan twee predikantsplaatsen de mogelijkheid is dat er een vrouwelijke predikant beroepen kan worden. De ver antwoordelijke ouderlingen moeten uit drukkelijk hier hun toestemming voor Het zal niet mogelijk zijn dat in een ge meente met een predikantsplaats een vrouwelijke ambtsdrager wordt beroe pen. Er moet namelijk voor gemeentele den. die er bezwaar tegen nebben dat een predikant bepaalde ambtshandelin gen verricht, de mogelijkheid bestaat die door een plaatselijke mannelijke col lega van haar te laten verrichten. De predikante zal volledig gelijkgesteld zijn aan een predikant. Dat houdt onder meer in dat ze dezelfde bevoegdheden heeft, dus lid van de kerkeraad, de plaat selijke synodes en de predikantsconven ten is en dat ze tot alle synodale amb ten en diensten is toegelaten. Nog redding voor Nubische tempels? De Zuldslavische uitvinder Vukosav To dosljevlc legt inderhaast de laatste hand aan een plan om de Nubische monumenten ln het Nljldal te redden door ze met beheerste preclsle-ont- ploffingen in stukken te snijden naar elders over te brengen. Todosljevlc, een technicus uit Serajewo, is in Zuldslavië een beroemdheid o dat hij explosies kan beheersen kan leiden in bepaalde richtingen, die :rd. ontploffingen" opgele- Emeritaat Beroe jiiri gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zierikzee (vac. C. Beze men: A. Lam, te Op- en Neder Andel. Aangenomen naar Apeldoorn (vac. P. Visser): J. Folkertsma, te Wanneper- Bedankt voor Woerden: J. Jongerden. te Bruchem en Kerkwijk Beroepbaarstelling: J. C. v. d. Berg. vicaris te Haaksbergen. De Akker 10; L. E. Emmen. vicaris te Voorschotel), Prof Einthovenlaan 16; J. P. Kabel (oud rector v.d. Theol. School te Hollandia- Binnen» Plein 1940. Vlaardingen; W. Si- GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk (2e pred. pl.1: K. Bisschop, te Warns; te Oldeboorn; A. M. Brouwer, kand. te Utrecht; te Nieuwerkerk a. d. IJssel: Joh. Kroeze, kand. te Apeldoorn. Berocpbaarsteülng: E. Warnink, kan didaat te Zaandam. Prins Hendrikkade 78. CHRIST. GEREF. KERKEN Bereepen te Harlingen: R. Slofstra, te Harderwijk; te Werkendam: E. Ve- nema, te^Zwijndrecht. griepgrig..... AKKERTJES CAc&eX/i helpen sneller en beter dan ooit Nederland lededelinger 21.15 De glorl. musical; 22 00 Klassiel mair 22 30 Nieuws er Act a ueiten: 23 00 Vens se i :k. muzikale lezing; 23 55-24 00 Nws Hilversum II 298 m. KRO 19 00 Nieuws; 19.10 Actuahteit^n; 19 25 Lichte grammofoon- muziek: 20.00 Beried- rlaanse muziek: 20 21 00 Klein Taaigeding. koorlieden: 1.55-2-4.00 Nieuws. lo 1963 22 20 vanavond vormt een uitzondering Het Joodse onderwijs in Nederland verkeert wat het percentage Joodse kin deren aangaat in een gunstige positie: wat het aantal wekelijkse lesuren be treft ie het onderwijs ver onder het mi nimum. Deze gevolgtrekkingen zijn te maken uit twee onlangs verschenen rap- Uit het rapport van Commissie voor Joods onderwijs, welke commissie in Genève zetelt blijkt, van de 118.000 Jood se kinderen in West-Europa 25 pet. Joods onderwijs ontvangen. Dit percentage wordt veel te laag geacht, hoewel een toeneming met 10 pet. ten opzichte van 1959 te constateren valt. Voor Nederland ligt dit percentage aanmerkelijk gunsti ger. Alleen reeds in Amsterdam waar vier bijzondere Joodse scholen zijn ge vestigd. waarbij inbegrepen een kleuter school ontvangen omstreeks 500 kinderen van 3 tot 18 jaar Joods onderwijs. Dit is 25 pet. van de Joodse jeugd in ae hoofd stad. Daarnaast wordt in Amsterdam on derwijs verstrekt door de Joodse ge meente. Dit gaat echter buiten school tijd, waardoor het bezwaar opgeld doet, dat dan de kinderen vermoeid zijn. Ook elders in het land wordt door Joodse gemeenten onderwijs verstrekt terwijl een korps van reizende leraren Joods onderwijs geeft aan kinderen plaatsen waar geen Joodse gemeente bestaat. In geheel West-Europa worden de Joods bijzondere scholen echter be zocht door omstreeks 6000 leerlingen, ter wijl de overige 24.000 leerlingen op an dere wijze Joods onderwijs genieten. De Joodse gemeenschappen in West-Europa hebben thans besloten elkaar te zullen steunen opdat het percentage Joodse jeugd dat Jdods onderwijs ontvangt aan merkelijk verhoogd wordt. Als een der middelen wordt daartoe gezien het KRO 20 Zending u liedjesprogramma: 20 45 Interview: 21 Jazz in the Middle Ages: KRO: 22.0' 't&Mce/' strijd.,el: 7 22 Licht. HHHH 7.35 Van de voorpagina, praatje): 8 00 Nws. en socialistisch strijdlied; 8.18 Lichte gram- mofoonmuziek: 8.40 Orgelspel: 9 00 Gymnas tiek voor de vrouw; 9.10 Kookpraatje: 9J5 Klassieke grammofoonmuziek; 9 35 Water standen: 9 40 Schoolradio: VPRO 10 00 In zicht en uitzicht, lezing; 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Di Ramblers Bandshow: 11.35 Operetteklankei (gr 12 00 Voor het platteland. 12 05 Licht' grammofoonmuziek; 12 30-12 33 Mededelln gen t.b.v land- en tuinbouw): 13.00 Nieuws 13.15 Elektronisch orgelspel en zangsoliste 13 45 Gesproken portret; 14 00 Radio-kamer orkest en zangsoliste: Moderne muziek; 15.00 Vrouwen vergaderen, toespraak: 15.10 Voor de jeugd: 17 00 Amateursprogramma: 17 30 Tentoopstellingsagenda; 17.35 Licht inst mentaal trio: 1750 Regeringsuitzending: ven en nemen: Tips voor weggebruikei Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws SOS-berichten; 7.10 Dagopening: 7.25 Oude muziek (gr.); 7 45 Radlokrant; 8 00 NI. 8.15 Lichte grammofoonmi lichte"0 grammofoonmuzlekTïr 9°40Z"voo vrouw: 10.10 Grammofoonmuziek: 10.15 gendienst; 10 45 Samenzang, geestelijk' deren; (herhaling van vrijdag 18 Januar "1.10 De Jeugd LichU (de« (Herhaling •140 Licht tart J1 jeugd; 16.00 Voc i zangsolb (0 §ong Zwlt- foonmuzlek; 17 40 Beursberichten: 17.45 Licht 18 45 Lichte grammofoonm Oecum. conferentie van plattel, jeugd Van 6 tot- en met 11 februari zal i het Zwitserse plaatsje Gwatt aan d Thunersee een oecumenische conferen tie voor plattelandsjongeren worden ge houden. De organisatie berust bij „cen tre rural protestant Europeen", een werkgroep, aangewezen uit verschillende protestantse kerken in Europa. In februari-1962 werd een dergelijke conferentie gehouden op het oecume nisch vormingscentrum Oud-Poe'geest waar werd gesproken over de totstand koming van de E.E.G.. de gevolgen daarvan voor de landbouw en daarm de verantwoordelijkheid van kerken in deze nieuwe constellatie Thans komt de vraag ter sprake of deze nieuwe Europese verhoudingen de boeren niet dwingen tot nieuwe van onderlinge samenwerking e wat dat dan voor het eigendom het gezin impliceert. Ter conferentie worden deelnemers verwacht uit Duitsland. Engeland Frankrijk. Italië. Nederland, Oostenrijk en Zwitserland. Inleidingen worden ge houden over ..Welke vormen van menwerking bestaan er in het boei bedrijf?" door de Zwitserse landbouw kundige ingenieur dr. J. Nussbaumer. „wat betekent dat voor de eigendom?" voor dipl. volkswirt E. Wolf uit Bad Boll, terwijl de inleiding „wat zal er van het gezin worden?" vanuit de dis cussiegroepen zal worden samengesteld. Voor Nederland maakt namens de raad voor de zaken van kerk en sa menleving van de Nederlandse Her vormde Kerk drs. H. D. de Loor deel uit van de werkgroep. Goedkope vluchten op Noord-Amerika? De luchtvaartmaatschappijen, die bij dc T.A.T.A. aangesloten zijn. hebben een aanbeveling overgenomen om toestem ming te verlenen voor speciale goedko pe economy-class-vluchten met DC-7c toestellen en tussen de Verenigde Sta ten en Scandinavië. Indien de desbetreffende regering de aanbeveling goedkeuren zal zij met in gang van 1 oktober a s. van kracht dere scholen. Van der Putten trekt al zijn procedures in r. N. J. Geleijnse in Amsterdam heeft namens de heer F. H. van der Putten uit Bussum alle door deze ex- defensie-ambtenaar aangespannen pro cedures ingetrokken. De heer Geleijnse heeft dit medegedeeld in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. „Van der Putten is het procederen langzamerhand moe geworden", aldus de Amsterdamse advocaat. ..Hij kan moeilijk nog de energie opbrengen om processtukken te redigeren, vooral nu hij met zoveel voldoening in een nieuwe burgerbetrekking werkt". In de eerste plaats heeft mr. Geleijn- het beroep bij het Arnhemse amb tenarengerecht tegen de kennelijke gering van ir. S. H. Visser om Var Putten te rehabiliteren, ingetrokken, zij het onder handhaving van het bezwaar tegen de wel zeer lange duur der be handeling. Mr. Geleijnse heeft dé mi nister van justitie verzocht aan* deze gang van zaken aandacht te schenken. Ingetrokken is ook de klacht bij de Raad voor <te journalistiek tegen het Algemeen Dagblad, dat de heer Van der Putten woorden in de mond zou hebben gelegd, die hij nooit heeft gesproken. In zijn brief aan de Kamervoorzitter, aarvan een afschrift is gezonden aan de bijzondere commissie die zich bezig houdt met de zaak Van der Putten, laakt mr. Geleijnse het.beleid van mi- ter Visser, die „voor de zoveelste al" heeft getoond geen begrip te hebben voor personeelsbeleid. Absolute loonkosten in Beneluxlanden thans op vergelijkbaar niveau De absolute loonkosten in de Benelux landen liggen thans op een vergelijk baar niveau. Dit heeft de ministeriële werkgroep voor de coördinatie van de conjunctuurpolitiek van de drie landen vastgesteld. Het rapport is gisteren Brussel besproken door het Beneluxco- mité van ministers, dat onder voorzit terschap van de Nederlandse staatsse cretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, een aantal technische on derwerpen had te behandelen. De conclusie ten aanzien van de loon kosten betekent, dat in de afgelopen drie jaar een verschil van ongeveer twintig procent tussen België en Neder land is overbrugd, mede als gevolg het samengaan in de Benelux. De c brugging werd mogelijk doordat in Bel gië de absolute loonkosten vrij constant zijn gebleven, terwijl ze in Nederland sterk zijn gestegen. De republiek Jemen heeft secreta ris-generaal Oe Thant van de V N. zocht ..goede diensten" te verlenen een einde te maken aan de „agressie Jemen het slachtoffer is" Per 1 februari is burgemeester H. Huisman van Weststellingwerf benoemd tot burgemeester van Heerenveen. Hij is 59 jaar. gehuwd, hervormd en socia list. De Volkswagenfabrieken zullen ïêr vluch- 31 januari tot 9 februari niet werken, als ..„rden met gevolg van de Amerikaanse havensta- De diensten zullen worden uit-, king Vorige week werden de fabrieken J om dezelfde reden twee dagen gesloten. W- HM In beide richtingen zull< l ten Der week gemaakt worden DC-7c s De diensten zullen worde [gevoerd via IJsland of Groenland. „Opstandingskerk" van Heemstede televisie-kerk De „Opstandingskerk" van de ge reformeerde kerk in Heemstede is uitverkoren om als decor te dienen voor de komende televisie-kerkdien sten van het Convent van Kerken. Niet alleen is de kerk geschikt maar ook in een bepaald opzicht, de ge meente. In deze gemeente is men namelijk bezig met een liturgische vernieuwing van de kerkdienst. Het ligt in de bedoeling de k ikers te betrekken in deze liturgische bele ving. In 1963 zullen er vanuit de ,,Op- standingskerk" vier televisiediensten den uitgezonden ts. G. N. Lammens, predikant te Heemstede, die deputaat der generale synode voor liturgische zaken is, zal in de eerste uitzending, op 27 januari ver tellen hoe de gemeente zelf tegenover de vernieuwde liturgische ordening staat at er van de kijker verwacht wordt, al wat betreft zijn instelling, om te kunnen doen en leven met de gehele dienst. De organisatoren overwegen naast een doopdienst en een vesperdienst, ook een avondmaaldienst uit te zenden. De ves perdienst is bedoeld als positieve bij drage aan de in gereformeerde kring le vende veranderende opvatting over de tweede godsdientoeferung. In de eerste uitzending, op 27 januari 17.00 uur. zal dr. O. Jager uit Haar lem. voorgaan. De heer J. Pasveer zal in alle uitzendingen als cantor de ge meente- en koorzang leiden. „De Paladijn" (BB) in nieuwe gedaante „De Paladijn", het maandblad voor de Bescherming Bevolking in heel Ne derland. is met ingang van dit jaar (10e jaargang nummer 4) in nieuwe gedaan te verschenen. Was het tot dusver ir blad. dat op een krant geleek, ..ien meer de richting van een illustreerd maandblad uitgegaan. „De Paladijn" wordt nu gedrukt op koperdiepdrukpapier, hetgeen de uiter lijke vormgeving wel ten goede komt. Het blad neemt nu ook advertenties op en men kan er zich op abonneren. Voor het overige is het blad van en voor de noodwachters van de BB en l.jeft het dezelfde gevarieerde inhoud als steeds. Voorzitter van synode Spaanse prot. kerk bezoekt ons land Onder auspiciën van de Nederlandse vereniging ..Het evangelie in Spanje" zal begin maart de voorzitter van de synode der Spaanss evangelische kerk een zoek aan ons land brengen. Het is de derde keer dat dr M. Gutiérrez Marin in ons land komt. Het doel van deze be zoeken is steeds om betere voorlichting te geven over het werk en de situatie v de Spaanse kerk. waarover zoveel m verstand bestaat in verband met de v houding tot de rooms-katholieke kerk Spanje. Door het lezen van enkele dagbladarti kelen kreeg hij het Idee dat zijn tech niek misschien gebruikt zou kunnen «orden om de kostbare Nubische mo numenten te redden, die onder water zullen komen te staan zodra de As- wandam gereed Is. Hij wil de grote monumenten ln vervoerbare stukken verdelen en vervlogens brengen naar de gewenste plaatsen. Todosljevlc zegt dat hij dit kan doen zonder dat er na de behandeling ook maar Iets daarvan te zien zal zijn. Hij is van mening, dat zijn «-erkwijze de goedkoopste ls om de monumenten te redden. Zuid-Afrika strijdt voor Z.W.-Afrika Minister-president H. Verwoerd heeft het parlement verklaard, dat Zuid- Afrika voor het internationale hof van justitie in Den Haag zal blijven strijden voor het behoud van zijn mandaat Zuid-West Afrika, hoewel het van ning blijft dat het Kof in deze zaak niet rechtsbevoegd is. De regering van Zuid-Afrika wil Zuid- West Afrika ondanks alle acties in de Verenigde Naties behouden. Het oude Volkerenbondsmandaat wordt betwist in een rechtsgeding, dat Liberia en Ethiopië uit naam van de Afro-Aziati- sche landen aanhangig gemaakt hebben bij het hof. Als Johannes Jezus ziet gaan zegt hij tot zijn twee dis cipelen: .„Zie, het lam, Gods". Et wordt ons geen twijfel over gelaten welke indruk deze woorden op de twee maken. Er staat nadrukelijk, dat zij Jezus volgden. Maar nog is het kontakt tussen hen en Jezus niet gekomen. Jezus volgen is een begin. Het kontakt wordt door Jezus gelegd, Jezus, Die de vonk in het hart geeft. Want wat ge beurt er? Jezus keert Zich om en vraagt: „Wat zoekt gij?" Feitelijk een normale vraag. Het antwoord is enigszins vreemd. „Meester, waar houdt gij verblijf?" En dan zegt Jezus: „Komt en gij zult het zien(Johannes 1 :40). Hierin ligt iets persoonlijks. Tegen Mattheüs bij het tolhuis zegt de Here: „Volg Mij", tegen de twee discipelen van Johannes: „Komt, en gij zult het zien". Jezus roept ieder mens anders. De wijze waarop is nauwe lijks belangrijk. Belangrijk is of aan de roep gehoor wordt gegeven. De twee discipelen hadden zich kunnen afwenden en zich weer bij Johannes kunnen aansluiten. Maar ze gaan met Hem mee. „Komt en gij zult het zien". Wie vandaag de dag uit de nood van zijn leven aan Jezus vraagt: „Here, waar woont gij?n, krijgt van Hem de uit nodiging met Hem mee te gaan en te aanschouwen. Het is de prijs voor de gehoorzaamheid. (Advertentie) Pracht handen Het is de Hamamelis die Volkstelling wijst uit: Meer dan 92 procent van de Fin nen behoort officieel tot de Lu therse Kerk die daar staatskerk is, maar nog geen één procent van de lidmaten komt in de steden regel matig in de diensten. De kerke lijke situatie is vooral in de steden Tampere en Helsinki het moei lijkst. Daar staat tegenover dat het aantal avondmaalgangers gro ter is dan ooit in de laatste 25 jaar en dat de afval uiterlijk althans bijna tot stilstand is gekomen. Volgens de recente volkstelling telt dit Scandinavische land bijna vier en een half miljoen inwoners. Van hen gaf 92.4 procent op luthers te zijn en 1.5 procent tot de andere staatskerk, de Fins-Orthodoxe Kerk te behoren. Rond 5,4 procent van de bevolking gaf tot geen enkele kerk te behoren, maar bij deze groep worden ook de leden van de vrij sterke pinkstergemeenten ge teld, die zich niet door de staat heb ben laten registreren als kerk. De Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, de Jehova Getuigen, de Zevende Dags adventisten, de methodisten, baptisten en Rooms Katholieke Kerk tellen allen meer dan 2000 leden en vormen samen één procent van de bevolking. In strijd met ivare karakter van kerk Voorstellen van een door de kroon ingestelde commissie om te komen tot een betere verhouding tussen de Noorse (lutherse) Staatskerk en de zogenaamde Vrije Kerken zijn de oorzaak van hevige discussies en meningsver schillen tussen de geestelijken van de Staatskerk. Punt van geschil zijn vooral de voorstellen met be trekking tot het opheffen van de eis dat men eerst gedoopt moet zijn om lid te worden van de Staatskerk en de mogelijkheid tot het geven van godsdienstonderwijs voorstellen als lid van een Vrije Kerk op komen ^tot staatsscholen open te stellen. daardoor haar ware karakter als een belijdende kerk te verwaarlozen. De uit zes leden bestaande commis sie, samengesteld zowel uit leden van de Staatskerk als van de Vrije Kerken, heeft vijf jaar aan het nu gepubliceer de rapport met de voorstellen tot ver andering gewerkt. De algemene vergadering van de Noor se geestelijken heeft zich ook tegen de voorstellen gekant. Zelfde bezwaren met betrekking tot de godsdienstleraren re zen bij de directeur van het Institute for Christian Education, die tevens voorzit ter is van de Lutheran World Federa tion's Commission on Education. Belasting Een ander onderwerp van discussie was het voorstel van de commissie dat, onder bepaalde omstandigheden, nati onale en plaatselijke kerkelijke belastin gen niet alleen meer zouden gelden voor de Staatskerk maar dat de Vrije Kerken hier ook voor in aanmerking zouden ko- de commissie om te euwe „Free Church vervanging van de Dissenters 1891 zijn nog niet in het par- vengenoemde voorstellen e aangeven van de fatale fout een afdeling tendens schoppen van de staatskerk, de vrije kerk als kerken, de theolog sche faculteiten de staat te maken enandere betrokken lichamen. Advertentie BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 Kerkgang In de dorpen en steden waar de kerk gang het best is gaat ongeveer 15 pro cent van de lidmaten regelmatig naar de kerk maar in andere steden, vooral in de industriewijken komt nog niet eens één procent. De kerk heeft betrekkelijk goed contact met de kinderen en de teenagers en met de oudere mensen, maar heeft het contact vrijwel geheel verloren met de groep tussen de 20 en Het aantal avondmaalgangers nam de laatste vijf jaar evenwel gestadig toe. Van de 2.7 miljoen belijdende lidmaten van de Finse Lutherse Kerk kwamen er in het afgelopen jaar 804.609 aan het avondmaal, dat is meer dan in de laatste 25 jaar. Afval In de jaren na d« oorlog hebben vele armere Finnen, meest leden van de communistische of de socialistische par tij, de kerk officieel de rug toe ge keerd. Zij deden dat vooral om te ont komen aan de kerkelijke belasting, die door de staat wordt geïnd samen met de loonbelasting. In 1958 keerde het grootste aantal Finnen uit de geschiedenis de kerk de rug toe, maar sedertdien ls dat aantal gestadig afgenomen. Dat is evenwel ook een gevolg van het feit dat ln 1960 de wetgeving veranderd werd die betrek king heeft op het Innen van de kerke lijke belasting. Door een andere ver deling kregen de mensen met de klein ste inkomens geen aanslag meer. Te gen 24.296 in 1958 keerden in 1961 slechts 6.447 FinneD de kerk de rug toe. Drie kerken in een kerk (Van c correspondent) Drie kerkgenootschappen in 's-Graven- polder maken gebruik van een kerk. De hervormden, de gereformeerden en de leden van de gereformeerde ge meente zullen voorlopig gebruik ma ken van het hervormd kerkgebouw. Gereformeerden en hervormden houden vanaf 27 januari tweemaal zondags een gezamenlijke kerkdienst, de gerefor meerde gemeente maakt na die bij eenkomst voor hun diensten gebruik van het gebouw. De gereformeerde kerk in 's-Gravenpol- der wordt opgeschilderd, de verwar mingsinstallatie in het kerkgebouw van de gereformeerde gemeente heeft het dezer dageVi begeven. Het schilders- karwei is gesteld op een week of drie; de verwarmingsinstallatie zal eerst als de vorst is afgelopen, kunnen worden gerepareerd. Dit alles noodzaakte tot het gebruik maken van de hervormde kerk. Ge lukkig was in 's-Gravenpolder het con tact tussen de drie kerkgenootschap pen goed, zodat men tot deze uitzon derlijke situatie kon komen. „Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad mei linksboven op de envelop t „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." Vraag: „Onze kleine meid van 1W Jaar heeft, sinds zij haar kiezen kreeg twee maanden ge leden. geen groenten meer gegeten, behalve peulvruchten. Wel eet zij volop fruit. Krijgt ze nu geen gebrek aan vitamines?" In groente zit vrijwel alleen vitamine C Dat is met fruit ook het geval. Wanneer zij dus vol op vers fruit gebruikt, zal er geen tekort aan vi tamine C ontstaan. Dring het kind daarom het eten van groenten maar niet op, want er ontstaan bij haar daar door geen tekorten, bovendien hebt u de kans dat u bij het kind een obsessie tegen het eten van groenten doet ontwikkelen. Over enige tijd zal zij zeer waarschijnlijk uit zichzelf weer groenten gaan eten. Vraag:, ,Is het waar, dat na aen chedelba- sisfractuur, een hersenschudding of een her senoperatie. het karakter van de patiënt ver anderen kan, omdat de opbouw van de men selijke persoonlijkheid voortkomt uit de struc tuur van de hersenen? Dan zouden er opera tief ook veranderingen ten goede kunnen wor den aangebracht bij geestelijk gestoorden!" Inderdaad kunnen er onder invloed van be schadigingen of druk in de schedel karakterver anderingen optreden. Omgekeerd: Wanneer er duidelijke karakterveranderingen optreden, is het in vele gevallen wenselijk een hersenonder zoek te doen plaats vinden. Zover echter, dat wij veranderingen ten goede kunnen aanbrengen bij patiënten die lijden aan aangeboren geestelijke storingen, zijn wij nog lang niet. In welke hersen cellen de verschillende karaktereigenschappen ..ondergebracht" zijn. is nog volledig onbekend. Trouwens als deze cellen wèl bekend waren, dan zal het nog een hele toer zijn om de werkzaam heid van die cellen te veranderen, laat staan ten goede! Vraag: „Ik heb twee zoontjes van 4 en 6 jaar. die elke morgen nog drijfnat uit bed ko- men. Wel halen we ze om half elf 's avonds uit bed om ze te laten plassen, maar het helpt niets. Weet U wellicht raad?" In de eerste plaats moet na gegaan worden o) de kinderen geen organische afwijkingen hebben. Een zaak voor de huisarts. Dit zal echter maar zelden het geval zijn. Tot deze categorie horen ook die mensen (meestal vrouwen), die bij in spanning zoals lachen of sterke buikpers hun uri ne niet kunnen ophouden, en deze bij beetjes verliezen. Bij de onwillekeurige periodieke blaasontledi- ging, meestal 's nachts, maar ook wel overdag, spelen meestal psychische factoren een grote rol Het is echter in de meeste gevallen ondoenlijk deze vaak diep gewortelde oorzaken op te spo ren en te verdrijven. Wel moet gesteld worden dat het voorkomen van bedwateren in de meeste gevallen erfelijk is. Daar de oorzaak dus in het algemeen niet op te sporen is, wordt de behandeling ook een du bieuze zaak. Begrijpelijk dus dat er zoveel medi camenten en middelen worden aanbevolen. In enkele gevallen worden wel eens resultaten ge zien, doch over het algemeen zijn de successen gering. Een niet te ingewikkelde psychische behande ling werpt meestal de beste vruchten af. Wan neer het kind druk, beweeglijk en nerveus van aard is, tracht dan zoveel mogelijk de oorzaken hiervan weg te nemen. Dat dit gemakkelijker ge zegd dan gedaan is, zal ieder wel begrijpen! In ieder geval moet het bedwateren zelf niet tot middelpunt van de behaiyeteling gemaakt worden. Het kind straffen, wanneer het toch in bed ge waterd heeft, is beslist fout. Omgekeerd moet men een kind wel belonen wanneer het droog ge bleven is. Het kan ook zin hebben het kind, on gemerkt in de namiddag minder drinken te ge ven. Voor veel oudere kinderen is tegenwoordig een soort wekker in de handel die in contact staat met een bandage. Bij de eerste druppels, die op de bandage komen ontstaat een contact en gaat de bel luiden. Na enige weken is er een reflex ontstaan, die ook zonder bel gaat reageren. Tenslotte is het minder wenselijk het kind meer dan eenmaal per nacht op te nemen. :cn tongriem ge- De tongriem is een vlezig vlies, dat de onder kant van de tong verbindt met de achterkant van de onderkaak. In enkele gevallen loopt dit vlies tussen de onderste twee snijtanden in aanleg door. Vroeger sneed men reeds op jeugdige leeftijd dit riempje in met een speciaal daarvoor be stemd mesje. Tegenwoordig wacht men af totdat het kind ongeveer twaalf jaar is geworden. Wan neer het riempje hinder veroorzaakt bij het spreken of de ontwikkeling van de onderste snij tanden. wordt er nog wel eens iets aan gedaan, doch dit is maar zeer zelden nodig. De gedachte dat stotteren door een te kort tong- riempje zou ontstaan, is onjuist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2